راهنمای جامع طراحی دفتر کار خانگی

میز کار با کامپیوتر و دیوارهای طوسی و مبل سفید

در چند سال گذشته، کارمندان بسیاری از شرکت‌های مطرح دنیا، دورکاری را تجربه کرده‌اند. این شیوه‌ی جدید کار که پیش از این طرفداران زیادی نداشت حالا به یکی از جذاب‌ترین مدل‌های کاری تبدیل شده است. به همین دلیل حالا ضرورت طراحی اتاق کار در منزل به شیوه‌ی اصولی بیش از پیش احساس می‌شود. 

با طراحی اتاق کار خانگی می‌توان تمام نکات منفی موجود در محیط کارهای اداری و زمخت را از میان برداشت و فضایی دوست داشتنی برای کار ایجاد کرد. فارغ از سبک طراحی، انتخاب دکوراسیون اتاق کار در منزل هم اهمیت ویژه‌ای دارد. در این مقاله قصد داریم تمام نکاتی که برای ایجاد یک دفتر کار خانگی نیاز دارید را بررسی کنیم. همراه ما باشید.

 

سوالات متداول:

قبل از طراحی دفتر کار خانگی باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

1. نوع کاری که انجام می‌دهید 2. مدت زمانی حضور در اتاق کار 3. راه‌های ارتباطی با دیگران 4. بودجه‌ای که در نظر گرفته‌اید 5. نقشه و ابعاد اتاق 6. امکانات موجود در دفتر کار خانگی 7. وضعیت عایق بودن اتاق


مراحل طراحی دفتر کار در خانه کدامند؟

1. انتخاب اتاق مناسب 2. ترمیم و بازسازی اتاق 3. نورپردازی مناسب و حرفه‌ای 4. توجه به تهویه دفتر کار 5. تجهیزات گرمایش و سرمایش مناسب 6. دکوراسیون دفتر کار در منزل 7. عایق کردن دفتر کار خانگی 8. ایجاد فضای ملاقات و جلسه 9. لوازم، تزیینات و اکسسوری اتاق کار خانگی

 

نکات مهم قبل از ایجاد دفتر کار خانگی

دفتر کار خانگی با کفپوش چوبی، دیوار سفید، میز تحریر مشکی، دو چهارپایه و قفسه سفید رنگ

قبل از اینکه به مراحل طراحی یک دفتر کار خانگی بپردازیم باید به چند سوال مهم پاسخ دهیم. این سوالات به شکل نکات کلیدی در زیر بیان شده‌اند: 

 

نوع کاری که انجام می‌دهید.

دفتر کار خانگی با کفپوش موزاییکی، میز تحریر با قابلیت تنظیم ارتفاع، فرش سنتی، مبلمان زرد و صندلی چرخدار مشکی

دقیقا قرار است چه کاری در دفترکار خانگی خود انجام دهید؟ نوع کار ارتباط مستقیمی با طراحی فضا و انتخاب دکوراسیون مورد نیاز شما دارد. این اولین و مهم‌ترین سوالی‌ست که قبل از هرکاری باید به آن پاسخ داده شود. 

اگر کار شما به تمرکز بالایی نیاز دارد، باید محیطی آکوستیک با عایق‌های صدایی داشته باشید. همچنین اگر وجود صدا مانع از انجام کار شما نمی‌شود طراحی اتاق تفاوت خواهد کرد. بنابراین پیش از شروع به این سوال با دقت و وسواس زیادی پاسخ بدهید. 

 

مدت زمانی حضور در اتاق کار

دفتر کار خانگی با کفپوش چوبی، دیوار شاخص آبی، تعدادی تابلو روی دیوار، میز کشودار سفید با رویه چوبی و دو صندلی مدرن نسکافه‌ای

با توجه به نوع کاری که انتخاب کردید، سوال دوم این است که چه مدت از طول شبانه‌روز را باید در دفتر کار سپری کنید؟ آیا کاری با زمان‌بندی مشخص (8 صبح تا 4 بعد از ظهر) دارید یا کار شما پاره وقت و به صورت پروژه‌ای انجام می‌شود؟ آیا شب‌ها هم کار می‌کنید؟ 

پاسخ به تک تک این سوالات می‌تواند شما را در طراحی بهترین مدل دفتر کار در خانه کمک کند. بنابراین در این قسمت هم دقت بیشتری داشته باشید تا نتیجه‌ی نهایی رضایت‌بخش شود. 

