صفر تا صد نکاتی که در مورد طراحی پارکینگ باید بدانید

طراحی پارکینگ یک ساختمان مسکونی با کناف سقف و نورپردازی آن با نور مخفی و لوستر

پارکینگ نه تنها اولین قسمت از یک ساختمان است که توسط افراد گوناگون دیده می‌شود، بلکه دروازه‌ای است که از طریق آن تمام مشتریان، کارمندان، مهمانان، بازدیدکنندگان و … عبور می‌کنند. پارکینگ همانطور که از نامش پیدا است مکانی است برای پارک انواع وسایل نقلیه که البته از نظر اندازه و عملکرد متفاوت هستند. طراحی یک پارکینگ باکیفیت نکته‌ای بسیار مهم است اما کار پیچیده و سختی نیست. در صورت طراحی و ساخت مناسب، پارکینگ شما می‌تواند زیبا، جذاب و از همه مهم‌تر ایمن باشد. ما در این مطلب چند نکته مهم برای داشتن پارکینگی بی‌نقص و باکیفیت و اصولی را به شما ارائه خواهیم‌ داد، پس همراه ما باشید تا در مورد این موضوع مهم اطلاعات مفیدی کسب کنید.

 

سوالات متداول:

در طراحی پارکینگ باید به چه مواردی توجه شود؟

1. هدف از طراحی پارکینگ 2. ابعاد پارکینگ 3. انتخاب کفپوش 4. اندازه و فاصله‌های استاندارد برای عبور ماشین‌های در پارکینگ 5. فضای استاندارد برای هر ماشین 6. نوپردازی فضا 7. رعایت ضوابط طراحی پارکینگ 8. محوطه‌سازی فضای پارکینگ 9. زیرسازی کف 10. توجه به ظرفیت پارکینگ 11. سبک دکوراسیون 12. طراحی سقف 13. ارتفاع استاندارد پارکینگ


چه نوع کفپوشی برای فضای پارکینگ مناسب است؟

کفپوش‌های ضخیم، مقاوم، قابل شستشو سنگی مانند سنگ لاشتر و سنگ تراورتن بسیار مناسب می‌باشند.

 

گروه‌بندی پارکینگ‌ها بر اساس متراژ و تعداد خودروها

طراحی پارکینگ با سقف سفید نورپردازی شده، دو ماشین مشکی و دو موتور

تعداد خودروهایی که در پارکینگ جا می‌شوند بر اساس متراژ پارکینگ به شرح زیر است: پارکینگ‌های کوچک، حداقل 3 ماشین را در خود جای می‌دهند و پارکینگ‌های متوسط در برگیرنده حداقل 4 ماشین و حداکثر 25 تا است. پارکینگ‌های بزرگ بیشتر از 25 تا ماشین را در خود جای می‌دهند. تعداد پارکینگ برای هر واحد مسکونی بر اساس متراژ خانه است و این امر می‌تواند کاملا متغیر باشد. برای متراژ تا 150 متر 1 پارکینگ کافی خواهد بود. متراژ 150 تا 200 متر به پارکینگ با ظرفیت 2 خودرو نیاز دارد و برای متراژ 250 متر به بالا 3 پارکینگ خودرو در نظر گرفته می‌شود. به این نکته هم باید توجه داشته باشید که اگر تعداد واحد‌های ساختمان فرد است، معمولا یکی از واحدها پارکینگ ندارد.

طراحی پارکینگ مدرن با ستون های سفید منحنی شکل و یک ماشین مشکی پارک شده

 

مراحل اصلی برای طراحی پارکینگ

 

هدف خود را مشخص کنید

طراحی پارکینگ سرپوشیده با سقف بتنی، کفپوش طوسی و زرد و دیوارهای زرد

طراحی سایبان ماشین یا پارکینگ شما به شدت تحت تاثیر هدفی که برای استفاده از پارکینگ در نظر دارید، خواهد ‌بود. با توجه به این که پارکینگ شما فقط برای استفاده‌ وسایل نقلیه کوچک و شخصی طراحی شده است یا برای ماشین‌های بزرگ مانند کامیون‌ها و وانت‌ها نیز مناسب است، طراحی پارکینگ به شیوه‌ای متفاوت انجام خواهد گرفت.

 

به اندازه‌ پارکینگ توجه کنید

طراحی پارکینگ یک مجتمع با کفپوش و سقف طوسی با نورپردازی سقف

اندازه‌ فضایی که برای پارکینگ در نظر گرفته‌اید، برای طراحی پارکینگ بسیار حائز اهمیت است زیرا تاسیسات و مصالح با توجه به متراژ پارکینگ، متغیر است. طبق مقررات حداقل اندازه‌ پارکینگ، 5 متر طول و 5/2 متر عرض است.

