نکات مهم برای دکوراسیون داروخانه و نحوه چیدمان آن

دکوراسیون داروخانه‌ای با کفپوش طوسی، میز پذیرش سفید، دیوار مخملی طوسی، شلف‌های شیشه‌ای با قاب سفید و نورپردازی آبی

در دنیای امروزی حداقل یک داروخانه در هر خیابان به چشم می‌خورد و طبق قوانین بهداشت جهانی، وجود حداقل یک داروخانه در هر محله یا منطقه الزامی است. اما یکی از مواردی که به شما کمک می‌کند نسبت به باقی رقبا که هر روز تعدادشان رو به افزایش است متمایز به نظر برسید، نحوه چیدمان و دکوراسیون داروخانه شما است. زیرا ثابت شده است به کارگیری عناصر جذاب و صحیح در محل داروخانه نظر مشتری را جلب خواهد کرد و او را به سوی دکوراسیون مغازه و یا حتی محصول مورد نظرش، سوق می‌دهد.

به همین منظور و به دلیل اهمیت دکوراسیون داروخانه ما نیز در ادامه نکات مهمی را در رابطه با دکوراسیون دراگ استور یا داروخانه بررسی خواهیم کرد.

 

اینفوگرافی نکات مهم در دکوراسیون داخلی داروخانه مدرن با تم آبی رنگ

سوالات متداول:

از چه تجهیزات و مبلمان‌هایی در طراحی دکوراسیون داروخانه استفاده کنیم؟

1. صندلی‌های راحتی کارکنان 2. شلف‌ها و قفسه‌های استاندارد و مناسب ابعاد فضا 3. میز مناسب برای پیشخوان 4. بالابر و نردبان‌های استاندارد برای دسترسی به محصولات در قفسه‌ها


برای طراحی و اجرا دکوراسیون داروخانه باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

1. طراحی فضای پیشخوان 2. طراحی قفسه‌ها و شلف‌ها 3. ارتفاع و فاصله مابین قفسه‌ها 4. چیدمات محصولات دارویی


برای تامین امنیت مالی و جانی مشتریان و کارکنان داروخانه باید چه اقداماتی انجام شود؟

استفاده از دوربین‌های مدار بسته، آلارم‌های هشدار دهنده، قفسه‌های استاندارد و سالم و استفاده از روش‌های پرداخت آنلاین از مواردی هستند که در تامین امنیت فضای داروخانه کمک می‌کنند.

 

اهمیت دکوراسیون داروخانه و ایجاد محیطی خوشایند و کارآمد

دکوراسیون داروخانه‌ای با قفسه‌های شیشه‌ای، میز چوبی سفید، سه چراغ آویز نقره‌ای، کفپوش چوبی طوسی، نور مخفی آبی و انواع دارو

مهم‌ترین هدف هر داروخانه‌ این است که محیطی فراهم کند تا مشتریان به راحتی و در مدت زمانی بسیار کوتاه به دارو و محصول خود دسترسی پیدا کنند. پس در کل باید فضایی وجود داشته باشد تا این فرایند و روند انتخاب، بررسی و خرید کالا را برای مشتریان دلپذیر کند. بیشتر مشتریان نیز به دنبال محیطی خوشایند هستند که بدون هیچ مشکل و نگرانی به محصول و خدمت مورد نظر خود دست یابند. لازم به ذکر است که برای تحقق این هدف شما ملزم به پرداخت مبالغ هنگفت نیستید. بلکه با کمی خلاقیت و طراحی و چیدمان صحیح، می‌توانید با کمترین سرمایه تجربه‌ خرید خوب را برای مشتریان رقم بزنید.

