همه چیز درباره‌ی انواع تراس و ویژگی‌های آن

تراسی با دیوار و تیرهای سقف چوبی به همراه مبلمان راحتی با فریم چوبی و پارچه سبز رنگ

یکی از فضاهای تشکیل‌دهنده ساختمان‌ها و آپارتمان‌ها، تراس‌ها هستند. با توجه به این که در زندگی شهری با کمبود فضای سبز مواجه هستیم، طراحان داخلی و افراد شاغل در صنعت ساخت‌وساز اقدام به اختصاص بخشی از مساحت ساختمان به طراحی تراس می‌کنند. به این ترتیب افراد زمانی که خسته هستند و یا نیاز به گذراندن مدت زمان کوتاهی در جایی بدون دود و با فضای زیبا و دل‌نشین دارند، می‌توانند پنجره منزل خود را باز کرده و با وارد شدن به تراس، جایی برای گذراندن اوقاتی آرامش‌بخش داشته باشند. اگر شما هم در ساختمان خود، تراس دارید و قصد طراحی دکوراسیون آن را دارید باید با انواع تراس آشنایی داشته باشید و با ویژگی‌های هر کدام از آن‌ها آشنا شوید. به این ترتیب می‌توانید بر اساس سلیقه و همچنین متناسب با دکوراسیون منزلتان، بهترین نوع دیزاین تراس را انتخاب کرده و از ایده‌های مختلفی استفاده کنید.

 

سوالات متداول:

انواع تراس‌ها در طراحی آپارتمان‌ها کدامند؟

1. تراس‌ سنتی 2. تراس‌ چوبی 3. تراس بوهمایی 4. تراس مدرن 5. تراس روستایی 6. تراس کوهستانی 7. تراس ساحلی 8. تراس آپارتمانی


در طراحی دکوراسیون تراس‌ها باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

1. توجه به طراحی دیواره تراس 2. انتخاب کفپوش مناسب 3. توجه به نورپردازی تراس 4. انتخاب تجهیزات مناسب برای دیزاین تراس


در تزیین دکوراسیون فضای انواع تراس‎‎‌ها از چه لوازمی استفاده کنیم؟

گلدان‌های گل، انواع اکسسوری‌های چوبی و حصیری، کوسن‌های رنگی، استفاده از مبلمان‌های پشمی یا طراحی شده با پوست حیوانات، سنگ‌های تزیینی و طراحی دیوار سبز به کمک گیاهان رونده از جمله مواردی هستند که برای تزیین فضای انواع تراس استفاده می‌شوند.

 

آیا تراس و بالکن، یک مفهوم دارند؟

تصویر یک تراس سبز با مبلمان کرم و کوسن های آجری رنگ

یکی از سؤالاتی که در مورد تراس‌ها وجود دارد این است که آیا تراس، همان بالکن است؟ در پاسخ به این سؤال باید با مفهوم هر کدام از آن‌ها آشنا شده و بدانید که تراس چیست؟

  • بالکن: بر اساس اصول معماری سنتی، بالکن همان ایوان کوچک است. این بخش دارای سقف بوده و قسمت جلوی آن باز خواهد بود. البته در برخی موارد ممکن است این محوطه از سه طرف باز بوده و قسمت جلوی آن به حیاط خانه مشرف شود.
  • تراس: منظور از تراس، در واقع نوعی بهار خواب است. بهار خواب بخشی است که بدون سقف بوده و جزوی از ساختمان به شمار نمی‌آید. از این رو در محاسبه متراژ ساختمان، این محوطه را دخیل نمی‌کنند.

