همه چیز درباره فلاور باکس و کاربرد آن در دکوراسیون

دو پنجره سفید با درب مشکی و حفاظ، فلاورباکس‌های قهوه‌ای تیره بر روی دیوار صورتی کمرنگ، پرده‌ کرکره‌ای سفیدرنگ

امروزه با توجه به تراکم زیاد جمعیت در شهرها و روی آوردن مردم به زندگی آپارتمان‌نشینی، فضای باز و باغچه شخصی در واحدهای مسکونی، کمتر به چشم می‌خورد. یکی از راه‌های برطرف کردن این مسئله، استفاده از فلاور باکس یا همان باکس گل است. با این روش به راحتی می‌توان باغچه‌ای با سلیقه و اندازه‌ی مدنظر خود طراحی کرد و از زیبایی آن لذت برد. فلاورباکس یا جعبه گل جایگزین مدرن و مناسبی برای باغچه است و از آن می‌توان برای طراحی و دیزاین نیز استفاده کرد. به همین دلیل اخیرا به یکی از عناصر و المان‌های محبوب در طراحی دکوراسیون خانه‌ها تبدیل شده است که در دکوراسیون داخلی، طراحی نما و محوطه سازی ساده خانه کاربرد دارد. در این مقاله هر آنچه که لازم است درباره باکس گل بدانید، را گردآوری کرده‌ایم لذا با ما همراه باشید تا با انواع فلاور باکس، کاربرد و ویژگی‌های آن آشنا شوید.

 

اینفوگرافی انواع فلاورباکس پنجره‌ای، آویز، دیواری، زمینی و پله‌ای

سوالات متداول:

برای طراحی و اجرای فلاور باکس در نمای ساختمان مدرن چه ایده‌هایی را به‌کار ببریم؟

شما می‌توانید از فلاور باکس‌ها بر روی نرده تراس و بالکن، روبروی پنجره‌های نما، در ورودی ساختمان و فضاهای اختصاصی نمای ساختمان مانند کنج‌ها و تورفتگی‌های دیوار نما استفاده کنید.


فلاور باکس‌ها برای طراحی چه فضایی کاربرد دارند؟

1. تراس و بالکن 2. روف گاردن 3. آلاچیق‌ها 4. باغچه‌ها و باغ‌ها 5. دیوار سبز 6. در انواع ساختمان‌های اداری، تجاری، مسکونی 7. اماکن عمومی مانند پارک‌ها، پیاده‌روها، هتل‌ها


فلاور باکس‌ها در چند مدل طراحی می‌شوند؟

1. دیواری 2. زمینی 3. آویز 4. پنجره‌ای 5. پله‌ای


چه گیاهانی برای کاشت در فلاور باکس‌ها مناسب هستند؟

کاشت گیاهان خوراکی مانند، نعنا، جعفری، گشنیز و در صورتی که فلاورباکس‌ها از زهکشی مناسبی برخوردار باشند شما می‌توانید از درختچه‌های کاج و انگور استفاده کنید.

 

فلاور باکس چیست؟

پنجره مستطیلی سفید شیشه‌ای با حفاظ و فلاورباکس مشکی، گل‌های سفید و صورتی با نمای طوسی روشن

فلاورباکس یا همان جعبه گل باکسی است که درون آن را با خاک پر کرده و در آن گل و گیاهان طبیعی پرورش می‌دهند. امروزه فلاورباکس‌ها علاوه‌بر کاربرد اصلی‌شان، به عنوان المان زیبایی در دکوراسیون نیز استفاده می‌شوند. از این باکس‌ها می‌توان در محیط‌های داخلی و بیرونی منزل، محوطه خیابان، پارک‌ها و طراحی نمای رستوران‌ها و سایر مکان‌ها به منظور ایجاد جلوه‌ی بصری جذاب و متفاوت استفاده نمود. این باکس‌های گل در ابعاد و جنس‌های مختلفی تولید می‌شوند و بسیار متنوع هستند. فلاورباکس‌ها آرایش و چینش منظم و زیبایی به گل‌ها و گیاهان طبیعی می‌دهند. حتی گاهی از این باکس‌ها برای قرار دادن و تزیین گل‌های مصنوعی در دیوار سبز مصنوعی نیز استفاده می‌شود. فلاور باکس در سبک‌ها و طراحی‌های متفاوت عرضه و تولید می‌گردند، از این رو با اکثر دکوراسیون‌ها به خوبی ترکیب می‌شوند. قابل حمل بودن جعبه گل از مزایای مهم آن محسوب می شود؛ چرا که امکان طراحی باغچه‌ای زیبا را در هر مکانی میسر می‌سازد.

