نکات ضروری آبیاری باغچه های گیاهان خوراکی

سبد و سبزی های پر از میوه خوراکی

آبیاری، برای همه گیاهان امری حیاتی است، اما در صدر لیست موارد مورد نیاز گیاهان خوراکی قرار می گیرد. بیشتر گیاهان خوراکی به آبیاری منظم نیاز دارند. اگر در مناطقی با بارش های تابستانی زندگی می کنید، ممکن است طبیعت به تنهایی آب مورد نیاز گیاهان را فراهم کند، اما اگر در یک منطقه خشک زندگی می کنید یا با یک دوره خشکسالی رو به رو شده اید، به کار بیشتری برای نگهداری و مراقبت از گیاهان در حال رشد نیاز دارید. فارغ از منطقه زندگی تان، نکاتی درباره آبیاری وجود دارد که تمام باغچه های دارای گیاهان خوراکی را شامل می شود.

 

تصویر باغچه ای با باکس های چوبی و گیاهان کاشته شده

فقط موارد ضروری را آبیاری کنید.

اگر تنها به بارش‌های تابستانی بسنده کرده‌اید که هیچ؛ اما اگر خودتان کار آبیاری را انجام می‌دهید، دقت کنید که تمرکزتان تنها بر آبیاری فضای سبز و گیاهان باشد نه کل محوطه. این گونه، از رشد آفات جلوگیری می کنید. علاوه بر آن، در پیاده رو ها و پاسیو ها قرار نیست گیاهان رشد کنند، پس نیازی به آبیاری ندارند.

 

تصویر باغ سبزی با گیاهانی که ردیفی کاشته شده اند و در حال آبیاری هستند

هنگام صبح آبیاری کنید.

آبیاری گیاهان هنگام صبح، گیاهان خوراکی را سرزنده و شاداب می کند. دریافت آب کافی به گیاهان در مقابله با گرمای طول روز کمک می کند. علاوه بر آن، به برگ ها فرصت کافی برای خشک شدن زیر نور خورشید می دهد که می تواند به جلوگیری از آفات گیاهی کمک کند. اگر امکان آبیاری گیاهان هنگام صبح را ندارید، بهترین گزینه بعدی تان آبیاری هنگام عصر، به ویژه زمانی که هوا شروع به خنک شدن می کند، است. دقت کنید که برگ ها را زیاد مرطوب نکنید، مخصوصا آن هایی که مستعد آفات قارچی هستند. در نیمه روز، تنها به گیاهانی که به طرز چشمگیری پژمرده به نظر می رسند، آب بدهید.

 

تصویر محوطه ویلایی که باغچه های کوچک و بزرگ به شکل های مختلف دارد

به آرامی آبیاری کنید.

اسپری کردن آب با فشار برای شستن حیاط مناسب است، نه آبیاری گیاهان خوراکی. پس صبور باشید و به آرامی آب را روی خاک و گیاهان بپاشید.

 

به طور منظم آبیاری کنید.

رسیدن مقدار ثابتی آب به طور منظم بهتر از آبیاری بیش از اندازه در یک روز و سپس، تحمل خشکی برای چند روز متوالی است و به رشد بهتر گیاهان کمک می کند.

 

باغچه کنار دیوار در روف گاردن خانه با دیوارهای سنگی

در بازه های زمانی طولانی تر اما عمیق آبیاری کنید.

آب باید به ریشه گیاهان خوراکی برسد. ریشه بعضی از گیاهان مثل تربچه ۱۵ سانتی متر، بیشتر سبزیجات حدود ۳۰ سانتی متر، برای گیاهانی با ریشه های عمیق تر مثل گوجه فرنگی تا ۶۰ سانتی متر و برای درختان میوه عمیق تر از ۶۰ سانتی متر است. طبق یک اصل عمومی، آب مورد نیاز هر گیاه حدود 1 اینچ در هفته است، اما این مقدار بسته به نوع گیاه، شرایط آب و هوایی منطقه (خشک و بادخیز در مقابل آرام و مرطوب) و نوع خاک تغییر می کند. یک ساعت پس از آبیاری گیاهان، یک میله نازک یا پیچ گوشتی را نزدیک گیاهان وارد خاک کنید (مراقب ریشه گیاهان باشید) تا عمق آب را اندازه بگیرید.

 

تصویر نوعی گیاه کاشته شده مشابه کلم

از نیازهای گیاه خود آگاه باشید.

طبق یک قانون کلی، بیشتر گیاهان خوراکی به آبیاری منظم نیاز دارند و خشکی طولانی مدت خاک به آن ها آسیب می رساند، اما این نکته در مورد همه آن ها درست نیست. پس بهتر است برنامه آبیاری جداگانه ای برای گیاهانی مثل سبزی ها و گوجه فرنگی (که به آب کمتر نیاز دارند) یا گیاهان کلمی (که به آبیاری بیشتر نیاز دارند) داشته باشید.

 

تصویر محوطه سازی و باغچه های ویلای آجری طوسی با درختان، گلها و گیاهان کاشته شده

نوع خاک خود را بشناسید.

خاک ایده آل برای باغبانی، خاک های گلدانی غنی هستند که به اندازه کافی پر منفذ هستند تا آب به راحتی از میان ذرات آن عبور کند و در عین حال، به اندازه کافی سنگین هستند تا آب را در مرحله ریشه گیاه حفظ کنند. پس اگر چنین خاکی در باغچه خود دارید، خوشحال باشید. خاک های ماسه ای بسیار نرم و پر منفذ هستند. پس به راحتی آب را جذب می کنند، اما از طرف دیگر آب به سرعت از ریشه عبور کرده و بخار می شود. اگر خاک ماسه ای دارید، باید به آن آب بیشتری بدهید تا اطراف ریشه ها همیشه مرطوب بماند.

