انواع کتابخانه های کوچک و دکوراسیون آن‌ها در اتاق های گوناگون

نشیمنی با دیوارپوش چوبی و کتابخانه بزرگی زیر راه پله طبقه دوم

امروزه به دلیل افزایش جمعیت شهرها و هم‌چنین گرانی و تورم، افراد جامعه به سمت زندگی و کار در خانه‌هایی با متراژ کم رفته‌‌اند. ازاین‌رو نیاز افراد به لوازم کم‌جا و کوچک برای دکوراسیون داخلی بیشتر شده است. در این‌ مقاله قصد داریم در مورد کتابخانه‌های کوچک و کم جا صحبت کنیم و به شما ویژگی‌های مختلف این نوع کتابخانه را بگوییم. سپس شما را با ایده‌هایی که می‌توانید برای طراحی و سفارش کتابخانه‌های کوچک و کم‌ جا به کار ببرید آشنا می‌کنیم.

سوالات متداول:

انواع کتابخانه دیواری؟

کتابخانه دیواری کوچک، کتابخانه دیواری کوچک و جادار، کتابخانه دیواری هندسی


ویژگی های کتابخانه چوبی چیست؟

چوب یکی از محبوب‌ترین متریال‌‌ها برای ساخت کتابخانه‌های کوچک و کم جا است. چوب‌ها انواع و اقسام بسیار زیادی دارند که بر اساس مرغوبیت آن‌ها قیمت‌گذاری می‌شوند. هرچه چوب مورد نظر خشک‌تر بوده و از مناطق آب و ‌هوایی معتدل و خشک‌تری آمده باشد، گران‌تر محسوب می‌شود.


کتاب‌خانه چند کاربره چیست؟

این نوع از کتاب‌خانه‌ها به این صورت هستند که از یک باکس قفسه‌بندی شده داخل یا روی وسیله دیگر مانند تخت، میز تحریر و یا مبل ساخته شده است. برای مثال انواعی از میز تحریرها وجود دارند که بر روی آن‌ها یک کتابخانه کوچک و کم ‌جا قرار می‌گیرد. در برخی از میز تحریرها در قسمت زیر میز و دو طرف جایی که پا قرار می‌گیرد قفسه‌بندی‌هایی به عنوان کتاب‌خانه وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای نگه‌داشتن کتاب‌ها یا سایر لوازم خود استفاده کنید.


چگونه از کتابخانه در دکوراسیون پذیرایی استفاده کنیم؟

1- در صورتی که فضای زیادی در خانه ندارید می‌توانید از فضای روی دیوار استفاده کرده و کتاب‌خانه‌های سرتاسری روی دیوار تعبیه کنید تا بتوانید از فضای زیر کتاب‌خانه برای قرار دادن سایر ملزومات خانه مانند مبل و بوفه و یا هر چیز دیگری استفاده کنید. 2- از کتابخانه‌های کوچک و کم جا می‌توانید به عنوان پارتیشن برای جداسازی فضاهای موجود در پذیرایی خانه‌تان نیز استفاده کنید. هم‌چنین می‌توانید از کتاب‌خانه‌های کوچک و آماده‌ای که در بازار وجود دارند برای اتاق پذیرایی خانه خود استفاده کنید. 3- از ایده‌هایی دیگری که برای کتاب‌خانه در پذیرایی می‌توانید از آن بهره ببرید، تغییر کاربری کتاب‌خانه به کنسول است. به این صورت می‌توانید روی آن آینه و لوازم دکوری قرار دهید.

 

فهرست مطالب:

تصویر اتاق آفتابگیر باریکی با قفسه های سفید روی دیوار به عنوان کتابخانه

انواع کتابخانه‌های دیواری

کتابخانه‌های کوچک و کم جا می‌توانند شامل کتاب‌خانه‌هایی که با کمی تغییر کاربری ساخته شده‌اند، کتاب‌خانه‌های دیواری، کتاب‌خانه‌هایی که روی زمین قرار می‌گیرند و … شوند که البته هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند.