 

فلاور باکس و فلسفه پیدایش آن

فلاورباکس بزرگ بتنی طوسی در حیاط، کفپوش سنگ گرانیت، گلدان‌های بزرگ سفالی و سرامیکی، مبلمانی با نشیمن قهوه‌ای

علاقه به طبیعت و عناصر آن، ریشه در گذشته‌ و نیاکان ما دارد. حضور در طبیعت احساسی ناب به انسان می‌بخشد که با هیچ چیز قابل معاوضه نیست. تجربه‌ی لحظاتی که از خستگی و گرفتگی احوالاتمان به طبیعت پناه بردیم و از آن یاری جستیم، این موضوع را ثابت می‌کند.

با گسترش شهرنشینی و تبدیل شدن زمین‌های کشاورزی و بایر به شهر و کارخانه جرقه‌ی ایجاد فلاورباکس زده شد. گرچه ممکن است هر کسی در هر مکانی این ایده را عملی کرده باشد؛ اما به طور خاص و در حجم زیاد ایده‌ی ساخت فلاورباکس و روف گاردن، ابتدا در کشورهای اروپایی دیده شد و سپس در مکان‌های دیگر گسترش یافت.

 

سه فلاورباکس چوبی مشکی رنگ با گل‌های رنگی، پنجره‌هایی با فریم سفید و درب‌های مشکی، دیوارپوش سرامیکی سفید

کشورما نیز از این قضیه مبرا نیست و در سال‌های اخیر افراد زیادی به ایجاد فلاور باکس روی آوردند. گرچه این نزدیکی حداقلی به پای حضور در طبیعت نمی‌رسد؛ اما می‌تواند بسیار مؤثر و مفید عمل کند. اکنون فلاورباکس‌ها جایگاهی بسیار خاص و جدی دارند و طراحان در طراحی و اجرای خود از فلاورباکس‌ها به اَشکال گوناگون استفاده می‌کنند. 

 

کیفیت و شادابی گیاهان پرورش یافته در فلاورباکس

فلاورباکس چوبی سفید مستطیلی، پنجره با قاب سفید، دیوار طرح چوب قهوه‌ای رنگ، لانه کوچک پرنده، گیاه با گل زرد و بنفش

یکی از رایج‌ترین سوالات، پرسش درباره‌ی کیفیت و شادابی گیاهان پرورش یافته در فلاورباکس است. بر اساس عقاید قدیمی و بدون اعتبار گیاهانی که جایی جز سطح زمین پرورش داده می‌شوند، کیفیت و شادابی چندانی ندارند. تحقیقات و باورهای مدرن نشان می‌دهد که این عقیده چندان اعتبار ندارد. با فراهم کردن تمام عواملی که گیاه بر زمین دارد، می‌توان گیاه را به کیفیت و شادابی مطلوب رساند. کافی است که با گیاهان، نیازها و واکنش‌های آن‌ها آشنا باشید، تا بدانید فلاورباکس را در چه جنس و عمقی با چه میزان نور و آبیاری تهیه کنید.

حتی در مواردی کیفیت گیاه پرورش یافته در فلاورباکس بسیار بالاتر از پرورش گیاه در زمین بوده، چرا که خاک زمین پس از مدتی دچار فرسایش شده و مواد معدنی آن از بین می‌رود؛ اما خاک فلاورباکس در کیفیت بهتر، باعث رشد ایده‌آل گیاه شده است. 

 

اهمیت جنس فلاور باکس

پنجره مستطیلی بزرگ با قاب سفید چوبی، فلاورباکس چوبی سفید با گل‌های صورتی، بنفش و زرد، دیوارپوش چوبی کرم رنگ

جنس فلاورباکس در رشد بهینه‌ گیاه تأثیر زیادی دارد. به عنوان مثال اگر به جنس آن توجه نکنید و فلاورباکسی از جنس پلاستیک و مواد شیمیایی تهیه کنید و گیاهی حساس در آن بکارید به دلیل جذب گرما، بدنه‌ی گلدان گرم شده و گرما را به گیاه انتقال می‌دهد. در این شرایط گیاه آسیب می‌بیند و از بین می‌رود. بنابراین باید به تناسب بین جنس گلدان و نوع گیاه توجه شود. 

