همه‌چیز در مورد چمن مصنوعی و کاربرد آن در دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی خانه اسپورتی با پاف های خاکستری و نارنجی، تاب ایستاده و کفپوش چمن مصنوعی

در معماری و طراحی دکوراسیون داخلی امروزی، استفاده از المان‌هایی که در روحیه افراد تأثیر مثبت داشته و باعث زیباتر دیده شدن محیط داخلی می‌شوند، بسیار موردتوجه هستند. در عصر حاضر، ایده‌های نابی برای استفاده از این المان‌ها وجود داشته و معماران سعی دارند تا به نحو احسن از آن‌ها استفاده کنند.

یکی از این عناصر، ایجاد فضای سبز در دکوراسیون داخلی است. برای اجرای این ایده قطعاً نمی‌توان از چمن طبیعی استفاده کرد. به همین سبب نیز استفاده از چمن مصنوعی می‌تواند بهترین گزینه باشد. با توجه به ویژگی‌هایی که این محصولات دارند، می‌توان از آن‌ها در قسمت‌های مختلف دکوراسیون داخلی استفاده کرده و جلوه بصری فوق‌العاده‌ای در محیط‌ها به وجود آورد.

 

سوالات متداول:

در طراحی دکوراسیون چه فضاهایی می‌توانیم از چمن مصنوعی استفاده کنیم؟

1. فضای تراس و بالکن 2. فضاهای داخلی مانند اتاق خواب، پذیرایی، نشیمن 3. فضاهای اداری 4. فضاهای تجاری 5. فضاهای ورزشی مانند باشگاه‌ها و …


آیا چمن مصنوعی در فضاهای روباز کاربرد دارد؟

بله؛ چمن‌های مصنوعی مرغوب به عنوان کفپوش فضاهای روباز مانند استادیوم‌ ورزشی استفاده می‌شوند.


چمن مصنوعی مناسب باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد؟

1. ماندگاری بالا 2. سطح نرم 3. مقاوم در برابر سایش 4. مقاومت بالا در برابر نور  مستقیم خورشید و رطوبت 5. قدرت ارتجاعی عالی

 

چمن مصنوعی چیست؟

تصویر حیاطی با صندلی های مشکی، کوسن های سفید و مشکی، گودال آتش و کفپوش چمن مصنوعی

چمن‌های مصنوعی، محصولاتی شبیه به چمن واقعی هستند. با این تفاوت که به‌صورت صنعتی تولید شده و بر روی سطوحی که چمن طبیعی قابلیت رشد را ندارد، مورد استفاده قرار می‌گیرند. این محصول در دنیای معماری و طراحی داخلی، جزو محصولات نوین محسوب می‌شود، البته باید خاطرنشان کرد که باوجود تازه‌وارد بودن، مورد استقبال بی‌نظیری قرار گرفته و امروزه از آن در قسمت‌های مختلف ساختمان‌ها و دکوراسیون داخلی استفاده می‌شود.

انواع چمن مصنوعی با توجه به بافت و ظاهری که دارند، دارای کاربری متفاوتی بوده و می‌توان با استفاده از آن‌ها، فضایی سبز و دل‌انگیز در محیط‌های مسکونی و تجاری به وجود آورد. این محصولات در دو نوع، ورزشی و تزئینی تولید می‌شوند. ما در این مطلب به ارائه توضیح در مورد چمن مصنوعی تزئینی خواهیم پرداخت.

 

چمن مصنوعی با استفاده از چه موادی ساخته می‌شوند؟

ایوانی با مبل خاکستری ال شکل، شومینه با دیوار سنگی و کفپوش چمن مصنوعی

چمن‌های مصنوعی با توجه به این‌که به‌صورت صنعتی تولید می‌شوند، دارای ساختاری حاوی مواد شیمیایی هستند. برای تهیه این محصولات از موادی همچون پلی‌اتیلن، پلی‌پروپیلن و نایلون استفاده می‌شود. این متریال سبب می‌شوند تا چمن‌های غیرطبیعی دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی باشند. به‌عنوان‌مثال، چمنی که با استفاده از پلی‌اتیلن ساخته شده است، دارای ماندگاری بالایی بوده و سطحی نرم دارد؛ اما چمن‌های تهیه شده با استفاده از پلی‌پروپیلن، قدرت ارتجاعی خوبی خواهند داشت و طول عمر بالاتری نیز دارند. نایلون نیز معمولاً در چمن‌های خاص مورداستفاده قرار گرفته و باعث قدرتمندتر شدن ساختمان چمن می‌شود.

