همه چیز درباره آبنمای حیاطی

آبنمایی با حوضچه قرمز آجری در حیاطی با دیوار های آجری

آبنمای حیاطی یکی از المان‌های آبی مهم در طراحی فضای باز است که اغلب به عنوان بخش تزئینی در محوطه‌سازی طراحی می‌شود. از آبنماها در فضاهای عمومی و باغ‌ها و میادین نیز استفاده می‌شود. آبنماها در طیف گسترده‌ای از سبک‌ها‌، اندازه‌ها و با استفاده از مواد مختلف در دسترس هستند و اغلب با توجه به اهداف و طراحی خاص، سفارش داده می‌شوند، آن‌ها به طور معمول به صورت پیش ساخته، تولید شده و به محل مورد نظر تحویل داده می‌شوند. در این مقاله با آبنمای حیاطی بیشتر آشنا خواهید شد.

 

اینفوگرافی درباره انواع آبنمای حیاطی بر اساس متریال

سوالات متداول:

برای طراحی حیاط از چند مدل آبنما می‌توانیم استفاده کنیم؟

1-آبنمای دیواری، 2-آبنمای بدون حوض، 3-آبنمای طبقه‌ای، 4-آبنمای فواره‌ای، 5-آبنمای بارانی یا آبشاری


آبنماها از چه متریال‌هایی ساخته می‌شوند؟

1-سرامیک، 2-بتن، 3-فایبرگلاس، 4-سنگ آهک، 5-سنگ مرمر، 6-سنگ گرانیت


در صورت تمیز نکردن آبنما چه اتفاقی خواهد افتاد؟

همه‌ی آبنماها باید به صورت دوره‌ای و منظم تمیز شوند. در غیر این صورت بعد از مدتی باعث تولید بوی ناخوشایند شده و همچنین در روند کار آبنما مشکل ایجاد خواهد شد.

 

فهرست مطالب:

تصویر یا آبنمای سنگی دیواری خاکستری با نقش های برجسته

انواع آبنمای حیاطی

آبنماها در انواع مختلفی طراحی و اجرا می‌شوند و شما می‌توانید با نصب این آبنماها، بخشی زیبا و طبیعی به حیاط اضافه کنید. مطمئنا برای هر نوع حیاطی، آبنمای مناسبی وجود دارد که با طرح و سایز حیاط هماهنگ شود. در ادامه برخی از این آبنماها را معرفی خواهیم نمود.

 

آبنمای حیاطی دیواری و سنگی نیم دایره روی زمین با کفپوش چمن

آبنمای دیواری

آبنماهای دیواری همانطور که از نام آن مشخص است باید به دیوار و یا از روی سطحی آویزان شوند. این نوع آبنما در فضاهای خارجی و داخلی خانه بسیار کاربرد دارند. یک گزینه عالی برای دور نگه داشتن آبنما از کودکان و حیوانات خانگی کنجکاو استفاده از آبنمای دیواری در فضای باز است که آب را از دسترس آن‌ها دور می‌کند. اگر شما نیز مانند بسیاری از افراد کودک یا حیوان خانگی دارید که نگران ایمنی آن‌ها در حیاط هستید؛ در این صورت، هنگام تصمیم‌گیری در مورد قرار دادن آبنمای خود در حیاط، باید ایمنی آن‌ها را در نظر بگیرید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ی ساخت آبنماهای خلاقانه و تاثیر آنها در دکوراسیون منزل را مطالعه فرمایید.
آبنمای حیاطی بدون حوض که با سنگ های ریز و درشت و گل ها و بوته های سبز ساخته شده

آبنمای بدون حوض

یکی دیگر از آبنماهایی که برای ایمنی کودکان و حیوانات مناسب هستند، آبنمای بدون حوض است. معمولا آبنماها در پایین ترین قسمت خود دارای حوض هستند، ولی حوض این نوع آبنماها در زیر زمین و مخفی است. مخفی بودن حوض علاوه بر امنیت، برای جلوگیری از جمع شدن برگ درختان و سایر موارد اضافی که باعث ایجاد مشکل در عملکرد آبنما می‌شود نیز مناسب است.