 

انواع فلاور باکس از لحاظ جنس 

دو فلاورباکس چوبی دیواری با قاب سفید، گل و گیاه زینتی به رنگ سفید، بنفش و قرمز درون فلاورباکس، پنجره‌ با درب‌های آبی رنگ

فلاور باکس در جنس‌های مختلفی موجود است که انتخاب آن وابسته به کاشت نوع گیاه و تطابق ظاهر آن است. 

 

 • فلاورباکس بتنی

فلاورباکس بتنی در کنار پنجره قدی با قاب فلزی، گیاهان زینتی بدون گل، صندلی حصیری مشکی، کفپوش سرامیکی کرم رنگ

فلاورباکس بتنی مقاوم‌ترین جنس فلاورباکس است که مناسب استفاده در مکان‌هان‌هایی است که عموما کاشت گیاه چندان راحت نیست مانند ایجاد فلاورباکس در موازات یک دیوار. 

 

 • فلاورباکس پلاستیکی

فلاورباکس پلاستیکی به رنگ آبی با گل‌های نارنجی و صورتی، قرار گرفته بر طاقچه یک پنجره شیشه‌‌ای باپرده سفید، دیوارپوش آجری

فلاور باکس پلاستیکی در کیفیت‌های مختلفی وجود دارد. قیمت آن نسبتا ارزان است و در بیشتر مکان‌ها می‌توانید از آن استفاده کنید. این فلاورباکس تنوع رنگی و ظاهری زیادی دارد. 

 

 • فلاورباکس سفالی

فلاورباکس سفالی با گل شمعدانی در کنار باغچه، شمشاد کاشته شده در باغچه، فلاورباکس پلاستیکی سفید بدون گل

فلاورباکس سفالی یکی از مینیمال‌ترین و شیک‌ترین فلاورباکس‌هایی است که می‌توانید از آن استفاده کنید. ظاهر این نوع از فلاورباکس ساده است و با محیط‌‌های مختلف همخوانی دارد. 

 

 • فلاورباکس چوبی

فلاورباکس چوبی مستطیل شکل با گل‌هایی به رنگ صورتی و یاسی، دیوارپوش طوسی روشن، کفپوش سنگی، درب سفید

پرطرفدارترین جنس فلاورباکس، فلاور باکس چوبی است، چرا که علاوه‌بر زیبایی منحصر به فرد خود، قابلیت برگشت به طبیعت را دارد و یک انتخاب سبز است.

 

انواع فلاور باکس

دو فلاورباکس چوبی با پایه فلزی مشکی، گل‌های رنگی کاشته شده در آن ها، تپه از تخته سنگ های کوچک و بزرگ طوسی رنگ

اکنون که با فلاورباکس آشنا شدید، خوب است که انواع آن را نیز بشناسید. در این قسمت از مقاله قصد داریم به بررسی انواع مختلف باکس گل بپردازیم. فلاور باکس انواع مختلفی دارد که هر کدام با توجه به ویژگی‌هایشان کاربرد متفاوتی دارند. فلاور باکس‌ها را از نظر مصالح، می‌توان به انواع چوبی و چوب پلاست، سفالی، سنگی، پلاستیکی، فلزی و بتنی تقسیم‌بندی کرد. با این حال بیشتر این باکس‌ها به دلیل القای حس طبیعی بودن، در نوع چوبی طراحی و تولید می‌شوند. البته در فضاهای شهری و عمومی، نوع بتنی و سنگی آن نیز کاربرد بسیاری دارد.

 

فلاور باکس پنجره ای

دو فلاورباکس چوبی، پنجره سفید با درب‌های مشکی، دیوار آجری به رنگ سفید، نرده حیاط سفید و گیاه سبز با گل بنفش

یکی از انواع فلاور باکس‌ها مدل پنجره‌ای آن است که محل قرارگیری آن عموما لبه پنجره‌ها و یا نرده بالکنو تراس است. این ایده از محبوبیت زیادی در سراسر جهان برخوردار است و به عنوان یکی از المان‌های زیبایی برای طراحی پنجره در نمای ساختمان کاربرد دارد. چرا که استفاده از گل و گیاهان طبیعی، نمای خانه را زیبا و سرشار از حس طراوت و تازگی می‌کند.

