هرآنچه که باید درباره نورپردازی استخر بدانید

ویلایی دوبلکس و شیک به همراه نورپردازی نقطه ای استخر

تقریبا می‌توان گفت اکثر افراد رویای داشتن استخر در ویلای اختصاصی خود را داشته‌اند به خصوص در تابستان‌های گرمی که آبتنی نوعی آب روی آتش پنداشته می‌شود. به طور کلی استخر داشتن به قدری جذاب است که امکان ندارد درباره‌ خانه‌‌های لوکس بازیگران سینما و یا بازیکن معروف فوتبال صحبت کنیم و به استخر بزرگ و سلطنتی آن اشاره‌ای نکنیم. اگر شما هم یکی از این افراد رویاپرداز هستید تا انتهای این مقاله همراه ما باشید و برای دستیابی به نورپردازی شکیل استخر رویایی خود برنامه‌ریزی کنید و به این رویا هرچه سریع‌تر جامه عمل بپوشانید. گاهی نیاز است زمان بیشتری را صرف تصمیم‌گیری برای انتخاب نوع نورپردازی استخرتان کنید. با نورپردازی مناسب شاهد درخشیدن بیشتر بهشت رویاییتان خواهید بود. نورپردازی استخر همانطور که می دانید این امکان را به شما می‌دهد که در تاریکی شب هم از شنا در استخر شخصی خود لذت ببرید. همچنین در هنگام شب نورپردازی خیره‌کننده خواهد بود و حیاط شما را جذاب‌تر خواهد کرد. با ایده‌هایی که در ادامه به شما ارائه می‌دهیم خود را برای نگاه‌های هیجان زده‌ دوستان و آشنایانتان آماده کنید.

فهرست مطالب:

نورپردازی استخر بصورت خطی زیر آب

انواع نورپردازی استخرها

استفاده از لامپ‌های ‌هالوژن به صورت خطی در زیر آب

ویژگی مثبت این لامپ‌ها این است که کاملا بر دیواره استخر منطبق هستند. البته مهم است که بدانید لامپ‌های ‌هالوژن مصرف برق زیادی دارند. همچنین به هنگام نصب، لامپ‌های هالوژن نسبت به نوع ال ای دی دردسر بیشتری دارند و نصب زمان‌بری خواهند داشت. نکته مثبت دیگری که در این لامپ‌ها وجود دارد قیمت پایین‌تر نسبت به انواع دیگر است. پس اگر در کوتاه مدت به دنبال صرفه‌جویی در هزینه‌هایتان هستید لامپ‌های هالوژن برای نورپردازی استخر شما مناسب هستند.

 

نورپردازی استخر با استفاده از لامپ های ال ای دی زیر آب

استفاده از لامپ‌های ال ای دی در زیر آب

این لامپ‌ها در دیواره‌های استخر نصب می‌شود و از مزیت‌های آن‌ها می‌توان به این مورد اشاره کرد که از دیواره استخر بیرون نمی‌زنند و کاملا در دیوار جای می گیرد. این لامپ‌های تو کار نسبت به لامپ‌های سنتی هالوژن طرفداران بیشتری دارند چرا که برق کمتری مصرف می‌کنند و عمر بیشتری دارند.

 

نورپردازی استخر بصورت نقطه ای در حیاط خانه ای مجلل و بزرگ

نورپردازی استخر نقطه‌ای

نکته قابل توجه نورپردازی نقطه‌ای این است که طراح در این نوع نورپردازی آزادی عمل دارد و می‌تواند هر کجا که نیاز بیشتری به نور را احساس می‌کند منبع نوری قرار دهد. این نوع طراحی بیشتر برای استخر‌هایی با شکل‌های بی قاعده پیشنهاد می‌شود. برای استخرهایی با طراحی‌های مستطیلی و یا انواع دیگر شکل‌های منظم استفاده از لامپ‌های رشته‌ای و ممتد گزینه‌ مناسب‌تری خواهد بود.

