همه چیز درباره گره چینی و کاربرد آن در دکوراسیون منزل

خانه ای با نمای گلی و درب و پنجره های چوبی گره چینی کار شده و گلدان های گل رنگی

یک طراحی داخلی سنتی با قرار گرفتن بسیاری از المان‌ها در کنار هم شکل می‌گیرد. انواع مبلمان، منسوجات، اکسسوری‌ها و پالت‌های رنگی در دکوراسیون سنتی یک خانه می‌توانند نقش مهمی داشته باشند. اینکه دکوراسیون داخلی سنتی ریشه در سنت‌ها دارد به این معنا نیست که نباید تغییر کند. بسیاری از خانه‌های سنتی امروزی دارای عناصر مدرن هستند. امروزه می‌توان یک سبک ترکیبی از طراحی سنتی و معاصر را برای یک دکوراسیون داخلی اجرا کرد. گره چینی یک هنر سنتی است که با به کار بردن آن در بسیاری از قطعات، می‌توان در دکوراسیون خانه از آن استفاده کرد.

 

دو صندلی چوبی گره‌چینی با تشکچه های مخمل قرمز رنگ و دیوار آبی رنگ

سوالات متداول:

هنر گره چینی چه کاربردهایی دارد؟

1. تزیینات لوازم چوبی 2. طراحی درب و پنجره‌ها 3. طراحی و تزیین پارتیشن‌ها 4. طرح‌های کاشی 5. تزیین گچ‌کاری‌ها 6. طرح کاغذ دیواری 7. تزیینات مبلمان‌ها 8. طراحی انواع اکسسوری


در طراحی چه مبلمان‌هایی می‌توانیم از گره چینی استفاده کنیم؟

در طراحی میز و صندلی ناهارخوری، میز تلویزیون و میزهای جلو مبلی شما می‌توانید از تزیینات گره‌چینی استفاده کنید.

 

آشنایی با هنر گره چینی

در هنر اسلامی تزییناتی که انجام می‌شود، در سه نوع کتیبه‌‌ای، گیاهی و هندسی هستند که نوع هندسی را معمولاً با نام گره چینی یا گره‌سازی می‌شناسند. گره چینی بر روی چوب، هنری است که با کنار هم قرار گرفتن قطعات کوچک چوب و ایجاد شکل‌های هندسی ایجاد می‌شود. قطعات چوبی در سایزهای مشخص برش زده می‌شوند و در کنار هم قرار می‌گیرند تا یک شکل هندسی را خلق کنند. این شکل‌های هندسی با رعایت تقارن در کنار هم قرار می‌گیرند تا یک تصویر کاملاً یکپارچه ایجاد شود. در ابعاد بزرگ، هنر گره چینی یک هنر بسیار منظم دیده می‌شود.

یک تابلوی دکوری گره‌چینی چوبی با طلق‌های رنگی آبی، سبز و قرمز

طرح‌های هندسی که برای گره چینی استفاده می‌شوند، می‌توانند طرح‌های شلوغ یا طرح‌های بسیار ساده باشند. گره‌های گره چینی هفت نوع هستند، گره تند، گره کند، گره شل، گره تند و شل، گره کند و شل، گره پیلی و گره درودگری که انتخاب هر یک از آن ها منجر به خلق یک اثر خاص می‌شود که در زمینه‌های مخصوص به کار می‌روند. باید به این نکته توجه داشت که این هنر، تنها در معماری کاربرد ندارد و در بسیاری از هنرهای دستی از جمله قلم کاری، قالی بافی و هنرهای دیگر قابل اجرا است.

 

نحوه اجرای هنر گره چینی روی چوب

دکوراسیون داخلی خانه ای سنتی با پارتیشن و مبلمان چوبی گره چینی

هنر گره چینی بیشتر بر روی چوب دیده می‌شود و بهترین چوبی که برای این هنر بسیار زیبا، استفاده می‌شود، چوب چنار است. البته در کنار این چوب به دلیل مقاومت بالا و بافت منسجم، از چوب درختان دیگر از جمله گردو، راش، صنوبر و گلابی نیز استفاده می‌شود. آنچه این هنر را منحصر به فرد کرده است، نحوه اتصال قطعات چوبی به یکدیگر است که از طریق ضربه و سوهان‌کشی صورت می‌گیرد و از هیچ‌گونه چسب یا میخ، برای اتصال قطعات استفاده نمی‌شود. بعد از اینکه قطعات چوبی به یکدیگر متصل شدند، با استفاده از شیشه‌های رنگی، فضاهای خالی بین قطعات پر می‌شوند، استفاده از انواع شیشه‌های رنگی جلوه کار را دو چندان می‌کند. هیچ محدودیتی در ابعاد و رنگ قطعات ساخته شده با طرح گره چینی وجود ندارد و شما می‌توانید انواع محصولات را در سایزهای مختلف خریداری کنید.

