آشنایی با پله مدرن و انواع آن + ایده‌هایی در طراحی راه پله های مدرن

خانه ای با کفپوش سنگی مرمر سفید، درب چوبی، پله معلق چوبی مدرن با تابلو دیواری طرحدار

راه پله مدرن علاوه بر عملکرد اصلی خود می‌تواند دکوراسیون داخلی شما را منحصربه‌فرد نشان دهد. وجود این المان زیبا و جذاب در فضای داخلی خانه یا محیط بیرونی اگر با عناصر دکوراتیو همراه باشد جلوه مدرنی به پله‌ها و ساختمان شما می‌بخشد.

در دنیای امروز معماری و دکوراسیون داخلی از کوچک‌ترین فضاها می‌توان بهترین استفاده را کرد. این موضوع در خصوص راه پله‌های خاص و مدرن هم صادق است. پله‌ها به عنوان اتصال دهنده دو بخش از فضای داخلی خانه می‌توانند به عنوان یک عنصر اصلی در دکوراسیون داخلی مورد توجه قرار گیرند. به همین دلیل متخصصین دکوراسیون داخلی با طراحی‌های جذاب و خلاقانه از پله‌های مدرن استفاده درستی خواهند کرد. با ما همراه باشید تا در ادامه شما را با انواع راه پله های مدرن آشنا کنیم و به معرفی ایده‌های جالبی در خصوص طراحی آن‌ها بپردازیم.

 

سوالات متداول:

پله مدرن در چند مدل طراحی می‌شود؟

1. مارپیچ 2. معلق 3. خطی 4. دو طرفه 5. حجمی 6. سه طرفه 7. کابلی


چه ایده‌هایی را در طراحی پله مدرن به کار ببریم؟

1. طراحی قفسه بندی در زیر راه پله به سبک مدرن 2. طراحی قفسه‌های کشودار در فضای کناری پله‌های مدرن 3. طراحی فانتزی برای راه پله های مدرن 4. استفاده از سنگ پرطرفدار مرمر 5. استفاده از شیشه‌های نشکن 6. با ادغام چندین متریال 7. طراحی فضای دنج برای راه پله نورگیر و مدرن

 

منظور از پله‌ای با سبک مدرن چیست؟

خانه دوبلکسی با کفپوش پارکت، چراغ های آویز از سقف سفید، پله مدرن چوبی با نرده های طوسی و مبلمان چوبی

پله مدرن را می‌توان برای هر جایی از ساختمان طراحی کرد. در واقع وجود همچین پله‌ای در فضاهای بزرگ و کوچک امکان پذیر است، زیرا می‌توان به راحتی آن را به یک عنصر قابل استفاده و مفید تبدیل کرد. اگر انتخاب شما برای دکوراسیون داخلی منزلتان، سبک مدرن است انتخاب پله‌های مدرن می‌تواند جذابیت و شگفتی را در ساختمان‌تان افزایش دهد. 

کاربرد این نوع پله‌ها همچون پله‌های از پیش ساخته شده بسیار زیاد بوده و می‌توان با اطمینان گفت به استحکام آن‌ها از راه پله‌های سنتی هم بیشتر توجه خواهد شد. پله‌های مدرن در نگاه اول همچون یک وسیله تزیینی برای دکوراسیون داخلی منزل شیک و منحصربه‌فرد به شمار می‌آیند. زیرا در طراحی این نوع راه پله حرف اول را خلاقیت و توجه به کاربردی بودن آن می‌زند.

 

نحوه طراحی راه پله‌های مدرن

خانه دوبلکسی با کفپوش پارکت، دیوار طوسی روشن، پله مدرن مارپیچ مشکی با حفاظ شیشه ای و تابلوهای دیواری

استفاده از پله در دکوراسیون داخلی منزل جدای از کاربرد اصلی‌اش می‌تواند باعث جذابیت بیشتر آن شود. خانه‌هایی با متراژ بالا معمولا در مرکز خود یک راه پله با طراحی زیبا و خاص دارند. اما این طراحی در خانه‌های کوچک عموما برای گوشه‌ای از آن در نظر گرفته می‌شود. 

