هرآنچه که باید درباره نورپردازی استخر بدانید

ویلایی دوبلکس و شیک به همراه نورپردازی نقطه ای استخر

تقریبا می‌توان گفت اکثر افراد رویای داشتن استخر در ویلای اختصاصی خود را داشته‌اند به خصوص در تابستان‌های گرمی که آبتنی نوعی آب روی آتش پنداشته می‌شود. به طور کلی استخر داشتن به قدری جذاب است که امکان ندارد درباره‌ خانه‌‌های لوکس بازیگران سینما و یا بازیکن معروف فوتبال صحبت کنیم و به استخر بزرگ و سلطنتی آن اشاره‌ای نکنیم. اگر شما هم یکی از این افراد رویاپرداز هستید تا انتهای این مقاله همراه ما باشید و برای دستیابی به نورپردازی شکیل استخر رویایی خود برنامه‌ریزی کنید و به این رویا هرچه سریع‌تر جامه عمل بپوشانید. گاهی نیاز است زمان بیشتری را صرف تصمیم‌گیری برای انتخاب نوع نورپردازی استخرتان کنید. با نورپردازی مناسب شاهد درخشیدن بیشتر بهشت رویاییتان خواهید بود. نورپردازی استخر همانطور که می دانید این امکان را به شما می‌دهد که در تاریکی شب هم از شنا در استخر شخصی خود لذت ببرید. همچنین در هنگام شب نورپردازی خیره‌کننده خواهد بود و حیاط شما را جذاب‌تر خواهد کرد. با ایده‌هایی که در ادامه به شما ارائه می‌دهیم خود را برای نگاه‌های هیجان زده‌ دوستان و آشنایانتان آماده کنید.

 

اینفوگرافی مزایای لامپ های ال ای دی در استخر با تم آبی

سوالات متداول:

چه نوع تجهیزاتی در نورپردازی استخر مناسب می‌باشند؟

1. انواع هالوژن‌ها 2. لامپ‌ها ال ای دی 3. لامپ‌های توکار یا زیر آب 4. لامپ‌های رشته‌ای و ممتد 5. لامپ‌های شلنگی 6. چراغ‌های پایه‌ بلند 7. لامپ‌های فیبر نوری


چه قسمت‌هایی از استخر را نورپردازی کنم؟

دیواره، حاشیه یا لبه استخر، کف استخر، نورپردازی درختان اطراف استخر و یا استفاده از چراغ‌های پایه‌دار بلند و آویزان در محوطه استخر، قسمت‌هایی هستند که برای نورپردازی استخر استفاده می‌شوند.

 

نورپردازی استخر روباز

نورپردازی استخر روبازی با هالوژن های سفید و کاشی های آبی و صندلی های تختی و سایبان چتری

 

استفاده از لامپ‌های ‌هالوژن به صورت خطی در زیر آب

نورپردازی استخر روباز مستظیلی بصورت خطی با چهار صندلی راحتی نقره ای کنار دیوار

ویژگی مثبت این لامپ‌ها این است که کاملا بر دیواره استخر منطبق هستند. البته مهم است که بدانید لامپ‌های ‌هالوژن مصرف برق زیادی دارند. همچنین به هنگام نصب، لامپ‌های هالوژن نسبت به نوع ال ای دی دردسر بیشتری دارند و نصب زمان‌بری خواهند داشت. نکته مثبت دیگری که در این لامپ‌ها وجود دارد قیمت پایین‌تر نسبت به انواع دیگر است. پس اگر در کوتاه مدت به دنبال صرفه‌جویی در هزینه‌هایتان هستید لامپ‌های هالوژن برای نورپردازی استخر شما مناسب هستند.

 

استفاده از لامپ‌های ال ای دی در زیر آب

نورپردازی استخر روباز مستطیلی با استفاده از لامپ های ال ای دی و سایبان چتری

این لامپ‌ها در دیواره‌های استخر نصب می‌شود و از مزیت‌های آن‌ها می‌توان به این مورد اشاره کرد که از دیواره استخر بیرون نمی‌زنند و کاملا در دیوار جای می گیرد. این لامپ‌های تو کار نسبت به لامپ‌های سنتی هالوژن طرفداران بیشتری دارند چرا که برق کمتری مصرف می‌کنند و عمر بیشتری دارند.

