راهنمای انتخاب پرده مدرن و آشنایی با انواع آن 

منزل با کفپوش چوبی، دیوار‌ها طوسی، دراور مشکی با رویه چوبی، میز و صندلی ناهارخوری مشکی و پرده مدرن طلایی

ظهور پرده‌های مدرن انقلاب بزرگی در دکوراسیون داخلی به وجود آورد. افراد با سلیقه‌های مختلف پس از شناخت انواع پرده مدرن و کارایی آن برای بخش‌های مختلف منزل، طرح‌های قدیمی را فراموش کردند و از طرفداران این نوع پرده‌های شیک و امروزی شدند.

در روزگاران گذشته پرده تنها یک وسیله برای جلوگیری از دیده شدن فضای داخلی خانه بود. همچنین از آن به عنوان پوششی برای اتلاف انرژی یا ورود و خروج سرما و گرما استفاده می‌کردند. اما امروزه نمی‌توان تاثیر پرده‌هایی با سبک مختلف را بر زیبایی خانه و دکوراسیون داخلی نادیده گرفت. بنابراین پس از اینکه سبک مورد نظرتان را برای دکوراسیون داخلی منزل انتخاب کردید، نصب یک پرده متناسب با آن فضا جلوه چیدمان منزل را جذاب‌تر خواهد کرد. ما در این مقاله به طور مفصل مطالب مفیدی را در مورد پرده مدرن یکی از پرطرفدارترین پرده‌های موجود در بازار با شما به اشتراک می‌گذاریم. همراه ما باشید.

 

سوالات متداول:

مناسب‌ترین جنس پارچه برای پرده مدرن چیست؟

اصلی‌ترین پارچه برای پرده‌ی مدرن، پارچه‌ای به جنس حریر است که به صورت ساده، حاشیه‌دار یا خط خطی وجود دارد.


پرده مدرن در چه فضاهایی کاربرد دارد؟

پرده مدرن در دکوراسیون پذیرایی، نشیمن، اتاق خواب، آشپزخانه، حمام، اتاق کودک و محل کار کاربرد دارد.


انواع مدل‌های پرده مدرن کدامند؟

1. پرده پارچه‌ای 2. پرده شید 3. پرده پانچ 4. پرده زبرا 5. پرده کرکره‌ای 6. پرده مکانیزه 7. پرده رومن

 

منظور از پرده مدرن چیست؟

منزل با کفپوش طوسی، لوستر آباژوری طوسی و چوبی، دیوار سفید، پاف سفید و زرد و پرده مدرن طوسی

شاید تصور شما از پرده شیک و مدرن پرده‌هایی با اشکال و طرح‌های خاص و عجیب باشد. این تصور درست نیست. پرده های مدرن سادگی را به نمایش می‌گذارند و در طراحی آن‌ها کمترین طرح و شکل به کار رفته است. به طور کلی پرده‌های کم طرح یا بدون طرح و بسیار ساده را پردهای مدرن می‌دانند. 

در واقع زمانی که سخن از پرده‌های مدرن به میان می‌آید، منظور ما استفاده از مدرنیته در طراحی و دوخت آن است نه صرفا طرح و شکل خاص. بدین معنی که باید طراحی و دوخت این نوع پرده‌ها از لحاظ فناوری و سبک دکوراسیون داخلی جایگاه ویژه‌ای داشته باشند. به عنوان مثال گاها می‌بینید که پرده‌ای به سبک مدرن توسط موتور الکترونیکی و ریموت کنترل باز و بسته می‌شود. 

 

منزل با کفپوش طوسی روشن، فرش طوسی، مبل خاکستری، میز گرد شیشه‌ای و پرده مدرن سفید

بنابراین مدرن بودن پرده را باید در موارد زیر بررسی کرد:

 •  دارای فناوری جدید هستند.
 • در ظاهر آن‌ها اکسسوری لوکس دیده نمی‌شود .
 • حس سادگی را در دکوراسیون داخلی منزل یا محل کار ایجاد می‌کنند.

 

قدمت استفاده از پرده‌ای به سبک مدرن

منزل با دیوار‌های سفید، کفپوش چوبی طوسی و پرده مدرن طرحدار سبز با آستر سفید

از روزگاران گذشته در کشور ما پرده نمادی از حجاب و پوشش به شمار می‌آمد. خانه‌های قدیمی با پنجره‌های بلند توسط پارچه‌های ضخیم پوشانده می‌شدند تا جلوی دید از بیرون به درون خانه گرفته شود. همچنین وجود این پنجره‌های بزرگ باعث هدر رفتن بخش زیادی از انرژی گرمایشی و سرمایشی می‌شد. به همین دلیل با نصب پرده تا حد زیادی از ورود نور شدید خورشید و سرمای سخت جلوگیری می‌کردند. 

