پات فیلر چیست؟ کاربردها +مزایا و معایب

آشپزخانه‌ای با کاشی‌های بین کابینتی لعاب ‌دار سفید، پات فیلر طلایی و گاز چندشعله

انسان‌ها تمام تلاش‌‍‌‌شان به کارگیری ابزار و تکنولوژی در جهت ایجاد رفاه بیشتر در زندگی است. دقیقا کار اصلی تکنولوژی هم ایجاد رفاه بیشتر برای انسان‌ها می‌باشد و در این زمینه با سرعت خیلی زیادی در حال پیشرفت است. انسان‌ها با استفاده از تکنولوژی محدودیت‌ها را کنار می‌زنند و روز به روز راه‌های جدیدتری برای رفاه و آرامش بیشتر خود پیدا می‌کنند.

در این بین خلاقیت و نبوغ نقش اصلی را ایفا می‌کند و راه‌های جدید را پیش روی انسان می‌‍‌گذارد. یکی از این خلاقیت‌ها ساخت و استفاده از شیرهای روگازی بوده است. پات فیلر، پت فیلر یا شیر روگازی یک خلاقیت جالب بود که به رفاه بیشتر انسان کمک کرد و برخی از محدودیت‌های کوچک ولی آزار دهنده را از بین برد.

 

سوالات متداول:

طراحی پات فیلر بر روی اجاق گاز باید به چه صورت باشد؟

شیرهای روگازی از دو اهرم تشکیل شده‌اند و این اهرم‌ها اندازه‌ی متفاوتی دارند. طراحی و ساخت این اهرم‌ها باید به گونه‌‌ای باشد که بتواند کل فضای روی اجاق گاز شما به هر اندازه‌ای که باشد را پوشش دهد.


شیر رو گازی باید در چه ارتفاعی نصب شود؟

حدودا 30 تا 35 یا 40 سانتی‌متر بالاتر از سطح اجاق گاز را برای نصب پات فیلر در نظر داشته باشید.


استفاده از پات فیلر چه مزایایی دارد؟

1. تحمل فشار کمتر 2. ایجاد رفاه و راحتی بیشتر 3. شیک و مدرن کردن آشپزخانه 4. ایجاد فضای بیشتر 5. ایجاد نظم

 

آشپزخانه‌ای با کاشی‌های طرح سنگ، پات فیلر نقره‌ای و کابینت‌های سفید همراه با اکسسوری های روی کابنیت

ما در این مقاله از معمارنو می‌خواهیم پات فیلر یا شیر روگازی را مورد بررسی قرار دهیم و بگوییم که این شیرها چه کاری انجام می‌دهند. همچنین مزایا و معایب استفاده از آن‌ها را بیان کنیم. در آخر نیز می‌خواهیم نکاتی را که در خرید و نصب این نوع شیر باید رعایت کنید، را بررسی کنیم. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

 پات فیلر یا شیر روگازی چیست؟

آشپزخانه‌ای با کاشی بین کابینتی مربعی زرد و قهوه‌ای، گاز رومیزی و پات فیلر مسی

آشپزخانه یکی از قسمت‌های مهم خانه به شمار می‌رود. هنگام تغییر دکوراسیون یا بازسازی آشپزخانه آن به وسایل لوکسی بر می‌خوریم که در نگاه اول استفاده از آن‌ها ضروری به نظر نمی‌رسد. اما این ابزار و وسایل بسیار کاربردی هستند و استفاده از آن‌ها، بسیاری از مشکلات کوچک را حل می‌کند. یکی از این وسایل پات فیلر است.

پات فیلر، پت فیلر، شیر روگازی یا شیر کتری، یک شیر آب جداگانه است که معمولا بالای اجاق گاز نصب می‌شود. این شیرها بر روی یک بازوی بلند قرار می‌گیرند و قابلیت چرخش دارند. این شیرها شما را از شر حمل قابلمه‌های سنگین آب از سینک تا روی اجاق گاز خلاص می‌کند.