 

نورپردازی استخر نقطه‌ای

نورپردازی استخر بصورت نقطه ای در حیاط هتلی با صندلی های راحتی و سایبان های چتری

نکته قابل توجه نورپردازی نقطه‌ای این است که طراح در این نوع نورپردازی آزادی عمل دارد و می‌تواند هر کجا که نیاز بیشتری به نور را احساس می‌کند منبع نوری قرار دهد. این نوع طراحی بیشتر برای استخر‌های روباز با شکل‌های بی قاعده پیشنهاد می‌شود. برای استخرهایی با طراحی‌های مستطیلی و یا انواع دیگر شکل‌های منظم استفاده از لامپ‌های رشته‌ای و ممتد گزینه‌ مناسب‌تری خواهد بود.

 

نورپردازی لوکس و مینیمال

نورپردازی مینیمال و لوکس استخری مستطیلی در فضای باز خانه با دیوارهای گیاهی اطرافش

این سبک از نورپردازی بسیار رایج است و احتمالا انواع آن را در دکوراسیون داخلی منازل هم دیده‌اید. در این سبک نورپردازی به صورت غیر مستقیم انجام می‌شود. استفاده از لامپ‌های ال ای دی رشته‌ای در استخر‌های روباز ظاهر لوکس و مدرنی را ایجاد می‌کند و این حس را به شما القا می‌کند که در دریای نور قدم گذاشته‌اید. این نوع نورپردازی استخر شما را به استخر رویاییتان نزدیک‌تر می‌کند.

 

نورپردازی حاشیه‌ای

نورپردازی استخر بصورت حاشیه ای دور تا دور یک ساده مستطیلی در فضای باز

با نورپردازی حاشیه‌ای استخر با استفاده از لامپ‌های شلنگی یا رشته‌ای می‌توانید کل استخر را روشن کرده و از نور مناسبی بهره‌مند شوید. نوعی از این نورپردازی به شکلی است که قاب استخر شما را دربرمی‌گیرد و چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند. مشکلی که ممکن است با آن مواجه شوید سوختگی و تعویض این نوع لامپ‌ها است که اکثرا نادر است (به دلیل عمر طولانی این نوع لامپ‌ها). چرا که در صورت آسیب به قسمتی از این رشته لامپ‌ها لازم است کل آن را تعویض کنید که البته همانطور که اشاره شد این اتفاق نادر است و چندان رایج نیست.

 

نورپردازی با الهام از مهتاب

نورپردازی استخر روباز با الهام از نور مهتاب در حیاط یک ویلا با نمای سفید

به نظر شما کسی هست که عاشق شنا زیر نور مهتاب نباشد؟ روشن کردن استخر از بالا با چراغ‌هایی که در بالای درختان بلند و اطراف استخر قرار گرفته‌اند توهم مهتاب را برای شما به وجود می‌آورد، بسیار هیجان‌انگیز هستند. اگر درختان اطراف استخرتان به اندازه‌ کافی بلند و بالغ نیستند، نگران نباشید. می‌توانید برای نورپردازی استخر، چراغ‌ها را در ارتفاع بالکن خانه نصب کنید و در ساده‌ترین مورد هم می‌توان از چراغ‌های پایه بلند در نورپردازی محوطه استخر استفاده کرد.

 

نورپردازی استخر سرپوشیده

نورپردازی استخر سرپوشیده مستطیلی برای سقف و زیر آب با دیوارهای سفید

اگرچه شنا در استخر روباز با ویوی آسمان آبی روز یا آسمان مهتابی شب لذت دیگری دارد اما این ایده همیشه قابل اجرا نیست. برای مثال در سالن‌های ورزشی یا استخرهای سرپوشیده ویلاها که اکثرا برای بهره‌برداری در فصل سرما یا حفظ بیشتر حریم شخصی طراحی شده‌اند، طراحی سقف استخر به اندازه سایر قسمت‌های آن از اهمیت زیادی برخوردار است. البته شما می‌توانید از روکش استخر برای مسقف کردن محوطه استخر استفاده نمایید. در ادامه به بررسی ایده‌هایی برای نورپردازی سقف استخر می‌پردازیم.

 

استفاده از روش قدیمی و کم هزینه برق کاری رو کار

نورپردازی استخر سرپوشیده ای با سقف کاذب و کفپوش چمن در فضای باز خانه

در این روش قدیمی نورپردازی استخر به دلیل نصب سیم‌ها روی سقف و در معرض دید قرار گرفتن آن‌ها احتمالا مقداری از جذابیت سقف استخر کاسته خواهد شد اما این مورد برای سقف‌های بلند و استخر‌های عمومی که اکثرا هزینه در اولویت قرار دارد و به دلیل ارتفاع نمای سقف چندان دیده نمی‌شود کاربرد دارد و مناسب است.

