پتینه کاری ساختمان چیست و چه کاربردی در دکوراسیون داخلی دارد؟

نشیمنی کلاسیک با مبلمان کرم رنگ، کوسن های طوسی و کرم و پتینه کاری با ورق های طلا روی بخشی از دیوار

پتینه کاری یکی پرطرفدارترین روش‌های طراحی دکوراسیون خانه است. از پتینه کاری دیوار، سقف و ستون در بخش‌های مختلف خانه مانند اتاق پذیرایی، اتاق خواب، آشپزخانه و حتی مکان‌های عمومی و مراکز تجاری هم استفاده می‌شود.

می‌توان گفت پتینه کاری در گذشته، کهنه کردن قسمتی از یک دیوار یا یک سقف محسوب می‌شد. اما امروزه دیگر پتینه کاری تنها تکنیک کهنه کردن به شمار نمی‌آید، بلکه هدف از اجرای پتینه‌کاری، ایجاد بافت‌های متنوع بر روی سطوح است. عملیات پتینه کاری مختص به ساختمان‌های مسکونی نیست و می‌توان آن را در ساختمان‌های تجاری و اداری نیز اجرا کرد. با جایگزینی این تکنیک به جای استفاده از رنگ روغن و کاغذ دیواری می‌توان یک فضای جدیدی را خلق کرد. در واقع پتینه کاری ساختمان زیر مجموعه نقاشی ساختمان محسوب می‌شود و اجرای آن کار ساده ای است. با معرفی این تکنیک همراه ما باشید.

پتینه کاری چیست پتینه کاری دیوار

پتینه کاری چیست؟

پتینه از واژه‌ی ایتالیایی Patina گرفته شده که به «رسوب کردن و از رنگ و رو رفتن سطوح» اشاره دارد. هنر پتینه کاری که امروزه از آن در بافت فرش، صنعت پارچه و حتی طراحی دکوراسیون خانه‌ها استفاده می‌شود از این مفهوم گرفته شده است. در واقع در پتینه کاری، از روش‌هایی برای کهنه و قدیمی‌تر نشان دادن سطوح استفاده می‌شود تا نمایی کلاسیک و زیبا به محیط داده شود.

پتینه کاری روی دیوار پتینه کاری ساختمان

ویژگی های پتینه کاری

آنچه افراد را ترغیب به اجرای پتینه کاری فضای داخلی می‌کند، رهایی از فضای یکنواخت است. پتینه کاری با توجه به طیف گسترده رنگ‌ها، اشکال و بافت‌ها می‌تواند هر دیوار ساده‌ای را به طور کلی تغییر دهد. از جهت دیگر پتینه کاری روی دیوار تقریباً عمر طولانی دارد و اگر در طول زمان دچار آسیب شود، به راحتی می‌توان بخش مورد نظر را ترمیم کرد.

پتینه کاری سبزآبی دیواری قهوه ای در دکوراسیون داخلی با صندلی سرمه ای و میزعسلی گرد

این پوشش نسبت به سایر متریال‎ها برای پوشش دیوار، معمولاً دیرتر کثیف می‌شود و گرد و غبار کمتری بر روی آن قرار می‌گیرد. البته بیشتر تکنیک‌های پتینه‌کاری‏ قابل شستشو هستند و اگر با گذشت زمان دچار آلودگی و کثیفی بشوند، می‌توان آن‌ها را تمیز کرد. اگر بخشی از فضای دیوار و سقف دچار ترک باشد، پتینه کاری از راهکارهای مفید برای پوشاندن ترک‌ها خواهد بود.

در فضای خانه نیز قسمت‌های مختلفی وجود دارد که برای این هنر می‌توانید آن‌ها را در نظر بگیرید، دیوار اتاق‌ها، سقف‌ها و ستون‌ها از جمله فضاهایی هستند که برای انجام هنر پتینه کاری می‌توانند مناسب باشند.

