همه چیز درباره آلاچیق‌های خانگی

آلاچیق خانگی بزرگ با سقف طوسی، ستون‌های سفید، کفپوش خاکی رنگ، دو شومینه سنگی بزرگ، مبلمان حصیری و محوطه با استخرو جنگل

آلاچیق در خانه‌های ویلایی و حیاط‌دار علاوه بر زیبایی محوطه ساختمان، محیطی بسیار جذاب و دلنشین برای دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه ایجاد می‌کند. آلاچیق خانگی برای افراد خانواده، فضایی برای استراحت و نشستن و نوشیدن چای فراهم می‌کند؛ بنابراین در طراحی و اجرای آن بهتر است، نیازها و علایق خودتان را مد نظر قرار دهید. آلاچیق خانگی این امکان را به شما می‌دهد تا به دور از هرج و مرج زندگی روزمره در کنار حیاطی سرسبز، همراه با دوستان و آشنایان فضایی برای گفتگو داشته باشید.

 

آلاچیق خانگی سنگی کرم‌رنگ با سقف چوبی، میز و صندلی قهوه‌ای، پلکان طوسی، فضای باز با انواع درختان و باغچه با گیاهان زینتی

آیا قصد دارید فضایی برای دورهمی‌های خانوادگی در حیاط خانه خود داشته باشید؟ آلاچیق خانگی بهترین گزینه است. ما در این مقاله تلاش کرده‌ایم، شما را با انواع ایده‌های طراحی، سبک‌ها و متریال‌های طراحی و اجرای آلاچیق خانگی آشنا کنیم. در ادامه مطالب، ابتدا شما را برای انتخاب محل طراحی و اجرای آلاچیق خانگی راهنمایی می‌کنیم.

 

آلاچیق خانگی چوبی با کفپوش موزائیک کرم‌رنگ، میز مشکی، مبلمان با نشیمن کرم رنگ، چند صندلی با نشیمن قرمز و محوطه سرسبز جنگلی

 

سوالات متداول:

آلاچیق‌ها از چه مصالحی ساخته می‌شوند؟

برای ساخت آلاچیق از چوب، فلز، آلومینیوم و سنگ استفاده می‌شود.


برای طراحی آلاچیق از چه کفپوشی استفاده کنیم؟

سیمان، بتن، موزائیک، چمن مصنوعی و سنگ‌ریزه‌ها از موارد پرکاربرد برای کف آلاچیق محسوب می‌شوند.


برای تزئینات آلاچیق خانگی از چه لوازمی استفاده کنیم؟

اکسسوری‌های فراوانی برای تزئین فضای آلاچیق وجود دارد مانند انواع نورپردازی‌ها با شمع و ریسه‌های نوری و فلاور باکس‌ها که از موارد بسیار پرکاربرد محسوب می‌شوند.


از چه سبک‌هایی برای طراحی آلاچیق‌ استفاده کنیم؟

1-سبک کلاسیک 2-سبک مدرن 3-سبک سنتی


در طراحی آلاچیق به سبک سنتی از چه مصالح استفاده کنیم؟

از مصالح بومی و در دسترس استفاده کنید. نوع آب و هوای منطقه در طراحی آلاچیق سنتی بسیار تاثیرگذار است. به عنوان مثال مصالح پوشال، چوب، سفال و سنگ بیشتر در مناطق شمالی برای طراحی آلاچیق خانگی سنتی استفاده می‌شوند.

 

محل اجرای آلاچیق خانگی

آلاچیق خانگی با دیوار طوسی و سقف شیروانی خاکستری، مبلمان مشکی و طوسی، کفپوش خاکستری روشن، محوطه پوشیده شده از چمن

اگر به طراحی و اجرای فضایی برای نشستن و استراحت در محیط خانه خود هستید، ما آلاچیق خانگی را پیشنهاد می‌کنیم. برای طراحی آلاچیق مدل‌ها و سبک‌های متنوعی وجود دارد. انواع آلاچیق خانگی با ابعاد و اندازه‌های متنوع را می‌توان در محوطه‌سازی باغ طراحی نمود. بنابراین، برای طراحی آلاچیق خانگی باید نوع کاربرد، محل اجرا، مدل و سلیقه افراد خانه را مد نظر قرار دهید. یکی از مواردی که می‌توان برای تزیین حیاط خانه، طراحی و بازسازی حیاط و فضای باز منزل در نظر گرفت، طراحی آلاچیق می‌باشد.

