همه چیز درباره‌ی انواع تراس و ویژگی‌های آن

تراسی با دیوار و تیرهای سقف چوبی به همراه مبلمان راحتی با فریم چوبی و پارچه سبز رنگ

یکی از فضاهای تشکیل‌دهنده ساختمان‌ها و آپارتمان‌ها، تراس‌ها هستند. با توجه به این که در زندگی شهری با کمبود فضای سبز مواجه هستیم، طراحان داخلی و افراد شاغل در صنعت ساخت‌وساز اقدام به اختصاص بخشی از مساحت ساختمان به طراحی تراس می‌کنند. به این ترتیب افراد زمانی که خسته هستند و یا نیاز به گذراندن مدت زمان کوتاهی در جایی بدون دود و با فضای زیبا و دل‌نشین دارند، می‌توانند پنجره منزل خود را باز کرده و با وارد شدن به تراس، جایی برای گذراندن اوقاتی آرامش‌بخش داشته باشند. اگر شما هم در ساختمان خود، تراس دارید و قصد طراحی دکوراسیون آن را دارید باید با انواع تراس آشنایی داشته باشید و با ویژگی‌های هر کدام از آن‌ها آشنا شوید. به این ترتیب می‌توانید بر اساس سلیقه و همچنین متناسب با دکوراسیون منزلتان، بهترین نوع دیزاین تراس را انتخاب کرده و از ایده‌های مختلفی استفاده کنید.

فهرست مطالب:

تصویر یک تراس سبز با مبلمان کرم و کوسن های آجری رنگ

آیا تراس و بالکن، یک مفهوم دارند؟

یکی از سؤالاتی که در مورد تراس‌ها وجود دارد این است که آیا تراس، همان بالکن است؟ در پاسخ به این سؤال باید با مفهوم هر کدام از آن‌ها آشنا شده و بدانید که تراس چیست؟

  • بالکن: بر اساس اصول معماری سنتی، بالکن همان ایوان کوچک است. این بخش دارای سقف بوده و قسمت جلوی آن باز خواهد بود. البته در برخی موارد ممکن است این محوطه از سه طرف باز بوده و قسمت جلوی آن به حیاط خانه مشرف شود.
  • تراس: منظور از تراس، در واقع نوعی بهار خواب است. بهار خواب بخشی است که بدون سقف بوده و جزوی از ساختمان به شمار نمی‌آید. از این رو در محاسبه متراژ ساختمان، این محوطه را دخیل نمی‌کنند.
پیشنهاد می‌کنیم مقاله همه آنچه درباره طراحی بالکن باید بدانید؟ را مطالعه فرمایید.

 

تراسی با سقف چوبی، صندلی و میز عسلی طوسی و میز وسط مستطیلی و نردبان

بررسی تفاوت‌های میان بالکن و تراس

حال که با تعاریف هر کدام از این فضاها آشنا شدید لازم است با تفاوت تراس و بالکن نیز آشنا گردید. از جمله این تفاوت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • محل قرارگیری تراس و بالکن: معمولاً بالکن‌ها در طبقات بالایی ساختمان‌ها طراحی می‌شوند. این فضاها دارای ارتفاع نسبتاً زیادی هستند و به ساختمان وصل می‌شوند. این در حالی است که انواع تراس در سطوح هموار و شیب‌دار حیاط یا پاسیو، طراحی می‌شوند و جزو زیربنای ساختمان نیستند.
  • اندازه تراس و بالکن: تراس‌ها دارای ابعادی بزرگ‌تر از بالکن‌ها هستند. به همین سبب نیز کاربری هر کدام از آن‌ها با هم تفاوت دارد.
  • طراحی تراس و بالکن: بالکن در سطح ارتفاع دار ساخته شده و به ساختمان می‌چسبد. این در حالی است که تراس را می‌توان هم بر روی زمین مانند قسمتی از حیاط یا بر روی بام ساخت.
  • ویژگی‌های ساختاری تراس و بالکن: تراس‌ها دارای فضای باز هستند و ورودی جداگانه‌ای دارند؛ اما بالکن‌ها به بخشی از ساختمان نظیر اتاق خواب وصل شده و معمولا اندازه‌ی کوچکی دارند. بالکن‌ها به صورت مسقف هستند. این در حالی است که تراس نمی‌تواند سقف داشته باشد.
پیشنهاد می‌کنیم مقاله طراحی بالکن کوچک با دکوراسیون خلاقانه + ایده‌های برتر را مطالعه فرمایید.

