همه چیز درباره آلاچیق‌های خانگی

آلاچیقی با چهارچوب فلزی و سقف طوسی شیروانی در کنار استخر

آلاچیق در خانه‌های ویلایی و حیاط‌دار علاوه بر زیبایی محوطه ساختمان، محیطی بسیار جذاب و دلنشین برای دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه ایجاد می‌کند. آلاچیق خانگی برای افراد خانواده، فضایی برای استراحت و نشستن و نوشیدن چای فراهم می‌کند؛ بنابراین در طراحی و اجرای آن بهتر است، نیازها و علایق خودتان را مد نظر قرار دهید. آلاچیق خانگی این امکان را به شما می‌دهد تا به دور از هرج و مرج زندگی روزمره در کنار حیاطی سرسبز، همراه با دوستان و آشنایان فضایی برای گفتگو داشته باشید.

 

آلاچیق سنگی با چهار پله در ورودی اش در حیاط خانه

آیا قصد دارید فضایی برای دورهمی‌های خانوادگی در حیاط خانه خود داشته باشید؟ آلاچیق خانگی بهترین گزینه است. ما در این مقاله تلاش کرده‌ایم، شما را با انواع ایده‌های طراحی، سبک‌ها و متریال‌های طراحی و اجرای آلاچیق خانگی آشنا کنیم. در ادامه مطالب، ابتدا شما را برای انتخاب محل طراحی و اجرای آلاچیق خانگی راهنمایی می‌کنیم.

 

.

سوالات متداول:

آلاچیق‌ها از چه مصالحی ساخته می‌شوند؟

برای ساخت آلاچیق از چوب، فلز، آلومینیوم و سنگ استفاده می‌شود.


برای طراحی آلاچیق از چه کفپوشی استفاده کنیم؟

سیمان، بتن، موزائیک، چمن مصنوعی و سنگ‌ریزه‌ها از موارد پرکاربرد برای کف آلاچیق محسوب می‌شوند.


برای تزئینات آلاچیق خانگی از چه لوازمی استفاده کنیم؟

اکسسوری‌های فراوانی برای تزئین فضای آلاچیق وجود دارد مانند انواع نورپردازی‌ها با شمع و ریسه‌های نوری و فلاور باکس‌ها که از موارد بسیار پرکاربرد محسوب می‌شوند.


از چه سبک‌هایی برای طراحی آلاچیق‌ استفاده کنیم؟

1-سبک کلاسیک 2-سبک مدرن 3-سبک سنتی


در طراحی آلاچیق به سبک سنتی از چه مصالح استفاده کنیم؟

از مصالح بومی و در دسترس استفاده کنید. نوع آب و هوای منطقه در طراحی آلاچیق سنتی بسیار تاثیرگذار است. به عنوان مثال مصالح پوشال، چوب، سفال و سنگ بیشتر در مناطق شمالی برای طراحی آلاچیق خانگی سنتی استفاده می‌شوند.

 

محل اجرای آلاچیق خانگی

آلاچیقی با سقف شیروانی طوسی خاکستری با مبلمان حصیری

اگر به طراحی و اجرای فضایی برای نشستن و استراحت در محیط خانه خود هستید، ما آلاچیق خانگی را پیشنهاد می‌کنیم. برای طراحی آلاچیق مدل‌ها و سبک‌های متنوعی وجود دارد. انواع آلاچیق خانگی با ابعاد و اندازه‌های متنوع را می‌توان در محوطه‌سازی طراحی نمود. بنابراین، برای طراحی آلاچیق خانگی باید نوع کاربرد، محل اجرا، مدل و سلیقه افراد خانه را مد نظر قرار دهید. یکی از مواردی که می‌توان برای تزیین حیاط خانه، طراحی و بازسازی حیاط و فضای باز منزل در نظر گرفت، طراحی آلاچیق می‌باشد.

 

.