 

ضخامت سنگ ‌فرش پارکینگ را در نظر بگیرید

طراحی پارکینگ سرپوشیده با سقف بتنی، دیوارها و تقسیم بندی پارکینگ به رنگ زرد

با توجه به وزن وسایل نقلیه‌ای که در پارکینگ عبور و مرور می‌کنند، ضخامت سنگ‌فرش پارکینگ متفاوت است. مثلا وسایل نقلیه بزرگ‌تر و سنگین‌تر مانند کامیون‌ها، به سنگ‌فرش‌هایی با ضخامت بیشتر نیاز دارند. شما باید با توجه به این نکته، بهترین سنگ‌فرش را برای ایجاد دوام بیشتر، برای طراحی پارکینگ خود انتخاب کنید.

 

اندازه‌ها و فاصله‌ها

 

تعداد فضا‌ها را مشخص کنید

طراحی پارکینگ در زیرزمین یک ساختمان با خط کشی برای هر ماشین و نورپردازی نواری

بعد از تعیین هدف برای طراحی پارکینگ خود، مشخص کنید که چه تعداد جای پارک برای پارکینگ شما باید در نظر گرفته شود.

 

فضای مورد نیاز هر پارکینگ

با توجه به نوع استفاده‌ شما از پارکینگ، طراحی فضای مورد نیاز هر جای ‌پارک، متفاوت است. مثلا اگر پارکینگ برای فروشگاه‌ها است، فضای هر جای پارک باید بزرگ‌تر در نظر گرفته شود تا مشتریان فروشگاه راحت‌تر بتوانند خرید‌های خود را در ماشین خود قرار دهند.

 

دسترسی

طراحی پارکینگ با کفپوش قرمز، سقف طوسی و پترن های هندسی طوسی روی دیوار سفید

یک پارکینگ عالی و بی‌نقص، باید برای تمام کسانی که از آن استفاده می‌کنند، در دسترس و ایمن باشد. بنابراین فراموش نکنید که علاوه‌بر جایگاه پارک خودرو، جایگاه‌هایی مانند پارکینگ خودرو‌های بزرگتر مانند ون‌ها و غیره، پارکینگ معلولین و مسیر‌های عبور و مرور را نیز در طراحی پارکینگ خود در نظر بگیرید. معمولا باید به ازای هر 20 پارکینگ 1 پارکینگ ویژه معلولین در نظر گرفته ‌شود. محل پارک ویژه معلولین باید نزدیک‌ترین جا به محل ورودی و خروجی باشد و با تابلو مخصوص مشخص شده‌ باشد.

 

طراحی پارکینگ

 

تابلو‌های راهنمایی و رانندگی

طراحی پارکینگ با استفاده از تمامی علائم و تابلوهای راهنمایی رانندگی با کفپوش آبی

اگر شما ساخت پارکینگی بزرگ و پر رفت و آمد مانند پارکینگ‌های طبقاتی را در نظر دارید، حتما برای طراحی پارکینگ، باید از تابلو‌های راهنمایی و رانندگی استفاده کنید. انجام این کار باعث راحتی عبور و مرور وسایل ‌نقلیه و محافظت از عابران پیاده می‌شود. تابلو‌ی ایست، عبور عابران پیاده، تابلو‌های محدودیت سرعت و تابلو‌های جایگاه پارک معلولین مواردی هستند که می‌توانید از آن‌ها استفاده ‌کنید.

 

ایجاد علائم با رنگ‌آمیزی آسفالت پارکینگ

طراحی پارکینگ با ستون های قرمز و علامت گذاری شده، کفپوش طوسی و نورپردازی لوزی سقف

برای جلوگیری از ترافیک، علائم ایمنی را کف پارکینگ (روی زمین) نقاشی کنید. این علائم مشخص می‌کند جای پارک معلولین در کدام قسمت پارکینگ در نظر گرفته شده است یا راهرو‌های خروجی در کجا قرار دارند. این علائم باید کاملا واضح و قابل مشاهده باشند.

 

موانع پارک بتنی

این موانع بتنی، باعث جلوگیری از برخورد اتومبیل‌ها با یکدیگر و جلوگیری از برخورد اتومبیل‌ها با ساختمان‌های مجاور پارکینگ می‌شوند. این موانع به قرارگیری ایمن اتومبیل‌ها در فضای جای پارک کمک می‌کنند.

