پرگولا چیست؟ کاربردها و انواع آن ( 12 ایده طراحی پرگولا 2021)

محوطه باز خانه ای با استخر، پرگولای سفید و مبلمان حصیری کرم و قهوه ای

ممکن است با گذر زمان طراحی فضای بیرونی خانه شما، یکنواخت جلوه دهد. در چنین مواقعی، شما می‌توانید به سلیقه خود فضای حیاط خانه خود را طراحی و یا به نوعی تنوع فضایی ایجاد کنید. ما به شما پیشنهاد می‌دهیم؛ با ایجاد یک سایبان در فضای باز، فضایی را به پذیرایی از مهمانان و یا دورهمی‌ها اختصاص دهید. به دلیل تمایلات مردم امروزی به دورهمی‌هایی در فضای باز، وجود عنصری شاخص با عنوان ( پرگولا ) بسیار نمایان است. متریال‌های مورد استفاده در طراحی پرگولا و فضای سبز محوطه‌، به عنوان آیتم‌های تاثیرگذار در افزایش جذابیت نمای ساختمان محسوب می‌شوند. با مطالعه این مقاله شما می‌توانید؛ فضای بیرونی خانه خود را همراه با ایجاد پرگولا، به فضایی سرسبز با چشم‌اندازی زیبا تبدیل کنید.

تصویری از پرگولای چوبی با صندلی های فلزی سیاه و سفید

آیا قصد دارید حیاط خانه خود را با طراحی سایبان، به فضایی با چشم‌انداز زیبا تبدیل کنید؟ برای محوطه سازی و ایجاد ساختار با گیاهان همیشه سبز، پرگولا گزینه مناسبی محسوب می‌شود. پرگولا به عنوان عنصر کاربردی با استفاده از متریال‌های گوناگون در سبک‌ها و ایده‌های مختلف طراحی می‌شود. در این مقاله تلاش بر این است؛ شما را با بهترین ایده‌های طراحی پرگولا آشنا کنیم.

سوالات متداول :

آیا برای شاخص کردن یک مسیر در محوطه خانه و یا ورودی ویلا می‌توانیم از پرگولا استفاده کنیم؟

بله؛ اجرای پرگولای کوچک همراه با گیاهان رونده در یک مسیر مشخص می‌تواند راهنمای جذابی برای شما باشد. همچنین از نمونه مشابه آن آربور یا طاق‌بست در ورودی ویلاها استفاده می‌شود.


اصلی‌ترین کاربرد پرگولا چیست؟

فضایی برای برگذاری دورهمی‌های خانوادگی یا دوستانه از کاربردهای اصلی پرگولا می‌باشد.


آیا در فضاهای باز و نیمه باز آپارتمان‌ها می‌توانیم از پرگولا استفاده کنیم؟

بله؛ فضاهایی مانند تراس گاردن، بالکن، روف گاردن و پاسیو برای اجرای پرگولا بسیار مناسب می‌باشند.


از چه گیاهانی برای تزئین فضای پرگولا استفاده کنیم؟

گیاهان رونده و پیچکی همچون انگور به راحتی در سازه مشبک پرگولا رشد می‌کنند.

 

پرگولا چیست؟ مقایسه آن با نمونه‌های مشابه

پرگولای چوبی مربع شکل با میز و صندلی قهوه ای رنگ

پرگولا به سازه‌ای در فضای باز گفته می‌شود؛ که اسکلت آن را تیر‌ها و تیرچه‌ها بر پایه ستون‌ها تشکیل ‌می‌دهند. این شبکه تعریف شده با سبک‌های مختلف می‌تواند؛ همراه با سقف باز و یا سرپوشیده طراحی شود. فضای مورد نظر برای نصب و طراحی پرگولا با توجه به نوع کاربری آن انتخاب می‌شود. البته در طراحی پرگولا، باید به هماهنگی آن، با المان‌های محوطه توجه کنید.