 

سقف کاذب و نمای تمیزتر سقف

نورپردازی استخر سرپوشیده لوکسی با سقف کاذب، کفپوش قهوه ای و دیوار شیشه ای

سقف کاذب از این جهت که سیم‌های اتصالی به لامپ‌ها را می‌پوشاند، بسیار کارآمد است. تنها عیب آن هزینه گزاف نصب است. این سقف‌ها با طراحی‌های متنوعی در بازار موجود هستند و با انواع لامپ‌ها به ویژه انواع ال ای دی‌ها به کار برده می‌شوند. استفاده از لامپ‌های ال ای دی به صورت نقطه‌ای و با الهام از ستارگان هم ایده‌ دیگری است که می‌توان برای نورپردازی استخر در نظر گرفت. نکته‌ای که لازم است برای نورپردازی سقف استخر‌ها به آن توجه کنید، استفاده از تعداد لامپ مناسب است. کاشی‌های استفاده شده در اطراف استخر اکثرا به رنگ‌های روشن مانند سفید دیده می‌شوند که این رنگ‌ها قابلیت پخش نور بسیار زیادی دارند. علاوه‌بر این استفاده از نورپردازی عمود بر سطح آب استخر بر این انعکاس نور می‌افزاید.

 

استفاده از نورپردازی مناسب برای سقف شیشه‌ای برای استخر

نورپردازی استخر سرپوشیده با سقف شیشه‌ای فریم مشکی در فضای باز ویلایی با نمای سفید

ایده دیگر استفاده از نورپردازی استخر خانگی، بهره بردن از سقف شیشه‌ای در محیط خارج از خانه است. اگر اصرار بر شنا در استخر ویلای خود در هوای سرد زمستان دارید می‌توانید از سقف شیشه‌ای با نورپردازی مناسب استفاده کنید و علاوه‌بر تماشای ستارگان در شب های طولانی زمستان از شنا در گرمای محصور شده در محیط سرپوشیده‌ استخر لذت ببرید.

 

نورپردازی فضای اطراف استخرها

استخری بی قاعده با نورپردازی صورتی و بنفش، صندلی های راحتی و درختان بلند

هنگامی که به نورپردازی استخر فکر می‌کنیم اولین موردی که باید به آن توجه ‌کنیم لامپ‌های به کار رفته در دیواره داخلی استخر است. اما نورپردازی اطراف استخر هم می‌تواند در کنار درختان زینتی و مجسمه‌های سنگی و سایر کار‌های هنری جلوه‌ ویژه‌ای را ایجاد کند. اگر سطح استخر بالاتر از فضای اطراف آن است می‌توانید از ال ای دی و چراغ‌های خطی زیرکار برای لبه‌ بیرونی و پایینی استخر استفاده کنید. همچنین نورپردازی به کمک لامپ‌های ال ای دی و به صورت نقطه‌ای در زیر پله‌های منتهی به استخر(در صورتی که استخر بالاتر از سطح زمین باشد) می‌تواند گزینه‌ مناسب دیگری محسوب شود.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله صفر تا صد طراحی آلاچیق در کنار استخر را مطالعه فرمایید.

 

انواع لامپ‌های استخر

نورپردازی یک استخر روباز با طراحی منحنی در حیاطی با پرگولای نورپردازی شده

به طور کلی لامپ‌های استخر به سه گروه دسته بندی می‌شوند:

 • ال ای دی
 • فیبرنوری
 • رشته‌ای

 

نورپردازی صورتی و بنفش استخر روباز به شکل منحنی و با جکوزی دایره ای و درختان نخل

چراغ‌های ال ای دی به دلیل روشنایی قابل توجه و عمر طولانی به طور گسترده‌ در انواع استخرها استفاده می‌شوند. می‌توانید این لامپ‌ها را بالای درختان اطراف استخر نصب کنید. چرا که تاباندن نور از ارتفاع درختان به شناگر حس شنا در زیر نور ماه را می‌دهد و بسیار دل انگیز است. اگر آبشار و آب‌فشان‌هایی‌ در اطراف استخر خود طراحی کرده‌اید، استفاده از لامپ‌های ال ای دی در زیر آن‌ها با زاویه مناسب می‌تواند جذابیت استخر شما را تحت تاثیر قرار دهد.