 

راه‌های ارتباطی با دیگران

دفتر کار خانگی با کفپوش چوبی، فرش طوسی و مشکی، دیوار کرمی، کمد چوبی، دو صندلی مشکی و میز چوبی

در خانه تنها هستید یا با افراد دیگری زندگی می‌کنید؟ اگر در خانه بچه حضور دارد آیا ورود او به اتاق کار مانع از انجام کار شما می‌شود؟ این سومین نکته‌ای‌ست که باید قبل از شروع کار به آن پاسخ بدهید. حضور در خانه مساوی است با ارتباط با سایر اهالی خانه؛ بنابراین باید تکلیف خود را روشن کنید که آیا دوست دارید در زمان کاری با اهالی خانه ارتباط داشته باشید یا خیر؟

موضوع مهم دیگر در خصوص ارتباط این است که آیا به روش‌های ارتباطی دیگر مانند تلفن اختصاصی نیاز دارید؟ ممکن است کار شما به گونه‌ای باشد که دائم در حال مکالمه با مشتریان یا همکاران یا کارفرما باشید. بنابراین باید به راه‌های ارتباطی هم فکر کنید. 

 

بودجه‌ای که در نظر گرفته‌اید.

دفتر کار خانگی با میز کشودار چوبی، صندلی مدرن آبی، دیوار طوسی، کفپوس طوسی روشن و قفسه‌های چوبی

برای ایجاد دفتر کار خانگی چه مقدار بودجه در نظر گرفته‌اید؟ حتما قبل از تصمیم‌گیری درباره طراحی اتاق کار در منزل، بودجه‌ی خود را مشخص کنید. شاید با بودجه‌ای که دارید صرفا بتوانید یک میز کار و صندلی چرخدار برای خود بخرید. شاید هم بتوانید تمام دکوراسیون اتاق را تغییر داده و محیطی جدید در خانه به وجود بیاورید. 

 

نقشه و ابعاد اتاق 

دفتر کار خانگی با پرده زرد، کفپوش چوبی و فرش طوسی، مبل طوسی با پایه چوبی، صندلی چرخدار، دراور چوبی و مبل راحتی زرد

یکی دیگر از نکات مهم و تاثیرگذار در طراحی اتاق مخصوص کار، ابعاد اتاق است. اتاق‌های خیلی کوچک قدرت مانور شما را کاهش می‌دهند و نمی‌توانید آنچه دلخواه شماست را در خانه ایجاد کنید. 

علاوه بر این، نقشه‌ی اتاق هم روی تصمیم‌گیری تاثیر‌گذار است. اتاق‌هایی که قناسی زیادی داشته باشند را به سختی می‌توان به شکل یک دفتر کار منسجم و زیبا طراحی کرد.

 

امکانات موجود در دفتر کار خانگی

دفتر کار خانگی با دیوار یشمی، سقف سفید، تابلو هنری روی دیوار، مبل طوسی، میز و قفسه سفید و صندلی طوسی رنگ

قبل از شروع کار نگاهی دقیق به اتاق بیندازید و تمام امکاناتی که وجود دارد را فهرست کنید. سپس امکاناتی که کمبود آنها در دفتر کار احساس می‌شود را هم یادداشت کنید. اگر اتاق شما امکاناتی مانند وسایل گرمایش و سرمایشی داشته باشد و پرده‌های اتاق و پنجره‌ها و نورپردازی اتاق از کیفیت مطلوبی برخوردار باشند، هزینه‌ای که باید صرف کنید کاهش پیدا می‌کند.

 

وضعیت عایق بودن اتاق

دفتر کار خانگی با کفپوش چوبی، میز چوبی، دو صندلی چرخدار چرمی، قفسه‌های دیواری سفید و تزیین اتاق با دو گیتار

نکته آخر این است که آیا عایق بودن دیوار و سقف دفتر کار برای شما اهمیت دارد؟ اینکه صدای بیرون به داخل اتاق بیاید ممکن است تمرکز شما را بر هم بزند؟ بنابراین خوب است پیش از هرکاری، وضعیت صدا بودن اتاق را بررسی کنید تا اگر عایق است هزینه‌ی دیگری برای آن انجام ندهید. 