برای طراحی محوطه ساختمان‌های مسکونی، فضای اجرای آلاچیق خانگی را به گونه‌ای در نظر می‌گیرند، که از دید ناظرین پنهان باشد. اما برای طراحی آلاچیق‌ها در فضای پارک‌ها، مجتمع‌های تفریحی و فرهنگی کاملا برخلاف این موضوع اجرا می‌شود. زیرا لازم است، کاملا قابل دید و نوع دسترسی به آن‌ها آسان باشد. بنابراین، برای پنهان کردن آلاچیق خانگی از دید ناظرین، شما می‌توانید از ایده‌های متنوعی استفاده کنید. به عنوان مثال؛ گیاهان رونده برای پوشش جداره‌های آلاچیق‌ها بسیار مناسب هستند.

 

طراحی آلاچیق خانگی چه کاربرد و مزایایی دارد؟

آلاچیقی چوبی با چهارچوب چوبی در کنار استخر در یک محوطه بزرگ

امروزه وجود آلاچیق و سایبان‌ها در محوطه و محیط ساختمان، یک مزیت برای افراد خانه و ساختمان محسوب می‌شود. با وجود مشغله‌های ذهنی در طول روز، نیاز است افراد در ساعات پایانی شب فضایی را برای استراحت و دورهمی‌های خانوادگی انتخاب کنند، سایبان و آلاچیق خانگی برای استفاده در چنین شرایطی از موارد بسیار پرکاربرد محسوب می‌شوند. از مزایای اصلی طراحی آلاچیق در محیط خانه می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

 

.

  •  تجربه‌ی شیرین آشپزی در محیط باز و ارتباط با فضای سرسبز باغ
  •  فضایی برای استراحت، گپ و گفت و نوشیدن چای به همراه خانواده و دوستان
  •  محیط سایه‌انداز مناسب برای دورهمی و غذاخوردن در روز‎‌های تابستان
  •  استفاده از مصالح بومی و در دسترس، برای طراحی و اجرای آلاچیق
  •  محیطی مناسب برای رشد انواع گیاهان رونده در جداره‌ها و سقف آلاچیق
  •  فضایی برای نصب تاب و گذراندن اوقات فراغت کودکان
  •  از آیتم‌های تاثیرگذار در افزایش جذابیت محوطه و نمای ساختمان

 

انواع متریال‌های طراحی و ساخت آلاچیق خانگی

آلاچیق شش ضلعی با سقف، دیوار و درب چوبی مشبک

آلاچیق‌های خانگی در انواع مختلف با متریال‌های متفاوت طراحی می‌شوند. بنابراین، با توجه به نوع سرباز و سرپوشیده بودن آلاچیق‌ها، شما می‌توانید متریال مورد استفاده برای اجرای آن را انتخاب کنید. در انتخاب طرح و مدل آلاچیق‌های خانگی، متریال‌های نقش تعیین کننده‌ای دارند. ما در ادامه طرح‌های آلاچیق خانگی را با متریال‌های پرکاربرد به همراه تصاویرشان در اختیار شما قرار داده‌ایم تا متناسب با طرح مورد نظرتان، متریال مناسبی را انتخاب کنید.

 

طراحی آلاچیق چوبی

آلاچیق چوبی بزرگی با شومینه و کانتر سنگی

چوب به عنوان یک متریال موافق با طبیعت، متریال بسیار مناسبی برای طراحی آلاچیق به شمار می‌آید. علاوه بر انتخاب نوع متریال، رنگ‌ها نقش مهمی در تعریف فضای آلاچیق دارند. چوب به صورت خام و بدون پرداخت در کنار گیاهان و گل‌های رنگارنگ، منظره جذابی را به وجود می‌آورد. چوب ترموود به عنوان یک متریال چوبی مقاوم در طراحی محوطه بسیار پرکاربرد است.

اگر قصد دارید فضای محوطه خانه خود را به سبک مدرن یا سنتی طراحی کنید، متریال چوب برای طراحی فضاهای آلاچیق و نشیمن خصوصی در پاسیو کوچک بسیار مناسب است.