 

اتاق خواب با تخت طوسی، مبل سفید، پاتختی چوبی، دیوار سفید و پرده مدرن سفید و آبی طرح برگ

این تفکر ادامه داشت تا زمانی که روابط ما با سایر کشورهای دنیا گسترش پیدا کرد و سطح فکری آن‌ها مورد بررسی قرار گرفت. آن‌جا بود که از پرده به عنوان یک المان زیبایی بخش استفاده کردند و به جنبه بصری و تزیینی آن اهمیت فراوانی دادند. دیگر پرده‌ها صرفا عنصری برای پوشش نبودند، بلکه از آن‌ها به عنوان نمادی برای زیبایی خانه استفاده می‌شد. 

تا اینکه با پیشرفت تکنولوژی و روی کار آمدن ایده‌های جدید، انواع پرده مدرن مورد توجه واقع شد. امروزه پرده‌ای به سبک مدرن طرفداران بسیار زیادی دارد که به وضوح در دکوراسیون داخلی منزل قابل مشاهده است. 

 

جایگاه پرده جدید و مدرن در دکوراسیون داخلی

منزل با کفپوش چوبی، فرش طوسی طرحدار، صندلی و میز تحریر سفید، میز گرد فلزی و پرده مدرن آبی با آستر سفید رنگ

در فرهنگ ایرانی وجود پرده برای پنجره‌های خانه یکی از اجزای اصلی دکوراسیون داخلی محسوب می‌شود. اکثر افراد هنگام انتخاب وسایل منزل و چیدمانش به تناسب آن‌ها با پرده‌ها اهمیت می‌دهند. بنابراین باید اهمیت و جایگاه پرده مدرن را در دکوراسیون داخلی منزل پررنگ بدانیم.

پرده‌ای به سبک مدرن با ظاهر ساده و آراسته خود جلوه زیبایی به فضای خانه یا محل کار شما می‌بخشد. در واقع باید برای پرده های مدرن علاوه بر عملکرد اصلی‌شان (جلوگیری از ورود نور و سرمای شدید) مزایای دیگری در نظر گرفت. طراحی خاص این نوع پرده‌ها به همراه پارچه ساده اما جذابشان باعث می‌شود تا سلیقه اکثر افراد پوشش داده شود. به همین دلیل باید پرده‌های مذکور را تکمیل کننده دکوراسیون داخلی منزل دانست.

 

پرده سبک مدرن و ویژگی آن

منزل با کفپوش چوبی، مبل سفید، میز عسلی آبی و طلایی فانتزی و پرده مدرن طوسی با آستر سفید

طراحی و دوخت پرده‌ای به سبک مدرن با ایده‌های جدید همراه است. به همین دلیل پرده‌های نوین و مدرن کاملا در مقایسه با پرده‌های کلاسیک و سلطنتی قابل تشخیص هستند. این نوع پرده‌ها از لحاظ ظاهری و دوخت دو ویژگی مهم دارند که آن‌ها را نسبت به باقی پره‌ها متمایز می‌کند. در زیر دو ویژگی بارز را در پرده پرطرفدار سبک مدرن بررسی می‌کنیم:

 

منزل با کفپوش چوبی، لوستر فلزی کریستالی، میز و صندلی ناهارخوری سفید و کرمی و پرده مدرن طیف کرمی طرحدار

 • عملکرد: مهم‌ترین ویژگی پرده مدرن نوع عملکرد آن است. امروزه پرده‌های نوین و مدرن پیشرفت چشمگیری در زمینه دوخت و طراحی دارند. در طراحی و دوخت اکثر پرده‌های مذکور موتور الکترونیکی، انرژی برق و کار با گوشی همراه وجود دارد. پیشرفت فناوری باعث شده تا به راحتی بتوان مدل‌های جدید پرده‌ای به سبک مدرن را باز و بسته کرد. در اکثر مواقع بالا و پایین کشیدن این نوع پرده‌ها با ریموت کنترل و از راه دور انجام می‌شود.