 

الاچیق خانگی با نمای سنتی چوبی، سقف شیروانی، میز و صندلی چوبی، گل‌های رز رونده، محوطه پوشیده شده از چمن و درختان سرسبز

برای طراحی محوطه ساختمان‌های مسکونی، فضای اجرای آلاچیق خانگی را به گونه‌ای در نظر می‌گیرند، که از دید ناظرین پنهان باشد. اما برای طراحی آلاچیق‌ها در فضای پارک‌ها، مجتمع‌های تفریحی و فرهنگی کاملا برخلاف این موضوع اجرا می‌شود. زیرا لازم است، کاملا قابل دید و نوع دسترسی به آن‌ها آسان باشد. بنابراین، برای پنهان کردن آلاچیق خانگی از دید ناظرین، شما می‌توانید از ایده‌های متنوعی استفاده کنید. به عنوان مثال؛ گیاهان رونده برای پوشش جداره‌های آلاچیق‌ها بسیار مناسب هستند.

 

طراحی آلاچیق خانگی چه کاربرد و مزایایی دارد؟

آلاچیقی خانگی چوبی قهوه‌ای، کفپوش موزائیک سنگی طوسی، میز و صندلی‌های طوسی، استخر بزرگ و محوطه سرسبز جنگلی

امروزه وجود آلاچیق و سایبان‌ها در محوطه و محیط ساختمان، یک مزیت برای افراد خانه و ساختمان محسوب می‌شود. با وجود مشغله‌های ذهنی در طول روز، نیاز است افراد در ساعات پایانی شب فضایی را برای استراحت و دورهمی‌های خانوادگی انتخاب کنند، سایبان و آلاچیق خانگی برای استفاده در چنین شرایطی از موارد بسیار پرکاربرد محسوب می‌شوند. از مزایای اصلی طراحی آلاچیق در محیط خانه می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

 

آلاچیق خانگی چوبی آجری رنگ، کفپوش سنگی، میز و صندلی‌های مشکی و آجری رنگ، آب‌نمای سنگی، خانه با سقف و ستون‌های طوسی

 •  تجربه‌ی شیرین آشپزی در محیط باز و ارتباط با فضای سرسبز باغ
 •  فضایی برای استراحت، گپ و گفت و نوشیدن چای به همراه خانواده و دوستان
 •  محیط سایه‌انداز مناسب برای دورهمی و غذاخوردن در روز‎‌های تابستان
 •  استفاده از مصالح بومی و در دسترس، برای طراحی و اجرای آلاچیق
 •  محیطی مناسب برای رشد انواع گیاهان رونده در جداره‌ها و سقف آلاچیق
 •  فضایی برای نصب تاب و گذراندن اوقات فراغت کودکان
 •  از آیتم‌های تاثیرگذار در افزایش جذابیت محوطه و نمای ساختمان

 

انواع متریال‌های طراحی و ساخت آلاچیق خانگی

آلاچیق‌های خانگی در انواع مختلف با متریال‌های متفاوت طراحی می‌شوند. بنابراین، با توجه به نوع سرباز و سرپوشیده بودن آلاچیق‌ها، شما می‌توانید متریال مورد استفاده برای اجرای آن را انتخاب کنید. در انتخاب طرح و مدل آلاچیق‌های خانگی، متریال‌های نقش تعیین کننده‌ای دارند. ما در ادامه طرح‌های آلاچیق خانگی را با متریال‌های پرکاربرد به همراه تصاویرشان در اختیار شما قرار داده‌ایم تا متناسب با طرح مورد نظرتان، متریال مناسبی را انتخاب کنید.

 

طراحی آلاچیق چوبی

آلاچیق خانگی چوبی با سقف شیروانی، باربیکیو سنگی، مبلمان حصیری با نشیمن سفید، کفپوش قهوه‌ای تیره، میز سنگی، صندلی‌های فلزی با نشیمن نخودی رنگ

چوب به عنوان یک متریال موافق با طبیعت، متریال بسیار مناسبی برای طراحی آلاچیق به شمار می‌آید. علاوه بر انتخاب نوع متریال، رنگ‌ها نقش مهمی در تعریف فضای آلاچیق دارند. چوب به صورت خام و بدون پرداخت در کنار گیاهان و گل‌های رنگارنگ، منظره جذابی را به وجود می‌آورد. چوب ترموود به عنوان یک متریال چوبی مقاوم در طراحی محوطه بسیار پرکاربرد است. اگر قصد دارید فضای محوطه خانه خود را به سبک مدرن یا سنتی طراحی کنید، متریال چوب برای طراحی فضاهای آلاچیق و نشیمن خصوصی در پاسیو کوچک بسیار مناسب است.