1.      کتاب‌خانه دیواری کوچک

کتاب‌خانه‌های دیواری کوچک در واقع شامل کتاب‌خانه‌ها و یا شلف‌هایی می‌شوند که با طراحی‌ها و مدل‌های مختلفی ارائه شده و روی دیوار قرار می‌گیرند. مزیتی که این مدل کتابخانه‌های کوچک و کم جا دارند این است که از فضای زیر آن‌ها می‌توان استفاده کرد. در واقع این نوع کتابخانه‌ها فضای روی زمین اتاق را اشغال نمی‌کنند که این خود یک مزیت بسیار بزرگ است.

این کتاب‌خانه‌ها طراحی‌های مختلفی دارند. برای مثال برخی از آن‌ها به این صورت هستند که از تخته‌های ساده که به صورت مطبق به دیوار پرچ می‌شوند، ساخته می‌شوند. برخی دیگر به این شکل هستند که یک باکس کامل که دارای قفسه‌بندی است را به دیوار پرچ می‌کنند. برخی دیگر نیز به این حالت ساخته می‌شوند که در فرورفتگی‌های داخل دیوار، مثل فضاهایی که برای کمد دیواری یا هرچیز دیگر در نظر گرفته شده به صورت قالبی وارد شده و به دیوار آن ناحیه پرچ می‌شود. در چنین مدل‌هایی یک فضای توخالی و باز روی دیوار و زیر کتابخانه وجود خواهد داشت که می‌توان از این فضا برای ساخت یا قرار دادن میز تحریر، کمد و یا حتی یک نشیمن راحتی استفاده کرد.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله ایده‌های خلاقانه برای طراحی قفسه و شلف در دکوراسیون منزل را مطالعه فرمایید.

تصویر یک کتابخانه عمق با قفسه های چوبی در فرورفتگی دیوار آجری قرمز

2.      کتابخانه دیواری کوچک اما جادار

ممکن است با خود فکر کنید در صورتی که کتابخانه‌های کوچک و کم ‌جا را انتخاب کنید، جای زیادی برای قرار دادن کتاب‌ها و لوازم خود نخواهید داشت. ما به شما می‌گوییم که اصلا این طور نیست. زیرا طراحان بزرگ دنیا کتاب‌خانه‌هایی طراحی کرده‌اند که در عین حجم کم و کوچک‌ بودن، کتاب‌های بسیار زیادی را در خود جای می‌دهند.

برای مثال آن‌ها این کتاب‌خانه‌ها را بر اساس طول کتاب‌ها طراحی کرده‌اند و حتی بدون ذره‌ای خطا و با دقت بسیار زیادی قفسه‌های متعدد برای کتابخانه طراحی کرده‌اند. همچنین برخی از طراحان بر روی عمق قفسه‌ها مانور داده‌اند و با زیادتر در نظر گرفتن عمق قفسه‌ها نه تنها فضای زیادی اشغال نمی‌‌کنند بلکه ظرفیت کتاب‌خانه را به دو برابر کتاب‌خانه‌‌های معمولی افزایش داده‌اند.

 

اتاقی با دیوارهای آبی و خاکستری و قفسه های هندسی مشکی برای قرار دادن کتاب مقابل مبل طوسی

3. کتابخانه دیواری هندسی

کتاب‌خانه‌های دیواری را در انواع و اقسام بسیار متنوعی می‌توان طراحی کرد و سفارش داد. برای مثال می‌توان کتاب‌خانه‌های دیواری را به اشکال هندسی متفاوت نظیر دایره و مثلث و .. ساخت که در داخل آن‌ها قفسه یا طبقات کتاب‌خانه قرار بگیرد. همچنین می‌توان از باکس‌‌های تکی و جدا از هم و پرچ کردن آن‌ها به دیوار به عنوان کتاب‌خانه استفاده کرد. از دیگر ایده‌‌های کاربردی می‌توان به استفاده از طبقات چوبی یا فلزی مسطح اشاره کرد. این طبقات در اشکال مختلفی بر روی دیوار قرار می‌گیرند و فضایی برای قرار دادن کتاب‌های شما ایجاد می‌کنند.

تصویر یک میز تحریر چوبی و فلزی دو نفره با قفسه های کتاب وسط میز و دو صندلی طلایی

انواع کتاب‌خانه کوچک

کتابخانه‌های کوچک و کم جا همان طور که گفته شد انواع و اقسام زیادی دارند. در ادامه به توضیحاتی درباره برخی از آن‌ها خواهیم پرداخت که دانستن این توضیحات برای شما ضروری خواهد بود.