 

نکات قابل توجه در دکوراسیون داروخانه مدرن

دکوراسیون داروخانه‌ای با کفپوش سرامیکی طوسی روشن، میز سفید و چوبی قهوه‌ای، سقف سفید، شلف‌های شیشه‌ای با قاب چوبی و انواع دارو

در ابتدا باید در این مورد صحبت کرد که طراحی دکوراسیون داروخانه به صورت مدرن چرا اهمیت دارد و چه منفعت‌هایی بر روی میزان افزایش فروش و محیط ایجاد خواهد کرد. قرارگیری صحیح و استراتژیک هر کالا در قفسه مخصوص و مدرن خود با توجه به میزان فروش و یا کارکردی که دارد، به مشتری کمک می‌کند تا به راحتی و بدون استرس و نگرانی به محصول مورد نظر خود دسترسی داشته باشد. برای ساخت و طراحی دکوراسیون داروخانه به صورت مدرن، شما باید خود را در جای مشتری قرار دهید و از منظر وی به محیط پیرامون خود نگاه کنید.

 

نیاز مشتری و ابهامات او را بسنجید

دکوراسیون داروخانه‌ای با شلف‌ چوبی چندرنگ، دیوار کرمی، میز چوبی کرمی، سقف سفید، و پزشک سفیدپوشی درحال برداشتن دارو از شلف

از این روش، شما به راحتی با مشکلات دلهره‌آور داروخانه‌های قدیمی آشنا می‌شوید و برای آن راه‌حل‌هایی در نظر خواهید گرفت. برای مثال، یک مشتری عادی اطلاعات چندانی در مورد بیشتر داروها ندارد و این مورد برای وی ممکن است باعث ابهام و سردرگمی شود. برای حل این مشکل، شما باید از دانش کامل کارکنان خود نسبت به داروهای هر بخش اطمینان حاصل کنید تا آن‌ها در زمان و مکان مناسب آماده خدمت‌رسانی و کمک به مشتریان باشند.

 

داروخانه کوچکتان را به شیوه مدرن دکور کنید

دکوراسیون داروخانه‌ای با سه میز پذیرش سفید، کفپوش طوسی، دیوار طوسی، لامپ‌های هالوژن، ستون سنگی طوسی و شلف دیواری فلزی و چوبی

اگر در داروخانه‌ خود محیط بسیار کوچکی در اختیار دارید، با طراحی آن به صورت مدرن، می‌توانید بهره‌وری خود از این فضا را به حداکثر برسانید. به طور کلی، در طراحی مدرن باید به دو مورد “فضا” و “سازمان‌دهی” دقت کرد و نحوه صحیح و کارآمد آن‌ها را در نظر داشت. به همین منظور برای دکوراسیون داروخانه به صورت مدرن، بهتر است به این نکات توجه داشته باشید:

 

محیطی جذاب و گیرا بسازید

دکوراسیون داروخانه‌ای با کفپوش سفید، میز و صندلی سفید، شلف دیواری سفید، نقاشی سقفی طرح دشت و دیوار سبز با گیاهان مصنوعی

تحقیقات ثابت کرده‌اند حضور در محیط داروخانه، برای افراد چندان خوشایند نیست. چرا که حضور تعداد انبوهی دارو در محیط، ممکن است به آن‌ها حس “مریضی” القا کند. به همین دلیل، با ساخت محیطی گیرا و آرامش‌بخش می‌توانید مشتریان زیادی را جذب کنید. امروزه، افراد از اینکه در داروخانه‌ها وقت زیادی بگذرانند و با انواع داروها آشنایی بهتری پیدا کنند، لذت می‌برند، زیرا دانش آن‌ها در مورد داروها بیشتر می‌شود. پس اگر طراحی دکوراسیون داروخانه به صورتی که حس خوبی به مشتری داده شود، صورت گیرد کمک شایانی به این فرایند خواهد کرد.

 

در دکوراسیون داروخانه به نور و رنگ‌های به کار گرفته شده توجه کنید

دکوراسیون داروخانه‌ای با قفسه‌های سفید و آبی، نورپردازی مخفی سفید، کفپوش کرمی، میز‌های گرد طوسی روشن و سقف سفید

نور و رنگ، از جمله مهم‌ترین عناصر در ساخت و طراحی یک داروخانه مدرن محسوب می‌شوند. همان‌طور که احتمالا متوجه شده‌اید، در طراحی بیشتر داروخانه‌ها از رنگ سفید استفاده می‌شود که زیبایی و جذابیت آن محل را کاهش چشمگیری داده است. برای متمایز ساختن محیط داروخانه از محیط دلهره‌آور بیمارستان، بهتر است از رنگ‌هایی دیگری در کنار رنگ سفید استفاده شود تا حس تشویش مشتریان را نیز به حداقل برساند.

