همه نکات کلیدی که در طراحی حمام مستر باید بدانید

حمام مستر طرح چوب و شیشه ای

حمام مستر یکی از شخصی‌ترین قسمت‌های خانه محسوب می‌شود و همواره داشتن یک حمام مستر با طراحی بی‌نظیر، رویایی به نظر می‌رسد. امروزه وجود یک فضای شخصی در مستر روم برای حمام کردن به یک امر معمول تبدیل شده است. اگر قصد دارید یک حمام مستر به خانه خود بیفزایید، قدم اول این است که ببینید چقدر فضا در اختیارتان قرار دارد. با در نظر گرفتن مساحت حمام و نوع نیازتان، می‌توانید قسمت‌های مختلفی را در آن طراحی کنید. روشویی‌های مدرن، انواع وان و جکوزی و رختکن از جمله مواردی هستند که با توجه به موقعیت حمام و اندازه‌ی آن، در طراحی حمام مستر به کار برده می‌شوند. در اینجا به بررسی نکاتی در طراحی حمام مستر می‌پردازیم.

 

سوالات متداول:

در طراحی حمام مستر باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

1. مساحت فضای مورد نظر 2. توجه به جانمایی مبلمان و لوازم حمام 3. انتخاب لوازم و وسایل حمام مستر به ابعاد مناسب 4. توجه به طرح و مدل مبلمان 5. جانمایی صحیح کمدها و فضاهای ذخیره‌ساز


در طراحی دکوراسیون حمام مستر از چه لوازم و مبلمان‌هایی استفاده کنیم؟

کابین دوش آب دو نفره، وان و جکوزی حمام، کابین روشویی، آینه روشویی، کمدها و کابینت‌ها به عنوان وسایل ذخیره‌ساز در انواع ابعاد، طرح و مدل برای طراحی دکوراسیون حمام مستر استفاده می‌شوند.

 

میزان فضای مورد نیاز

حمام مستر بسیار بزرگ و لوکس

هیچ قانون مشخصی در رابطه با اندازه یک حمام مستر وجود ندارد، اما الگوی این روزها نشان می‌دهد که این حمام‌ها روز به روز در حال بزرگتر و لوکس‌تر شدن هستند. این حمام‌ها اغلب در داخل اتاق خواب طراحی می‌شوند و خود فضایی به اندازه یک اتاق را اشغال می‌کنند. در حمام مستر عمدتا دو دوش آب سرپایی، دو روشویی و مکان‌هایی مجزا برای قرار گرفتن توالت، رختکن و نشیمن در نظر گرفته می‌شود. بسیاری از آن‌ها حتی لوازم سرگرمی مانند تلویزیون و یا ام پی تری پلیر را نیز در خود دارند.

اندازه:

 • این حمام‌ها می‌توانند اندازه‌ی یک اتاق خواب طراحی شوند.

پیشنهاد:

 • اگر تصمیم دارید که یک اتاق را تبدیل به حمام مستر کنید، طراحتان بهتر است دیوار اتاقی که لوله کشی‌های آب در آن وجود دارد را برای طراحی در نظر بگیرد. زیرا می‌توان از لوله‌هایی که از قبل در خانه نصب شده، انشعاب‌گیری کرده و هزینه را بسیار پایین آورد.

 

طراحی حمام مستر در فضایی کوچک

حمام مستر بزرگ و لوکس در فضای کوچک

می‌توانید حتی در یک فضای کوچک یک حمام مستر بی‌نظیر داشته باشید، تنها کافی است شما و طراحتان کمی خلاقیت و سلیقه به خرج دهید تا از آن فضای کوچک به بهترین نحو استفاده نمایید. همچنین با توجه به سبک طراحی حمام مستر، مناسب‌ترین و بهترین لوازم را خریداری نمایید.

اندازه:

 • برای جای‌گیری یک دوش و یک روشویی و توالت در حمام کم عرض، فضایی در حدود 3 متر مربع مورد نیاز است.

پیشنهاد:

 • در حمام‌ مدرن با فضای کوچک، می‌توانید از دوش و وان حمام متصل استفاده نمایید. همچنین استفاده از وان با شکلی متفاوت و یا طراحی شده مختص فضای حمام شما، گزینه‌ی مناسبی برای طراحی داخلی حمام کوچک است. البته اگر حمامتان خیلی کوچک است بهترین انتخاب نصب یک دوش آب است. در ادامه این روش‌های پیشنهادی را با هم بررسی می‌نماییم.

 

استفاده از دوش و وان متصل در فضاهای کوچک

وان و دوش آب متصل برای حمام های کوچک

اگر جای کافی برای نصب دوش و وان حمام مجزا را ندارید، در این صورت فضایی برای نصب یک دوش و وان متصل را نیاز دارید که برای این کار یک فضای مستطیل شکل بسیار مناسب‌تر است.

اندازه:

 • به دیواری به طول حداقل 1.5 متر نیاز دارید که اندازه استاندارد یک وان حمام است.

