همه چیز درباره اپن آشپزخانه و ویژگی‌های آن

آشپزخانه ای با کابینت های زغالی، کانتر سنگی سفید با رگه های طوسی با دیوارپوش و کفپوش چوبی

اپن آشپزخانه، عنصری است که فضای آشپزخانه را از اتاق‌های مجاور خانه که معمولاً اتاق نشیمن است، جدا می‌کند. چنین آشپزخانه‌‌هایی معمولاً از یک طرف باز هستند و سمت دیگر  به دیوار متصل می‌شود. درحالیکه یک کانتر آشپزخانه به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید به راحتی غذا را سرو کنید و با میهمانان خود وقت بگذرانید، آشپزخانه بسته همیشه فضای خصوصی را که گاهی اوقات در آشپزخانه آشفته خود نیاز دارید، فراهم می‌کند. به لطف خلاقیت بی‌نهایت طراحان مدرن، تنوع زیادی در رویکرد چنین آشپزخانه‌هایی وجود دارد. در ادامه با مزایا و معایب اپن بیشتر آشنا می‌شوید.

سوالات متداول:

ابعاد اپن آشپزخانه بر چه اساسی تعیین می‌شود؟

سازندگان می‌توانند اپن‌های خاصی را با مشخصات خاص مانند ارتفاع خاص، عمق خاص و دارای کابینت‌های فوق‌العاده بزرگ یا کوچک طراحی کنند. در اکثر موارد، اندازه آشپزخانه اندازه اپن را تعیین می‌کند. آشپزخانه‌های بزرگ‌تر معمولاً می‌توانند اپن بزرگ‌تر را در خود جای دهند.


برای مشخص کردن اندازه اپن به چه نکاتی توجه کنیم؟

1-باید توجه داشته باشید که درب کابینت، کشوها و وسایل تا چه اندازه باز می‌شوند. 2- یک مورد مهم درب ماشین ظرف‌شویی است، چون درب به سمت پایین باز می‌شود، باید فضای کافی را در نظر بگیرید. 3- یکی دیگر از عوامل مهم، عرض گذرگاه به آشپزخانه است. اگر فقط از طریق یک راه باریک می‌توانید به آشپزخانه خود دسترسی پیدا کنید، ممکن است مجبور شوید عرض اپن خود را کاهش دهید. 4- با توجه به نیاز خود می‌توانید ارتفاع اپن را تغییر دهید. اگر می‌خواهید از بخشی از اپن برای پخت و پز استفاده کنید، می‌توانید ارتفاع را کم و اگر می‌خواهید از آن به عنوان میز ناهارخوری استفاده کنید، می‌توانید آن را بلندتر سفارش دهید.


اپن آشپزخانه از چه متریالی تولید می‌شود؟

اپن آشپزخانه از چوب، فولاد ضد زنگ و سنگ تولید می‌شود.


صفحه اپن آشپزخانه باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد؟

ویژگی های مهم صفحه اپن شامل: مقاوم در برابر لک، مقاوم در برابر گرما، مقاوم در برابر خراش و سهولت نگهداری می‌باشد.


معایب آشپزخانه اپن چیست؟

دقت در هماهنگی، فضای ذخیره‌سازی کمتر، انتشار صدای زیاد و نیاز بیشتر به مرتب بودن.

 

فهرست مطالب:

آشپزخانه ای با کابینت های چوبی روشن و اپن سنگی سفید با رگه های طوسی

کاربرد اپن آشپزخانه

اگر فضای آشپزخانه شما کم است، می‌توانید اپن آشپزخانه را به صورت کابینت طراحی کنید تا جای کافی برای قرار دادن لوازم ایجاد شود. زیر صفحه را به صورت کابینت در دار یا کشو طراحی و از این فضا استفاده بهینه کنید. اما اگر فضای آشپزخانه به اندازه کافی بزرگ است، می‌توانید زیر صفحه اپن را خالی نگه دارید و به عنوان یک میز غذاخوری از آن استفاده کنید. اگر زیر صفحه اپن خالی باشد، صندلی‌ها به طور کامل در زیر صفحه می‌روند و فضای کمتری از اتاق نشیمن اشغال می‌شود. اگر فضای آشپزخانه بیش از اندازه کوچک است که حتی اجاق گاز و سینک ظرف شویی را نمی‌توانید داشته باشید، آن‌ها را بر روی اپن طراحی کنید.