 

مراحل طراحی دفتر کار در خانه

دفتر کار خانگی با کمد طوسی، میز چوبی، قفسه‌های چوبی و مانیتور و کیبورد مشکی رنگ

حالا که به سوالات مهم و اساسی پیش از طراحی دفتر کار در منزل پاسخ دادید، نوبت به انجام کار می‌رسد. برای انجام کار بهتر است اولویت‌هایی را در نظر بگیرید تا در هزینه‌ها هم صرفه‌جویی شود. در زیر مراحل طراحی اتاق مخصوص کار در منزل را بیان کردیم که عبارت است از: 

 

انتخاب اتاق مناسب 

دفتر کار خانگی با دیوار سبز، میز سفید و مشکی، تعدادی تابلو سیاه و سفید روی دیوار و آباژور و صندلی سبز رنگ

مهم‌ترین کاری که در گام نخست باید انجام بدهید، انتخاب بهترین اتاق است. اگر در خانه‌ای زندگی می‌کنید که چند اتاق خواب دارد، باید یکی از آنها را که با معیارهای شما سازگاری دارند انتخاب کنید. این مرحله یکی از سخت‌ترین و در عین حال مهم‌ترین مراحل در طراحی اتاق کار در منزل است. 

 

دفتر کار خانگی با میز چوبی ال شکل، کتابخانه چوبی، صندلی مشکی، پنجره سفید و اکسسوری تزیینی

در هنگام انتخاب اتاق به موارد زیر توجه ویژه داشته باشید: 

 • بزرگ بودن اتاق به اندازه‌ی کافی 
 • دسترسی راحت به سرویس بهداشتی 
 • ورود نور طبیعی به داخل اتاق 
 • وجود امکانات سرمایشی و گرمایشی 
 • دسترسی به اینترنت و تلفن 
 • مناسب برای قرار دادن میز کار و صندلی 
 • مناسب برای جلسات کاری و قرار ملاقات 

ترمیم و بازسازی اتاق  

دفتر کار خانگی با دیوار خاکستری، میز چوبی، فریم پنجره‌ها چوبی، صندلی سفید و تعدادی گلدان طبیعی

ممکن است اتاقی که برای کار انتخاب کردید، از نظر ابعاد و امکانات کاملا مناسب بوده اما به ترمیم و بازسازی نیاز داشته باشد. در این مرحله است که باید نگاه خود را تغییر بدهید و به جای طراحی اتاق، به ترمیم و بازسازی اتاق فکر کنید. در این مرحله نکات مهمی وجود دارد که در ادامه برخی از آنها را بیان می‌کنیم: 

 

دفتر کار خانگی با کفپوش چوبی، دیوار شاخص آبی، مبل آبی، میز سفید، صندلی چرخدار طوسی و گلدان طبیعی

 • بازسازی کفپوش: قرار دادن میز و صندلی چرخ‌دار در دفتر کار، به اتاقی با کفپوش سرامیک یا پارکت نیاز دارد. اتاق‌هایی که کف آنها موکت یا فرش پهن شده باشد، برای دفتر کار در خانه خیلی مناسب نیستند. بنابراین شاید لازم باشد کف دفتر کار خود تغییر بدهید و به شکل سنگی یا پارکتی در بیاورید. 

 

دفتر کار خانگی با درب دو لنگه سفید، میز مشکی، صندلی طوسی، کمد‌ها سفید، سقف کناف سفید و طوسی و شومینه

 • بازسازی سقف: اگر قصد دارید در دفتر کار خود قرارهای ملاقات با افراد مهم بگذارید باید تمام زوایا و دیوارها و سقف‌ها را به شکلی زیبا بازسازی کنید. می‌توانید سقف دفتر کار را با کناف و به شکلی زیبا بازسازی کنید تا با معماری داخلی اتاق هم سازگارتر باشد. سقف کاذب کنافی شکل‌پذیری بالای دارد و می‌توانید آن را به هر شکلی که دوست دارید در بیاورید. 

 

دفتر کار خانگی با میز چوبی، مبل زرد، صندلی طوسی، کامپیوتر و لپ تاپ روی میز، قفسه چوبی و تعدادی گلدان طبیعی

 • بازسازی دیوار: یکی دیگر از بخش‌های مهم در دفتر کار، دیوارهاست. ممکن است دیوار اتاقی که انتخاب کرده‌اید از نظر ظاهری زیبا باشد اما برای اینکه با معیارهای کاری شما سازگار شود، باید از کاغذ دیواری یا رنگ‌های متناسب با شکل کار شما در آن استفاده شود. 

 

دفتر کار خانگی با کفپوش چوبی و فرش طوسی، میز و صندلی چرخدار چوبی، درب دولنگه سفید و فریم پنجره مشکی رنگ

 • بازسازی پنجره: وجود پنجره در دفتر کار یک نعمت بزرگ است. اگر اتاقی که در مرحله‌ی اول انتخاب کردید پنجره‌ای قدیمی یا کوچک دارد، بهتر است به فکر بازسازی آن باشید. با خرید پنجره‌های بزرگ دو جداره، هم عایق صدای خوبی خواهید داشت و هم منظره‌ی بیرون از خانه را بهتر مشاهده می‌کنید. 

