مهمترین نکات در ساخت کلبه‌ چوبی ارزان و ساده

ساخت کلبه چوبی مدرن با ترکیب چوب و شیشه و رو به دریا به همراه نورپردازی زرد رنگ

یکی از رویاهای کسانی که در شهرهای شلوغ زندگی می‌کنند این است که کلبه‌ای در دل جنگل داشته باشند و تعطیلات خود را در چنین مکانی سپری کنند. اگر شما هم چنین رویایی دارید، ساخت کلبه چوبی را به شما پیشنهاد می‌کنیم. طراحی کلبه جنگلی کار چندان دشواری هم نیست و همه می توانند با اطلاع از برخی نکات اقدام به ساخت چنین کلبه‌هایی کنند. 

انتخاب مکان مناسب برای طراحی کلبه چوبی ساده اولین کاریست که باید انجام بدهید. اما این تنها اولین قدم است و برای ساخت کلبه جنگلی اقدامات بیشتری باید انجام بدهید و اطلاعات زیادی هست که باید بدانید. در ادامه مهمترین نکات در ساخت کلبه چوبی ارزان را به شما معرفی می‌کنیم. همچنین هزینه ساخت کلبه‌ای از جنس چوب را هم مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 

سوالات متداول:

برای طراحی و ساخت کلبه چوبی باید از چه نوع چوب‌هایی استفاده کنیم؟

سرو، صنوبر، سدر، بلوط و چوب سرخ از انوع چوب‌هایی هستند که در طراحی کلبه چوبی به کار می‌روند.


در طراحی کلبه چوبی باید چه مواردی را مد نظر قرار دهیم؟

متراژ، جنس چوب، ارتفاع سقف، نوع سقف، تعداد طبقات، نوع درب و پنجره، نوع عایق کاری و انتخاب کفپوش از مواردی هستند که در طراحی و ساخت کلبه چوبی باید مد نظر قرار دهیم.


کلبه چوبی به چند مدل طراحی می‌شود؟

کلبه چوبی در انواع سبک روستیک و گوتیک و همچنین با نماهای ترکیبی طراحی می‌شوند.

 

تاریخچه کلبه چوبی

ساخت کلبه چوبی در جنگل با سقف شیروانی و دو صندلی تاشوی چوبی با روکش کرم رنگ

ساخت کلبه‌هایی از جنس چوب در دل جنگل سابقه‌ای طولانی دارد. در گذشته بیشتر خانه‌ها از چوب ساخته می‌شد و این موضوع باعث شده که مردم در دل جنگل خانه‌هایی چوبی بسازند. تفاوت اصلی خانه و کلبه‌ی چوبی در این است که کلبه‌ها اندازه‌ی کوچکتری دارند و اغلب یک اتاقه هستند. 

مورخان تاریخچه ساخت کلبه چوبی کوچک را به حدود ٣۵٠٠ سال قبل از میلاد مسیح و عصر برنز تخمین می‌زنند. نشانه‌هایی از ساخت کلبه‌هایی چوبی در جنگل در تمدن یونان باستان هم دیده شده که بیانگر علاقه‌ی اروپاییان به این سبک از سکونت است.

 

مزایای ساخت کلبه‌های چوبی

ساخت کلبه چوبی با کرسی بلند در جنگل به همراه چوب زرد رنگ و سقف شیروانی مشکی

چرا باید یک کلبه چوبی بسازیم؟ اگر زمین یا باغ بزرگی در بیرون از شهر دارید و می‌خواهید نکاتی برای دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه در تعطیلات داشته باشید، ایجاد یک کلبه چوبی کاملا برای شما مناسب است. سوالی که به وجود می‌آید این است که چرا باید به جای ساخت یک کلبه سنگی، کلبه چوبی بسازیم؟ در ادامه مزایای کلبه چوبی را بیان می‌کنیم: 

 

ساخت کلبه چوبی با سقف شیب دار، درب ورودی چوبی و پنجره های مستطیلی سفید

سرعت بالای اجرا 

به نسبت کلبه‌های سنگی و بتن نما، زمان ساخت کلبه‌های چوبی خیلی کمتر است. بیشتر مراحل ساخت چنین کلبه‌هایی در محیط دیگری انجام می‌شود و فقط مراحل نصب و به هم متصل کردن چوب است که به زمان نیاز دارد. 