 

پرگولا تزئین شده با چراغ های ریسه ای و مبلمان راحتی

سازه شبکه‌بندی شده پرگولا را می‌توانید طراحی کنید، یا سفارش دهید؛ زیرا اغلب نمونه‌های آن در بازار موجود است. فضای پرگولا این امکان را به شما می‌دهد؛ در فضای باز آشپزی کنید و اغلب مهمانی‌های خصوصی را در این فضا برگذار نمایید. شما می‌توانید، برای اجرای طرح آشپزخانه در پرگولا از سبک‌های مختلف استفاده کنید. برای اجرای کابیت‌ها در پرگولا لازم است؛ با سبک‌های معروف طراحی کابینت  آشنایی داشته باشید.

در انتخاب طرح پرگولا بهتر است؛ انواع نمونه‌های مشابه آن را بشناسید. در این صورت شما می‌توانید، تفاوت و تشابهات پرگولا، با دیگر نمونه‌ها را تشخیص دهید. عناوینی مانند آلاچیق، طاق‌بست، فضای گاراژ و یا فضای پارک ماشین، اغلب با مفهوم کاربردی پرگولا اشتباه گرفته می‌شوند. کاربرد صحیح المان‌های محوطه‌سازی در اطراف ساختمان، از آیتم‌های تاثیرگذار در افزایش جذابیت نمای ساختمان است.

 

تفاوت پرگولا و آلاچیق

تصویری از یک آلاچیق فلزی مشکی با مبلمان حصیری پلاستیکی

اغلب فضای آلاچیق و پرگولا به اشتباه در ذهن مردم با یک کاربری نمایان شده، در صورتی که این دو فضا کاملا از نظر ظاهر و کاربری و حتی متریال متفاوت هستند. آلاچیق، به عنوان یک فضای محصور، با تعریف چند پله برای جلوگیری از نفوذ رطوبت، با ارتفاعی مشخص از کف ساخته می‌شود. در واقع فضایی با پلان مدور و سرپوشیده با کاربری غذاخوری و عنصری زیبا در فضای باز است. بنابراین در طراحی فضای آن شما می‌توانی د از یک میز ناهارخوری استفاده کنید. یکی از کاربردهای اصلی آلاچیق‌ها در طراحی باغ رستوران، روف گاردن و استخر است.

چوب به عنوان متریال کاربردی در طراحی آلاچیق محسوب می‌شود. از آلاچیق در محو‌طه‌سازی‌ فضاهای عمومی مانند؛ پارک‌ها و باغ‌ها استفاده می‌شود. سایبان‌ها و آلاچیق خانگی در طراحی محوطه خانه‌های مسکونی پرکاربرد هستند.

 

تفاوت پرگولا و طاق‌بست

طاق بستی در فضای سبز با گل های روییده بر دیواره هایش

با توجه به نوع کاربرد طاق‌بست‌ها، معمولا در فضاهای سبز عمومی مثل؛ پارک‌ها یا برای تزیین باغ‌های بزرگ خصوصی جهت برگذاری مجالس استفاده می‌شوند. طاق‌بست‌ها با توجه به ساختارشان از متریال‌هایی مانند فلز و وینیل ساخته می‌شوند. در صورتی که متریال پرگولا اغلب چوب است. بارزترین تفاوت طاق‌بست و پرگولا در ظاهر، نمایش جلوه‌های عناصر طراحی معماری است. طاق‌بست‌ یک ساختار مستقل، به عنوان فضایی جهت استراحت، نشستن و در برخی موارد برای جلوه گیاهان پیچکی و تزیینی به کار ‌می‌رود. پرگولا یک ساختار ممتد است؛ که می‌تواند به خوبی عناصر شاخص رنسانس را جلوه دهد. طاق‌‌بست‌ها به عنوان بخشی از طراحی باغچه در محوطه خانه بسیار تاثیرگذارند. طراحی شبکه‌های مشبک در دیواره‌ی طاق‌بست، به قرارگیری گلدان‌هایی با گیاهان سبز فسفری در باغچه و زیبایی فضا کمک می‌کند. در واقع می‌توان از آن به عنوان آلونک باغبانی استفاده کرد.