 

بررسی تفاوت‌های میان بالکن و تراس

تراسی با سقف چوبی، صندلی و میز عسلی طوسی و میز وسط مستطیلی و نردبان

حال که با تعاریف هر کدام از این فضاها آشنا شدید لازم است با تفاوت تراس و بالکن نیز آشنا گردید. از جمله این تفاوت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • محل قرارگیری تراس و بالکن: معمولاً بالکن‌ها در طبقات بالایی ساختمان‌ها طراحی می‌شوند. این فضاها دارای ارتفاع نسبتاً زیادی هستند و به ساختمان وصل می‌شوند. این در حالی است که انواع تراس در سطوح هموار و شیب‌دار حیاط یا پاسیو، طراحی می‌شوند و جزو زیربنای ساختمان نیستند.
  • اندازه تراس و بالکن: تراس‌ها دارای ابعادی بزرگ‌تر از بالکن‌ها هستند. به همین سبب نیز کاربری هر کدام از آن‌ها با هم تفاوت دارد.
  • طراحی تراس و بالکن: طراحی بالکن در یک سطح ارتفاع‌دار انجام شده و به ساختمان می‌چسبد. این در حالی است که تراس را می‌توان هم بر روی زمین مانند قسمتی از حیاط یا بر روی بام ساخت.
  • ویژگی‌های ساختاری تراس و بالکن: تراس‌ها دارای فضای باز هستند و ورودی جداگانه‌ای دارند؛ اما بالکن‌ها به بخشی از ساختمان نظیر اتاق خواب وصل شده و معمولا اندازه‌ی کوچکی دارند. بالکن‌ها به صورت مسقف هستند. این در حالی است که تراس نمی‌تواند سقف داشته باشد.
پیشنهاد می‌کنیم مقاله طراحی بالکن کوچک با دکوراسیون خلاقانه + ایده‌های برتر را مطالعه فرمایید.

 

کاربرد تراس چیست؟

تراسی با دیوار آجری سفید، میز متطیلی و صندلی های فلزی سفید با دو مجمسمه زن روی میز

در جوامع مختلف با توجه به فرهنگ‌های متنوع، از تراس استفاده‌های مختلفی می‌شود. به عنوان مثال یکی از موارد کاربرد این محوطه‌ها، استفاده از آن به عنوان انباری است. برخی از مردم طبق عادت‌هایی که دارند این بخش را به نگهداری از انواع لوازم و تجهیزات مختلف اختصاص می‌دهند. این در حالی است که طبق نظر کارشناسان و با توجه به ویژگی‌هایی که تراس‌ها دارند، این مورد استفاده از آن به نظر غیرمنطقی می‌رسد. به افرادی که از تراس خود به عنوان انباری استفاده می‌کنند توصیه می‌شود، از این کار صرف‌نظر نمایند، زیرا قیمتی که بابت متراژ این محوطه پرداخت کرده‌اند بسیار زیادتر از قیمت یک انبار است. در ضمن با این کار، خود را از داشتن محوطه‌ای زیبا و دنج بی‌نصیب می‌سازند.

از دیگر موارد استفاده انواع تراس می‌توان به استفاده از آن به عنوان یک حیاط خلوت برای قرار دادن تجهیزات و لوازم ضروری اشاره کرد. ممکن است به دلیل کمبود جا و یا به هر دلیل دیگری، برخی خانواده‌ها بخشی از این محوطه را به آویزان کردن لباس یا یک اجاق‌گاز اضافه اختصاص دهند. برخی از افراد نیز حیوانات خانگی خود را در این مکان نگهداری می‌کنند.

اما از میان کاربردهای تراس، استفاده از آن برای دورهمی‌ها و قرار دادن تجهیزات تفریحی، بهترین گزینه است. شما می‌توانید از مبلمان مناسب و تجهیزاتی چون باربیکیو در این مکان‌ها استفاده کرده و آن را به یک فضای دنج و راحت برای دورهمی‌های آخر هفته و خانوادگی تبدیل نمایید. همچنین استفاده از آن به عنوان یک باغچه به شکل تراس گاردن نیز می‌تواند گزینه ایده‌آلی باشد.