 

فلاور باکس دیواری

 

فلاور باکس دیواری از دیگر انواع پرکاربرد باکس‌های گل است. قرارگیری باکس‌های گل بر روی دیوار، به جهت عدم اشغال فضا و دور از دسترس بودن، علاوه‌بر محیط خانه، برای فضاهای عمومی نیز مناسب است. به همین جهت از این مدل جعبه‌های گل در طراحی‌ رستوران‌ها، پارک‌ها، منازل و سایر اماکن استفاده می‌شود. یکی دیگر از کاربردهای این نوع فلاورباکس که امروزه نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته است، ساخت و طراحی دیوار سبز برای پوشاندن دید تراس و بالکن خانه است.

 

فلاورباکس آویز

سه فلاورباکس چوبی آویزان شده بر سقف، دیوار گچی سفید، پنجره کوچک و سقف قهوه‌ای، انواع گل زینتی بنفش، سفید و زرد

آیا شما نیز باکس‌های گل آویز در تراس گاردن و بالکن ساختمان‌ها را دیده‌اید؟ توجهتان به سمتش جلب شده است؟ احتمالا پاسختان بله است. این گلدان‌ها که زیبایی جذاب و خیره‌کننده‌ای را ایجاد می‌کنند، همان فلاور باکس آویزی هستند. در طراحی پاسیو، بالکن و آلاچیق خانگی استفاده از این نوع فلاورباکس که به صورت آویزان و معلق دیده می‌شوند، بسیار مناسب‌ است.

 

فلاور باکس زمینی

فلاورباکس چوبی روی زمین چمنی به شکل گل، انواع سبزیجات مانند کاهو، توت فرنگی، فلفل و... کاشته شده در فلاورباکس

فلاور باکس زمینی یکی از انواع متداول و پرکاربرد محسوب می‌شود. این نوع باکس‌های گل اغلب بر روی زمین، سکو و نیمکت‌های فضای باز قرار می‌گیرند. فلاور باکس‌هایی که روی سطح زمین قرار می‌گیرند عموما برای فضاهای باز مناسب‌ترند. به همین جهت این مدل باکس‌های گل در اماکن عمومی و معابر شهری کاربرد بیشتری دارد. شهرداری‌ها برای زیباسازی پارک‌ها و فضاهای سبز شهری، از جنس چوبی و بتنی این باکس‌ها استفاده می‌کنند.

 

فلاور باکس پله ای

فلاورباکس پله‌ای یکی از دیگر از انواع پرکاربرد باکس‌های گل است. این نوع فلاور باکس، به دلیل ساختار و شکل ظاهری‌اش، قابلیت کاشت و پرورش تعداد زیادی گل و گیاه در فضای کم را دارا می‌باشد. از این رو برای فضاهای کوچک مناسب است

 

اینفوگرافی سه کاربزد فلاور باکس با تم بنفش و چند آیکون گرافیکی

 

کاربرد باکس گل

فلاورباکس سفیدی چوبی طویل بر لب پنجره، انواع گل زینتی آبی، صورتی، قرمز و زرد، دیوارپوش طوسی و پنجره سفید

باکس گل به دلیل قابلیت حمل و جابجایی آسان، بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. چرا که به‌راحتی حال و هوای مطبوع و دلنشین را توسط گل‌ و گیاهان طبیعی به محیط هدیه می‌دهد. کاربردهای فلاور باکس در دکوراسیون خانه خلاصه نمی‌شود، بلکه در محیط‌های مختلف نیز، می‌توان از آن استفاده نمود. در ادامه به اصلی‌ترین کاربردهای جعبه گل اشاره شده است.

