واش بتن چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

فضای جلوی یک خانه با کفپوش موزاییک واش بتن مستطیلی

محوطه یک ساختمان می‌تواند یکی از قسمت‌های مهم و اصلی ساختمان به شمار آید، چرا که در ابتدای ورودی ساختمان قرار دارد و نظر هر فردی را به خود جلب می‌کند. آنچه یک محوطه را چشمگیر و جذاب می‌کند، کف سازی آن است. متریال‌های متنوعی برای کف سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند که یکی از آن‌ها می‌تواند واش بتن باشد. برای آشنایی با این متریال این مقاله را تا به انتها مطالعه کنید.

 

سوالات متداول:

استفاده از واش بتن چه مزایایی دارد؟

1. دوام و مقاومت بالا در برابر سرما و گرما 2. مقاوم در برابر نفوذ آب 3. مقاوم در برابر یخ‌زدگی 4. عمر طولانی


از واش بتن در طراحی چه فضاهایی استفاده می‌شود؟

از واش بتن جهت کف‌سازی فضاهای مختلف مانند پارکینگ، پشت بام، تراس گاردن و روف گاردن، محوطه استخر، فضای سایبان ماشین و در کل طراحی محوطه ویلا استفاده می‌شود.


در زمان خرید موزاییک واش بتن باید به چه مواردی توجه کنیم؟

1. توجه به کاربری فضای مورد نظر 2. توجه به مقاومت واش بتن در شرایط آب و هوایی مختلف 3. توجه به انوازه محوطه 4. انتخاب ابعاد مناسب موزاییک واش بتن 5. توجه به طیف رنگی 6. انتخاب نوع موزاییک واش بتن ( سنگ ریز یا سنگ درشت)

 

آشنایی با واش بتن

موزاییک واش بتن از نمای نزدیک با خزه های فضای خالی بین موزاییک ها

در ترکیب موزاییک واش بتن از سیمان پرتلند که از بهترین سیمان‌ها است به همراه چسب بتن و سنگ‌های معدنی با رنگ‌های متنوع استفاده می‌شود. از جمله سنگ‌هایی که مورد استفاده قرار می‌گیرند می‌توان به کوارتز، بازالت، گرانیت و سنگ آهک اشاره کرد. البته در برخی از موارد به جای سنگ از شیشه‌های رنگی بازیافتی نیز استفاده می‌شود. این موزاییک‌ها را در اندازه‌های ۳۰×۳۰، ۴۰×۴۰، ۵۰×۵۰ و ۶۰×۳۰ سانتی‌متر و ضخامت ۵ سانتی‌متر تولید می‌کنند. اما این امکان وجود دارد تا ابعاد موزاییک‌ها را متناسب با فضا و نقشه‌‌ای که در نظر دارید، تغییر و سفارش دهید. معمولا سنگ‌های سفید را با یکی از سنگ‌های معدنی با رنگ‌هایی همچون قرمز، مشکی، سبز یا زرد ترکیب می‌کنند که البته این تناسب رنگ می‌تواند کم و زیاد باشد. رنگ سفید یا رنگ‌های دیگر می‌تواند غالب باشد. البته این امکان وجود دارد که این محصول را به صورت تک رنگ نیز انتخاب کنید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله کف سازی با سنگ لاشه، همه چیز درباره این متریال پرکاربرد را مطالعه فرمایید.

 

انواع واش بتن

کفپوش محوطه ای با موزاییک های واش بتن کرم رنگ و چمن مصنوعی لابه لای آنها

از نظر ظاهری واش بتن‌ها در دو نوع تولید می‌شوند، با استفاده از سنگ‌های ریز یا با استفاده از سنگ‌های درشت، که هر یک از آن‌ها جلوه خاصی را به محیط می‌بخشند. همچنین سطح موزاییک‌ها می‌تواند در دو نوع برجسته و صاف طراحی و تولید شوند.

 

مزایای واش بتن

موزاییک های واش بتن در ابعاد مختلف به رنگ های طوسی، مشکی و صورتی

قطعا این محصول زیبا به دلیل اینکه دوام بالایی دارد یکی از اولین انتخاب‌ها جهت کف سازی محوطه خواهد بود. یکی از اولویت‌ها جهت خرید این موزاییک‌ها مقاومت بالا در برابر سرما و گرما، برف و باران است. این موزاییک در جذب آب بسیار سخت است و آب به سختی داخل آن نفوذ پیدا می‌کند. اگر از مواد مرغوب در ساخت موزاییک واش بتن استفاده شود، در برابر یخ زدگی بسیار مقاوم خواهد بود. نباید نگران نگهداری از این موزاییک‌ها باشید، آن‌ها بدون هزینه نگهداری، عمر طولانی دارند. البته فراموش نکنید هرگز از اسید و مواد شوینده قوی برای نظافت موزاییک‌ها استفاده نکنید. اگر این محصول را با کیفیت بالا خریداری کنید و در تولید آن از مواد استاندارد استفاده شده باشد تا سال‌ها بدون تعویض می‌توانید در محوطه سازی باغ و ساختمان و طراحی باغ ویلا خود آن‌ها را داشته باشید. قیمت پایین از دیگر مزیت‌های نصب این موزاییک‌ها در محوطه است که نسبت به سایر متریال‌ها، از قیمت مناسب‌تری برخوردار است.