مقاله فضای نشیمن خصوصی در باغ را برای مطالعه بیشتر در زمینه طراحی محوطه پیشنهاد می‌کنیم.

 

سایبان و آلاچیق فلزی

آلاچیقی با چهارچوب فلزی به رنگ سفید و مبلمان طوسی

فلز یکی دیگر از متریال‌های پرکاربرد طراحی آلاچیق خانگی است. با متریال فلز می‌توان طرح‌های متنوع و منحصر به فردی را برای محوطه ساختمان ایجاد کرد. فلز در طراحی آلاچیق‌ها امکان استفاده از طرح‌های پیچیده و فرفورژه را در طراحی سقف و دیواره‌ها را به ما می‌دهد. طراحی سقف‌های فلزی با طرح‌های سنتی و مشبک در آلاچیق‌های خانگی، سایه‌های جذابی را ایجاد می‌کند. همچنین، فضایی جذاب برای رشد گیاهان رونده فراهم می‌کند. سایبان و آلاچیق فلزی در طراحی فضای پاسیو و روف گاردن بسیار پرکاربرد است. در طراحی آلاچیق‌های فلزی معمولا از رنگ تیره استفاده می‌شود، که برای طراحی فضا به سبک مدرن بسیار مناسب است. نورپردازی آلاچیق فلزی در روف گاردن، فضایی بسیار زیبا و جذاب را ایجاد می‌کند.

توصیه می‌کنیم مقاله نورپردازی روف گاردن همراه با جدیدترین روش‌ها را مطالعه کنید.

آلاچیق آلومینیومی

آلاچیق بسته ای با آلومینیوم طوسی و درب و پنجره های شیشه ای

آلومینیوم در طراحی آلاچیق، به دلیل وزن کم در مقایسه با متریال‌های دیگر بسیار پرکاربرد است. مقاومت و دوام از مزیت‌های اصلی متریال آلومینیوم محسوب می‌شود. ترکیب شیشه و آلومینیوم برای طراحی فضای آلاچیق خانگی بسیار مناسب است. در صورتی که مایل هستید، از آلاچیق‌های بسته استفاده کنید؛ متریال آلومینیوم برای طراحی گزینه مناسبی است.

طراحی آلاچیق خانگی با سنگ

آلاچیق شیک و بزرگ سنگی با سقف شیب دار در کنار استخر داخل حیاط

در برخی نمونه‌های طراحی شده آلاچیق‌های خانگی از سنگ برای طراحی دیواره ها و پایه‌ی ستون‌های آلاچیق استفاده می‌شود. سنگ به دلیل مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی متنوع، یک متریال پرکاربرد و در دسترس برای طراحی آلاچیق سنگی خانگی محسوب می‌شود. اگر به طراحی باربیکیو و کافی بار خانگی در فضای باز علاقمندید؛ دیوار سنگی در آلاچیق خانگی به عنوان فضایی برای اجرای باربیکیو بسیار جذاب است.

 

انواع مدل‌ آلاچیق‌ خانگی

آلاچیق بزرگی با سقف چوبی و دیوار شومینه سنگی و مبلمان و صندلی های حصیری

مدل‌های متنوعی برای طراحی آلاچیق در حیاط سازی مدرن و سنتی وجود دارد. نکته بسیار مهم که باید در طراحی آلاچیق خانگی در نظر بگیرید، این است که طراحی آلاچیق در مقایسه با طراحی پرگولا کاملا متفاوت است.

 

آلاچیق خانگی بزرگ

.

آلاچیق‌های خانگی بزرگ برای طراحی محوطه‌های وسیع و بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. در چنین طرح‌هایی معمولا فضای آلاچیق به چند بخش با کاربری متفاوت تقسیم می‌شود. شما می‌توانید بخشی از فضا را برای قرار دادن میز و صندلی تاشو ناهارخوری طراحی کنید.