کتاب‌خانه‌های چند کاربره

این نوع از کتاب‌خانه‌ها به این صورت هستند که از یک باکس قفسه‌بندی شده داخل یا روی وسیله دیگر مانند تخت، میز تحریر و یا مبل ساخته شده است. برای مثال انواعی از میز تحریرها وجود دارند که بر روی آن‌ها یک کتابخانه کوچک و کم ‌جا قرار می‌گیرد. در برخی از میز تحریرها در قسمت زیر میز و دو طرف جایی که پا قرار می‌گیرد قفسه‌بندی‌هایی به عنوان کتاب‌خانه وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای نگه‌داشتن کتاب‌ها یا سایر لوازم خود استفاده کنید.

همچنین در قسمت بالای تخت و یا پایین تخت نیز می‌توان یک کتابخانه کوچک و کم ‌جا تعبیه کرد. ایده دیگری که وجود دارد این است که شما می‌توانید از مبل‌های نشیمنی که زیر آن‌ها به شکل کتاب‌خانه درآمده نیز استفاده کنید تا هم کاربری مبل را برای شما داشته باشد و هم نیاز شما به کتاب‌خانه رفع شده باشد. از دیگر ایده‌هایی که می‌توان برای مدل کتابخانه‌های کوچک و کم جا پیاده کرد این است که در فضاهایی که استفاده خاصی ندارند و اصطلاحا فضاهای پرت نامیده می‌شوند از قفسه‌بندی‌هایی به عنوان کتاب‌خانه استفاده کنید.

برای مثال فضای زیر پنجره، فضای زیر پله، فضای زیر اپن، میز تلویزیون و یا میز جلو مبلی، زیر دسته‌های مبل و … . همه مواردی که مثال زدیم جزو فضاهایی هستند که استفاده خاصی نمی‌توان از آن‌ها به عمل آورد. ازاین‌رو با استفاده از این فضاها به عنوان کتابخانه‌های کوچک و کم‌ جا نه تنها نیازتان به کتاب‌خانه برطرف می‌شود بلکه با استفاده از این وسایل چند کاربره زیبایی دکوراسیون داخلی خانه خود را دوچندان کرده‌اید.

 

تصویر کمددیواری سفید رنگی با چند قفسه برای کتاب در انتهای کمد

کمددیواری کتاب‌خانه‌دار

کلوزت یا کلازت‌ها نوعی کمد دیواری‌ هستند که کاربردهای بسیار متعددی دارند. یکی از آن‌ها کتاب‌خانه است. برای مثال می‌توان قسمتی از کلازت را قفسه‌بندی کرد تا بتوان به عنوان یک کتابخانه کوچک و کم ‌جا از آن استفاده کرد. همچنین به جای قفسه‌بندی می‌توان از صفحات چوبی موازی در کلازت استفاده کرد تا به عنوان کتاب‌خانه مورد استفاده قرار بگیرد.

همچنین در فضاهایی که نیاز زیاد به کتاب‌خانه وجود دارد مانند دفتر کار، می‌توان کل فضای کلازت را به کتاب‌خانه تبدیل کرد. از طرفی یکی از ایده‌های بسیار کاربردی که برای ساخت کتابخانه‌های کوچک و کم جا در کمد دیواری قابل اجرا است این است که از کتاب‌خانه‌ کشویی و سرتاسری بهره ببرید. به این صورت که از یک باکس طولی و سرتاسری قفسه‌بندی شده که به شکل کشویی وارد عمق کمد دیواری می‌شود به عنوان کتاب‌‌خانه استفاده کنید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله کلوزت روم یا اتاق لباس چیست و چگونه طراحی می‌شود؟ را مطالعه فرمایید.

کتابخانه کشویی سرتاسری و عمودی

انواع دیگری از کتابخانه‌های کوچک و کم جا طراحی شده‌اند که به صورت یک کشوی سرتاسری و عمودی قفسه‌بندی شده‌ و وارد عمق دیوار و یا محلی که برای کمد دیواری تعبیه شده است، می‌شود. از این رو شما تنها با اشغال عرضی معادل 40 الی 50 سانتی‌متر از عرض اتاق، صاحب یک کتاب‌خانه بسیار بزرگ می‌شوید.