 

پرده مدرن کرمی با آستر سفید در منزلی با فریم پنجره و دیوار سفید و اکسسوری طبیعی

 • ظاهر: دومین ویژگی خاص پردهای مدرن نوع الگو، پارچه و طرح آن‌ها است. این موارد باعث می‌شوند تا ظاهر پرده سبک مدرن خاص‌تر جلوه کند. همان طور که می‌دانید سادگی در سبک مدرن حرف اول را می‌زند. بنابراین طراحی مدل و پارچه این نوع پرده باید کاملا ساده باشد و از الگوی پیچیده‌ای پیروی نکند. اما نباید شیک بودن و زیبایی را قربانی سادگی کرد. بلکه منظورمان از سادگی عدم استفاده زیورآلات، اکسسوری براق، والان‌های بزرگ، کتیبه و یراق آلات است. در واقع ظاهر پرده‌های مدرن هیچ‌گونه تجملات اضافی ندارد.

 

مناسب‌ترین جنس پارچه برای پرده مدل مدرن چیست؟

پرده مدرن طوسی آبی در منزلی با دیوار‌های چوبی، فریم پنجره چوبی سفید و سقف سفید رنگ

جنس پارچه در طراحی پرده‌های مدل مدرن اهمیت بسیار زیادی دارد. سادگی نماد اصلی این نوع پرده است، بنابراین باید هنگام دوخت پارچه‌ای انتخاب شود که به خوبی تداعی‌گر این نماد باشد. اصلی‌ترین پارچه برای پرده‌ی مدرن پارچه‌ای به جنس حریر است که به صورت ساده، حاشیه‌دار یا خط خطی وجود دارد. 

برای فضایی که به نور بیشتری نیاز است، می‌توانید پارچه حریر مدرن انتخاب کنید تا جلوی ورود نور خورشید گرفته نشود. این جنس پارچه برای پنجره آشپزخانه، اتاق نشیمن و اتاق خواب مناسب خواهد بود که برای حالت‌گیری بهتر در زیر آن از آستری استفاده می‌کنند. پرده‌های زیبای مدرن اکسسوری و وسایل تزئینی اضافی ندارند. به همین منظور می‌توانید پرده‌های حریر را به کمک یک رویه کتان برای فضای مدرن انتخاب کنید.

 

کاربرد پرده های سبک مدرن

پرده مدرن طرحدار طوسی با آستر سفید در اتاق خواب با صندلی حصیری سفید و چرمی، میز سفید و کفپوش چوبی

سادگی و آراستگی پرده های مدرن می‌تواند هر سلیقه‌ای را راضی نگه دارد. اما این‌که بدانید از این نوع پرده برای کدام بخش از منزل یا محل کار می‌توانید استفاده کنید، اهمیت زیادی دارد. همان طور که گفتیم پرده‌ای به سبک مدرن باعث جلوه بیشتر زیبایی و شیکی در دکوراسیون داخلی منزل می‌شود. کاربرد این نوع پرده را میتوان در موارد زیر بررسی کرد:

 • اتاق پذیرایی
 • اتاق نشیمن
 • اتاق خواب
 • آشپزخانه
 • حمام
 • اتاق کودک
 • محل کار
پیشنهاد می‌کنیم مقاله راهنمای خرید پرده اتاق کودک را مطالعه فرمایید.

 

آشنایی با انواع مدل پرده‌های سبک مدرن

منزل با کفپوش چوبی، فرش نسکافه‌ای، میز و صندلی ناهارخوری چوبی، لوستر فلزی و پرده مدرن قهوه‌ای رنگ

اگر طرفدار سادگی و سبک مدرن هستید، می‌توانید دکوراسیون داخلی خانه یا محل کار خود را با پرده‌ای از این دسته بیارایید. تنوع طرح و مدل پرده‌های مدرن بسیار زیاد است به همین دلیل افراد سخت پسند از انتخاب این نوع پرده راضی خواهند بود. به طور کلی انواع پردهای مدرن را می‌توان از لحاظ کاربرد، مدل و جنس پارچه مورد بررسی قرار داد. در ادامه با انواع پرده‌های پرطرفدار مدرن و کاربرد آن‌ها آشنا می‌شوید:

 

پرده پارچه ای از رایج ترین پرده های سبک مدرن

پذیرایی منزل با کفپوش سرامیکی، فرش قرمز، مبلمان کرمی، میز جلومبلی چوبی و پرده مدرن سفید و قرمز طرحدار

این نوع پرده‌ها بسیار پرطرفدار هستند و اغلب از پارچه‌هایی با جنس حریر دوخته می‌شوند. مشخصه اصلی آن‌ها وجود چین در بالای پرده است. پرده‌های پارچه‌ای نیازی به والان ندارند و بدون هیچ تجملات اضافی دوخته می‌شوند. این نوع پرده‌ها از دو لایه تشکیل شده‌اند که لایه اول همان پارچه ساده حریر است و لایه دوم یک پارچه نرم و لطیف آستری خواهد بود. 