مقاله فضای نشیمن خصوصی در باغ را برای مطالعه بیشتر در زمینه طراحی محوطه پیشنهاد می‌کنیم.

 

سایبان و آلاچیق فلزی

آلاچیق خانگی چوبی با سقف شیروانی، باربیکیوسنگی، مبلمان طوسی با نشیمن سفید، استخر کوچک، میزسنگی و چند صندلی بانشیمن نخودی رنگ

فلز یکی دیگر از متریال‌های پرکاربرد طراحی آلاچیق خانگی است. با متریال فلز می‌توان طرح‌های متنوع و منحصر به فردی را برای محوطه ساختمان ایجاد کرد. فلز در طراحی آلاچیق‌ها امکان استفاده از طرح‌های پیچیده و فرفورژه را در طراحی سقف و دیواره‌ها را به ما می‌دهد. طراحی سقف‌های فلزی با طرح‌های سنتی و مشبک در آلاچیق‌های خانگی، سایه‌های جذابی را ایجاد می‌کند. همچنین، فضایی جذاب برای رشد گیاهان رونده فراهم می‌کند. سایبان و آلاچیق فلزی در طراحی فضای پاسیو و روف گاردن بسیار پرکاربرد است. در طراحی آلاچیق‌های فلزی معمولا از رنگ تیره استفاده می‌شود، که برای طراحی فضا به سبک مدرن بسیار مناسب است. نورپردازی آلاچیق فلزی در روف گاردن، فضایی بسیار زیبا و جذاب را ایجاد می‌کند.

توصیه می‌کنیم مقاله نورپردازی روف گاردن همراه با جدیدترین روش‌ها را مطالعه کنید.

آلاچیق آلومینیومی

آلاچیق خانگی با دیوار آلومینیومی طوسی، درب و پنجره‌ شیشه‌ای دودی، سقف شیروانی خاکستری، کفپوش چوبی و محوطه پوشیده شده از چمن

آلومینیوم در طراحی آلاچیق، به دلیل وزن کم در مقایسه با متریال‌های دیگر بسیار پرکاربرد است. مقاومت و دوام از مزیت‌های اصلی متریال آلومینیوم محسوب می‌شود. ترکیب شیشه و آلومینیوم برای طراحی فضای آلاچیق خانگی بسیار مناسب است. در صورتی که مایل هستید، از آلاچیق‌های بسته استفاده کنید؛ متریال آلومینیوم برای طراحی گزینه مناسبی است.

طراحی آلاچیق خانگی با سنگ

آلاچیق خانگی با دیواره سنگی، سقف شیروانی طوسی، استخر کوچک، میز و مبلمان چوبی سفید و محوطه سرسبز جنگلی

در برخی نمونه‌های طراحی شده آلاچیق‌های خانگی از سنگ برای طراحی دیواره ها و پایه‌ی ستون‌های آلاچیق استفاده می‌شود. سنگ به دلیل مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی متنوع، یک متریال پرکاربرد و در دسترس برای طراحی آلاچیق سنگی خانگی محسوب می‌شود. اگر به طراحی باربیکیو و کافی بار خانگی در فضای باز علاقمندید؛ دیوار سنگی در آلاچیق خانگی به عنوان فضایی برای اجرای باربیکیو بسیار جذاب است.

 

انواع مدل‌ آلاچیق‌ خانگی از لحاظ اندازه

آلاچیق خانگی یا سقف چوبی، باربیکیو بزرگ سنگی، کفپوش طوسی روشن، یک میز سنگی، یک میز چوبی و مبل و صندلی‌های قهوه‌ای

مدل‌های متنوعی برای طراحی آلاچیق در حیاط سازی مدرن و سنتی وجود دارد. نکته بسیار مهم که باید در طراحی آلاچیق خانگی در نظر بگیرید، این است که طراحی آلاچیق در مقایسه با طراحی پرگولا کاملا متفاوت است.

شما می‌توانید متناسب با اندازه‌ی حیاط خانه‌تان از آلاچیق استفاده کنید‌؛ حتی اگر حیاط کوچکی دارید استفاده از یک آلاچیق مناسب منعی ندارد و حیاط را زیباتر خواهد کرد. 

 

آلاچیق خانگی بزرگ

آلاچیق خانگی چوبی با پیشخوان سنگی، میز چوبی و مبلمان طوسی روشن با کوسن‌های سبز، کفپوش چوبی و حیاط پوشیده شده از چمن

آلاچیق‌های خانگی بزرگ برای طراحی محوطه‌های وسیع و بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. در چنین طرح‌هایی معمولا فضای آلاچیق به چند بخش با کاربری متفاوت تقسیم می‌شود. شما می‌توانید بخشی از فضا را برای قرار دادن میز و صندلی تاشو ناهارخوری طراحی کنید.