 

طراحی ایمن

 

طراحی پارکینگ و شیب مورد نیاز

طراحی پارکینگی با تم رنگی طوسی، ستون های قطور و شیب استاندارد

برای جلوگیری از نشست ‌کردن کف پارکینگ و این‌که آسفالت کف برای یک پارکینگ پر رفت و آمد مناسب باشد، اقدامات مناسب برای تخلیه آب بسیار حائز اهمیت است. سطوح محوطه پارکینگ معمولا برای جلوگیری از تجمع آب، با شیب حداقل 2درصد طراحی می‌شود.

 

طراحی روشنایی

طراحی پارکینگ با دیوارها و قسمتی از کفپوش به رنگ بنفش با یک ماشین نقره ای

برای داشتن یک پارکینگ ایمن، وسایل روشنایی بسیار ضروری است؛ زیرا روشنایی مناسب باعث دید بهتر راننده‌ای که در حال عبور از پارکینگ است، می‌شود و در نهایت موجب جلوگیری از تصادف و آسیب خواهد شد. باید توجه داشته باشید که این روشنایی به گونه‌ای نباشد که چشم رانندگان را اذیت کند و همچنین نباید باعث اذیت ساکنین ساختمان‌های مجاور شود. در بخش‌های پرتردد پارکینگ، مانند ورودی‌ها و خروجی‌ها روشنایی بیشتری ایجاد کنید.

 

محوطه‌سازی

طراحی پارکینگ سر باز در فضای باز با محوطه سازی و درخت کاری

قرار دادن درخت‌ها در اطراف پارکینگ می‌تواند باعث ایجاد یک جلوه بصری بسیار زیبا شود همچنین می‌تواند عملکرد‌های دیگری نیز داشته‌ باشد. برای مثال شاخه‌ درختان می‌توانند ساختمان‌های مجاور را از نور اذیت کننده‌ پارکینگ هنگام شب دور کنند. اما نکته‌ای که در این قسمت بسیار مهم است این است که محوطه‌ سازی باید خارج از فضای پارکینگ انجام شود تا مانع تردد نشود و این فضا باید به صورت مرتب تمیز شود و شاخه‌های درختان هرس شوند تا دید رانندگان به خطر نیفتد.

 

طراحی برای مدت طولانی

طراحی پارکینگ با کفپوش براق کرم رنگ، دیوارپوش های قهوه ای و سقف نورپردازی شده

یکی از مهم‌ترین جنبه‌های طراحی پارکینگ، مراقبت و نگهداری طولانی مدت آن است. پارکینگ‌ها اگر به صورت منظم محافظت نشوند، به مرور زمان دچار سایش‌های مکرر می‌شوند.

 

ترک ‌خوردن

حتی کوچک‌ترین ترک‌ خوردگی، می‌تواند هشداری برای بیشترین خسارت‌ها باشد. رطوبت و سایر مواد مضر می‌تواند از طریق این ترک‌ها وارد لایه‌های اصلی آسفالت پارکینگ شده و منجر به آسیب‌های شدیدی شود.

 

تغییر رنگ

طراحی پارکینگ سرپوشیده با سقف سفید، ستون های بنفش و خط کشی کف

رنگ آسفالت نو مشکی است اگر آسفالت به مرور زمان به رنگ قهوه‌ای یا خاکستری تبدیل شد، نشانه‌ سایش و فرسودگی است.

 

چاله‌ها

وقتی ترک ‌خوردگی زیر سطح سنگ ‌فرش خیلی عمیق شود، با گذشت زمان باعث ایجاد چاله می‌شود. محافظت از آسفالت کف پارکینگ موجب صرفه‌جویی در هزینه‌های شما در بلند مدت می‌شود.

 

زیرسازی آسفالت پارکینگ

زیرسازی آسفالت پارکینگ بسیار مهم است زیرا پارکینگ محلی بسیار پر رفت و آمد است. لایه‌ زیرین آسفالت پارکینگ، باید به اندازه کافی فشرده باشد و همه‌ی ایرادات اصلاح شده ‌باشد. بنابراین داشتن زیرلایه‌ای که به درستی آماده شده، بسیار حائز اهمیت است.

 

طراحی پارکینگ با ستون های و دیوار های سرخابی به همراه سقف و کفپوش طوسی

مهم‌ترین نکته در طراحی پارکینگ، استفاده حداکثر از ظرفیت فضای موجود است. برای این‌کار از اراضی مستطیلی شکل استفاده کنید. اگر پارکینگ شما پارکینگی است که برای توقف اتومبیل برای مدت طولانی تعبیه شده است مانند جایگاه پارک اتومبیل کارمندان یا پارکینگ مناطق مسکونی، از پارکینگ‌هایی با زاویه 90 درجه استفاده کنید زیرا بیشترین فضا را برای ایجاد جای پارک به شما می‌دهد. اما به طور کلی پارک ‌کردن اتومبیل در این مدل جای پارک بسیار سخت است.