 

آشپزخانه‌ای با پات فیلر نقره‌ای، سرامیک دیواری طرح چوب و قابلمه صورتی

همچنین دیگر ارتفاع ظرف برای قرار گرفتن زیر شیر آب مهم نیست و شما هر ظرف با هر ارتفاعی را می‌توانید با این نوع شیر پر کنید. توجه داشته باشید که اگر محل قرار گرفتن اجاق گاز به سینک ظرفشویی نزدیک باشد، این شیر بر روی سینک ظرفشویی نصب می‌شود. اگر شما هم به دنبال یک آشپزخانه مدرن و شیک هستید و همچنین به رفاه بیشتر اهمیت می‌دهید، حتما از این نوع شیرها در آشپزخانه استفاده کنید.

 

طراحی شیر روگازی

آشپزخانه‌ای با کابینت‌های چوبی، کاشی بین کابینتی در طیف طوسی، گاز خاکستری و پات فیلر نقره‌ای

شیرهای روگازی از دو اهرم تشکیل شده‌اند و این اهرم‌ها اندازه‌ی متفاوتی دارند. طراحی و ساخت این اهرم‌ها به گونه‌‌ای است که بتواند کل فضای روی اجاق گاز شما به هر اندازه‌ای که باشد را پوشش دهد. یعنی شما برای پر کردن ظرف نیاز نیست آن را ذره‌ای جابجا کنید. ظرف شما بر روی هر شعله از اجاق که باشد با هر ابعاد و زاویه‌ای، می‌توانید با حرکت دادن شیر آن را پر کنید.

این نوع شیرآلات طراحی بسیار منعطفی دارند و بر روی هر اجاقی در آشپزخانه‌های خانگی و صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین این شیرها طرح‌ها و رنگ‌های متفاوتی دارند که برای هر آشپزخانه‌ای با هر طرح و رنگی مناسب هستند.

 

بهترین ارتفاع برای شیرهای روگازی چقدر است؟

آشپزخانه‌ای با گاز چندشعله نقره‌ای، کاشی‌های بین کابینتی طوسی، پات فیلر نقره ای با کفپوش چوبی

محلی که برای نصب شیرهای روگازی در نظر می‌گیرید، تاثیر مستقیمی بر عملکرد این نو شیر دارد. پس باید در انتخاب محل نصب شیرهای روگازی نهایت دقت را انجام دهید. بهترین محل برای نصب این شیرآلات فضای بین اجاق گاز و هود می‌باشد. فاصله‌ی استاندارد بین سطح اجاق گاز تا هود چیزی حدود 60 سانتی‌متر تا 80 سانتی‌متر در نظر گرفته می‌شود.

بهتر است این شیر بین سطح اجاق گاز و هود نصب شود. یعنی چیزی حدود 30 تا 35 یا 40 سانت متر بالاتر از سطح اجاق گاز قرار داده شود. این فاصله هم باعث می‌شود که شیرهای روگازی تمام سطح اجاق را پوشش بدهند و هر نوع ظرف با هر ارتفاعی را پر کنند، هم بهترین عملکرد شیر را برای شما به همراه دارد.

 

دلایل استفاده از شیر روگازی

آشپزخانه‌ای با کابینت‌های طوسی، کاشی های بین کابینتی کرم و پات فیلر نقره ای با گل های سفید

با گسترش آشپزخانه‌ها و بزرگ‌تر شدن آن‌ها اهمیت ایجاد نظم در این قسمت از خانه افزایش پیدا کرد. این شیرآلات یکی از ابزارهایی هستند که به این ایجاد نظم کمک می‌کنند. همچنین این شیر به شما کمک می‌کند، تا در استفاده از فضا صرفه‌ جویی کنید. اگر شما زمان زیادی را در آشپزخانه صرف نمی‌کنید و زیاد با آشپزی کردن میانه خوبی ندارید، احتمالا نیاز به نصب آنها ندارید.