نورپردازی مناسب و حرفه‌ای 

دفتر کار خانگی با کفپوش چوبی، فرش حصیری، میز سفید، صندلی چرخدار مشکی و دیوار‌های سفید رنگ

حالا که اتاق مناسب برای دفتر کار را انتخاب کردید، خوب است، سیستم نورپردازی آن را بهینه کنید. نورپردازی اتاق کار باید به گونه‌ای باشد که دقیقا در بخش‌های مشخصی از اتاق نور بیشتری به نقطه‌ی مشخصی تابانده شود. این موضوع ارتباط مستقیمی به زمان کاری افراد هم دارد. اگر از دفتر کار در طول شب هم استفاده می‌کنید باید حتما به نورپردازی آن توجه ویژه‌ای داشته باشید.

 

دفتر کار خانگی با میز چوبی، کامپیوتر و لپ تاپ روی میز، دیوار طوسی و تعدادی گلدان طبیعی

استفاده از نورهای متمرکز و نقطه‌ای می‌تواند مفید باشد اما بهتر است در ابتدا یک لوستر در دکوراسیون دفتر کار خود در نظر بگیرید و سپس با نورهای مخفی و مکمل، بخش‌های تاریک اتاق را روشن کنید. 

چراغ مطالعه هم می‌تواند به عنوان منبع نور نقطه‌ای به کمک شما بیاید. همچنین اگر جلسات کاری مهمی در دفتر کار برگزار می‌کنید بهتر است از لامپ‌ها و تجهیزاتی استفاده کنید که جلوه‌ی ظاهری زیباتری داشته باشند. به کارگیری نوارهای LED با نورهای رنگی در گوشه‌های اتاق هم می‌تواند زیبایی آن را دو چندان کند. 

 

توجه به تهویه دفتر کار 

دفتر کار خانگی با کفپوش چوبی، میز طوسی با رویه سفید، فریم پنجره سفید، صندلی چرخدار ذغالی و دراور چوبی

یکی از مراحل طراحی اتاق کار در منزل، ایجاد سیستم تهویه‌ی مناسب است. حضور طولانی مدت در دفتر کار باعث می‌شود به اکسیژن بیشتری برای ادامه کار نیاز داشته باشید. بنابراین پس از انتخاب اتاق مناسب، ترمیم و نورپردازی مناسب آن، نوبت به تهویه‌ی اتاق می‌رسد. 

از دو جهت می‌توان به این موضوع نگاه کرد؛ وجود پنجره‌ای که بتوان به راحتی آن را در طول روز باز کرد، می‌تواند تهویه اتاق را تضمین کند. علاوه بر این، شما می‌توانید با قرار دادن هواکش‌ یا دستگاه‌های تصفیه هوای خانگی و قرار دادن آن در اتاق، اکسیژن تازه را در اتاق به وجود بیاورید.

 

تجهیزات گرمایش و سرمایش مناسب

دفتر کار خانگی با تهویه کولر، مبل طوسی، کفپوش چوبی، فرش طوسی و میزعسلی سفید و چوبی

کشور ایران در منطقه‌ای گرم و خشک قرار دارد و به همین دلیل فصل‌های گرم به تجهیزات سرمایشی و فصل‌های سرد به تجهیزات سرمایشی نیاز است. اگر اتاقی که به عنوان دفتر کار خانگی در نظر گرفته‌اید سیستم سرمایش یا گرمایش مناسبی ندارد در همین ابتدا، بخشی از بودجه‌ی خود را به این موضوع اختصاص بدهید. 

خنک بودن محیط کار در فصل‌های گرم و گرم بودن آن در فصل‌های سرد تاثیر مستقیمی روی کیفیت کار دارد. ممکن است برای خرید سیستم‌های گرمایشی یا سرمایشی نیاز باشد هزینه‌ی زیادی را متحمل شوید اما مطمئن باشید این هزینه به آرامشی که در دفتر کار شما ایجاد می‌شود می‌ارزد.

 

دکوراسیون دفتر کار در منزل 

اتاق کار خانگی با میز چوبی، دیوار‌ها سفید، کامپیوتر و لپ تاپ روی میز و گیاه طبیعی

نوبت به طراحی دکوراسیون مخصوص دفتر کار می‌رسد. در این بخش برخی از تجهیزات و اقداماتی که برای طراحی دکوراسیون نیاز دارید را بیان کرده‌ایم. 

