ویترین آشپزخانه چیست و چه کاربردی دارد؟

آشپزخانه ای با کابینت های یک طرفه و ویترین های طبقه ای بدون درب به رنگ چوب و آبی

بازسازی آشپزخانه ممکن است یک تغییر جدی در خانه باشد و از آنجا که می‌تواند کار بسیار سختی باشد، ابتدا باید تمام جوانب را در نظر بگیرید. در قسمت کابینت، انتخاب نوع درب می‌تواند یک چالش باشد. ویترین‌های شیشه‌ای به دلیل شفافیت و این که آن‌ها وسایل را به زیبایی به نمایش می گذارند، بدون قرار گرفتن در معرض نمایش کامل، بسیار طرفدار دارند. این نوع ویترین‌ها برای انواع آشپزخانه‌ها قابلیت اجرا دارند و به طور گسترده‎ای در دسترس هستند. ویترین آشپزخانه با درهای شیشه‌ای می‌تواند جذابیت آشپزخانه را دو چندان کند، اما قبل از این انتخاب به برخی نکات توجه کنید.

 

سوالات متداول:

چند نوع طرح و مدل ویترین آشپزخانه را نام ببرید؟

ویترین‌ها به صورت شیشه‌ای شفاف و مات، چوبی، فلزی به شکل طبقه‌‌بندی شده در انواع مختلف دردار یا بدون درب به شکل دیواری یا کابینتی طراحی می‌شوند.


آیا طراحی ویترین آشپزخانه در زیبایی دکوراسیون آن تاثیرگذار است؟

بله؛ طراحی ویترین آشپزخانه به دلیل ذخیره‌سازی لوازم آشپزخانه و انواع اکسسوی‌ها در زیبایی آن بسیار تاثیرگذار است.


در تغییر دکوراسیون آشپزخانه با استفاده از ویترین‌ها باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

1. توجه به ابعاد کابینت در صورت استفاده از ویترین‌های کابینتی 2. انتخاب متریال مناسب ویترین‌ها 3. سبک دکوراسیون آشپزخانه 4. توجه به چیدمان کابینت‌ها در صورت استفاده از ویترین‌های دیواری 5. توجه به توهمات بصری برای بزرگتر یا کوچکتر جلوه دادن فضای آشپزخانه

 

فهرست مطالب:

تصویر آشپزخانه ای مدرن با کابینت های زغالی و ویترین هایی با درب شیشه ای شفاف

تغییر دکوراسیون آشپزخانه با طراحی ویترین

شما برای آشپزخانه خود هزینه کرده‌اید و حالا دوست دارید ظاهری متفاوت به آن دهید، برای جلوه دادن لزوماً لازم نیست کابینت‌های قدیمی خود را با کابینت‌های جدید تعویض کنید، شما می‌توانید چند تا از کابینت‌های دیواری را انتخاب و درب آن‌ها را با متریال شیشه تعویض کنید تا یک ظاهر متضاد که جلوه بصری زیادی دارد، ایجاد شود.

مطالعه مقاله راهنمای جامع اجزای اصلی کابینت را پیشنهاد می‌کنیم.

وقتی تصمیم دارید درب‌های کابینت را شیشه‌ای انتخاب کنید، این بدان معناست که شما قصد دارید هر آنچه را می‌خواهید در آنجا قرار دهید، برای مهمانان و دوستان خود به نمایش بگذارید. ویترین‌های در شیشه‌ای کلاس خاصی را به هر سبکی از آشپزخانه اضافه می‌کنند، از سبک آشپزخانه سنتی قدیمی گرفته تا سبک آشپزخانه فوق مدرن. ویترین‌های شیشه‌ای بسیار عالی هستند، زیرا اجازه می‌دهند با وجود داشتن یک پوشش شیشه‌ای و محافظت از هر آنچه در داخل کابینت است، چیزهایی هم دیده شوند.

کابینت های سفید کلاسیک در آشپزخانه ای با ویترین های بالایی با درب شیشه ای

انواع شیشه ویترین آشپزخانه

بدیهی است در انتخاب درب ویترین آشپزخانه چند گزینه برای انتخاب شیشه وجود دارد. مهم است که بدانید به دنبال چه می‌گردید و چه هدف خاصی را در ذهن دارید تا بتوانید بهترین گزینه را برای ویترین انتخاب کنید. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید وسایل را به نمایش بگذارید، شیشه شفاف را انتخاب کنید و کابینت آشپزخانه خود را به یک ویترین زیبا تبدیل کنید، اما اگر ترجیح می‌دهید ویترین‌ها حریم خصوصی داشته باشند، باید شیشه مات را انتخاب کنید.