 

تراسی با دیوار آجری سفید، میز متطیلی و صندلی های فلزی سفید با دو مجمسمه زن روی میز

کاربرد تراس چیست؟

در جوامع مختلف با توجه به فرهنگ‌های متنوع، از تراس استفاده‌های مختلفی می‌شود. به عنوان مثال یکی از موارد کاربرد این محوطه‌ها، استفاده از آن به عنوان انباری است. برخی از مردم طبق عادت‌هایی که دارند این بخش را به نگهداری از انواع لوازم و تجهیزات مختلف اختصاص می‌دهند. این در حالی است که طبق نظر کارشناسان و با توجه به ویژگی‌هایی که تراس‌ها دارند، این مورد استفاده از آن به نظر غیرمنطقی می‌رسد. به افرادی که از تراس خود به عنوان انباری استفاده می‌کنند توصیه می‌شود، از این کار صرف‌نظر نمایند، زیرا قیمتی که بابت متراژ این محوطه پرداخت کرده‌اند بسیار زیادتر از قیمت یک انبار است. در ضمن با این کار، خود را از داشتن محوطه‌ای زیبا و دنج بی‌نصیب می‌سازند.

از دیگر موارد استفاده انواع تراس می‌توان به استفاده از آن به عنوان یک حیاط خلوت برای قرار دادن تجهیزات و لوازم ضروری اشاره کرد. ممکن است به دلیل کمبود جا و یا به هر دلیل دیگری، برخی خانواده‌ها بخشی از این محوطه را به آویزان کردن لباس یا یک اجاق‌گاز اضافه اختصاص دهند. برخی از افراد نیز حیوانات خانگی خود را در این مکان نگهداری می‌کنند.

اما از میان کاربردهای تراس، استفاده از آن برای دورهمی‌ها و قرار دادن تجهیزات تفریحی، بهترین گزینه است. شما می‌توانید از مبلمان مناسب و تجهیزاتی چون باربیکیو در این مکان‌ها استفاده کرده و آن را به یک فضای دنج و راحت برای دورهمی‌های آخر هفته و خانوادگی تبدیل نمایید. استفاده از تراس به عنوان یک باغچه نیز می‌تواند گزینه ایده‌آلی باشد.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله تراس گاردن چیست؟ را مطالعه فرمایید.

 

تصویر یک تراس سنتی کوچک کنار استخر در حیاط

انواع تراس کدام‌اند؟

تراس‌ها با توجه به کاربری، ابعاد و نحوه چیدمانی که ممکن است در آن‌ها استفاده شود به انواع مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند. برای این که بتوانید تراس خود را با توجه به نیازهایی که دارید، طراحی کنید باید با انواع آن‌ها آشنایی داشته باشید. در این حالت می‌توانید بهترین بهره‌برداری را از این مکان‌ها داشته باشید. در ادامه به بررسی و معرفی انواع این محوطه‌ها و ویژگی‌های هر کدام از آن‌ها پرداخته می‌شود:

آشنایی با ویژگی‌های تراس‌های سنتی

با توجه به این که اغلب مردم به استفاده از تجهیزات و وسایل سنتی و نوستالژیک علاقه دارند، می‌توان از این وسایل در دکوراسیون تراس‌ها نیز استفاده کرده و جلوه‌ای ایرانی و سنتی در این فضاها به وجود آورد. باید در دکوراسیون این تراس‌ها، تمامی وسایل مورد استفاده از این سبک پیروی کرده و هارمونی زیبایی میان وسایل، رنگ‌ها و سبک آن‌ها وجود داشته باشد. چنین تراس‌هایی می‌تواند سرشار از صمیمیت و سادگی بوده و محیطی آرامش‌بخش برای افراد باشد.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله هر آنچه که باید در مورد سبک دکوراسیون داخلی سنتی بدانید را مطالعه فرمایید.