 

نورپردازی مینیمال و لوکس استخری مستطیلی در فضای باز خانه

نورپردازی لوکس و مینیمال

این سبک از نورپردازی بسیار رایج است و احتمالا انواع آن را در دکوراسیون داخلی منازل هم دیده‌اید. در این سبک نورپردازی به صورت غیر مستقیم انجام می‌شود. استفاده از لامپ‌های ال ای دی رشته‌ای در استخر‌ها ظاهر لوکس و مدرنی را ایجاد می‌کند و این حس را به شما القا می‌کند که در دریای نور قدم گذاشته اید. این نوع نورپردازی استخر شما را به استخر رویاییتان نزدیک‌تر می‌کند.

 

نورپردازی استخر بصورت حاشیه ای برای یک استخر ساده مستطیلی

نورپردازی حاشیه‌ای

با نورپردازی حاشیه‌ای استخر با استفاده از لامپ‌های شلنگی یا رشته‌ای می‌توانید کل استخر را روشن کرده و از نور مناسبی بهره‌مند شوید. نوعی از این نورپردازی به شکلی است که قاب استخر شما را دربرمی‌گیرد و چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند. مشکلی که ممکن است با آن مواجه شوید سوختگی و تعویض این نوع لامپ‌ها است که اکثرا نادر است (به دلیل عمر طولانی این نوع لامپ‌ها). چرا که در صورت آسیب به قسمتی از این رشته لامپ‌ها لازم است کل آن را تعویض کنید که البته همانطور که اشاره شد این اتفاق نادر است و چندان رایج نیست.

 

نورپردازی استخری در حیاط ویلا با الهام از نور مهتاب

نورپردازی با الهام از مهتاب

به نظر شما کسی هست که عاشق شنا زیر نور مهتاب نباشد؟ روشن کردن استخر از بالا با چراغ‌هایی که در بالای درختان بلند و اطراف استخر قرار گرفته‌اند و یا روی سقف شیشه‌ای استخر توهم مهتاب را برای شما به وجود می‌آورد، بسیار هیجان‌انگیز هستند. اگر درختان اطراف استخرتان به اندازه‌ کافی بلند و بالغ نیستند، نگران نباشید. می‌توانید برای نورپردازی استخر چراغ‌ها را در ارتفاع بالکن خانه نصب کنید و در ساده‌ترین مورد هم می‌توان از چراغ‌های پایه بلند در اطراف استخر استفاده کرد.

ویلایی با فضای باز و نورپردازی استخر منحنی

انواع لامپ‌های استخر

به طور کلی لامپ‌های استخر به سه گروه دسته بندی می‌شوند:

 • ال ای دی
 • فیبرنوری
 • رشته‌ای

چراغ‌های ال ای دی به دلیل روشنایی قابل توجه و عمر طولانی به طور گسترده‌ در انواع استخرها استفاده می‌شوند. می‌توانید این لامپ‌ها را بالای درختان اطراف استخر نصب کنید. چرا که تاباندن نور از ارتفاع درختان به شناگر حس شنا در زیر نور ماه را می‌دهد و بسیار دل انگیز است. اگر آبشار و آب‌فشان‌هایی‌ در اطراف استخر خود طراحی کرده‌اید، استفاده از لامپ‌های ال ای دی در زیر آن‌ها با زاویه مناسب می‌تواند جذابیت استخر شما را تحت تاثیر قرار دهد. لامپ‌های ال ای دی شناور در سطح آب هم از آن دسته از گزینه‌هایی هستند که طرفداران خاص خود را دارند. استفاده آسان، امکان استفاده با باتری و بدون نیاز به برق مستقیم، عدم نیاز به اتصالات وقت‌گیر و گاها پر هزینه، زیبایی و تنوع قابل توجهی ایجاد می‌کند. البته مهم‌تر از همه ایمن بودن این لامپ‌ها است که باعث شده در بسیاری از طراحی‌های استخر در ویلا و باغ‌ها مورد استفاده قرار بگیرند. توجه داشته باشید استفاده تکی این لامپ‌ها چندان پیشنهاد نمی‌شود و بهتر است از انواع دیگر لامپ‌های معرفی شده در کنار این مورد استفاده شود.