 

نمای خارجی ویلای کلاسیک و بزرگی با حیاط سبز و آبنمای حیاطی طبقه ای

آبنمای طبقه‌ای

این نوع آبنماها، از چند طبقه یا حوض با ابعاد متغییر تشکیل می‌شوند که در ارتفاع و فاصله یکسان بر روی یکدیگر قرار می‌گیرند. آب در آبنمای طبقه‌ای به صورت مرحله‌ای از بالاترین حوضچه آبنما به پایین ترین حوضچه جاری می‌شود. این نوع آبنما در ارتفاع و ابعاد و اندازه مختلفی ساخته می‌شود.

 

فضای سبز چمنی با آبنمای حیاطی فواره ای سنگی

آبنمای فواره‌ای

آبنماهای فواره‌ای به دلیل پخش آب در هوا می‌تواند فضای چشمگیری در حیاط ایجاد کنند. می‌توانید با ترکیب آبنمای فواره‌ای با مجسمه، آب را از قسمت خاصی از مجسمه پخش کنید، همچنین می‌توانید با انتخاب طرح یا نازل‌های خاص، آب را به صورت حبابی یا حلقه‌ای در هوا پخش کنید. البته بعضی از این نوع آبنماها خود نیز طرح خاصی دارند که انتخاب آن‌ها نیز برای زیباسازی حیاط مناسب خواهد بود.

 

آبنمای حیاطی بارانی با فریم مشکی در حیاطی با دیوارهای چوبی

آبنمای بارانی یا آبشاری

این نوع آبنماها نیاز به فضای کمی دارند و در حیاط و پاسیوهای کوچک نیز قابل اجرا می‌باشند. نحوه جاری شدن آب در آبنماهای بارانی، مانند باران و به صورت خط نازکی است که به شکل عمودی و قطره‌ای به سمت پایین یا حوض آبنما می‌ریزد. این نوع آبنما در فضاهایی مانند هتل، لابی، کنار استخر و … قابل اجرا می‌باشد.

تصویر فضای سبز بزرگی با یک آبنمای سفید چهار طبقه

انواع آبنمای حیاطی بر اساس متریال

آبنماهای فضای باز مناسب برای راهروها، حیاط‌ها، راه‌های ورودی، باغ‌ها، پاسیوها و آلاچیق‌ها هستند؛ زیرا صدای قطره آب در این مکان‌ها می‌تواند احساس آرامش فوق العاده‌ای را فراهم کند. آبنما وسیله‌ای است که سال‌های سال برای شما ارزشمند خواهد بود، بنابراین استفاده از متریال مناسب برای افزایش طول عمر آن مهم است. ما یک لیست آماده کرده‌ایم که به شما امکان می‌دهد با متریال‌های آبنمای حیاطی بیشتر آشنا شوید.

آبنمای حیاطی سرامیکی به شکل سه کوزه با ارتفاع های متفاوت

سرامیک

عملکرد آبنماهای سرامیکی در حیاط عالی است؛ زیرا در مقایسه با اکثر آبنماها نسبتاً کوچک هستند و در کنار پاسیو و دکینگ (decking) و … عالی به نظر می‌رسند. همچنین، سرامیک می‌تواند احساس دست‌ساز و سنتی بودن را در فضای کوچکتر ایجاد کند. این نوع آبنماها در ابعاد و اندازه مختلف ساخته می‌شوند. این آبنما مستقل یا دارای مخزن هستند و نیازی به حفر زمین و نصب در زمین ندارند. از آبنماهای خانگی دارای مخزن در طراحی دکوراسیون داخلی منازل نیز استفاده می‌شود.

ویژگی‌های آبنما سرامیکی:

 • با دوام
 • نصب آسان و هزینه کم برای نصب
 • هزینه کم برای تعمیر و نگهداری
 • طیف رنگی متنوع
 • ترکیب با سنگ‌ها و سنگریزه‌ها برای ایجاد صوت زیبا
 • مناسب برای ایجاد فضای سنتی و طبیعی

 

آبنمای حیاطی بتنی با هندسه متفاوت پله ای کنار شمشادها

سنگ ریخته گری یا بتن

به بتن یا به مخلوطی که هنگام سفت شدن ظاهری شبیه سنگ ایجاد کند، سنگ ریخته‌گری می‌گویند. آبنماهای از جنس سنگ ریخته‌گری یا بتن، می‌توانند تقریباً به هر طرحی قالب‌ریزی شوند. این آبنماها به دلیل اصالت و دوام زیادشان بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرندو نسبت به آبنماهای سنگی سبک‌تر هستند ولی ظاهری شبیه آن‌ها دارند. برای ایجاد طرح سنگ روی این نوع آبنما می‌توانید از رنگ استفاده کنید. اگر علاقه دارید که آبنمایی از جنس سنگ ریخته‌گری یا بتنی داشته باشید ولی در آب و هوایی زندگی می‌کنید که آب در آبنما به طور دوره‌ای یخ می‌زند باید بخاطر داشته باشید که آبنما را در فصل پاییز یا قبل از رسیدن سرمای زمستان بپوشانید در غیر این‌صورت آبنمای شما فقط چند سال دوام خواهد آورد.