 

تصویر یک تراس باغچه‌ای با دو صندلی حصیری زرد رنگ، صندلی تابی پایه دار و میز طوسی

مشخصات تراس‌های باغچه‌ای

تراس‌های باغچه‌ای از انواع تراس‌ها هستند که جزو محبوب‌ترین آن‌ها نیز به شمار می‌آیند. این تراس‌ها را می‌توان در باغ‌ها و ویلاها ساخت. برای دکوراسیون این تراس‌ها می‌توان از گل و گیاه‌هایی با رنگ‌های متنوع استفاده کرد. استفاده از سرویس مبل راحتی نیز در این فضاها می‌تواند به خوبی جواب دهد. سعی کنید در چیدمان این تراس‌ها از رنگ‌های شاد و متنوع استفاده کنید تا بر روحیه افراد، تأثیر مثبت بگذارد. استفاده از تجهیزاتی چون باربیکیو و … می‌تواند کارآمد باشد.

 

تصویر یک تراس به سبک بوهمانی با صندلی و نیمکت چوبی و تاب آویز و سقف حصیری

تراس بوهمانی چیست؟

یکی از سبک‌های مورد استفاده در چیدمان تراس‌ها، سبک بوهمانی یا همان بوهمیانی است. در این سبک از وسایل و تزئینات مربوط به این سبک استفاده می‌شود. فضای تراس‌های بوهمانی بسیار آرام بوده و شما می‌توانید آرامش را با تمام وجود خود حس کنید. امروزه این سبک دکوراسیون تراس با استقبال زیادی مواجه شده و در اکثر موارد شاهد استفاده از این سبک در این محوطه‌ها هستیم.

 

تصویر تراسی به سبک مدرن با مبلمان مینیمال سفید و کرم و کفپوش و دیوارپوش چوبی

مشخصات تراس‌های مدرن کدام‌اند؟

امروزه تمایل به استفاده در مبلمان با سبک مدرن یا وسایل و تجهیزات مدرن بسیار زیاد شده است. با توجه به این موضوع، تولیدکنندگان انواع مبلمان و تزئینات و دکوری‌های مدرن، اقدام به طراحی و تولید این وسایل متناسب با فضای تراس‌ها کرده‌اند. شما می‌توانید وسایل و تجهیزات موردنیاز برای چیدمان تراس ساختمان خود را از میان این وسایل انتخاب کنید تا تراسی مدرن و به روز داشته باشید. در حال حاضر از این سبک بیشتر در ساختمان‌های بالا شهر و یا مراکز اداری، استفاده می‌شود.

 

تراسی به سبک روستایی با نیمکت و میز و صندلی های چوبی و سقف حصیری

تراس روستایی چیست؟

یکی از انواع تراس، تراس‌های روستایی هستند. در این تراس‌ها برای چیدمان از سبک روستیک استفاده می‌شود. اغلب افرادی که هنر و زندگی روستایی را دوست دارند، چیدمان تراس خود را بر اساس این سبک طراحی می‌کنند. معمولاً در این محوطه‌ها از میز و صندلی‌ حصیری استفاده می‌شود. البته استفاده از پشم و پوست حیوانات نیز جایگاه ویژه‌ای در این تراس‌ها دارد. این تراس‌ها دارای جلوه ظاهری بسیار زیبایی بوده و افراد را جلب خود می‌کنند. با توجه به ویژگی‌های سبک روستیک، در این تراس‌ها حس سرزندگی و شادابی موج می‌زند.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله چه نوع میز و صندلی مناسب تراس است؟ را مطالعه فرمایید.