آشپزخانه ای با کابینت های سفید، دیوارکوب های طلایی و اپن سفید و قهوه ای

اندازه اپن آشپزخانه

حتی اگر فضای آشپزخانه کم است، همیشه فضا برای یک اپن آشپزخانه به راحتی فراهم می‌شود. سازندگان می‌توانند اپن‌های خاصی را با مشخصات خاص مانند ارتفاع خاص، عمق خاص و دارای کابینت‌های فوق‌العاده بزرگ یا کوچک طراحی کنند. در اکثر موارد، اندازه آشپزخانه اندازه اپن را تعیین می‌کند. آشپزخانه‌های بزرگ‌تر معمولاً می‌توانند اپن بزرگ‌تر را در خود جای دهند.

در اطراف اپن باید فضای آزاد کافی وجود داشته باشد تا حرکت آسان باشد. باید توجه داشته باشید که درب کابینت، کشوها و وسایل تا چه اندازه باز می‌شوند. فاصله باید به اندازه‌ای باشد که اجازه دهد این عناصر بدون برخورد با یکدیگر باز شوند. یک مورد مهم درب ماشین ظرف‌شویی است، چون درب به سمت پایین باز می‌شود، باید فضای کافی را در نظر بگیرید.

یکی دیگر از عواملی که ممکن است اندازه اپن شما را تعیین کند، عرض گذرگاه به آشپزخانه است. اگر فقط از طریق یک راه باریک می‌توانید به آشپزخانه خود دسترسی پیدا کنید، ممکن است مجبور شوید عرض اپن خود را کاهش دهید.

با توجه به نیاز خود می‌توانید ارتفاع اپن را تغییر دهید. اگر می‌خواهید از بخشی از اپن برای پخت و پز استفاده کنید، می‌توانید ارتفاع را کم و اگر می‌خواهید از آن به عنوان میز ناهارخوری استفاده کنید، می‌توانید آن را بلندتر سفارش دهید. دانستن اینکه شما از اپن خود چه استفاده‌ای خواهید کرد به شما در تصمیم‌گیری در مورد ارتفاع کمک می‌کند.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله چگونه میز ناهار خوری مدرن و شیک داشته باشیم؟ را مطالعه فرمایید.

آشپزخانه ای با کابینت های سفید، کاشی بین کابینتی آبی و کانتر سنگی سفید وسط آشپزخانه

محل قرار دادن اپن آشپزخانه

با توجه با فضای آشپزخانه اپن جای مشخصی دارد و باید جای سایر تجهیزات را متناسب با اپن طراحی کنید. باید لوازمی در کنار اپن آشپزخانه قرار بگیرند که بیشترین کاربرد را دارند. به عنوان مثال اگر می‌خواهید از آرک اپن آشپزخانه به عنوان میز تهیه غذا استفاده کنید، منطقی است که یخچال را نزدیک اپن قرار دهید تا بتوانید به سرعت به مواد اولیه دسترسی پیدا کنید. اگر می‌خواهید از اپن برای سرو غذا استفاده کنید، قرار دادن اجاق گاز نزدیک به اپن فکر خوبی خواهد بود.

 

آشپزخانه ای با کابینت های چوبی قهوه ای و اپن رگه دار سنگی طوسی

انواع متریال اپن آشپزخانه

چوب

چوب محبوب‌ترین ماده برای میزهای آشپزخانه است و در آشپزخانه‌هایی که اپن برای آشپزی و غذا خوردن کاربرد دارد، به خوبی عمل می‌کند. همچنین سطوح چوبی راهی عالی برای افزودن گرما به آشپزخانه هستند.