پتینه کاری ساده پتینه کاری در دکوراسیون داخلی

از دیگر ویژگی‌های پتینه کاری این است که می‌توانید آن را بر روی انواع سطوح فلزی، چوبی، سیمانی، گچی و کاغذی در طراحی دکوراسیون ستون پذیرایی و دیوارها اجرا کنید. در این هنر، طرح‌های مختلف را می‌توانید با توجه به فضا اعمال کنید. طرح چرم، طرح چوب، طرح بتن، طرح آجر، طرح سنگ، طرح ابر و باد، طرح موتیف، طرح فرشته و سایر طرح‌های سنتی و مدرن.

کاربرد پتینه کاری

به دلیل طول عمر بالا و مقاومتی که پتینه دارد، از این تکنیک برای مکان‌هایی مانند مراکز درمانی، بیمارستان‌ها، مراکز تجاری، پاساژها و محیط‌هایی که بیشتر در معرض نور و رطوبت هستند استفاده می‌شود. ماندگاری پتینه نسبت به رنگ روغنی خیلی بیشتر است و با یکبار اجرای پتینه روی دیوار، تا چندین سال نیازی به بازسازی و ترمیم وجود ندارد.

کاربرد پتینه کاری

علاوه بر این از پتینه کاری در خانه‌های مسکونی و به جای رنگ‌آمیزی ساده می‌توان استفاده کرد. پتینه کاری اتاق خواب و اتاق پذیرایی بسیار متداول است و در برخی از مواقع از این روش برای تزیین دیوار پشت تلویزیون یا ایجاد اکسنت وال (دیوار شاخص) در اتاق پذیرایی هم استفاده می‌شود.

پتینه کاری در طراحی داخلی

پس‌زمینه پتینه کاری کجاست؟ روی کدامیک از بخش‌های ساختمان می‌توان تکنیک‌های مختلف پتینه کاری را اجرا کرد؟ در زیر به این سوال پاسخ می‌دهیم.

پتینه کاری دیوار

امکان دارد با گذشت زمان دیوارهای خانه دچار ترک شوند یا در گذشته یک دیوار را به عنوان دیوار تابلو در نظر گرفته بوده‌اید و حالا جای میخ‌ها و قاب‌ها بر روی دیوار باقیمانده است، می‌توانید از هنر پتینه کاری برای پوشش دیوار استفاده کنید تا ترک‌ها کاملاً از بین بروند. یکی از مهم‌ترین دیوارهایی که می‌توان پتینه‌کاری را روی آن اجرا کرد، دیوار اتاق پذیرایی است، به دلیل اینکه این دیوار جلوه خاصی را به خانه می‌بخشد.

پتینه کاری دیواری به رنگ آبی فیروزه ای با ترکیب رنگی مسی و طوسی و یک صندلی خاکستری رنگ

طرح مورد نظر، تکنیک و سبک پتینه کاری برای طراحی دیوار پذیرایی باید با توجه به سبک دکوراسیون داخلی و سلیقه افراد اجرا شود. اگر پذیرایی و اتاق نشیمن کوچک است، از رنگ‌های روشن برای پتینه کاری استفاده کنید تا فضا را بزرگتر نشان دهد.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله کامل ترین مرجع دکوراسیون پذیرایی را مطالعه فرمایید.

پتینه کاری سقف

اگر سقف خانه از پتینه کاری پوشیده شده باشد، قطعاً فضایی زیباتر را خواهید داشت. هیچ تفاوتی بین سطح دیوار و سطح سقف وجود ندارد و شما می‌توانید از تمام تکنیک‌های پتینه کاری برای طراحی سقف پذیرایی نیز استفاده کنید. اگر سقف کوتاه است، برای بلندتر نشان دادن سقف توصیه می‎شود از رنگ‌های روشن استفاده کنید، اما اگر ارتفاع سقف بلند است می‌توانید از ورق طلا یا ورق نقره نیز بر روی پتینه‌کاری استفاده کنید.