 

معایب واش بتن

محوطه‌ای با موزاییک های واش بتن طوسی و مشکی و سایه گیاهان روی آن

در کنار تمام ویژگی‌های مثبتی که این موزاییک‌ها دارند، چند ایراد کوچک نیز وجود دارد. اما این چند ایراد کوچک در برابر مزیت‌های فراوانی که این محصول دارد، بسیار ناچیز هستند. در چیدمان موزاییک‌ها باید فاصله‌هایی را در نظر بگیرید، این امکان وجود دارد در بین موزاییک‌ها گیاهانی رشد کنند. اگر یک قطعه از موزاییک دچار آسیب شود و قصد تعویض آن را داشته باشد، کمی هماهنگی موزاییک‌ها با یکدیگر سخت خواهد بود. همچنین این احتمال وجود دارد که اگر آب را با فشار بالا بر روی موزاییک‌ها بگیرید، قطعات سطح روی موزاییک از یکدیگر جدا شوند.

 

کاربرد واش بتن

استفاده از واش بتن قهوه ای رنگ برای فضای اطراف یک استخر به همراه سکویی دایره ای شکل

در بسیاری از فضاهای عمومی از جمله پارک، پیاده‌رو و سایر فضاهای دیگر از این متریال جهت کف سازی استفاده می‌شود، اما یکی از کاربردهای مهم این ماده جهت کف‌سازی محوطه ساختمان است. نه تنها در محوطه‌‌ای همچون حیاط، بلکه برای پارکینگ، پشت بام، تراس گاردن و روف گاردن نیز می‌توان از این موزاییک‌ها استفاده کرد. سطح برجسته موزاییک‌ها این امکان را فراهم می‌کند تا آن‌ها را بتوان در طراحی استخر، طراحی سایبان ماشین و اطراف آن نیز استفاده کنید، چرا که سطح برجسته آن‌ها مانع از لغزش شما می‌شوند. البته شما می‌توانیم از میکروسمنت‌ها هم در کنار این موزاییک‌ها استفاده نمایید.

 

تشخیص واش بتن مناسب

محوطه اطراف استخر با موزاییک های واش بتن و چمن مصنوعی بین آن‌ها

یکی از راه‌های آسان برای تشخیص یک موزاییک واش بتن استاندارد، ضربه زدن است. اگر با کوچک‌ترین ضربه موزاییک بشکند، نشان دهنده این است که از مواد نامرغوب در ساخت آن استفاده شده است. همچنین باید تناسب مناسبی بین مواد در ساخت این موزاییک رعایت شود. اگر تناسب موادها به طور دقیق اجرا نشود، ممکن است مواد به خوبی به یکدیگر نچسبند و با کوچک‌ترین ضربه موزاییک متلاشی شود. دانه‌های رنگی که در یک موزاییک استفاده می‌شوند باید در تمام سطح موزاییک به طور یکنواخت پخش شده باشند. گاهی ممکن است نیاز باشد برای برخی از فضاها موزاییک‌ها را برش داد و استفاده کرد، اگر در حین برش متوجه حباب در بین لایه‌ها شدید، باید به این فکر کنید که موزاییک مورد نظر کیفیت لازم را ندارد.

 

نحوه نصب واش بتن

چیدمان موزاییک های واش بتن خاکستری رنگ بر روی زمینه ی شنی و نارنجی

نصب موزاییک‌ها کار چندان سختی نخواهد بود، تنها باید به چند مورد خاص توجه کنید. برای نصب، کف را باید کاملا از ناهمواری‌ها پاک کنید. سپس موزاییک‌ها را با ملات ماسه و سیمان به کف بچسبانید. نحوه چیدمان موزاییک‌ها به سلیقه شما بستگی دارد. بین موزاییک‌ها باید بین ۱ تا ۵ سانتی متر فاصله وجود داشته باشد و فاصله‌ها را با سیمان یا چمن پر کنید. اگر سیمان را انتخاب کردید، بهتر است رنگ خاکستری، سفید یا طوسی باشد. البته می‌توانید فاصله موزاییک‌ها را کمتر انتخاب کنید تا آلودگی کمتری تجمع پیدا کند. هرگز بر روی سطح موزاییک، دوغاب نریزید، ممکن است به علت اینکه سطح واش بتن برجسته است، دوغاب باقی بماند و جلوه موزاییک را خراب کند.

