همه چیز درباره بلوک شیشه‌‌ای و کاربردهای آن

سالن نشیمنی با فرش خاکستری طرح‌دار، مبلمان کرم و بنفش، دیوار بلوک شیشه‌ای، میز گرد شیشه‌ای و چوبی، سقف سفید و کفپوش کرمی

شیشه‌هایی که به طور کلی کوچک‌تر و ضخیم‌تر از شیشه‌های معمولی و شبیه بلوک‌های ساختمانی هستند، بلوک‌های شیشه‌‌ای نامیده می‌شوند. ضخامت آن‌ها بین ۵ تا ۷ سانتی‌متر یا بیشتر است و عبور نور از آن‌ها امکان‌پذیر است، اما معمولاً از وضوح نوری مشابه شیشه‌های معمولی برخوردار نیستند. بلوک‌های شیشه‌‌ای که گاهی اوقات آجر شیشه‌‌ای نیز نامیده می‌شوند، اغلب مربع شکل هستند، اگرچه می‌توان آن‌ها را به اشکال دیگر مانند شش ضلعی و بلوک‌های که دارای انتهای منحنی هستند، نیز خریداری کرد. بلوک‌ شیشه‌ای بیشتر در ساخت دیوارها و پنجره‌های تزئینی استفاده می‌شود، اگرچه می‌تواند به عنوان کفپوش نیز مورد استفاده قرار گیرد، اما هدف اصلی از تولید آن‌ها بیشتر جنبه تزیینی است. در ادامه به معرفی دقیق‌تر این متریال خواهیم پرداخت. با معمارنو همراه باشید.

 

اینفوگرافی کاربرد بلوک شیشه‌ای با طراحی دایره‌ای و رنگی به همراه هفت آیکون

سوالات متداول:

بلوک شیشه‌ای در چند نوع طراحی می‌شود؟

بلوک‌ شیشه‌ای در انواع مات، شفاف، رنگی، ضد حریق و ضد صدا طراحی می‌شود.


بلوک شیشه‌ای در طراحی دکوراسیون چه فضاهایی کاربرد دارد؟

بلوک شیشه‌ای در طراحی دیوار، سقف و کف فضاهای تجاری، اداری و مسکونی، محوطه‌سازی، پایانه‌های مترو، مراکز آموزشی مانند مدارس، پارکینگ‌ها و سالن‌های ورزشی و … به کار می‌رود.


بلوک‌های شیشه‌ای در چه اشکالی طراحی و تولید می‌شوند؟

بلوک شیشه‌ای به شکل مربع در ابعاد مختلف ۲۴*۲۴، ۱۹*۱۹ سانتی‌متر یا مستطیل شکل در ابعاد ۱۰*۲۰ یا ۱۵* ۲۰ سانتی‌متر طراحی و تولید می‌شود.

 

نحوه تولید بلوک شیشه‌‌ای

اتاقی با میز چوبی قهوه‌ای، دیوار بلوک شیشه‌ای، صندلی چوبی، کفپوش کرم و طوسی، گلدان سفید و درب تاشو شیشه‌ای با فریم مشکی

بلوک شیشه‌ای از طریق یک فرآیند ساده و در عین حال دقیق تولید می‌شود. ماسه سیلیس، خاکستر سودا و سنگ آهک در مخازن تا ۲۳۰۰ درجه فارنهایت مخلوط و ذوب می‌شوند. از مخازن، مقدار دقیقی شیشه مذاب در قالب‌های نیمه بلوک ریخته می‌شود، سپس دو نیمه با هم مهر و موم شده، خلاء جزئی در واحد ایجاد می‌شود، سپس حرارت داده می‌شوند، به آرامی خنک می‌شوند و در نهایت هر بلوک از نظر وضوح و مقاومت مورد آزمایش قرار می‌گیرد. این نوع بلوک‌های تو خالی بیشتر برای دیوار استفاده می‌شوند. نوع بلوک کف معمولا تو پر است و اگر از نوع تو خالی در کفپوش شیشه‌ای استفاده شود، باید بسیار ضخیم و در قاب‌های فلزی یا بتنی قرار گرفته باشند. به هنگام خرید بلوک باید نوع کاربرد آن را مشخص کنید تا با مقاومت صحیح خرید خود را انجام دهید.

