هود مخفی در کابینت و بررسی مزایا و معایب آن

آشپزخانه ای با کابینت های گلاس سفید و مشکی و کابینت هود مخفی

در میان لوازم آشپزخانه، هود به دلیل کاربردی که دارد جزو پرمصرف‌ترین و کارآمدترین لوازم به شمار می‌آید. این دستگاه می‌تواند آشپزخانه و لوازم موجود در آن را از شر چربی‌های مواد غذایی در امان نگه داشته و با تهویه هوای آشپزخانه، بوی غذا را به سرعت از خانه خارج کند. علاوه‌بر این، این محصول تأثیر زیادی در دکوراسیون آشپزخانه‌ها نیز دارد.

با توجه به تنوع سلایق و طراحی‌های مختلف دیزاین آشپزخانه، تولیدکنندگان این محصولات، آن‌ها را در انواع فلزی و شیشه‌ای و با طرح‌های مختلفی به بازار ارائه کرده‌اند. در میان این محصولات، هودهای مخفی جزو مدرن‌ترین انواع آن‌ها به شمار می‌آید. در آشپزخانه‌هایی که از این محصولات استفاده می‌شود، کابینت هود مخفی باعث می‌شود تا هود دیده نشده و یکپارچگی ایده‌آلی در ردیف کابینت‌ها را شاهد باشیم.

با توجه به این که این مدل از هودها و کابینت‌های آن‌ها به تازگی در طراحی دیزاین آشپزخانه‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند، اغلب افراد با آن‌ها آشنایی ندارند. بر همین اساس این مطلب را به بررسی هود مخفی آشپزخانه و نحوه طراحی کابینت‌ها در استفاده از این محصول، اختصاص داده‌ایم. با ما همراه باشید تا اطلاعاتی جامع در مورد این محصولات مدرن به دست آورید.

 

اینفوگرافی مزیت های استفاده از کابینت هود مخفی

 

سوالات متداول:

مدل‌های مختلف هود مخفی در کابینت را نام ببرید؟

طراحان و تولیدکنندگان کابینت هودهای مخفی، آن‌ها را در انواع هود مخفی دودکش دار، هود مخفی بدون دودکش، هود مخفی تاشو، هود مخفی ثابت و هود مخفی کشویی طراحی و تولید می‌کنند.


هنگام خرید هود مخفی به چه نکاتی توجه کنیم؟

تناسب ابعاد کابینت هود با ابعاد هود مخفی، نوع و مدل هود، نوع سنسورهای به کار رفته در آن‌ها، سیستم ترموگارد، نوع موتور و میزان صدای تولید شده هنگام کار ازجمله مواردی هستند که هنگام خرید باید به آن ها توجه شود.


استفاده از کابینت هود مخفی چه مزایایی دارد؟

زیبایی ظاهری، عدم اشغال فضای زیاد در آشپزخانه، کارایی بهتر و داشتن صرفه اقتصادی از جمله مزایای مهم هود مخفی در کابینت است.

 

هود مخفی چیست؟

آشپزخانه ای با کابینت های سفید، بین کابینتی طوسی و کابینت هود مخفی

امروزه هودها را می‌توان یکی از لوازم مهم و ضروری در آشپزخانه‌ها دانست که در اکثریت خانه‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد. همان‌گونه که در بخش قبل نیز گفته شد، این محصولات در سال‌های گذشته در انواع فلزی و شیشه‌ای و با مدل‌های مختلفی به بازار ارائه می‌شدند. با این که این محصولات در اکثر موارد سبب زیباتر و به روزتر دیده شدن دکوراسیون آشپزخانه‌ها می‌شدند؛ اما نصب و استفاده از این محصولات برای افرادی که به دنبال ایجاد نظم و هماهنگی در آشپزخانه بودند، قانع‌کننده نبوده و خواسته‌های آن‌ها را برآورده نمی‌کرد. ازاین‌رو تولیدکنندگان این محصولات اقدام به طراحی و تولید انواع هود مخفی کردند. به‌این‌ترتیب با استفاده از کابینت هود مخفی، کابینت‌ها دارای ظاهری یکپارچه خواهند بود.