 

درب و پنجره با هنر گره چینی

درها و پنجره هایی با هنر گره چینی با طلق های رنگی آبی و بنفش و زرد و قرمز

در گذشته به دلیل اینکه خانه‌ها به صورت سنتی ساخته می‌‎شدند، از هنر گره چینی برای ساخت درب و پنجره استفاده می‌شد، اما امروزه با تغییر سبک زندگی، دیگر نمی‌توان برای آپارتمان‌ها این نوع درب‌ها و پنجره‌ها را انتخاب کرد. با ورود متریال‌های جدید برای ساخت انواع درب و پنجره، کمتر از این هنر برجسته برای ساخت درب و پنجره استفاده می‌شود، اما هنوز هم افرادی هستند که برای طراحی داخلی خانه خود علاقمند به استفاده از هنر سنتی هستند و از این رو از درب و پنجره‌های چوبی با طرح گره چینی استفاده می‌کنند.

 

پنج پنجره گره‌چینی طاق مانند از جنس چوب و با طلق‌های رنگی زرد، آبی، سبز و قرمز

البته برای خانه‌های آپارتمانی نمی‌توان از این نوع پنجره‌ها به عنوان پنجره اصلی در نما استفاده کرد، اما می‌توان در فضای داخلی برای برقراری دو فضا یا به عنوان یک عنصر تزیینی در سایز کوچک، بر روی دیوار خانه نصب کرد. اگر دارای خانه باغ هستید، می‌توانید برای زیبایی خانه خود از پنجره‌های گره چینی استفاده کنید. درب‌های گره چینی نیز برای فضای داخلی می‌توانند به خوبی مورد استفاده قرار گیرند و باعث زیبایی فضای داخلی شوند. در بسیاری از فضاهای دیگر از جمله طراحی نمای رستوران‌ها، سفره‌خانه‌ها، دکوراسیون داخلی هتل‌ها و مساجد نیز می‌توان از این نوع پنجره‌ها استفاده کرد.

 

پارتیشن با هنر گره چینی

یکی از مواردی که می‌توانید با طرح گره چینی آن را خریداری کنید، پارتیشن است. در برخی از پارتیشن‌ها از هنر گره چینی استفاده شده است تا جلوه پارتیشن دو برابر شود. در بسیاری از پارتیشن‌های شیشه‌ای با این طرح شیشه استفاده نمی‌شود اما کاربرد شیشه رنگی جذابیت آن را بیشتر می‌کند. به دلیل احتمال افتادن پارتیشن می‌توانید از پارتیشن‌هایی استفاده کنید که به جای شیشه از طلق در ساخت آن‌ها استفاده شده است. طلق‌ها در سه نوع قابل انتخاب هستند. طلق‌های مشجر که کاملاً دید را محدود می‌کنند یا طلق‌هایی که شفاف هستند و کاملا سمت دیگر دید دارد.

 

خانه‌ای با مبلمان کرم قهوه‌ای، دیوار آجرنمای سفید و پارتیشن چوبی گره‌چینی

تفاوتی بین پارتیشن‌های چند تکه و یک تکه چوبی وجود ندارد. البته بهتر است به دلیل حفظ تعادل دارای چهار لنگه باشد. پارتیشن‌ها می‌توانند در دو صورت ثابت و متحرک نیز ساخته شوند. با توجه به فضای موجود، می‌توانید پارتیشن‌ها را در ابعاد مختلف سفارش دهید. همچنین با در نظر گرفتن دکوراسیون داخلی می‌توانید پارتیشن‌ متحرک یا ثابت را در رنگ‌های مختلف فندقی، گردویی یا خودرنگ سفارش دهید. این پارتیشن‌های سنتی در بسیاری از فضاها از جمله دکوراسیون آرایشگاه، خانه، رستوران، هتل و مساجد قابل استفاده هستند.