ویترین دیواری درب شیشه‌ای تأثیر قابل توجهی در کل جلوه آشپزخانه دارد. با توجه به مشخصات کابینت، شیشه از نظر ضخامت، وزن، بافت و شکل ظاهری متفاوت است، در ادامه با انواع شیشه برای ویترین کابینت آشپزخانه بیشتر آشنا شوید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله همه چیز درباره بلوک شیشه‌‌ای و کاربردهای آن را مطالعه فرمایید.

 

آشپزخانه ای با کابینت های یک طرفه سفید و ویترین هایی با درب شیشه ای

ویترین با شیشه شفاف

شیشه شفاف رایج‌ترین متریال و همه کاره است، همچنین از آنجا که مقرون‌به‌صرفه است بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مدل شیشه متناسب با همه سبک‌ها و انواع آشپزخانه است. شیشه‌ای ساده و شفاف برای درب کابینت آشپزخانه که یک انتخاب کلاسیک محسوب می‌شود، به این معنا که بدون توجه به آخرین مدل‌های درب شیشه‌ای، همیشه زیبا به نظر می‌رسد. با این حال، در این مورد چند نکته وجود دارد که باید در نظر گرفت:

  1. شیشه شفاف، بیشتر در معرض چرب شدن و لکه‌های دست قرار می‌گیرد، بنابراین شما باید درب‌های ویترین را همیشه تمیز و درخشان نگه دارید.
  2. همچنین، از آنجا که شیشه شفاف است، در واقع چیزی را پنهان نمی‌کند، بنابراین همه چیز در داخل ویترین برای دیدن همه به نمایش در می‌آید و باید ویترین را همیشه مرتب نگه دارید.
  3. با در نظر گرفتن نور پس زمینه متمرکز می‌توانید جلوه چشمگیرتری به ویترین آشپزخانه خود بدهید و همچنین محیطی دلپذیر را خلق کنید.
  4. ویترین کابینت مدرن آشپزخانه با درهای شیشه‌ای شفاف به شما این امکان را می‌دهد تا ظروف و لوازم تزیینی را به نمایش بگذارید در حالی که از گرد و غبار و سایر موارد ایمن هستند.
  5. همچنین، طبیعت ساده این نوع شیشه‌های شفاف برای فضای داخلی مینیمالیستی مناسب است، ناگفته نماند که این متریال یک انتخاب عالی برای آشپزخانه‌های کوچک است.

 

آشپزخانه ای با کابینت های کرم و قهوه ای و ویترین هایی با درب شیشه ای مات

ویترین با شیشه مات

قابل درک است که نمی‌خواهید محتویات ویترین آشپزخانه خود را در معرض دید همه قرار دهید. شیشه مات در این مورد می‌تواند انتخاب خوبی باشد. این نوعی شیشه که دارای ظاهری براق است برای دکوراسیون مدرن نیز مناسب است. به خاطر داشته باشید که مات به معنای پوشش کامل نیست، شاید مهمانان شما نتوانند لوازم کوچک را که در ویترین خود نگهداری می‌کنید، تشخیص دهند، اما آن‌ها هنوز هم می‌توانند سایه‌های لوازم را ببینند و بفهمند که ویترین شما آشفته است یا مرتب.

از دیگر مزایای ویترین شیشه‌ای مات این است که ظروفی که اخیراً تمیز نکرده‌اید و کثیف هستید، از چشم مهمانان دور می‌ماند. نکته جالب در مورد شیشه‌های مات این واقعیت است که می‌توان آن را با الگوها و طرح‌های مختلف سفارش دهید، در واقع این سبک از ویترین رمز و راز زیبایی به دکوراسیون آشپزخانه شما می‌بخشد.