 

آشپزخانه ای با کابینت های رنگ چوب و خاکستری به همراه کابینت هود مخفی

هودهای مخفی به گونه‌ای طراحی می‌شوند که به‌صورت کامل بر روی اجاق‌گاز قرار گرفته و قادرند با توان بالایی که دارند، بو، چربی و ذرات معلق در هوا را به راحتی مکیده و به خارج از آشپزخانه، هدایت کنند. طراحان داخلی آشپزخانه‌ها و سازندگان کابینت‌های آشپزخانه می‌توانند با تعیین ابعاد و ساختار این دستگاه‌ها، کابینت‌هایی مناسب برای آن‌ها طراحی کنند تا با قرار گرفتن هود در داخل آن، جلوه ظاهری کابینت بندی آشپزخانه دارای هماهنگی بسیار جذابی شود. این امر می‌تواند موجب اشغال فضای کم توسط هود شده و زیبایی کابینت بندی این بخش از خانه را هر چه زیباتر نشان دهد.

 

دلایل استفاده از هود مخفی در کابینت

آشپزخانه ای با کابینت های ال شکل و جزیره کرم رنگ به همراه کابینت هود مخفی

امروزه طراحی کابینت‌های آشپزخانه‌ها در مسیری پیش می‌رود که توجه مخاطبان را به لوازم دکوری موجود در آشپزخانه‌ها و یا خود کابینت‌ها جلب کند. به این ترتیب می‌توان هماهنگی کابینت‌ها و هارمونی را در طراحی داخل آشپزخانه‌ها به وضوح مشاهده کرد. این در حالی است که در صورت استفاده از هودهای شیشه‌ای و یا فلزی، توجه‌ها به‌صورت ناخودآگاه به سمت این تجهیزات جلب شده و کابینت‌ها، جلوه‌ای که باید داشته باشند را نخواهد داشت. ازاین‌رو طراحان با استفاده از روش‌های هوشمندانه و با کمک کابینت هود مخفی، این دستگاه‌ها را از دید مخاطبان پنهان کرده و تمرکز بر روی کابینت‌ها و عناصر زیبایی‌شناسی را بیشتر می‌کنند. به جز تأثیر مثبت هود مخفی بر دکوراسیون آشپزخانه‌ها، استفاده از این نوع تجهیزات و طراحی کابینت‌هایی برای مخفی کردن هود، روش هوشمندانه‌ای در آشپزخانه‌هایی با ابعاد کوچک است. استفاده از این تجهیزات می‌تواند فضای در دسترس را بیشتر کرده و با ایجاد یکدستی در ظاهر کابینت‌ها، فضا را بازتر و بزرگ‌تر جلوه دهد.

 

انواع هود مخفی کدام‌اند؟

آشپزخانه مدرنی با کابینت های تیره و کابینت هود مخفی

هودهای مخفی در کابینت بر اساس ساختارهای مختلفی که دارند ازنظر شکل ظاهری و همچنین از این نظر که دارای دودکش هستند یا نه، قابل دسته‌بندی می‌باشند. با توجه به این که آشپزخانه‌ها ممکن است دارای شرایطی خاص باشند و یا ابعاد آشپزخانه‌ها و نیاز مشتریان با هم فرق دارد، طراحان و تولیدکنندگان این تجهیزات، آن‌ها را در انواع تاشو، کشویی، ثابت دیواری، دودکش دار و بدون دودکش، طراحی و تولید می‌کنند. هر کدام از این تجهیزات دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی بوده و در موارد متفاوتی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. با توجه به ساختاری که این دستگاه‌ها دارند، طراحی کابینت‌های هود مخفی نیز متفاوت خواهد بود. ازاین‌رو باید قبل از اقدام به طراحی و ساخت کابینت‌ها، نوع این دستگاه‌ها را مشخص کرده و بر اساس فرم و شکل ظاهری آن‌ها، کابینتی مناسب طراحی نمود. به‌منظور درک بهتر این گفته‌ها، در ادامه به بررسی ویژگی‌های تک‌تک انواع این هودها و انواع کابینت هود مخفی پرداخته‌ایم.

 

هود مخفی دودکش‌دار

آشپزخانه مدرنی با کابینت های سفید و رنگ چوب و زغالی و کابینت هود مخفی دودکش دار

در استفاده از این هودها به دلیل این که دودکش آن‌ها تا سقف ادامه دارد باید کابینت‌های آشپزخانه نیز به گونه‌ای طراحی شوند که تا سقف ادامه داشته باشند. در غیر این صورت شاهد ایجاد نمایی نامناسب در دکوراسیون آشپزخانه خواهیم بود.