اگر محوطه دارای فضای سبز است و شما قصد دارید تنها مسیر رفت و آمد را با این متریال بپوشانید، بعد از چند ردیف موزاییک، تغییر رنگ بدهید تا از یکنواختی خارج شود. یکی از طراحی‌ها که می‌توانید با این محصول انجام دهید، نورپردازی محوطه است. برخی از واش بتن‌ها دارای چراغ ال ‌‌ای دی هستند که با نصب آن‌ها در فضاهای مختلف، می‌توانید زیبایی فضا را دوچندان کنید. توصیه می‌شود اگر قصد دارید از این متریال به عنوان کفپوش محوطه استفاده کنید، از نصب در محیط‌های سرد و خشک خودداری کنید. به دلیل اینکه این احتمال وجود دارد برف و باران به داخل موزاییک نفوذ پیدا کند و منجر به ترک و شکستگی موزاییک شود.

 

نکات مهم در خرید واش بتن

کفپوش موزاییک واش بتن برای ورودی یک پارکینگ با دو باغچه دو طرف آن

  • برای خرید واش بتن ابتدا باید مشخص کنید دقیقا آن را برای چه فضایی می‌خواهید استفاده کنید، قطعا استفاده از این موزاییک در یک ساختمان اداری یا مسکونی متفاوت خواهد بود. در یک محیط پر رفت و آمد آلودگی نیز بیشتر خواهد بود، از این رو بهتر است از رنگ‌های تیره بیشتر استفاده کنید.
  • دومین موضوع شرایط آب و هوایی است. گرچه این موزاییک‌ها در برابر انواع شرایط آب و هوایی مقاوم هستند؛ اما اگر به طور مداوم در برابر سرما قرار بگیرند، می‌توانند کیفیت خود را زودتر از دست بدهند.
  • محوطه را باید کاملا اندازه‌گیری کنید، اگر قصد دارید طرح خاصی را پیاده‌سازی کنید، آن را در نظر گرفته و سپس اقدام به خرید کنید. توصیه می‌شود تعداد بیشتری موزاییک نسبت به آنچه در نظر گرفته‌‌اید، خریداری کنید. تا اگر بر اثر تصادف دچار ترک و شکستگی شدند، مشکلی رخ ندهد.

 

مسیر ورودی یک گاراژ پوشیده از واش بتن تیره رنگ با لبه های آجر چینی شده

  • ابعاد موزاییک‌ها را متناسب با فضا انتخاب کنید. در فضاهای کوچک برای جلوگیری از شلوغی بیش از حد، بهتر است از موزاییک‌های کوچک استفاده کنید. سایز استاندارد موزاییک‌های واش بتن معمولا ۴۰*۴۰ سانتی‌متر است.
  • طیف رنگی گزینه دیگر است که باید به آن دقت کنید، شما می‌توانید علاوه‌بر رنگ‌های موجود، رنگ مورد علاقه خود را نیز به طور سفارشی تهیه کنید. ممکن است در محوطه آلاچیق، چمن و آبنما وجود داشته باشد، سعی کنید رنگی را انتخاب کنید که با تمام عناصر یک هارمونی زیبا داشته باشد. اگر فضای محوطه کوچک است، برای بزرگ‌تر نشان دادن فضا بهتر است بیشتر رنگ‌های روشن را انتخاب کنید. همچنین در محوطه‌هایی که فضای بزرگ‌تری دارند، توصیه می‌شود از موزاییک‌های یک دست سفید استفاده نکنید، چرا که از جذابیت فضا کاسته می‌شود. توصیه می‌شود اگر از فضای محوطه برای دورهمی‌ها و مهمانی‌های خود استفاده می‌کنید، موزاییک‌ها را با رنگ تیره انتخاب کنید تا آلودگی‌ها را کمتر نشان دهد.
  • در نهایت نوع موزاییک را باید مشخص کنید که از نوع سنگ ریز باشد یا سنگ درشت.
پیشنهاد می‌کنیم مقاله محوطه سازی با گیاهان همیشه سبز را مطالعه فرمایید.

 

سخن پایانی

موزاییک های واش بتن تشکیل شده از سنگ های سفید و نارنجی

کف سازی محوطه کاملا با سلیقه افراد در ارتباط است. واش بتن یک متریال کاربردی است که توانسته در کف سازی جایگاه ویژه‌‌ای داشته باشد. قیمت مقرون‌به‌صرفه و البته ویژگی‌های منحصربه‌فرد این موزاییک‌ها، آن‌ها را در اولویت خرید قرار داده است. همچنین تنوع در رنگ و ابعاد می‌توانند از لحاظ بصری فضای محوطه را بسیار تغییر داده و زیبایی آن را دوچندان کنند. سعی کنید از مراکز معتبر خرید خود را انجام دهید تا متریالی با کیفیت را تهیه کنید. در هنگام خرید نیز تمام نکات لازم را مورد بررسی قرار دهید تا در آینده هزینه نگهداری یا تعویض ندهید.