خاک های رسی به آبیاری کمتری نیاز دارند، اما شما نیاز دارید که شرایط دیگری را فراهم کنید. از آنجایی که خاک رس آب را به آرامی جذب می کند، ممکن است آب پیش از جذب شدن و رسیدن به ریشه از خاک تخلیه شود. راه حل این مشکل این است که سرعت رانش آب را کم کنید. هر چقدر خاک متراکم تر باشد، به سرعت کمتری نیاز است. همچنین، می توانید فرآیند آبیاری را به دو بخش تقسیم کنید. بار اول به مدت پنج تا ده دقیقه آب بدهید. سپس بیست دقیقه صبر کنید و دوباره  پنج تا ده دقیقه آبیاری کنید. این کار به خاک فرصت کافی برای جذب آب می دهد.

 

تصویر گیاهی کاشته شده که اطرافش با مالچ پوشیده شده است

مالچ (خاک پوش) اضافه کنید.

مالچ به خنک کردن خاک، جلوگیری از آفات و خشک شدن کمک می کند. پس از اتمام کاشت گیاهان خوراکی، اطراف بستر آن ها مالچ بریزید. فقط دقت کنید که مالچ را خیلی نزدیک ساقه و تنه گیاهان نریزید.

 

تصویر محوطه سازی باغچه و حیاط با تشک های آبیاری گرد

نکاتی فراتر از اصول اولیه:

تشتک های آبیاری درست کنید.

گزینه های دیگری نیز برای آبیاری کاربردی و راحت وجود دارد. با قرار دادن این تشتک ها اطراف گیاهان به ویژه درختان میوه، به آب فرصت می دهید تا به آرامی در خاک نفوذ کرده و ریشه های گیاهان را سیراب کند. کیسه های مخصوصی نیز برای آبیاری درختان (به ویژه درختان تازه کاشته شده) وجود دارد که امروزه طرفداران آن ها در حال افزایش پیدا کردن هستند.

شما می توانید مانند تصویر بالا، تشتک های بزرگتر را با سنگ های تزئینی بپوشانید. سنگ ها به آب اجازه ورود می دهند اما از تنه درختان در برابر تیغه های ماشین چمن زنی محافظت کرده و به جذابیت بیشتر منظره باغ نیز کمک می کنند.

شیارهای باغبانی بسازید.

ساخت شیار های قدیمی در طول یک ردیف سبزیجات مانند یک تشتک آبیاری عمل کرده و به آب اجازه می دهد که به آرامی به ریشه برسد. دقت کنید که دو طرف شیار یک اندازه باشد تا آب در یک سمت آن جمع نشود.
برای هر دو شیوه تشتک و شیار دقت کنید که آب در تماس مستقیم با ساقه گیاه یا تنه درخت نبوده و یک لایه نازک خاک بین آن ها وجود داشته باشد.

 

کاشت گیاهان مشابه هم زیر توری های دالان شکل فلزی در حیاط

 

گیاهانی را که نیازهای آبی مشابه دارند، در یک گروه قرار دهید.

این شیوه به طور ویژه مناسب زمانی است که قصد کاشت تعداد کمی گیاه دارید. یک باغچه جداگانه برای سبزیجات بسازید و لوبیاها، ذرت و کدو را نزدیک هم بکارید. (لوبیا از ساقه محکم دو گیاه دیگر به عنوان ساپورت استفاده کرده و برگ های کدو حشرات را دور می کند.) همچنین می توانید گیاهانی با ریشه های کم عمق مثل کاهو و اسفناج را نیز با هم بکارید

کاشت گیاهان به شکل بلوک های مربعی و ساخت باغچه ای زیبا

گیاهان را به شکل بلوکی یا مربعی بکارید.

این ساختار، برخلاف کاشت در ردیف های طولانی، باعث می شود که مقدار بیشتری آب به گیاه رسیده و مقداری کمتری آب تبخیر شود. ترکیب سبزیجات و گل ها (خوراکی یا غیر خوراکی) می تواند به جذب حشرات مفید و کاهش مشکلات ناشی از آفات کمک کند.

کاشت گیاهان در فلاور باکس های مستطیل شکل با سیستم آبیاری اتوماتیک

میزان رطوبت باغ خود را اندازه گیری کنید.

اگر بارش های تابستانی آب مورد نیاز گیاهان را فراهم می کنند، سیستم های آبیاری هوشمند را خاموش کرده و برنامه آبیاری خود را متوقف کنید. یک باران سنج قدیمی برای اندازه گیری میزان بارش هفتگی مناسب است. شما می توانید برای سیستم آبیاری اتوماتیک خود، یک سنسور باران نصب کنید. فروشگاه های مربوط به لوازم باغبانی، گلخانه خانگی و فروشگاه های لوازم خانگی منابع خوبی برای تهیه یک سنسور باران مناسب هستند. این سنسور ها میزان ذخیره آب باران و بارش را اندازه گرفته و در صورت نیاز سیستم آبیاری را به طور خودکار قطع می کنند.

 

تصویر میوه های نرسیده گیاه گوجه

وقتی گیاه در حال رشد است، بیشتر آبیاری کنید.

بیشتر گیاهان خوراکی در هنگام گل یا میوه دهی به آب بیشتری نیاز دارند. در زمان های دیگر می توانید آبیاری را کاهش داده یا به طور کلی قطع کنید. البته، گیاهان چندساله و درختان میوه همیشه به آب نیاز دارند، اما حتی این گیاهان نیز هنگام استراحت به طرز چشمگیری آب کمتری مصرف می کنند.