پتینه کاری سبزآبی و مسی برای سقفی با لوسترهای آویز

توصیه می‌شود سقف فضاهایی که بزرگ هستند را برای این هنر انتخاب کنید. معمولاً طرح‌هایی که برای سقف استفاده می‌شود، ابر و باد، گل و فرشته است. حتی اگر قصد داشته باشید در کناف سقف پذیرایی، پتینه کاری را اجرا کنید.

پتینه کاری ستون

علاوه بر دیوار و سقف، برای خانه یا ساختمان‌هایی که ستون‌های بزرگ دارند می‌توان پتینه کاری را اجرا کرد. پتینه کاری روی ستون بخصوص در تالارهای عروسی و رستوران‌های بزرگ طرفداران زیادی دارد و فضایی رویایی و نوستالژیک ایجاد می‌کند.

پتینه کاری ستون

انواع پتینه کاری

روش‌های اجرای پتینه کاری ساختمان متنوع است، که با توجه به فضای مورد نظر می‌توان یکی از روش‌ها را انتخاب و این هنر را اجرا کرد. این روش‌ها عبارت است از:

  • پتینه کاری با اسفنج
  • پتینه کاری با پارچه
  • پتینه با خمیر یا پلاستر
  • پتینه کاری با ورق طلا
  • پتینه کاری با بتونه
  • پتینه با رنگ برداری

پتینه کاری دیوار سرویس بهداشتی به رنگ سبز و طلایی به همراه یک میز چوبی

در ادامه هرکدام از این مدل‌های مختلف پتینه کاری را معرفی می‌کنیم.

پتینه کاری با اسفنج

در این نوع پتینه کاری ابتدا باید سطح مورد نظر را رنگ‌آمیزی کنید، رنگی که انتخاب می‌کنید می‌تواند بسیار مهم باشد چرا که در ادامه کار بخش مهمی از فضا خواهد شد. پس از انتخاب یک رنگ مناسب، کاملاً سطح مورد نظر را رنگ‌آمیزی کنید و اجازه دهید تا رنگ به طور کامل خشک شود، سپس یک رنگ متضاد نسبت به رنگ روی دیوار را انتخاب کنید. سپس با توجه به طرح و نقشی که در ذهن دارید با یک اسفنج، رنگ متضاد را به صورت ضربه‌ای به دیوار بزنید.

پتینه کاری با اسفنج برای دیوار نارنجی سرویس بهداشتی با آینه گرد و دو چراغ دیوارکوب

در نظر داشته باشید اسفنج کمی مرطوب باشد سپس داخل سطل رنگ و براق‌کننده قرار دهید. اگر حجم رنگی که به اسفنج می‌ماند زیاد است، می‌توانید با یک کاغذ مقدار اضافی رنگ را بگیرید. دقت داشته باشید تا با توجه به طرح مورد نظر ضربه‌ها را وارد کنید. البته برای محو شدن مرز ضربه‌ها، با یک اسفنج مرطوب ضربه‌های آرام وارد کنید و مرزها را بپوشانید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله راهنمای جامع برای رنگ‌آمیزی دیوار را مطالعه فرمایید.

پتینه کاری با پارچه

در این تکنیک باید یک سطح را از برجستگی‌ها پاک کنید، سپس یک تکه پارچه کهنه را انتخاب و در دستان خود مچاله کنید و در سطل رنگ قرار دهید، سپس به آرامی بر روی دیوار رنگ‌آمیزی شده ضربه وارد کنید. سعی کنید ضربه‌هایی که بر روی دیوار می‌زنید، از یک هماهنگی خاصی برخوردار باشد تا در نهایت یک نقش فوق‌العاده را برای دیوار خلق کنید.

پتینه کاری دیواری به رنگ آبی آسمانی با تکنیک پارچه و رنگ سفید

یک روش دیگر به جای ضربه زدن با پارچه این است که پارچه را به صورت لوله تا کرده، سپس مانند وردنه روی دیوار بکشید تا طرح‌هایی نقش ببندد. بهتر است از رنگ روغن برای پوشش دیوار استفاده کنید که قابل شستشو باشد، اگر کمی از رنگ روغن را با براق کننده مخلوط کنید، فضای به دست آمده روشن‌تر و اگر از براق‌کننده کمتر استفاده کنید کمی رنگ کدر خواهد شد.