در برخی موارد برای رویه حریر نوعی پارچه طرح‌دار یا پترن‌های ساده انتخاب می‌کنند تا پرده سبک مدرن جلوه بیشتری پیدا کند. نکته حائز اهمیت در طراحی و دوخت این نوع پرده‌ها توجه به اندازه آن‌هاست. اندازه ارتفاع پرده پارچه‌ای مدرن باید مماس با کف زمین باشد. بهترین حالت برای ارتفاع این نوع پرده اندازه 1 سانتی‌متر فاصله تا کف زمین است. یادتان باشد پرده‌های بسیار بلند که بخش زیادی از آن روی زمین می‌افتد برای دکوراسیون خانه‌های بزرگ، لوکس و با سبک کلاسیک مناسب هستند.

 

پرده شید استاندارد از شیک ترین پرده های مدرن

آشپزخانه با کابینت‌ها و جزیره مشکی با رویه مرمر سفید، گلدان طبیعی سفید و پرده مدرن شید به عنوان آستر پرده حریر کرمی

این نوع پرده به تنهایی جلوه بسیار زیبایی دارد و هم این‌که می‌توان به عنوان آستری پرده‌های حریر مورد استفاده قرار داد. اغلب پرده‌های شید استاندارد از جنس کتان، پنبه، پلی‌استر، ابریشم یا الیاف مخصوص دوخته می‌شوند. نوع عملکرد آن‌ به صورت رول است و بر روی پنجره از سمت پایین به بالا جمع می‌شود. 

ترکیب پرده‌های حریر با پرده شید لطافت و جذابیت زیادی به دکوراسیون داخلی منزل شما می‌بخشد. از مزایای این نوع پرده می‌توان به تنوع رنگ‌بندی بالای آن و امکان چاپ تصاویر در ابعاد دلخواه اشاره کرد. اغلب طراحان پرده شید استاندارد را به جهت کاربرد آن (جمع شدن و بالا رفتن) برای اتاق پذیرایی و آشپزخانه مناسب می‌دانند. در این صورت به راحتی می‌توانید با جمع کردن آن هنگام آشپزی از کثیفی پرده، خیس شدن یا هر نوع صدمه دیگری جلوگیری کنید.

 

پرده پانچ از جدیدترین پرده های سبک مدرن

منزلی با دیوار‌های سفید، فریم پنجره و درب سفید، میز عسلی گرد و پرده مدرن طوسی طرحدار

پرده‌هایی که در قسمت بالای آن‌ها نوارهایی با سوراخ‌های بزرگ وجود دارد، به پرده پانچ معروف هستند. این نوع پرده‌ها معمولا از پارچه‌هایی با شکل و طرح بسیار ساده انتخاب می‌شوند. در پرده‌های پانچ چین‌های بزرگ و شلوغ دیده نمی‌شود. به همین دلیل برای سبک مدرن دکوراسیون داخلی کاربردی به شمار می‌آیند. 

اغلب پرده‌های پانچ از یک یا دو پنل و تعدادی حلقه تشکیل شده‌اند که می‌توان آن‌ها را در سایزهای مختلف به صورت آماده پیدا کرد. تنها کافیست شما طرح پارچه و مدل پرده را بپسندید و سایز مورد نظرتان را به فروشنده بدهید. پرده‌های پانچ برای اتاق پذیرایی و آشپزخانه انتخاب هوشمندانه‌ای هستند، زیرا این نوع پرده‌ها ظاهر شیکی و محکمی دارند و می‌توان آن‌ها را به صورت ساده، طرح‌دار یا چاپی سفارش داد.

 

پرده زبرا از خاص ترین مدل های پرده مدرن

منزلی با کفپوش چوبی، دیوار‌ها و فریم پنجره سفید، میز مشکی و فلزی، صندلی‌های طوسی روشن و پرده مدرن زبرا مشکی و سفید

پرده زبرا یکی از پرده‌های زیرمجموعه شید است که به آن پرده شب و روز هم گفته می‌شود. دلیل نام‌گذاری شب و روز قابلیت تنظیم نور در این نوع پرده‌هاست. به این معنی که شما می‌توانید به آسانی میزان نور ورودی را در چندین حالت مختلف تنظیم کنیداین نوع پرده‌های مدرن دارای خطوط تیره و روشنی از جنس تور و پارچه هستند که به صورت موازی کنار هم قرار گرفته‌اند. هدف از ایجاد این طرح بر روی پرده زبرا ایجاد قابلیت تنظیم نور برای ورود از قسمت روشن آن و عدم ورود روشنایی از قسمت تیره است. 