 • میز کار: همان‌طور که تخت خواب در اتاق خواب بسیار مهم است، میز کار هم در دفتر کار اهمیت بسیار زیادی دارد. یکی از اولین لوازم که برای دفتر کار خانگی خود باید خریداری کنید، میز کار است. میز کارها در ابعاد و مدل‌های مختلفی ساخته می‌شود که عبارت اند از: 

 

اتاق کار خانگی با میز چوبی، صندلی فلزی، دیوار‌ها طوسی، قفسه دیوار و ساعت و تعدادی مجسمه روی قفسه

  • میز تحریر: این نوع میز صرفا برای خواندن و نوشتن طراحی شده است. اغلب کشوهایی برای نگهداری از کاغذ ندارد و جزو ارزان‌ترین نوع میزهای کار به شمار می‌رود. افراد می‌توانند لپ‌تاپ خود را روی این میز قرار بدهند. 
  • میز کامپیوتر: یکی از متداول‌ترین میز کارهای موجود در بازار است که محلی برای مانیتور کامپیوتر و محلی برای کیس، روی آن در نظر گرفته شده است. سوراخ‌هایی روی میز وجود دارد که سیم‌های کامپیوتر را هم به پایین هدایت می‌کند. برخی از میزهای کامپیوتر، کشو هم دارند. 

 

 

اتاق کار خانگی با کفپوش چوبی، فرش کرمی، صندلی چرمی چرخدار، میز چوبی، آباژور سفید و تابلو روی دیوار

  • میز اداری با کشو: این نوع میز کار همان میز تحریر است با این تفاوت که کشوهای متعددی روی آن قرار داده شده است. همچنین اغلب کشوهای این نوع میز قفل دارند و افراد می‌تواند اسناد و مدارک خود را در این کشوها قرار دهند. 
  • میز مدیریتی: احتمالا این نوع میز را خیلی دیده‌اید. میزهای مدیریتی ظاهری بزرگ، مشکی و با تزیینات زیاد دارند. میزهای مدیریتی نسبت به سایر میزها راحت‌تر هستند و امکانات و کشوهای بیشتری برای انها در نظر گرفته شده است. همچنین قیمت این نوع میزها از سایر مدل‌ها بیشتر است. 
  • میز L شکل: میزهایی که به شکل L طراحی شده‌اند اغلب برای افرادی که به فضای کاری بیشتری نیاز دارند مناسب است. 

 

اتاق کار خانگی با کفپوش چوبی، قفسه چوبی، فرش زرد، میز و صندلی چرخدار چوبی و کامپیوتر روی میز

 • صندلی چرخدار: پس از میز کار، یکی دیگر از مهم‌ترین عناصر موجود در دفتر کار، صندلی است. صندلی‌های ثابت برای اتاق کار خانگی اصلا مناسب نیستند و به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم حتما صندلی چرخدار (گردان) برای اتاق خواب تهیه کنید. صندلی‌های چرخدار مانند میز کار، در مدل‌های متنوعی تولید می‌شوند و تاثیر چشمگیری روی طراحی دکوراسیون اتاق و دفتر کار خواهند داشت. 

 

اتاق کار خانگی با کفپوش چوبی، فرش رنگی، قفسه چوبی، صندلی چرخدار آبی، میز چوبی و سفید و گربه روی میز

 • قفسه‌بندی اتاق: یکی از کارهایی که در طراحی دفتر کار خانگی باید حتما انجام شود، ایجاد قفسه‌های مختلف برای نگهداری از لوازم مورد نیاز افراد شاغل است. این قفسه‌ها می‌توانند به شکل باکس‌های چوبی روی دیوار ایجاد شوند یا به شکل قفسه‌ها و شلف‌های فلزی در گوشه‌ای از اتاق قرار داده شود. 

 

اتاق کار خانگی با میز مشکی، صندلی قهوه‌ای تیره چرمی، کمد و کشو‌های ذغالی و لوستر شاخ گوزن

 • کمد و کشوهای بایگانی: علاوه بر قفسه‌، باید به کمد و کشوهای بایگانی هم توجه داشت. کمدهایی که برای دفتر کار خود انتخاب می‌کنید با قفل مطمئن داشته باشند تا هرکسی نتواند به راحتی درب آن را باز کند. از سوی دیگر، هرچقدر تعداد کشوهای موجود در کمد دیواری اتاق بیشتر باشد می‌تواند به دسته‌بندی اوراق و اسناد شما کمک بیشتری کند. البته اگر کار شما به گونه‌ای‌ست که خیلی با اسناد سر و کار ندارید، نیازی هم به چنین کمدهایی نخواهید داشت. 