امکان بازسازی ارزان 

کلبه‌های چوبی را می‌توانید به سادگی بازسازی کنید. برخلاف کلبه‌های بتنی، فرایند بازسازی کلبه چوبی ارزان‌تر بوده و سریعتر هم انجام می‌شود.

تنوع بالای چوب 

طیف وسیعی از چوب‌ها برای ساخت کلبه جنگلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین شما می‌توانید با توجه به اقلیمی که در آن زندگی می‌کنید و بودجه‌ی خود چوب مناسب برای ساخت کلبه جنگلی را انتخاب کنید.

 

ساخت کلبه چوبی با طراحی متفاوت، سقف شیروانی قهوه‌ای و درب و پنجره های شیشه‌ای ساده

شکل‌پذیری بالا 

یکی از ویژگی‌های جذاب چوب این است که به راحتی می‌توان آن را به شکل‌های مختلف درآورد. این موضوع کار طراحی داخلی کلبه چوبی را راحت‌تر می‌کند.

دوام طولانی 

چوب‌هایی که برای ساخت کلبه جنگلی مورد استفاده قرار می‌گیرند، طول عمر بالایی دارند و حتی تا چند ده سال هم دوام می‌آورند.

عایق صدا 

به دلیل تراکم بالای چوب، پس از ساخت کلبه‌های جنگلی متوجه می‌شوید که این سازه در برابر آلودگی صوتی عایق است و صدای محیط را به داخل کلبه منتقل نمی‌کند.

مقاومت در برابر زلزله 

کلبه‌های چوبی در برابر زلزله بسیار مقاوم هستند و احتمال ریزش و آسیب به این سازه بسیار کمتر از کلبه‌های سنگی است.


انواع چوب برای ساخت کلبه چوبی ارزان

ساخت کلبه چوبی دوطبقه با پنجره های مستطیلی باریک و سایبان حلبی جلوی درب ورودی

برای ساخت کلبه‌های چوبی از چوب چه درخت‌هایی می‌توان استفاده کرد؟ اگرچه این موضوع ارتباط مستقیمی با اقلیم محل زندگی شما دارد اما در ادامه بهترین چوب‌ها برای ساخت کلبه جنگلی را به شما معرفی می‌کنیم:

 

ساخت دو کلبه چوبی در کنارهم با چوب درخت کاج و سقف های شیروانی

کاج 

درخت کاج بهترین چوب برای ساخت کلبه جنگلی به شمار می‌آید البته به شرطی که عمر بالایی داشته باشد تا بتواند در برابر پوسیدگی مقاومت کند. در میان کاج‌ها، کاج زرد نسبت به کاج سفید مقاومت و شکل‌پذیری بالاتری دارد. اگر از چوب کاج‌های تازه بریده شده استفاده می‌کنید بهتر است چند ماهی در محلی قرار داده شود تا کاملا خشک شده و دیگر منقبض نشود. 

 

ساخت کلبه چوبی با چوب درخت سرو، درب چوبی، دیواره های سنگی و سقف شیبدار

سرو

گرچه چوب درخت سرو بسیار گران است اما یکی از بهترین گزینه‌ها برای طراحی داخلی کلبه چوبی، چوب درخت سرو است. این چوب مقاومت بالایی در برابر پوسیدگی و حشرات دارد و به همین دلیل بیشتر از سایر چوب‌ها عمر می‌کند. 

 

ساخت کلبه چوبی قدیمی با استفاده از چوب درخت صنوبر با سقف شیروانی و ستون چوبی

صنوبر 

صنوبر یا تبریزی از دیگر درخت‌هایی‌ست که می‌توانید از چوب آن برای ساخت کلبه استفاده کنید. این درخت در ایران به وفور یافت می‌شود و به همین دلیل قیمت مناسب‌تری هم به نسبت باقی درختان دارد. 