 

نصب قفسه های چوبی کنج دیوار بعنوان کتابخانه و جایی زرد و خاکستری برای نشستن زیر آن

کتاب‌خانه کنج دیواری

اگر شما هم همانند بسیاری از افراد از متراژ کمی در منزل یا محل کارتان برخوردار هستید، می‌توانید برای قرار دادن لوازم جانبی مثل کتاب‌خانه به شکلی که در ادامه بیان می‌کنیم عمل کنید. کمی خلاقیت به خرج دهید و از قسمت‌های در خانه و یا فضای مورد نظرتان که هیچ استفاده مفیدی نمی‌توان از آن کرد برای ساخت و تعبیه کتابخانه‌های کوچک و کم جا استفاده کنید.

یکی از این فضاها، فضاهای کنج دیوار است. معمولا افراد از چنین فضاهایی برای قرار دادن گلدان یا لوازم دکوری استفاده می‌کنند. ازاین‌رو کاربری ویژه‌ای ندارند. شما با دادن ایده‌های بسیار خلاقانه می‌توانید از این فضاها استفاده کنید و کتاب‌خانه‌‌های کنج دیواری بسازید. علاوه‌بر آن نه تنها می‌توانید از این فضا برای ساخت کتاب‌خانه بهره ببرید، بلکه می‌توانید از قسمت روی کتاب‌خانه به عنوان محلی برای نشستن نیز استفاده کنید.

کتاب‌خانه‌هایی که برای کنج دیوار می‌سازید با توجه به نیازتان ممکن است به شکل سرتاسری و یا کوتاه باشند. همچنین می‌توانید قسمت زیر آن را به کمد تبدیل کنید تا از آن برای قرار دادن لوازمی که نمی‌خواهید در معرض دید باشند، استفاده کنید.

برای ساخت کتابخانه‌های کوچک و کم جا در کنج دیوار می‌توانید از انواع متریال‌ها اعم از شیشه، فلز و یا چوب استفاده کنید. به این صورت که می‌توانید چارچوب‌های فلزی سفارش دهید و با شیشه طبقه‌های مثلثی بر روی آن بسازید و کتابخانه خود را در کنج دیوار قرار دهید. همچنین می‌توانید تنها با استفاده از صفحات فلزی، چوبی و یا شیشه‌ای مثلثی و نیز زاویه‌‌ها و یا بست‌های مخصوصی که به دیوار پرچ می‌شوند و بدون استفاده هیچ چارچوبی تنها چند طبقه در کنج دیوار ایجاد کنید و از آن به عنوان کتاب‌خانه بهره ببرید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله همه چیز درباره بلوک شیشه‌‌ای و کاربردهای آن را مطالعه فرمایید.

تصویر اتاق کاری با دکور یک دیوار به عنوان کتابخانه با چوب قهوه ای تیره و میز وصندلی

انواع کتابخانه از لحاظ جنس

کتاب‌خانه چوبی

چوب یکی از محبوب‌ترین متریال‌‌ها برای ساخت کتابخانه‌های کوچک و کم جا است. چوب‌ها انواع و اقسام بسیار زیادی دارند که بر اساس مرغوبیت آن‌ها قیمت‌گذاری می‌شوند. هرچه چوب مورد نظر خشک‌تر بوده و از مناطق آب و ‌هوایی معتدل و خشک‌تری آمده باشد، گران‌تر محسوب می‌شود.

استفاده از چوب می‌توان هزاران مدل کتاب‌خانه چوبی بزرگ و کوچک خلق کرد. برای مثال می‌توان کتاب‌خانه‌های کوچکی طراحی کرد که به شکل اشکال مورد علاقه کودکان باشد. همچنین کتاب‌خانه‌هایی به شکل حیوانات یا هر چیز دیگر که به عنوان یک وسیله دکوری و کاربردی جذاب برای اتاق کودک محسوب می‌شود.

در واقع تمام انواع و مدل‌های کتابخانه که پیش‌تر گفته شد را به راحتی می‌توان با استفاده از چوب‌های مختلف تهیه و تولید کرد.