هم چنین با قرار دادن باربیکیو در بخشی از فضا، می‌توانید تجربه‌ یک آشپزی جذاب را در محیط باز داشته باشید ویا با قرار دادن آبنما به همراه گل و گیاهان تزئینی در بخشی از فضای آلاچیق بزرگ، فضایی جذاب برای نشستن و استراحت طراحی کنید. مطالعه مقاله آبنما باغ و هر آنچه درباره آن لازم است بدانید را از دست ندهید.

 

آلاچیق کوچک خانگی

بسیاری از افراد با داشتن حیاط کوچک خانه، فضای محوطه را از طراحی و اجرای آلاچیق‌های کوچک خانگی دریغ می‌کنند. در صورتی که برای حیاط‌ها و محوطه‌های کوچک، می‌توان از آلاچیق با ابعاد کوچک استفاده کرد. آلاچیق‌های کوچک خانگی با طراحی شومینه و مبلمان‌های سنتی فضایی بسیار دنج را برای شما فراهم می‌کنند. یکی از موارد بسیار پرکاربرد آلاچیق‌های کوچک، طراحی در فضای پاسیو می‌باشد.

 

آلاچیق خانگی چوبی با سقف شیروانی طوسی، کفپوش سفید، باربیکیو سنگی، میز سنگی، مبلمان و صندلی‌های مشکی و محوطه بانمای طبیعت

شما می‌توانید از متریال‌ها و طرح‌های متفاوت برای طراحی آلاچیق خانه خود استفاده کنید. انتخاب طرح و متریال مورد استفاده برای طراحی آلاچیق به سبک دکوراسیون محیط مرتبط است. به عنوان مثال؛ فضای پشت بام یا روف گاردن یکی از فضاهای پرکاربرد برای آلاچیق‌های کوچک است. در طراحی آلاچیق در پشت بام باید به طرح دکوراسیون روف گاردن توجه کنید.

 

آلاچیق پیش‌ ساخته و انواع آن

آلاچیق خانگی با میز و مبلمان طوسی، سقف و پرده‌های تزئینی خاکی رنگ، کفپوش سرامیک کرم رنگ، سه کوسن رنگی و محوطه سرسبز

شاید شما هم جزو افرادی باشید که طرفدار استفاده از سازه‌های چوبی در حیاط‌‌اند و از سمتی دوست دارند طراحی حیاط را مرتب عوض کنند. آلاچیق پیش ساخته یک انتخاب ایده‌آل برای این دسته از افراد است. آلاچیق‌های پیش ساخته از قبل ساخته می‌شوند و می‌توان آن را به مکان‌های مختلف حمل کرد. اگر نمای آلاچیق در قسمتی از حیاط خسته‌کننده شده است، با کمی جابه‌جایی یک تغییر بزرگ در حیاط ایجاد می‌شود. حتی برخی از انواع آلاچیق پیش ساخته را می‌توان به مسافرت‌ برد و در بیرون خانه نیز از آن‌ها استفاده کرد. استفاده از سه نوع آلاچیق پیش‌ ساخته، بسیار رایج است:

 

 • آلاچیق پیش‌ ساخته فلزی

آلاچیق خانگی فلزی مشکی رنگ با پرده‌های زینتی قهوه‌ای، میز و مبلمان حصیری با نشیمن سفید، کفپوش سنگی طوسی، کوسن نارنجی و محوطه سرسبز

بدنه و سقف آلاچیق فلزی به طور کامل پوشیده از فلز است. نوعی از آن نیز وجود دارد که با ترکیبی از چوب و فلز ساخته شده است. این شکل از آلاچیق‌ها برای مسافرت مناسب نیستند؛ چرا که وزن سنگینی دارند و جابه‌جایی آن در مکان‌های دور و دراز بسیار سخت است. از رایج‌ترین کاربردهای این آلاچیق می‌توان به استفاده در حیاط خانه‌های ویلایی، رستوران‌، کافه‌ و پارک‌ اشاره کرد. 