 

فلاور باکس در دکوراسیون خانه

نشیمن با مبلمان کرم رنگ، فلاورباکس مکعبی به همراه گیاه بلندقد، تابلوهای دیواری مفهومی، دیوارشیشه‌ای، میز مشکی و سفیدیکی از کاربردهای فلاور باکس در طراحی دکوراسیون داخلی و خارجی خانه می‌باشد که به دلیل تنوع در شکل، ساختار و ابعاد، در بخش‌های مختلف زیر به کار می‌روند:

 

سه فلاورباکس مشکی پنجره‌ای، گل‌های زینتی صورتی، سرخابی و آبی، پنجره‌ با فریم سفید و درب‌های مشکی

فضای پشت بام خانه یا روف گاردن برای طراحی و اجرای فلاورباکس‌ها بسیار مناسب هستند. آلاچیق در پشت بام، یکی از مواردیست که شما می‌توانید برای قرار دادن فلاورباکس‌ها از فضای آن استفاده کنید. شما می‌توانید از جداره‌های مشبک آلاچیق در پشت بام برای قرار دادن فلاورباکس‌ها استفاده نمایید.

 

فلاور باکس در فضاهای شهری و اماکن عمومی

فلاورباکس‌های مشکی برای محصور کردن میز‌های رستوران فضای باز، گیاهان زینتی، دیوارپوش خاکستری رنگ، راهرو طوسی

استفاده از فلاور باکس‌ها برای ایجاد فضای سبز در اماکن عمومی و معابر شهری رایج است که نوع سنگی و بتنی آن به دلیل ساختار مقاوم، در این فضاها بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. زیباسازی اماکن عمومی و فضاهای شهری مثل پارک، رستوران، کافی‌شاپ، فرودگاه و غیره نیازمند طراحی‌ای هوشمندانه و خلاقانه می‌باشد که انواع مختلف فلاور باکس آویز، دیواری، زمینی و پله‌ای می‌توانند به عنوان المان زیبایی بسیار مفید و موثر واقع شوند. باکس‌های گل جایگزین مناسبی برای باغچه‌ها و چمن‌کاری‌ها در سطح شهرها می‌باشند زیرا علاوه‌بر ایجاد جلوه‌ی بصری زیبا، میزان مصرف آب را به مقدار قابل توجهی کاهش می‌دهند.

 

فلاور باکس در اماکن اداری و تجاری

اداره با میزهای مخصوص چوبی و خاکستری، صندلی های چرخ دار مشکی، فلاور باکس‌های ذغالی با گیاه زینتی

یکی از دغدغه‌های بزرگ برای طراحی دکوراسیون اداری و تجاری، ایجاد محیطی استاندارد و کاربرپسند است. از این رو لازم است وسایل، کاربردی و متناسب با محیط انتخاب شوند. استفاده از فلاورباکس‌ها برای ایجاد فضای سبز در اماکن اداری و تجاری به دلیل ظاهر زیبا، قابلیت جابجایی و تنوع در ابعاد، مناسب می‌باشد. باکس گل علاوه‌بر القای حس شادابی و لطافت، می‌تواند تفاوت چشمگیری در اتمسفر محیط‌های اداری و تجاری ایجاد کند. در ضمن قرار دادن فلاور باکس به عنوان پارتیشن و جداکننده این فضاها، ایده‌ای کاربردی و مناسب است.

 

استفاده از فلاور باکس در دکوراسیون در دوشکل مختلف

فلاور باکس چوبی مستطیلی نصب شده بر نرده حیاط با گل‌های صورتی، دیوارپوش کرم رنگ، پنجره سفید با درب مشکی

پس از آشنایی با کاربردهای فلاورباکس، باید بدانیم که به چه روش‌هایی از آن استفاده کنیم. 

1- طبیعی: تا چند دهه قبل فقط از فلاورباکس به شکل طبیعی استفاده می‌شد؛ اما اکنون که روش‌های نوینی برای خشک کردن گل‌ها و گیاهان به وجود آمده است، روش جذاب دیگری نیز برای استفاده از فلاور باکس در دکوراسیون پدید آمده است.

 

فلاورباکس آبی چوبی، گل‌های نارنجی و قرمز خشک شده، پنجره‌ای با درب‌های سفید، دیوارپوش چوبی

2- خشک شده: فلاور باکس خشک شده از گل‌ها و گیاهانی تشکیل می‌شود که به روش‌های گوناگونی خشک می‌شوند، بدون آن‌که فرم و رنگ خود را از دست بدهند. ظاهر این باکس‌ها نشان نمی‌دهد که فلاورباکس غیر طبیعی است. این نوع از فلاور باکس برای افرادی که وقت و تمرکز کافی برای رسیدگی به گیاهان را ندارند، بسیار مناسب است.