فولاد ضد زنگ

فولاد ضد زنگ به آشپزخانه ظاهری صنعتی می‌بخشد. این متریال یک سطح مقاوم در برابر حرارت و زنگ زدگی است و مقاومت آن از چوب بیشتر است. با وجود دوام بالا، لازم است هنگام پخت و پز از تخته برش استفاده کنید. فولاد ضد زنگ به حداقل نگهداری نیاز دارد و آب و صابون تنها موادی هستند که برای نظافت آن‌ها نیاز دارید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله نظافت آسان آشپزخانه با 7 ترفند فوق العاده را مطالعه فرمایید.

سنگ

گرچه این متریال گران قیمت است، اما به آشپزخانه جلوه خاصی می‌بخشد. دو ماده محبوب پیش ساخته سنگی، سنگ مرمر و گرانیت هستند که برای اپن عالی هستند. البته گرانیت دوام بیشتری نسبت به سنگ مرمر دارد.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله بررسی 0 تا 100 مدل سنگ اپن آشپزخانه و معرفی بهترین آن‌ها را مطالعه فرمایید.

آشپزخانه بزرگی با کابینت های سفید براق ، کانتر سنگی سفید با رگه های طوسی و چهارپایه های مشکی

نکات مهم در انتخاب متریال ساخت اپن آشپزخانه

هنگام تصمیم‌گیری در مورد متریال برای میزهای آشپزخانه، این دو پیشنهاد را در ذهن داشته باشید:

 • باید با طرح مطابقت داشته باشد: متریالی که برای اپن انتخاب می‌کنید باید مکمل طراحی کلی آشپزخانه شما باشد. یک روش کاربردی این است که مواد مشابه‌ای که در سایر فضاها استفاده کرده‌اید، را انتخاب کنید. با این کار نمای منسجمی در آشپزخانه ایجاد می‌شود که برای دکوراسیون‌های کلاسیک ایده‌آل است. روش دیگر یافتن متریالی است که صرفاً مکمل سایر قسمت‌های آشپزخانه باشد.
 • باید متناسب با عملکرد باشد: به کارهایی که روی سطح اپن انجام می‌دهید، فکر کنید و متریالی مناسب برای فعالیت‌های خود انتخاب کنید. یک متریال بادوام و مقاوم، مانند کوارتز، می‌تواند ایده خوبی باشد.
پیشنهاد می‌کنیم مقاله با سبک‌های محبوب در طراحی آشپزخانه آشنا شوید را مطالعه فرمایید.

آشپزخانه ای با لوازم برقی سیلور، کابینت ها و اپن طوسی با صفحه رویی اپن سفید

ویژگی های صفحه اپن

بهترین ماده برای صفحه اپن آشپزخانه، ماده‌ای است که تمام نیازهای شما را برآورده کند و روند تهیه غذا را آسان‌تر کند. از آنجا که صفحه اپن یک عنصر اساسی برای یک آشپزخانه کاربردی است، باید متشکل از موادی باشد که چندین شرایط را داشته باشد.

مقاوم در برابر لک

مقاومت در برابر لک شدن یکی از مهم‌ترین خصوصیات اپن آشپزخانه است. صفحات کوارتز و سنگ‌های طبیعی مقاوم در برابر لکه هستند. البته سنگ‌های طبیعی 100 درصد ضد لک نیستند و تولید کنندگان با مواد خاصی مقاومت آن‌ها را بالا می‌برند تا به طور قابل توجهی احتمال لک شدن را کاهش دهند. البته برای اطمینان از خوب ماندن اپن، از مواد تمیزکننده خشن استفاده نکنید و حداقل سالی یک بار آن‌ها را با مواد خاصی پوشش دهید.

مقاوم در برابر گرما

هنگام تصمیم‌گیری در مورد بهترین مواد برای استفاده در اپن، مقاومت در برابر حرارت یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید به آن توجه کنید. گرانیت و سنگ‌های طبیعی، کوارتز، فولاد ضد زنگ و آلومینیوم از جمله متریال‌هایی هستند که در برابر گرما مقاومت بالایی دارند. اپن‌های آشپزخانه ساخته شده از این مواد توانایی تحمل گرما را تا حد زیادی دارند و در مقابل قابلمه داغ مقاومت می‌کنند. با این حال، بهتر است بدون توجه به مواد، برای قرار دادن قابلمه داغ از پایه استفاده کنید.