 

ساخت کلبه چوبی دوطبقه با چوب درخت سرو و طراحی مدرن، سقف شیروانی و پنجره های با فریم سفید

سدر 

یکی دیگر از درخت‌هایی که چوبی بسیار مقاوم و البته خوش عطر دارد، چوب درخت سدر است. این چوب هم به نسبت چوب‌های دیگر قیمت بالاتری دارد. 

 

ساخت کلبه چوبی دو طبقه شیک با چوب درخت بلوط، سقف شیروانی قهوه‌ای تیره و شومینه سنگی

بلوط 

چوب درخت بلوط پس از قطع شدن، به مدت زمان زیادی برای منقبض شدن نهایی نیاز دارد و به دلیل مقاومت بالا در برابر پوسیدگی، یکی از انتخاب‌ها برای ساخت کلبه می‌تواند باشد. 

 

ساخت کلبه چوبی با چوب سرخ، سقف شیب دار، حفاظ و درب و پنجره های سفید رنگ

چوب سرخ

چوب سرخ یا ردوود در ایران به ندرت پیدا می‌شود اما یکی دیگر از چوب‌های مقاوم در برابر پوسیدگی و و مناسب برای کلبه‌سازی است. 

البته چوب‌های مقاوم دیگری مانند چوب پلاست و ترموود هستند که طی فرآیندهایی تولید می‌شوندو شما می‌توانید به ابعاد دلخواه برای ساخت کلبه دلخواهتان سفارش دهید.

معیارهای برآورد هزینه ساخت کلبه چوبی جنگلی

ساخت کلبه چوبی با سقف شیروانی مشکی و پنجره های مستطیلی شیشه ای و بدون حفاظ

طبیعتا ساخت خانه درختی یا یک کلبه چوبی نسبت به سازه‌های دیگر، هزینه‌ها و دشواری‌های بیشتری دارد اما سازه‌ی نهایی آنقدر جذاب است که این میزان سختی، قابل تحمل است. برای ساخت یک کلبه‌ی چوبی عوامل متعددی تاثیرگذار هستند که در ادامه هریک از آنها را معرفی می‌کنیم: 

 

ساخت کلبه چوبی با کرسی سنگی، سقف شیروانی و فریم پنجره های سبز رنگ و صندلی راک زرد رنگ

متراژ

اولین و اصلی‌ترین پارامتری که روی قیمت نهایی ساخت کلبه تاثیر می‌گذارد، متراژ و ابعاد کلبه است. اینکه کلبه را در چه منطقه‌ای بنا می‌کنید هم می‌تواند تاثیرگذار باشد. یک کلبه‌ی بزرگ در زمینی مرطوب و گلی قطعا هزینه‌های زیادی مانند کندن پی و زیرسازی به همراه خواهد داشت. 

جنس چوب 

همانطور که در بخش قبل گفته شد، جنس چوبی که برای ساخت کلبه استفاده می‌کنید، روی قیمت نهایی آن تاثیر می‌گذارد. برخی از چوب‌ها ارزان‌تر و برخی دیگر گران‌تر هستند. حتی می‌توانید از ترکیب فلز و چوب هم استفاده کنید تا در هزینه‌ها صرفه‌جویی شود. 

 

ساخت کلبه چوبی با طراحی مثلثی، دیوار شیشه ای، شیروانی سقف قرمز و حفاظ روف گاردن شیشه ای

ارتفاع سقف 

پس از ابعاد و جنس چوب کلبه، ارتفاع آن هم مهم است. هرچقدر ارتفاع بیشتر باشد پس به دیوارهای بلندتر و چوب‌های بیشتری هم نیاز دارید. 

نوع سقف

سقف بیشتر کلبه‌ها را به صورت شیروانی و با چوب و حلب می‌سازند تا در برابر باران و برق مقاومت بیشتری داشته باشد. 