 

اشکال بلوک شیشه‌‌ای

سالن انتظاری با مبلمان آبی، دیوار سبز روشن، نمای دیوار بلوک شیشه‌‌ای، کفپوش طوسی و میز گرد با طرح سنگ مرمر خاکستری

بلوک‌های شیشه‌‌ای می‌توانند توخالی یا تو پر، در اندازه‌ها، اشکال و الگوهای مختلف تولید شوند. متداول‌ترین آن‌ها به شکل مربع در ابعاد مختلف ۲۴*۲۴، ۱۹*۱۹ سانتی‌متر یا مستطیل شکل در ابعاد ۱۰*۲۰ یا ۱۵* ۲۰ سانتی‌متر تولید می‌شوند. می‌توان گفت هر یک تکه از این بلوک‌ها به طور متوسط بین ۱ تا ۲ کیلوگرم وزن دارد.

 

انواع بلوک شیشه‌‌ای

ورودی خانه‌ای با پلکان چوبی، دیوار سبز روشن، کفپوش چوبی قهوه‌ای، درب چوبی سبز و قاب دیوار ورودی بلوک شیشه‌ای

امروزه این متریال به بخشی جدایی ناپذیر از طراحی داخلی لوکس تبدیل شده است. آنچه انتخاب بلوک شیشه‌ای را بیشتر جالب می‌کند، طیف گسترده‌‌ای از الگوها است.

 

بلوک شیشه‌‌ای مات

حمام و سرویس بهداشتی با دیوار جداکننده بلوک شیشه‌ای، کفپوش سرامیک کرم و قهوه‌ای، توالت سفید و روشویی سنگ مرمر جگری

نوع مات بیشتر برای فضاهایی که حفظ حریم خصوصی دارای اهمیت است، مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته به دلیل مات بودن نور زیادی را از خود عبور نمی‌دهند و فضا را خیلی روشن نمی‌کنند. این متریال را می‌توانید در دو نوع سفید و شیری رنگ، با توجه به دکوراسیون داخلی انتخاب کنید. به دلیل مات بودن در فضای داخلی، بیشتر در طراحی حمام و سرویس بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

بلوک شیشه‌‌ای شفاف

نوع شفاف به دلیل این که نور را از خود عبور می‌دهد، برای فضاهایی که با کمبود نور روبرو هستند، یک انتخاب مناسب خواهد بود. همچنین این نوع شیشه‌ها حریم خصوصی را حفظ نمی‌کنند و معمولا چنین شیشه‌هایی برای تزیینات داخلی استفاده می‌شوند.

 

بلوک شیشه‌‌ای طرح دار

اتاقی با نیمکت طوسی، دیوار چوبی، سقف چوبی، نمای دیوار بلوک شیشه‌ای طرح‌دار و ستون‌های چوبی

معمولا نوع طرح دار به عنوان بلوک‌های تزیینی و بیشتر در فضاهای داخلی از جمله راه پله‌ها، نما یا پارتیشن مورد استفاده قرار می‌گیرد. گرچه از نوع طرح دار هستند اما می‌توانند نور را از خود عبور دهند.

 

بلوک شیشه‌‌ای رنگی

اتاقی با دیوار بلوک شیشه‌‌ای چندرنگ، کفپوش طوسی روشن، درب شیشه‌ای تاشو و گلدان قهوه‌ای با گیاه زینتی

نوع رنگی که در طیف وسیعی از رنگ‌ها از جمله طلایی، آبی، قرمز و رنگ‌های دیگر تولید می‌شوند، به عنوان یک متریال دکوراتیو شناخته می‌شود و بیشتر به دلیل جنبه زیبایی که دارد به عنوان تزیین بخشی از فضا مورد استفاده قرار می‌گیرد. نوع رنگی بلوک‌های شیشه‌ای به دو صورت دستی یا تزریقی تولید می‌شوند.