 

انواع تراس کدام‌اند؟

تصویر یک تراس سنتی کوچک کنار استخر در حیاط

تراس‌ها با توجه به کاربری، ابعاد و نحوه چیدمانی که ممکن است در آن‌ها استفاده شود به انواع مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند. برای این که بتوانید تراس خود را با توجه به نیازهایی که دارید، طراحی کنید باید با انواع آن‌ها آشنایی داشته باشید. در این حالت می‌توانید بهترین بهره‌برداری را از این مکان‌ها داشته باشید. در ادامه به بررسی و معرفی انواع این محوطه‌ها و ویژگی‌های هر کدام از آن‌ها پرداخته می‌شود:

 

آشنایی با ویژگی‌های تراس‌های سنتی

با توجه به این که اغلب مردم به استفاده از تجهیزات و وسایل چوبی تزیینی سنتی و نوستالژیک علاقه دارند، می‌توان از این وسایل در دکوراسیون تراس‌ها نیز استفاده کرده و جلوه‌ای ایرانی به سبک دکوراسیون داخلی سنتی به وجود آورد. باید در دکوراسیون این تراس‌ها، تمامی وسایل مورد استفاده از این سبک پیروی کرده و هارمونی زیبایی میان وسایل، رنگ‌ها و سبک آن‌ها وجود داشته باشد. چنین تراس‌هایی می‌تواند سرشار از صمیمیت و سادگی بوده و محیطی آرامش‌بخش برای افراد باشد.

 

مشخصات تراس‌های باغچه‌ای

تصویر یک تراس باغچه‌ای با دو صندلی حصیری زرد رنگ، صندلی تابی پایه دار و میز طوسی

تراس‌های باغچه‌ای از انواع تراس‌ها هستند که جزو محبوب‌ترین آن‌ها نیز به شمار می‌آیند. این تراس‌ها را می‌توان در طراحی نمای ساختمان ویلایی به کار برد. برای زیبایی دکوراسیون این فضاها می‌توان از نرده بالکن و جدول باغچه‌ تراس برای قرارگیری گل و گیاه‌هایی با رنگ‌های متنوع استفاده کرد. استفاده از سرویس مبل راحتی و صندلی تراس نیز در این فضاها می‌تواند به خوبی جواب دهد. سعی کنید در چیدمان این تراس‌ها از رنگ‌های شاد و متنوع استفاده کنید تا بر روحیه افراد، تأثیر مثبت بگذارد. استفاده از تجهیزاتی چون باربیکیو دیواری و … می‌تواند کارآمد باشد.

 

تراس بوهمانی چیست؟

تصویر یک تراس به سبک بوهمانی با صندلی و نیمکت چوبی و تاب آویز و سقف حصیری

یکی از سبک‌های مورد استفاده در چیدمان تراس‌ها، سبک بوهو یا همان بوهمانی است. در این سبک از وسایل و تزئینات مربوط به این سبک استفاده می‌شود. فضای تراس‌های بوهمانی بسیار آرام بوده و شما می‌توانید آرامش را با تمام وجود خود حس کنید. امروزه این سبک دکوراسیون تراس با استقبال زیادی مواجه شده و در اکثر موارد شاهد استفاده از این سبک در این محوطه‌ها هستیم.

 

مشخصات تراس‌های مدرن کدام‌اند؟

تصویر تراسی به سبک مدرن با مبلمان مینیمال سفید و کرم و کفپوش و دیوارپوش چوبی

امروزه تمایل به استفاده از مبلمان با سبک مدرن یا وسایل و تجهیزات مدرن بسیار زیاد شده است. با توجه به این موضوع، تولیدکنندگان انواع مبلمان و تزئینات و دکوری‌های مدرن، اقدام به طراحی و تولید این وسایل متناسب با فضای انواع تراس‌ها کرده‌اند. شما می‌توانید وسایل و تجهیزات موردنیاز برای چیدمان تراس، ساختمان خود را از میان این وسایل انتخاب کنید تا تراسی مدرن و به روز داشته باشید. در حال حاضر از این سبک بیشتر در ساختمان‌های بالا شهر و یا مراکز اداری، استفاده می‌شود.

 

تراس روستایی چیست؟

تراسی به سبک روستایی با نیمکت و میز و صندلی های چوبی و سقف حصیری

یکی از انواع تراس، تراس‌های روستایی هستند. در این تراس‌ها برای چیدمان از سبک روستیک استفاده می‌شود. اغلب افرادی که هنر و زندگی روستایی را دوست دارند، چیدمان تراس خود را بر اساس این سبک طراحی می‌کنند. معمولاً در این محوطه‌ها از میز و صندلی‌ حصیری استفاده می‌شود. البته استفاده از پشم و پوست حیوانات نیز جایگاه ویژه‌ای در این تراس‌ها دارد. این تراس‌ها دارای جلوه ظاهری بسیار زیبایی بوده و افراد را جلب خود می‌کنند. با توجه به ویژگی‌های سبک روستیک، در این تراس‌ها حس سرزندگی و شادابی موج می‌زند.