 

 • آلاچیق پیش‌ ساخته چوبی

آلاچیق خانگی چوبی با سقف فرم شش ضلعی، میز چوبی شش ضلعی، صندلی‌های چوبی با نشیمن آبی، گلدان‌های زینتی و محوطه سرسبز

این آلاچیق که از جنس چوب است، عموما وزن بسیار کمتری نسبت به آلاچیق فلزی دارد. با این‌حال از آلاچیق چوبی پیش‌ ساخته‌ نیز، نمی‌توان در مسافرت‌ استفاده کرد و جابه‌جایی آن مشکل است. تنوع آلاچیق‌های چوبی زیاد است و در انواع رنگ‌ها و مدل‌ها یافت می‌شود. از این آلاچیق‌ها نیز مانند آلاچیق فلزی، در حیاط منازل، پارک‌، کافه‌ و رستوران استفاده می‌شود. 

 

 • آلاچیق پیش ساخته مسافرتی

آلاچیق خانگی مسافرتی سفید رنگ از جنس پارچه، کفپوش سنگی خاکی رنگ، درختان سرسبز بزرگ و آسمان ابی

اگر به نیاز به آلاچیق پیش ساخته، به قصد سفر دارید از نوع مسافرتی آن استفاده کنید. این نوع از آلاچیق شکل بسیار ساده‌ای دارد. سقف آن از پارچه‌ی مخصوص و محکمی ساخته شده و بر چندین پایه‌ی فلزی استوار می‌شود. آلاچیق پیش ساخته‌ی مسافرتی مناسب استفاده در هر آب و هوایی است. فرقی نمی‌کند که در هوای بارانی از آن استفاده می‌کنید یا در منطقه‌ای بیابانی برای جلوگیری از نور آفتاب به زیر آن پناه برد‌ید.  

 

آلاچیق حیاطی و انواع آن

آلاچیق خانگی با سقف سفید، پرده‌های توری سفید، مبلمان و میز قهوه‌ای، فلاور باکس سفید، محوطه پوشیده شده از چمن با حصار چوبی

آلاچیق‌های حیاطی رایج‌ترین مدل‌هایی هستند که زیبایی حیاط را دوچندان می‌کنند و انواع مختلفی دارند:

 

 • آلاچیق پرگولا

آلاچیق خانگی چوبی مشکی رنگ بامیز چوبی، مبلمان و میز حصیری، بوته‌های گیاه زینتی بلند و خانه‌ای با درب شیشه‌ای و پنجره مستطیلی

آلاچیق پرگولا با انواع آلاچیقی که ما با آن‌ آشنا هستیم، فرق بسیار زیادی دارد. برخی آن‌ را نوعی آلاچیق می‌خوانند و برخی در این مورد تردید دارند و تفاوت نظرهایی وجود دارد. پرگولا معمولا سقف‌ نیمه باز دارد که با استفاده از ستون‌های چوبی و طرح‌های مشبک تزئین شده است. سقف آن از عبور نور و باران جلوگیری نمی‌کند و  بیشتر به منظور زیبایی حیاط استفاده می‌شود؛ اما برخی از افراد با نصب شیشه بر سقف پرگولا، آن را در هوای بارانی نیز قابل استفاده می‌کنند. پرگولا از جنس چوب است؛ اما نمونه‌های فلزی آن نیز وجود دارد.

 

 • آلاچیق با آشپزخانه

آلاچیق خانگی سفید باسقف شیروانی طوسی، میز سنگی با سینک تو کار، صندلی‌های چوبی، کفپوش طوسی و محوطه سرسبز

این نوع از آلاچیق‌ها به تازگی مد شده و طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند. با انواع آجر، فر و اجاق گاز مخصوص، یک فضای آشپزخانه مانند در گوشه‌ای از آلاچیق ساخته می‌شود. آشپزی در محیط باز و پختن یک عصرانه‌ی لذیذ در آن، لذت‌ دورهمی‌های دوستانه را دوچندان می‌کند. 

 

 • آلاچیق شیشه‌ای

آلاچیق خانگی شیشه‌ای و فلزی به فرم توپ، درب شیشه‌ای، پایه چوبی قهوه‌ای، میز و صندلی‌های چوبی و کفپوش کرم رنگ

آلاچیق شیشه‌ای یکی از زیباترین و مناسب‌ترین انواع آلاچیق حیاطی است. برای ساخت این آلاچیق‌ها از شیشه‌ی مقاوم و فلز‌های باکیفیت استفاده می‌شود. تنها ایرادی که آلاچیق شیشه‌ای می‌تواند داشته باشد این است که تمیز کردن آن کمی‌ سخت‌تر از انواع دیگر آلاچیق است. 