 

طراحی پارکینگ برای فضای مسکونی

ساختمان هایی با نمای آجری و طراحی پارکینگ سرپوشیده

در طراحی پارکینگ باید فضای مناسبی برای پارک خوردوها و باز و بسته شدن در پارکینگ در نظر بگیرید. یکی از نکات بسیار مهم برای طراحی پارکینگ‌های سرپوشیده، ایجاد تهویه مناسب برای از بین بردن دود و آلودگی‌ها است.

 

طراحی پارکینگ مدرن

طراحی پارکینگ مدرن آسانسوری برای خودروی شخصی

برای این‌که پارکینگ در حیاط سازی مدرن شما ظاهری بسیار زیبا و جذاب داشته باشد، چند نکته حائز اهمیت است که باید به آن دقت داشته باشید. اگر پارکینگ شما بزرگ است می‌توانید قسمتی از آن را با استفاده از مبل‌ها و تابلو‌های تزیینی به عنوان لابی ساختمان قرار دهید. اگر پارکینگ شما کوچک است، از کفپوش و دیوارپوش‌ها با رنگ‌های روشن استفاده کنید. این کار باعث ایجاد جلوه بصری بسیار زیبا می‌شود و همچنین پارکینگ شما بزرگ‌تر از آنچه که هست به ‌نظر خواهید رسید.

 

طراحی پارکینگ کلاسیک

طراحی پارکینگ کلاسیک با ماشین های کلاسیک و سقف فلزی و شیب دار

شما می‌توانید با استفاده از سنگ‌های تراورتن کرم برای دیوارپوش پارکینگ و سنگ لاشتر برای کفپوش پارکینگ و نورپردازی در سقف ظاهری کلاسیک برای پارکینگ خود ایجاد کنید.

 

طراحی پارکینگ سوئیچی

طراحی پارکینگ سرپوشیده بزرگ با تعداد متعددی ستون سفید و چراغ ها در وسط راهرو

این مدل پارک ‌کردن خودرو برای پارکینگ‌های خصوصی کاربرد دارد به این صورت که شما در صورتی که مزاحمتی برای عبور سایر همسایگان و رانندگان ایجاد نکنید، می‌توانید در جای پارک خود، دو ماشین را پشت سر هم پارک کنید.

 

کفپوش پارکینگ

طراحی پارکینگ با طراحی کفپوش طوسی و آبی با ستون های سفید

کفپوش پارکینگ بهتر است از کفپوش‌های مقاوم و قابل شستشو باشد. این نکته را به خاطر بسپارید که کفپوش پارکینگ شما باید از مقاومت خوبی در برابر لغزش برخوردار بوده و به راحتی ساییده نشود. چرا که پارکینگ محل عبور خودروهای متعدد است و کفپوش آن نسبت به سایر نقاط بیشتر در معرض آسیب و سایش قرار دارد.

 

نورپردازی پارکینگ

طراحی پارکینگ با کفپوش قهوه ای و سقف مشکی با نورپردازی های دایره ای

یکی از بزرگترین نکات برای طراحی پارکینگ، نورپردازی پارکینگ است. نورپردازی باعث زیباتر شدن پارکینگ شما می‌شود. برای نورپردازی پارکینگ مسکونی می‌توانید از چراغ‌هایی که سنسور دارند، استفاده کنید تا در مواقع لزوم روشن شوند با این کار در هزینه‌ها بسیار صرفه‌جویی می‌شود.

طراحی سقف پارکینگ

طراحی پارکینگ با کفپوش سرامیکی کرم رنگ و سقف کاذب با نورپردازی نواری

برای طراحی سقف پارکینگ می‌توانید از سقف‌های کاذب و نور‌ مخفی سقف استفاده کنید. به‌علاوه می‌توانید از پوستر‌هایی از طبیعت (مثلا آسمان) برای سقف استفاده کنید تا طراحی پارکینگ شما ظاهری به شکل پارکینگ سر باز پیدا کند.