 

آشپزخانه‌ای مدرن با کابینت های کرم و قهوه ای و ویترین هایی با درب‌های شیشه‌ای طرح‌دار

ویترین با شیشه طرح دار

گزینه دیگر ویترین‌ها، شیشه‌های طرح دار هستند که اغلب نقش برجسته دارند. این تکنیک باعث می‌شود شیشه از نظر بصری و لمسی برجسته باشد. ویترین‌های شیشه‌ای طرح دار معمولاً لکه، نشانه و اثر انگشت را نشان نمی‌دهند. آن‌ها همچنین خط و خش را به خوبی پنهان می‌کنند. با این حال، یک نکته منفی برای انتخاب این نوع شیشه‌ها این است که می‌توانند به سرعت منسوخ شوند. البته با رعایت برخی از الگوهای ساده و کلاسیک می‌توانید از این امر جلوگیری کنید.

ویترین با شیشه مشجر

شیشه مشجر از زمان‌های بسیار قدیم وجود داشته است. این شیشه به شما امکان می‌دهد رنگ‌ها و اشکال داخل ویترین را بسته به تراکم و اندازه مشجر بودن شیشه، مشاهده کنید. برای جذابیت بیشتر ویترین می‌توانید چراغ‌هایی را داخل کابینت نیز نصب کنید. انواع مختلفی از شیشه‌های مشجر وجود دارد که برخی از آن‌ها شفافیت بیشتری دارند. مشابه شیشه‌های مات، شیشه‌های بافت دار بسته به تراکم شیشه می‌توانند، شفاف باشند. این نوع ویترین، سبکی است که امکان دارد به سرعت از مد خارج شود و شما را با یک طراحی آشپزخانه قدیمی مواجه می‌کند.

 

آشپزخانه ای با کابینت های سرمه ای، صفحه رویی کابینت سفید و ویترین هایی با درب شیشه ای و فلزی

ویترین با شیشه و فلز

ویترین‌های شیشه‌ای همراه با فلز جلوه‌ای عالی به طراحی مدرن آشپزخانه می‌دهند. آن‌ها شیشه‌های یک تکه‌ای هستند که در زیر قاب‌های فلزی در اشکال مختلف قرار می‌گیرند. این شیشه‌ها دارای ظاهری منحصر به فرد هستند که گاهی با انتخاب شیشه‌های رنگی، جذابیت آن‌ها بیشتر می‌شود. بزرگ‌ترین مزیت این نوع شیشه‌ها این است که شما می‌توانید قاب‌های فلزی را در طرح و شیشه‌ها را در رنگ‌های مختلف طراحی کنید. همچنین می‌توانید با افزودن مقداری نور پس زمینه، این ویترین شیشه‌ای را جذاب‌تر کنید تا جلوه کل آشپزخانه شما را بهبود بخشد.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله صفر تا صد نکات مهم برای نورپردازی آشپزخانه را مطالعه فرمایید.

آشپزخانه ای با کابینت های سفید و دیوار بین کابینت آبی به همراه ویترین با درب چوبی و شیشه ای

ترکیب درب کابینت با چوب و شیشه

شاید یکنواختی درب‌های تمام چوبی یا تمام شیشه‌ای خیلی مناسب نباشند، بنابراین، با انتخاب برخی از درب‌های کابینت با جنس چوب و برخی با شیشه، بهترین حالت را در آشپزخانه ایجاد کنید. این ایده نه تنها از نظر بصری، الگویی جالب ایجاد می‌کند، بلکه به شما آزادی تصمیم‌گیری در مورد آنچه دوست دارید را می‌دهد تا آنچه را ترجیح می‌دهید مخفی نگه دارید و آنچه را دوست دارید به نمایش بگذارید.

برای لوازم آشپزخانه که ضروری هستند، اما جذاب نیستند و به دکوراسیون شما زیبایی خاصی نمی‌دهند، از ویترین‌هایی که درب چوبی دارند، استفاده کنید. با این حال، ممکن است ظروف قدیمی از نسل‌ها قبل به شما رسیده است و چه فضایی بهتر از یک ویترین با درب شیشه‌ای در آشپزخانه، تا قرار دادن ظروف در آن‌ها خاطره‌های شما را زنده کنند. ویترین‌های درب شیشه‌ای باعث تقویت فضای آشپزخانه خواهند شد.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله سبک های معروف طراحی درب کابینت و معرفی انواع چوب کابینت آشپزخانه را مطالعه فرمایید.