پتینه با خمیر یا پلاستر

خمیر پتینه کاری انعطاف‌پذیری بالایی دارد و نحوه کار با آن بسیار آسان است. به دلیل انعطاف‌پذیری، می‌توان بر روی تمام سطوح آن را اجرا کرد و همچنین می‌توان آن را به اشکال مختلف حالت داد. پس از اجرای خمیر روی سطح، باید اجازه دهید تا خمیر کاملاً خشک شود. شما می‌توانید با این خمیر در دو سبک سطح صاف و سطح برجسته پتینه‌کاری را انجام دهید.

اتاق خوابی با تم طوسی و سفید و پتینه کاری با خمیز پلاستر برای دیوار

پتینه کاری با ورق طلا

در این روش پتینه کاری ساختمان، پس از رنگ‌آمیزی سطح مورد نظر، با استفاده از چسب‌های مخصوص سطح را باید کاملاً پوشش دهید. دقت داشته باشید برای استفاده از این چسب‌ها باید آن را با آب رقیق کنید، سپس با استفاده از قلمو چسب را بر روی سطوح بزنید. سپس ورق طلاهای تزیینی را بر روی سطح مورد نظر بچسبانید، بهتر است با یک پارچه بر روی ورق‌ها بکشید تا کاملاً ورق‌ها به سطح بچسبد و مواد اضافی آن کنده شود، اجرای این تکنیک می‌تواند فضا را کاملا شیک کند.

پتینه کاری سقف با تکنیک ورق طلا و طرح های سلطنتی و کلاسیک

پتینه کاری با بتونه

در پتینه کاری با بتونه، کار با سرعت بالا انجام می‌شود. به دلیل اینکه این نوع بتونه دارای رزین است، بسیار لطیف است و کیفیت بالایی دارد، همچنین به دلیل روغنی بودن کمی انعطاف دارد. این متریال نسبت به سایر مواد در اجرای پتینه‌کاری می‌تواند هزینه‌های شما را کاهش دهد. قبل از اجرای کار باید سطح را کاملا صاف و اگر برآمدگی وجود دارد، آن‌ها را برطرف کنید، سپس به هنر پتینه کاری بپردازید.

مردی در حال پتینه کاری با تکنیک بتونه روی سقف گچی سفید

پتینه با رنگ برداری

در این روش پس از رنگ آمیزی سطح مورد نظر، با استفاده از یک دستمال مچاله شده رنگ اضافی را به حالت ضربه‌ای از روی سطح بردارید. پس از برداشتن رنگ‌های اضافی حالت پتینه روی دیوار ایجاد می‌شود. دقت داشته باشید رنگی که برای سطح استفاده می‌کنید باید کمی رقیق باشد. در این تکنیک هدف از پتینه کاری ساختمان در واقع ایجاد بافت بر روی دیوار است.

پتینه کاری دیوار به رنگ طوسی و چند صندلی فلزی به همراه پنجره

سبک‎‌های مختلف پتینه کاری

امروزه پتینه کاری ساختمان را در دو سبک کلاسیک و مدرن انجام می‌دهند که در ادامه هرکدام را به شکل مجزا معرفی می‌کنیم.

اینفوگرافی سبک های مختلف پینه کاری ساختمان با دو نمونه عکس

پتینه کاری کلاسیک

اگر سبک کلاسیک را برای پتینه کاری فضای داخلی خانه خود انتخاب کرده‌اید، بیشتر سبک‌های قدیمی را باید اجرا کنید. در این سبک بیشتر از ورق طلا در پتینه کاری استفاده می‌شود، همچنین نقش‌هایی که در این نوع پتینه کاری می‌توانید انتخاب کنید، طرح آجر، سنگ یا ترک است.