شما به راحتی می‌توانید از بخش روشن این نوع پرده منظره بیرون را مشاهده کنید. مجموع این خطوط و ویژگی‌ها باعث می‌شود تا بتوانید در چندین حالت مختلف نور را تغییر دهید و دید به بیرون داشته باشید. پرده‌های زبرا برای آشپزخانه، محل کار و اتاق خواب مدرن انتخاب بسیار درستی خواهند بود.

 

پرده کرکره ای از کاربردی‌ترین پرده های نوین و مدرن

استفاده از پرده مدرن کرکره‌ای در محیط اداری

اگر برای محل کار خود به دنبال یک پرده مناسب هستید، پیشنهاد ما به شما پرده کرکره‌ای مدرن است. این نوع پرده‌ها در چند سال گذشته بسیار محبوب بوده‌اند و حتی در برهه‌ای از زمان برای بخش‌های مختلف منزل همچون اتاق خواب و آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌گرفتند. اما با توجه به نوع کارایی پرده‌های کرکره‌ای بهتر است از آن‌ها در محل کار، ادارات و ساختمان‌های تجاری استفاده شود. 

پرده کرکره‌ای مدرن را می‌توانید در رنگ‌های مختلف و با ضخامت متفاوتی سفارش دهید. این نوع پرده‌های شید رول به کمک یک غلطک موتوری به سمت بالا و پایین حرکت می‌کنند و برای هر پنجره‌ای در محل کارتان مناسب هستند. از مزایای آن می‌توان به قابلیت تنظیم نور با توجه به زاویه خطوط کرکره اشاره کرد. جالب است بدانید این نوع پرده‌های محبوب مدرن اغلب از جنس پلاستیک یا فلز ساخته می‌شوند درون آن‌ها پارچه قرار گرفته تا هنگام باز و بسته دچار مشکل نشوند.

 

پرده مکانیزه از پیشرفته ترین پرده‌های مدل مدرن

پرده مدرن مکانیزه سفید در منزلی با دیوار‌های ذغالی، میز شیشه‌ای و صندلی‌های کرمی رنگ

شاید تصور همچین پرده‌ای در چند سال گذشته یک رویا به شمار می‌آمد. اما امروزه به واسطه پیشرفت تکنولوژی و هوشمند شدن اکثر وسایل منزل می‌توان به کمک یک تلفن همراه و از راه دور وضعیت پرده‌های خانه را کنترل کرد. 

وجود اینترنت در خانه‌ها و نرم افزارهای مخصوص کمک می‌کنند تا شما بتوانید پرده‌های مکانیزه و مدرن خود را به راحتی جمع و باز کنید. این امر موجب شده تا به راحتی سیستم امنیت خانه و میزان ورود نور تحت کنترل شما باشد.

 

پرده رومن از منحربه‌فردترین پردهای مدرن

پرده مدرن راه راه طیف سفید و طوسی در منزلی با دیوار‌های سفید و طوسی و فریم پنجره مشکی رنگ

پرده رومی یا رومن یکی از پرده‌هایی است که قدمت بسیار زیادی دارد. این نوع پرده خاص و شیک در گذشته به صورت دستی و به کمک طناب مخصوص بالا و پایین کشیده می‌شد. انواع مختلفی از پرده‌های رومن به سبک کلاسیک موجود هستند که برخی از افراد آن‌ها را برای خانه‌های بزرگ، لوکس و سلطنتی خود می‌پسندند. 

اما امروزه در طراحی پرده رومن مدرن فناوری جدید به کار رفته و از موتور الکترونیکی استفاده می‌شود. این نوع پرده‌های منحصربه‌فرد از جنس پارچه‌های شیک طراحی خواهند شد و پس از جمع شدن حالت آویزان پیدا می‌کنند. این حالت باعث می‌شود تا اتاق پذیرایی، آشپزخانه و اتاق خواب شما جلوه زیباتری پیدا کند. در واقع باید وجود چین‌های افقی در این نوع پرده مدرن را که به صورت آویزان و یک‌دست بر روی پنجره می‌مانند، نقطه قوت آن دانست. جالب است بدانید که این چین‌های زیبا و خاص هنگام بالا آمدن پرده، کاملا مرتب جمع می‌شوند.