بهره گرفتن از نورهایی با رنگ سبز، زرد و آبی کم‌ رنگ، می‌تواند نقش بسزایی در افزایش خوشایند بودن دکوراسیون داروخانه ایفا کند. استفاده درست از این عناصر، در خاطر مشتریان باقی مانده و آن‌ها را به بازدید دوباره از داروخانه یا دراگ استور شما ترغیب می‌کند. پس تاثیر نور و رنگ در متمایز ساختن داروخانه‌ شما از دیگر رقیبان، غیر قابل انکار خواهد بود.

 

از تکنولوژی بهره‌ ببرید

دکوراسیون داروخانه‌ای با شلف‌های سفید و طوسی، دیوار آبی، دیوارپوش کاشی سفید و خاکستری و مسیر سرسره‌ای سفید برای دریافت دارو

بهره‌گیری صحیح از تکنولوژی، علاوه‌بر تاثیر بر روی مدرن به نظر رسیدن داروخانه شما، به تسهیل و خوشایندتر کردن تجربه‌ خرید مشتریان کمک می‌کند. از دیگر موارد مهم استفاده از تکنولوژی، می‌توان به افزایش آگاهی در مورد داروها از این طریق نیز اشاره کرد. امروزه این امر در سطح جهانی بسیار مورد توجه واقع شده است. پس مواردی را که در ادامه بیان می‌کنیم، هنگام دکوراسیون داروخانه و استفاده از تکنولوژی به یاد داشته باشید.

 

دکوراسیون داروخانه‌ای با میز سفید چوبی، شلف دیواری سفید، کاغذ لیست دارو و فردی درحال دریافت دارو از پزشک

در دنیای امروزی، پول نقد دیگر کاربرد چندانی در زندگی روزانه افراد ندارد و به کارگیری روش‌های پرداخت دیجیتال، امری حیاتی محسوب‌ می‌شود. پس پایه مناسب و شکیلی برای دستگاه کارت خوان خود در نظر بگیرید و طراحی کنید تا متناسب با سایر اجزای داروخانه باشد. امکان رزرو و درخواست دارو به صورت آنلاین و قبل از رسیدن مشتریان یا بیماران به داروخانه نیز می‌تواند ایده‌ کارآمدی باشد. به طوری که مشتریان ابتدا داروهای خود را درخواست دهند و شما تا قبل از رسیدن آن‌ها به محل، موارد درخواستی آن‌ها را آماده نمایید.

 

دکوراسیون داروخانه‌ای با کفپوش طوسی، شلف‌های سفید، دیوار سفید و پزشکی درحال ثبت آمار داروها بر روی رایانه لمسی

به منظور راهنمایی بیشتر مشتریان برای خرید آنلاین و رزرو داروها از پوسترهای آموزشی بهره ببرید. نصب کاتالوگ و پوسترهای آموزشی علاوه‌بر آن که محیط داروخانه شما را زیباتر می‌کند، فروش آنلاین شما را نیز افزایش می‌دهد. همچنین شما می‌توانید اپلیکیشن‌هایی را طراحی کنید که برای مشتریان اطلاعاتی در مورد هر دارو و نحوه مصرف آن شرح داده شود.

