همه نکات کلیدی که در طراحی حمام مستر باید بدانید

حمام مستر طرح چوب و شیشه ای

حمام مستر یکی از شخصی ترین قسمت های خانه محسوب می شود و همواره داشتن یک حمام مستر با طراحی بی نظیر، رویایی به نظر می رسد. امروزه وجود یک فضای شخصی در اتاق خواب مستر برای حمام کردن به یک امر معمول تبدیل شده است. اگر قصد دارید یک حمام مستر به خانه خود بیفزایید، قدم اول این است که ببینید چقدر فضا در اختیارتان قرار دارد. با در نظر گرفتن مساحت حمام و نوع نیازتان، می توانید قسمت های مختلفی را در آن طراحی کنید. روشویی های مدرن، انواع وان و جکوزی و رختکن از جمله مواردی هستند که با توجه به موقعیت حمام و اندازه ی آن، در طراحی حمام مستر به کار برده می شوند. در اینجا به بررسی نکاتی در طراحی حمام مستر می پردازیم.

مطالبی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند:

حمام مستر بسیار بزرگ و لوکس

میزان فضای مورد نیاز

هیچ قانون مشخصی در رابطه با اندازه یک حمام مستر وجود ندارد، اما الگوی این روز ها نشان می دهد که این حمام ها روز به روز در حال بزرگتر و لوکس تر شدن هستند. این حمام ها اغلب در داخل اتاق خواب طراحی می شوند و خود فضایی به اندازه یک اتاق را اشغال می کنند. در حمام مستر عمدتا دو دوش آب سرپایی، دو روشویی و مکان هایی مجزا برای قرار گرفتن توالت، رختکن و نشیمن در نظر گرفته می شود. بسیاری از آن ها حتی لوازم سرگرمی مانند تلویزیون و یا ام پی تری پلیر را نیز در خود دارند.

اندازه:

 • این حمام ها می توانند اندازه ی یک اتاق خواب طراحی شوند.

پیشنهاد:

 • اگر تصمیم دارید که یک اتاق را تبدیل به حمام مستر کنید، طراحتان بهتر است دیوار اتاقی که لوله کشی های آب در آن وجود دارد را برای طراحی در نظر بگیرد. زیرا می توان از لوله هایی که از قبل در خانه نصب شده، انشعاب گیری کرده و هزینه را بسیار پایین آورد.

حمام مستر بزرگ و لوکس در فضای کوچک

طراحی حمام مستر در فضایی کوچک

می توانید حتی در یک فضای کوچک یک حمام مستر بی نظیر داشته باشید، تنها کافی است شما و طراحتان کمی خلاقیت و سلیقه به خرج دهید تا از آن فضای کوچک به بهترین نحو استفاده نمایید.

اندازه:

 • برای جای گیری یک دوش و یک روشویی و توالت، فضایی در حدود 3 متر مربع مورد نیاز است.

پیشنهاد:

 • در حمام هایی با فضای کوچک می توانید از دوش و وان متصل استفاده نمایید. همچنین استفاده از وان با شکلی متفاوت و یا طراحی شده مختص فضای حمام شما، گزینه ی مناسبی برای طراحی حمام مستری کوچک است. البته اگر حمامتان خیلی کوچک است بهترین انتخاب نصب یک دوش آب است. در ادامه این روش های پیشنهادی را با هم بررسی می نماییم.

وان و دوش آب متصل برای حمام های کوچک

استفاده از دوش و وان متصل در فضاهای کوچک

اگر جای کافی برای نصب دوش و وان حمام مجزا را ندارید، در این صورت فضایی برای نصب یک دوش و وان متصل را نیاز دارید که برای این کار یک فضای مستطیل شکل بسیار مناسب تر است.

اندازه:

به دیواری به طول حداقل 1.5 متر نیاز دارید که اندازه استاندارد یک وان حمام است.

پیشنهاد:

 • وان های دارای دوش عمدتا یک دیواره شیشه ای برای جلوگیری از بیرون ریختن آب دارند که ممکن است برای ورود و خروج کمی مشکل ساز باشد. برای اجتناب از این مشکل، وانی را انتخاب کنید که دارای دری بازشونده به سمت بیرون باشد. اگر این دیواره شیشه ای ثابت است، شیرآلات را در طرف مقابل آن نصب کنید تا برای باز و بسته کردن شیر آب دچار مشکل نشوید.