 

کاشی با هنر گره چینی

افراد زیادی هستند که به طرح‌های اصیل ایرانی علاقه‌مند هستند، گرچه استفاده از این نوع هنر کم رنگ شده است اما همچنان برخی از لوازم و قطعات را با این هنر طراحی می‌کنند و از آن‌ها در دکوراسیون داخلی نیز استفاده می‌شود. باید توجه داشت که گره چینی تنها بر روی چوب انجام نمی‌شود، در متریال‌های دیگر نیز این هنر پیاده‌سازی می‌شود. در فضاهای خانه مانند آشپزخانه ایرانی برای پوشش دیوار، می‌توانید از کاشی‌ آشپزخانه استفاده کنید که دارای طرح گره چینی هستند. از نظر رنگ‌آمیزی می‌توانید این نوع کاشی‌ها را با توجه به سایر المان‌هایی که در آشپزخانه وجود دارد، انتخاب کنید. البته می‌توانید از آن‌ها به عنوان دیوارپوش حمام و سرویس بهداشتی هم استفاده نمایید.

 

گچ کاری با هنر گره چینی

سقف کاذب نشیمنی با هنر گچ کاری گره چینی و نورپردازی مخفی و هالوژنی

متریال دیگری که گره چینی بر روی آن قابل اجرا است، گچ است. بخش دیگری از خانه که می‌توانید این هنر را پیاده‌سازی کنید، سقف گچی خانه است. البته سقف قسمت‌هایی که کاذب هستند می‌توان از پنل‌های گره چینی استفاده کرد و با نورپردازی دقیق در پشت آن‌ها، فضای اتاق نشیمن را بسیار چشمگیر‌تر نمود.

 

کاغذ دیواری با هنر گره چینی

دکوراسیون داخلی خانه با مبل تک‌نفره سبز پسته ای ، شال مبل سفید ، میز عسلی چوبی و کاغذ‌دیواری گره‌چینی

امروز نوعی کاغذ دیواری با هنر گره چینی طراحی شده است تا با نصب آن در قسمتی از دیوار اتاق نشیمن و پذیرایی یک فضای سنتی را خلق کنید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله نکاتی که باید برای کاغذ دیواری پذیرایی بدانیم را مطالعه فرمایید.

 

مبلمان با هنر گره چینی

مبلمان چوبی قهوه ای با هنر گره چینی و کوسن های سنتی طرحدار کنار پنجره

مبلمان، در هر خانه‌‌ای یک کالای کاربردی است. طراحان خلاق، هنر گره چینی را در مبلمان پیاده‌سازی کردند و این محصولات چوبی را با زیبایی بیشتر به فروش می‌رسانند. انواع مبلمان، میز و صندلی ناهارخوری، میز تلویزیون و میزهای جلو مبلی با طرح گره چینی قابل سفارش هستند. با استفاده از این مبلمان‌های سنتی می‌توانید جلوه خانه را تغییر چشمگیری دهید و یک فضای داخلی زیبا را ترسیم کنید.

در کنار مبلمان با طرح گره چینی می‌توانید از فرش‌های رنگ گرم با طرح سنتی ترنج و لچک و کوسن‌هایی با پارچه‌های سنتی استفاده کنید، تا فضای خانه کاملا سنتی شود. نوعی از مبلمان گره چینی وجود دارد که به شاه‌نشین‌ شناخته می‌شود، نه تنها در فضای داخلی بلکه در طراحی دکوراسیون حیاط سازی سنتی خانه و تراس نیز می‌توانید این مبلمان را استفاده کنید.

 

انواع اکسسوری با هنر گره چینی

طراحان خلاق امروز، هنر گره چینی را برای ساخت انواع قاب عکس، لوستر، وسایل چوبی تزیینی و حتی کتابخانه استفاده می‌کنند. یکی از کاربرد‌های دیگر استفاده از هنر گره چینی پوشاندن ستون‌های خانه مانند طراحی دکوراسیون ستون پذیرایی است. همچنین برای استفاده از این هنر در دکوراسیون اتاق خواب سنتی می‌توانید از پرده‌ اتاق خواب یا ملافه‌هایی استفاده کنید که دارای طرح گره چینی هستند.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله همه چیز درباره لوستر و نقش آن در دکوراسیون داخلی را مطالعه فرمایید.

 

سخن پایانی

سبک‌های سنتی دارای حس غنی، گرم و جذاب هستند. دلایل زیادی وجود دارند که به شما این امکان را می‌دهند تا یک دکوراسیون سنتی منحصر به فرد را ایجاد کنید. معمولا سبک طراحی سنتی برای همه افراد جذاب است چرا که در عین زیبایی بسیار آسان اجرا می‌شود. برای پیاده‌سازی یک سبک سنتی روش‌های زیادی وجود دارد که گره چینی یکی از آن‌ها است. با انتخاب انواع اکسسوری‌ها با این هنر می‌توانید فضایی سنتی را خلق کنید.

 

ایده هایی برای گره چینی