هدف اصلی از طراحی راه پله، اتصال فضای اصلی خانه به اتاق خواب‌ها خواهد بود. بنابراین نحوه طراحی آن با توجه به متراژ خانه و محل قرار گیری‌اش اهمیت بسیار زیادی دارد. نحوه طراحی راه پله مدرن به دو صورت مستقیم و مارپیچ است. برای انتخاب یکی از دو روش ابتدا باید به دکوراسیون داخلی منزل توجه کنید تا بهترین انتخاب انجام شود. طراحی مدرن راه پله با شیوه مستقیم به فضای بیشتری برای اجرا نیاز دارد و مدل مارپیچ برای طراحی زمان زیادتری صرف می‌کند. ادغام این دو مدل در طراحی پله‌های مدرن امکان پذیر است و می‌توان از آن به عنوان یک طراحی مدرن راه پله یاد کرد.

 

آشنایی با روش‌های طراحی پله مدرن

خانه ای با پله مدرن معلق منحنی چوبی، دیوارهای طوسی رنگ و کفپوش پارکت

پله‌های مدرن را می‌توان از متریال مختلفی همچون شیشه، فلز، چوب و یا ترکیبی از این موارد ساخت. هرچه کیفیت متریال به کار رفته در ساخت راه پله های مدرن بالاتر باشد، به همان اندازه زیبایی ظاهر طراحی شما جلوه بیشتری خواهد داشت. اما تنها متریال اصلی در ساخت راه پله‌ای مدرن از اهمیت برخوردار نیستند. بلکه روش طراحی یک راه پله با سبک مدرن می‌تواند همچون مواد اصلی سازنده آن اثرگذار باشد. در زیر با روش‌های طراحی برای پله های جذاب مدرن آشنا می‌شوید:

 

خانه ای با دیوارپوش بتنی خاکستری رنگ و پله مدرن دو طرفه استیل با حفاظ شیشه ای

  • Montana: طراحی پل‌های مدرن به سبک Montana درون ساختمان انجام می‌شود. بلوک‌های شیشه‌ای در این سبک پرطرفدار بدون درز طراحی می‌شوند که می‌توان مهم‌ترین ویژگی آن را وجود فولاد ضد زنگ و بسیار مقاوم دانست.

 

خانه ای با مبل ال طوسی، لوستر مدرن آویز از سقف با نور آفتابی و پله مدرن مارپیچ با کف چوبی و نورپردازی

  • Tornado Spiral LED: منظور از طراحی پله‌های مدرن به سبک Tornado Spiral LED وجود نورپردازی در راه پله‌های داخل ساختمان است. در واقع این نوع پله‌های مدرن با منحنی‌های کوچک و بزرگ در طراحی خود نورپردازی مخصوصی خواهند داشت.

 

خانه ای با پله مدرن چوبی و حفاظ شیشه ای، کفپوش سرامیکی، مبل و میز مشکی و آباژور رومیزی سفید با شید مشکی

  • Cobra Silver: طراحی پله‌های مدرن با سبک Cobra Silver یک طراحی منحصربه‌فرد به شمار می‌آید. در این نوع طراحی راه پله های مدرن می‌توان یک ثبات معنادار بین طراحی و فضای موجود احساس کرد.

 

خانه ای با پله مدرن مارپیچ و کف پله چوبی با نورپردازی به رنگ آفتابی ، دیوارپوش طرحدار برجسته قهوه ای و لوستر آویز از سقف

  • Tornado: طراحی پله مدرن با شیوه Tornado نوعی گردباد را به نمایش می‌گذارد که می‌توان به خوبی پیچ و تاب پله‌های مدرن را در مرکز آن مشاهده کرد. این نوع پله‌ها برای خانه‌های بسیار بزرگ و لوکس طراحی می‌شوند و عموما راه پله به سبک مدرن را در قلب خانه (مرکز) مشاهده خواهید کرد.