 

تفاوت پرگولا و  فضای گاراژ

فضای پارک ماشین مقابل خانه مشابه پرگولا

فضای گاراژ در برخی موارد در ظاهر به اشتباه پرگولا در نظر گرفته می‌شود، در صورتی که این دو فضا با توجه به کاربری متمایز شده‌اند. گاراژ به عنوان پارک ماشین و پرگولا در مقایسه با آن، به عنوان فضایی برای آرامش و یا جهت تفریح در نظر گرفته می‌شود.

 

انواع پرگولا براساس متریال

فضای باز خانه مدرن با یک پرگولای چوبی بزرگ و دو مبل ال شکل طوسی رنگ

پرگولاها با توجه به مصالح مصرفی در انواع مختلف طراحی می‌شوند. نکته بسیار مهم این است که؛ چون پرگولا به صورت مسقف و در فضای باز اجرا می‌شود. باید توجه داشت، از مصالح مرغوب و مقاوم در اجرای آن استفاده شود. به عنوان مثال؛ فضاهایی که بارندگی و رطوبت شدید بوده، استفاده از متریال چوب به هیچ عنوان گزینه مناسبی نیست.

 

اینفوگرافی در مورد انواع متریال مورد استفاده در ساخت پرگولا

اگر به فکر بازسازی فضاهای حیاط منزلتان هستید؛ در هنگام بازسازی حیاط، شما می‌توانید برای طراحی فضای پرگولا از متریال‌های مرغوب استفاده کنید. ما در ادامه مطالب متریال‌های پرکاربرد پرگولا را شرح داده‌ایم:

 

پرگولای چوبی

تصویری از یک پرگولای چوبی بزرگ برای خانه ای با نمای آجری قرمز

اگر قصد دارید سایبان چوبی طراحی کنید؛ بهتر است در انتخاب چوب مورد استفاده دقت کنید. چوب‌های مقاوم در برابر شرایط آب و هوایی شامل: چوب سرو، ماهون، چوب قرمز می‌باشند. برای اجرای پرگولای چوبی، باید به مکان مورد نظر توجه کنید. اگر قصد دارید سایبان چوبی در روف گاردن اجرا شود؛ باید شرایط نصب را با توجه به وزش باد در نظر داشته باشید. کیفیت، دوام، زیبایی چوب عامل بسیار مهم در انتخاب و طراحی سایبان‌های چوبی است.

مراحل نصب و اجرای پرگولای چوبی بسیار حائز اهمیت بوده، که امروزه قطعات پیش‌ساخته چوب کمک شایانی در نصب و طراحی سایبا‌ن های چوبی داشته است. چوب به عنوان یک متریال بسیار مناسب در طراحی داخلی و خارجی محسوب می‌شود. چوب برای طراحی فضاهای نیمه باز مانند؛ تراس و بالکن بسیار مناسب است. در طراحی بالکن و تراس، معمولا از چوب ترموود استفاده می‌شود.

 

پرگولای فلزی

پرگولای سفید فلزی هماهنگ با نمای سفید خانه

متریال فلز با شرایط استحکامی مناسب می‌تواند، در طراحی پرگولای مدرن به شما کمک کند. افرادی که به دنبال طراحی مینیمال هستند، متریال فلز گزینه مناسبی است. در مناطقی که به دلیل بارندگی، شرایط آب و هوایی مساعد نیست، با ضد‌زنگ کردن فلز می‌توان پرگولا و آلاچیق فلزی را با کم‌ترین هزینه طراحی و نصب کرد. اجرای گزبو ( gazebo ) با مقاطع گوناگون فلزی همراه با تزیین گیاهان رونده فضای چشم‌گیری را ایجاد می‌کند.