 

طراحی دکوراسیون داخلی داروخانه و تجهیزات مورد نیاز

دکوراسیون داروخانه‌ای با قفسه‌های شیشه‌ای و چوبی سفید، کفپوش چوبی قهوه‌ای روشن، دیوار سفید و سبز روشن و نورپردازی سفید

در دکوراسیون داروخانه، طراحی داخلی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. استفاده‌ صحیح و استراتژیک از فضایی که در اختیار دارید، بر تجربه‌ و فرایند خرید مشتری تاثیر مثبتی خواهد گذاشت. به طوری که علاوه‌بر حس خرسندی از خرید خود، او را به مراجعه دوباره و معرفی داروخانه شما به سایر افراد ترغیب خواهد کرد. طراحی داروخانه حتی برای کارکنان نیز بسیار کمک‌‌کننده خواهد بود. چرا که با قرار دادن هر قفسه در محلی معین و مناسب موجب تسریع در فرایند پیدا کردن داروی مد نظر توسط آن‌ها خواهید شد. در طراحی داخلی داروخانه، باید به مواردی که در ادامه بیان می‌کنیم دقت کنید.

 

طراحی پیشخوان و پذیرش را در اولویت قرار دهید

دکوراسیون داروخانه‌ای با کفپوش طرح سنگ مرمر طوسی روشن، سه میز سفید، شلف‌های دیواری شیشه‌ای، سقف سفید و انواع دارو

به طور معمول، قسمت پذیرش داروخانه شلوغ‌ترین قسمت آن محسوب می‌شود. پس توجه به دکوراسیون صحیح آن امری مهم است. طراحی پیشخوان باید به شکلی صورت گیرد که علاوه‌بر فراهم‌ کردن فضایی مناسب برای کارکرد صحیح، از منظر دیداری نیز مانعی وجود نداشته باشد. پس در ابتدا باید فضایی را به وجود بیاورید که موجب تردد و تجمع ناخواسته نشود.

 

دکوراسیون داروخانه‌ای با میز سفید مستطیلی، کفپوش خاکستری، شلف‌های ایستاده سفید چوبی و سقف طوسی روشن با لامپ‌های هالوژن

چرا که تجمع ناخواسته، علاوه‌بر کند کردن فرایند خرید دارو، موجب دلسردی و خستگی بیش از حد مشتریان نیز خواهد شد. علاوه‌بر آن، طراحی فیزیکی پذیرش نیز باید به شکلی باشد که تعامل مشتریان با کارکنان پذیرش، بدون مشکل صورت گیرد. به یاد داشته باشید، تشکیل صف‌های طولانی جلوی پذیرش و یا تعامل نادرست بیمار با کارکنان موجب ناراحتی مشتریان و بیماران می‌شود. به گونه‌ای که حتی ممکن است از خریدش منصرف شود.

 

قفسه‌های کوچک و در دسترس برای کارکنان طراحی کنید

دکوراسیون داروخانه‌ای با کفپوش سرامیکی استخوانی رنگ، شلف‌های سفید و سبز، سقف سفید و آینه شیشه‌ای با طرح سفید توری

بهتر است با استفاده از قفسه‌های کوچک و منظم داروهای رایج که روزانه خریداران بیشتری دارند را در نزدیکی پیشخوان قرار دهید. طراحی شلف و قفسه‌ معمول‌ترین شیوه برای به نمایش گذاشتن داروها و دسترسی افراد به آن‌ها در داروخانه‌ها است. بنابراین در طراحی دکوراسیون داروخانه برای افزایش جذابیت ظاهری، دسترسی آسان و افزایش کارآمدی، باید توجه ویژه‌ای به تجهیزات داخل داروخانه، خصوصا قفسه‌ها داشت.

 

دکوراسیون داروخانه‌ای با کفپوش چوبی کرمی، شلف دیواری سفید و کرمی، نمای سقف چوبی، دیوار کرمی و میز و صندلی سفید

قفسه‌ها انواع بسیار متفاوتی دارند که شما می‌توانید با توجه به کارآمدی و تناسب آن با محیط داخلی داروخانه، گزینه دلخواه خود را انتخاب کنید. هنگام به کارگیری قفسه‌ها در داروخانه، باید به دو عنصر اصلی کالاهای مصرفی مشتریان و کارآمدی کارکنان دقت کنید. به این ترتیب افراد برای تهیه قرص‌های ویتامین یا سرماخوردگی، وقت زیادی را برای جستجو در اکثر قفسه‌ها تلف نخواهند کرد و آن را از افراد بخش پذیرش درخواست می‌کنند.

