نکات کلیدی برای طراحی اتاق کار خانگی عالی

میز کار با کامپیوتر و دیوارهای طوسی و مبل سفید

حتی اگر خودتان در خانه کار نکنید، ممکن است همسر یا سایر افراد خانواده در خانه کار کنند. تغییر در شیوه برقراری ارتباطات و تبادل اطلاعات به واسطه پیشرفت تکنولوژی باعث ایجاد سبک جدیدی از زندگی شده که در آن داشتن یک اتاق کار در خانه نیازی ضروری است. یک اتاق کار خانگی حداقل باید یک کامپیوتر شخصی، یک پرینتر و فضای کافی برای ذخیره و جابجایی مدارک کاغذی داشته باشد. کسانی که ساعات طولانی در خانه کار می کنند، به اتاق خصوصی برای حفظ حریم شخصی و تمرکز هنگام کار کردن نیاز دارند. وجود یک کامپیوتر اولین قدم برای ساختن یک اتاق کار است. چه چیز های ضروری دیگری در اتاق کارمان نیاز داریم؟

فهرست مطالب:

استفاده از میز متحرک در دکوراسیون یک اتاق کار خانگی سفید

میز کار خانگی متحرک

ابتدا میز کار خانگی خود را تصور کنید. به این فکر کنید که آیا این میز باید متحرک و تاشو باشد؟ نزدیک دیوار قرار داشته باشد یا در یک نقطه ثابت قرار بگیرد؟

  • ارتفاع استاندارد میز کار خانگی حدود ۷۴ تا ۷۶ سانتی متر است.
  • میزهای متحرک سایزهای مختلفی دارند؛ اما معمولا میزهای مناسب اتاق کار خانگی عرضی حدود ۱۲۲ تا ۱۸۳ سانتی متر و عمقی حدود ۶۱ تا ۹۱ سانتی متر دارند.
  • تجربه ثابت کرده که فضای میز اتاق کار هیچ وقت کافی نیست، پس بزرگترین میزی را که می توانید در فضای اتاق جای دهید، تهیه کنید.
  • اگر عادت به حرکت دادن میز کارتان دارید، همیشه حدود ۷۶ سانتی متر فاصله بین میز و دیوار یا قفسه ها ایجاد کنید.
  • در سمت دیگر میز نیز باید فضایی بین ۱۲۲ تا ۱۵۲ سانتی متر برای قرار دادن میز و صندلی‌های اضافه، خالی باشد.

نکته: محدوده اندازه گیری های استاندارد در این مقاله به طور مستقیم از بخش اندازه گیری استاندارد ایالات متحده ترجمه شده اند. این اندازه ها در هر کشوری می تواند متفاوت باشد. پیش از برنامه ریزی برای تهیه وسایل، در مورد این اندازه ها در کشور خودتان تحقیق کنید یا با یک طراح متخصص صحبت کنید.

مطالعه مقاله ی همه چیز درباره میز و صندلی تاشو و انواع آن را از دست ندهید.

تصویر اتاق کاری به رنگ خاکستری با قرار گیری میز کار نزدیک دیوار

میز کار خانگی نزدیک دیوار

گزینه دیگری که دارید، این است که میزها را به دیوار بچسبانید. اگر دو میز را رو به روی دو دیوار متفاوت به صورت ال شکل قرار می دهید، دقت کنید که بین ۱۳۷ تا ۱۶۸ سانتی متر فاصله بین میزها باشد تا بتوانید به راحتی و بدون برخورد به چیزی از صندلی بلند شوید و بایستید.

طراحی اتاق کاری سفید و کرم با میز تو کار جادار

میز کار خانگی توکار

اندازه میزهای توکار هم مانند میزهای معمولی است ولی معمولا میز کار خانگی توکار به دلیل سفارشی ساخته شدن، فضای بیشتری نیاز دارند. فضای خالی زیر میز جای مناسبی برای قرار دادن سطل زباله، دستگاه خردکن کاغذ و وسایل دور ریز است و قفسه‌های اطراف میز جای مناسبی برای قرار دادن کتاب، جعبه های مدارک و وسایل دیگر هستند.

طراحی اتاق کار چوبی با میز مهندسی و تابلوهای پیش نویس

میز های مهندسی یا طراحی

امروزه میزهای مهندسی بسیار کمتر مورد استفاده قرار می گیرند، اما ممکن است تحت شرایط خاص به آن ها نیاز داشته باشید. ارتفاع، مهم ترین مسئله درباره این میزها است. بیشتر آن ها متحرک و به شکل اریب هستند، اما در حالت استاندارد حدود ۹۲ سانتی متر از زمین فاصله دارند و به سمت عقب خم می شوند. صندلی با ارتفاع مناسب برای کار کردن با این میز ها نیاز است.