 

مزایای فلاور باکس

فلاورباکس مستطیلی، پنجره سفید به شکل مستطیل با درب طوسی، انواع گل‌های صورتی، بنفش، زرد و سفید، دیوار سفید

استفاده از فلاور باکس این امکان را به شما می‌دهد تا در صورت عدم وجود بستر کاشت، فضایی را برای کاشت و پرورش گیاهان ایجاد کنید. در ضمن با در کنار هم قرار دادن چند فلاور باکس باغچه‌ای ایجاد می‌شود که به محیط لطافت، زیبایی و شادابی می‌بخشد. همچنین می‌توان از باکس گل به منظور ایجاد مانع و حصار استفاده نمود. یکی دیگر از مزیت‌های باکس گل این است که اغلب دارای جنس مقاومی بوده و طول عمر زیادی دارند. فلاور باکس‌ها همانند باغچه ثابت نیستند و به دلیل امکان جابجایی آسان، در تغییر دکوراسیون به شما کمک می‌کنند.

 

فلاورباکس سفید با قاب فلزی مشکی، گل‌های سفید و گیاه زینتی درون فلاور باکس،پنجره سفید رنگ کوچک با دو درب چوبی

قابلیت حمل فلاور باکس سبب شده این جعبه، جایگزین مناسبی برای باغچه شود و به راحتی در فضاهای باز و حتی مکان‌های سرپوشیده قرار گیرد. تنوع در ابعاد و اندازه باکس گل موجب شده که بتوان آن را به عنوان المان زیبایی در دکوراسیون هر مکانی به راحتی به کار برد و علاوه‌بر ایجاد جلوه‌ی بصری جذاب، بستر کاشت مناسبی را برای گیاهان فراهم آورد.

 

نحوه‌ی ساخت و اجرای فلاور باکس

پنج فلاورباکس چوبی به هم چسبیده‌ی شش ضلعی در باغچه، کفپوش چمن طبیعی، نرده‌ دور باغچه فلزی به رنگ مشکی

باکس‌های گل عموما پیش‌ساخته و آماده هستند و اجرا و نصب آن‌ها‌ کار چندان سخت و پیچیده‌ای نیست. از این رو با کمی دقت و حوصله توسط هر فردی قابل اجراست. مهم‌ترین نکته‌ای که در اجرای جعبه گل، لازم است که در نظر گرفته شود، توجه به زهکشی مناسب با ایجاد سوراخ‌هایی در کف فلاور باکس است. در ضمن ساخت فلاورباکس چوبی فرآیند پیچیده‌ای ندارد و چنانچه علاقه‌مند باشید می‌توانید با تهیه‌ی متریال موردنیاز، ساخت فلاور باکس را خودتان انجام دهید. اگر بخش‌هایی از عملیات ساخت برایتان دشوار است، بهتر است از یک نجار کمک بگیرید.

 

فلاورباکس چوبی مستطیل شکل با گل‌های صورتی و گیاه زینتی، کفپوش سنگی طوسی، محوطه پوشیده از چمن و درختچه شمشاد

ساخت باکس گل علاوه‌بر صرفه‌جویی در هزینه، این امکان را به شما می‌دهد که بتوانید فلاور باکس موردعلاقه‌ی خود را در ابعاد و اندازه‌ی دلخواه طراحی نمایید. در هنگام تهیه چوب برای ساخت آلاچیق مدرن و فلاورباکس‌ها در محوطه سازی باغ و ساختمان، لازم است دقت کنید که چوب انتخاب شده، از مقاومت خوبی در برابر رطوبت برخوردار باشد.

مقاله صفر تا صد طراحی آلاچیق کنار استخر را برای مطالعه بیشتر پیشنهاد می‌کنیم.

 

قیمت فلاور باکس

فلاورباکس سه طبقه پایه دار چوبی با گلدان‌های سفالی، حیاط با کفپوش چمن و حصار چوبی

برآورد هزینه و قیمت فلاور باکس به عوامل مختلفی مثل ابعاد، جنس و نوع باکس انتخاب شده، بستگی دارد. لذا لازم است قبل از خرید، قیمت انواع مختلف آن را بررسی کنید تا بتوانید با در نظر گرفتن بودجه، سلیقه‌ی شخصی و موقعیت قرارگیری فلاورباکس، انتخاب درستی داشته باشید.