 

 • آلاچیق متصل

آلاچیق خانگی سفید‌رنگ با پوشش سقف طوسی، میز وصندلی‌های چوبی طوسی، کفپوش موزائیکی طوسی و باغچه سرسبز با گیاهان زینتی

در ساخت آلاچیق متصل، از دیوار خانه کمک گرفته و آلاچیق را به دیوار وصل می‌کنند. این نوع از آلاچیق‌ها برای خانه‌هایی مناسب‌اند که حیاط کوچکی دارند. برای نصب آلاچیق در فضای کوچک، باید به شکل بهینه از فضای آن استفاده کرد که در نصب آلاچیق متصل این اتفاق می‌افتد. 

 

 • آلاچیق ساده

آلاچیق خانگی چوبی با سقف شیروانی، میز چوبی، صندلی‌های چوبی با نشیمن پسته‌ای رنگ، فرش سفید وآبی و محوطه پوشیده شده از چمن

آلاچیق ساده، آلاچیقی بدون مدل و طرح‌ است. از گذشته تا کنون آلاچیق ساده جزو پرطرفدارترین انواع آلاچیق حیاطی بوده و با هر نوع سلیقه و سبکی همخوانی دارد. آلاچیق ساده، معمولا قیمت پایینی دارد و یک انتخاب اقتصادی نیز محسوب می‌شود.

 

انواع طراحی آلاچیق‌های خانگی بزرگ و کوچک

آلاچیق خانگی چوبی با سقف شیروانی خاکستری، پیشخوان سنگی، چهارپایه‌های چوبی،باربیکیو سفید، باغچه پاییزی و گیاهان زینتی

 

طراحی سایبان و الاچیق خانگی با شیشه

آلاچیق خانگی شش ضلعی با سقف شیشه‌ای شیروانی، دیواره شیشه‌ای، میز چوبی، مبل‌های حصیری و محوطه سرسبز با حصار فلزی

در بسیاری از موارد، متریال شیشه به عنوان پوشش سقف و جداره‌های آلاچیق به کار می‌رود. آلاچیق شیشه‌ای در مدل‌های مختلفی طراحی می‌شود. آلاچیق شیشه‌ای در مدل‌های تاشو، باز و بسته شونده وجود دارد که امروزه در بسیاری از موارد برای محیط‌های متنوع ساختمان طراحی می‌شود. سقف شیشه‌ای در آلاچیق‌‌ها قابلیت جمع شدن را دارد، بنابراین یکی از موارد استفاده از آن در فضاهای کوچک خانه مانند تراس گاردن است.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله همه چیز درباره بلوک شیشه‌‌ای و کاربردهای آن را مطالعه فرمایید.

 

پارچه در طراحی آلاچیق

آلاچیق خانگی چوبی با سقف مسطح، پرده‌ راه راه ابی و سفید، مبلمان راه راه سفید و گلبهی، گلدان با گل زینتی و استخر آبی

برای طراحی دیواره‌های آلاچیق‌ها می‌توانید از پارچه‌ و حریر استفاده کنید. این کار علاوه بر ایجاد حریم خصوصی در فضای آلاچیق، فضایی بسیار زیبا و جذاب را برای حیاط خانه شما ایجاد می‌کند. در روزهای آفتابی، پارچه‌ها و حریرها برای سایه‌اندازی در فضای آلاچیق‌ها بسیار مناسب هستند. پارچه‌ها به کمک میله‌ها و گیره‌ها در دیواره آلاچیق، این امکان را به شما می‌دهند تا به راحتی جمع شوند.

 

حصیر در طراحی سایبان و آلاچیق

حصیر برای طراحی آلاچیق، یک متریال سنتی و بومی محسوب می‌شود. شما می‌توانید از حصیر در طراحی سقف، دیواره‌ها و از میز و صندلی حصیری در دیزاین آلاچیق خانگی استفاده کنید. در مناطق گرمسیر، حصیر برای طراحی آلاچیق بسیار پرکاربرد است. زیرا به دلیل حفظ رطوبت در بافت خود، قابلیت خنک کردن محیط آلاچیق را دارد و برای طراحی فضاهای سنتی، یک متریال بسیار مناسب است.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله بررسی جامع کاربردها و استفاده از حصیر در دکوراسیون را مطالعه فرمایید.

 

پوشال در طراحی سقف آلاچیق

آلاچیق خانگی سنتی چوبی با سقف کاهی، نرده‌های چوبی، حیاط پوشیده شده از گیاه و درخت با حصار چوبی،

پوشال به عنوان یک متریال بومی در مناطق شمالی و جنوبی کشور برای طراحی سقف آلاچیق‌ بسیار پرکاربرد است. شما می‌توانید از پوشال به عنوان پوشش سقف‌های گنبدی و شیبدار استفاده کنید. طراحی آلاچیق‌های سنتی با سقف پوشالی و استفاده از گل و گیاهان در فضای آن، یک ایده جذاب و دنج برای حیاط خانه شما است.