پتینه کاری مدرن

طرح‌هایی که برای پتینه کاری مدرن استفاده می‌شود، بیشتر طرح ابر و باد یا طرح فرشتگان است. در پتینه کاری مدرن بیشتر از ورق نقره استفاده می‌شود و می‌توان این سبک را بر روی هر سطحی از جمله دیوار گچی، دیوار پوشیده از کاغذ دیواری، رنگ یا چوب نیز اجرا کرد.

پتینه کاری مدرن

طرح‎‌های مختلف پتینه کاری

برای آشنایی بهتر با هنر پتینه کاری خوب است طرح‌های مختلف آن را بشناسید. در ادامه معروف‌ترین طرح های پتینه کاری را معرفی می‌کنیم.

طرح برجسته با پتینه کاری

برای ایجاد بافت بر روی سطح می‌توان از یک خمیر استفاده کرد، خمیری که متشکل از پودر مل، آب، رنگ و روغن الیف است که نسبتاً انعطاف‌پذیر و نرم است. دیوار را با آن می‌پوشانند تا بافت مورد نظر ایجاد شود، سپس طرح مورد نظر را بر روی آن ایجاد می‌کنند.

پتینه کاری برجسته دیواری کرم رنگ به کمک یک غلتک

طرح راه راه با پتینه کاری

برای پتینه کاری به طرح راه راه در طراحی دکوراسیون خانه های لوکس ایرانی باید مراحل را پشت سر هم و به ترتیب اجرا کنید. پس از رنگ‌آمیزی کامل دیوار و خشک شدن رنگ، با نوار چسب‌های پهن، راه راه‌های مورد نظر را در فاصله‌های یکسان بر روی دیوار بچسبانید. سپس پتینه‌کاری را اجرا کنید و پس از خشک شدن، با دقت چسب‌ها را از روی دیوار جدا کنید. انتخاب رنگ بستگی به دکوراسیون، سلیقه و روانشناسی رنگ‌ها دارد.

پتینه کاری دیوار به کمک چسب های نواری آبی رنگ و رنگ سفید به صورت راه راه

پتینه کاری طرح ابر و باد

اگر به دنبال طرحی عاشقانه و احساسی در خانه هستید، پتینه کاری طرح ابر و باد بهترین انتخاب است. این طرح طرفداران زیادی دارد و در بیشتر خانه‌ها و مخصوصا اتاق خواب‌های از آن استفاده می‌شود. پتینه ابر و باد در طرح و رنگ‌های مختلفی اجرا می‌شود و استادکارهای مختلف، طرح‌های مخصوص به خود را دارند.

اتاق غذاخوری با میز و صندلی های مشکی و رنگ چوب و پتینه کاری طوسی رنگ دیوار

پتینه کاری طرح سنگ

در برخی از محیط‌ها که بیشتر از سنگ و سرامیک استفاده شده، می‌توانید دیوار، ستون یا سقف را بهم با پتینه کاری طرح سنگ تزیین کنید. در این روش، نوعی نقاشی حرفه‌ای روی دیوار انجام می‌شود و طرح سنگ بخصوصی توسط استادکار روی دیوار خانه اجرا می‌شود.

پتینه کاری طرح سنگ

پتینه کاری طرح آجر

نوع دیگری از پتینه، طراحی دیوار با طرح آجرهای کهنه و قدیمی است. در این روش هم که نوعی نقاشی دیوار به حساب می‌آید، بخشی از دیوار را با قلم‌مو و رنگ‌های خاص به شکل آجرهای کهنه و قدیمی رنگ‌آمیزی می‌کنند.

هزینه اجرای پتینه کاری

به دلیل اینکه هزینه اجرای پتینه کاری ساختمان کمی بالا است، معمولاً تنها قسمتی از فضای خانه را به این کار اختصاص می‌دهند. اگر تمام فضای مورد نظر را با هنر پتینه کاری پوشش دهید، جلوه مورد نظر را نخواهد داشت. انتخاب طرح می‌تواند هزینه‌ها را کاهش یا افزایش دهد، البته متراژ فضای مورد نظر نیز در تعیین هزینه‌ها مؤثر است. اگر سطح زیرسازی صاف و یکدست نباشد پتینه‌کاری جلوه خوبی نخواهد داشت، ازاین‌رو باید زیرسازی را درست اجرا کرد که هزینه شما را افزایش ندهد.