 

تراسی به سبک کوهستانی با میز و صندلی های چوبی قهوه ای تیره

تراس‌های کوهستانی از جذاب‌ترین انواع تراس‌ها

اگر ویلا و یا آپارتمان شما دارای منظره کوهستانی است می‌توانید چیدمان تراس خود را بر اساس ویژگی‌های این مدل طراحی کنید. در ساخت چنین تراس‌هایی از سنگ و مواد اولیه طبیعی استفاده می‌شود. استفاده از مبلمان چوبی، تزئینات و گل و گیاه در این تراس‌ها مرسوم است. این تراس‌ها جایگاهی مناسب برای استفاده از آب‌وهوای عالی منطقه بوده و می‌تواند آرامش و هیجان را با هم برای افراد به ارمغان بیاورد.

 

تراسی به سبک ساحلی با مبلمان حصیری قهوه ای و پارچه کرم رنگ

آشنایی با تراس‌های ساحلی

یکی از زیباترین انواع تراس، تراس‌های ساحلی هستند. تراس‌هایی که در مجاورت دریا و یا در مناطق مرطوب ساخته می‌شوند بر اساس نزدیکی به دریا و آب‌وهوایی که دارند از این مدل پیروی می‌کنند. در تراس‌های ساحلی معمولاً از مبلمان و وسایل مقاوم به آب و رطوبت استفاده شده و تقریباً تمامی تجهیزات به صورت ضدزنگ هستند. در چیدمان این تراس‌ها از سبک دکوراسیون مدیترانه‌ای استفاده می‌شود. معمولاً در چیدمان آن‌ها از گیاهان استفاده نشده و صندلی‌ها و تخت‌هایی جهت آفتاب گرفتن افراد تعبیه می‌شود.

 

تراس آپارتمانی با مبلمان، صندلی تابی و صندلی راحتی قهوه ای رنگ

ویژگی‌های تراس‌های آپارتمانی

تراس‌هایی که در ساختمان‌های چند طبقه طراحی می‌شوند را تراس‌های آپارتمانی می‌نامند. در این تراس‌ها با توجه به ابعاد فضا می‌توان از تجهیزات و مبلمان مخصوصی استفاده کرد.

تراسی با کفپوش چوبی، باربیکیو و مبلمان راحتی حصیری قهوه ای با پارچه و سایبان کرم

نکات مهم در دیزاین تراس‌ها

شاید در نگاه اول، دکوراسیون و چیدمان تراس‌ها به نظر ساده برسد. این در حالی است که برای طراحی این محوطه باید از کارشناسان این حوزه کمک گرفته شود تا طراحی و ساخت آن به صورت حرفه‌ای و هوشمندانه بوده و متریال مورد استفاده در آن متناسب با شرایط موجود باشد. از این رو لازم است نکات مهمی را درباره ساخت و چیدمان تراس مدنظر داشته باشید. از جمله این نکات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

پیشنهاد می‌کنیم مقاله آشنایی با انواع درب تراس و بالکن و خصوصیات آنها را مطالعه فرمایید.

 

تراسی با میز و صندلی های مشکی و دیوار سبز با گیاهان، گل های قرمز و تخته های چوب

دقت در طراحی دیوارهای تراس

یکی از مهمترین نقاط تراس‌ها، دیوارهای آن است. انواع تراس دارای یک یا چند دیوار هستند که برای طراحی آن‌ها می‌توانید از ایده‌های مختلفی استفاده نمایید. این امر علاوه‌بر این که موجب زیباتر شدن این محوطه می‌شود، تأثیر مثبتی نیز بر افزایش کارایی آن دارد. شما می‌توانید این دیوار را با استفاده از گیاهان رونده و یا با قرار دادن جایگاهی برای گذاشتن گلدان‌های مختلف به دیوار سبز تبدیل کنید. این کار باعث خواهد شد تا زیبایی تراس شما دوچندان شود. در ضمن می‌توانید بر روی دیوار تراس، شلف‌هایی نصب کنید تا بتوانید برخی لوازم ضروری و یا تزئینی را بر روی آن‌ها قرار دهید.