 

خانه دوبلکسی با چراغ های دیوارکوب، پله مدرن منحنی چوبی با حفاظ شیشه ای، کفپوش سرامیکی کرم و پنجره های گنبدی شکل

  • Mistral Curve: طراحی پله‌ای مدرن با سبک Mistral Curve نرده‌های منحنی دارد. متریالی همچون چوب، شیشه و فولاد در ساخت آن به کار می‌رود که باعث نمایی جذاب و خاص می‌شود. وجود این متریال در طراحی و ساخت پله‌های مدرن Mistral نوعی پنل شیشه‌ای به وجود می‌آورد که باعث ایجاد تصویرهای هیجان انگیز و جذابی خواهد شد.

 

معرفی انواع پله مدرن

خانه ای با کفپوش پارکت کرم رنگ، صندلی مدرن قفسه بندی شده برای کتاب و پله مدرن شیشه ای معلق با حفاظ شیشه ای

پله‌های مدرن با تنوع بالایی در طرح، شکل و مدل طراحی می‌شوند. به همین دلیل می‌توان به راحتی از آن در بخش‌های مختلف ساختمان استفاده کرد. این نوع راه پله‌ها دیگر همچون گذشته فقط متصل کننده دو فضا به شمار نمی‌آیند. بلکه امروزه به واسطه شکل ظاهری خلاقانه و مدرن می‌توان آن‌ها را به عنوان یک المان در زیباسازی ساختمان مورد استفاده قرار داد. در زیر با انواع راه پله های مدرن و کاربرد آن‌ها آشنا خواهید شد:

 

راه پله مارپیچ مدرن

خانه ای با پله مدرن مارپیچ چوبی و حفاظ شیشه ای، کفپوش سرامیکی سفید و درب های سفید رنگ

پله‌های گرد مدرن یا همان مارپیچی یکی از قدیمی‌ترین راه پله‌های پرطرفدار به شمار می‌آیند. این نوع راه پله از گذشته بسیار محبوب بود و طراحی کلاسیکی داشت. اما امروزه به کمک عناصر مدرن به یک راه پله جذاب و مدرن تبدیل شده است. پله‌های گرد یا مارپیچ با توجه فضای در اختیار، نوع استفاده و جنس به اشکال مختلفی طراحی می‌شود. 

کلیت این پله‌ها به صورت پیچشی (مدور) حول یک محور مشخص قرار می‌گیرد. در واقع باید گفت کف هر پله نسبت به پله قبلی یا بعدی جهت متفاوت‌تری دارد. این نوع پله‎‌های مدرن همیشه مد هستند و به راحتی می‌توان آن‌ها را درون ساختمان ها با متراژ کوچک به جهت اشغال فضای بسیار کم نصب کرد. راه پله‌ی مدرن مارپیچی را می‌توان به آسانی برای خانه‌های سنتی و مدرن طراحی کرد. در خانه‌های سنتی این راه پله با چوب و در خانه‌های مدرن با متریالی همچون فلز یا شیشه ساخته می‌شود.

 

راه پله معلق مدرن

خانه ای با دیوار سفید، پله مدرن معلق چوبی با حفاظ شیشه ای و کفپوش پارکت

این نوع راه پله از مدرن‌ترین پله‌هایی به شمار می‌آید که می‌توان آن را در داخل ساختمان اجرا کرد. پله مدرن معلق با توجه به ظاهر خاص و چشم نوازش جذابیت منحصربه‌فردی به دکوراسیون داخلی می‌بخشد. دلیل نام‌گذاری این نوع پله شکل ظاهری آن‌هاست که به نظر می‌رسد در هوا حالت معلقی دارند. 

از نام‌های دیگر پله‌های معلق مدرن می‌توان به راه پله شناور و کنسولی اشاره کرد. شاید در نگاه اول تصور کنید پله‌های معلق مدرن از امنیت کافی برخوردار نیستند. اما جالب است بدانید این نوع راه پله‌ها یکی از امن‌ترین پله‌های درون ساختمان محسوب می‌شوند. 