 

پیشنهاد می‌کنیم مقاله بررسی جامع انواع صفحه کابینت را مطالعه فرمایید.

آشپزخانه ای با کابینت های بالا و پایین سفید براق، اپن سنگی رگه دار و چهارپایه های نقره ای

مقاوم در برابر خراش

هنگامی که به دنبال طراحی اپن هستید، مقاومت در برابر خراش نیز یکی از مهم‌ترین فاکتورها است. چاقوهای تیز می‌توانند به راحتی سطح اپن را خراشیده کنند. بهترین اپن‌های ضد خراش، کوارتز و گرانیت هستند.

سهولت نگهداری

آشپزخانه یکی از شلوغ‌ترین و آشفته‌ترین مکان‌های خانه است. هر زمان که از آشپزخانه خود استفاده می‌کنید، باید آن را تمیز کنید. برخی از اپن‌های آشپزخانه به نظافت بیشتری نیاز دارند. برای انتخاب جنس اپن باید بدانید سطح اپن با چه سرعتی لکه‌ها را جذب می‌کند و بهترین روش برای تمیز کردن آن چیست. کوارتز و گرانیت به طور کلی آسان‌ترین متریال برای نظافت و نگهداری محسوب می‌شوند.

آشپزخانه ای با کابینت های سفید، کانتر چوبی با صفحه رویی سفید

مزایای آشپزخانه اپن

 • یکی از بزرگ‌ترین نکات مثبت این است که اپن آشپزخانه‌ همه افراد خانواده را دور هم جمع می‌کند و بنابراین باعث می‌شود که آشپزخانه قلب خانه باشد.
 • زمانی که غذا را در آشپزخانه آماده می‌کنید، می‌توانید در گفتگوی اطرافیان شرکت کنید. در مجموع، یک اپن مدرن باعث ایجاد پیوند بهتر با خانواده و میهمانان می‌شود.
 • زمانی که برای پخت و پز وقت خود را در آشپزخانه صرف می‌کنید، به معنای از دست دادن تماشای برنامه مورد علاقه‌تان در اتاق نشیمن است. اما با وجود اپن شما هیچ لحظه‌ای از فیلم و سریال مورد علاقه خود را از دست نخواهید داد.
 • اپن یک روش فوق‌العاده برای به نمایش گذاشتن جدیدترین تجهیزات آشپزخانه است که با دقت و ذوق فراوانی خریداری کرده‌اید. این امکان را برای شما فراهم می‌کند که همه زیبایی‌های دکوراسیون افسانه‌ای آشپزخانه خود را به رخ مهمانان بکشید.
 • کانتر فضا را بزرگ‌تر نشان می‌دهد زیرا از نظر بصری هیچ مانعی وجود ندارد. بنابراین، برای خانه‌هایی با اندازه متوسط و کوچک، یک گزینه عالی محسوب می‌شود. با طراحی هوشمندانه، یک خانه کوچک نیز می‌تواند بزرگ و جادار به نظر برسد.
 • بدون اینکه دیوارها جلوی دید شما را بگیرند، سایر فضاها به راحتی قابل دسترس هستند.
 • با وجود عطر و طعم غذای تازه در سراسر خانه، اشتهای افراد خانواده افزایش می‌یابد و وعده‌های غذایی با اشتیاق بیشتری میل می‌شوند.
 • اگر سن بچه‌ها به اندازه‌ای کم است که به نظارت احتیاج دارند، اپن به شما کمک می‌کند تا هنگام آشپزی کردن و انجام کارها در آشپزخانه، مراقب آن‌ها باشید.