پتینه کاری آبی و مسی دیوار پشت تخت خواب دو نفره با روتختی سفید و آبی

40 ایده اجرای پتینه کاری

به جذاب‌ترین بخش از این مقاله رسیدیم و برای اینکه راحت‌تر بتوانید طرح پتینه مورد علاقه خود را پیدا کنید خوب است برخی از نمونه‌های اجرا شده پتینه کاری را مشاهده کنید. در ادامه 40 ایده اجرای پتینه کاری در بخش‌های مختلف خانه را به شما نشان می‌دهیم.

پتینه کاری آشپزخانه

یکی از جذاب‌ترین مکان‌ها برای اجرای تکنیک‌های مختلف پتینه کاری آشپزخانه است. در زیر برخی از نمونه‌های اجرا شده پتینه آشپزخانه را مشاهده کنید.

پتینه کاری آشپزخانه پتینه کاری با سیمان پتینه کاری با ورق طلا

پتینه کاری می‌تواند به عنوان دیوارپوش آشپزخانه هم درنظر گرفته شد که در زیر مشاهده می‌کنید.

پتینه کاری آشپزخانه پتینه کاری با شابلون

نمونه دیگری از پتینه آشپزخانه را مشاهده می‌کنید که پشت سینک ظرفشویی در نظر گرفته شده است.

پتینه کاری آشپزخانه پتینه کاری درب حیاط

نمونه دیگری از پتینه به عنوان دیوارپوش زیر کابینت آشپزخانه را در تصویر زیر ببینید.

پتینه کاری آشپزخانه پتینه کاری طرح سنگ

پتینه کاری ساده یعنی بدون اینکه از رنگ‌های خیلی عجیب استفاده کنید، دیوار آشپزخانه را با هنر پتینه کاری بیارایید.

پتینه آشپزخانه پتینه کاری برجسته روی دیوار پتینه کاری با رنگ اکریلیک

در پتینه کاری اشپزخانه می‌توانید فقط بخش بیرونی کانتر یا جزیره‌ای آشپزخانه را پتینه کاری کنید که در تصویر زیر نمونه‌ای از آن قابل مشاهده است.

پتینه آشپزخانه پتینه کاری با اسفنج

پتینه کاری اتاق کودک

برای طراحی اتاق کودک هم می‌توانید از هنر پتینه کاری بهره بگیرید. در زیر نمونه‌ای از این طرح را مشاهده می‌کنید.

پتینه کاری اتاق کودک

نمونه‌ای از پتینه کاری در دکوراسیون داخلی اتاق خواب بزرگسالان را در تصویر زیر مشاهده کنید.

پتینه کاری اتاق خواب دارای یک تخت و چند بالشت طوسی روی آن

پتینه کاری پذیرایی

مهم‌ترین و پرطرفدارترین بخش خانه که پتینه کاری در آن انجام می‌شود اتاق پذیرایی است. در این بخش نمونه‌های از پتینه کاری پذیرایی را به شما نشان می‌دهیم.

پتینه کاری دیوار یک اتاق در پذیرایی به رنگ طوسی و طلایی و یک تلوزیون جلوی آن

با ترکیب رنگ‌های آبی می‌توانید پتینه کاری دیوار پذیرایی را زیباتر انجام دهید. رنگ آبی به اتاق پذیرایی شما آرامش بیشتری می‌بخشد.

پتینه کاری اتاق غذاخوری به رنگ آبی با میز و صندلی ها و آینه و کنسول چوبی

نمونه دیگری از استفاده از رنگ آبی در پتینه کاری دیوار پذیرایی را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

پتینه کاری آبی و طلایی نشیمنی با مبلمان آبی تیره و کوسن های آبی روشن

برای اتاق پذیرایی می‌توانید از پتینه طرح آجری هم استفاده کنید. پتینه کاری سقف اتاق پذیرایی و دیوار طرح آجر باید با هم هماهنگی داشته باشد.