برای داشتن این میزها به فضای تقریبا زیادی نیاز دارید. البته می توانید سایز کوچک آن ها را که عرضی حدود ۱۲۲ سانتی متر و عمقی حدود ۷۶ سانتی متر دارد تهیه کنید، اما بیشتر آن ها عرض ۱۵۲ تا ۱۸۳ و عمق بین ۹۱ تا ۱۰۷ سانتی متر دارند. میزهای نور نیز با سایز های مشابه ساخته شده و همین اندازه فضا نیاز دارند.

تصویر اتاق کار قهوه ای تیره به همراه کتابخانه ، میزکار و کامپیوتر

کامپیوتر اتاق کار خانگی

ابعاد کامپیوترها دائما در حال تغییر است. سعی کنید تا جایی که ممکن است فضایی که برای قرار دادن کامپیوترها انتخاب می کنید جادار باشد. اگر می خواهید آن‌ها را در میزهای توکار قرار دهید، به یاد داشته باشید این فضا باید برای تمام لوازم جانبی سیستم تان نیز جا داشته باشد.

نکته دیگری که وجود دارد، محل قرار دادن کیبورد است. می توانید به سادگی آن را روی سطح میز قرار دهید، اما به یاد داشته باشید که وقتی کیبوردها در فاصله ۶۱ تا ۶۷ سانتی متری از زمین قرار دارند، بهترین و سریع ترین حالت کار کردن با آن ها فراهم می شود. بیشتر مردم برای کار کردن از لپ تاپ استفاده می کنند و در نتیجه، نیازی به نگرانی برای محل کیبورد ندارند. فقط باید روی سطح میز به اندازه کافی جا برای لوازم الکترونیکی مربوطه را داشته باشند.

تصویر اتاق کاری با پرینتر بر روی میز کار با عرض و ارتفاع مناسب

پرینتر

بعضی افراد، برای کار به پرینتر نیاز دارند. این دستگاه نیز سایز های مختلفی دارد، اما حداقل فضایی به ابعاد ۴۶ تا ۶۱ سانتی متر برای آن در نظر بگیرید. ارتفاع دستگاه به کارایی آن بستگی دارد. درب بعضی از پرینتر ها بالا، بغل یا پشت دستگاه قرار دارد تا به شما امکان برداشتن یا اضافه کردن کاغذ ها را بدهد. برای این مسئله فضای خالی کافی در اطراف دستگاه فراهم کنید تا هنگامی که عجله دارید مجبور نباشید با دستگاه های مختلف کلنجار بروید تا بتوانید کمی جا باز کنید.

تصویری از یک اتاق کار چوبی به همراه خردکن کاغذ بر روی میز کار

خردکن کاغذ

یکی دیگر از وسایلی که ممکن است نیاز داشته باشید، کاغذ خرد کن است. این دستگاه می تواند اندازه یک سطل زباله باشد و عرضی حدود ۳۶ تا ۴۱ سانتی متر، عمق ۲۰ تا ۲۵ سانتی متر و ارتفاع حدود ۳۶ تا ۴۶ سانتی متر داشته باشد. جایی برای قرار دادن این دستگاه و یک سطل زباله معمولی داشته باشید. معمولا می توانید این دستگاه و ابزار ها را زیر میز قرار دهید اما دقت کنید که فضای مورد نیاز برای قرار دادن زانو هایتان را محدود نکنید.

تصویر اتاق کاری بزرگ برای دو نفر به همراه کشوهای بایگانی

کشوی بایگانی

کشوهای مدارک از دیگر لوازمی هستند که می توانند فضای زیادی اشغال کنند. یک کمد استاندارد دو کشویی برای قرار دادن نامه ها حداقل عرضی حدود ۳۸ سانتی متر، ارتفاعی حدود ۷۶ سانتی متر و عمقی حدود ۷۴ سانتی متر دارد. برای یک کمد دو کشویی مدارک عرض را ۴۶ سانتی متر در نظر بگیرید. کشو های بزرگتر از عرض ۷۶ سانتی متر، عمق ۴۶ و ارتفاع ۸۱ شروع می شوند.

قبل از برنامه ریزی برای خرید این وسایل، اول بررسی کنید که شما با توجه به سایز اتاق و حجم مدارک تان به کدام نوع کشو نیاز دارید. یک راه ساده برای کسب اطلاعات در این باره چک کردن اندازه کشوی مدارکی که قصد خرید آن را دارید، به صورت آنلاین است.