 

تراس‌های کوهستانی از جذاب‌ترین انواع تراس‌ها

تراسی به سبک کوهستانی با میز و صندلی های چوبی قهوه ای تیره

اگر ویلا و یا آپارتمان شما دارای منظره کوهستانی است می‌توانید چیدمان تراس خود را بر اساس ویژگی‌های این مدل طراحی کنید. در ساخت چنین تراس‌هایی از سنگ و مواد اولیه طبیعی استفاده می‌شود. استفاده از مبلمان چوبی، تزئینات و گل و گیاه در این تراس‌ها مرسوم است. این تراس‌ها جایگاهی مناسب برای استفاده از آب‌وهوای عالی منطقه بوده و می‌تواند آرامش و هیجان را با هم برای افراد به ارمغان بیاورد.

 

آشنایی با تراس‌های ساحلی

تراسی به سبک ساحلی با مبلمان حصیری قهوه ای و پارچه کرم رنگ

یکی از زیباترین انواع تراس، تراس‌های ساحلی هستند. تراس‌هایی که در مجاورت دریا و یا در مناطق مرطوب ساخته می‌شوند، بر اساس نزدیکی به دریا و آب‌وهوایی که دارند از این مدل پیروی می‌کنند. در تراس‌های ساحلی معمولاً از مبلمان و وسایل مقاوم به آب و رطوبت استفاده شده و تقریباً تمامی تجهیزات به صورت ضدزنگ هستند. در چیدمان این تراس‌ها از سبک دکوراسیون مدیترانه‌ای استفاده می‌شود. معمولاً در چیدمان آن‌ها از گیاهان استفاده نشده و میز و صندلی‌ تراس و تخت‌هایی جهت آفتاب گرفتن افراد تعبیه می‌شود.

 

ویژگی‌های تراس‌های آپارتمانی

تراس آپارتمانی با مبلمان، صندلی تابی و صندلی راحتی قهوه ای رنگ

تراس‌هایی که در ساختمان‌های چند طبقه طراحی می‌شوند را تراس‌های آپارتمانی می‌نامند. در این تراس‌ها با توجه به ابعاد فضا می‌توان از تجهیزات و مبلمان مخصوصی استفاده کرد.

 

نکات مهم در دیزاین تراس‌ها

تراسی با کفپوش چوبی، باربیکیو و مبلمان راحتی حصیری قهوه ای با پارچه و سایبان کرم

شاید در نگاه اول، دکوراسیون و چیدمان تراس‌ها به نظر ساده برسد. این در حالی است که برای طراحی این محوطه باید از کارشناسان این حوزه کمک گرفته شود تا طراحی و ساخت آن به صورت حرفه‌ای و هوشمندانه بوده و متریال مورد استفاده در آن متناسب با شرایط موجود باشد. از این رو لازم است نکات مهمی را درباره ساخت و چیدمان تراس مدنظر داشته باشید. از جمله این نکات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

پیشنهاد می‌کنیم مقاله آشنایی با انواع درب تراس و بالکن و خصوصیات آنها را مطالعه فرمایید.

 

دقت در طراحی دیوارهای تراس

تراسی با میز و صندلی های مشکی و دیوار سبز با گیاهان، گل های قرمز و تخته های چوب

یکی از مهمترین نقاط تراس‌ها، دیوارهای آن است. انواع تراس دارای یک یا چند دیوار هستند که برای طراحی آن‌ها می‌توانید از ایده‌های مختلفی مانند درب تاشو شیشه‌‌ای و فلزی استفاده نمایید. این امر علاوه‌بر این که موجب زیباتر شدن این محوطه می‌شود، تأثیر مثبتی نیز بر افزایش کارایی آن دارد. شما می‌توانید این دیوار را با استفاده از گیاهان رونده و یا با قرار دادن جایگاهی برای گذاشتن گلدان‌های مختلف به دیوار سبز تبدیل کنید. این کار در پوشاندن دید تراس و بالکن و زیبایی آن‌ها بسیار تاثیرگذار است. در ضمن می‌توانید بر روی دیوار تراس و بالکن شیشه‌ای، شلف‌هایی نصب کنید تا بتوانید برخی لوازم ضروری و یا تزئینی مانند گلدان‌ها را بر روی آن‌ها قرار دهید.