 

مزایای استفاده از چمن مصنوعی

حیاطی با کفپوش چمن مصنوعی، باغچه و گل ها و گیاهان و مبل راحتی

آنچه سبب شده تا استفاده از چمن‌های مصنوعی در محیط داخلی ساختمان‌ها، با استقبال زیادی روبرو شود، مزیت‌هایی است که این محصولات دارند. از مزایای چمن مصنوعی می‌توان به مقاومت بالای این محصول در برابر پارگی اشاره کرد. چنانچه از این محصول در قسمت‌های مختلف ساختمان استفاده کنید، متوجه خواهید شد که این محصولات تا سال‌های سال می‌توانند در سطح موردنظر قرار گرفته و هیچ آسیبی به آن‌ها وارد نشود. از دیگر مزایای آن‌ها می‌توان به جلوه زیبایشان اشاره کرد.

این محصولات دارای تراکم بالایی بوده و بافتی لطیف دارند. ازاین‌رو می‌توانند در روحیه افراد حاضر در محیط مدنظر، تأثیر مثبتی بگذارند. مقاومت در برابر خمیدگی، سایش و اشعه UV یا ماوراءبنفش، از دیگر مزایای استفاده از چمن‌های مصنوعی هستند. در ضمن باید عنوان کنیم که نگهداری از این محصولات، بسیار راحت‌ است.

شما، هم برای خرید و هم برای نگهداری این نوع چمن‌ها، ملزم به پرداخت هزینه بالایی نخواهید بود. با توجه به ویژگی‌هایی که این چمن‌ها دارند می‌توان گفت که استفاده از این محصولات در محیط‌های مختلف در عین جذابیت بصری عالی، هزینه بسیار کمی دربر خواهد گرفت. به همین دلیل از آن به‌عنوان یک سبک نوآورانه کم‌خرج، می‌توان نام برد.

 

چمن مصنوعی چه کاربردهایی در دکوراسیون داخلی دارد؟

دکوراسیون داخلی خانه ای مدرن با میز و صندلی های غذاخوری شفاف به همراه کفپوش چمن مصنوعی

بیشتر افرادی که با چمن مصنوعی آشنا هستند، آن را با زمین‌های فوتبال می‌شناسند. به همین دلیل نیز زمانی که از این محصول به‌عنوان یک عنصر مهم در طراحی دکوراسیون داخلی یاد می‌شود، تعجب خواهند کرد؛ اما باید بگوییم که درست شنیده‌اید. این محصولات امروزه در محیط‌های مختلفی مورداستفاده قرار می‌گیرند. با توجه به ایده‌های جذابی که در مورداستفاده از این محصولات در فضاهای مختلف وجود دارد و همچنین طول عمر بالای آن‌ها، کاربرد این محصولات در دکوراسیون داخلی افزایش‌یافته است. ازجمله این کاربردها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 

استفاده از چمن مصنوعی در محیط اداری

اداره ای با صندلی های طوسی و نارنجی، کفپوش چمن مصنوعی مقابل دیوارپوش چوبی

یکی از انواع کاربرد چمن مصنوعی، استفاده از آن در محیط‌های اداری است. معمولاً محیط‌های اداری دارای چیدمان مبلمان و فضایی زمخت و پرتنش هستند. ازاین‌رو می‌توان با استفاده از این محصولات، فضای آن‌ها را لطیف‌ کرده و حس سرزندگی در این محیط‌ها به وجود آورد. نصب چمن مصنوعی در قسمت‌های مختلف ادارات، نظیر سالن انتظار و یا اتاق‌های کار، محیط این مراکز را بانشاط کرده و به‌این‌ترتیب تأثیر مثبتی بر روحیه مراجعه‌کنندگان و کارمندان می‌گذارد.