ویژگی‌های سنگ ریخته گری:

 • با دوام
 • زیبا
 • سبک

 

آبنمای حیاطی فایبرگلاس خاکستری کنار فلاورباکس با درخچه های بلند

فایبرگلاس

فایبرگلاس یکی از سبک‌ترین متریال‌های موجود برای ساخت آبنماها است. این متریال با وجود سبکی، فوق العاده قوی است و به راحتی نمی‌شکند. با این حال، اگر حیاط شما در معرض باد شدید قرار دارد و همچنین طراحی آن به صورت باز است و مانعی برای جلوگیری از باد وجود ندارد، بهتر است در برنامه ساخت آبنما خود به همراه فایبرگلاس، از متریال سنگین تری استفاده کنید. این کار با ایجاد تعادل در وزن آبنما، مانع آسیب رساندن باد به آن می‌شود.

ویژگی‌های فایبرگلاس:

 • قیمت ارزان
 • دارای مقاومت حرارتی بین -30 تا +60 درجه سانتی گراد
 • به صورت پیش ساخته نیز فروخته می‌شود
 • نصب آسان، به همراه خود دفترچه راهنمای نصب دارد
 • ظاهری لوکس و طبیعی ندارد و از نزدیک مصنوعی بنظر میرسد
 • نسبت به سایر مصالح مقاومت خوبی در برخورد با اشیاء تیز و برنده ندارد.

 

آبنمای حیاطی مرمری بصورت طبقه ای با مجسمه های انسانی

سنگ آهک و سنگ مرمر

آبنماهای مرمری دارای رنگ‌های متنوع و گاهی دارای رگه‌هایی با چندین رنگ متضاد است. آن‌ها کاملاً زیبا هستند و می‌توانند هر حیاطی را به نقطه ای زیبا در فضای باز تبدیل کنند.سنگ‌های آهکی و سنگ مرمر سنگ‌های ظریف، نرم و متخلخلی هستند، بنابراین این بدان معناست که آن‌ها باید فقط با محصولات تمیز کننده خاصی نگهداری شوند، که در واقع خود سنگ را در حین تمیز کردن از بین نمی‌برد.

ویژگی‌های سنگ مرمر:

 • با دوام
 • دارای طیف رنگی وسیع
 • زیبا
 • وزن سنگین

 

آبنمای حیاطی با سنگ گرانیت به رنگ تیره در فضای باز خانه

سنگ گرانیت

برای ساخت آبنما استفاده از گرانیت به دلیل عمر مفید آن، ایده آل است؛ همچنین این سنگ بسیار مقاوم است و می‌توان آن را تقریباً با هر طرحی تولید نمود. گرانیت در رنگ‌های مختلفی وجود دارد، بنابراین شما می‌توانید آبنمایی را انتخاب کنید که کاملاً فضای بیرونی شما را برجسته کند. این آبنماها نه تنها کاملاً زیبا و یک نقطه ی مرکزی عالی برای ملک شما هستند، بلکه از نظر نگهداری آسان‌ترین گزینه ای هستند که می‌توانید تصور کنید.

ویژگی‌های سنگ گرانیت:

 • با دوام
 • در طیف وسیعی از رنگ‌ها وجود دارد
 • سنگین
 • در مقابل سایش مقاوم است
 • نگهداری آسان

 

حیاط بزرگ و سرسبزی با آبنمای حیاطی شیشه ای مثلثی

اکریلیک / شیشه / رزین

 • آبنماهای حیاط از جنس شیشه بسیار زیبا هستند، با این حال، آن‌ها معمولاً مناسب فضای باز نیستند؛ زیرا به راحتی شکسته می‌شوند.
 • آبنماهای اکریلیکی می‌توانند ظاهر هنری مشابه شیشه و کمی دوام بیشتری نسبت به آن داشته باشند، اما هرچقدر مدت بیشتری در مقابل آفتاب قرار بگیرند رنگ آن‌ها مایل به زرد شده و با گذشت زمان شکننده می‌شوند.
 • آبنماهای رزینی نیز به مرور زمان شکننده می‌شوند، همچنین بسیار سبک هستند، بنابراین می‌توانند در برابر باد شدید خراب شوند.