 

بلوک شیشه‌‌ای ضد حریق و ضد صدا

راهرو مرکز خریدی با دیوار جداکننده بلوک شیشه‌ای، کفپوش سرامیکی کرمی، دیوار کرمی، پله برقی خاکستری و سقف کنافکاری شده

یکی از ویژگی‌های برخی از این بلوک‌های شیشه‌‌ای ضد حریق بودن آن‌ها است. بلوک‌هایی که از این ویژگی منحصر به فرد برخوردار هستند، به دلیل قیمت بالایی که دارند بیشتر برای مراکز امنیتی همچون بانک‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین می‌توان برای بانک‌ها و مراکزی شبیه به بانک از نظر اهمیت، از نوع بلوک شیشه ‌‌ای نشکن استفاده کرد تا امنیت فضا دوچندان شود. همچنین می‌توان گفت به دلیل اینکه یک متریال عایق صدا است، برای بسیاری از اماکن از جمله کتابخانه‌ها و ساختمان‌های اداری نیز می‌تواند انتخاب مناسبی باشد.

 

مزیت استفاده از بلوک شیشه‌‌ای

آشپزخانه‌ای با کفپوش چوبی قهوه‌ای روشن، کابینت چوبی کرمی تیره، دیوار تلفیقی گچی و بلوک شیشه‌ای و یک گلدان

 • بلوک‌های شیشه‌‌ای اجازه می‌دهند تا نور طبیعی ملایم‌تر از شیشه‌های معمولی عبور کند و فضا روشن شود.
 • آن‌ها برخلاف شیشه‌های معمولی حریم خصوصی را می‌توانند تا حدودی حفظ کنند.
 • این متریال مانند شیشه‌های معمولی در طیف گسترده‌‌ای از گزینه‌ها در دسترس است.
 • ایمنی این شیشه‌ها بسیار بالاتر از نوع معمولی بشکن است.

 

اتاق خوابی با تخت دو نفره قهوه‌ای، میز چوبی مستطیلی، پرده قهوه‌ای، گلدان سفید و دیوار بلوک شیشه‌ای با پنجره مشکی

 • به عنوان عایق حرارتی و صوتی گزینه خوبی برای بسیاری از فضاها محسوب می‌شود.
 • ضخامت دیوار‌های شیشه‌‌ای نسبت به دیوارهای آجری کمتر است، در نتیجه فضای کمتری از فضا اشغال می‌شود.
 • قطعا استفاده از بلوک شیشه‌ای به عنوان قسمتی از دیوار داخلی، به دلیل سبک‌تر بودن نسبت به آجر، وزن ساختمان را می‌تواند کاهش دهد.

 

خانه‌ای با کفپوش چوبی قهوه‌ای، درب سفید ، دیوار جداکننده بلوک شیشه‌ای، صندلی قرمز، سقف سفید و شلف کوچک چوبی مشکی

 • برخلاف شیشه‌‌ی معمولی که در صورت آسیب، کل شیشه نیاز به تعویض دارد، شکستن بلوک شیشه‌‌ای فقط نیاز به تعویض همان بلوک آسیب دیده دارد.
 • از آنجا که بلوک شیشه‌‌ای از شیشه ساخته شده است و معمولاً با ملات یا چسب چسبانده می‌شود، نیازی به نگهداری و مراقبت خاصی ندارد.

 

خانه‌ای با کفپوش چوبی قهوه‌ای، دیوار کاشی سنگی براق کرمی، ورودی بلوک شیشه‌ای و پلکان سفید با حفاظ شیشه‌ای

 • بسیاری از بلوک‌های شیشه‌‌ای بیش از ۵۰ سال، بسیار فراتر از چرخه عمر شیشه‌های معمولی عمر دارند، این موضوع نشان دهنده صرفه جویی قابل توجه در مصالح و نگهداری است.
 • بسیاری از ساختمان‌های جدید با نمای مدرن باید الزامات سختگیرانه‌‌ای را برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی رعایت کنند. بلوک‌های شیشه‌‌ای که به عنوان بخشی از نمای ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند، صرفه جویی در انرژی را به دنبال خواهند داشت. با انتقال نور بیشتر در نمای شیشه‌ای به ویژه در ماه‌های زمستان باعث کاهش اتلاف حرارت می‌شوند، که این موضوع باعث کاهش نیاز به انرژی و در نتیجه صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود.