 

دکوراسیون داروخانه‌ای با کفپوش خاکستری، میز پذیرش چوبی سفید، سقف صدفی رنگ و شلف‌های دیواری شیشه‌ای با قاب آبی و سفید

علاوه‌بر آن داروهایی که در قسمت پذیرش قرار می‌گیرند، می‌توانند جنبه‌ تبلیغاتی نیز داشته باشند. چون افراد بدون نسخه، شرایط خود را برای کارکنان توضیح می‌دهند و کارکنان داروخانه نیز می‌توانند در صورت تطابق، داروی پیشنهادی خود را توصیه کنند. طبق تحقیقات، حدودا 98 درصد افراد به توصیه کارکنان پذیرش توجه می‌کنند و داروی مورد نظر و توصیه شده را خریداری خواهند کرد.

 

به فاصله میان قفسه‌ها دقت کنید

دکوراسیون داروخانه‌ای با کفپوش سفید، چند رایانه مشکیی، شلف‌های طلایی و سقف، سقف سفید و میز انتظار سفید و آبی با بدنه آجری

در نظر گرفتن فاصله کافی میان قفسه‌ها، نه تنها موجب هدر رفتن فضای اضافی نمی‌شود، بلکه با کاهش تجمع افراد، تجربه‌ خرید دارو را برای مشتریان و بیماران خوشایندتر خواهد کرد. علاوه‌بر آن، تاثیر قابل توجهی بر روی کارآمدی کارکنان به صورت تسهیل فرایند یافتن داروی مورد نظر و دسترسی سریع‌تر به آن نیز خواهد داشت. دقت به محیط و فضایی که در اختیار دارید، امری حیاتی برای انتخاب طراحی و استایل مناسب است.

 

دکوراسیون داروخانه‌ای با میزهای پذیرش طوسی روشن و زرد، شلف‌های دیواری شیشه‌ای و میز شیشه‌ای با صندلی‌های زرد

برای مثال، برای داروخانه‌هایی با فضای کوچک بهتر است که تمرکز خود را بر روی نحوه به نمایش گذاشتن و ویترین مغازه بگذارند. درحالیکه برای داروخانه‌های بزرگ‌تر توصیه می‌شود که بیشتر بر روی تجربه‌ خرید مشتریان تمرکز کنند و از عناصری در دکوراسیون داروخانه بهره ببرند که رضایت مشتریان و کارکنان را در پی داشته باشد.

 

به چینش و نحوه قرارگیری صحیح داروها توجه کنید

دکوراسیون داروخانه‌ای با کفپوش کرمی، سه میز انتظار گرد طوسی، شلف‌های دیواری شیشه‌ای، دیوار چندرنگ و نورپردازی سفید

علاوه‌بر قرارگیری درست و مناسب قفسه‌ها، شما باید به قرارگیری صحیح داروها در قفسه و راهروها نیز توجه داشته باشید. برای مثال، توصیه می‌شود داروهایی که خرید آن چندان رایج نبوده و مشتری چندانی ندارند را در قفسه‌ها و راهروهای پشتی یا بالاتر قرار دهید. بنابراین، دسترسی افراد به داروهای معمول بسیار آسان‌تر و سریع‌تر صورت خواهد گرفت. البته قراردهی بعضی داروها و کالاهای تبلیغاتی در کنار قفسه کالاهای پرمصرف و بخش‌هایی که تردد بالایی دارند نیز خالی از لطف نیست. چرا که در معرض دید بیشتری قرار گرفته و می‌توان فروش آن‌ها را به کمک این روش افزایش داد.