 

گیاهان مناسب برای کاشت در فلاورباکس

تراس با کفپوش کاشی سنگی، فلاورباکس‌های زمینی مستطیلی و سفید رنگ، انواع گل و گیاه زینتی با منظره درخت و شهر

انواع، گل، گیاه مانند گیاهان آپاتمانی مقاوم به سرما و درختچه‌ها را در فلاور باکس می‌توان کاشت فقط کافی است به این نکته دقت نمایید که باتوجه به نوع گیاهتان، هر چه عمق جعبه گل بیشتر و دارای خروجی زهکش مناسبی باشد، گیاه رشد بهتری خواهد داشت.

 

نکات تکمیلی

 • یکی از نکات بسیار مهم که باید در استفاده از فلاورباکس‌ها به آن دقت نمود، داشتن زهکشی در آن‌ها می‌باشد. به منظور زهکشی مناسب، لازم است در کف گلدان سوراخ‌هایی تعبیه شود.
 • در انتخاب اندازه و ابعاد باکس گل باید دقت کنید، زیرا فلاورباکس‌هایی با ابعاد بزرگ کار جابجایی را دشوار می‌کنند.
 • ابعاد جعبه‌ی گل باید با نوع گیاهی که در آن کاشته می‌شود متناسب باشد. زیرا فضای موردنیاز برای رشد ریشه گیاهان متفاوت می‌باشد و رشد ریشه گیاه ممکن است به فلاورباکس آسیب برساند.

 

فلاور باکس چوبی مستطیل شکل بزرگ، گل‌های هفت رنگ بزرگ، درب چوبی و پنجره سفید و دیوارپوش چوبی

 • در انتخاب فلاور باکس چوبی به مرغوب بودن جنس چوب آن توجه نمایید. به دلیل اینکه چوب‌های نامرغوب در برخی شرایط آب و هوایی دچار پوسیدگی می‌شوند.
 • برای انتخاب مکان باکس گل به نورگیری مناسب آن توجه کنید.
 • از آنجایی که باکس‌های گل، مکان کاشت و پرورش گل و گیاه می‌باشند بنابراین به آبیاری فضای سبزنیاز است و لازم است که این باکس‌ها آب‌بندی و عایق‌کاری شوند.

 

محوطه‌ بیرونی با کفپوش چوبی، دیوار آجری تیره رنگ، سه فلاورباکس چوبی به هم چسبیده در کنار باغچه

 • تناسب و هماهنگی بصری فلاورباکس با محیط از اهمیت بالایی برخوردار است، لذا سعی کنید مناسب‌ترین گزینه را انتخاب نمایید تا دکوراسیون محیط دچار بی‌نظمی و ناهماهنگی نشود.
 • اگر از باکس گل برای کاشت درخت و یا درختچه استفاده می‌کنید، لازم است فلاورباکس را بر اساس میزان ریشه‌دهی درخت انتخاب نمایید تا ریشه گیاه و فلاورباکستان آسیب نبیند.
 • این نکته را در نظر بگیرید که خاک باکس گل زودتر خشک شده و نیاز به آبیاری بیشتری دارد.

 

سخن پایانی

فلاورباکس چوبی جلوی پنجره مشکی رنگ، گل‌های زرد، سفید و نارنجی، درختچه‌های کوچک، دیوارپوش سنگی، گلدان چوبی با آویز فلزی

همانطور که مشاهده کردید، فلاور باکس‌ها به دلیل ویژگی‌های ساختاری، در فضاهای مختلف قابل استفاده می‌باشند. به همین جهت بسیار مفید و کاربردی هستند و در دکوراسیون خانه، شهرسازی و اماکن عمومی نیز به عنوان عنصر زیبایی به کار برده می‌شوند. بنابراین هنگام انتخاب و خرید فقط کافی است به ابعاد و جنس آن توجه نموده و بهترین نوع آن را تهیه نمایید. این نکته را نیز به یاد داشته باشید که صبر و شکیبایی، کلید خلق طراحی منحصربه‌فرد و انرژی‌بخش است. لذا با اندکی صبر و تامل از خلاقیت خود بهره ببرید و فضای سبز خود را آنگونه که می‌پسندید، دیزاین کنید.

منتظر پیشنهادات و نظرات شما هستیم.

 

20 نمونه فلاور باکس در دکوراسیون