 

آشنایی با کف‌پوش‌های مناسب تراس

تراسی با مبلمان راحتی فریم چوبی و پارچه طوسی و کفپوش چوبی قهوه ای

زمانی که صحبت از تراس می‌شود باید به این موضوع توجه داشته باشید که این محوطه به فضایی اطلاق می‌شود که به صورت روباز است. از این رو باید برای پوشاندن کف و دیوارهای آن از متریال مناسبی استفاده نمایید. شما باید بر اساس بودجه‌ای که در اختیار دارید و یا نوع کاربری از تراس، کفپوش مناسبی برای این مکان انتخاب کنید. این کفپوش می‌تواند از جنس موکت، فرش، چمن مصنوعی و یا کفپوش‌ چوب پلاست باشد.

 

نورپردازی تراس، مهم است

تراسی با نیمکت های طوسی، کوسن های سفید و زرد و نورپردازی نواری

یکی از مسائلی که متأسفانه در طراحی انواع تراس به آن توجهی نمی‌شود، نورپردازی است. توجه داشته باشید که تراس شما دارای متراژ آن‌چنان بزرگی نیست که برای نورپردازی آن نیاز به صرف هزینه بالایی باشد؛ بنابراین می‌توانید روشنایی انواع تراس را با استفاده از چند رشته چراغ ال ای دی به صورت دائمی تأمین کنید. البته در برخی شرایط و مناسبت‌ها، استفاده از شمع نیز می‌تواند گزینه خوبی باشد.

 

برای دیزاین تراس از تجهیزات مناسبی استفاده کنید

تراسی با کفپوش چوبی، نیمکت یو شکل با پارچه آبی و دو گلدان سفید برای گل

همانگونه که گفته شد، تراس‌ها دارای انواع مختلفی هستند. بر اساس سبک مورد استفاده در دکوراسیون تراس و یا نوع کاربری که برای آن در نظر گرفته‌اید باید از تجهیزات و وسایل مناسب برای آن استفاده کنید. استفاده از تجهیزات نورپردازی مناسب، مبلمان و وسایل دکوری و مصرفی که با نوع تراس شما همخوانی داشته باشد می‌تواند زیبایی و کارایی تراس شما را به صورت چشمگیری افزایش دهد.

 

جمع‌بندی

تراسی در بام خانه با نیمکت و تشکچه برای نشستن، شومینه و گل های نورپردازی شده روی دیوار

به دلیل زندگی پر از دغدغه و مشغله که امروزه سایه بر زندگی جوامع شهری انداخته است، نیاز به وجود مکانی دنج و زیبا برای گذراندن اوقاتی هر چند کوتاه در آرامش احساس می‌شود. از این رو طراحی و اختصاص بخشی در ساختمان‌ها و ویلاها به ساخت تراس در عصر حاضر، جایگاه ویژه‌ای دارد. تراس‌ها با بالکن، تفاوت داشته و می‌توان از آن‌ها برای موارد مختلفی استفاده نمود. اگر درصدد طراحی و ساخت تراس هستید باید با انواع تراس آشنا شده و ویژگی‌های هر کدام را بدانید. به همین جهت، این مقاله به بررسی این موضوع اختصاص داده شده است. با شناخت ویژگی‌های هر کدام از انواع این محوطه‌ها می‌توانید بر اساس سلیقه و نیازهای خود، تراسی زیبا و کارآمد طراحی کنید. وجود چنین فضاهایی در ساختمان باعث می‌شود تا شما برای نگهداری برخی وسایل، برگزاری دورهمی‌های خانوادگی و همچنین گذراندن اوقاتی برای استراحت، مکانی مناسب در اختیار داشته باشید.