پیشنهاد:

 • وان‌های دارای دوش، عمدتا یک دیواره شیشه‌ای برای جلوگیری از بیرون ریختن آب دارند که ممکن است برای ورود و خروج کمی مشکل‌ساز باشد. برای اجتناب از این مشکل، وانی را انتخاب کنید که دارای دری بازشونده به سمت بیرون باشد. اگر این دیواره شیشه‌ای ثابت است، شیرآلات را در طرف مقابل آن نصب کنید تا برای باز و بسته کردن شیر آب دچار مشکل نشوید.

 

استفاده از یک دوش آب

حمام مستر کوچک با یک دوش آب و روشویی

اگر فضای بسیار کمی دارید یا عرض اتاق بسیار کم است و یا اینکه سقف اتاق مایل است، بهتر است به جای استفاده از یک وان و دوش، تنها از یک دوش آب استفاده کنید؛ دوش آب فضایی بسیار کمتر از یک وان حمام را اشغال می‌کند و می‌توانید آن را در هر جایی به راحتی قرار دهید.

پیشنهاد:

 

استفاده از وان با شکلی متفاوت

وان حمامی با شکل متفاوت و چوبی

اگر دوست دارید که حتما یک وان داشته باشید اما اندازه حمام این اجازه را به شما نمی‌دهد که از یک وان رایج استفاده کنید، می‌توانید یک وان با طراحی خاص، در نظر بگیرید. وان‌هایی که در یک کنج قرار می‌گیرند، در فضاهای کوچک کاربرد بیشتری دارد و زیبا هستند. با وجود اینکه یک وان به شکلی که در تصویر می‌بینید، به شما اجازه دراز کشیدن را نخواهد داد اما می‌توانید بدنتان را در آن غوطه‌ور کنید.

پیشنهاد:

 • طراحی چند پله برای وانی که از زمین فاصله دارد و یا فرو کردن آن در کف، ورود و خروج را تسهیل می‌کند.

 

انتخاب مناسب اقلام و وسایل مورد نیاز

روشویی هوشمند و فضایی برای گذاشتن اقلام مورد نیاز

یک حمام مستر ساده حداقل نیاز به آب گرم و سرد، یک دوش و یک توالت دارد. اگر فضای حمامتان کم است، منطقی است که از اقلامی برای نصب استفاده کنید که فضا را بزرگتر نشان می‌دهند. با انتخاب میز توالت و توالت‌های دیواری به جای نمونه‌های زمینی، می‌توانید فضای کف را بهینه‌سازی کنید؛ سپس سعی کنید شیرآلات را به جای نصب بر روی روشویی به دیوارها نصب کرده و دوش را به جای دیوار به سقف نصب کنید تا سطوح خالی دیوار بیشتر باشد. برای دیواره‌ی شیشه‌ای ، بهترین انتخاب یک دیواره شیشه‌ای بدون قاب است، بدلیل اینکه می‌توان تمام سطوح داخل حمام را دید و فضا را بزرگ‌تر نشان می‌دهد.

پیشنهاد:

 • انتخاب آینه برای نصب روی دیوار، حمام را بزرگتر نشان می‌دهد. آینه‌ها نور را منعکس می‌کنند و همین امر می‌تواند در بزرگتر نشان دادن فضا موثر باشد.

 

انتخاب هوشمندانه‌ی کمدها و فضاهای ذخیره‌سازی

حمام کوچکی با کمدهای در ارتفاع بالا

اگر فضای حمام مستر شما کم است، بهتر است به دنبال کمدهای مناسب باشید. یکی از راه‌ها، نصب انواع کمد دیواری در ارتفاع بالاست. می‌توان آن‌ها را در پشت درهای آینه‌کاری شده بدون دستگیره پنهان کرد و حتی می‌توان آن‌ها را درون دیوار طراحی کرد تا با دیوارها در یک سطح باشند. با این کار شما بدون از دست دادن فضا، می‌توانید کمد دلخواه‌تان را طراحی کنید.

پیشنهاد:

 • می‌توانید کابینت و کمدها را در سراسر طول دیوار امتداد دهید تا اینگونه به نظر برسد که جزوی از اتاق هستند، همچنین سعی کنید درهای آینه‌کاری شده را تا جایی که بتوانید خود را در آینه‌ها ببینید پایین بکشید که برای آرایش و سایر امور قابل استفاده باشند.
 • مکان‌های دیگری که می‌توانید در آن محفظه‌ها و کمدهایی اضافه کنید شامل بالای توالت، کناره‌های وان یا دیوار کناری وان هستند.
 • همچنین سعی کنید میز روشویی را طوری طراحی کنید که بیشترین محفظه را دارا باشد. بهتر است روشویی را در طرفین نصب کنید نه در وسط، تا بتوانید کشوهای بیشتری را در آن جای دهید.

 

نظر شما برای طراحی حمام مستر در فضایی محدود چیست؟ پیشنهادات و تجربیات خود را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.