هم چنین با قرار دادن باربیکیو در بخشی از فضا، می‌توانید تجربه‌ یک آشپزی جذاب را در محیط باز داشته باشید ویا با قرار دادن آبنما به همراه گل و گیاهان تزئینی در بخشی از فضای آلاچیق بزرگ، فضایی جذاب برای نشستن و استراحت طراحی کنید. مطالعه مقاله آبنما باغ و هر آنچه درباره آن لازم است بدانید را از دست ندهید.

 

آلاچیق کوچک خانگی

آلاچیق مربعی کوچکی با چهارچوب سفید و سقف شیروانی

بسیاری از افراد با داشتن حیاط کوچک خانه، فضای محوطه را از طراحی و اجرای آلاچیق‌های کوچک خانگی دریغ می‌کنند. در صورتی که برای حیاط‌ها و محوطه‌های کوچک، می‌توان از آلاچیق با ابعاد کوچک استفاده کرد. آلاچیق‌های کوچک خانگی با طراحی شومینه و مبلمان‌های سنتی فضایی بسیار دنج را برای شما فراهم می‌کنند. یکی از موارد بسیار پرکاربرد آلاچیق‌های کوچک، طراحی در فضای پاسیو می‌باشد.

 

.

شما می‌توانید از متریال‌ها و طرح‌های متفاوت برای طراحی آلاچیق خانه خود استفاده کنید. انتخاب طرح و متریال مورد استفاده برای طراحی آلاچیق به سبک دکوراسیون محیط مرتبط است. به عنوان مثال؛ فضای پشت بام یا روف گاردن یکی از فضاهای پرکاربرد برای آلاچیق‌های کوچک است. در طراحی آلاچیق در پشت بام باید به طرح دکوراسیون روف گاردن توجه کنید.

 

انواع طراحی آلاچیق‌های خانگی بزرگ و کوچک

.

 

طراحی سایبان و الاچیق خانگی با شیشه

آلاچیقی چند ضلعی با سقف و دیواره شیشه ای و فریم مشکی

در بسیاری از موارد، متریال شیشه به عنوان پوشش سقف و جداره‌های آلاچیق به کار می‌رود. آلاچیق شیشه‌ای در مدل‌های مختلفی طراحی می‌شود. آلاچیق شیشه‌ای در مدل‌های تاشو، باز و بسته شونده وجود دارد که امروزه در بسیاری از موارد برای محیط‌های متنوع ساختمان طراحی می‌شود. سقف شیشه‌ای در آلاچیق‌‌ها قابلیت جمع شدن را دارد، بنابراین یکی از موارد استفاده از آن در فضاهای کوچک خانه مانند تراس گاردن است.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله همه چیز درباره بلوک شیشه‌‌ای و کاربردهای آن را مطالعه فرمایید.

 

پارچه در طراحی آلاچیق

آلاچیق پر نوری با مبلمان سفید و دیواره پارچه ای راه راه

برای طراحی دیواره‌های آلاچیق‌ها می‌توانید از پارچه‌ و حریر استفاده کنید. این کار علاوه بر ایجاد حریم خصوصی در فضای آلاچیق، فضایی بسیار زیبا و جذاب را برای حیاط خانه شما ایجاد می‌کند. در روزهای آفتابی، پارچه‌ها و حریرها برای سایه‌اندازی در فضای آلاچیق‌ها بسیار مناسب هستند. پارچه‌ها به کمک میله‌ها و گیره‌ها در دیواره آلاچیق، این امکان را به شما می‌دهند تا به راحتی جمع شوند.

 

حصیر در طراحی سایبان و آلاچیق

استفاده از حصیرها برای سقف آلاچیق باریکی با میز و صندلی های فلزی

حصیر برای طراحی آلاچیق، یک متریال سنتی و بومی محسوب می‌شود. شما می‌توانید از حصیر در طراحی سقف، دیواره‌ها و از میز و صندلی حصیری در دیزاین آلاچیق خانگی استفاده کنید. در مناطق گرمسیر، حصیر برای طراحی آلاچیق بسیار پرکاربرد است. زیرا به دلیل حفظ رطوبت در بافت خود، قابلیت خنک کردن محیط آلاچیق را دارد و برای طراحی فضاهای سنتی، یک متریال بسیار مناسب است.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله بررسی جامع کاربردها و استفاده از حصیر در دکوراسیون را مطالعه فرمایید.