آشپزخانه ای با کابینت های ترکیبی چوبی و خاکستری، کانتر چوبی کنار ستون و دو چهارپایه گرد قهوه ای

معایب آشپزخانه اپن

 • نیاز بیشتر به مرتب بودن: اگرچه اپن آشپزخانه روشی شگفت انگیز برای به نمایش گذاشتن ظروف و وسایل زیبای شما ایجاد می‌کند، هر آشفتگی را که ممکن است هنگام آشپزی در آشپزخانه ایجاد شود را نیز به نمایش می‌گذارد. از آنجا که اپن از سایر قسمت‌های خانه قابل مشاهده است باید در تمام اوقات اپن و فضای آشپزخانه را مرتب کنید.
 • انتشار صدای زیاد: همچنین، تمام صداهایی که لوازم آشپزخانه تولید می‌کنند، مانند میکسر یا ماشین ظرف‌شویی، در اتاق‌های مجاور شنیده می‌شود.
 • فضای ذخیره‌سازی کمتر: علی‌رغم اینکه اپن، فضای بیشتری را فراهم می‌کند، اما این نوع آشپزخانه‌ها کابینت کمتری نسبت به آشپزخانه‌های بسته دارند. اگر ظروف یا وسایل آشپزخانه زیادی برای نگهداری دارید، لازم است در مورد راه‌حل‌های ذخیره‌سازی خود کمی خلاق باشید.
 • دقت در هماهنگی: با وجود اپن، وسایل آشپزخانه، کابینت، روشنایی و رنگ از سایر قسمت‌های خانه قابل مشاهده است، و این به این معنیست که باید آن‌ها را با دقت انتخاب کنید. قبل از شروع تغییر شکل آشپزخانه، از یک طراح داخلی کمک بگیرید تا مطمئن شوید ایده‌های آشپزخانه با سایر قسمت‌های خانه هماهنگی دارد یا خیر.

آشپزخانه ای با اپن چوبی به عنوان میز غذاخوری با صندلی های خاکستری

آشپزخانه دو کاره

اگر ترجیح می‌دهید که برای آشپزخانه اپن طراحی کنید، اما به دلیل معایبی که دارد مردد مانده‌اید، می‌توانید با رعایت برخی نکات ساده در مورد طراحی اپن آشپزخانه، از مزایای آن بهره‌مند شوید.

 • درهای کشویی طراحی کنید و هر زمان که خواستید آن را باز یا بسته کنید. نصب پرده‌های مشبک نیز می‌توانند درجه خاصی از حریم خصوصی را در آشپزخانه ایجاد کنند و هر موقع که تمایل داشتید آن‌ها را کنار، در غیر این صورت باز بگذارید.
 • یک پارتیشن شیشه‌ای که آشپزخانه و سایر قسمت‌های خانه را جدا می‌کند، ترفند دیگری است که باعث می‌شود نور طبیعی در فضای آشپزخانه حفظ شود، اما صدای لوازم و بوی غذاها همچنان در آشپزخانه باقی می‌ماند. اگر تمایل به دیده شدن کامل آشپزخانه ندارید، شیشه‌های نیمه شفاف را انتخاب کنید.
 • حتی می‌توانید قسمت کوچکی از آشپزخانه را مسدود کنید، بخشی که بیشترین عملکرد را دارد مانند اجاق گاز یا سینک ظرف‌شویی. به این ترتیب، می‌توانید کثیفی‌ها را به راحتی پنهان کنید.
 • اگر طراحی آشپزخانه را به حالت اپن اجرا می‌کنید، اما نمی‌خواهید بوی پخت و پز به سایر قسمت‌های خانه سرایت کند، می‌توانید از هواکش استفاده کنید. یک هواکش باکیفیت و پرقدرت که بوی غذاها را به خارج از خانه هدایت می‌کند.
 • اگر با اجرای نقشه اپن، نگران هستید که صدای ماشین لباسشویی یا لوازم دیگر در اتاق‌های مجاور شنیده شود، بهتر است لوازمی را خریداری کنید که سروصدای کمتری داشته باشند.
 • می‌توانید ارتفاع پیشخوان آشپزخانه را بالا ببرید، تا فعالیت‌های شما در آشپزخانه کمتر قابل مشاهده باشند.
 • اگر می‌خواهید در آشپزخانه مدرن اپن داشته باشید، اما نمی‌خواهید مهمانان دائما به فضای آشپزخانه نگاه کنند، چیدمان صندلی در اتاق نشیمن را به گونه‌ای انجام دهید که پشت میهمانان به آشپزخانه باشد.
پیشنهاد می‌کنیم مقاله راهنمای کامل برای انواع سینک را مطالعه فرمایید.

