پاف تخت و تاثیر آن در دکوراسیون اتاق خواب

اتاق خوابی با تخت نارنجی و آبی، پاف سبز و دیوارهای سرم ای و فرش راه راه سفید و آبی

برای ایجاد آرامش و زیبایی در اتاق‌ها رنگ و جنس ، دیوار، کف، پرده و سرویس خواب عوامل مهمی هستند که در طراحی به آن‌ها توجه می‌شود. اجزای سرویس خواب شامل تخت خواب، پا تختی، میز توالت، آینه، کمد و پاف تخت هستند. پاف تخت یکی از زیباترین و پرکاربرد ترین عضو در سرویس خواب و دکوراسیون اتاق خواب است. این نوع پاف‌ها در انواع و ابعاد مختلفی تولید می‌شوند، همچنین کاربردهای متفاوتی نیز دارند. طرح این پاف‌ها با توجه به طرح تخت انتخاب می‌شوند. پاف تخت خواب می‌تواند هم به صورت ساده و تنها برای نشستن باشد و یا با داشتن فضای خالی در خود برای قرار دادن لوازم مورد استفاده قرار گیرد. در ادامه با مشخصات این نوع پاف بیشتر آشنا خواهید شد.

سوالات متداول:

کاربرد اصلی پاف تخت چیست؟

پاف تخت به عنوان یک صندلی پایین تخت، صندلی میز آرایش، عسلی یا زیرپایی مبل و در نهایت یک اکسسوری زیبا برای طراحی دکوراسیون سرویس خواب کاربرد دارد.


در چه قسمت‌هایی از تخت می‌توانیم از پاف تخت استفاده کنیم؟

در انتهای تخت، هم به صورت جدا و هم همراه با تخت خواب استفاده می‌شود.


بهترین پاف تخت باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد؟

بهترین پاف تخت باید متناسب با سبک دکوراسیون داخلی و با متریال و ابعاد مناسبی طراحی شود.

 

تعریف پاف تخت خواب

پاف تخت در واقع یک نوع مبل یا صندلی است که در انتها تخت خواب قرار می‌گیرد، فاصله‌ی قرارگیری پاف تا تخت خواب متفاوت است و به دو صورت چسبیده به تخت و یا با فاصله نزدیک به تخت طراحی می‌شود. این پاف علاوه بر زیبایی در اتاق یک نشیمنگاه مناسب برای صبحت کردن با افراد دیگر خواهد بود، همچنین در راحت‌تر پوشیدن کفش‌ها و قرار دادن لباس‌ها برای مدت کوتاه کاربرد خواهد داشت. برخی از پاف‌های تخت با داشتن فضای خالی، گزینه مناسبی برای استفاده در اتاق‌های کوچک هستند. برای مثال این نوع پاف‌ها امکان داشتن یک جاکفشی در محیط داخلی خانه را فراهم می‌کنند و همچنین فضای مناسبی برای قرار دادن سایر لوازم نیز می‌باشند. پاف‌ها در ابعاد، رنگ، جنس و مدل های مختلفی تولید می‌شوند. این ویژگی‌ها باید با توجه به تخت و دیزاین و بودجه خریداری شود. شما می‌توانید پاف تخت را هم به صورت جدا و هم با سرویس تخت خواب خریداری کنید.

 

انواع پاف تخت براساس جنس و سبک

اتاق خوابی با دیوارهای کرم رنگ، تخت و پاف تخت خاکستری با کوسن های خاکستری و صورتی

پاف‌ها دارای جنس‌های متفاوتی در قسمت نشیمن و پایه‌های خود هستند. جنس این پاف‌ها می‌تواند در قسمت نشیمن با چرم، مخمل و پارچه و در قسمت پایه‌ها با چوب و فلز تولید شود. به دلیل ترکیب پاف با تخت و قرار گرفتن آن‌ها نزدیک به هم، جنس این پاف‌ها نیز با توجه به جنس تخت انتخاب می‌شود. جنس و رنگ پاف می‌تواند هماهنگ، متضاد و یا مکمل با جنس و رنگ تخت باشد.

 

پاف تخت چرمی

اتاق خوابی با تخت طوسی، قاب هایی روی دیوار، کنسول چوبی و پاف تخت چرم قهوه ای

چرم یکی از متریال‌های لوکس و گران‌قیمت در طراحی دکوراسیون است. برای داشتن اتاق لاکچری و فوق‌العاده می‌توان از چرم استفاده نمود. پاف‌ها و مبلمان را از چرم‌های طبیعی، چرم مصنوعی و ترکیب این دو چرم تولید می‌کنند.