حمام مستر کوچک با یک دوش آب و روشویی

استفاده از یک دوش آب

اگر فضای بسیار کمی دارید یا عرض اتاق بسیار کم است و یا اینکه سقف اتاق مایل است، بهتر است به جای استفاده از یک وان و دوش، تنها از یک دوش آب استفاده کنید؛ دوش آب فضایی بسیار کمتر از یک وان حمام را اشغال می کند و می توانید آن را در هر جایی به راحتی قرار دهید.

پیشنهاد:

 • برای بزرگتر نشان دادن یک حمام کوچک بهتر است تمام سطح کف را با یک نوع کاشی بپوشانید.
پیشنهاد می‌کنیم مطلب نکاتی برای بازسازی حمام و راهنمای انتخاب کاشی کف حمام را مطالعه نمایید.

وان حمامی با شکل متفاوت و چوبی

استفاده از وان با شکلی متفاوت

اگر دوست دارید که حتما یک وان داشته باشید اما اندازه حمام این اجازه را به شما نمی دهد که از یک وان رایج استفاده کنید، می توانید یک وان با طراحی خاص، در نظر بگیرید. وان هایی که در یک کنج قرار می گیرند، در فضاهای کوچک کاربرد بیشتری دارد و زیبا هستند. با وجود اینکه یک وان به شکلی که در تصویر می بینید، به شما اجازه دراز کشیدن را نخواهد داد اما می توانید بدنتان را در آن غوطه ور کنید.

پیشنهاد:

 • طراحی چند پله برای وانی که از زمین فاصله دارد و یا فرو کردن آن در کف، ورود و خروج را تسهیل می کند.

روشویی هوشمند و فضایی برای گذاشتن اقلام مورد نیاز

انتخاب مناسب اقلام و وسایل مورد نیاز

یک حمام مستر ساده حداقل نیاز به آب گرم و سرد، یک دوش و یک توالت دارد. اگر فضای حمامتان کم است، منطقی است که از اقلامی برای نصب استفاده کنید که فضا را بزرگتر نشان می دهند. با انتخاب میز توالت و توالت های دیواری به جای نمونه های زمینی می توانید فضای کف را بهینه سازی کنید؛ سپس سعی کنید شیرآلات را به جای نصب بر روی روشویی به دیوار ها نصب کرده و دوش را به جای دیوار به سقف نصب کنید تا سطوح خالی دیوار بیشتر باشد. برای دیواره ی شیشه ای ، بهترین انتخاب یک دیواره شیشه ای بدون قاب است، بدلیل اینکه میتوان تمام سطوح داخل حمام را دید و فضا را بزرگ تر نشان می دهد.

پیشنهاد:

 • افزودن یک آینه بر روی دیوار حمام را بزرگتر نشان می دهد. آینه ها نور را منعکس می کنند و همین امر می تواند در بزرگتر نشان دادن فضا موثر باشد.
پیشنهاد می‌کنیم مقاله کاربرد آینه کاری در دکوراسیون داخلی چگونه است؟ را مطالعه فرمایید.

حمام کوچکی با کمدهای در ارتفاع بالا

انتخاب هوشمندانه ی کمدها و فضاهای ذخیره سازی

اگر فضای حمام مستر شما کم است، بهتر است به دنبال کمد های مناسب باشید. یکی از راه ها نصب کمد های دیواری در ارتفاع بالاست. می توان آن ها را در پشت در های آینه کاری شده بدون دستگیره پنهان کرد و حتی می توان آن ها را درون دیوار طراحی کرد تا با دیوار ها در یک سطح باشند. با این کار شما بدون از دست دادن فضا، می توانید کمد دلخواه تان را طراحی کنید.

پیشنهاد:

 • می توانید کابینت و کمد ها را در سراسر طول دیوار امتداد دهید تا اینگونه به نظر برسد که جزوی از اتاق هستند، همچنین سعی کنید در های آینه کاری شده را تا جایی که بتوانید خود را در آینه ها ببینید پایین بکشید که برای آرایش و سایر امور قابل استفاده باشند.
 • مکان های دیگری که می توانید در آن محفظه ها و کمد هایی اضافه کنید شامل بالای توالت، کناره های وان یا دیوار کناری وان هستند.
 • همچنین سعی کنید میز روشویی را طوری طراحی کنید که بیشترین محفظه را دارا باشد. بهتر است روشویی را در طرفین نصب کنید نه در وسط، تا بتوانید کشو های بیشتری را در آن جای دهید.

نظر شما برای طراحی حمام مستر در فضایی محدود چیست؟ پیشنهادات و تجربیات خود را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.