 

هود مخفی بدون دودکش

آشپزخانه ای با کابینت های خاکستری و کابینت هود مخفی بدون دودکش

طراحی کابینت برای هود مخفی بدون دودکش، قطعاً راحت‌تر از انواع دودکش دار است. برای این هودها می‌توان کابینت‌های دو درب معمولی طراحی کرده و هود را در داخل آن جای داد.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله سبک های معروف طراحی درب کابینت را مطالعه فرمایید.

 

هود مخفی تاشو

آشپزخانه ای با کابینت نقره ای، بین کابینتی زغالی و کابینت هود مخفی تاشو

هودهای تاشو دارای ابعاد بسیار کمی هستند. طراحی کابینت‌های آن‌ها نیز بسیار ساده است. این هودها تا زمانی که از آن‌ها استفاده‌ای نمی‌شود از دید افراد مخفی هستند؛ اما زمانی که نیاز به استفاده از آن‌ها باشد به دلیل باز کردن آن‌ها، می‌توان این تجهیزات را دید. این دستگاه‌ها در مقایسه با انواع دیگر دارای قدرت کمی بوده و در عوض، ارزان‌تر می‌باشند.

 

هود مخفی ثابت

آشپزخانه ای با کابینت های طوسی، کفپوش رنگ چوب و کابینت هود مخفی ثابت

هودهای معمولی که به دیوار وصل شده و به‌صورت ثابت می‌مانند ازجمله پرفروش‌ترین انواع این تجهیزات هستند. این دستگاه‌ها دارای توان بالایی بوده و در ابعاد مختلفی عرضه می‌شوند. کابینت هود مخفی دیواری به راحتی قابل طراحی بوده و با نصب آن، نمی‌توان هود را در نمای ظاهری دکوراسیون آشپزخانه مشاهده نمود.

 

هود مخفی کشویی

آشپزخانه ای با کابینت های سفید و کابینت هود مخفی کشویی

 هودهای کشویی نیز همانند هودهای تاشو در زمانی که از آن استفاده نمی‌شود نمی‌توان آن‌ها را مشاهده کرد. تنها از زیر کابینت می‌توان نمای پایینی این هودها را مشاهده نمود؛ اما زمانی که نیاز به استفاده باشد می‌توان هود کشویی را مشاهده کرد. این دستگاه نیز دارای قیمت پایینی بوده و توان بالایی ندارد.

 

نکات مهم در خرید و استفاده از هود مخفی در کابینت

آشپزخانه ای با کابینت های طوسی تیره، بین کابینتی طرحدار و کابینت هود مخفی داخل کابینت

اگر به دنبال دکوراسیون آشپزخانه مدرن هستید، انتخاب هود مخفی می‌تواند به مدرنیزه شدن و در عین حال، افزایش جذابیت‌های بصری دکوراسیون آشپزخانه شما کمک کند. توجه داشته باشید که تنها تصمیم به خرید و استفاده از این تجهیزات در آشپزخانه نمی‌تواند تضمین‌کننده زیبایی دکوراسیون و کارآمد بودن آن باشد. شما باید در انتخاب و خرید این تجهیزات و همچنین نحوه طراحی و استفاده از کابینت‌های مخصوص برای این هودها، دقت کافی به خرج داده و نکات مهمی را مدنظر قرار دهید. به این ترتیب می‌توانید انتخابی ایده‌آل داشته و با طراحی کابینت آشپزخانه متناسب با این محصولات، دیزاین زیبایی را در آشپزخانه خود داشته باشید. ازجمله این نکات می‌توان به ابعاد، قابلیت‌ها و همچنین نوع این تجهیزات اشاره کرد. ازآنجایی‌که ابعاد و نوع این دستگاه‌ها در طراحی کابینت‌های آن‌ها نقش مهمی دارد، توجه به این موارد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

 