 • چرم طبیعی به دلیل داشتن دوام و کیفیت بالا و طولانی بودن فرایند تولید آن از سایر چرم‌ها گرانتر است، بنابراین قیمت پاف های چرمی نیز گران می‌باشد.
 • چرم مصنوعی از کیفیت و قیمت پایین‌تری برخوردار است و در صنعت مبلمان‌سازی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • چرم‌هایی که از ترکیب چرم طبیعی و مصنوعی تولید می‌شوند دارای کیفیت مناسبی هستند و قیمت پایین‌تری نسبت به چرم طبیعی دارند.

 

اتاق‌خوابی با تخت فلزی مشکی همراه با کوسن‌های طوسی و خاکی و دو پاف تخت تک نفره چرم مربعی

نکته: از دیوارپوش، تخت خواب و پاف‌های چرمی برای ایجاد ظاهری شیک و لوکس در اتاق‌های خواب استفاده می‌شود. اما بهتر است برای زیبایی بیشتر فضا، چرم را به صورت محدود و تنها در یک بخش خاص استفاده کرد که باعث ایجاد نقطه کانونی در اتاق نیز خواهد شد.

 

پاف تخت پارچه ای

اتاق خوابی با تخت و پاف تخت پارچه ای طوسی به همراه یک آینه گرد بالای تخت

پارچه ها با طرح‌های ساده یا طرح‌دار به همراه رنگ‌های متنوعی تولید می‌شوند. معمولا برای انتخاب طرح یا رنگ پاف به سایر رنگ‌های سرویس خواب توجه می‌شود، برای مثال می‌توان رنگ و طرح پاف را با رنگ و طرح کوسن یا روکش تخت خواب ست نمود. در صورتی که پاف تخت خواب سایز استاندارد داشته باشد، بهتر است رنگ ست شده با اجزای کوچک مثلا کوسن ست شود تا ظاهری زیباتر ایجاد کند. در قسمت نشیمنگاه پاف بهتر است از پارچه‌های نرم استفاده شود زیرا پارچه‌های زبر باعث ایجاد ناراحتی می‌شوند. پارچه‌هایی از جنس مخمل و نخ گزینه‌های خوبی برای ساخت پاف هستند.

 

پاف تخت حصیری

تخت خواب و پاف تخت حصیری قهوه ای با رو تختی و کوسن های سفید و طوسیو یک مبل تک نفره حصیری

این نوع پاف‌ها از گیاهان طبیعی ساخته می‌شوند، به همین دلیل برای استفاده در فضای خانه مخصوصا برای کودکان مناسب هستند. پاف‌های حصیری در ابعاد و اشکال متنوعی تولید می‌شوند.

 

پاف تخت خزدار

خز به دلیل داشتن جنسی نرم و گرم بسیار مورد توجه قرار گرفته است. پاف‌های خزدار وسیله‌ای مناسب برای ایجاد گرما در فصل زمستان هستند. این پاف‎ها نیز دارای تنوع زیادی هستند.

 

پاف تخت خواب کودک

پاف هایی به شکل فیل و سگ برای اتاق کودک با کفپوش پارکت، دیوار فیلی رنگ و دراور سفید

برخی از پاف‌ها نیز مخصوص کودکان و دکوراسیون اتاق کودک تولید می‌شوند. این پاف‌ها دارای جنسی مناسب برای کودکان هستند که باعث ایجاد مشکل برای آن‌ها نخواهد شد. پاف تخت کودک با ابعاد مناسبی ساخته می‌شود که قابل حمل توسط کودک هستند. همچنین طراحی‌های این نوع پاف‌ها نیز مناسب با سلیقه کودکان ساخته می‌شوند، طرح نهایی پاف و یا طرح روکشی که برای پاف در نظر گرفته می‌شود معمولا فانتزی و کودکانه است.

 

پاف کودکانه به شکل کرگردن از جنس چرم و به رنگ قهوه‌ای تیره با پایه‌های چوبی

چند نمونه مدل پاف تخت خواب کودک:

 • پاف با طرح حیوانات: طرح گوسفند، خرگوش، فیل، خرس و سایر حیوانات
 • شخصیت های کارتونی: باب اسفنجی، مینیون و سایر شخصیت‌ها

 

پاف تخت سنتی

اتاق خوابی با تخت دو نفره سنتی، روتختی و پرده و پاف تخت قهوه ای و کوسن های طلایی

پاف‌های سنتی انتخاب مناسبی برای طراحی خانه‌های ایرانی است. معمولا در خانه‌های ایرانی از طراحی داخلی به سبک دکوراسیون داخلی سنتی بسیار استفاده می‌شود. پاف‌های سنتی به دو صورت پاف سنتی ایرانی و پاف سنتی مراکشی طراحی می‌شوند، که هر دو دارای طرفداران زیادی هستند. این نوع پاف‌ها در رنگ‌ها و طرح‌های متنوع تولید شده و به فضای خانه شادی و رنگ را اضافه می‌کنند. پاف‌های ایرانی از گلیم و جاجیم ساخته می‌شوند. هنگام استفاده در کنار تخت خواب می‌توان طرح پاف را با روتختی، کوسن و پرده‌ی تخت ست نمود، برای مثال پاف سنتی با طرح چهل تیکه یا روکش تخت چهل تیکه می‌توانند ترکیب جالبی ابجاد کنند.