 

معایب استفاده از بلوک شیشه‌‌ای

 • تولید هر نوع شیشه به دلیل استفاده از دمای بالا، باعث می‌شود که انرژی بالایی صرف شود و این موضوع با مسئله محیط زیست سازگار نخواهد بود.
 • گرچه این متریال مقاومت بالایی دارد اما در مقابل متریال‌هایی همچون آجر یا بتن، شکننده خواهد بود.
 • استفاده از این متریال جذاب برای مناطق زلزله‌خیز توصیه نمی‌شود.

 

کاربرد بلوک شیشه‌‌ای

بلوک شیشه‌ای را می‌توان در دکوراسیون داخلی تمام ساختمان‌های تجاری و مسکونی به عنوان دیوار، کف و سقف استفاده کرد. طیف وسیعی از برنامه‌های کاربردی با نتایج زیبایی شناختی، با بلوک‌های شیشه‌‌ای امکان‌پذیر است. با این حال، آشنایی با ویژگی‌های بلوک‌های شیشه‌‌ای قبل از اینکه به عنوان زیبایی ساختمان و حتی بخشی از طراحی داخلی مورد توجه قرار گیرد، بسیار مهم است. کار با بلوک شیشه‌‌ای نیاز به مهارت خاص و درک کامل از این متریال دارد. امروزه بلوک شیشه‌‌ای به یک متریال همه کاره تبدیل شده است که می‌تواند برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار گیرد. در حالی که بلوک‌های شیشه‌‌ای بیشتر با استفاده در داخل خانه یا ساختمان‌های اداری مرتبط هستند، می‌توان از این بلوک‌ها در خارج از خانه در طراحی محوطه سازی نیز استفاده کرد.

 

راهرویی با کفپوش سفید، سقف مشکی فلزی، دیوار گچی و بلوک شیشه‌ای سه رنگ و افرادی درحال گذر کردن

بلوک شیشه‌‌ای در ایستگاه‌های پلیس، پایانه‌های مترو، مدارس، پارکینگ‌ها و دکوراسیون باشگاه بدنسازی، علاوه‌بر ساختمان‌های جدید، در بازسازی ساختمان‌های قدیمی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان یک متریال تزیینی در لابی ساختمان‌ها، ویترین آشپزخانه‌ها، پارتیشن شیشه‌ای یا به عنوان سقف کاذب مورد استفاده قرار می‌گیرد. یا به عنوان عنصر تزیینی رنگی به دلیل سبک بودن، برای نورپردازی فضا از آن‌ها استفاده می‌شود.

 

استفاده از بلوک شیشه‌‌ای در گلخانه

گلخانه‌ای با گلدان‌های سفالی قهوه‌ای، دیوار بلوک شیشه‌ای، کفپوش طوسی روشن، بوته‌های شمشاد فرم داده شده و درختان بلند

استفاده از بلوک‌های شیشه‌‌ای برای ساختن یک یا چند دیوار، در گلخانه کوچک دارای دو هدف است، اول اینکه ساختار تزئینی دارد، دوم اینکه اجازه می‌دهد نور وارد گلخانه شود. برای این منظور، گرچه نوع مات یا سایر بلوک‌های تزئینی اجازه عبور نور محیط را می‌دهند، اما بلوک‌های شیشه‌‌ای شفاف بیشترین نور را از خود عبور می‌دهند. از آنجا که بلوک‌های شیشه‌‌ای دارای ارزش عایق حرارتی بیشتری نسبت به شیشه‌های دو جداره هستند، گلخانه‌هایی که با استفاده از بلوک‌های شیشه‌‌ای ساخته می‌شوند، می‌توانند دمای داخلی را نیز حفظ کنند. همچنین برای سقف پاسیوها می‌توان از نوع مات بلوک شیشه‌ای استفاده کرد که هم فضا را روشن می‌کنند و هم حریم خصوصی با آن‌ها رعایت می‌شود.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله 10 نکته برای طراحی پاسیو کوچک را مطالعه فرمایید.