ویلایی با نمای کرم رنگ و نوپردازی و آبنمای حیاطی دو طبقه در حیاط آن

نکاتی که باید درباره آبنمای حیاطی بدانید

انتخاب آبنما مناسب برای حیاط خانه، ترکیبی از اولویت و نیاز‌های شخصی و نوع عملکرد آبنما است. دانستن این نکات به شما کمک می‌کند تا بتوانید آبنما مناسبی را برای حیاط خود انتخاب کنید.

منبع قدرت

پمپ آب در آبنما نیاز به برق دارد. دو گزینه رایج برای تامین برق موردنیاز آبنما شامل : سیم کشی برق و نیروی خورشید است. آبنماهای سیم کشی شده منبع الکتریکی را برای تامین برق خود به کار می‌گیرند. برای انجام سیم کشی نیاز به برقکار است زیرا آبنما باید از منبع برق خانه، تغذیه شود. آبنماهای خورشیدی بسیار معروف هستند زیرا نیاز به متصل شدن به منبع برق خانه را ندارند؛ صفحات خورشیدی در این آبنماها برق و قدرت مورد نیاز برای عملکرد مناسب پمپ را تامین می‌کنند. آبنماهای خورشیدی در مدل‌های مختلفی ساخته می‌شوند، بعضی از آبنماها تنها در صورت وجود خورشید فعالیت می‌کنند مثلا هنگام غروب خورشید یا در روزهای ابری قادر به فعالیت نیستند اما آبنماهای پیشرفته با ذخیره کردن نیرو می‌توانند تا هر ساعت از شبانه‌روز فعالیت داشته باشند.

 

حیاط سرسبز ویلایی با دیوار آجری و آبنمای حیاطی سنگی گرد

منبع آب

اکثر آبنماهای حیاط به منبع آب خانه متصل هستند. آب این آبنماها به طور دائم تامین میشود و تا زمانی که آب قطع نشود آبنما خشک نمی‌شود. چند نوع آبنما نیز وجود دارد که میتوان با استفاده از شلنگ آب آن را تامین نمود. به طور کلی آبنماهایی که با شلنگ پر میشوند، از پمپ برای گردش دوباره آب در آبنما استفاده می‌شود. آب این آبنماها باید به صورت دوره‌ای و منظم چک شود تا در صورت کمبود آب دوباره پر شوند.

 

آبنمای حیاطی گرد سنگی با نورپردازی فواره ها در حیاط ویلا

نورپردازی

اگر قصد دارید هنگام تاریکی هوا در حیاط خانه وقت بگذرانید، روش‌های نورپردازی میتواند به شما کمک کند تا زیبایی آبنمای حیاط خود را افزایش دهید. درحالی که برخی از آبنماها دارای نورپردازی هستند، امکان قرار دادن چراغ در اطراف آبنما نیز وجود دارد. اگر فکر میکنید چراغ‌های سفید برای فضای آرامش بخشی که در حیاط ایجاد خواهید نمود نامناسب هستند، میتوانید از چراغ‌های رنگی استفاده کنید. چراغ‌های کهربایی یکی از گزینه‌های قابل استفاده برای افزایش آرامش است، همچنین چراغ‌های چند رنگ نیز می‌توانند زیبا باشند.

 

پرگولا و جکوزی با باکس چوبی، میز و صندلی راحتی و آبنمای حیاطی گرد در فضای باز

مکمل آبنما

آبنماها می‌توانند به تنهایی در حیاط خانه ظاهری زیبا ایجاد کنند. با این حال، اکثر مردم علاقه مند به دیزاین حیاط با ترکیب بخش‌های مختلفی مانند مسیر آسفالت که به آبنما ختم می‌شود، کاشت گل یا داشتن باغچه در کنار آبنما، آلاچیق یا فضایی دارای میز و صندلی مناسب و … هستند.