 

پاف تخت مدرن

اتاق خواب مدرنی با مبل تک نفره سبز، پاف های تخت آبی کمرنگ و پررنگ و فرش آبی گرد

یکی از سبک‌های محبوب در طراحی دکوراسیون سبک مدرن می‌باشد، در این سبک از لوازم ضروری که دارای طرح‌های ساده و تک رنگ هستند استفاده می‌شود. طراحی پاف‌های مدرن نیز بین طرفداران سبک مدرن از محبوبیت بسیاری برخوردار است. این نوع پاف‌ها معمولا از اشکال ساده مانند مربع و مستطیل و به صورت تک رنگ تولید می‌شوند. در این نوع پاف از طرح‌های شلوغ و با جزئیات استفاده نمی‌شود.

 

اندازه ایده آل نیمکت تخت خواب

ابعاد و اندازه نیمکت تخت خواب بر زیبایی تخت خواب و همچنین رفت و آمد راحت در اتاق خواب تاثیرگذار خواهد بود. ارتفاع و عرض پاف تخت را با توجه به ابعاد تخت خواب تولید می‌کنند. معمولا ارتفاع نیمکت بین 10 تا 15 سانتی‌متر از ارتفاع تخت کوتاه‌تر است، عرض آن نیز بین 15 تا 20 سانتی‌متر کمتر از عرض تخت است. البته ابعاد نیمکت تخت سلیقه‌ای است و با توجه به کاربرد آن انتخاب می‌شود. به طور کلی بهتر است مدل نیمکت تخت ظریف و شیک انتخاب شود.

 

انواع مدل پاف تخت خواب

پاف‌ها در طرح و مدل‌های متنوعی ساخته می‌شوند. این مدل‌ها با توجه به سلیقه خریدار و نوع کاربردی که دارند مورد توجه افراد قرار می‌گیرند. در ادامه مدل‌های پاف تخت را توضیح خواهیم داد.

 

پاف بدون دسته یا ساده

پاف تخت استوانه بدون دسته و رنگی مقابل کاناپه خاکستری و میزهای عسلی گرد

پاف‌های ساده اولین مدلی هستند که با عنوان پاف ساخته شده است. این پاف‌ها به عنوان صندلی در کنار تخت مورد استفاده قرار می‌گیرند. جنس پایه و نشیمنگاه این نوع پاف‌ها متنوع است اما بهتر است برای قسمت نشیمن از جنس‌‎های نرم استفاده شود. این نوع پاف‌ها دارای دسته و پشتی(تکیه گاه) نیستند.

 

پاف صندوقی

اتاقی با دیوار شیشه ای، تخت کرم، پاف تخت صندوقی چوبی، دراور خاکستری و آینه گرد

در اتاق های کوچک معمولا از تخت خواب تاشو یا تخت خوابی که دارای فضای ذخیره‌سازی است، استفاده می‌شود. پاف‌های صندوقی نیز گزینه مناسبی برای این اتاق‌ها می‌باشند. این پاف‌ها با داشتن فضای خالی در قسمت داخلی خود محل مناسبی برای قرار دادن وسایلی مانند ملحفه، کوسن، لباس و کفش هستند. درب پاف‌های صندوقی نیز به سه صورت تاشو، کشویی و یا ترکیب این دو مدل ساخته می‌شوند. پاف‌های صندوقی به دلیل داشتن فضای خالی از وزن کمتری نیز برخوردار هستند که باعث جابه‌جایی آسان آن‌ها می‌شود. پاف‌ها توانایی تحمل وزن2های مختلفی را دارند. به دلیل داشتن فضای خالی در پاف‌های صندوقی معمولا وزنی که تحمل می‌کنند نیز نسبت به پاف ساده کمتر است، بنابراین هنگام خرید پاف باید توجه کنید که صندلی شما چه مقدار وزنی را باید تحمل کند. معمولا سازنده‌های پاف‌ها ابعاد و اندازه‌ی خاصی را هنگام ساخت آن در نظر می‌گیرند که برای تحمل وزن خاصی مناسب باشد.