آشپزخانه ای با کابینت یکطرفه سفید رنگ و ویترین هایی با درب شیشه ای و هالوژن های داخلش

نقش هالوژن در ویترین آشپزخانه

نورپردازی داخل ویترین آشپزخانه، ظروف زیبای شما را ارزشمندتر نشان می‌دهد. چراغ‌های روشنایی ویترین نه تنها هنگام روشن شدن فضا را جذاب‌تر می‌کنند، بلکه بسیار کارآمد نیز هستند. چراغ‌های LED به اندازه سایر روشنایی‌ها تولید گرما نمی‌کنند، اتلاف انرژی ندارند و از دوام بسیار بیشتری نسبت به لامپ‌های دیگر برخوردار هستند. همچنین این چراغ‌ها دمای پایینی دارند و از این لحاظ به ظروف قرار داده شده در ویترین‌ها آسیبی نمی‌رسانند.

آشپزخانه با کابینت های یک طرفه سفید رنگ و تبدیل کابینت های بالایی به ویترین هایی با درب شیشه ای

مزایا و معایب وجود ویترین در آشپزخانه

دسترسی آسان به همه ملزومات

برای هر کسی که آشپزی می‌کند، تلاش برای دستیابی به وسایلی که هر چند دقیقه به آن‌ها نیاز دارد بسیار مهم است. به خصوص اگر مجبور شود در کشوها و کابینت‌ها به دنبال لوازم و خوراکی باشد، به این امید که غذای او در این مدت نسوزد. یک ردیف ویترین شیشه‌ای شفاف فضای مناسبی را برای جا دادن همه لوازمی که هنگام آشپزی به آن نیاز دارید، فراهم می‌کند.

بزرگ نشان دادن فضا

از مزیت‌‎های اصلی ویترین آشپزخانه مدرن این است که فضا و ابعاد بیشتری را ایجاد می‎کند و توهم یک آشپزخانه بزرگ‎تر را خلق می‌کند.

نظافت بیشتر

یکی از بزرگ‎ترین مشکلات برای ویترین آشپزخانه، تلاش اضافی است که شما برای تمیز کردن ظروف، طبقه‎‌ها و شیشه‌‎ها باید انجام دهید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله آشنایی با انواع اکسسوری‌های کابینت و بررسی کاربرد آن‌ها را مطالعه فرمایید.

آشپزخانه ای با کابینت های قهوه ای چوبی و ویترین های قفسه ای چوبی

طراحی ویترین چوبی آشپزخانه

ویترین آشپزخانه ام دی اف را بر روی هر دیوار موجود در آشپزخانه می‌توانید نصب کنید. با توجه به ارتفاع موجود می‌توانید این ویترین‌ها را به طور یک تکه از بالا نزدیک سقف تا پایین نزدیک کف اجرا کنید، همچنین می‌توانید به صورت مجزا فقط در قسمت بالا با دو یا سه طبقه آن را نصب کنید. همچنین رنگ و جنس ویترین‌های چوبی را باید متناسب با سایر کابینت‌ها انتخاب کنید تا هماهنگی در فضا به خوبی برقرار شود.

مطالعه مقاله شناخت کامل انواع رنگ و مدل کابینت MDF را از دست ندهید.

تصویری از بخش ویترین های طبقه ای سبز و سفید در آشپزخانه ای با کابینت های سفید

ویترین طبقه‌ای آشپزخانه

داشتن یک نقطه کانونی در آشپزخانه مهم است، چه چیزی بهتر از طبقه‌های ویترینی در آشپزخانه که چشم‌ها را به سمت خود می‌کشانند. یک روش هوشمندانه برای شکستن یکنواختی ویترین شیشه‌ای، تداخل آن‌ها با طبقه است که برای گذاشتن لیوان‌های شما فوق‌العاده خواهند بود.