اما اگر عاشق آشپزی هستید و زمان زیادی از روزتان در آشپزخانه صرف می‌شود یا دوست دارید یک آشپزخانه‌ی مدرن و کلاسیک داشته باشید، حتما باید از شیرهای روگازی استفاده کنید. در ادامه برخی از مهم‌ترین مزایای استفاده از شیرهای روگازی را آورده‌ایم.

از جمله مزایای استفاده از این شیرها، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

تحمل فشار کمتر

آشپزخانه‌ای با کابینت‌های مشکی، جزیره چوبی، کاشی‌ها و هود سفید با پات فیلر نقره‌ای

شاید در نگاه اول پرداختن به این مسئله سطحی و بی اهمیت باشد. اما کیفیت زندگی ما با خیلی از همین مسائل ارتباط مستقیمی دارد. پر کردن یک ظرف آب و جابجایی آن تا اجاق گاز اگر یک بار در روز باشد، اتفاق ناخوشایندی نیست. اما وقتی در روز به دفعات این کار تکرار شود هم از ما انرژی زیادی می‌گیرد هم روی حس ما نسبت به کارهای خانه و آشپزی تاثیر منفی می‌گذارد. در ضمن به این نکته هم باید توجه داشت که تکرار این کار برای سال‌های طولانی روی سلامتی جسم نیز تاثیر منفی زیادی دارد.

 

ایجاد رفاه و راحتی بیشتر

آشپزخانه‌ای با پات فیلر نقره‌ای، کاشی‌های سفید لعاب‌دار و گلدان گل سفالی

یکی از اصلی‌ترین دلایل تهیه و نصب این شیرها در آشپزخانه، ایجاد رفاه بیشتر برای اعضای خانه می‌باشد. آشپزخانه قسمتی از خانه است که همیشه با آن کار داریم و روزانه چندین و چند بار مسیرمان به آن می‌افتد. مهم‌ترین کاری که در آشپزخانه انجام می‌شود، آشپزی است و هر کاری که آشپزی را آسان‌تر و سریع‌تر کند رفاه و راحتی به همراه دارد. البته استفاده از پات فیلر فقط در آشپزخانه‌های خانگی کارایی ندارد و استفاده از آن در آشپزخانه‌های صنعتی نیز بسیاری از سختی‌ها را از بین می‌برد. 

 

شیک و مدرن کردن آشپزخانه

آشپزخانه‌ای با کاشی‌های بین کابینتی سفید، پات فیلر و شیرآلات مشکی، کابینت های سفید با اکسسوری های روی میز

اگر شما به دکوراسیون داخلی و زیبایی محل زندگی‌تان اهمیت می‌دهید و می‌خواهید یک خانه‌ی مدرن داشته باشید، می‌توانید از این نوع شیر استفاده کنید. این نوع شیر در اندازه‌ها و طرح‌های مختلفی در بازار وجود دارند و شما می‌توانید شیری را انتخاب کنید که به آشپزخانه‌ی شما جلوه‌ی بیشتری بدهد. پات فیلرها یک ابزار لوکس، مدرن و کلاسیک به شمار می‌رند که نصب آنها آشپزخانه‌ی شما را شیک‌تر نشان می‌دهد.

 

ایجاد فضای بیشتر 

آشپزخانه‌ای با پات فیلر نقره‌ای بالای یک قابلمه روی گاز و کاشی های بین کابینتی سفید

با استفاده از شیرهای روگازی دیگر نیاز نیست که برای پر کردن ظرف سینک‌ را خالی کنید و می‌توانید از سینک برای کارهای دیگری که دارید استفاده کنید. همچنین با استفاده از این نوع شیر دیگر نگران ارتفاع ظرف و چگونه قرار دادن آن بر روی انواع سینک ظرفشویی نیستید. با نصب این نوع شیر شما هر نوع ظرفی را با هر ابعادی که باشد، می‌توانید روی اجاق گاز پرکنید.