آشپزخانه ای با کابینت های خاکستری و نورپردازی های تزئینی نارنجی رنگ

نور مناسب در آشپزخانه اپن

نورپردازی یکی از ویژگی‌های کلیدی طراحی اپن آشپزخانه است. یافتن تعادل مناسب برای پوشش، سبک و عملکرد اپن می‌تواند یک چالش باشد، اما اگر روی سه نوع نور اصلی، تزئینی و متمرکز، به طور هدفمند برنامه‌ریزی کنید، برای روشنایی آشپزخانه مشکلی نخواهید داشت. نور تزئینی می‌تواند یک ویژگی عالی برای قسمت‌های زیرین و پایین کابینت‌ها و اپن باشد. نورهای متمرکز برای مکان‌هایی که سینک ظرف‌شویی و اجاق گاز وجود دارد، بسیار مناسب هستند و نور اصلی نیز باید در جایی قرار بگیرد که تمام فضای آشپزخانه را در بر بگیرد.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله صفر تا صد نکات مهم برای نورپردازی آشپزخانه را مطالعه فرمایید.

آشپزخانه ای مدرن و بزرگ با کابینت های خاکستری و اپن سفید با چراغ های فلزی مشکی بالای اپن

رنگ اپن آشپزخانه

در انتخاب رنگ لازم است به ترکیب رنگ دکوراسیون خانه، اکسسوری‌ها و سایر لوازم موجود در خانه توجه نموده و بهترین رنگ را با توجه به آن‌ها انتخاب نمایید. انتخاب رنگ سفید برای اپن و استفاده از رنگ تیره با کنتراست بالا برای کابینت‌های اطراف، چشم‎ها را به سمت جذابیت بصری فضا سوق می‌دهد.

آشپزخانه ای با کابینت ها و کانتر سفید و صفحه رویی چوبی با دو صندلی سفید و یک گلدان گل مشکی

هماهنگی آشپزخانه و اتاق نشیمن

وقتی آشپزخانه‌ها به قسمت‌های دیگر خانه راه پیدا می‌کنند، تلفیق سبک‌ها مهم است تا با هم تداخل نداشته باشند. جزئیات دکوراسیون باید در همه جا رعایت شود، از اپن آشپزخانه گرفته تا شومینه و مبلمان. این روش اغلب برای آشپزخانه‌های کوچک استفاده می‌شود تا فضا را بزرگ‌تر از آنچه که به نظر می‌رسد، نشان دهند.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله معرفی 12 سبک دکوراسیون داخلی معروف را مطالعه فرمایید.

آشپزخانه ای با دیوارهای سفید رنگ و اپن مشکی با رگه های طلایی

سخن پایانی

در خانه‌های مدرن، محدودیت‌های فضا یکی از دلایل افزایش طرح‌بندی اپن آشپزخانه‌ است که برای طراحی آن نیاز به تخصص و مهارت عالی است. از آنجا که افراد بسیاری زندگی در آپارتمان‌های کوچک و فضاهای تنگ را تجربه می‌کنند، طراحی اپن می‌تواند معجزه کند. کانتر آشپزخانه‌، به لطف طراحی همه کاره، یکی از محبوب‌ترین ویژگی‌های یک خانه مدرن است. آن‌ها معمولاً فضای آشپزخانه و غذاخوری یک خانه را ترکیب می‌کنند، درحالیکه همچنان می‌توانید فضای اتاق نشیمن را با استفاده از لوسترهای متمرکز و فضای آشپزخانه را با نورپردازی خاص به عنوان بخش‌های مجزا طراحی کنید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله 12 آیتم کلیدی برای تزیین اپن یا کانتر آشپزخانه را مطالعه فرمایید.