  • در مورد ویترین‌های طبقه‌ای بدون درب، انتخاب رنگ تفاوتی ندارد. آنچه را که روی طبقات قرار می‌دهید به اندازه کافی جذاب هستند که اگر رنگ مناسبی هم انتخاب نکنید، مشکلی پیش نخواهد آمد. اما انتخاب رنگ از پالت خنثی برای طبقه‌های بدون درب بیشتر مناسب هستند.
  • اگر برای نگهداری وسایل مشکل دارید، ویترین‌های طبقه‌ای آشپزخانه می‌توانند بهترین دوست شما باشند. خلاق باشید و هرچه می‌خواهید بر روی طبقه‌ها قرار دهید، از جمله ظروف قدیمی، اثر هنری و لوازم آشپزی.
  • طول، عمق، محل قرارگیری ویترین طبقه‌ای به دکوراسیون آشپزخانه، نوع و اندازه لوازمی که قرار است روی طبقه‌ها قرار دهید، بستگی دارد.
  • بهترین راه برای خوب جلوه دادن ویترین‌های بدون درب، تمیز و مرتب نگه داشتن آن‌ها است. اگر قفسه‌ها بیش از حد شلوغ شده‌اند، از وجود برخی از لوازم خلاص شوید. هر چیزی که در قفسه‌ها قرار می‌دهید باید یک هدف را دنبال کند.
  • این نوع ویترین‌ها ایده‌ای مناسب برای آشپزخانه هستند، چرا که نسبت به ویترین‌های دردار بسیار مقرون‌به‌صرفه خواهند بود.

آشپزخانه ای با کابینت های قهوه ای تیره ویترین های بالایی کابینت با درب شیشه ای

نکات مهم در انتخاب ویترین آشپزخانه

ویترین آشپزخانه محلی است که می‌توانید هر نوع لوازم آشپزخانه، لوازم برقی، لوازم آشپزی و تزیینی را به طور مرتب نگهداری کنید. این ویترین‌ها بیشتر از جنس چوب ساخته می‌شوند. آن‌ها یک فضای ساده را به یک فضای کاربردی تبدیل می‌کنند. ویترین‌ها می‌توانند مدل‌دار تزئینی یا ساده باشند. همچنین سطح طبقه‌ها می‌تواند گسترده یا دارای ارتفاع کوتاه یا بلند باشد. اما هنگام انتخاب ویترین، برخی نکات را باید در نظر بگیرید تا یک ویترین ایده‌آل داشته باشید.

فضای آشپزخانه

آشپزخانه‌ها متفاوت هستند، کوچک، بزرگ، مستطیل، مربع، اپن یا بسته. بنابراین مهم است که ابعاد آن را اندازه‌گیری و بررسی کنید که آیا یک ویترین کافی است یا می‌توانید تعداد آن را افزایش دهید. درب کابینت شیشه‌ای اغلب در کابینت‎های فوقانی اجرا می‌شود. می‎توانید درب شیشه‌ای را برای یک کابینت یا تمام کابینت‌ها نصب کنید.

کابینت ها و ویترین هایی با درب شیشه ای به رنگ سفید و مشکی در آشپزخانه ای مدرن

جنس کابینت

متریال کابینت برای آشپزخانه انواع مختلفی دارد، با توجه به نوع جنس کابینت‌ها می‌توانید در بین کابینت‌های دیواری یا حتی کابینت‌های پایینی، محلی را برای ویترین با جنس متناسب با کابینت در نظر بگیرید.

بودجه

در نظر گرفتن هزینه برای انجام ویترین آشپزخانه بسیار مهم است، انتخاب نوع شیشه‌ها و طراحی ویترین‌ها می‌توانند هزینه‌ها را کاهش یا افزایش دهند. اغلب، ویترین‎های شیشه‌ای گران هستند اما اگر در حال بازسازی آشپزخانه خود هستید و آرزو دارید که ویترین شیشه‎ای داشته باشید، این هزینه را پرداخت کنید.

آشپزخانه ای با کابینت های قهوه ای و قفسه های بدون درب چوبی نورپردازی شده

سخن پایانی

طراحی ویترین آشپزخانه یک طراحی ساده است که در بیشتر خانه‌ها کاربرد دارد. ویترین‌های شیشه‌ای  برای ارائه برخی موارد و نمایش‌ منحصر‌به‌فرد ظروف در آشپزخانه بسیار مناسب هستند. بنابراین بهترین طرح را برای ویترین انتخاب کنید و آن را به یک شاهکار تبدیل کنید. آشپزخانه بهترین مکان در خانه است و ویترین‌ها می‌توانند به تحقق رؤیای شما کمک بسیاری کنند.