 

کاربرد چمن مصنوعی در دکوراسیون منازل

نشیمنی با مبل های تک نفره سفید، تاب سیار و کفپوش چمن مصنوعی

چمن مصنوعی از مهم‌ترین و پرکاربردترین متریال برای اجرای دکوراسیون داخلی منازل به شمار می‌رود. شما می‌توانید با استفاده از این محصول در طراحی داخلی منزل خود، طبیعت را به خانه آورده و از حس آرامش و سرزندگی آن بهره‌مند شوید. معمولاً همه ما، خانه را محلی برای استراحت و فراموش کردن دغدغه‌های روزمره و آرامش می‌دانیم. حال تصور کنید به‌محض ورود به منزل خود، با فضایی سرسبز مواجه شوید. قطعاً این موضوع بر روحیه شما و دیگر اعضای خانواده تأثیر گذاشته و خستگی را از تنتان به درخواهد کرد.

برای استفاده از این محصولات در فضای داخلی خانه، ایده‌های بسیاری وجود دارد؛ اما برای اجرای آن‌ها باید به شرایط زندگی، منزل و فضای در دسترس، توجه داشته و سپس اقدام به استفاده از این محصولات نمایید. به‌منظور آگاهی از موارد استفاده چمن‌های مصنوعی در دکوراسیون داخلی منازل، مطالعه ادامه این مطلب، خالی از لطف نخواهد بود.

 

اتاق‌خواب، مکانی مناسب برای نصب چمن مصنوعی

اتاق خواب کودکی با دیوار آبی، کفپوش چوبی و چمن مصنوعی

یکی از بهترین ایده‌ها برای استفاده از انواع چمن مصنوعی تزئینی در منزل، استفاده از آن در اتاق‌خواب است. شما می‌توانید از این محصول به‌عنوان کفپوش اتاق‌خواب خود و یا فرزندان استفاده کرده و جلوه‌ای مدرن به این بخش از منزل بدهید. زمانی که به خواب می‌روید، تصور خواهید کرد، در فضای سبز طبیعی خوابیده‌اید. با احساس چمن نرم زیر پای خود، این احساس در شما پیدا خواهد شد که در طبیعت بکر و زیبا در حال قدم زدن هستید.

استفاده از این محصولات در اتاق‌خواب می‌تواند منظره‌ای رؤیایی در اتاق ایجاد کرده و به آرامش بیشتر شما و اعضای خانواده کمک کند. شما می‌توانید به‌جز اتاق‌خواب، یک اتاق خالی را با استفاده از این محصولات، پوشش داده و از المان‌های طبیعی در آن استفاده کنید. به‌این‌ترتیب در هنگام استراحت و یا بیکاری می‌توانید با بودن در این اتاق، روحیه خود را بازیابی کنید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله رازهایی که برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب باید بدانید را مطالعه فرمایید.

 

با چمن مصنوعی، فضای تراس و پاسیو خانه را زیباتر جلوه دهید

تراس کوچکی با حفاظ شیشه ای، کفپوش چمن مصنوعی و میز و صندلی های سفید

استفاده از چمن‌های مصنوعی برای پوشش انواع تراس را می‌توان از دیگر کاربرد چمن مصنوعی دانست. امروزه که اکثر ساختمان‌ها به‌صورت آپارتمان هستند، دسترسی به فضای سبز در حیاط، وجود ندارد. همین امر خود در افزایش تعداد افراد افسرده، نقش مؤثری ایفا می‌کند. این در حالی است که می‌توانید با استفاده از چمنی از نوع مصنوعی، تراس و پاسیو کوچک خانه را به باغچه‌ای زیبا و دل‌نشین تبدیل کنید. که در این مورد، نیاز به مراقبت و آبیاری فضای سبز نیست و تأثیر سوئی برای استحکام بنا نخواهد گذاشت. مزین کردن بالکن کوچک خانه به این نوع چمن، بالکن کوچک با دکوراسیون خلاقانه‌ای را فراهم می‌کند تا به هنگام خستگی و یا صحبت و نوشیدن یک فنجان چای، محیطی سرسبز در اختیار داشته باشید.