 

اتاق کار خانگی با میز چوبی، صندلی چرمی مشکی، تعدادی قفسه چوبی دیوار، دراور چوبی، دیوار طوسی و گلدان طبیعی

 • پرده اتاق کار: دفتر کار باید به گونه‌ای طراحی شود که بتوان به راحتی پرده‌ی جلوی پنجره را کنار زد. خرید پرده‌های کرکره‌ای که زاویه‌ی آن قابل تغییر است و می‌توان میزان ورود نور به داخل خانه را تنظیم کرد بسیار اهمیت دارد. همچنین می‌توانید از پرده‌هایی که طرح مربوط به کار شما روی آن حک شده هم استفاده کنید. 

 

اتاق کار خانگی با میز طوسی، صندلی مدرن طوسی، کفپوش چوبی، تابلو روی دیوار، گلدان طبیعی و مبل سورمه‌ای

 • مبلمان راحتی: اگر زمان زیادی را در دفتر کار سپری می‌کنید، باید حتما برای استراحت کردن، روی مبل راحتی بنشینید. بهتر است مبلمان چند منظوره را برای دفتر کار خود انتخاب کنید که قابلیت تخت شدن داشته باشند تا پس از چند ساعت کاری بتوانید روی آن دراز بکشید. وجود چنین مبلمانی احساس آرامش موجود در دفتر کار را بیشتر می‌کند. 

عایق کردن دفتر کار خانگی 

اتاق کار خانگی با دیوار سفید، کفپوش طوسی روشن، میز چوبی و سفید، دو صندلی مدرن سفید و مشکی و تعدادی تابلو روی دیوار

عایق‌کاری دفتر کار از دو جهت باید انجام شود. عایق‌کاری برای جلوگیری از ورود صدا به داخل اتاق، و عایق‌کاری در برابر گرما و سرما. اگر متمرکز بودن در حین کار برای شما اهمیت بسیار زیادی دارد، باید حتما در همین مراحل ابتدایی به فکر آکوستیک کردن دیوار و سقف دفتر کار خود باشید. 

 

ایجاد فضای ملاقات و جلسه 

اتاق کار خانگی با کفپوش چوبی، میز چوبی، صندلی‌های چرمی، دو صندلی آبی، میز گرد چوبی و دیوار طیف طوسی

برگزاری جلسات کاری یا قرار ملاقات گذاشتن با مشتری یا کارفرما در خانه، به محیطی برای این کار نیاز دارد. اگر کار شما به گونه‌ای است که باید دائما با افراد مختلف جلسه کاری بگذارید، بهتر است در گام اول اتاق بزرگی را انتخاب کنید و سپس جلوی میز و صندلی خودتان، فضایی برای ملاقات و جلسه ایجاد کنید. در این بخش باید میز و صندلی جداگانه در نظر گرفته شود. 

 

لوازم، تزیینات و اکسسوری اتاق کار خانگی 

اتاق کار خانگی با میز ال شکل سفید، صندلی سفید و حصیری، کفپوش طوسی، قفسه‌ سفید و تلویزیون در دیوار

در کنار توجه به دکوراسیون و چیدمان اصلی دفتر کار خانگی باید به لوازم و اکسسوری جذابی که می‌تواند روی زیبایی ظاهری و البته کارایی دفتر کار تاثیر مثبت بگذارید هم فکر کنید. در این بخش برخی از این لوازم و اکسسوری‌ها را معرفی می‌کنیم. 

 • کامپیوتر مناسب: کار کردن در خانه قطعا با وجود کامپیوتر راحت‌تر می‌شود. حتی اگر کاری که انجام می‌دهیم ارتباطی به دنیای تکنولوژی و کامپیوتر ندارد، اما خوب است در اتاق کار خود، بخشی را برای کامپیوتر در نظر بگیرید.

 ارتباط با دنیای مجازی، اطلاع از جدیدترین نوآوری‌ها و مشاوره گرفتن از افراد خبره همگی با کامپیوتر و در محیط اینترنت امکان‌پذیر است. در ضمن کامپیوتری در اتاق کار قرار بدهید که اندازه و امکانات آن متناسب با فعالیت شما باشد. 

 

اتاق کار خانگی با کفپوش طوسی، صندلی چرخدار مشکی، دیوار طوسی آبی روشن، میز چوبی و گلدان طبیعی

 • تجهیزات جانبی کنار کامپیوتر: اگر بخشی از کار شما با کامپیوتر یا لپ‌تاپ انجام می‌شود بهتر است به اینکه تجهیزات جانبی آن را کجا قرار بدهید هم فکر کنید. تجهیزاتی مانند اسپیکر، مودم، پرینتر، اسکنر و … . بخشی از میز کار خود را برای این تجهیزات در نظر بگیرید. 