استخر سرپوشیده مستطیلی با نورپردازی سقف و زیر آب

نورپردازی استخر سرپوشیده

اگرچه شنا در استخرهای روباز با ویوی آسمان آبی روز یا آسمان مهتابی شب لذت دیگری دارد اما این ایده همیشه قابل اجرا نیست. برای مثال در سالن‌های ورزشی یا استخرهای سرپوشیده ویلاها که اکثرا برای بهره‌برداری در فصل سرما یا حفظ بیشتر حریم شخصی طراحی شده‌اند، طراحی سقف استخر به اندازه سایر قسمت‌های آن از اهمیت زیادی برخوردار است. در ادامه به بررسی ایده‌هایی برای نورپردازی سقف استخر می‌پردازیم.

 

 

استفاده از روش قدیمی و کم هزینه برق کاری رو کار

در این روش قدیمی نورپردازی استخر به دلیل نصب سیم‌ها روی سقف و در معرض دید قرار گرفتن آن‌ها احتمالا مقداری از جذابیت سقف استخر کاسته خواهد شد اما این مورد برای سقف‌های بلند و استخر‌های عمومی که اکثرا هزینه در اولویت قرار دارد و به دلیل ارتفاع نمای سقف چندان دیده نمی‌شود کاربرد دارد و مناسب است.

 

نورپردازی استخر سرپوشیده لوکسی با سقف کاذب و کفپوش قهوه ای

سقف کاذب و نمای تمیزتر سقف

سقف کاذب از این جهت که سیم‌های اتصالی به لامپ‌ها را می‌پوشاند بسیار کارآمد است. تنها عیب آن هزینه گزاف نصب است. این سقف‌ها با طراحی‌های متنوعی در بازار موجود هستند و با انواع لامپ‌ها به ویژه انواع ال ای دی‌ها به کار برده می‌شوند. استفاده از لامپ‌های ال ای دی به صورت نقطه‌ای و با الهام از ستارگان هم ایده‌ دیگری است که می‌توان برای نورپردازی استخر در نظر گرفت. نکته‌ای که لازم است برای نورپردازی سقف استخر‌ها به آن توجه کنید، استفاده از تعداد لامپ مناسب است. کاشی‌های استفاده شده در اطراف استخر اکثرا به رنگ‌های روشن مانند سفید دیده می‌شوند که این رنگ‌ها قابلیت پخش نور بسیار زیادی دارند. علاوه‌بر این استفاده از نورپردازی عمود بر سطح آب استخر بر این انعکاس نور می‌افزاید.

استفاده از نورپردازی مناسب برای سقف شیشه‌ای برای استخر

ایده دیگر استفاده از نورپردازی استخر، بهره بردن از سقف شیشه‌ای در محیط خارج از خانه است. اگر اصرار بر شنا در استخر ویلای خود در هوای سرد زمستان دارید می‌توانید از سقف شیشه‌ای با نورپردازی مناسب استفاده کنید و علاوه‌بر تماشای ستارگان در شب های طولانی زمستان از شنا در گرمای محصور شده در محیط سرپوشیده‌ استخر لذت ببرید.

نورپردازی استخر با لامپ های RGB بنفش و آبی در حیاط ویلایی شیک

لامپ‌های RGB و زیبایی منحصر به فرد آن‌ها

لامپ‌های RGB نور رنگی زیبایی به آب ساطع و جذابیت استخر شما را چندین برابر می‌کنند. رنگ‌های فانتزی همچون بنفش، قرمز، سبز، زرد و … رنگ‌های بی‌نظیری برای نورپردازی استخر هستند و می‌توانید با توجه به سلیقه‌ خود انتخاب و از آن‌ها استفاده نمایید. حتی اگر از طرفداران این قبیل طراحی و نورپردازی نیستید بازهم استفاده از لامپ‌های RGB آبی رنگ در استخر‌ باعث تمیزتر و درخشان‌تر به نظر آمدن سطح آب می‌شود. در نظر داشته باشید این رنگ لامپ به آرامش‌بخش شدن استخر شما کمک زیادی می‌کند.