 

طراحی دکوراسیون داروخانه به منظور افزایش امنیت

دکوراسیون داروخانه‌ای با میز چوبی قهوه‌ای و سفید، دیوار سفید و سبزآبی روشن، کفپوش طوسی روشن، قفسه‌های سفید و انواع دارو

در دیزاین و طراحی هر محل، به حداکثر رساندن میزان امنیت محیط از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اما در محیطی مثل داروخانه که امکان رخداد انواع اتفاقات وجود دارد، شما باید توجه بیشتری به طراحی و چیدمان داروخانه داشته باشید. امنیت داروخانه تنها به استفاده از درها و پنجره‌های ایمن در برابر سرقت خلاصه نمی‌شود و شما باید همچنین تامین امنیت انواع کالاهای موجود و مخصوصا داروهایی که تنها به صورت همراه داشتن نسخه توزیع می‌شوند را در نظر داشته باشید. امنیت بالا همچنین برای خیلی از مشتریان به عنوان فاکتوری حیاتی در انتخاب یک داروخانه محسوب می‌شود. پس برای تامین امنیت در دکوراسیون داروخانه، به مواردی که در ادامه بیان می‌کنیم توجه داشته باشید.

 

نصب دوربین‌های مداربسته و انواع آلارم‌ها در محیط

دکوراسیون داروخانه‌ای با کفپوش سرامیکی سفید، صندلی‌های انتظار آبی و سفید، میز چوبی سفید و قهوه‌ای و دوربین مداربسته سفید

قرار دادن این موارد در کنار دکوراسیون داروخانه به شما کمک شایانی خواهند کرد تا به موقع متوجه اطلاع ‌رسانی‌ها شوید و از سرقت و یا انجام هرگونه تخلف جلوگیری کنید. محل قرارگیری دوربین‌ها نیز باید به صورتی باشد که تمامی نقاط هم در داخل فروشگاه و هم خارج آن را پوشش دهد. علاوه‌بر آن، همچنین ضروری است که توجه بیشتری بر روی بعضی نواحی حساس مثل پیشخوان و یا محل قرارگیری داروهای خاص داشته باشید.

 

تامین امنیت مالی و جانی افراد حاضر در فروشگاه

دکوراسیون داروخانه‌ای با قفسه‌های دیواری سفید، کفپوش قهوه‌ای تیره، میز پذیرش سفید مستطیلی، دیوار قرمز و شلف ایستاده طوسی

شما باید سلسله اعمالی را در نظر گیرید تا از هر گونه ضرر مالی و جانی افراد حاضر در فروشگاه جلوگیری شود. برای مثال، شما باید از قفسه‌های سالم استفاده کنید. شلف یا قفسه‌هایی که به گونه‌ای صحیح در جای خود قرار گرفته باشند. علاوه‌بر ثابت بودن قفسه‌ها و کابینت‌ها، همچنین باید به ارتفاع آن‌ها توجه کنید. تا مشکلی برای مشتریان و بیماران ایجاد نشود. قرار دادن تجهیزات در فاصله‌های معین نیز از تجمع بی‌مورد افراد و برخورد آن‌ها با یکدیگر جلوگیری می‌کند.

 

افزایش دانش و آگاهی کارکنان نسبت به داروها

دکوراسیون داروخانه‌ای با شلف‌های شیشه‌ای سفید با قاب چوبی و پزشک سفیدپوشی درحال بررسی داروها

دکوراسیون داروخانه اگرچه امری مهم است اما باید به سطح دانش کارکنان داروخانه خود نیز توجه داشته باشید. این افراد باید از اطلاعات کافی نسبت به تمامی داروها برخوردار باشند تا از بروز خطاهای دارویی احتمالی جلوگیری شود. ضمن دانش کامل در مورد داروها، همچنین کارکنان بهتر است با شرایط فرد متقاضی آشنایی داشته باشند. حتی بعضی داروهای عمومی مثل آموکسی سیلین ممکن است در بعضی افراد با شرایط خاص عوارض جانبی ناخواسته‌ و تاخیری ایجاد کنند. پس به کارکنان خود آموزش دهید و از قرار دادن این گونه داروهای حساسیت‌زا در دسترس مشتریان خودداری کنید.

