پرورش 10 درخت میوه محبوب

درخت گلابی با چهار عدد گلابی رسیده سبز

امروزه، پرورش یک باغ میوه کوچک به سادگی ممکن است. درختان و نهال های کوچک به صورت آماده قابل تهیه هستند و با شیوه های نوین باغبانی می توان رشد درختان را در اندازه ای دلخواه و قابل دسترسی کنترل کرد. این ویژگی، این امکان را فراهم می کند که درختان بیشتری در حیاط های کوچکتر بکارید و بعد، هنگام چیدن میوه ها، به راحتی به میوه های آن ها دسترسی داشته باشید. همچنین می توان درخت‌های پیوندی آماده تهیه کرد و چند میوه مختلف را روی تنه یک درخت پرورش داد. درختان ترکیبی نیز انتخاب‌های شما برای پرورش درختان سالم در هر آب و هوایی را افزایش می دهند. چند نکته منفی نیز درباره پرورش درختان وجود دارد. پرورش درختان میوه می تواند اندکی مشکل باشد. شما باید مواد معدنی مورد نیاز آن ها را تهیه کنید و بیشتر مواقع با آفات و سایر مشکلات مواجه هستید. ممکن است اندکی زمان ببرد تا درختان محصول بدهند. بسته به آب و هوای منطقه زندگی خودتان، اگر درختان میوه در پاییز، زمستان یا اوایل بهار کاشته شوند، بهترین عملکرد را خواهند داشت. می توانید از این مقاله برای کسب اطلاعات درباره محبوب ترین درختان میوه برای کاشت در باغچه خانه خود کمک بگیرید.

 

اینفوگرافی پرورش ده درخت میوه محبوب

اینفوگرافی پرورش ده درخت میوه محبوب

سوالات متداول:

برای پرورش درخت میوه سیب به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

1- نوع سیبی که می خواهید (ترد، نرم، ترش، شیرین) 2- زمان چیدن آن‌ها (از اواسط تابستان تا اواخر پاییز) 3- مقاومت در برابر آفات 4- نیاز به گرده افشانی


ویژگی‌های مهم درخت میوه زردآلو چیست؟

1- این درختان به طور کلی کوچک هستند، شکل و ظاهر عالی و برگ‌های بسیار زیبایی دارند و طعم میوه‌های آن بی‌نظیر است. 2- این درختان به طرز شگفت‌آوری در برابر سرما مقاوم هستند. 3-مشکلی که وجود دارد این است که آن‌ها بسیار زود شکوفه می‌دهند و در نتیجه خطر یخ زدن محصولات در زمستان‌های سخت وجود دارد. همچنین، این درختان نمی‌توانند بهارهای بارانی را تحمل کنند. 4- این درخت گزینه خوبی برای چوب‌بندی و پرورش به صورت مسطح است.


درخت میوه هلو برای رویش به چه مراقبت‌هایی نیاز دارد؟

درخت هلو در دوران رویش به مراقبت‌های بسیاری شامل: آبیاری فراوان، کوددهی منظم، هرس کردن علف‌های هرز و مراقبت در برابر آفات و بیماری‌ها نیاز دارد.


تفاوت درخت میوه گلابی اروپایی و آسیایی چیست؟

گلابی اروپایی، یک میوه پاییزی است که ظاهر گلابی عادی را دارد، به آب و هوای سرد زمستانی نیاز دارد، طول عمر طولانی دارند، اگر قصد کاشت گلابی اروپایی دارید، باید یک درخت میوه دیگر برای گرده افشانی نیز بکارید. 2- گلابی آسیایی، دارای ظاهر گرد و به عنوان گلابی سیبی شناخته می‌شود، برای مناطقی که هوا خیلی سرد نیست، مناسب هستند، این گلابی‌ها از گلابی‌های اروپایی کوچک‌تر هستند و به مراقبت کمتری نیاز دارند.