مقاله سقف فلزی و هر آنچه باید درباره مزایا و معایب آن بدانید را برای مطالعه بیشتر پیشنهاد میکنیم.

 

پرگولای ترموود

یک پرگولا با متریال ترموود با مبلمان سفید و طوسی

چوب ترموود به عنوان متریال با دوام و زیبا، امروزه در طراحی فضای سبز، سایبان‌ها، طراحی داخلی، روف گاردن و تراس گاردن بسیار کاربرد دارد. سازه‌های گزبو ساخته شده از ترموود با ظاهری زیبا به دلیل نصب آسان و سریع و همچنین مقاومت بالا در شرایط جوی، متریال خوبی در طراحی محسوب می‌شوند.

 

پرگولای وینیل

سایبانی سفید با متریال وینیل به همراه چند گلدان گل و میزوصندلی

وینیل؛ متریال با دوام که به صورت pvc عرضه می‌شود،از پلاستیک ساخته شده است. با توجه به مشکلاتی که در نگهداری فلز و چوب وجود دارد، وینیل به عنوان انتخابی مناسب در این زمینه است.

 

پرگولای چوب پلاست

پرگولایی با متریال چوب پلاست به همراه چهار مبل تک نفره زرد کمرنگ

چوب پلاستیک به عنوان متریال دوستدار طبیعت در طراحی محوطه، سازه‌های سایبان‌ها با طراحی‌های زیبا، امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است. به دلیل شباهت زیاد با چوب طبیعی و تنوع در طراحی پرگولا، باعث شده شرکت‌های زیادی به صورت پیش‌ساخته متریال چوب پلاست را عرضه ‌کنند.

 

چه طرح و فضایی را برای اجرای پرگولا انتخاب کنیم؟

پرگولایی چوبی در کنار سازه ساختمان با نمای سفید

در قدم اول بهتر است، طرح مورد نظر خود را با توجه به متریال‌ها و فضای مورد نظر برای اجرای سایبان انتخاب کنید. برای انتخاب طرح مناسب، باید ابتدا به کاربری فضای مورد نظر توجه نمایید. در انتخاب فضای مورد نظر با توجه به اینکه طرح انتخابی در فضای باز اجرا می‌شود. در روف گاردن و در برخی موارد در کنار سازه ساختمان و نشیمن در باغ، باید به شرایط اجرا، نصب و نگهداری آن توجه داشته باشید.

چرگولای چوبی مربعی در کنار استخری کوچک در حیاط خانه

برای طراحی پرگولا در روف گاردن و یا در کنار یک استخر کوچک، علاوه بر توجه به طرح پرگولا باید اصول نورپردازی آن را در نظر بگیرید. زیرا نورپردازی یک آیتم بسیار تاثیرگذار در جذابیت نمای ساختمان است. با طراحی نورپردازی پرگولا، فضای روف گاردن خانه خود را جذاب‌تر جلوه دهید.

در ادامه مطالب ما شما را با 12 طرح برتر اجرای پرگولا آشنا می‌کنیم. هدف ما ایجاد فضایی متناسب با نیازها و علایق شماست.

 

12 ایده برتر طراحی پرگولا سال 2021

 

پرگولا با طرح مدرن ( مینیمال )

پرگولای چوبی منحنی به سبک مدرن با کف چوبی

نوعی از سایبان‌ها که به شکل ساده و شیک طراحی می‌شوند. پرگولا مدرن فضایی برای سایه‌اندازی، نشستن، استراحت طراحی می‌شود.

گزبو مینیمال را می‌توان در ورودی خانه همراه با چیدمان صندلی راحتی و حتی با یک قالیچه طراحی کرد. پرگولا مدرن معمولا با سقف مسطح با شیب 5 درجه در نظر گرفته می‌شود.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله  استفاده از قالیچه، محیطی گرم و صمیمی در فضای باز را مطالعه کنید.