تصویری از یک اتاق کار سفید به همراه کشوهای مسطح استیل

کشوی مدارک مسطح

یکی از وسایلی که کمتر مورد استفاده قرار می گیرند اما بسیار کاربردی هستند، کشوهای مسطح مدارک هستند. این کشو ها برای نگهداری پرینت های بزرگ مثل نقشه های معماری و کارهای هنری طراحی شده اند. این کشو ها بسیار جاگیر هستند. پس اگر به آن ها نیاز دارید، باید فضای زیادی داشته باشید. معمولا عرض این کشوها بین ۹۶ تا ۱۲۷ سانتی متر و عمق آن ها بین ۶۶ تا ۹۷ سانتی متر است. ارتفاع آن ها به تعداد کشوهایی که نیاز دارید، بستگی دارد. برای داشتن بهترین کاربرد بهتر است از کشویی با عرض ۱۰۱ تا ۱۵۲ سانتی متر و عمق ۱۲۷ تا ۲۰۳ سانتی متر استفاده کنید.

استفاده از صندلی های چرخ دار برای اتاق کار خانگی

صندلی های چرخدار

صندلی های چرخدار مناسب کار، سایز، شکل و طراحی های بسیار مختلفی دارند. تنها چیزی که بین همه آن ها مشترک است مقدار فضایی است که برای حرکت راحت در مقابل میز کار نیاز دارند: این فضا با توجه به تفاوت در ظاهر و اندازه صندلی ها، بین 105 تا 110 سانتی متر است. به این ابعاد، فضای موردنیاز برای زانوها را نیز اضافه کنید. باید به اندازه کافی جا داشته باشید که بتوانید روی صندلی جلو و عقب و چپ و راست بروید تا به لوازم مختلف مورد نیازتان دسترسی پیدا کنید.

تصویری از یک اتاق کار قفسه بندی شده چوبی و سفید

قفسه بندی اتاق کار

هر قفسه در یک مجموعه، عمقی حدود ۳۰ سانتی متر و ارتفاعی حدود ۳۶ تا ۴۱ سانتی متر دارد. قفسه های توکار طرفداران زیادی دارند و به اتاق کارتان فضای صمیمی می بخشند؛ ولی برای نصب آن ها هزینه و فضای بسیار زیادی صرف می شود. اگر یک اتاق کار خانگی 3 در 3 متر دارید، این قفسه ها حدود 2.4 در 2.7 متر از فضای آن را اشغال می کنند. اگر به فضای زیادی برای حرکت نیاز دارید یا قصد جابجایی طی چند سال آینده را دارید، به سراغ قفسه های متحرک بروید. این قفسه ها ابعاد مختلفی دارند، اما بهتر است حداقل دو قفسه با عرض ۹۱ سانتی متر و ارتفاع ۱۲۲ سانتی متری داشته باشید.

مطالعه مقاله ی۱۰ مبلمان سبک و چندکاره مخصوص مستاجران را از دست ندهید.

تصویر اتاق کاری زیرشیروانی با صندلی های چوبی اضافه

صندلی های اضافه

اگر همکارانتان را به خانه خود دعوت می کنید یا در اتاق کارتان، علاوه بر کار مطالعه نیز می کنید، به یک دست مبل یا صندلی اضافه نیاز دارید. صندلی به فضایی حدود ۱۰۲ سانتی متر نیاز دارد و یک مبل راحتی حدود ۱۰۲ سانتی متر عمق و ۱۵۷ سانتی متر طول دارد. شما به فضای زیادی در مقابل صندلی ها نیاز ندارید، احتمالا راه کوچکی با عرض حدود ۳۶ سانتی متر کافی باشد.

تصویری از یک ایده برای چیدمان اتاق کار خانگی

ایده چیدمان اتاق کار خانگی

این تصویر نکاتی را که هنگام برنامه ریزی برای دیزاین اتاق کارتان نیاز دارید، به شما یادآوری می کند. مطمئن شوید که فضای کافی برای میز کار خانگی‌تان در نظر بگیرید. کشو مدارک به فضای کافی برای باز کردن کامل کشوها نیاز دارد.

سخن آخر

امروزه بسیاری از لوازم بی سیم هستند و این موضوع، این امکان را فراهم می کند که پرینتر خود را در سمت دیگر اتاق یا حتی در کمد قرار دهید و به آن متصل شوید. اگر تعداد همکارانی که به خانه شما می‌آیند زیاد هستند، باید اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی فضای خالی برای حرکت آزادانه وجود داشته باشد. با دقت به نوع کشو ها و قفسه های خود فکر کنید تا فضای کافی برای مرتب کردن اسناد و مدارک، کتاب ها و سایر وسایل خود داشته باشید.