 

خانه ای با دیوار سفید رنگ، پله مدرن معلق چوبی با حفاظ شیشه ای، کفپوش پارکت و مبل خاکستری رنگ

کف پله‌ها توسط یک شاسی بسیار محکم از کنار به درون دیوار متصل خواهد شد و برای جلوگیری از لرزش معمولا سمت دیگر را به کمک نرده محکم می‌کنند. اما مدل بدون نرده آن هم طرفداران بسیار زیادی دارد. این نوع پله‌های مدرن اتصالی به زمین ندارند و هر پله به عنوان یک عنصر مستقل عمل می‌کند. پله‌های معلق مدرن را می‌توان از جنس چوب، شیشه و فلز طراحی کرد.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله مشخصات انواع نرده پله و نقش آن در طراحی دکوراسیون داخلی را مطالعه فرمایید.

 

راه پله خطی مدرن

خانه ای با کفپوش پارکت، صندلی مدرن نیمکتی چوبی، پله مدرن شیشه ای خطی ، دیوار سفید و نورپردازی مخفی داخل سقف

راه پله‌های خطی یکی دیگر از پله‌های بسیار پرطرفدار هستند که در گذشته با سبک کلاسیک طراحی می‌شدند. اما امروزه وجود متریال جدید همچون فلز، شیشه و نورپردازی‌های خاص در طراحی آن‌ها باعث شده تا با یک المان زیبا و مدرن در دکوراسیون داخلی منزل روبه‌رو باشیم. 

در واقع می‌توان به کمک کمی خلاقیت و استفاده از متریال یا وسایل امروزی یک راه پله کلاسیک را به پله‌ای مدرن تبدیل کرد. اگر راه پله خطی را با عرض زیاد طراحی کنید حالت سلطنتی پیدا می‌کند که در اصطلاح به راه پله هندی مشهور است.

 

راه پله دو طرفه مدرن

خانه ای با پله مدرن دو طرفه سیاه و سفید و حفاظ شیشه ای، دیوار سفید رنگ و گلدان گل طبیعی

این نوع راه پله‌ها در دسته پله‌های مستقیم قرار دارند و اغلب با دو بازو و یک پاگرد وسط طراحی می‌شوند. پله‌های دو طرفه مدرن در ساختمان‌های معمولی بیشتر از ساختمان‌های بسیار لوکس دیده می‌شوند. برای مدرن‌تر به نظر رسیدن این نوع پله آن را با دو بازو و بدون پاگرد وسط طراحی می‌کنند. 

در واقع پس از طی کردن بازوی اول به جای پاگرد وسط یک پیچ نسبتا ملایم با حالت همان پله شکل می‌گیرد تا به بازوی دوم برسید. بنابراین باید گفت پله‌های دو طرفه مدرن بدون پاگرد وسط برخلاف مدل پاگردی دیگر نیازی به چرخش 180 درجه ندارند. این نوع پله‌های محبوب و مدرن فضای کمی اشغال می‌کنند و می‌توان به راحتی در خانه ‌ای کوچک از آن‌ها استفاده کرد.

 

راه پله حجمی مدرن

پله های مدرن حجمی چوبی با شلف های چوبی دیواری و کتاب های روی آن با دیوار طوسی رنگ

پله‌های حجمی یکی دیگر از راه پله‌های مدرن هستند که امروزه می‌توان آن‌ها را در دکوراسیون داخلی خانه‌های لوکس و مدرن مشاهده کرد. در این نوع راه پله خاص به جای استفاده از سکوهای همیشگی برای کف پله، احجام مختلفی به کار برده می‌شود تا علاوه بر اتصال فضاهای مورد نظر، زیبایی دکوراسیون داخلی شما دو چندان به نظر برسد.