 

طراحی رمپ پارکینگ

طراحی پارکینگ به همراه رمپ بتنی و آسفالت طوسی با خط کشی زرد و دیوار سفید

برای اختلاف سطح در اکثر پارکینگ‌های مسکونی، از رمپ بتنی استفاده شده است. اما شما می‌توانید به این فضا با استفاده از گیاهان و یا دیوارپوش‌های سنگی و یا شیشه‌ای جلوه‌ای بسیار زیبا ببخشید. بهتر است ورودی رمپ از عرض کم طراحی شود و اگر خانه حیاط دارد، بهتر است رمپ پارکینگ داخل حیاط تعبیه شود.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله ۹طرح بی نظیر برای باغچه ی پیاده رو را مطالعه فرمایید.

 

تعداد درب پارکینگ

نمای بیرونی خانه ای با نمای سنگی و طراحی پارکینگ با دو درب

برای هر ملک تنها یک درب پارکینگ می‌توان طراحی کرد اما در برخی موارد می‌توانید دو در هم برای پارکینگ در نظر بگیرید. به گونه‌ای که ضلع درب ورودی حیاط بزرگ‌تر از 20 متر باشد و تجمیع دو ملک به شرط این که یک ضلع بزرگ‌تر از 14 متر باشد. اگر شرایطی که بیان کردیم را داشتید می‌توانید دو در برای پارکینگ طراحی کنید در غیر این صورت بابت گذاشتن در اضافی شهرداری از شما عوارض خواهد‌گرفت. طراحی پارکینگ‌های رو باز بسیار آسان‌تر از طراحی پارکینگ‌های سرپوشیده است زیرا دیگر نیاز نیست هزینه‌های زیادی صرف افزایش مقاومت و استحکام پارکینگ کنید اما شما برای طراحی پارکینگ رو باز به فضای بسیار بزرگ و وسیعی نیاز دارید. برای ساخت تمام مدل‌های پارکینگ باید نقشه‌ی آن ‌را پس از طراحی برای تایید به شهرداری بفرستید. پارکینگ شما باید کاملا مطابق نقشه ساخته شود و برای گرفتن پایان‌کار نیز نباید پارکینگ ساخته شده با نقشه هیچ تفاوتی داشته باشد

 

ارتفاع مفید پارکینگ

طراحی پارکینگ سرپوشیده با ستون های راه راه زرد و مشکی به همراه سقف بتنی

به فاصله بین کف پارکینگ تا پایین‌ترین سطح سقف را ارتفاع مفید پارکینگ می‌گویند. ارتفاع مفید پارکینگ‌های کوچک، 2/20 متر است و ارتفاع مفید پارکینگ‌های متوسط و بزرگ، 2/40 متر خواهد بود. در پارکینگ‌های عمومی حداقل ارتفاع مفید، 2/40  متر است و برای پارکینگ‌هایی که دارای 25 پارکینگ یا بیشتر هستند و فضای پارکینگ بزرگ‌تر از 1000 متر است، حداکثر ارتفاع مفید تا 3 متر مجاز خواهد بود.

 

طراحی پارکینگ ویلایی

ویلای با نمای سفید و حیاط به همراه طراحی پارکینگ مسقف

مهم‌ترین نکته در طراحی پارکینگ ویلایی انتخاب مکان مناسب برای پارکینگ است. پارکینگ شما نباید خیلی از ساختمان ویلا دور باشد شما می‌توانید در نزدیکی ساختمان ویلا و با فاصله از محوطه تفریحی ویلا، پارکینگ را طراحی کنید. اگر ویلای شما با سطح جاده اختلاف سطح دارد حتما باید از رمپ استفاده کنید. رمپ ورودی باید از درب اصلی تا نزدیکی ساختمان ویلا طراحی شود. پارکینگ سرباز ویلایی را باید برای جلوگیری از بارش باران و برف روی ماشین‌تان، مسقف یا همراه با سازه پارچه‌ای برای ایجاد سایبان چتری، طراحی کنید. ارتفاع سقف باید به همان اندازه‌ی پارکینگ‌های سرپوشیده باشد.

 

سخن پایانی

طراحی پارکینگ سرپوشیده بزرگ با ستون های علامت گذاری شده و زرد رنگ به همراه کفپوش طوسی

امروزه هر خانواده حداقل یک ماشین دارد بنابراین داشتن پارکینگ یکی از نیاز‌های اساسی ما است. سعی کنید برای طراحی پارکینگ تمام نکات را در نظر بگیرید و به شکل اصولی طراحی کنید. ما در این مطلب سعی کردیم به نکات مهم درباره‌ طراحی پارکینگ اشاره کنیم. اگر تمام نکات را به درستی رعایت کنید نتیجه‌ کار فوق‌العاده زیبا و چشم‌نواز است. از این‌که تا انتها‌ی مطلب با ما همراه بودید، از شما سپاسگزاریم، همچنین منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.