 

انتخاب پرده سبک مدرن برای اتاق پذیرایی

پذیرایی منزل با کفپوش چوبی و فرش سبز و قرمز، مبل آبی طرحدار، شومینه و پرده مدرن کرمی رنگ

پرده مدرن در ابتدا یک پرده مناسب برای فضای اداری و ساختمان‌های تجاری بود. تا اینکه با روی کار آمدن سبک مدرن در دکوراسیون داخلی از این نوع پرده در طراحی اتاق خواب و آشپزخانه استفاده شد. افراد در ابتدا به سختی حاضر بودند از پرده‌های مدرن برای اتاق پذیرایی استفاده کنند. 

آن‌ها معتقد بودند اتاق پذیرایی یکی از اصلی‌ترین بخش‌های منزل است که باید با وسواس و تجهیزات بسیار لوکسی دکور شود. این اعتقاد در مورد پرده پذیرایی هم صادق بود. اما رفته رفته با جا افتادن سبک مدرن و استفاده از این نوع چیدمان برای اتاق پذیرایی طرح‌های پرده سبک مدرن هم با استقبال خوبی مواجه شد. 

 

منزلی با کفپوش چوبی، مبل طوسی طرحدار، آباژور سفید، میز جلومبلی گرد و پرده مدرن آبی طوسی

افرادی که به سبک مدرن برای دکوراسیون داخلی اتاق پذیرایی علاقه‌مند بودند، با خرید وسایل و دکوری‌های ساده، پرده‌ای متناسب با آن انتخاب می‌کردند. یکی از اهداف انتخاب پرده و وسایل مدرن بزرگ‌تر نشان دادن فضای پذیرایی بود. وسایل مدرن به خصوص پرده‌ها به دلیل سادگی، ظرافت و سبک بودن جای کمتری اشغال می‌کنند و باعث جلوه بزرگ‌تر فضای پذیرایی می‌شوند. 

شما به راحتی می‌توانید رنگ پرده ساده و مدرن را در اتاق پذیرایی با ست مبلمان طرح‌دار و کاغذ دیواری هماهنگ کنید. وجود هارمونی در این موارد اتاق پذیرایی شما را شکیل‌تر می‌کند.

 

انتخاب پرده‌ای مدرن برای اتاق خواب

اتاق خواب با کفپوش طوسی، تخت طوسی، دیوار‌ها سفید، دو پاتختی چوبی و دو پنجره با پرده مدرن طلایی

پرده های مدرن یکی از بهترین انواع پرده برای اتاق خواب به شمار می‌آیند. این نوع پرده‌ها به راحتی آرامش و آسایشی را که متعلق به فضای اتاق خواب است، فراهم می‌کنند. پس از گذراندن یک روز کاری سخت با ورود به اتاق خواب بیش از هر چیز دیگری به آرامش نیاز دارید. بنابراین هر وسیله‌ای که به صورت اغراق‌آمیز در این فضا قرار گرفته باشد می‌تواند باعث خستگی چشم و ناراحتی اعصاب شود. 

به طور مثال پرده‌های سلطنتی با زیورآلات شلوغ می‌توانند باعث ایجاد حواس پرتی و عدم تمرکز شوند. به همین دلیل برای اتاق کار، اتاق مطالعه و اتاق خواب پرده‌های سبک مدرن بهترین گزینه خواهند بود.

 

اتاق خواب با تخت طوسی، پاتختی حصیری، آینه با فریم چوبی، چراغ دیوارکوب و پرده مدرن طوسی

نکته مهم در انتخاب پرده ای مدرن برای اتاق خواب اندازه آن است. پرده‌های اتاق خواب باید دارای عرضی دو برابر عرض پنجره باشند و ارتفاع آن‌ها درست اندازه گیری شود. 

پرده‌های بلند که بر روی زمین افتاده‌اند برای اتاق خواب مناسب نیستند، در چنین وضعیتی حتما پرده‌های مدرن را به صورت لبه‌دار به سمت داخل بدوزید. بهتر است رنگ پرده سبک مدرن در اتاق خواب را با رنگ دیوار یا کاغذ دیواری هماهنگ شود. در واقع شما با در نظر گرفتن سبک اتاق خواب، طرح وسایل و رنگ غالب در آن فضا می‌توانید بهترین مدل را از پرده خاص و جذاب مدرن انتخاب کنید.