پتینه کاری نشیمنی با مبلمان سفید و کوسن های پلنگی

یکی از محبوب‌ترین ترکیب رنگ‌ها برای پتینه روی دیوار، استفاده از رنگ آبی و طلایی است.

پتینه کاری یک دیوار به رنگ آبی و طلایی به همراه یک میز سفید جلوی آن

پتینه کاری سقف پذیرایی و دیوار آن می‌تواند به رنگ‌های گرم و تند باشد.

پتینه کاری دیوار یک اتاق غذا خوری به رنگ زرشکی با صندلی های چرمی مشکی

فضای بین اتاق خواب و پذیرایی را هم می‌توانید با هنر پتینه کاری زیباتر کنید.

پتینه کاری دیوار بین پذیرایی و اتاق خواب یک خانه به رنگ طوسی

یکی دیگر از رنگ‌های پرطرفدار که مخصوصا به عنوان پتینه کاری دیوار و سقف لابی ساختمان هم مورد استفاده قرار می‌گیرید، رنگ‌های سبز و نارنجی است.

پتینه کاری دیوار با رنگ های سبز و نارنجی و کفپوش سفید

می‌توانید از الگوی کندو زنبور برای پتینه کاری اتاق پذیرایی استفاده کنید.

ترکیب دکوراسیون خانه با دیواری که پتینه کاری روی آن انجام شده به هماهنگی و زیبایی بیشتر خانه کمک می‌کند.

پتینه کاری راه پله

یکی دیگر از مکان‌هایی که بر پتینه کاری زمینه‌ی خوبی در اختیار شما قرار می‌دهد، راه پله است. در زیر نمونه‌هایی از پتینه کاری راه پله را ببینید.

پتینه کاری راه پله، پتینه کاری طرح چوب پتینه کاری طلایی روی چوب

در تصویر زیر هم نمونه‌های دیگری از پتینه کاری راه پله را مشاهده می‌کنید که با رنگ‌ها و طرح‌ها متنوعی اجرا شده‌اند.

پتینه کاری راه پله پتینه کاری طلایی پتینه کاری طوسی

پتینه کاری سقف لابی

برای ساختمان‌ها و مجتمع‌هایی که لابی بزرگی دارند، پتینه کاری سقف لابی جلوه‌ای زیبا و خاص به محیط می‌دهد. از این طرح در هتل‌های بزرگ هم استفاده می‌شود.

پتینه کاری سقف لابی

پتینه کاری پشت تلویزیون

همانطور که گفته شد از هنر پتینه کاری برای تزیین دیوار پشت تلویزیون در اتاق پذیرایی هم استفاده می‌شود. با کمی خلاقیت و البته نورپردازی حرفه‌ای می‌توانید دیوار پشت تلویزیون را به زیباترین شکل ممکن پتینه کاری کنید.

پتینه کاری پشت تلویزیون

پتینه کاری نمای ساختمان

شاید برای شما جالب باشد اگر بدانید پتینه کاری نمای ساختمان هم طرفداران مخصوص به خود را دارد. در این نوع پتینه کاری از سنگ نماهایی برای ساختمان استفاده می‌شود که رنگ و رو رفته هستند و کهنه به نظر می‌رسند.

پتینه کاری نمای ساختمان

پتینه کاری بر روی گچ‌بری

در بسیاری از خانه‌های قدیمی از گچ‌بری استفاده می‌شده است، بر روی آن‌ها نیز می‌توانید با استفاده از ورق طلا پتینه کاری را پیاده سازی کنید.