 

پوشال در طراحی سقف آلاچیق

آلاچیقی با سقف گنبدی پوشالی و بدنه چوبی

پوشال به عنوان یک متریال بومی در مناطق شمالی و جنوبی کشور برای طراحی سقف آلاچیق‌ بسیار پرکاربرد است. شما می‌توانید از پوشال به عنوان پوشش سقف‌های گنبدی و شیبدار استفاده کنید. طراحی آلاچیق‌های سنتی با سقف پوشالی و استفاده از گل و گیاهان در فضای آن، یک ایده جذاب و دنج برای حیاط خانه شما است.

 

طراحی سقف آلاچیق با سفال

سقف سفالی برای آلاچیقی با شومینه کنار استخر

شما می‌توانید سقف آلاچیق خانه خود را سفالی طراحی کنید. سفال اغلب در مناطقی که دارای بارندگی بیشتر بوده به عنوان پوشش سقف استفاده می‌شود. استفاده از سفال در طرح آلاچیق‌های چند ضلعی با سقف شیبدار بسیار جذاب است.

 

طراحی سقف مشبک آلاچیق چوبی

آلاچیقی چوبی با تزئینات چوبی مشبک

شما می‌توانید از طرح‌های مشبک چوبی برای طراحی سقف آلاچیق خانه خود استفاده کنید. این سقف‌ها باعث ایجاد سایه‌های متنوع در طول روز می‌شوند و برای قرار دادن باکس‌های گل و یا آویزان کردن آن‌ها بسیار مناسب هستند.

 

 کفپوش برای طراحی آلاچیق‌های بزرگ و کوچک

محوطه حیاطی بزرگ با یک آلاچیق چوبی به همراه سقف شیب دارش و گفپوش سنگی

کفپوش‌های متنوعی برای طراحی فضای سایبان و آلاچیق وجود دارند. سیمان، بتن، موزائیک، چمن مصنوعی و سنگ‌ریزه‌ها از موارد پرکاربرد محسوب می‌شوند. آلاچیق‌ها و سایبان‌های خانگی به دلیل قرارگیری در فضای باز بهتر است از مواد و مصالح مرغوب ساخته شوند. انتخاب کفپوش مناسب، یکی از آیتم‌های اصلی طراحی آلاچیق محسوب می‌شود.

 

هزینه طراحی و اجرای آلاچیق‌ خانگی

.

برای برآورد هزینه طراحی و اجرای آلاچیق‌های خانگی باید به برخی موارد توجه کنید. نوع متریال مورد استفاده، طرح آلاچیق، مبلمان‌ها، نورپردازی، کف‌سازی و بسیاری از موارد دیگر در برآورد هزینه طراحی و اجرای آلاچیق‌ها تاثیرگذارند. البته آلاچیق‌های متنوعی به صورت پیش‌ساخته در بازار عرضه می‌شوند؛ که شما می‌توانید در کمترین زمان آن را در محوطه خانه خود نصب و به صورت مستقیم هزینه را پرداخت نمایید.

 

ابعاد و اندازه آلاچیق خانگی

آلاچیقی بزرگ با چهارچوب چوبی در فضای یک حیاط بزرگ

ابعاد و اندازه آلاچیق و سایبان، بسته به علاقه و نیاز شما تعیین می‌شود. برای تعیین ابعاد و اندازه باید ابتدا مشخص کنید که چه مکانی را برای اجرای آلاچیق در محیط خانه در نظر گرفته‌اید؛ سپس متناسب با فضا و طرح مورد نظرتان، آلاچیق را اجرا کنید. حداقل ارتفاع آلاچیق را 250 سانتی‌متر و فضا برای رفت و آمد هر شخص را حداقل 120 سانتی‌متر در نظر بگیرید.