 

اتاق خواب با تخت چوبی و کرمی، روتختی طوسی، پاتختی سفید و مشکی، دو چراغ‌آویز مشکی و پرده مدرن کرمی رنگ

از رایج ترین مدل پرده‌های زیبا و مدرن مخصوص اتاق خواب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پرده حریر ساده
 • پرده پانچ
 • پرده شید استاندارد
 • پرده زبرا
 • پرده کرکره‌ای (شید رول)

 

انتخاب پرده‌ی سبک مدرن برای آشپزخانه

پرده مدرن کرمی در آشپزخانه‌ای با دیوار‌های طوسی، سقف سفید نورپردازی شده، کابینت‌های سفید با رویه مشکی و گلدان گل مصنوعی

امروزه اکثر خانه‌ها متراژ کمی دارند و فضای کوچکی به آشپزخانه تعلق می‌گیرد. وجود یک پنجره کوچک در آشپزخانه می‌تواند باعث نورگیرتر به نظر رسیدن آن و در نتیجه ایجاد فضای سالم‌تری شود. حال برای پوشاندن این پنجره کوچک بهتر است از انواع مدل پرده مدرن استفاده کنید تا جلوی تابش نور و ورود آن به آشپزخانه گرفته نشود. 

پرده‌های شید رول (کرکره ای)، رومن، زبرا و شید استاندارد بهترین مدل از انواع پرده مدل مدرن برای آشپزخانه به شمار می‌آیند. این نوع پرده‌ها با قابلیت کنترل نور به سبب نوع طرح و جنس پارچه‌شان می‌توانند فضای آشپزخانه را بزرگ و نورگیرتر جلوه دهند. 

 

پرده مدرن طرحدار با میله پرده مشکی در آشپزخانه‌ای با بین کابینتی سرامیکی سفید طرح آجر، کابینت‌ها سفید و شیرآلات نقره‌ای

ماهیت کرکره‌ای این نوع پرده‌های سبک مدرن استفاده از آن‌ها را بسیار راحت می‌کند. به همین دلیل برای دکوراسیون آشپزخانه کوچک بسیار مناسب به نظر می‌رسند. 

پرده آشپزخانه در مجاورت آلودگی‌های زیادی از جمله انواع چربی‌ها قرار دارد. بنابراین جنس پارچه پرده باید مقاومت کافی در برابر شستشو داشته باشد. از همین رو انواع پرده مدرن با ضخامت و جنس مختلف برای این فضا انتخاب ایده‌آلی خواهند بود.

 

انتخاب پرده‌ای به سبک مدرن برای محیط اداری

پرده مدرن سفید در محیط اداری با کفپوش طوسی، صندلی‌های چوبی و چرمی، پنجره با فریم مشکی و تعدادی چراغ‌آویز طوسی

نوع طرح، الگو و دوخت پرده‌های مدرن برای فضای اداری بسیار مناسب است. پرده‌ها در محل کار اغلب یا با هدف پوشاندن پنجره و دیده نشدن فضای درونی انتخاب می‌شوند و یا این‌که جهت کنترل نور مورد استفاده قرار می‌گیرند. بنابراین پرده‌هایی با سبک مدرن که اکثرا حالت کرکره‌ای دارند برای این فضا بسیار مناسب به نظر می‌رسند. این نوع پرده‌ها به راحتی باز و بسته ‌می‌شوند و اغلب به دلیل مکانیزه بودن و داشتن ریموت کنترل کار با آن‌ها بسیار راحت است.

 

انتخاب پرده نوین و مدرن برای حمام

پرده مدرن سفید در حمامی با کفپوش کرمی، دیوار‌ها سفید، ظرف حصیری و وان سنگی سفید

پرده‌های سبک مدرن را می‌توانید برای فضای بیرونی حمام مورد استفاده قرار دهید. هنگام انتخاب این نوع پرده‌ها ابتدا به ضدآب بودن آن توجه کنید تا پرده ماندگاری بیشتری داشته باشد. اگر دیوار و کف فضای بیرونی حمام دارای کاشی‌های طرح‌دار با تناژ رنگی تند است، می‌توانید پرده‌ای مدرن با رنگ‌بندی روشن و بدون طرح انتخاب کنید. پرده‌های یک یا دو پنلی پانچ که دارای حلقه‌های مخصوصی هستند، برای فضای حمام و سرویس بهداشتی ایده‌ آل به نظر می‌رسند.