 

 

نورپردازی استخر منحنی و جکوزی گرد با لامپ های بنفش و آبی و دو صندلی راحتی راه راه

لامپ‌های ال ای دی شناور در سطح آب هم از آن دسته از گزینه‌هایی هستند که طرفداران خاص خود را دارند. استفاده آسان، امکان استفاده با باتری و بدون نیاز به برق مستقیم، عدم نیاز به اتصالات وقت‌گیر و گاها پر هزینه، زیبایی و تنوع قابل توجهی ایجاد می‌کند. البته مهم‌تر از همه ایمن بودن این لامپ‌ها است که باعث شده در بسیاری از طراحی‌های استخر در ویلا و باغ‌ها مورد استفاده قرار بگیرند. توجه داشته باشید استفاده تکی این لامپ‌ها چندان پیشنهاد نمی‌شود و بهتر است از انواع دیگر لامپ‌های معرفی شده در کنار این مورد استفاده شود.

 

لامپ‌های RGB و زیبایی منحصر به فرد آن‌ها

نورپردازی دو استخر تو در تو با لامپ های RGB بنفش و آبی در حیاط ویلایی شیک

لامپ‌های RGB نور رنگی زیبایی به آب ساطع و جذابیت استخر شما را چندین برابر می‌کنند. رنگ‌های فانتزی همچون بنفش، قرمز، سبز، زرد و … رنگ‌های بی‌نظیری برای نورپردازی استخر هستند و می‌توانید با توجه به سلیقه‌ خود انتخاب و از آن‌ها استفاده نمایید. حتی اگر از طرفداران این قبیل طراحی و نورپردازی نیستید بازهم استفاده از لامپ‌های RGB آبی رنگ در استخر‌ باعث تمیزتر و درخشان‌تر به نظر آمدن سطح آب می‌شود. در نظر داشته باشید این رنگ لامپ به آرامش‌بخش شدن استخر شما کمک زیادی می‌کند.

 

چه تعداد لامپ برای استخر لازم دارید؟

نورپردازی یک استخر روباز مستطیلی به همراه صندلی های نقره ای کنار استخر

لازم است توجه داشته باشید که تعداد لامپ‌های مورد نیازتان از آنچه که به نظر می‌آید کمتر است چرا که آب می‌تواند به طرز شگفت‌انگیزی نور را منعکس کند و روشنایی مطلوبی در اختیارتان قرار دهد. با توجه به گاید لاین و قوانین و اصول طراحی استخر، یک لامپ برای هر 3 تا 4 متراژ طول استخر کافی است. معمولا لامپ‌هایی که به صورت نقطه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند در اواسط ارتفاع استخر و در عمق نه چندان زیاد آب قرار خواهند گرفت.

 

نورپردازی آبشار و آب‌نما‌ها

نورپردازی یک استخر منحنی با آبنماها و آبشارها در فضای باز با چراغ‌های ال ای دی رنگی

نکته قابل توجه در این نوع نورپردازی استخر این است که منبع نور باید به گونه‌ای قرار بگیرد که قابل رویت نباشد برای مثال در مورد آب نماها می‌توان منبع نور را در مرکز فواره قرار داد تا آب از همان نقطه فوران کند در این حالت تنها نور ساطع شده از آب قابل رویت است. استفاده از لامپ هایRGB و ال ای دی‌های رنگی در آب‌نماها رایج‌تر است. همچنین بهترین نوع نورپردازی در آبشار‌ها نورپردازی از زیر آب و با زاویه مناسب رو به بالا است.

 

چگونگی تعویض لامپ‌های سوخته استخر

نورپردازی‌های نقطه‌ای استخری مستطیلی و باریک در حیاط پلکانی یک ویلا

در صورتی که در هنگام ساخت و نورپردازی استخر به این موارد توجه داشته‌ باشید دیگر نیازی به خالی کردن آب استخر برای تعویض لامپ‌ها و یا استخدام فرد ماهر در این زمینه نخواهید داشت. دیزاین مناسب استخر به شما این امکان را می‌دهد که خودتان لامپ‌های سوخته را تعویض کنید. شما احتمالا در زمان تعویض لامپ‌های استخر خیس خواهید شد، اما با انجام دقیق و گام به گام مراحل زیر می‌توانید لامپ‌های استخر را بدون ترس از برق گرفتگی تعویض کنید.

