همه چیز در مورد مبل کلاسیک به همراه معرفی جدید ترین مدل‌های آن

نشیمنی با مبلمان کلاسیک کرم و قهوه ای با فرش و کوسن های قرمز رنگ

کلاسیک هنری است که با پایبندی به سنت‌های گذشته، خود را با زندگی امروزی نیز هماهنگ کرده است. گرچه سبک کلاسیک برگرفته از کشورهای اروپایی است اما در کشورهای آسیایی از جمله ایران طرفداران بسیاری دارد. سبک کلاسیک را می‌توانید در انواع آثار مشاهده کنید، مبلمان یکی از ده‌ها موردی است که از هنر کلاسیک بهره برده است. با توجه به اصیل بودن این سبک، هرگز یک سبک قدیمی محسوب نمی‌شود.

مبلمان کلاسیک توانسته است تمام عناصر را در خود حفظ کرده و با المان‌های مختلف طراحی و تولید می‌شود. ممکن است افراد، کمی با کلمه سنتی و قدیمی احساس خوبی نداشته باشند، از این نظر می‌توان گفت مبلمان کلاسیک که امروزه طراحی می‌شود، متناسب با فضای امروز و برگرفته از المان‌های به روز است. از این رو شاید بتوان گفت مبل کلاسیک یک مبلمان معاصر است. معاصر همان چیزی است که هم اکنون از نظر گرایش‌های طراحی اتفاق می‌افتد و در طرح‌های مبلمان کلاسیک بسیار وجود دارد.

 

سوالات متداول:

ویژگی‌های مبل کلاسیک چیست؟

مبل کلاسیک با پشتی‌های کشیده و بلند، کوسن‌های جداگانه و صندلی‌های عمیق، فضای مناسبی را برای استراحت فراهم می‌کند. در مبلمان کلاسیک مدرن از پارچه مخمل ساده و کوسن‌های طرح دار استفاده می‌شود و برخورداری از دسته‌های چوبی و پارچه‌ای از ویژگی‌ بارز آن به شمار می‌رود. مبلمان کلاسیک را می‌توانید به صورت ال نیز سفارش دهید، این طرح از مبلمان کلاسیک بیشتر برای فضاهای کوچک کاربرد دارد.


در انتخاب نوع پارچه مبل کلاسیک چه نکاتی مهم است؟

نوع پارچه در مبلمان کلاسیک باید با رنگ فرم کلی بدنه مبل همخوانی داشته باشد. هر نوع پارچه‌ای از جمله ساتن، کتان، مخمل و زربافت برای روکش مبل کلاسیک در طرح ساده قابل استفاده است. برای انتخاب پارچه مبل کلاسیک‌ خود باید علاوه‌بر زیبایی به ضخامت و مقاومت آن نیز توجه کرده و انتخاب مناسبی داشته باشید.


کدام رنگ برای مبل کلاسیک مناسب است؟

بهترین رنگی که برای مبلمان کلاسیک استفاده می‌شود، رنگ‌های خنثی است. رنگ‌های سبز روشن، زیتونی، طلایی، کرم و بژ از جمله بیشترین رنگ‌هایی است که برای مبلمان کلاسیک کاربرد دارند. رنگ‌های زرشکی، یشمی، آبی و قهوه‌ای نیز می‌توانند انتخاب‌های مناسبی برای مبلمان کلاسیک باشند.


مبلمان کلاسیک در چه مدل هایی تولید می‌شوند؟

مبلمان کلاسیک را می‌توانید در انواع انگلیسی، ایتالیایی، فرانسوی و چستر فیلد تهیه کنید.

 

معیارهای انتخاب مبل مناسب

تصویر نشیمنی کلاسیک با یک مبل کلاسیک با فریم طلایی و پرده های طلایی

خرید مبل یک سرمایه‌گذاری پرهزینه است و چیزی نیست که بخواهید از خرید آن پشیمان شوید. بنابراین باید در خرید خود تصمیم قاطعانه بگیرید و با توجه به سبک دکوراسیون، در بین انواع مدل‌ها، سبک مورد نظر خود را خریداری کنید. هنگام جستجوی مبل، اندازه فضایی را که قرار است مبلمان را چیدمان کنید، در نظر بگیرید.