 

ایجاد نظم 

آشپزخانه‌ای با کابینت‌های سفید، گاز رومیزی، کاشی های بین کابینتی مستطیلی مشکی و پات فیلر نقره‌ای

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های هر آشپزخانه‌ای سینک ظرفشویی آن می‌باشد. با استفاده از پات فیلر از بهم‌ریختگی سینک ظرفشویی جلوگیری می‌کنید. یعنی دیگر لازم نیست که برای پر کردن ظرف آب سینک را خالی کنید. همچنین وقتی شیر آب را مستقیم بر روی گاز پر کنیم، دیگر احتمال ریختن آب از ظرف وجود ندارد. ریختن آب کف آشپزخانه عواقب آزار دهنده‌ای دارد که می‌تواند کل روزمان را خراب کند.

 

معایب استفاده از شیر روگازی

آشپزخانه‌ای با کابینت‌های سفید، شیرآلات و پات فیلر طلایی، شلف‌های کوچک سفید و مشکی با کاشی های سفید

علی‌رغم فوایدی که برای نصب و استفاده از این نوع گفتیم، استفاده از آن ممکن است مشکلاتی را به وجود بیاورد که به عنوان معایب این ابزار کار راه‌انداز به‌شمار می‌آید. از جمله معایب استفاده از شیر روگازی عبارتند از:

 

هزینه بالای این شیرها

آشپزخانه‌ای با کفپوش چوبی، گاز چندشعله مشکی، صفحه بین کابینتی سنگی، پات فیلر نقره‌ای و اکسسوری های روی کابینت

همان‌طور که گفتیم قیمت این نوع شیرآلات بسته به جنس و مدل آن متفاوت است. اما به طور کلی این نوع شیرآلات یک هزینه‌ی اضافی در آشپزخانه می‌باشد. اگر میزان استفاده از این نوع شیر در آشپزخانه شما کم است، نیاز به این هزینه نیست.

اما اگر می‌خواهید یک آشپزخانه‌ شیک و مدرن داشته باشید و یا زمان زیادی را به آشپزی اختصاص می‌دهید و از این شیرآلات زیاد استفاده می‌کنید، نصب شیرهای قابلمه پر کن برای شما بهترین گزینه است.

 

نیاز به مراقبت بیشتر

آشپزخانه‌ای با کابینت ها و جزیره سفید، گاز چند شعله، دیوارپوش پشت گاز طوسی و سفید با پات فیلر طلایی

شیرهای روگازی نیز مانند بقیه لوازمی که در آشپزخانه وجود دارند، نیاز به نظافت و تمیزی دارد. این شیرها که در بالای گاز قرار دارند در معرض آلودگی بیشتر هستند و چربی ناشی از پخت و پز باعث کثیفی بیشتر این شیر می‌شود. همچنین وجود این شیرها در بالا و اطراف اجاق گاز باعث سخت شدن نظافت محیط اطراف شیر می‌شود. از این رو این نوع شیرآلات نیاز به مراقبت و نظافت بیشتری دارند.

 

امکان بروز نشتی 

آشپزخانه‌ای با کابینت‌های سفید و رویه سنگی کرمی با نورپردازی ،کاشی های بین کابینتی کرم و پات فیلر نقره‌ای

احتمال بروز نشتی برای هر شیر آبی وجود دارد. معمولا شیرهای آب آشپزخانه بر روی سینک ظرفشویی قرار دارند و اگر آب نشت پیدا کند، درون سینک می‌ریزد و زیاد آزاردهنده نیست. اما نشت شیر روگازی بر روی کابینت آشپزخانه، اجاق گاز و زمین می‌ریزد و اتفاق بسیار ناراحت کننده‌ای است. نشت این نوع شیرها باید به سرعت از بین برود در غیر این صورت عواقب بدی در انتظار شما است.