 

پرگولا با طرح کلاسیک

پرگولا به سبک کلاسیک با چوب و پایه های سنگی و مبلمان

چوب به عنوان عنصر اساسی در پرگولا با طرح کلاسیک به شمار می‌رود. جلوه طراحی معماری رنسانسی در ستون و سقف ابزار کاری شده به سبک کلاسیک بسیار نمایان است. تا جایی که در برخی موارد وجود طاق در طراحی سایبان جلوه می‌دهد. بازی با سایه‌ها و به کار بردن چوب به رنگ سفید در طراحی پرگولا بسیار تاثیرگذار است.

 

سایبان چوبی با طرح سنتی

تصویری از ورودی بیرونی خانه ای با یک سایبان چوبی سنتی

سایبان چوبی به عنوان تعریف فضای ورودی ساختمان‌ها با طرح سنتی، فضای بیرونی خانه را جلوه می‌دهد. پرگولای سنتی چوبی ظاهری پیچیده ندارد، همین امر باعث شده سنتی جلوه دهد. الوارهایی از چوب نراد و روسی گزینه خوبی در ساخت پرگولاهای سنتی هستند.

 

پرگولا شیروانی

پرگولای شیروانی خانه با نمای زرد رنگ که با سقف سازه باهم اجرا شده اند

اگر قصد دارید پرگولا را همراه با سازه خانه خود اجرا کنید، پرگولای شیروانی انتخاب مناسبی است. به این صورت که سقف شیروانی پرگولا با سقف خانه شما اجرا شود. با این کار شما پرگولا شیروانی در کنار خانه ایجاد کرده‌اید، که دارای دسترسی آسان بوده و حتی می‌تواند، ورودی خانه شما را تعریف کند.

 

پرگولا مسطح

پرگولای مسطح مشکی با مبلمان ال حصیری

پرگولا مسطح با شیب 5 درجه، یک طرفه اجرا می‌شود. این شیب در مواقع بارانی و برفی بسیار مؤثر است. گزبو با سقف مسطح با توجه به متریال‌های گوناگون در اطراف خانه و باغ اجرا می‌شود. همچنین سقف‌های فلزی در اجرای پرگولای مسطح، کاربرد بیشتری دارند. اطراف آبنما باغ یکی از قسمت‌های مناسب برای قرارگیری پرگولای مسطح در باغ می‌باشد.

 

سایبان چوبی با طرح آویزهای گیاهی

تصویری از یک سایبان چوبی که دور ستون ها و سقفش را گیاهان پر کرده اند

گیاهان بالارونده در انواع و رنگ‌های مختلف می‌توانند فضای سایبان را زیبا جلوه دهند. وجود دیواره‌های مشبک در استقرار گیاهان مؤثر هستند. وجود مبلمان ساده برای مطالعه در دکور فضا تاثیرگذار است.

 

پرگولا با سقف بادبانی

تصویری از یک پرگولا کنار سازه با سقف بادبانی سفید

گزبو بادبانی در انواع طرح به شکل مدرن طراحی می‌شوند. به عنوان بادگیر در قسمت بام خانه، فضایی که در معرض وزش باد قرار دارد.

 

پرگولا دیواره‌دار ( شیشه‌ای، پرده‌ای، طلقی )

تصویری از یک پرگولای فلزی مشکی با دیواره های شیشه ای

پرگولا با دیواره متحرک این زمینه را فراهم می‌کند، که از این فضا در ساعات مختلف ‌شبانه‌روز استفاده شود. دیواره‌ها معمولا از جنس شیشه و یا به صورت پره‌ای، شب‌ها برای حفاظت در برابر حشرات و یا روز برای سایه اندازی فضا در نظر گرفته می‌شوند.