 

انبار داروخانه را چگونه طراحی کنیم؟

دکوراسیون داروخانه‌ای با چند ردیف قفسه‌ سفید، کفپوش سرامیکی سفید، سقف سفید و طوسی و پزشکی درحال بررسی داروها

به دلیل فزونی انواع داروها و دیگر کالاهایی که در داروخانه استفاده می‌شوند، حضور یک اتاق انبار در دکوراسیون داروخانه بسیار ضروری است. برای این منظور، شما باید فضایی کافی و مناسب را برای این امر در نظر بگیرید. چرا که با به کارگیری روش‌های درست انبارداری، به راحتی و در هر زمان می‌توانید به موارد مورد نظر دسترسی پیدا کنید.

 

دکوراسیون داروخانه‌ای با شلف‌های فلزی ایستاده طوسی، انواع دارو و پزشک سفیدپوشی درحال بررسی داروها

پس هنگام طراحی دکوراسیون انبار، نباید دو مورد بهره‌وری و سهولت دسترسی را از یاد ببرید. با استفاده صحیح و استراتژیک از انواع کابینت‌ها می‌توانید کالاهای مورد نظر خود را در مکانی امن با دسترسی آسان، انبار کنید. همچنین لازم به ذکر است که با توجه به نوع و ماهیت هر کالایی که درون انبار قرار می‌گیرد، کابینت‌ها و شلف مناسب برای آن را انتخاب کنید.

 

اصول چیدمان دارو در داروخانه

دکوراسیون داروخانه‌ای با چهار میز گرد چوبی کرمی، شلف‌های دیواری سفید، دیوار سفید و قهوه‌ای و چراغ‌های استوانه‌ای طوسی

با توجه به اهمیت دکوراسیون داروخانه، باید به گونه‌ای دارو‌ها را بچینید که جلوه‌ای منظم و مرتب به داروخانه بدهند. دانستن چند نکته درباره‌ی چیدمان دارو در داروخانه این کار را برای شما راحت‌تر خواهد کرد:

 

  •  توجه به  چیدمان دارو از منظر رنگ

دکوراسیون داروخانه‌ای با شلف‌های دیواری سفید و صورتی، کفپوش خاکستری، میز پذیرش گرد طوسی‌ و سقف سفید با دایره بزرگ آبی

در چیدمان و دکوراسیون، رنگ یکی از مهم‌ترین عناصر است. حتی اگر بهترین طراحان دنیا را در کنار خود داشته باشید؛ اما به رنگ‌ها و اجرای بهینه‌ی آن توجه نکنید، نتیجه‌ی ایده‌آلی نصیب شما نخواهد شد. بسیاری از افراد تصور می‌کنند توجه به رنگ‌ها، تنها در دکوراسیون خانه مهم است و برای چیدمان مکان‌هایی مانند داروخانه چندان به کار نمی‌آید. کافی است که این بار، هنگام چیدمان دارو به رنگ‌ها نیز توجه کنید تا از نتیجه‌ی نهایی شگفت زده شوید. برای اینکه رنگ‌ها جلوه‌ای زیبا به داروخانه ببخشند به چند نکته توجه کنید:

 

دکوراسیون داروخانه‌ با کفپوش طوسی، شلف‌های دیواری سفید، دو لوستر سفید مدل گل، شلف ایستاده سفید و شیشه‌ای مدل گل و انواع دارو

  • اگر دکوراسیون و قفسه‌‌ی داروخانه در طیف رنگی خنثی و کم‌رنگ است، سعی کنید بیشتر از داروهایی با رنگ روشن استفاده کنید. دارو‌ها را به گونه‌ای بچینید که با سردیِ رنگ‌های خنثی ترکیب شوند و به چشم بیایند. 
  • اگر دکوراسیون و قفسه‌‌ی داروخانه رنگ‌های روشنی دارد، همنشینی آن با داروهای رنگارنگ فضا را بیش از حد رنگی خواهد کرد؛ درنتیجه داروخانه کمی زننده و نامرتب به نظر می‌رسد. در این شرایط باید داروهایی با رنگ خنثی را بر محیط غالب کرده و داروهای رنگارنگ را در نقاط کور و یا درمیان داروهایی با رنگ خنثی بگنجانید.