 

نکات مهم که در نصب پات فیلر باید به آن توجه کنید

آشپزخانه‌ای با دیوار گچی سفید، پات فیلر نقره‌ای، کابینت و هود سفید با یک دستگاه تستر نان

یکی از مهم‌ترین نکات در تهیه و نصب شیرهای روگازی، انشعاب لوله آب می‌باشد. شما باید انشعاب لوله‌ی آب را در محیطی که اجاق گاز قرار دارد انجام داده باشید. اگر این کار را انجام ندهید نصب این شیر امکان پذیر نمی‌باشد.

نکته‌ی بعدی کیفیت این نوع شیر می‌باشد. عمر مصرفی این شیرها بسیار با اهمیت است. کیفیت پات فیلرها با قیمت آن ارتباط مستقیمی دارد و هر چقدر بیشتر برای این نوع شیر هزینه کنید، کیفیت بالاتر و عمر بیشتری دارند. از آن‌جایی که این شیرها در روز بارها باز و بسته می‌شوند در هنگام خرید به کیفیت کارتریج استفاده شده در شیرها و اهرم‌های آن دقت کنید.

 

آشپزخانه‌ای با کابینت‌های سفید، جزیره سنگی، پات فیلر نقره‌ای با اکسسوری‌های روی کابینت

توجه داشته باشید که نباید این شیرها را مستقیم بر روی اجاق گاز نصب کنید، بلکه باید در سمت راست یا چپ اجاق نصب کنید. نصب کردن پات فیلر بر روی اجاق باعث گرم شدن و داغ شدن شیر می‌شود. داغ شدن شیر هم استفاده از آن را سخت و غیر ممکن می‌کند و هم عمر این شیرها را کاهش می‌دهد. پس بهتر است این شیر را با استفاده از یک بازوی بلندتر در کنار اجاق نصب کنید.

شیر روگازی یک ورودی دارد و به صورت تک حالته با حالت آب سرد یا گرم نصب می‌شوند. توجه داشته باشید که این شیرآلات به صورت روکار نصب می‌شوند و نیازی به مغزی داخل کار ندارند. نوع باز و بسته شدن شیر به سلیقه‌ی شخصی شما بستگی دارد. اما به دلیل اینکه شیرهای روگازی روزانه به دفعات باز و بسته می‌شوند، بهتر است از شیرهای اهرمی استفاده کنید.

 

جمع‌بندی: آیا داشتن شیر روی اجاق توصیه می‌شود؟

آشپزخانه ای با کابینت های طوسی، کاشی بین کابینتی در طیف طوسی با پات فیلر نقره ای و گلدان های گل طبیعی

همان‌طور که می‌دانید امروزه در طراحی آشپزخانه ایرانی دیگر شیرآلات آشپزخانه به سینک ظرفشویی محدود نمی‌شوند. شیرآلاتی مانند پات فیلر علاوه بر رفع برخی نیازهای کوچک ولی همیشگی ما، به زیباتر شدن و مدرن شدن محیط نیز کمک می‌کند. استفاده از این نوع شیرآلات در آشپزخانه‌ کلاسیک و مدرن، به زیبایی بصری و جذابیت محیط کمک زیادی می‌کند.

همچنین استفاده از این نوع شیرآلات در آشپزخانه‌های صنعتی و آشپزخانه‌های رستورانی بسیاری از مشکلات گذشته را برطرف کرده است و به سرعت بیشتر کار در این آشپزخانه‌ها کمک زیادی می‌کند. ما سعی کردیم در این مقاله از معمار نو، هر چیزی که لازم بود در مورد شیرهای روگازی بدانید را به شما عزیزان بگوییم. امیدواریم برای شما همراهان عزیز مفید واقع شده باشد.