تصویر اتاقی با قفسه های کتاب ام دی اف سفید و یک مبل ال شکل با پارچه راه راه رنگی و آباژور

کتاب‌خانه ام ‌دی اف

ام دی اف یکی از فرآورده‌های چوبی است و کاربرد بسیار زیادی در ساخت لوازم دکوراسیون داخلی دارد. از ویژگی‌های بسیار خوب ام دی اف دوام بسیار بالای آن است زیرا در هنگام ساخت و فرآوری این محصول از حرارت بسیار بالا استفاده می‌کنند، بنابراین بسیار بادوام و محکم ساخته می‌شود. همچنین نسبت به چوب هزینه کمتری دارند. از طرفی به راحتی می‌توان بر روی آن روکش‌هایی با طرح‌ها و رنگ‌های مختلف کشید و مدل آن را تغییر داد.

بنابراین اگر قصد خرید کتابخانه ام دی اف دارید اصلا نگران نباشید زیرا ایده‌های گوناگونی را می‌توان برای کتابخانه‌های کوچک و کم جا ام دی افی طراحی و اجرا کرد. ضمنا لازم به ذکر است که تمامی موارد و مدل‌هایی که پیش‌تر برای ساخت کتاب‌خانه به آن‌ها اشاره کردیم را می‌توان با استفاده از ام دی اف اجرا کرد.

 

نشیمنی با دکوراسیون سفید و مشکی و قفسه های کتاب با فریم فلزی مشکی

کتاب‌خانه‌های فلزی

امروزه در طراحی‌ها و دکوراسیون‌های داخلی به سبک اینداستریال و یا مدرن و حتی کلاسیک استفاده از لوازم خانگی فلزی کاربرد ویژه‌‌ای پیدا کرده است. یکی از لوازمی که می‌توان با استفاده از فلزات آن را در دکوراسیون داخلی خانه اجرا کرد، کتاب‌خانه است. انواع بسیار متفاوتی از کتاب‌خانه‌های فلزی وجود دارند که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت. یکی از این مدل‌ها ساخت کتاب‌خانه‌هایی است که چارچوب فلزی دارند و با استفاده از صفحات چوبی و یا شیشه‌ای طبقه‌بندی شده‌‌اند.

برخی طراحان چارچوب این نوع کتاب‌خانه‌ها را به شکل ضربدرهای فلزی طراحی می‌کنند که دکور ویژه‌ای به اتاق نشیمن شما می‌بخشد. همچنین برخی دیگر از انواع کتابخانه‌های کوچک و کم جا با استفاده از چارچوب‌های استیل و براق با طبقات شیشه‌ای، آینه‌ای و یا چوبی ساخته می‌شوند. این کتاب‌خانه‌ها در سبک لوازم کلاسیک قرار می‌گیرند و جلوه‌ی ویژه‌ای به واسطه براق بودنشان به دکوراسیون داخلی می‌دهند. برخی از انواع کتاب‌خانه‌ها نیز به صورت سرتاسری فلزی هستند که ست کردن آن‌ها با سایر لوازم و دکوراسیون خانه کار مشکلی است و بیشتر برای فضاهایی که دکوراسیون داخلی مدرن و خاصی دارند استفاده می‌شود.

ساخت کتابخانه با قفسه های چوبی کنج دیوار بالای رادیاتور پکیج

ساخت قفسه‌های اضافی

پیش‌تر نیز به این نکته اشاره کردیم که ساخت قفسه‌‌های دیواری یکی از ایده‌هایی است که می‌توانید برای ساخت کتابخانه‌های کوچک و کم جا استفاده کنید. از این رو می‌توانید بر روی دیوار یا حتی در فضاهایی که کوچک هستند و هیچ استفاده‌ای از آن نمی‌‌توان کرد، قفسه‌ها و باکس‌های مناسبی سفارش دهید. به این ترتیب تا جای ممکن از این فضای کم استفاده خواهید کرد و چیدمان کتاب‌هایتان نظم بهتری خواهند داشت.

نشیمن کوچکی با دیوارهای آبی و مبل طوسی به همراه یک کتابخانه چوبی سرتاسری

دکور کتابخانه در اتاق‌های گوناگون منزل

اگر می‌خواهید کتابخانه خود را در اتاق پذیرایی قرار دهید، باید به نکات خاصی توجه کنید. همچنین ما در ادامه راهنمای شما هستیم تا به بهترین نحوه کتابخانه مورد نظرتان را در اتاق خود قرار دهید و علاوه‌بر زیباتر شدن دکوراسیون اتاق، علاقه شما به مطالعه و کتابخوانی افزایش یابد.