ابعاد هود مخفی از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد

آشپزخانه ای با کابینت های سفید و خاکستری، بین کابینتی طرح سنگ و هود مخفی

با توجه به استانداردهایی که در طراحی و تولید هود و اجاق‌گاز وجود دارد، ابعاد استاندارد برای این تجهیزات، ابعادی معادل 30 در 70 سانتی‌متر در نظر گرفته می‌شود؛ اما امروزه اجاق‌گازهایی با ابعاد بزرگ‌تر نیز در بازار وجود دارند. با توجه به این که ابعاد اجاق‌گازتان چقدر است، باید ابعاد هود را نیز مشخص کنید. این ابعاد باید به گونه‌ای باشد که هود، سطح روی اجاق‌گاز را به‌صورت کامل پوشش دهد. در غیر این صورت نمی‌توان انتظار مکش مناسب از هود را داشت؛ بنابراین ابتدا باید با توجه به ابعاد اجاق‌گاز، ابعاد هود را مشخص کنید، سپس بر اساس این ابعاد تعیین شده، سفارش ساخت کابینت هود مخفی را به تولیدکنندگان ارائه دهید. ابعاد کابینت باید با ابعاد هود تناسب داشته باشد تا شاهد جای‌گیری مناسب هود در داخل این کابینت‌ها باشید. در صورت عدم تناسب میان ابعاد این تجهیزات، احتمال دارد ابعاد کابینت کوچک‌تر از هود بوده و مشکل به وجود آید. در صورت بزرگ بودن کابینت نیز امکان دارد در طراحی و چیدمان کل کابینت‌ها با مشکل مواجه شوید.

 

نوع و مدل هود را با توجه به نیازها تعیین کنید

آشپزخانه ای با کابینت خطی کرم رنگ و کابینت هود مخفی و پنجره بین کابینتی

در بخش‌های قبل به این موضوع اشاره شد که هودها در انواع ثابت دیواری، تاشو، کشویی، دودکش دار و بدون دودکش به بازار ارائه شده‌اند. با توجه به ساختار ظاهری که این محصولات دارند باید کابینت‌هایی با طراحی‌های متفاوت در آشپزخانه استفاده شود. به‌عنوان‌مثال به هنگام نصب انواع هود مخفی کشویی یا تاشو، این تجهیزات تنها بخشی بسیار کوچکی از کابینت را اشغال می‌کنند؛ بنابراین باید یونیت داخلی این کابینت‌ها را با توجه به این موضوع، قفسه‌بندی کرد. این در حالی است که در استفاده از انواع هودهای ثبات دودکش دار، این‌چنین نبوده و احتمال دارد نتوان داخل کابینت را قفسه‌بندی نمود. با توجه به این گفته‌ها، قبل از طراحی کابینت‌ها باید نوع و مدل هود را مشخص کنید.

 

به تکنولوژی به کار رفته در هود مخفی توجه کنید

آشپزخانه ای با کابینت های خاکستری، بین کابینتی سیمانی و کابینت هود مخفی

در ساخت هودها از تکنولوژی‌های مختلفی استفاده می‌شود و هودهایی با قابلیت‌های مختلف را می‌توان در بازار مشاهده کرد. به همین دلیل توصیه می‌شود تا در خرید هود به این عوامل توجه شود. نوع سنسورهای به کار رفته در آن‌ها، سیستم ترموگارد، نوع موتور و میزان صدای تولید شده هنگام کار ازجمله این موارد هستند. البته توجه داشته باشید که در صورت تمایل به استفاده از کابینت هود مخفی باید به یک سری دیگر از امکانات این محصولات نظیر امکان نصب فیلتر زغالی نیز توجه کنید؛ زیرا اگر کابینت‌های شما به گونه‌ای است که امکان نصب هواکش و دودکش در آن وجود ندارد، انتخاب هود از میان محصولاتی که می‌توان فیلتر زغالی بر روی آن نصب کرد می‌تواند بهترین گزینه باشد.