 

نورپردازی استخر ویلایی نما سفید با لامپ های LED و دو صندلی آفتابگیر مشکی

 1. کنتور اصلی برق استخر را خاموش کنید و تستر ولتاژ را در لامپ‌های موجود در دیواره استخر قرار دهید. این تستر وجود الکتریسیته را با نور فلش و یا بوق ممتد نشان می‌دهد. بهتر است برای اطمینان از سالم بودن تستر آن را در ابتدا در جایی که از وجود جریان الکتریسیته مطمئن هستید، بررسی کنید.
 2. به دنبال پیچ‌های اطراف لامپ‌ها در امتداد کف استخر بگردید. اگر نمی‌توانید از خارج از استخر این پیچ‌ها را پیدا و باز کنید برای دستیابی به این پیچ‌ها وارد استخر شوید و سپس پیچ‌ها را جدا کنید.
 3. محافظ لامپ‌های استخر را بردارید و آن‌ها را روی حوله یا مکان نرم دیگری قرار دهید. مطمئن شوید به آن‌ها آسیب و ضربه‌ای وارد نشود. پیچ‌ها را در جایی قرار دهید که گم نشوند.
 4. پیچ‌های زنگ زده و آسیب دیده را با نوع سالم آن عوض کنید. واشرها را هم برای پوشاندن ترک‌ها و خوردگی‌ها بررسی کنید و در صورت لزوم آن‌ها را هم تعویض نمایید.
 5. لامپ‌ها را از مخزن خود خارج و آن‌ها را به روی استخر منتقل کنید. معمولا سیم‌های کار شده در پشت لامپ‌ها بلند هستند و به شما این امکان را می‌دهند که آن‌ها را کشیده و به روی استخر منتقل نمایید.
 6. حال می‌توانید بدون خیس شدن لوازم برقی و لامپ‌ها آن‌ها را تعویض کنید. لامپ‌های جدید را نصب کنید. مطمئن شوید لامپ‌ها هم اندازه و هم‌ شکل مدل قبلی باشند.
 7. درون حباب محافظ، لامپ را با استفاده از حوله‌ی نرم و مناسب از هرگونه رطوبت خشک کنید و آن‌ها را در جای خود فیکس کنید.
 8. لامپ‌ها را با استفاده از پیچ‌هایی که قبلا باز کرده‌اید در دیواره استخر محکم نصب کنید.
 9. کنتور را روشن کنید. لامپ‌ها را هم برای اطمینان از سالم بودن تجهیزات و اتصالات روشن کنید.
پیشنهاد می‌کنیم مقاله ۸ ایده برای ساخت استخر های کوچک جذاب را مطالعه فرمایید.

 

برای نورپردازی استخر ایمنی در اولویت است

نورپردازی استخری مستطیل شکل کنار دیوار گیاهی و دو صندلی راحتی سفید

زمان خرید لامپ‌ها و یا انتخاب نورپردازی برای استخرتان در نظر داشته باشید که ایمن بودن تجهیزات حرف اول را می‌زند. بنابراین حتما IP value را چک کنید. این اعداد به شما می‌‌گویند که لامپ‌های استخر شما به چه میزان در برابر رطوبت و نفوذ آب مقاوم هستند. مقدار استاندارد این اعداد به طور مثال IP value 68 است. این عدد این اطمینان را به شما می‌دهد که ایمنی لازم برای شما فراهم خواهد شد و نیاز نیست بابت ایمنی نگران مسئله‌ای باشید.

 

سخن پایانی

نورپردازی استخر در حیاط ویلا با لامپ های LED و سه صندلی آفتابگیر قهوه ای

ما در این مطلب به طور کامل شما را با انواع نورپردازی استخر آشنا کردیم و در انتها نیز مراحل تعویض لامپ‌های سوخته و یا آسیب دیده استخر را به طور کامل و به صورت گام به گام شرح دادیم.از اینکه با ما همراه بودید از شما ممنونیم. امیدواریم مطالعه این مقاله به شما کمک کرده باشد که بهترین نورپردازی را با توجه به استخرتان انتخاب کنید و زیبایی چشمگیر آن لذت ببرید. نظرات شما برای ما با اهمیت است و به ما کمک می‌کند تولید محتوای بهتری داشته باشیم.