مطمئن شوید که هم طول و هم عمق فضایی را که برای مبل در نظر گرفته‌اید، مناسب است. هیچ چیز ناامیدکننده‌ای وجود ندارد جز اینکه مبلمانی را خریداری کنید، اما بعد متوجه شوید که در خانه گنجایش کافی برای آن وجود ندارد. به نوع پارچه‌ای که روی مبل را می‌پوشاند توجه کنید تا اطمینان حاصل کنید که در برابر سایش و پارگی مقاومت می‌کند.

یک روکش پنبه‌ای کاملاً ایده‌آل است و می‌تواند در برابر لکه نیز مقاومت داشته باشد. پارچه‌های پشمی و چرمی نیز انتخاب بسیار خوبی هستند اما می‌توانند هزینه‌های شما را افزایش دهند. همچنین به عمق مبل و نوع دسته نیز دقت کافی داشته باشید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله تمام اصول چیدمان انواع مبل در دکوراسیون منزل را مطالعه فرمایید.

 

نکات مهم قبل از خرید مبلمان کلاسیک

نشیمنی با مبلمان کلاسیک با روکش طوسی روشن و فریم چوبی طلایی با دو میز و دو آباژور اطراف مبل

دقت در میزان فضا برای خرید مبلمان کلاسیک از اهمیت بالایی برخوردار است، چرا که این نوع مبلمان در ابعاد بزرگی طراحی و ساخته می‌شوند. شما باید با توجه به فضای داخلی که دارید مبل کلاسیک را خریداری کنید به دلیل اینکه ابعاد این مبلمان بزرگ است و قرار دادن آن در چیدمان اتاق‌ خواب‌های کوچک کمی سخت خواهد بود. از این جهت بهتر است به دلیل ابعاد بزرگ این مبلمان، آن را برای خانه‌های بزرگ خریداری کنید.

در هنگام خرید توجه داشته باشید مبلمان کلاسیک و سلطنتی با یکدیگر تفاوت دارند، مبلمان کلاسیک کوچک‌تر از نوع سلطنتی است.

 

ویژگی مبل کلاسیک

نشیمنی با مبلمان کلاسیک کرم با چوب کنده کاری شده طلایی و قفسه های دیواری برای دکوری

کلاسیک سبکی است که برای ایجاد تقارن تلاش می‌کند. این سبک که اکنون عمدتاً در طراحی داخلی از آن استفاده می‌شود، ظاهری است که هنوز هم جذاب است. سبکی که با وفاداری به قوانین خود، به روشی نوین از تاریخ عبور کرده است. می‌توانید با استفاده از مجموعه‌های مبلمان و سرویس اتاق خواب به سبک کلاسیک، فضای خانه را شگفت انگیز کنید.

مبل کلاسیک با پشتی‌های کشیده و بلند، کوسن‌های جداگانه و صندلی‌های عمیق، فضای مناسبی را برای استراحت فراهم می‌کند. با ایده گرفتن از طراحی معاصر و سنتی، در این مبلمان ظرافت و سادگی به خوبی نمایان است. ظاهر این مبل را می‌توانید با چند کوسن کامل‌تر کنید. از ویژگی‌های بارز این مبلمان می‌توان به خطوط هندسی منظم و حکاکی‌های ظریف اشاره کرد.

در مبلمان کلاسیک مدرن از پارچه مخمل ساده و کوسن‌های طرح دار استفاده می‌شود و برخورداری از دسته‌های چوبی و پارچه‌ای از ویژگی‌ بارز دکوراسیون سلطنتی آن به شمار می‌رود. مبلمان کلاسیک را می‌توانید به صورت ال نیز سفارش دهید، این طرح از مبلمان کلاسیک بیشتر برای فضاهای کوچک کاربرد دارد.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله نکات مهم برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب کلاسیک را مطالعه فرمایید.

 

منبت‌کاری‌ ظریف در مبل کلاسیک

نشیمنی با مبلمان کلاسیک با فریم چوبی و روکش بنفش و طلایی و دو آباژور بلند و کوتاه

همه می‌توانند مبلمانی را بسازند که بسیار جذاب باشد، اما همه نمی‌دانند که چگونه یک مبل را با ظرافت بسازند. طراحان و سازندگان حرفه‌ای مبلمان کلاسیک این موضوع را درک کرده‌اند و نسبت و مقیاس منبت‌ها را به درستی انجام می‌دهند. کنده‌کاری‌های ظریف جلوه‌ای متفاوت به مبل می‌بخشند.