 

سیب

کاشت درخت سیب یکی از درختان محبوب می باشد که میوه زیادی خواهد داد

پرورش درخت میوه سیب کار نسبتا ساده‌ای است. میوه های آن هم روی درخت و هم بعد از چیده شدن، به خوبی طعم خود را حفظ می کنند. مصرف این میوه به صورت تازه فوق العاده است. این میوه جز خوراکی های استاندارد سبد غذایی هر فرد است و جز مواد اولیه اصلی بسیاری از خوراکی ها است و در دسرهای خوشمزه بسیاری مورد استفاده قرار می گیرد. شما می توانید برای هر منطقه آب و هوایی، به جز مناطق گرمسیری استوایی، درخت میوه مخصوص آن آب و هوا را پیدا کنید. آن‌ها را می‌توان مثل گذشته در یک باغ میوه کاشت یا به شکل مسطح روی یک دیوار یا نرده چوب بندی کرد.

 

نکات دیگری که باید مد نظر قرار دهید

درخت سیب سبز یکی از درختان محبوب میوه محسوب میشود

  • نوع سیبی که می خواهید (ترد، نرم، ترش، شیرین)
  • زمان چیدن آن‌ها (از اواسط تابستان تا اواخر پاییز)
  • مقاومت در برابر آفات
  • نیاز به گرده افشانی

 

آلو

درخت آلو یکی از درختان محبوب برای کاشت و پرورش می باشد

آلو به راحتی نسبت به سیب از نظر فایده و مقرون بصرفه بودن برتری دارد. درخت آلو بسیار مقاوم است و احتمال بروز بیماری و آفت در این درخت نسبت به بقیه درختان میوه بسیار کمتر است. آلو مثل هلو رشد بی رویه ندارد و میزان نیاز این درخت به آب بسیار کم است. آلو ژاپنی، برای مناطقی با آب و هوای مختلف، مناسب هستند. آلو اروپایی، مثل استنلی، برای مناطقی با بهار های دیررس و بارانی و آلو ترکیبی، برای آب و هوای بسیار سرد مناسب است. آلو ژاپنی همچنین ممکن است برای گرده افشانی به یک درخت دیگر نیاز داشته باشد. آلو درخت بی دردسری است، اما نیازهایی هم دارد. این نیازها شامل کود و هرس کردن هستند. همچنین مراقب حمله پرندگان به محصولات این درخت باشید. ممکن است آلو تا پنج سال بعد از کاشته شدن، میوه ندهد.

 

زردآلو

درخت محبوب زردآلو با چند میوه کاملا رسیده و خوش رنگ

عموما این درخت هم به خاطر میوه آن و هم به خاطر زیبایی‌اش مورد توجه قرار می‌گیرد. این درختان به طور کلی کوچک هستند، شکل و ظاهر عالی و برگ‌های بسیار زیبایی دارند و طعم میوه‌های آن بی‌نظیر است. البته، برای بهره‌مندی از تمام فواید باید بتوانید درخت زردآلو را در منطقه زندگی خود پرورش دهید. این درختان به طرز شگفت‌آوری در برابر سرما مقاوم هستند. مشکلی که وجود دارد این است که آن‌ها بسیار زود شکوفه می‌دهند و در نتیجه خطر یخ زدن محصولات در زمستان‌های سخت وجود دارد. همچنین، این درختان نمی‌توانند بهارهای بارانی را تحمل کنند. درخت زردآلو، نیازهای معمول یک درخت میوه را دارد اما در بعضی موارد نسبت به بقیه درختان مقاوم‌تر است. احتمالا باید سالیانه این درخت را هرس کنید. این درخت گزینه خوبی برای چوب‌بندی و پرورش به صورت مسطح است. آماده باشید تا به محض رسیدن میوه‌ها آن‌ها را بچینید تا خراب نشوند.

 

گیلاس

کاشت درخت گیلاس یکی از درختان محبوب می باشد و پرطرفدار است

گیلاس در صدر محبوب ترین میوه در بین مردم قرار دارد. درختان این میوه نیز بسیار زیبا هستند، به ویژه هنگامی که در بهار شکوفه می دهند. این درختان در آب و هوای گرم، به خوبی پرورش می یابند. اگر محل زندگی تان بسیار گرم است، مطمئن شوید که درخت‌هایی را که در برابر زمستان های گرم مقاوم هستند، انتخاب می کنید. درخت گیلاس همچنین می تواند گیاه حساسی برای پرورش باشد و اوایل رشد، فرآیند میوه‌دهی آن بسیار آرام است. گیلاس‌های ترش ممکن است وسوسه انگیز به نظر نرسند، ولی برای کیک پزی و ذخیره کردن مناسب هستند. آنها همچنین مقاوم تر هستند. این درخت‌ها کم دردسرتر هستند و پس از کاشت، تقریبا هیچ گاه به کود نیاز ندارند.