1.      دکور کتاب‌خانه در پذیرایی

یکی از لوازمی که می‌توان در دکور پذیرایی خانه به کار برد، کتابخانه است. شما می‌توانید با کتاب‌خانه در پذیرایی خانه‌تان دکوراسیون بسیار زیبایی ایجاد کنید. برای مثال در صورتی که فضای زیادی در خانه ندارید می‌توانید از فضای روی دیوار استفاده کرده و کتاب‌خانه‌های سرتاسری روی دیوار تعبیه کنید تا بتوانید از فضای زیر کتاب‌خانه برای قرار دادن سایر ملزومات خانه مانند مبل و بوفه و یا هر چیز دیگری استفاده کنید.

از کتابخانه‌های کوچک و کم جا می‌توانید به عنوان پارتیشن برای جداسازی فضاهای موجود در پذیرایی خانه‌تان نیز استفاده کنید. هم‌چنین می‌توانید از کتاب‌خانه‌های کوچک و آماده‌ای که در بازار وجود دارند برای اتاق پذیرایی خانه خود استفاده کنید. از ایده‌هایی دیگری که برای کتاب‌خانه در پذیرایی می‌توانید از آن بهره ببرید، تغییر کاربری کتاب‌خانه به کنسول است. به این صورت می‌توانید روی آن آینه و لوازم دکوری قرار دهید.

پیشنهاد می‌کنیم مقالات کامل ترین مرجع دکوراسیون پذیرایی و اصول طراحی دیوار پذیرایی را مطالعه فرمایید.

اتاقی سفید و آبی نوجوانی با تخت چوبی و قفسه های کتاب چوبی سفید بالای تخت خواب

2.      انتخاب مدل و دکور کتاب‌خانه اتاق نوجوان

از آن‌جا که نیاز نوجوانان نسبت به بزرگسالان و یا کودکان متفاوت‌تر است ازاین‌رو کاربردی که کتاب‌‌خانه برای آن‌ها دارد می‌تواند کمی متفاوت‌تر باشد. کتاب‌خانه‌های اتاق نوجوان معمولا طراحی اسپرت و یا مدرن دارند. بنابراین اکثرا ساده و جمع و جور هستند. از ایده‌هایی که برای ساخت کتاب‌خانه نوجوان می‌توان پیاده کرد این است که بر روی میز کامپیوتر آن‌ها و یا در زیر میز کامپیوتر‌شان از کتابخانه‌های کوچک و کم جا استفاده کرد.

همچنین می‌توان از کتاب‌خانه‌های دیواری بر روی دیوار اتاق نوجوانان استفاده کرد که بتوانند از قسمت زیر آن برای قرار دادن میز کامپیوتر استفاده کنند. از دیگر ایده‌هایی که برای کتاب‌خانه اتاق نوجوان می‌توان اجرا کرد این است که کتاب‌خانه‌های کوچک و کم‌‌ جایی را در کلازت اتاق نوجوانان تعبیه کنید.

کلازت‌ها یکی از قسمت‌های بسیار کاربردی در اتاق خواب نوجوان هستند که می‌توانند کاربردهای بسیار متعددی از جمله آویزان کردن لباس‌ها، کشو و کمد و کتاب‌خانه نیز داشته باشند. کتابخانه در کلازت‌ به این شکل است که در دیوار اتاق تعبیه می‌شود، بنابراین از متراژ یک دیوار می‌توان استفاده‌های بسیار متعددی کرد.

تصویر اتاقی با مکانی برای نشستن زیر پنجره و قفسه های کتاب اطراف آن

سخن پایانی

در این مقاله در رابطه با انواع کتابخانه‌های کوچک و کم جا و ایده‌های که می‌توانید با استفاده از آن‌ها بهترین گزینه‌ها را برای فضای در دسترس‌تان انتخاب کنید، صحبت کردیم. بنابراین با توجه به موارد گفته شده و از همه مهم‌تر بودجه‌ای که در اختیار دارید می‌توانید کتاب‌خانه‌هایی کوچک و کم‌ جا با متریال‌ها و یا طراحی‌های بسیار متفاوت و کاربردی سفارش دهید و از منظم بودن چیدمان کتاب‌هایتان لذت ببرید.