ظرافت در طراحی تمام عناصر یک مبلمان کلاسیک به خوبی قابل مشاهده است. شما می‌توانید ظرافت را در فرم بدنه به خوبی مشاهده کنید، آنچه این مبلمان را از سایر سبک‌ها متمایز کرده است منبت‌های خلاقانه و البته ظریف و دقیق است.

 

نوع پارچه در مبل کلاسیک

مبلمان کلاسیک با روکش سبز پاستلی روشن و فریم طلایی روشن با لوستر کریستالی

نوع پارچه در مبلمان کلاسیک باید با رنگ فرم کلی بدنه مبل همخوانی داشته باشد. هر نوع پارچه‌ای از جمله ساتن، کتان، مخمل و زربافت برای روکش مبل کلاسیک در طرح ساده قابل استفاده است. برای انتخاب پارچه مبل کلاسیک‌ خود باید علاوه‌بر زیبایی به ضخامت و مقاومت آن نیز توجه کرده تا انتخاب مناسبی در مبل و در نهایت ست فرش با مبلمان داشته باشید. پارچه‌های ساتن، مخمل و شانل در این سبک از مبل کاربرد داشته و نسبت به سایر جنس‌ها از محبوبیت بیشتری برخوردارند.

 

انتخاب رنگ در مبل کلاسیک

مبلمان کلاسیک طلایی با روکش سفید طرحدار با میزهای طلایی و دو آباژور طلایی

بهترین رنگی که برای مبلمان کلاسیک استفاده می‌شود، رنگ‌های خنثی است. رنگ‌های سبز روشن، زیتونی، طلایی، کرم و بژ از جمله بیشترین رنگ‌هایی است که برای مبلمان کلاسیک کاربرد دارند. رنگ‌های زرشکی، یشمی، آبی و قهوه‌ای نیز می‌توانند انتخاب‌های مناسبی برای مبلمان کلاسیک در دکوراسیون طلایی باشند.

نوع رنگ چوب را نیز می‌توانید رنگ براق یا پوششی انتخاب کنید. رنگ پوششی اگر ترک یا ایرادی در چوب وجود داشته باشد، کاملاً می‌پوشاند و ایرادات قابل تشخیص نیست اما با رنگ براق می‌توانید تا حدودی به کیفیت چوب پی ببرید.

استفاده از رنگ طلایی برای چوب مبل کلاسیک امروزه طرفداران بسیاری دارد. رنگ طلایی در دکوراسیون پذیرایی سفید طلایی، یکی از رنگ‌های لوکس به شمار می‌آید که در کنار دیگر رنگ‌ها از انعطاف‌پذیری خوبی برخوردار است.

 

فرم بدنه مبل کلاسیک

مبلمان کلاسیک با فریم چوبی و روکش سفید و فرم بدنه با شکل هندسی متفاوت

فرم کلی مبلمان کلاسیک چوب است، استفاده از چوب فضا را دلپذیرتر و احساس آرامش را منتقل می‌کند. فرم بدنه می‌تواند دارای منبت‌های ظریفی در قسمت تاج، پایه‌ها و البته دسته باشد. نوع چوبی که برای مبلمان کلاسیک استفاده می‌شود بیشتر از راش، چنار و گردو است. البته می‌توان از چوب‌های مصنوعی به جهت پایین آوردن قیمت‌ها نیز استفاده کرد.

 

اکسسوری‌های مناسب مبل کلاسیک

نشیمنی کلاسیک با مبلمان کلاسیک کرم و قهوه ای و شمعدان های کریستالی اطراف مبلمان

در انتخاب اکسسوری‌ها، توجه به سبک دکوراسیون داخلی را فراموش نکنید. این نکته را در نظر بگیرید که مبلمان کلاسیک طرح رسمی دارد و باید از انواع اکسسوری‌های سنتی و کلاسیک در کنار آن استفاده شود. شمعدان‌های شیشه‌ای یا سنگی می‌توانند انتخاب مناسبی در کنار مبلمان کلاسیک باشند.

 

انواع مبلمان کلاسیک

مبلمان کلاسیک را می‌توانید در انواع انگلیسی، ایتالیایی، فرانسوی و چستر فیلد تهیه کنید.