 

هلو و شلیل

کاشت و پرورش درخت محبوب هلو و شلیل در یک باغ بسیار بزرگ

چشیدن طعم هلو و شلیل تازه تجربه‌ای است که هیچ کس نباید از دست بدهد. هلو و شلیل در یک گروه قرار می گیرند، چون شلیل نوع بدون کرک هلو است. تعداد و انواع مختلف هلو برای کاشت بسیار زیاد و غیر قابل باور است. گونه های شلیل کمتر از هلو است؛ اما به نسبت شلیل هم بسیار متنوع است. انواع مختلفی با گوشته سفید و یا گوشته زرد وجود دارد. این درختان از اوایل تابستان تا پاییز میوه می دهند. بعضی از انواع آن ها برای مصرف تازه و بعضی دیگر برای ذخیره کردن مفید هستند. همچنین، انواعی از آن‌ها با ظاهر و رنگ‌های غیر عادی وجود دارند. درخت هلو در دوران رویش به مراقبت های بسیاری شامل: آبیاری فراوان، کود دهی منظم، هرس کردن علف‌های هرز و مراقبت در برابر آفات و بیماری ها نیاز دارد.

 

آلو پیوندی

درخت محبوب آلو پیوندی مناسب برای کاشت و نگهداری بسیار ساده است

این آلوهای پیوندی به سرعت در حال کسب محبوبیت بین عاشقان میوه هستند. این میوه ها، بهترین ویژگی‌های میوه‌های مادر خود را دارا هستند. در ابتدا حاصل ترکیب آلو و زردآلو میوه‌ای بود که به شدت طرفدار یافت. اما اکنون، می توان ترکیب میوه‌های مختلفی مثل آلو و هلو و شلیل و گیلاس را مشاهده کرد و به نظر می رسد که همچنان پیوندهای بسیاری در راه است. آلو پیوندی نیازهایی مشابه سایر میوه‌های این خانواده مثل آب فراوان، کود مناسب، هرس و مراقبت در برابر آفات و بیماری دارد. برای یافتن بهترین نوع آلو برای کاشت در منطقه خودتان با یک متخصص صحبت کنید.

 

گلابی

درختان گلابی با محبوبیت فراوان در یک باغ بزرگ کاشته شده اند

برای پرورش خانگی گلابی، دو انتخاب وجود دارد: اروپایی و آسیایی. گلابی اروپایی، یک میوه پاییزی محسوب می شود و ظاهر یک گلابی عادی را دارد. گلابی آسیایی ظاهر گرد و عطر و طعم فوق العاده ای دارد و تحت عنوان گلابی سیبی نیز شناخته می شوند. هر دو نوع برای باغچه های خانگی مناسب هستند. گلابی اروپایی، به آب و هوای سرد زمستانی نیاز دارد. این درختان زیبا و بلند هستند و طول عمر طولانی دارند؛ اما انواع کوچک تر آن ها نیز وجود دارد. اگر قصد کاشت گلابی اروپایی دارید، باید یک درخت میوه دیگر برای گرده افشانی نیز بکارید. بزرگترین مشکل در پرورش درخت گلابی، آفت‌ها هستند که می توانند به راحتی از کنترل خارج شوند. بعد از آفت و بیماری بزرگترین مشکل، چیدن این گلابی‌ها است. باید گلابی‌های اروپایی را خیلی زود از درخت بچینید و بعد به آن‌ها فرصت دهید تا رسیده و خوشمزه شوند. گلابی‌های آسیایی برای مناطقی که هوا خیلی سرد نیست، مناسب هستند. این گلابی‌ها از گلابی‌های اروپایی کوچک‌تر هستند و به مراقبت کمتری نیاز دارند. فصل برداشت آن‌ها طولانی است و می‌توانند روی شاخه درخت رسیده شوند.