 

دکوراسیون داروخانه‌ای با کفپوش طوسی، شلف‌های دیواری و ایستاده سفید رنگ، انواع دارو و سقف سفید با طراحی مرکزی رنگی

  • استفاده‌ی هوشمندانه از رنگ‌های مکمل و متضاد بسیار کمک کننده است. مثلا می‌توانید در طبقه‌‌ای داروهای سفید رنگ‌ را بچینید و در طبقه‌ی پایین از دارو‌های تیره‌رنگ مانند مشکی و خاکستری استفاده کنید. این تضاد به شکل عجیبی داروخانه را زیبا خواهد کرد. 
  • به شکل افراطی دارو‌ها را بر اساس رنگ نچینید. مفهوم داروخانه با رنگ سفید گره خورده است. این رنگ همیشه بیان کننده‌ی هویت داروخانه بوده، بنابراین فضای رنگی و چیدمانی که بیش از حد رنگارنگ باشد، چندان جالب به نظر نمی‌رسد. 

 

  • استفاده از شلف و قفسه‌های زیبا

دکوراسیون داروخانه‌ای با کفپوش کاشی طوسی، لوگو سبز و سفید، قفسه‌های دیواری و ایستاده چوبی قهوه‌ای، دیوار سفید و میز چوبی

قفسه‌های درست و استاندارد، چیدمان دارو را مؤثرتر و منظم‌ می‌کند. از قفسه‌هایی با رنگ‌ تُند استفاده نکنید. داروخانه محل عبور و مرور افراد بیمار است و بهتر است از رنگ‌های آرامش دهنده در آن استفاده شود. قفسه‌های چوبی و فلزی هردو انتخاب‌‌های مناسبی برای داروخانه هستند. سعی کنید در چیدمان داروخانه، از اصول سادگی پیروی کرده و قفسه‌هایی با فرم و اَشکال فانتزی تهیه نکنید. 

 

  • توجه به ابعاد و فرم داروها

دکوراسیون داروخانه‌ای با کفپوش طوسی، شلف‌های مشکی و طوسی، انواع دارو و سقف طوسی با لامپ‌های گرد و مستطیلی سفید و آبی

چیدن داروهایی با ابعاد متفاوت کنار یکدیگر، داروخانه را نامنظم نشان می‌دهد. سعی کنید داروهای هم‌اندازه را کنار هم قرار دهید. به فرم دارو‌ها نیز توجه کنید. داروهایی که اَشکال هندسی مشابهی دارند، بهتر است کنار هم قرار بگیرند. 

 

  • استفاده‌ی هوشمندانه از فضا

دکوراسیون داروخانه‌ای با کفپوش چوبی قهوه‌ای روشن، شلف‌های شیشه‌ای سفید و آبی، دیوار سفید، ستون گرد سبز و سقف آبی روشن

اگر داروخانه بزرگ است و فضای خالی زیادی در اختیار دارید از آن هوشمندانه استفاده کنید. چیدن حجم زیاد دارو بدون هیچ فاصله‌‌ و فضای خالی، باعث می‌شود داروخانه کوچک‌تر به نظر بیاید. همچنین چیدن دارو با فاصله زیاد، فضا را از یکدستی خارج کرده و نظم محیط را کم می‌کند. 

 

سخن پایانی

دکوراسیون داروخانه‌ای با میز پذیرش چوبی قهوه‌ای و سفید، نورپردازی مخفی سقف، درب شیشه‌ای و قفسه‌های چوبی قهوه‌ای و سفید

به طور کلی، در طراحی دکوراسیون داروخانه، شما باید مواردی را رعایت کنید که در ضمن به حداکثر رساندن بهره‌وری و کارآمدی محیط و کارکنان، مشتریان و متقاضیان نیز تجربه‌ خوب و عاری از هر گونه استرس و نگرانی از خرید داشته باشند. رعایت صحیح این موارد در طراحی دکوراسیون داروخانه شما را از دیگر داروخانه‌های رقیب متمایز می‌سازد و تاثیر بسیار مثبتی بر روی فروش به جای خواهد گذاشت.

20 نمونه دکوراسیون داروخانه