تمیز کردن آبنما

همه‌ی آبنماها باید به صورت دوره‌ای و منظم تمیز شوند. داشتن یک لایه جلبک و ایجاد بوی بد در آبنما باعث ایجاد فضایی ناخوشایند خواهد شد. معمولا هر تولید کننده آبنما، برای محصول خود راهنما و دستورالعمل تمیز کردن آن را نیز در اختیار خریدار می‌گذارد. رعایت این دستور العمل باعث می‌شود که شما از آبنمای خود به مدت طولانی استفاده کنید.

آبنمای طوسی سه طبقه بزرگی وسط حیاطی با کفپوش چمن

محل قرار گیری آبنما در حیاط

اگر قصد دارید برای زیبایی بیشتر باغ یا حیاط خانه و یا حتی یک فضای تجاری از آبنما استفاده کنید؛ حتما باید محل مناسبی را برای قرار دادن آبنما انتخاب کنید. فضای کافی که در اختیار شما قرار می‌گیرد نقش مهمی را در رابطه با محلی که می‌توانید آبنما را در آن قرار دهید، خواهد داشت. علاوه بر این، چیدمان حیاط یا فضای باز عاملی مهم هنگام انتخاب بهترین مکان برای آبنما خواهد بود. بیایید برخی از موارد مهم دیگری را که هنگام قرار دادن آبنما باید به خاطر داشته باشید بررسی کنیم.

 

آبنمای حیاطی چندضلعی سنگی در حیاط خلوت دنج خانه با درخت های کاج کنار دیوار

مواردی که باید برای تعیین موقعیت آبنما در نظر گرفت:

 • در جایی قرار گیرد که به بهترین وجه، صدای آزار دهنده خیابان را کم کند.
 • در جایی قرار گیرد که به بهترین وجه، صدای آرامش‌بخش آب را به فضاهایی مانند پاسیو و آلاچیق هدایت کند.
 • در جایی قرارگیرد که بهترین دید، از داخل خانه و حیاط داشته باشد.
 • برای راه اندازی پمپ باید در کنار برق قرار گیرد.
 • سقوط انواع گیاهان و برگ درختان در آبنما، می‌توانند برای عملکر آن مشکل ایجاد کنند.
پیشنهاد می‌کنیم مقاله صفر تا صد طراحی آلاچیق در کنار استخر را مطالعه کنید.

تصویر یک آبنمای دیواری فایبرگلاس حکاکی شده روی دیوار سبز حیاط

ایده هایی برای آبنمای حیاطی

آبنمایی دیواری در حیاط با ترکیب رنگ های خاکستری و نارنجی در کنار سبزی طبیعت

 

آبنمایی سنگی نورپردازی شده در حیاطی با میز گرد و صندلی های چوبی

 

آبنمای دیواری با سنگ های آنتیک مشکی و قاب فولادی ضد زنگ

 

آبنمایی بتنی کف حیاط با مجسمه دو کبوتر بتنی بالای آبنما

 

یک آبنما از جنس بتن کف حیاط با قیافه ای متفاوت و مدرن

 

آب نمای بتنی مانند کاسه و گودال آتش وسط آبنما کف حیاط

یکی از مدل‌های زیبای آبنمای حیاطی، ترکیب آبنما و گودال آتش است، که ظاهری فوق العاده را ایجاد می‌کند و سوخت آن نیز پارافین است.

 

ترکیب سنگ و سرامیک برای آبنمای حیاطی شبیه کوزه

 

تصویر آبنمایی دو طبقه برای حیاط با نقش برجسته های زیبا و فواره

 

آبنمایی روی دیوار چوبی در حیاط با نورهای مخفی آبی و سنگ ریزه برای فضای پایین آبنما

 

آبنمایی سنگی با سردیس یک شیر بالای آبنما و نورپردازی های نقطه ای

 

آبنمای سنگی میان موجود گیاهان در حیاط با نورپردازی فضای خارج آن

آبنمای دیواری بلند و سنگی با سردیس شیر روی یک دیوار شمشادی

حرف پایان

المان‌های آبی مانند آبنماها برای خانه و حیاط شما مناسب هستند. آبنمای حیاطی فضایی لوکس را به فضای باز منزل شما اضافه می‌کنند و با هر بار دیدن آن‌ها، احساس آرامش و سرزندگی در وجود شما ایجاد خواهد شد. بنابراین، وقت بگذارید و آبنماهایی که دارای لوازم جانبی متنوعی هستند را به خوبی جستجو کنید. همچنین، قبل از تصمیم‌گیری، به مدل‌های مختلف نگاه کنید.