 

خرمالو

خرمالو یکی از میوه های محبوب می باشد که کاشت درخت آن هم محبوبیت زیادی دارد

خرمالو ماندگاری بسیار بالایی دارد. حتی بعد از این که برگ‌های درخت خشک شده و می‌ریزند، می‌توانید تعدادی خرمالو روی درخت پیدا کنید. علاوه بر آن، درخت خرمالو به طور طبیعی گیاهی کوچک و برای باغچه‌های کوچک مناسب است. درخت‌های خرمالو ژاپنی و آسیایی شناخته شده‌تر هستند، ولی نوعی خرمالو محلی آمریکایی و خرمالوهای پیوندی نیز وجود دارند که کوچک‌تر هستند و نسبت به سرما مقاومت بیشتری دارند. فقط بعضی از گونه‌های اسیدی یا ژاپنی خرمالو ترش هستند. این گونه‌ها باید روی درخت رسیده و نرم شوند تا قابل خوردن باشند. ولی گونه‌های دیگری از خرمالو ژاپنی، همچنین خرمالوهای آمریکایی و پیوندی وقتی سفت هستند هم، شیرین و غیر اسیدی اند. مهم نیست کدام گونه را انتخاب می‌کنید، چون همه انواع خرمالو گیاهان زینتی و بی دردسری هستند و به طور کلی، به مراقبت اندکی نیاز دارند. آن‌ها همچنین نسبت به اکثر آفات و بیماری‌ها مصون هستند. تنها چالش پرورش این درختان زمان درست برداشت آن‌ها است.

 

به

کاشت درخت محبوب به به عنوان درخچه در یک گلدان هم امکان پذیر است

این میوه با ارزش معمولا نادیده گرفته می‌شود. بعضی مردم اصلا نمی‌دانند که به چیست ولی وقتی با آن آشنا شوید، به شدت جذب ویژگی‌های آن می‌شوید؛ به خصوص اگر به دنبال یافتن یک درخت میوه کم دردسر برای طراحی حیاط شیب دار می‌گردید. این گیاه به کندی رشد می کند، به طور طبیعی گیاه کوچکی است، خیلی کم نیاز به هرس کردن دارد، به ندرت دچار مشکل می شود و شکوفه های بهاری زیبا و میوه های خوش رنگ و لعاب پاییزی دارد. در واقع، آن را می توان به عنوان یک بوته یا درختچه در نظر گرفت و حتی در گلدان کاشت. حالا این سوال وجود دارد که با میوه این درخت چکار باید کرد؟ به ترش‌تر از آن است که هم خانواده سیب و گلابی در نظر گرفته شود اما پختن آن می‌تواند از ترشی‌اش بکاهد. می‌توانید از آن برای درست کردن آبنبات میوه‌ای استفاده کنید. نکته‌ای ‌که باید به آن دقت کنید این است که هنگام خرید، درخت به میوه‌دار را با درخت به گلدار اشتباه نگیرید. اندکی تحقیق کنید تا درخت میوه درست را انتخاب کنید.

 

مرکبات

درختان مرکبات بسیار محبوب هستند اما هرکسی توانایی کاشت آن را ندارد

مرکبات گزینه‌ای نیست که همه بتوانند انتخاب کنند. اگر موفق به کاشت مرکبات شدید، خودتان را خوش شانس در نظر بگیرید. نکته اول اینکه، شما درختی همیشه سبز با شکوفه هایی با رایحه کم نظیر و میوه‌های خوشمزه و با قدرت ماندگاری بالا در اختیار دارید. این درختان به مراقبت اندکی نیاز دارند و نسبت به خشکسالی مقاوم تر از بقیه درختان میوه هستند. نیازی به هرس کردن ندارند، اما شما می توانید آن‌ها را به هر شکلی که خودتان دوست دارید، هرس کنید. آن‌ها تقریبا هیچ وقت دچار آفت و بیماری نمی‌شوند. احتمالا بزرگترین مشکل شما، مراقبت از آن‌ها در برابر سوختن و یخ زدن است. و نکته آخر اینکه انواع بسیار زیادی برای انتخاب کردن وجود دارند. معمول ترین آن‌ها، پرتقال و لیمو هستند؛ اما گزینه‌های دیگری مثل: لیموترش، نارنگی، گریپ فروت، کامکوات (نوعی پرتقال)، بالنگ و دارابی نیز برای انتخاب وجود دارند.