 

استفاده از بلوک شیشه‌‌ای در طراحی استخر

حیاطی با استخر خانگی آبی رنگ به شکل دایره با لبه‌های بلوک شیشه‌ای

از بلوک‌های شیشه‌‌ای می‌توان برای ساخت و طراحی استخر یا دیوار محوطه و لبه‌های استخر استفاده کرد. همچنین از نوع مات می‌توان برای جداکردن بین دوش‌ها استفاده کرد. از آنجا که بلوک‌ها با استفاده از چسب سیلیکون به هم چسبیده‌‌اند، باید دقت کنید که در ساخت استخر شیشه‌‌ای، جکوزی آب گرم یا سایر فضاهایی که در معرض آب هستند، نشتی نداشته باشد. همچنین به عنوان دیوار جدا کننده سونا و جکوزی، جدا کننده حمام مستر و رختکن، جدا کننده حمام و سرویس بهداشتی این متریال مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

استفاده از بلوک شیشه‌‌ای در آلاچیق

در حیاط خانه می‌توانید از بلوک‌های شیشه‌‌ای در ساخت دیوار آلاچیق استفاده کنید، نه تنها حریم شما حفظ می‌شود بلکه با ایجاد روشنایی، می‌توانید در فضایی باز مانند آلاچیق کنار استخر، مکانی متفاوت داشته باشید. بلوک‌های شیشه‌‌ای رنگی، شفاف، مات یا بلوک‌هایی با الگوهای تزئینی می‌توانند انتخاب مناسبی باشند.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله همه چیز درباره آلاچیق‌های خانگی را مطالعه فرمایید.

 

استفاده از بلوک شیشه‌‌ای در دفتر کار

اتاق جلسه با میز چوبی، صندلی‌های چرخ‌دار نارنجی، دیوار بلوک شیشه‌‌ای مات، کفپوش کاشی طوسی رنگ، چراغ‌های گرد و یک گلدان

انتخاب بلوک‌های شیشه‌‌ای برای استفاده در دفاتر مدرن اداری بسیار جذاب هستند. می‌توانید با این متریال مکان‌های خصوصی مانند دفتر کار را برای جلسات مهم طراحی کنید و فضای عمومی را از فضاهای خصوصی‌تر جدا کنید.

 

استفاده از بلوک شیشه‌‌ای در آشپزخانه

آشپزخانه‌ای با کابینت سفید، دیوار بلوک شیشه‌ای، میز چوبی سفید، صندلی‌های مشکی و جزیره سفید با رویه سنگ مرمر طرح‌دار

برای بسیاری از افراد، آشپزخانه یک فضای مهم بشمار می‌آید. بلوک‌های شیشه‌‌ای نه تنها برای روشنایی بیشتر، بلکه برای افزودن رنگ و ایجاد ویژگی‌های خارق العاده می‌توانند در آشپزخانه بسیار مفید واقع شوند. نوع رنگی به عنوان دیوار کانتر آشپزخانه می‌تواند فضای کسل‌کننده را به یک فضای مهیج تبدیل کند. همچنین استفاده به عنوان بین کابینتی نیز یک انتخاب هوشمندانه خواهد بود. این امکان وجود دارد که به جای پنجره نیز از این متریال استفاده شود، تنها نکته‌‌ای که باید یادآوری شود این است که این بلوک‌ها دیگر قابلیت باز و بسته شدن پنجره را ندارند و ثابت هستند.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله انواع بین کابینتی شیشه‌ای کدام است؟ را مطالعه فرمایید.