پتینه کاری دیوار گچی اتاق غذاخوری با با میز و صندلی های سفید

پتینه کاری روی سطح چوب

اگر بخشی از دیوار یا سقف خانه شما از چوب است می‌توانید آن را پتینه‌کاری کنید. البته باید چند نکته را در نظر داشته باشید، چوب‌ها معمولاً از درختان مختلفی تهیه می‌شوند و رنگ‌پذیری هر یک نیز می‌تواند به دلیل بافت و تراکمی که دارند، متفاوت باشد. بر روی چوب ماده‌ای استفاده می‌کنند تا چوب اکسید شود و رنگ‌آمیزی بر روی آن به راحتی صورت گیرد. از چند روش می‌توان برای پتینه کاری چوب استفاده کرد.

پتینه کاری دیوارپوش چوبی برای دکوراسیون داخلی

استفاده از شاپان که یک پوشاننده خوب برای چوب است، در پتینه‌کاری چوب استفاده می‌شود. شاپان را با کمی تینر، نفت یا بنزین رقیق کرده، سپس با یک پارچه روی سطح چوب می‌کشند. همچنین می‌توان از لاک الکل برای عدم نفوذ رطوبت به چوب نیز استفاده کرد. یکی دیگر از روش‌ها، استفاده از رنگ‌های روغنی دیوار است که می‌توان برای اجرای پتینه‌کاری چوب استفاده نمود.

پتینه کاری طرح چوب پتینه کاری طلایی روی چوب

از پتینه کاری طرح چوب برای میز کار و حتی تزئینات اتاق پذیرایی هم می‌توان استفاده کرد.

پتینه کاری طرح سنگ روی دیوار پتینه کاری طلایی روی دیوار

پتینه کاری روی سیمان

اگرچه استفاده از سیمان در فضاهای داخلی و مخصوصا برای نمای دیوار داخلی خانه خیلی طرفدار ندارد اما با پتینه کاری سیمان می‌توان آن را برای محیط‌های داخل خانه هم جذاب کرد.

پتینه کاری روی سیمان پتینه کاری لاکچری

ترکیب سیمان و آجر هم می‌توانید برای طراحی دیوار کافه‌ها و رستوران‌های مدرن مناسب باشد.

پتینه کاری روی سیمان پتینه کاری طرح ابر و باد

از پتینه کاری روی سیمان برای اتاق خواب هم استفاده می‌شود و نمایی خاص به این بخش از خانه می‌بخشد.

پتینه کاری طرح سنگ

سخن پایانی

از تکنیک‌ها و روش‌های مختلفی برای تزیین و طراحی داخلی فضای خانه استفاده می‌کنند، یکی از روش‌های مدرن پتینه‌کاری است که جلوه دیوار و سقف را بسیار تغییر می‌دهد و فضایی چشم‌گیر را به وجود می‌آورد. با توجه به بودجه، فضا و میزان روشنایی می‌توانید از انواع تکنیک‌های پتینه کاری ساختمان برای تزیین دیوار و سقف استفاده کنید.

سوالات متداول

برای اجرای پتینه کاری ساختمان از چه روش هایی استفاده می شود؟

روش‌های اجرای پتینه کاری ساختمان متنوع است. با توجه به فضای مورد نظر می‌توان از روش‌هایی نظیر: تکنیک کار با اسفنج، تکنیک کار با خمیر یا پلاستر، تکنیک کار با ورق طلا، تکنیک کار با بتونه، تکنیک کار با پارچه، تکنیک کار با نقاشی کلاسیک و تکنیک کار با رنگ برداری را انتخاب و این هنر را اجرا کرد.


در پتینه کاری از چه طرح هایی می توان استفاده نمود؟

در این هنر، طرح‌های مختلف را می‌توانید با توجه به فضا اعمال کنید. طرح چرم، طرح چوب، طرح بتن، طرح آجر، طرح سنگ، طرح ابر و باد، طرح موتیف، طرح فرشته و سایر طرح‌های سنتی و مدرن.


پتینه کاری در کدام قسمت های ساختمان کاربرد دارد؟

برای اتاق خواب، اتاق پذیرایی، آشپزخانه، راه پله، سقف، دیوار و حتی بخش لابی ساختمان‌های بزرگ می‌توان از پتینه کاری استفاده کرد.