نورپردازی استخری مستطیلی به همراه صندلی های نقره ای کنار استخر

چه تعداد لامپ برای استخر لازم دارید؟

لازم است توجه داشته باشید که تعداد لامپ‌های مورد نیازتان از آنچه که به نظر می‌آید کمتر است چرا که آب می‌تواند به طرز شگفت‌انگیزی نور را منعکس کند و روشنایی مطلوبی در اختیارتان قرار دهد. با توجه به گاید لاین و قوانین و اصول طراحی استخر، یک لامپ برای هر 3 تا 4 متراژ طول استخر کافی است. معمولا لامپ‌هایی که به صورت نقطه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند در اواسط ارتفاع استخر و در عمق نه چندان زیاد آب قرار خواهند گرفت.

نورپردازی آبنماها و آبشارهای استخری منحنی شکل در فضای باز خانه

نورپردازی آبشار و آب‌نما‌ها

نکته قابل توجه در این نوع نورپردازی استخر این است که منبع نور باید به گونه‌ای قرار بگیرد که قابل رویت نباشد برای مثال در مورد آب نماها می‌توان منبع نور را در مرکز فواره قرار داد تا آب از همان نقطه فوران کند در این حالت تنها نور ساطع شده از آب قابل رویت است. استفاده از لامپ هایRGB  و ال ای دی‌های رنگی در آب‌نماها رایج‌تر است. همچنین بهترین نوع نورپردازی در آبشار‌ها نورپردازی از زیر آب و با زاویه مناسب رو به بالا است.

استخری با شکل بی قاعده و نورپردازی صورتی و بنفش برای فضای اطراف استخر

نورپردازی فضای اطراف استخرها

هنگامی که به نورپردازی استخر فکر می‌کنیم اولین موردی که باید به آن توجه ‌کنیم لامپ‌های به کار رفته در دیواره داخلی استخر است. اما نورپردازی اطراف استخر هم می‌تواند در کنار درختان زینتی و مجسمه‌های سنگی و سایر کار‌های هنری جلوه‌ ویژه‌ای را ایجاد کند. اگر سطح استخر بالاتر از فضای اطراف آن است می‌توانید از ال ای دی و چراغ‌های خطی زیرکار برای لبه‌ بیرونی و پایینی استخر استفاده کنید. همچنین نورپردازی به کمک لامپ‌های ال ای دی و به صورت نقطه ای در زیر پله‌های منتهی به استخر(در صورتی که استخر بالاتر از سطح زمین باشد) می‌تواند گزینه‌ مناسب دیگری محسوب شود.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله صفر تا صد طراحی آلاچیق در کنار استخر را مطالعه فرمایید.

نورپردازی استخر مستطیل باریک در حیاط ویلا

چگونگی تعویض لامپ‌های سوخته استخر

در صورتی که در هنگام ساخت و نورپردازی استخر به این موارد توجه داشته‌ باشید دیگر نیازی به خالی کردن آب استخر برای تعویض لامپ‌ها و یا استخدام فرد ماهر در این زمینه نخواهید داشت. دیزاین مناسب استخر به شما این امکان را می‌دهد که خودتان لامپ‌های سوخته را تعویض کنید. شما احتمالا در زمان تعویض لامپ‌های استخر خیس خواهید شد، اما با انجام دقیق و گام به گام مراحل زیر می‌توانید لامپ‌های استخر را بدون ترس از برق گرفتگی تعویض کنید.