 

گزبو با دیواره مشبک

تصویر گزبویی چوبی با دیواره مشبک و گیاهان رونده اطرافش

صفحات و دیواره‌هایی از جنس چوب یا فلز، با طرح‌های هندسی فضایی زیبا را همراه با بازی سایه‌ها ایجاد می‌کنند. صفحات مشبک می‌توانند به نورپردازی در شب کمک کنند. دیواره‌های مشبک در طراحی پرگولا به شما کمک می‌کنند؛ که از این فضا به عنوان آلونک باغبانی برای حیاط‌های کوچک استفاده کنید.

 

پرگولا با سقف باز

پرگولای کرم و سفید فلزی با سقف باز در فضای ورودی ساختمان

پرگولا با سقف باز به شکل هندسه ساده و مدرن جلوه می‌دهد. در قسمت ورودی ساختمان به عنوان تعریف فضای ورودی استفاده می‌شود. پرگولا با سقف باز در ورودی خانه، به عنوان یک آیتم تاثیرگذار در افزایش جذابیت نمای خانه محسوب می‌شود.

 

پرگولا با پرده‌های پارچه‌ای

سایبان چوبی با پرده های سفید رنگ دور تا دورش ومبلمان حصیری به رنگ چوب

پرده‌هایی با نقش‌های ظریف و یا به صورت ساده برای تعریف حریم خصوصی در دیواره پرگولا، بسیار کاربرد دارند. در روز‌های تابستانی، با نصب پرده در دیواره پرگولا باعث ایجاد سایه‌اندازی در فضا می‌شوند. رنگ‌های روشن در ترکیب با پرگولای چوبی، نمای ساختمان را جذاب‌تر جلوه می‌دهد.

 

سایبان با سقف جمع‌شونده ( تاشو )

تصویر یک گزبو فلزی با پایه های مشکی به همراه سقف تاشو جمع شونده

سقف گزبو ‌را می‌توان، به صورت جمع‌شونده طراحی کرد. سقف جمع‌شونده، به شکل پرده‌ای در سقف پرگولا اجرا می‌شود؛ تا در روزهای آفتابی برای سایه‌اندازی فضا، کاربرد داشته باشد. سعی کنید از پرده‌هایی با رنگ‌های روشن استفاده کنید، زیرا رنگ‌های روشن نسبت به رنگ‌های تیره، گرمای کمتری جذب می‌کنند، در نتیجه دوام بیشتری دارند. شما می‌توانید از آن‌ها برای سایه‌اندازی فضای بازی کودکان در حیاط استفاده کنید.

 

هزینه ساخت و طراحی متناسب با قیمت پرگولا

پرگولای چوبی به همراه مبلمان و میز و صندلی با فریم چوبی و پارچه طوسی

هزینه‌های ساخت پرگولا با توجه به طرح انتخابی و متریال مورد استفاده، تعیین می‌شوند. به دلیل تنوع در متریال‌ها، روش‌های مختلفی در برآورد هزینه وجود دارد. سعی کنید، از متریال‌های مرغوب با قیمت مناسب استفاده کنید. برای محاسبه هزینه پرگولای چوبی بهتر است، از قیمت الوارها مطلع شوید. مشورت با طراح محوطه‌سازی در برآورد هزینه‌ها به شما کمک می‌کند.

 

سخن پایانی

پرگولای چوبی روی دکینگ با مبلمان حصیری قهوه ای و پارچه گلدار و کوسن های سبز و قرمز

هدف ما ایجاد فضایی متناسب با نیازها و علایق شماست. ما در این مقاله شما را با کاربرد پرگولا و ایده‌های مختلف طراحی سایبان آشنا کردیم. سعی کنید در انتخاب سبک و ایده طراحی پرگولا به المان‌های کاربردی محوطه خانه توجه کنید؛ تا فضا در هماهنگی با المان‌های محوطه طراحی شود. در واقع این کار، از آیتم‌های تاثیرگذار در افزایش جذابیت نمای ساختمان محسوب می‌شود. با توجه به مطالبی که در این مقاله اشاره شد، انتخاب طرح اجرایی پرگولا متناسب با سلایق شما در ایجاد محیطی زیبا مؤثر است.