 

چمن مصنوعی، فضای پذیرایی را متحول می‌کند

اتاق پذیرایی با میز گرد و مبلمان سفید، کفپوش چمن مصنوعی و دیوارهای سبز کمرنگ

این تصور که استفاده از چمن‌هایی از نوع مصنوعی فقط برای محیط‌های روباز است، تصوری کاملاً اشتباه می‌باشد. امروزه معماری و طراحی دکوراسیون داخلی، متحول شده و استفاده از چمن از نوع مصنوعی در دکوراسیون پذیرایی خانه، انقلابی بزرگ در این عرصه را رقم می‌زند. شما می‌توانید در تمامی قسمت کف پذیرایی و یا قسمت محدودی از آن، از این محصولات استفاده کرده و حس دل‌انگیزی در اعضای خانواده و مهمان‌هایی که از آن‌ها میزبانی خواهید کرد، ایجاد نمایید. استفاده از این تجهیزات در این قسمت از خانه، به‌جز زیبایی منحصربه‌فردی که ایجاد می‌کنند، موجب کاهش اضطراب و استرس افراد شده و محیطی سرزنده را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

 

استفاده از چمن مصنوعی برای فضای ورزشی ادارات و منازل

اداره ای به تم رنگی سفید و مشکی و زمین بازی با کفپوش چمن مصنوعی

ورزش و حفظ سلامتی و تناسب‌اندام، امروزه به یکی از دغدغه‌های مهم هر فردی تبدیل شده است. ازاین‌رو در معماری داخلی منازل، ادارات، مراکز تجاری و … شاهد اختصاص بخشی از محیط به ورزش هستیم. چمن مصنوعی می‌تواند هم در محیط ورزشی منزل و هم محیط ورزشی ادارات و باشگاه‌ها مورداستفاده قرار گیرد.

با استفاده از این تجهیزات می‌توان محیطی بانشاط و توأم با آرامش برای ورزشکاران و دیگر افراد فراهم نمود. علاوه‌بر زیبایی، این محصولات برای فعالیت‌های ورزشی مناسب هستند و می‌توانند از وارد شدن آسیب به ورزشکاران، جلوگیری نمایند. همین ویژگی‌ها سبب شده تا امروزه در اکثر این مراکز، از این محصولات برای کفپوش قسمت‌های در نظر گرفته شده برای فعالیت‌های ورزشی استفاده شود.

 

چمن مصنوعی، بهترین گزینه برای فضاهای تجاری و فروشگاه‌ها

فروشگاه لباس کودک با لباس های آویزان شده و کفپوش چمن مصنوعی

موارد استفاده از چمن مصنوعی تزئینی به خانه‌ها و ادارات، ختم نشده و مراکز تجاری و فروشگاه‌ها را نیز می‌توان در لیست کاربرد آن‌ها قرار داد. گیاهان و رنگ سبز آن‌ها می‌تواند القاکننده حس آرامش و روحیه مثبت در افراد شود. گذشته از آن به دلیل این‌که امروزه این مراکز، به استفاده از تزئینات و دکوراسیون‌های لوکس روی آورده‌اند، این محصولات می‌توانند جایگاه ویژه‌ای در میان متریال مورداستفاده در آن‌ها داشته باشد.

استفاده از این نوع چمن باعث می‌شود تا محیط داخلی فروشگاه‌ها و مراکز تجاری، دارای ظاهری لوکس باشند. این امر در جلب مشتری، تأثیرگذار است و می‌تواند این مراکز را ازنظر ویژگی‌های بصری در سطح بالایی قرار دهد. اگر به فروشگاه‌های لوکس لوازم دکوری، پوشاک و … توجه کرده باشید، متوجه خواهید شد در اکثر آن‌ها برای پوشش کف ویترین از چمن‌های مصنوعی استفاده شده است.