 

تراسی با مبلمان راحتی فریم چوبی و پارچه طوسی و کفپوش چوبی قهوه ای

آشنایی با کف‌پوش‌های مناسب تراس

زمانی که صحبت از تراس می‌شود باید به این موضوع توجه داشته باشید که این محوطه به فضایی اطلاق می‌شود که به صورت روباز است. از این رو باید برای پوشاندن کف و دیوارهای آن از متریال مناسبی استفاده نمایید. شما باید بر اساس بودجه‌ای که در اختیار دارید و یا نوع کاربری از تراس، کف‌پوشی مناسب برای این مکان انتخاب کنید. این کف‌پوش می‌تواند از جنس موکت، فرش، چمن مصنوعی و یا کف‌پوش‌های چوبی باشد.

 

تراسی با نیمکت های طوسی، کوسن های سفید و زرد و نورپردازی نواری

نورپردازی تراس، مهم است

یکی از مسائلی که متأسفانه در طراحی تراس به آن توجهی نمی‌شود، نورپردازی آن است. توجه داشته باشید که تراس شما دارای متراژ آن‌چنان بزرگی نیست که برای نورپردازی آن نیاز به صرف هزینه بالایی باشد؛ بنابراین می‌توانید روشنایی انواع تراس را با استفاده از چند رشته چراغ ال ای دی به صورت دائمی تأمین کنید. البته در برخی شرایط و مناسبت‌ها، استفاده از شمع نیز می‌تواند گزینه خوبی باشد.

 

تراسی با کفپوش چوبی، نیمکت یو شکل با پارچه آبی و دو گلدان سفید برای گل

برای دیزاین تراس از تجهیزات مناسبی استفاده کنید

همانگونه که گفته شد، تراس‌ها دارای انواع مختلفی هستند. بر اساس سبک مورد استفاده در دکوراسیون تراس و یا نوع کاربری که برای آن در نظر گرفته‌اید باید از تجهیزات و وسایل مناسب برای آن استفاده کنید. استفاده از تجهیزات نورپردازی مناسب، مبلمان و وسایل دکوری و مصرفی که با نوع تراس شما همخوانی داشته باشد می‌تواند زیبایی و کارایی تراس شما را به صورت چشمگیری افزایش دهد.

تراسی در بام خانه با نیمکت و تشکچه برای نشستن، شومینه و گل های نورپردازی شده روی دیوار

جمع‌بندی

به دلیل زندگی پر از دغدغه و مشغله که امروزه سایه بر زندگی جوامع شهری انداخته است، نیاز به وجود مکانی دنج و زیبا برای گذراندن اوقاتی هر چند کوتاه در آرامش احساس می‌شود. از این رو طراحی و اختصاص بخشی در ساختمان‌ها و ویلاها به ساخت تراس در عصر حاضر، جایگاه ویژه‌ای دارد. تراس‌ها با بالکن، تفاوت داشته و می‌توان از آن‌ها برای موارد مختلفی استفاده نمود. اگر درصدد طراحی و ساخت تراس هستید باید با انواع تراس آشنا شده و ویژگی‌های هر کدام را بدانید. به همین جهت، این مقاله به بررسی این موضوع اختصاص داده شده است. با شناخت ویژگی‌های هر کدام از انواع این محوطه‌ها می‌توانید بر اساس سلیقه و نیازهای خود، تراسی زیبا و کارآمد طراحی کنید. وجود چنین فضاهایی در ساختمان باعث می‌شود تا شما برای نگهداری برخی وسایل، برگزاری دورهمی‌های خانوادگی و همچنین گذراندن اوقاتی برای استراحت، مکانی مناسب در اختیار داشته باشید.