 

برای تزئینات آلاچیق خانگی از چه لوازمی استفاده کنیم؟

آلاچیقی چوبی با گلدان های آویز لبه دیواره هایش

برای تزئین فضای آلاچیق خانگی شما می‌توانید از انواع گیاهان و گل‌ها استفاده کنید. گیاهان رونده با گل‌های رنگارنگ زیبایی فضای آلاچیق خانه شما را دوچندان می‌کنند. همچنین رنگ‌های جذاب در مبلمان‌ها نقش مهمی در ایجاد جذابیت فضا دارند. البته اکسسوری‌های فراوانی برای طراحی فضای آلاچیق وجود دارد مانند انواع نورپردازی‌ها با شمع و ریسه‌های نوری و فلاور باکس‌ها که از موارد بسیار پرکاربرد محسوب می‌شوند.

 

سبک‌های طراحی آلاچیق خانگی

.

 

آلاچیق کلاسیک

آلاچیق سفیدی به سبک سنتی و سقف گنبدی

برای طراحی آلاچیق‌ کلاسیک معمولا از متریال سنگ استفاده می‌شود. نوع سقف این نوع از آلاچیق‌ها به صورت گنبدی است. زیرا ستون‌، گنبد و طاق از مشخصه‌های سبک کلاسیک محسوب می‌شوند. این سبک بسیار تجملاتی جلوه می‌دهد، به همین دلیل متریال گچ و سنگ راحت‌ترین متریال برای ارائه جزئیات در این سبک هستند. برای طراحی محوطه به سبک کلاسیک، می‌توانید در کنار آلاچیق‌های کلاسیک از آب‌نماهای سنگی پرداخت شده استفاده کنید.

 

آلاچیق مدرن

آلاچیق مدرنی در حیاط مقابل خانه ای بزرگ و در کنار استخری هندسی

برخی از افراد علاقمند هستند، فضای حیاط خانه خود را به سبک مدرن طراحی کنند. سبک مدرن به عنوان یک سبک مینیمال شناخته شده است. در واقع محوطه خانه به سبک مدرن، کاملا ساده و شیک طراحی می‌شود. برای طراحی آلاچیق مدرن خانگی نیاز است یکسری موارد را در نظر بگیرید. یکی از موارد بسیار مهم در تعیین مکان اجرای آلاچیق، محوطه استخر در حیاط خانه است. مدل‌های طراحی ساده استخر مانند مربع و مستطیل برای طراحی آلاچیق‌ به سبک مدرن کاملا مناسب می‌باشد. در واقع اجرای طرح ساده و دنج آلاچیق در کنار استخر با طراحی منظم کاملا موافق و هماهنگ است.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله کامل‌ترین مرجع برای طراحی استخر را مطالعه کنید.

 

آلاچیق سنتی

تصویر یک آلاچیق چوبی به سبک سنتی با سقف طبقه ای و گلهای رنگی اطرافش

در طراحی آلاچیق سنتی بیشتر از مصالح بومی و در دسترس استفاده می‌شود. نوع آب و هوای منطقه در طراحی آلاچیق سنتی بسیار تاثیرگذار است. به عنوان مثال مصالح پوشال، چوب، سفال و سنگ بیشتر در مناطق شمالی برای طراحی آلاچیق سنتی خانگی استفاده می‌شوند. در واقع بیشتر مصالح خام و بدون پرداخت و هماهنگی با محیط و آب و هوا، برای طراحی آلاچیق سنتی به کار می‌روند.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله هر آنچه که باید در مورد سبک دکوراسیون داخلی سنتی بدانید را مطالعه فرمایید.

 

سخن پایانی

.

با توجه به مطالبی که در این مقاله اشاره شد، انتخاب طرح مناسب آلاچیق برای محیط خانه، بخشی از طراحی محوطه محسوب می‌شود. ما در این مقاله تلاش کردیم با معرفی انواع طرح‌ها، سبک‌ها و متریال‌ها برای انتخاب آلاچیق مناسب محوطه خانه، شما را راهنمایی کنیم. هدف ما طراحی فضایی متناسب با علایق شماست.