 

اتاق کار خانگی با میز چوبی، صندلی طوسی روشن، فریم پنجره خردلی، تعدادی گلدان و کامپیوتر روی میز

 • استفاده از گل و گیاه: برای خیلی از مردم اهمیتی ندارد اما وجود گلدان گل در دفتر کار حال و هوای فوق‌العاده‌ای به شما می‌دهد. گیاهانی را برای دفتر کار خود انتخاب کنید که مقاومت بیشتری نسبت به کمبود نور یا آب داشته باشند. سعی کنید این گیاهان را در نزدیکی پنجره یا مسیر نور قرار بدهید. 

 

اتاق کار خانگی با نورپردازی مخفی زرد بالای میز چوبی، دو صندلی فلزی حصیری، قفسه‌های طوسی و کفپوش سرامیکی طوسی روشن

 • نورپردازی مخفی: یکی دیگر از کارهایی که برای تزیین دفتر کار می‌توانید انجام دهید، استفاده از نورهای مخفی در اطراف اتاق است. این نور مخفی می‌تواند به شکل نوارهای LED در زیر میز کار یا دور تا دور سقف یا زیر دیوارهای اتاق قرار داده شود. نورهای مخفی رنگی جلوه‌ای زیبا به دفتر کار می‌بخشد. 

 

اتاق کار خانگی با میز چوبی، صندلی چرمی مشکی، دیوار سبز، تعدادی تابلو روی دیوار، گلدان طبیعی و کامپیوتر روی میز

 • رنگ زدن دیوار: واضح است که برای تزیین اتاق کار، یکی از اولین کارهایی که باید کنید، رنگ‌آمیزی دیوار است. رنگ زدن هزینه‌ی کمتری نسبت به کاغذ دیواری اتاق دارد و به همین دلیل همیشه اولین انتخاب است. رنگی را انتخاب کنید که ضربان قلب را در حد متوسط قرار دهد. از استفاده از رنگ‌های خیلی گرم یا خیلی سرد در دفتر کار جدا خودداری کنید. رنگ‌های خنثی مانند خاکستری، کرم و سفید می‌توانند بهترین انتخاب‌ها باشند. 

 

اتاق کار خانگی با کفپوش چوبی، فرش طوسی، میز چوبی قهوه‌ای سوخته، قفسه چوبی، دیوار طرح آجر سفید و دو تابلو روی دیوار

 • نصب کردن تابلو: یکی از کارهایی که می‌تواند انگیزه‌ی کاری شما را افزایش دهد، نصب کردن تابلو روی دیوار دفتر کار است. با توجه به کاری که انجام می‌دهید، تابلویی را انتخاب کنید و به دیوار بچسبانید. تماشای روزانه‌ی این دیوار می‌تواند انرژی شما را بیشتر کند. 

 

اتاق کار خانگی با دیوار شاخص کاغذ دیواری سبز و سفید، میز چوبی، صندلی چرخدار چرمی مشکی و چراغ مطالعه چوبی و مشکی

 • کاغذی دیواری مرتبط با کار: خوشبختانه در بازار ایران، مدل‌های مختلفی از کاغذ دیواری با طرح‌های گوناگون وجود دارد. یکی از ایده‌های جذاب برای تزیین دفتر کار خانگی این است که کاغذ دیواری مرتبط با کار به دیوار بچسبانید. طرح کاغذ دیواری اتاق می‌تواند مانند تابلو، انگیزه‌های کاری شما را افزایش دهد. 

 

اتاق کار خانگی با کفپوش چوبی، کمد طوسی، چراغ مطالعه مدرن، میز چوبی تیره، صندلی طوسی و اکسسوری تزیینی

 • چراغ مطالعه: اگر قصد دارید در طول شب هم کار کنید و نور مناسبی در اتاق وجود ندارد، ساده‌ترین راه تهیه‌ی چراغ مطالعه است. چراغ‌های مطالعه در مدل‌های مختلفی تولید می‌شوند و بهتر است شما با توجه به فضای میز و میزان نوری که نیاز دارید، چراغ مورد نظر خود را تهیه کنید. 