 

راه پله سه طرفه مدرن

خانه ای با پله مدرن سه طرفه چوبی و حفاظ شیشه ای، پنجره ای با فریم سفید و کفپوش پارکت

همان طور که می‌دانید سبک مدرن با شلوغی و اشغال فضای زیاد مخالف است. به همین دلیل در ساخت راه پله از پله‌های سه طرفه مدرن استفاده کرده‌اند. این پله‌ها به دلیل منقطع بودن مسیر و تغییر جهت کف پله‌ها با فاصله مشخص به مدل شکسته هم شهرت دارند. 

بهترین فضا برای طراحی و ساخت این مدل پله‌های مدرن ساختمانی با طبقات بلند و طول پله کم است. در این صورت به راحتی می‌توان فضای خالی وسط را برای آسانسور و بالابر در نظر گرفت. معمولا برای راه پله سه طرفه مدرن دو پاگرد وسط طراحی می‌کنند و پله‌ها حالت چرخشی خواهند داشت.

 

راه پله کابلی مدرن

خانه ای با پله های معلق مدرن کابلی، کف پله چوبی و پنجره های بلندی با فریم چوبی

پله‌های مدرن کابلی نوعی پله معلق محسوب می‌شوند با این تفاوت که در راه پله‌های مدرن کابلی همان طور که از نامشان پیداست، کف پله‌ها توسط کابل ‌ای نگه دارنده به سقف متصل می‌شوند. در واقع این نوع پله به سبک مدرن نه تنها هیچ پایه اتصالی به زمین ندارد، بلکه سطوح تشکیل دهنده پلکان توسط کابل نگه داشته می‌شود. راه پله کابلی مدرن را می‌توان برای محیط داخلی رستوران‌ها، کافی شاپ، گالری، کتاب‌فروشی و فضاهای هنری طراحی کرد.

 

بررسی ویژگی پله های مدرن

خانه ای با کفپوش سرامیکی طوسی، صندلی های آبی، پله مدرن چوبی با حفاظ نرده ای خاکستری و دستگیره چوبی

امروزه در ساختمان سازی و دکوراسیون داخلی استفاده از پله‌های جذاب مدرن اولویت اغلب سازندگان به شمار می‌آید. راه پله زیبا و جذاب مدرن را به راحتی می‌توان برای ساختمان‌های گوناگون با کاربری مختلف طراحی کرد. در زیر ویژگی و مزایای راه پله‌های مدرن را معرفی می‌کنیم:

 

خانه ای با پنجره های بلند گنبدی شکل، پله مدرن چوبی با حفاظ شیشه ای، کفپوش سرامیکی مشکی و مبل قهوه ای رنگ

  • سازه پله مدرن نسبت به پله‌های کلاسیک وزن کمتری دارد.
  • راه پله‌ای به سبک مدرن از امنیت بسیار بالایی برخوردار است. دلیل آن را می‌توان به کار بردن متریال جدید، مقاوم و با استحکام بالا دانست.
  • نصب پله‌های مدرن به سبب طراحی خاص آن‌ها از اشغال فضای زیاد در ساختمان جلوگیری می‌کنند.
  • استفاده از این نوع راه پله های مدرن در محیط بیرونی یا فضای داخلی ساختمان باعث افزایش جلوه و زیبایی آن می‌شود.
  • راه پله‌های مدرن در طراحی خود قابلیت اضافه شدن نورپردازی دارند. بدین ترتیب زیبایی و امنیت راه پله از لحاظ دید بیشتر خواهد شد.