 

استفاده از بلوک شیشه‌‌ای در حاشیه راهرو

می‌توانید از بلوک‌های شیشه‌‌ای برای ایجاد یک حاشیه تزیینی در طراحی راهرو ورودی آپارتمان‌ها یا عناصر مشابه در ساختمان خود استفاده کنید. بلوک‌ها را می‌توان بر روی دیوار اصلی قرار داد تا یک مرز برجسته ایجاد شود یا می‌توان آن‌ها را تا حدی در داخل دیوار قرار داد تا هم سطح با دیوار باشند.

 

استفاده از بلوک شیشه‌‌ای در اتاق خواب

اتاق خوابی با دیوار بلوک شیشه‌‌ای، پرده طوسی، درب شیشه‌ای، پنجره مشکی، تابلو دکوراتیو چوبی و تخت‌ تاشو سفید با قاب چوبی

استفاده از بلوک شیشه‌ای به عنوان یک عنصر تزیینی در اتاق خواب‌هایی که از نور کافی برخوردار نیستند، باعث می‌شود فضا بزرگ‌تر دیده شود و با انعکاس نور مصنوعی در آن‌ها، دکوراسیون اتاق خواب روشن‌تر دیده می‌شود.

 

قیمت بلوک شیشه‌ای

می‌توان گفت بلوک‌های شیشه‌‌ای نسبت به سایر مصالح ساختمانی از قیمت بالایی برخوردار هستند. اما به دلیل جنبه تزیینی، بیشتر طراحان داخلی از این متریال حتی در حجم و اندازه کم در فضاهای بسیار کوچک نیز استفاده می‌کنند. آنچه در قیمت بلوک‌های شیشه‌ای تاثیرگذار است، ضخامت، ابعاد و همچنین عایق بودن یا نبودن آن‌ها است، وزن نیز عامل دیگری است که در قیمت‌ها تاثیر به سزایی دارد.

 

خرید بلوک شیشه‌ای

اتاق کاری با مبل سفید و خاکستری، کتابخانه چوبی، پنجره و دیوار بلوک شیشه‌ای، پلکان مشکی، فرش سنتی و میز وصندلی کار چوبی

به هنگام خرید بلوک شیشه آنچه اهمیت دارد، کیفیت بلوک است. بلوک‌ها باید ظاهری شفاف و بدون حباب داشته باشند و اگر در معرض رطوبت قرار می‌گیرند، حالت پوسته بر روی آن‌ها تشکیل نشود. از دیگر فاکتورهایی که باید هنگام خرید توجه کرد، مقاومت در برابر سرما و گرما است و با توجه به اختلاف دما در محیط باید مقاومت نشان دهند و دچار ترک و شکستگی نشوند. معمولاً بلوک‌هایی که برای کف استفاده می‌شوند باید از مقاومت بالایی برخوردار باشند تا بتوانند وزن زیادی را تحمل کنند، ازاین‌رو به هنگام خرید، کاربرد بلوک‌ها را از ابتدا تعیین کنید.

 

سخن پایانی

بلوک شیشه‌ای یک مصالح ساختمانی منحصربه‌فرد است. این متریال یک رابطه پویا با نور طبیعی و مصنوعی دارد. با توجه به الگو و شفافیت بلوک شیشه‌‌ای، طیف وسیعی از نور و حریم خصوصی در دسترس خواهد بود. با این مصالح ساختمانی که بیشتر به طور خلاقانه استفاده می‌شود، می‌توان جلوه‌های زیبایی چشمگیری ایجاد کرد. شفافیت نور، بستگی به الگوی بلوک شیشه‌‌ای استفاده شده دارد. حتی مات‌ترین بلوک‌ها نیز اتصال بصری از داخل به خارج را ایجاد می‌کنند. این متریال چیزی فراتر از زیبایی را ارائه می‌دهد و جزو ضروری یک محیط زندگی و کار سالم از نظر روانی و فیزیولوژیکی محسوب می‌شود. این بلوک‌های شیشه‌‌ای همچنین بازده انرژی، کنترل صدا، امنیت و حتی بافت بصری را نیز فراهم می‌کنند.

10 نمونه بلوک شیشه‌ای