 

تنوع نصب در پرده های نوین و مدرن

پرده مدرن در اتاق با دیوار‌های سفید، مبل طوسی، میز عسلی گرد و پرده مدرن کرمی طرحدار

پرده‌های مدل مدرن نسبت به انواع قدیمی با فناوری پیشرفته‌تری نصب می‌شوند. در برخی موارد نیاز است تا یک فرد ماهر و با تجربه این نوع پرده‌ها را که اکثرا المانی از تکنولوژی در خود جای داده‌اند، نصب کند. در زیر با انواع نصب پرده های مدرن آشنا می‌شوید:

 

پرده مدرن ذغالی و کرمی با آستر سفید، تابلو روی دیوار و دیوار‌ها سفید

 • نصب دیوار به دیوار: پرده‌ای با سبک مدرن به صورت کاملا مرتب در جای خود قرار می‌گیرد. در واقع هیچ نوع چین و حالت اضافی در این نوع پرده مشاهده نمی‌شود. به همین دلیل باید از این نوع نصب استفاده کنید تا پرده‌ها بدون کوچک‌ترین فاصله‌ای در کنار یکدیگر قرار بگیرند. نصب دیوار به دیوار برای پارچه‌های بسیار نازک و بلند گزینه مناسبی خواهد بود.
 • نصب داخل قاب: اگر فضای مورد نظر شما برای نصب پردهای مدرن کوچک است از این شیوه استفاده کنید. نصب درون قاب به روشی می‌گویند که پرده سبک مدرن درون قاب پنجره را پر کرده باشد.

 

پرده مدرن با نصب یکسره در رنگ‌های زرد و خاکستری با میله پرده مشکی

 • نصب یک‌سره: این نوع نصب مخصوص پرده‌های مدل مدرن است که به صورت دو یا چند پنلی (پرده پانچ) کنار یکدیگر قرار میگیرند. در واقع با قرار گرفتن چند پرده هم قد و یکسان کنار هم نمای پنجره پوشانده خواهد شد. در این روش به راحتی می‌توانید هر یک از پنل‌های پرده را به تنهایی جمع کنید.
 • نصب دوتایی: وجود یک میل پرده بزرگ در نصب دوتایی به صورت یکسره ضرورت دارد. زمانی که دو پنجره کنار هم قرار گرفته و نمی‌خواهید بین آن را با تابلو یا اکسسوری تزئین کنید، می‌توان از نصب دوتایی برای پرده‌ای مدرن استفاده کرد.

 

معرفی پالت رنگی مناسب برای پردهای مدرن

منزل با کفپوش چوبی، فرش کرمی، آباژور سفید و شیشه‌ای، مبل و پاتختی سفید و پرده مدرن سفید رنگ

افرادی که به سبک مدرن برای دکوراسیون داخلی علاقه‌مندند اغلب پرده‌هایی با رنگ سفید انتخاب می‌کنند. آن‌ها معتقدند این رنگ برای پرده در فضای مدرن باعث هماهنگی بیشتر می‌شود و تداعی‌گر حس لطیفی است. رنگ سفید در دکوراسیون نور را به خوبی انعکاس می‌دهد و فضای داخلی خانه شما بزرگ‌تر دیده خواهد شد. پرده‌ها به راحتی می‌توانند باعث ورود نور به خانه یا موجب جلوگیری از آن شوند. بنابراین انتخاب یک پرده مناسب با توجه به سبک و فضای خانه اهمیت زیادی دارد. در اغلب موارد برای پرده‌ای مدرن رنگ خنثی انتخاب می‌شود. 

شما می‌توانید پرده لایه زیرین را از رنگ‌هایی همچون کرمی، سفید، خاکستری روشن انتخاب کنید و برای رویه آن که جنس ضخیم‌تری دارد، پالت رنگی تیره‌تر به کار ببرید. لازم به ذکر است که هماهنگی پارچه رویه پرده با مبلمان یا کوسن‌ها در فضای مدرن خانه اهمیت زیادی دارد.

 

جمع بندی: تجربه یک دکوراسیون شیک در منزل با پرده‌های مدرن!

منزلی با کفپوش چوبی، میز مشکی، صندلی‌های جوبی، دو تابلو روی دیوار و پرده مدرن مدرن شید به عنوان آستر پرده حریر سفید

پرده مدرن یکی از پرطرفدارترین انواع مدل پرده است که این روزها در بخش‌های مختلف منزل و محل کار مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین دلیل باید شناخت درستی از پرده سبک مدرن داشته باشید تا بتوانید هماهنگی درستی با دکوراسیون داخلی ایجاد کنید. 

به همین منظور ما در این مقاله به معرفی انواع پردهای مدرن پرداختیم و ویژگی هر یک را مورد بررسی قرار دادیم. شما کدام مدل از پرده‌های پرطرفدار مدرن را برای اتاق پذیرایی می‌پسندید؟ نظرات خود را با به اشتراک بگذارید.