 

طراحی راه پله‌ای مدرن با ایده‌های جالب و خلاقانه

پله مدرن سفید با نرده های سفید، اکسسوری های زیر پله و کتاب‌هایی در فاصله بین نرده تا کف پله

این روزها راه پله دیگر فقط رابطی برای اتصال طبقات با یکدیگر محسوب نمی‌شود. بلکه می‌توان از آن به عنوان فضایی برای بهینه‌سازی و ذخیره وسایل استفاده کرد. به همین دلیل متخصصین دکوراسیون داخلی هنگام طراحی پله برای فضای درونی یا خارجی ساختمان دقت فراوانی خواهند داشت. شما به راحتی می‌توانید با کمی خلاقیت پله‌های تکراری با ظاهر همیشگی را به یک راه پله جذاب و مدرن تبدیل کنید. در زیر شما را با 9 ایده‌ جالب در خصوص طراحی پله های مدرن آشنا می‌کنیم:

 

طراحی قفسه بندی در زیر راه پله به سبک مدرن

خانه ای با پله مدرن چوبی، نرده های چوبی، کتابخانه چوبی زیر راه پله و تابلو دیواری با فریم مشکی

پله‌هایی به سبک مدرن یکی از عناصر اصلی برای کاربرد بیشتر در دکوراسیون داخلی به شمار می‌آیند. شما به راحتی می‌توانید فضای خالی زیر یا کنار راه پله را با قفسه بندی‌های متنوع برای دکوراتیو نمودن آماده کنید. 

گذاشتن انواع وسایل تزیینی یا تبدیل آن قفسه‌ها در راه پله مدرن به یک کتابخانه شیک می‌تواند باعث افزایش جذابیت فضای مورد نظر شما شود. راه پله معلق یا همان شناور مدرن بهترین گزینه برای طراحی یک کتابخانه در فضای زیر آن است. اغلب سازندگان در صورت وجود فضای کافی قسمت دنج آن را به محلی برای مطالعه تبدیل می‌کنند.

 

طراحی قفسه‌های کشودار در فضای کناری پله‌های مدرن

خانه ای با پله مدرن طوسی با حفاظ شیشه ای و فریم چوبی، کفپوش پارکت، قفسه های درب دار زیر پله و درب چوبی

افراد زیادی به منظور دیده نشدن وسایل از کشوهای درب‌دار در زیر یا کنار راه پله استفاده می‌کنند. این کشوها اغلب برای راه پله‌های عمیق مدرن طراحی می‌شوند، به همین دلیل فضای بسیار زیادی برای گذاشتن لوازم غیر ضروری خواهند داشت. طراحی درب برای این قفسه ها می‌تواند فضای اطراف راه پله‌ی مدرن را منسجم و یکپارچه‌تر نشان دهد. امروزه اکثر راه پله‌های پرطرفدار مدرن دارای قفسه‌های درب‌دار هستند تا ساکنین بتوانند لوازمی که دیگر در فاصله زمانی کوتاه به آن نیاز ندارند را در آن فضا بگذارند.

 

طراحی فانتزی برای راه پله های مدرن

پله مدرن چوبی با خطوط منحنی روی دیوار و حفاظ نرده ای منحنی شکل سفید

در طراحی پله‌ای مدرن می‌توانید تمامی خلاقیت خود را به کار ببرید و از تجسم شکل‌های عجیب و غریب نترسید. در واقع سبک مدرن این اجازه را می‌دهد تا در طراحی راه پله تغییرات زیادی ایجاد کنید. 

از گذشته طراحی راه پله همیشه به صورت ایستاده و کمی برجسته صورت گرفته است. اما امروزه می‌توان به کمک سبک مدرن انواع طرح‌های منحنی‌‍دار را برای این المان زیبایی‌بخش در دکوراسیون داخلی به کار برد. به عنوان مثال می‌توانید از خطوط منحنی یا پر پیچ و تاب استفاده کنید که انحنای آن از یک طرف دیوار آغاز شده و به سمت دیگر می‌رود.

 

طراحی راه پله‌ای مدرن به کمک سنگ پرطرفدار مرمر

خانه ای با پله مدرن سنگ مرمر سفید، دستگیره چوبی، دیوارپوش برجسته سفید و چراغ رومیزی مدرن طوسی

طراحی راه پله‌ای که با سنگ همراه باشد یکی از بهترین نمونه‌ها برای خانه‌های مدرن به شمار می‌آید. سنگ مرمر از پرطرفدارترین سنگ‌هایی است که می‌توان در طراحی راه پله شیک، لوکس و مدرن از آن استفاده کرد. این سنگ در لیست سنگ‌های گرانبها و شفاف قرار دارد که به راحتی با انعکاس نور جلوه زیباتری به دکوراسیون داخلی شما خواهد داد. 