 1. کنتور اصلی برق استخر را خاموش کنید و تستر ولتاژ را در لامپ‌های موجود در دیواره استخر قرار دهید. این تستر وجود الکتریسیته را با نور فلش و یا بوق ممتد نشان می‌دهد. بهتر است برای اطمینان از سالم بودن تستر آن را در ابتدا در جایی که از وجود جریان الکتریسیته مطمئن هستید، بررسی کنید.
 2. به دنبال پیچ‌های اطراف لامپ‌ها در امتداد کف استخر بگردید. اگر نمی‌توانید از خارج از استخر این پیچ‌ها را پیدا و باز کنید برای دستیابی به این پیچ‌ها وارد استخر شوید و سپس پیچ‌ها را جدا کنید.
 3. محافظ لامپ‌های استخر را بردارید و آن‌ها را روی حوله یا مکان نرم دیگری قرار دهید. مطمئن شوید به آن‌ها آسیب و ضربه‌ای وارد نشود. پیچ‌ها را در جایی قرار دهید که گم نشوند.
 4. پیچ‌های زنگ زده و آسیب دیده را با نوع سالم آن عوض کنید. واشرها را هم برای پوشاندن ترک‌ها و خوردگی‌ها بررسی کنید و در صورت لزوم آن‌ها را هم تعویض نمایید.
 5. لامپ‌ها را از مخزن خود خارج و آن‌ها را به روی استخر منتقل کنید. معمولا سیم‌های کار شده در پشت لامپ‌ها بلند هستند و به شما این امکان را می‌دهند که آن‌ها را کشیده و به روی استخر منتقل نمایید.
 6. حال می‌توانید بدون خیس شدن لوازم برقی و لامپ‌ها آن‌ها را تعویض کنید. لامپ‌های جدید را نصب کنید. مطمئن شوید لامپ‌ها هم اندازه و هم‌ شکل مدل قبلی باشند.
 7. درون حباب محافظ لامپ را با استفاده از حوله‌ی نرم و مناسب از هرگونه رطوبت خشک کنید و آن‌ها را در جای خود فیکس کنید.
 8. لامپ‌ها را با استفاده از پیچ‌هایی که قبلا باز کرده‌اید در دیواره استخر محکم نصب کنید.
 9. کنتور را روشن کنید. لامپ‌ها را هم برای اطمینان از سالم بودن تجهیزات و اتصالات روشن کنید.
پیشنهاد می‌کنیم مقاله ۸ ایده برای ساخت استخر های کوچک جذاب را مطالعه فرمایید.

نورپردازی استخری مستطیل شکل کنار گیاهان بلند به عنوان دیوار برای حفظ حریم خصوصی

برای نورپردازی استخر ایمنی در اولویت است

زمان خرید لامپ‌ها و یا انتخاب نورپردازی برای استخرتان در نظر داشته باشید که ایمن بودن تجهیزات حرف اول را می‌زند. بنابراین حتما IP value را چک کنید. این اعداد به شما می‌‌گویند که لامپ‌های استخر شما به چه میزان در برابر رطوبت و نفوذ آب مقاوم هستند. مقدار استاندارد این اعداد به طور مثال IP value 68 است. این عدد این اطمینان را به شما می‌دهد که ایمنی لازم برای شما فراهم خواهد شد و نیاز نیست بابت ایمنی نگران مسئله‌ای باشید.

 

 

سخن پایانی

ما در این مطلب به طور کامل شما را با انواع نورپردازی استخر آشنا کردیم و در انتها نیز مراحل تعویض لامپ‌های سوخته و یا آسیب دیده استخر را به طور کامل و به صورت گام به گام شرح دادیم.از اینکه با ما همراه بودید از شما ممنونیم. امیدواریم مطالعه این مقاله به شما کمک کرده باشد که بهترین نورپردازی را با توجه به استخرتان انتخاب کنید و زیبایی چشمگیر آن لذت ببرید. نظرات شما برای ما با اهمیت است و به ما کمک می‌کند تولید محتوای بهتری داشته باشیم.

مطالعه مقاله اصول نورپردازی نمای ساختمان + بهترین طرح‌های نورپردازی نما 2021 را از دست ندهید.