 

ایده‌های جذاب برای استفاده از چمن مصنوعی

میزغذاخوری بزرگی با صندلی هایش به رنگ سبز و کرم با رانر چمن مصنوعی

اگر شرایط منزل و یا محیط کار شما به‌گونه‌ای است که نمی‌توانید از این نوع چمن‌ها در فضاهای نیمه باز مانند پاسیو، تراس و طراحی بالکن و… استفاده کنید و خواهان ایجاد فضایی جذاب با استفاده از این محصولات هستید، باید از ایده‌های دیگری استفاده نمایید. شاید تصور کنید که به‌جز مواردی که در بخش‌های قبل به آن‌ها اشاره شد، نمی‌توان از این چمن‌ها استفاده دیگری داشت؛ اما باید بیان کنیم که ایده‌های جذاب دیگری برای شما و افرادی با شرایط شما وجود دارد که می‌توانید با استفاده از آن‌ها، دکوراسیون داخلی ساختمان را زیباتر کنید. این ایده‌ها عبارت‌اند از:

 

استفاده از چمن مصنوعی به‌عنوان رانر

یکی از ایده‌های استفاده از این نوع چمن‌ها در فضاهای مختلف، استفاده از آن‌ها به‌عنوان رانر است. رانر به پارچه‌های تزئینی گفته می‌شود که بر روی میز ناهارخوری و یا عسلی استفاده می‌شوند. شما می‌توانید به‌جای این پارچه‌ها از این نوع چمن‌ها استفاده کنید. برای این کار می‌توانید از انواع مدل چمن مصنوعی که طرح‌های متفاوتی دارند، استفاده کنید. این کار باعث می‌شود تا مبلمان و یا چیدمان میز ناهارخوری شما، تداعی‌کننده طبیعت باشد و بتوانید از مزایای چمن مصنوعی استفاده کنید.

 

چمن مصنوعی، یک دیوار پوش عالی

نشیمنی با یک دیوار شیشه ای، کاناپه و دیوار پشت تلویزیون با دیوارپوش چمن مصنوعی

یکی دیگر از ایده‌های استفاده از این محصولات، استفاده از آن‌ها به‌عنوان دیوار پوش است. می‌توانید از آن‌ها در محیط‌های تجاری، ورزشی و یا حتی منازل، به‌عنوان دیوار پوش استفاده کرده و حس شادابی را در فضا، ایجاد کنید.

 

مبل‌های چمنی، متحول کننده محیط

مبل‌های چمنی، ایده دیگری است که می‌توانید در مکان‌های مختلف، اجرا کنید. استفاده از مبل‌های چمنی در تراس‌ها، دکوراسیون اتاق‌ها، محیط کار و … می‌تواند یک ایده کارآمد و درعین‌حال، جذاب باشد.

 

قیمت چمن مصنوعی چقدر است؟

بالکن بسته ای با مبلمان حصیری، تشکچه های سفید، کوسن های نارنجی و کفپوش چمن مصنوعی

قیمت چمن مصنوعی یکی از مواردی است که در هنگام استفاده از آن‌ها در دکوراسیون داخلی باید موردتوجه قرار گیرد. هزینه این محصولات به عوامل مختلفی بستگی دارد. ازجمله این موارد می‌توان به میزان استفاده از مواد اولیه، کیفیت مواد اولیه، فناوری مورداستفاده در ساخت این چمن‌ها و نوع موادی که این محصولات با آن‌ها ساخته شده‌اند، اشاره کرد. قطعاً چمن‌هایی که با استفاده از مواد درجه‌یک و با کیفیت بالا تولید شده و بافت و تراکم قابل قبولی دارند، دارای قیمت بالاتری هم خواهند بود.

 

جمع‌بندی

تصویر فضای باز رستورانی با میز و صندلی های مسی و کفپوش چمن مصنوعی

چمن مصنوعی یکی از به‌روزترین تجهیزات برای ایجاد تحول در دکوراسیون داخلی به شمار می‌رود. شما می‌توانید با استفاده از این محصولات، دکوراسیون متفاوت در منزل، محیط کار و فروشگاه را تجربه کرده و از زیبایی و تأثیرات مثبت آن بر روحیه خود و اطرافیان، بهره‌مند گردید. این محصولات را می‌توان با توجه به نوع الیاف و ابعاد آن، با استفاده از تجهیزات مختلفی تمیز کرد. این نوع چمن‌ها دارای طول عمر بالایی بوده و کمترین هزینه برای نگهداری و تعمیر آن‌ها نیاز است. شما با استفاده از این محصولات می‌توانید دکوراسیونی جذاب با هزینه مناسب، داشته باشید.