اگر راه پله مدرن خود را با سنگ مرمر تزیین کردید دیگر نیازی به سایر المان‌ها برای برجسته سازی آن محیط ندارید. سنگ مرمر به تنهایی میتواند فضای راه پله را به سبک مینیمالیسم نزدیک کند. انتخاب سنگ مرمر سفید و رنگ آمیزی باقی دیوارهای اطراف به همین رنگ همخوانی جذابی به وجود می‌آورد که نتیجه آن چیزی جزء نزدیک شدن به سبک مدرن نیست.

 

طراحی راه پله‌ای مدرن توسط شیشه‌های نشکن

خانه ای با پله مدرن شیشه ای و حفاظ شیشه ای با نورپردازی سبز رنگ، کفپوش سرامیکی و دیوارپوش سنگی مشکی

استفاده از شیشه در دکوراسیون داخلی باعث افزایش جذابیت فضای موجود می‌شود. بنابراین در طراحی راه پله از شیشه‌های نشکن کمک بگیرید تا فضای شما را منحصربه‌فرد نشان دهد. شیشه نمادی از نور و شفافیت در دکوراسیون راه پله به شمار می‌آید، همچنین جذابیت آن باعث شده تا امروزه به یکی از پرطرفدارترین متریال برای طراحی و ساخت راه پله تبدیل شود. 

مقاومت شیشه‌های نشکن بسیار بالاست، بنابراین نگران نباشید و به راحتی بر روی آن حرکت کنید. این نوع راه پله‌ها با دقت بسیار فراوانی طراحی و ساخته می‌شوند، به همین دلیل می‌توان با یک نورپردازی درست و اصولی تاثیر بسیار زیادی بر روی دکوراسیون داخلی گذاشت.

 

طراحی راه پله های مدرن با ادغام چندین متریال

خانه ای با دیوار طوسی روشن، نیمکت چوبی و پله مدرن مارپیچ شیشه ای با حفاظ شیشه ای و دستگیره استیل

همیشه ترکیب متریال مختلف از جمله چوب، فلز، شیشه، بتن و… در ساخت و ساز نتیجه بسیار جذابی به همراه خواهد داشت. در طراحی راه پله‌های مدرن می‌توان از ادغام شیشه و استیل به یک ایده بسیار جذاب رسید. 

شاید تصور کنید شیشه و استیل در کنار یکدیگر زیبایی چندانی ندارند. اما جالب است بدانید که امروزه یکی از پرطرفدارترین راه پله‌های جذاب و مدرن از ترکیب این دو متریال ساخته می‌شوند. راه پله‌های مارپیچ مدرن بهترین گزینه برای طراحی و ساخت به کمک شیشه و استیل هستند. شما می‌توانید کف پله‌ها را از جنس شیشه نشکن انتخاب کنید و برای نرده این نوع راه پله به سراغ استیل ضد زنگ بروید تا مدرنیته به خوبی در ظاهر آن قابل رویت باشد.

 

طراحی خاص و جذاب برای راه پله پرطرفدار مدرن

خانه ای با پله مدرن چوبی کابلی و دستگیره استیل، کفپوش پارکت و دیوار طوسی رنگ

در طراحی راه پله با سبک مدرن تنها متریال به کار رفته در ساخت آن مطرح نیست. بلکه می‌توان یک طرح خاص و جذاب با ظاهری منحصربه‌فرد برای این نوع راه پله‌ها طراحی کرد. در واقع شما می‌توانید از شکل خاصی در طراحی الگو برداری کنید. به عنوان مثال ساخت پله با الگو برداری از تخته اسکیت بین علاقه‌مندان به سبک مدرن طرفداران زیادی دارد. در ساخت این نوع راه پله از متریال با دوام استفاده خواهد شد و باید با دقت آن را به اشکال خاص تغییر شکل داد.