مبل کلاسیک چسترفیلد

مبلمان کلاسیک چسترفیلد با پارچه چرم قهوه ای و میز مخمل زرشکی

مبل‌های چسترفیلد ریشه بریتانیایی دارند، معروف‌ترین نوع آن از چرم قهوه‌ای تیره ساخته شده است. این سبک از مبل از قرن‌ها قبل وجود داشته است اما هنوز، هم از نظر سبک و هم از لحاظ عملکرد مهم بوده و یکی از مبلمان‎های مدرن محسوب می‌شود.

مبل مشهور چسترفیلد که شایعه شده است بیش از 300 سال قبل، به یک شکل دیگر وجود داشته است، در 150 سال گذشته با وجود داشتن طراحی‌های مختلف، ویژگی‌های قابل شناسایی دارد که امروزه به عنوان چسترفیلد می‌شناسید. مبل چسترفیلد یک طرح مبلمان کاملاً قابل تشخیص است، دسته‌های بلند و روکش‌های چرمی از برجسته‌ترین ویژگی‌های آن هستند.

مبل چسترفیلد یک کاناپه بزرگ با دسته‌های گرد شده است که با سطح پشتی هم ارتفاع هستند. یک مبل چیسترفیلد مخمل سبز زیتونی می‎تواند فضای خانه شما را به طور کلی تغییر دهد. نوع مدرن این سبک، با پارچه‌های مخملی، پایه‌های بلندتر، پشت و دسته‌های باریک‌تر طراحی شده است. بعد از 200 سال مبل چستر فیلد را چه با روکش چرم و چه با پارچه طرح‌دار، همچنان می‌توان به عنوان یک مبل کلاسیک با جذابیت بی‌انتها دانست.

 

تفاوت مبل کلاسیک سبک چسترفیلد و سبک تاکسیدو

مبل کلاسیک تاکسیدو با پارچه مخمل سبز رنگ و آباژور پایه بلند طلایی با کلاهک سفید

هر دو مبلمان دارای دسته و پشت بلندی هستند. تنها تفاوتی که در  این دو سبک به چشم می‌خورد، این است که چسترفیلد معمولاً دارای دسته‌های گرد و بزرگ است اما مبلمان تاکسیدو دسته‌ای صاف و مستطیل شکل دارند. چسترفیلدها در اصل فقط از جنس چرمی تولید می‌شوند، اما این روزها، آن‌ها را با انواع پارچه طراحی و تولید می‌کنند، حتی ممکن است آن را با یک روکش صورتی رنگ نیز ببینید. آنچه باعث شده است که از سبک‌های چسترفیلد و تاکسیدو استقبال زیادی نشود، دسته‌های خیلی بلند آن‌ها است.

 

مبل کلاسیک انگلیسی

نشیمنی با مبل کلاسیک ال شکل به سبک انگلیسی به رنگ کرم با کوسن های صورتی

طراحی این مبل با الهام از ایده‌های اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم شکل گرفته است. پشتی‌های نرم خمیده، صندلی‌های عمیق، دسته‌های کوتاه و پایه‌های چوبی قابل رویت که از ویژگی‌های بارز این سبک است، فضای نشیمن بیشتری را ایجاد می‌کند. این نوع از طراحی مبلمان کلاسیک تا حد زیادی متأثر از مبلمان انگلیسی بوده است و هنوز هم یکی از پرفروش‌ترین طرح‌های مبلمان کلاسیک به شمار می‌آید.

 

مبل کلاسیک ایتالیایی

تصویر مبل کلاسیک به سبک ایتالیایی به رنگ کرم و طلایی با دو آباژور اطراف مبل

مبلمان کلاسیک ایتالیایی دارای نشانه‌هایی از باستان است و سبک‌هایی را که هنر و معماری یونان باستان و سپس رومیان باستان به آن پرداخته‌اند را جذب و تجدید می‌کند. مبلمان کلاسیک ایتالیایی نوآورانه اما در عین حال متصل به سنت است. انتخاب مبلمان کلاسیک برای فضای داخلی، به معنای انتخاب زیبایی، هارمونیک و تعادل است که به نظر می‌رسد همان احساس خانواده‌های اشرافی در این سبک نفوذ پیدا کرده است.