 

پاف دسته دار

نوعی دیگر از پاف‌ها دارای دسته هستند. دسته این نوع پاف‌ها دارای طرح‌هایی نظیر مدرن و کلاسیک است. پاف‌های دسته‌دار فضای راحت‌تری را برای نشستن افراد فراهم می‌کنند. برخی افراد با متصل کردن پاف به انتهای تخت، از تخت خود به عنوان تکیه‌گاه پاف استفاده کرده و با قرار دادن کوسن بر روی پاف، نشیمن راحتی را ایجاد می‌کنند.

 

نحوه چیدمان پاف در اتاق خواب

اتاق‌خوابی با تخت دو نفره کرم، کوسن و روتختی طوسی طرحدار، پاف تخت صندوقی کرم و دو میز پاتختی چوبی

پاف‌ها با توجه به ابعادی که دارند کاربردهای متفاوتی نیز خواهند داشت. در ادامه با نکاتی برای انتخاب پاف و همچنین چیدمان آن در اتاق خواب آشنا خواهید شد.

 • ابعاد پاف باید متناسب با اتاق خواب انتخاب شود. در اتاق‌های کوچک بهتر است از پاف‌های صندوقی و پاف‌های تک نفره استفاده شود.

 

اتاق‌خوابی با تخت سفید، دو پاف تخت کاموایی نخودی، آینه قدی و دو تابلوی نقاشی دیواری

 • پاف‌های صندوقی برای قرار دادن لوازم، بسیار کاربردی خواهند بود اما هنگام خرید باید دقت کنید که مدل درب پاف صندوقی به گونه‌ای باشد که در اتاق مزاحمت ایجاد نکند، برای مثال اگر فضای مناسبی در قسمت جلوی پاف در اختیار دارید می‌توانید از پاف با مدل درب کشویی استفاده کنید در غیر اینصورت درب تاشو گزینه بهتری خواهد بود.
 • معمولا هنگام استفاده از پاف تک نفره برای تخت از دو یا سه پاف در کنار یکدیگر استفاده می‌شود. جابه‌جایی این نوع پاف‌ها به دلیل داشتن وزن سبک بسیار راحت است، به همین دلیل از آن‌ها به عنوان صندلی میز آرایش، عسلی تخت و زیرپایی مبل اتاق خواب نیز استفاده می‌شود.

 

تخت دو نفره سفید با کوسن‌های کرم و سفید، پاف تخت سفید پارچه‌ای به همراه پایه چوبی

 • همانطور که قبلا هم گفته‌ایم پاف تخت در انتهای تخت قرار گرفته و با ابعاد کوچکتری نسبت به تخت تولید می‌شود. البته ابعاد پاف کاملا سلیقه‌ای است و افراد می‌توانند عرض و ارتفاع پاف را هم سایز تخت نیز خریداری کنند اما نباید سایز پاف از تخت بیشتر باشد زیرا باعث ایجاد نمایی ناخوشایند در اتاق شده و همچنین فضای رفت و آمد را نیز سخت خواهد نمود.

 

 • برای ایجاد نمایی بهتر از تخت و پاف تخت علاوه بر توجه به ابعاد، رنگ و جنس آن‌ها، استفاده از نور مناسب طبیعی یا تزیینی نیز تاثیر بسیاری خواهد داشت.
 • برای هماهنگی و کاربرد بهتر پاف با سایر لوازم اتاق، طراحی برخی پاف‌ها با طرح اصلی آن کمی متفاوت شده است. برخی پاف‌ها دارای تنوع در پایه‌ها و همچنین دارای تکیه گاه (پشتی) نیز می باشند.

 

سخن پایانی

اتاق خوابی با دیوارهای آبی، تخت مشکی، روتختی راه راه و پاف تخت حصیری و گرد

اتاق خواب‌ها یکی از فضاهای اصلی خانه هستند. این فضاها محل مناسبی برای افراد هستند تا از لوازم مورد علاقه خود به راحتی استفاده نمایند. هنگام انتخاب لوازم اتاق خواب توجه به سلیقه و راحتی فرد بسیار مهم می باشد. پاف یکی از محصولاتی است که علاوه بر زیبایی باعث ایجاد راحتی فرد در اتاق خواهد بود. با انتخاب درست پاف برای اتاق خواب می‌توانید یک وسیله کاربردی به لوازم خود اضافه نموده و از آن لذت ببرید. امیدواریم با مطالعه این مقاله مدل پاف مورد نیاز خود را پیدا کرده باشید.

 

ایده‌هایی برای پاف تخت