وجود انعطاف پذیری بالا در طراحی راه پله‌های مدرن با شکل خاص آن را نسبت به سایر مدل‌ها متمایز کرده است. یکی دیگر از اشکال خاصی که برای سبک مدرن راه پله استفاده می‌شود، سبک صنعتی است. در طراحی این نوع راه پله باید هر پا را بر روی یک پله بگذارید. ظاهر پله صنعتی مدرن کمی گیج کننده است، اما به دلیل جذابیت زیاد طرفداران خاص خودش را دارد.

 

طراحی منحصربه‌فرد برای پاگرد پله های مدرن

خانه ای با دیوار سفید رنگ، پله مدرن چوبی، تزئین پاگرد پله با گلدان های سنگی و حفاظ نرده ای خاکستری رنگ

هر چقدر ارتفاع طبقات در یک ساختمان بیشتر باشد تعداد پاگرد وسط راه پله زیادتر خواهد بود. وجود این فضا یک موقعیت بسیار مناسبی است تا شما با طراحی منحصربه‌فرد بهترین استفاده را از آن محیط داشته باشید. پاگردها اغلب برای استراحت کوتاه مدت و لحظه‌ای پس از گذراندن تعدادی پله ایجاد می‌شوند. بنابراین می‌توانید برای این فضا گلدان‌های سرسبز و مناسب تدارک ببینید.

تماشای گیاه سبز همیشه باعث شادابی و حال خوب می‌شود. همچنین قرار دادن قفسه و شلف‌هایی در این فضا که با تعدادی وسایل تزیینی با ارزش دکور شده است، می‌تواند حس و حال خوبی ایجاد کند. از دیگر ایده‌ها برای افزایش جذابیت پاگرد می‌توان به نصب تابلو و قاب عکس بر روی دیوار اشاره کرد. تماشای عکس‌های خانوادگی، تاریخی و زیبایی‌های طبیعت در همان زمان کوتاه استراحت هیجان‌انگیز به نظر می‌رسد.

 

طراحی فضای دنج برای راه پله نورگیر و مدرن

خانه ای با دیوارهای کرم، پله مدرن با نرده های سفید و تزئین پاگرد پله با کمد و قفسه های سفید و نیمکت سفید

اگر راه پله شما به دیوار مجاور پنجره متصل است حتما از این فرصت استفاده کنید و یک فضای دنج بسازید. منظور از محیطی دنج، قرار دادن یک فضای نشیمن در زیر پنجره است که با کوسن‌های رنگی و جذاب تزیین شده باشد. این فضا باید در قسمت پاگرد ساخته شود. بنابراین اگر پاگرد وسط پله مدرن شما بزرگ است از فرصت ساخت فضای دنج نشیمن غافل نشوید.

 

جمع بندی

خانه ای با دیوار سبز رنگ، ساعت ایستاده چوبی، صندلی مشکی و پله مدرن شیشه ای با حفاظ شیشه ای

راه پله یکی از بخش‌های مهم در فضای داخلی و خارجی ساختمان به شمار می‌آید. امروزه راه پله مدرن طرفداران زیادی پیدا کرده و می‌توان آن را در اغلب دکوراسیون‌های داخلی مشاهده کرد. به همین دلیل انتخاب یک طراحی متناسب با فضای اطراف که باعث افزایش زیبایی آن شود در ساخت راه پله‌های مدرن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. 

از همین رو ما در این مقاله به طور مفصل شما را با پله پرطرفدار مدرن، انواع آن و ویژگی هر یک آشنا کردیم. همچنین در ادامه ایده‌های جالبی را در خصوص طراحی یک راه پله به سبک مدرن با شما به اشتراک گذاشتیم. به نظر شما چه طراحی جذاب دیگری را می‌توان در لیست ایده‌های پله‌ای مدرن قرار داد؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.