به خاطر داشته باشید که مبلمان کلاسیک ایتالیایی با فضایی کاملاً محتاطانه، سادگی و تناسب را می‌طلبد. اگر این‌گونه نباشد، فضا کاملاً آشفته خواهد شد. ست مبل کلاسیک به سبک ایتالیایی در قاب چوبی تیره و با سایه‌های از رنگ طلایی فضای اتاق نشیمن را دگرگون می‌کند. در کنار مبلمان کلاسیک ایتالیایی می‌توانید برای تکمیل دکوراسیون با کمی هزینه اضافه میز و صندلی قهوه‌خوری را نیز خریداری کنید تا فضا را جذاب‌تر نشان دهید.

با طراحی‌های خیره‌کننده، این مجموعه رسمی اتاق نشیمن، فضای زیبایی را در خانه شما ایجاد می‌کند. کوسن، پارچه با کیفیت بالا و ساخت قاب از چوب با کیفیت و مقاوم از ویژگی‌های این مبلمان است. در ساخت اسکلت این مبلمان فقط از محصولات چوب سخت استفاده می‌شود. تمام اتصالات، میخ شده است و برای مقاومت و دوام از چسب نیز استفاده شده است.

 

مبل کلاسیک فرانسوی

تصویر یک مبل کلاسیک فرانسوری با فریم چوبی و پارچه فیلی و کوسن های قهوه ای

در مبلمان کلاسیک فرانسوی بیشتر از رنگ‌های روشن همچون رنگ‌های سفید، آبی، سبز و خاکستری استفاده می‌شود. اگر به دنبال رنگ‌های گرم هستید، باید سبک‌های دیگر مبلمان را انتخاب کنید. بیشترین رنگ پارچه‌ای که در این سبک استفاده می‌شود، سفید یا خنثی، با جنس کتان و مخمل است. البته می‌توانید ابریشم و مخمل را نیز با قیمت‌های بالاتر انتخاب کنید.

در مبلمان کلاسیک فرانسوی مدرن نیز بیشتر از رنگ‌های خنثی همچون سفید و طوسی روشن استفاده می‌شود و پارچه نیز می‌تواند از جنس کتان، مخمل، ابریشم و ریون باشد. رنگ‌های ملایم در کنار کنده‌کاری‌های ساده و ظریف آن را کمی از تجمل دور کرده است. می‌توان گفت رنگ‌های روشن مبلمان فرانسوی نمادی از آرامش هستند، اگر چه رنگ‌های تیره نیز وارد این طراحی شده‌اند.

سعی شده است از مرغوب‌ترین متریال‌ها برای تولید این مبلمان استفاده شود. استفاده از چوب راش به دلیل مقاومت و کیفیت بالا، استحکام مبلمان فرانسوی را افزایش داده است. از منبت‌کاری‌های کلاسیک فرانسوی می‌توان به طرح گندم اشاره کرد چرا که از چوب مقاوم و با کیفیت ساخته شده است و طراحی‌های ظریف به خوبی اجرا می‌شوند.

به دلیل ابعاد مناسب و کوچک، می‌توانید این مبلمان را در فضاهای کوچک نیز چیدمان کنید. از دیگر ویژگی‌های این مبلمان پشتی‌های صاف و بدون انحنا و پایه‌های انحنادار به شکل c یا s است. اگر دکوراسیون خانه شما به سبک مدرن است، خرید این سبک از مبلمان توصیه نمی‌شود و باید خرید مبلمان فرانسوی را فراموش کنید. هرگز سبک‌ها را تلفیق نکنید، بهتر است مبلمان کلاسیک فرانسوی را در سبکی از کلاسیک، چیدمان کنید و با تلفیق آن با سبک مدرن خودداری کنید.

 

سخن پایانی

نشیمنی با دیوارپوش چوبی و مبلمان ال شکل کلاسیک چسترفیلد به رنگ کرم

مبلمان کلاسیک سبکی دارد که می‌خواهد در زمان امروز مقاومت کند و همچنان اصالت خود را حفظ کند. یک مبل کلاسیک می‌تواند رسمی، معمولی، معاصر یا مدرن باشد. اما گاهی اوقات نوع پارچه و فرم کلی بدنه است که می‌توانند تفاوت‌ها را در برخی از مدل‌ها ایجاد کنند. مبلمان کلاسیک از طراحی مناسبی پیروی می‌کند، بنابراین هرگز از مد نمی‌افتد. همان‌طور که از نام آن مشخص است، مبلمان کلاسیک سابقه طولانی دارد و تا سال‎ها بعد نیز این سبک با تغییرات کوچک به راه خود ادامه خواهد داد.