 

مزیت‌های استفاده از هود مخفی

آشپزخانه ای با کابینت های سفید، هود مخفی و نورپردازی هالوژن

در سال‌های اخیر به دلیل مزیت‌هایی که استفاده از هود مخفی و کابینت‌های آن دارند، استقبال از آن‌ها بسیار بالا بوده است. ازجمله این مزیت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • زیبایی ظاهری: ازآنجایی‌که هودهای مخفی به دلیل قرار گرفتن در داخل کابینت، دیده نمی‌شوند از آشفتگی در دکوراسیون آشپزخانه جلوگیری می‌کنند. کابینت‌های این نوع هودها از ایجاد گسستگی در چیدمان کابینت‌ها جلوگیری کرده و هارمونی جذابی در آشپزخانه ایجاد می‌کند.
  • عدم اشغال فضای زیاد در آشپزخانه: عدم اشغال فضای اضافی در آشپزخانه را می‌توان اصلی‌ترین مزیت هود مخفی معرفی کرد. کابینت‌های این هودها، فضای اضافی در اختیار کاربران قرار می‌دهند تا استفاده بهینه‌ای از کابینت‌های آشپزخانه داشته باشند.
  • کارایی بهتر: این هودها در ابعاد متنوعی ارائه می‌شوند و به دلیل این که طراحی کابینت هود مخفی به‌صورت دقیق صورت می‌گیرد، دقیقاً بر روی صفحه اجاق‌گاز قرار می‌گیرند و کارایی بهتری از خود نشان خواهد داد.
  • داشتن صرفه اقتصادی: هودهای مخفی که به‌صورت توکار تولید می‌شوند نسبت به انواع دیگر، ارزان‌تر هستند. ازاین‌رو خرید و استفاده از آن‌ها می‌تواند گزینه مقرون‌به‌صرفه‌ای باشد.

 

معایب استفاده از هود مخفی

آشپزخانه ای با کابینت های ترکیبی رنگ چوب و سفید و کابینت هود مخفی دودکش دار

با توجه به این که طراحی هودهای توکار به‌صورت کاملاً حرفه‌ای انجام شده و قابلیت‌های ویژه‌ای در آن‌ها تعبیه می‌شود، در کل نمی‌توان ایرادی را به کارکرد و ظاهر این محصولات وارد کرد؛ اما اگر بخواهیم این محصولات را دقیق‌تر موردبررسی قرار داده و راهنمای کاملی برای تهیه این تجهیزات و کابینت‌های آن ارائه دهیم باید عنوان کنیم که اگر فردی مجلل گرا هستید امکان دارد طراحی ساده این تجهیزات ازنظر شما یک ایراد به شمار آید. به جز آن، به دلیل این که این تجهیزات در داخل کابینت‌ها قرار می‌گیرند باید ابعاد دقیق آن‌ها مشخص شود. ارتفاع این محصولات و ابعاد کلی آن‌ها باید با ابعاد کابینت هود همخوانی داشته باشد. در غیر این صورت با مشکلی جدی روبرو خواهید بود.

 

نحوه نصب هود مخفی در کابینت (ویدئو)

آشپزخانه مدرنی با کابینت های سفید و هود مخفی سقفی

در نصب هود و ساخت کابینت هود مخفی باید دقت کافی به خرج دهید. باید قبل از طراحی، ابعاد و نوع هود را تعیین کرده و طراحان کابینت‌های آشپزخانه را در جریان بگذارید. توجه داشته باشید که هود باید در ارتفاع 65 تا 80 سانتی‌متری از صفحه اجاق‌گاز نصب شود. نصب موتور و در صورت نیاز، دودکش هود به وجود فضای کافی در کابینت‌ها نیاز دارد. کابینت‌ها باید گونه‌ای طراحی شوند که فضای کافی برای نصب هود در آن وجود داشته و امکان دسترسی راحت افراد را فراهم آورد.

 

جمع‌بندی

آشپزخانه ای با کابینت ال شکل کرم، هود مخفی و کفپوش پارکت

امروزه به دلیل استقبال از طراحی کابینت‌های مدرن آشپزخانه، استفاده از هودهای مخفی نیز افزایش یافته است. این هودها همانند هودهای معمولی بوده و فقط به دلیل این که در داخل کابینت‌ها قرار می‌گیرند دارای طرحی ساده می‌باشند. این تجهیزات در ابعاد مختلف و مدل‌های گوناگونی طراحی و به بازار عرضه شده‌اند. با توجه به این ابعاد و مدل‌ها نیز طراحی کابینت هود مخفی در ابعاد و مدل‌های مختلفی صورت می‌گیرد. استفاده از این محصولات موجب زیباتر دیده شدن دیزاین آشپزخانه شده و زیبایی به همراه کارایی را برای خانه شما به ارمغان می‌آورند.

 

عکس هود مخفی در کابینت