 

اتاق کار خانگی با میز چوبی، دو چهارپایه چوبی، دیوار‌ها سفید، ساعت دیواری، تعدادی تابلو روی دیوار، چراغ مطالعه و کامپیوتر روی میز

 • ساعت دیواری: وجود ساعت دیواری در اتاق کار را دست‌کم نگیرید. ساعت دیواری زمان‌بندی کارهای شما را بهتر به شما نشان می‌دهد و با آن می‌توانید دقیق روی برنامه‌های خود جلو بروید. ضمنا با توجه به اندازه‌ی دفتر کار، ساعت دیواری خریداری کنید. ساعت‌های خیلی بزرگ فقط دیوار اتاق را بی‌جهت پر می‌کنند. 

 

دفتر کار خانگی با قفسه‌های دیواری طوسی، دیوار‌ها طوسی، میز چوبی، صندلی خاکستری و تعدادی مجسمه تزیینی

 • مجسمه و لوازم دکوراتیو: قطعا به موضوعات هنری، علمی یا ورزشی علاقه دارید. می‌توانید در بخش‌هایی از دفتر کار خود مجسمه یا لوازم دکوراتیو قرار بدهید. این لوازم مانند تابلوی نقاشی می‌توانند انرژی مثبتی به شما بدهند و خستگی چشمان شما را در حین کار از بین ببرند. 

نکات تکمیلی برای ایجاد دفتر کار در خانه 

دفتر کار خانگی با کفپوش چوبی، فرش خاکستری، میز چوبی، صندلی طوسی و دیوار‌ها سفید رنگ

در آخر برخی از نکات تکمیلی که برای طراحی اتاق کار در منزل به آن نیاز دارید را بیان می‌کنیم. 

 • مخفی کردن سیم‌های اضافی: پس از طراحی دفتر کار در خانه و چیدن میز و صندلی‌ها باید ظاهر اتاق را شیک و تمیز کنید. مخفی کردن سیم‌های اضافی که از کامپیوتر یا سایر تجهیزات خارج شده یکی از مهم‌ترین کارهای شما خواهد بود. 

 

دفتر کار خانگی با تخت کرمی، میز چوبی، صندلی کرمی، رادیاتور و کفپوش طوسی رنگ

 • توجه به نظم و ایجاد محلی برای کاغذهای اضافی: از همان ابتدا سعی کنید برای هر چیزی، مکانی در نظر بگیرید. اگر با کاغذ و دفترهای زیادی سروکار دارید، حتما کشوهایی برای آنها انتخاب کنید تا روی میز پخش نباشند. حتما پس از زمان کاری، میز کار خود را مرتب کنید. 
 • تهیه سطل زباله‌ای برای کاغذ: یکی از کارهایی که می‌توانید انجام دهید این است که سطل زباله‌ای مخصوص کاغذ در دفتر کار قرار بدهید تا از دور ریخته شدن کاغذها جلوگیری شود. این سطل را به بازیافت وسایل اختصاص دهید. 

 

دفتر کار خانگی با میز چوبی، دیوار‌ها سفید، صندلی ذغالی، چراغ مطالعه و فریم پنجره سفید

 • توجه به روشنایی طبیعی روز: نور روز را فراموش نکنید! دریافت ویتامین D از نور خورشید می‌تواند روی شادابی و انرژی بیشتر شما در حین کار تاثیر بسیار زیادی بگذارد. 
 • ایجاد محیط کاری الهام‌بخش و انگیزشی: در طراحی دیوار و دکوراسیون دفتر کار خود در خانه، به الهام‌بخش بودن آن توجه ویژه‌ای داشته باشید. از طرح‌ها، تابلوها و لوازمی در اتاق استفاده کنید که به شما انگیزه‌ی بیشتری برای تلاش کردن بدهند. 
 • به کارگیری خط تلفن خصوصی برای دفتر کار خانگی: اگر تماس‌های زیادی دارید و نمی‌خواهید خط تلفن خانه را اشغال کنید، بهتر است یک خط جداگانه برای دفتر کار خود خریداری کنید. 

جمع بندی: با داشتن دفتر کار در خانه با آرامش بیشتری کار کنید!  

دفتر کار خانگی با کفپوش چوبی، دیوار طوسی روشن، میز طوسی، مبل خاکستری و صندلی مدرن طوسی رنگ

طراحی اتاق کار در منزل باید با وسواس و دقت زیادی انجام شود. این روزها به دلیل شرایط به وجود آمده، افراد بسیار هستند که در خانه کار می‌کنند. اما بی‌توجهی به نکات مهم، ممکن است فضای کاری شلوغ و نامناسبی برای آنها در خانه ایجاد کند. در این مقاله برخی از مهم‌ترین نکات و مراحلی که برای طراحی دفتر کار خانگی نیاز است را به شما بیان کردیم. شما هم نظرات و پیشنهادات خود را در بخش دیدگاه‌ها برای ما بنویسید.