 

طراحی سقف آلاچیق با سفال

آلاچیق خانگی به فرم شش ضلعی با سقف سفالی، ستون‌های سفید، پایه سیمانی، شومینه سیمانی، لوستر فلزی، محوطه با باغچه و استخر آبی

شما می‌توانید سقف آلاچیق خانه خود را سفالی طراحی کنید. سفال اغلب در مناطقی که دارای بارندگی بیشتر بوده به عنوان پوشش سقف استفاده می‌شود. استفاده از سفال در طرح آلاچیق‌های چند ضلعی با سقف شیبدار بسیار جذاب است.

 

طراحی سقف مشبک آلاچیق چوبی

آلاچیق خانگی شش ضلعی با سقف طوسی، دیواره چوبی طرح‌دار، کفپوش آجری، میز و صندلی تاشو فلزی، حیاط با حصار چوبی، گیاه و درخت

شما می‌توانید از طرح‌های مشبک چوبی برای طراحی سقف آلاچیق خانه خود استفاده کنید. این سقف‌ها باعث ایجاد سایه‌های متنوع در طول روز می‌شوند و برای قرار دادن باکس‌های گل و یا آویزان کردن آن‌ها بسیار مناسب هستند.

 

 کفپوش برای طراحی آلاچیق‌های بزرگ و کوچک

آلاچیق خانگی چوبی با شومینه سنگی بزرگ، مبلمان طوسی، ستون‌های چوبی با پایه سنگی،محوطه دشت‌مانند و منظره دریاچه

کفپوش‌های متنوعی برای طراحی فضای سایبان و آلاچیق وجود دارند. سیمان، بتن، موزائیک، چمن مصنوعی و سنگ‌ریزه‌ها از موارد پرکاربرد محسوب می‌شوند. آلاچیق‌ها و سایبان‌های خانگی به دلیل قرارگیری در فضای باز بهتر است از مواد و مصالح مرغوب ساخته شوند. انتخاب کفپوش مناسب، یکی از آیتم‌های اصلی طراحی آلاچیق محسوب می‌شود.

 

هزینه طراحی و اجرای آلاچیق‌ خانگی

آلاچیق خانگی چوبی با شومینه سنگی بزرگ، مبلمان چوبی با نشیمن نارنجی، کفپوش طوسی روشن، استخر منحنی آبی، حیاط با نرده فلزی

برای برآورد هزینه طراحی و اجرای آلاچیق‌های خانگی باید به برخی موارد توجه کنید. نوع متریال مورد استفاده، طرح آلاچیق، مبلمان‌ها، نورپردازی، کف‌سازی و بسیاری از موارد دیگر در برآورد هزینه طراحی و اجرای آلاچیق‌ها تاثیرگذارند. البته آلاچیق‌های متنوعی به صورت پیش‌ساخته در بازار عرضه می‌شوند؛ که شما می‌توانید در کمترین زمان آن را در محوطه خانه خود نصب و به صورت مستقیم هزینه را پرداخت نمایید.

 

ابعاد و اندازه آلاچیق خانگی

آلاچیق خانگی چوبی با سقف شیروانی قهوه‌ای تیره، کفپوش و میز سنگی، صندلی‌های قهوه‌ای، شومینه سنگی، باربیکیو استیل و محوطه سرسبز جنگلی

ابعاد و اندازه آلاچیق و سایبان، بسته به علاقه و نیاز شما تعیین می‌شود. برای تعیین ابعاد و اندازه باید ابتدا مشخص کنید که چه مکانی را برای اجرای آلاچیق در محیط خانه در نظر گرفته‌اید؛ سپس متناسب با فضا و طرح مورد نظرتان، آلاچیق را اجرا کنید. حداقل ارتفاع آلاچیق را 250 سانتی‌متر و فضا برای رفت و آمد هر شخص را حداقل 120 سانتی‌متر در نظر بگیرید.

 

برای تزئینات آلاچیق خانگی از چه لوازمی استفاده کنیم؟

آلاچیقی خانگی چوبی با سقف شش ضلعی، نرده چوبی، میز مشکی، کفپوش آجری، صندلی‌های فلزی سفید و گلد‌ان‌های گل آویز در پارک

برای تزئین فضای آلاچیق خانگی شما می‌توانید از انواع گیاهان و گل‌ها استفاده کنید. گیاهان رونده با گل‌های رنگارنگ زیبایی فضای آلاچیق خانه شما را دوچندان می‌کنند. همچنین رنگ‌های جذاب در مبلمان‌ها نقش مهمی در ایجاد جذابیت فضا دارند. البته اکسسوری‌های فراوانی برای طراحی فضای آلاچیق وجود دارد مانند انواع نورپردازی‌ها با شمع و ریسه‌های نوری و فلاور باکس‌ها که از موارد بسیار پرکاربرد محسوب می‌شوند.

 

سبک‌های طراحی آلاچیق خانگی

آلاچیق خانگی با سقف مدل‌دار چوبی، دیوار و ستون‌های چوبی، مبلمان مشکی با نشیمن نخودی رنگ، باربیکیو آجری و استخر

 

آلاچیق کلاسیک

آلاچیق خانگی سفید با سقف چوبی هشت ضلعی، نرده‌های سفید طرح‌دار، باغچه با گیاه زینتی و محوطه جنگلی سرسبز

برای طراحی آلاچیق‌ کلاسیک معمولا از متریال سنگ استفاده می‌شود. نوع سقف این نوع از آلاچیق‌ها به صورت گنبدی است. زیرا ستون‌، گنبد و طاق از مشخصه‌های سبک کلاسیک محسوب می‌شوند. این سبک بسیار تجملاتی جلوه می‌دهد، به همین دلیل متریال گچ و سنگ راحت‌ترین متریال برای ارائه جزئیات در این سبک هستند. برای طراحی محوطه به سبک کلاسیک، می‌توانید در کنار آلاچیق‌های کلاسیک از آب‌نماهای سنگی پرداخت شده استفاده کنید.

 

آلاچیق مدرن

آلاچیق خانگی چوبی طوسی رنگ با سقف شیروانی، مبلمان طوسی روشن، لوستر فلزی، صندلی‌های سفید، شومینه دیواری و استخری با فرم منحنی

برخی از افراد علاقمند هستند، فضای حیاط خانه خود را به سبک مدرن طراحی کنند. سبک مدرن به عنوان یک سبک مینیمال شناخته شده است. در واقع محوطه خانه به سبک مدرن، کاملا ساده و شیک طراحی می‌شود. برای طراحی آلاچیق مدرن خانگی نیاز است یکسری موارد را در نظر بگیرید. یکی از موارد بسیار مهم در تعیین مکان اجرای آلاچیق، محوطه استخر در حیاط خانه است. مدل‌های طراحی ساده استخر مانند مربع و مستطیل برای طراحی آلاچیق‌ مدرن کاملا مناسب می‌باشد. در واقع اجرای طرح ساده و دنج آلاچیق در کنار استخر با طراحی منظم کاملا موافق و هماهنگ است.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله کامل‌ترین مرجع برای طراحی استخر را مطالعه کنید.

 

آلاچیق سنتی

آلاچیق خانگی چوبی به سبک سنتی با سقف طبقه‌ای، گلدان‌های آویز با گل قرمز، انواع گل‌های زینتی کاشته شده دور آلاچیق و چندین درخت

در طراحی آلاچیق سنتی بیشتر از مصالح بومی و در دسترس استفاده می‌شود. نوع آب و هوای منطقه در طراحی آلاچیق سنتی بسیار تاثیرگذار است. به عنوان مثال مصالح پوشال، چوب، سفال و سنگ بیشتر در مناطق شمالی برای طراحی آلاچیق سنتی خانگی استفاده می‌شوند. در واقع بیشتر مصالح خام و بدون پرداخت و هماهنگی با محیط و آب و هوا، برای طراحی آلاچیق سنتی به کار می‌روند.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله هر آنچه که باید در مورد سبک دکوراسیون داخلی سنتی بدانید را مطالعه فرمایید.

 

سخن پایانی

آلاچیق خانگی چوبی با سقف شیروانی، باربیکیو آجری، مبلمان حصیری با نشیمن سفید، پیشخوان سنگی، چهارپایه‌های چوبی و اجاق گاز استیل

با توجه به مطالبی که در این مقاله اشاره شد، انتخاب طرح مناسب آلاچیق برای محیط خانه، بخشی از طراحی محوطه محسوب می‌شود. ما در این مقاله تلاش کردیم با معرفی انواع طرح‌ها، سبک‌ها و متریال‌ها برای انتخاب آلاچیق مناسب محوطه خانه، شما را راهنمایی کنیم. هدف ما طراحی فضایی متناسب با علایق شماست.

10 نمونه آلاچیق خانگی