تعداد طبقات

اگرچه بیشتر کلبه‌های جنگلی تنها یک طبقه هستند اما شاید دوست داشته باشید کلبه‌ها با دو یا سه طبقه داشته باشید که قطعه هزینه‌ی تمام شده‌ی ساخت آن بیشتر می‌شود. 

 

ساخت کلبه چوبی با سقف شیروانی قهوه‌ای، درب و پنجره‌های فریم مشکی و حفاظ چوبی برای روی ایوان

نوع درب و پنجره 

چه نوع درب و پنجره‌ای برای کلبه در نظر می‌گیرید؟ بهتر است درب و پنجره‌ با معماری کلبه سازگار باشد. شما می‌توانید از پنجره گیوتینی برای طراحی فضای کلبه استفاده کنید. این بخش هم یکی دیگر از پارامترهای مهم در تعیین قیمت ساخت کلبه چوبی ارزان است. 

نوع عایق کاری 

برای جلوگیری از نفوذ سرما یا صدا به داخل کلبه، باید عایق کاری نما، کف و سقف به شکل درست انجام شوند. اگرچه این مورد، جزو موارد ضروری نیست اما خیلی‌ها دوست دارند کلبه‌ای آرام و گرم داشته باشند. 

کفپوش

برای کف کلبه چه فکری کرده‌اید؟ می‌توانید کف کلبه را هم از چوب بسازید که بهترین انتخاب است. همچنین می‌توانید کفپوش‌های نرم‌تری مانند کفپوش تاتامی را برای کف کلبه انتخاب کنید که قطعا هزینه نهایی ساخت را بیشتر می‌کند. 

 

انواع کلبه چوبی 

ساخت کلبه چوبی کوچک در جنگل با درب و پنجره های شیشه‌ای، شیروانی سقف حلبی و نرده ایوان چوبی

کلبه‌های چوبی از نظر شیوه ساخت و سبک طراحی به دو دسته روستیک و گوتیک تقسیم می‌شوند. قبل از ساخت کلبه جنگلی باید حتما هر دوی این سبک‌ها را بشناسید. در ادامه معرفی می‌شوند. 

 

کلبه‌های چوبی سبک روستیک

ساخت کلبه چوبی به سبک روستیک با کرسی بلند سنگی در فضای جنگل به همراه پنجره های شیشه ای

در این شیوه که به نام روستیک یا روستایی معروف است از مصالح طبیعی و آلی برای ساخت کلبه استفاده می‌شود. به بیان ساده، این کلبه‌ها با ساده‌ترین و ارزان‌ترین تجهیزات و مصالح ساخته می‌شوند و به همین دلیل شکل و شمایلی ساده‌تر هم دارند. برای دیوارها، سقف و کف کلبه‌های سبک روستیک از چوب استفاده می‌شود و حتی ستون‌ها هم به طور کامل چوب هستند. 

در این سبک، جنس چوب‌های به کار رفته در دیوار چوبی، سقف، ستون و کف با هم تفاوت دارند و با توجه به اقلیمی که کلبه در آن ساخته می‌شود نوع عایق دیوارها هم فرق می‌کند. 

 

کلبه‌های سبک گوتیک 

ساخت کلبه چوبی به سبک گوتیک و رنگ کرم و قهوه ای به همراه پنجره های طاق مانند بلند

این سبک را گوتیک می‌نامند و در ساخت کلبه، به ترکیب چوب با سایر مصالح ساختمان، سبک گوتیک گفته می‌شود. در این سبک شما می‌توانید ستون‌های کلبه را از آهن انتخاب کنید و حتی برای نمای خارجی کلبه، نمای ترکیبی سنگ با شیشه را به کار ببرید. از جذابیت‌های این سبک، پنهان شدن باطن آهنی یا سنگی در پوششی از چوب است. در واقع آنچه به چشم می‌آید، چوب است در حالی که شما کلبه را روی سنگ و آهن بنا کرده‌اید.

 

نورپردازی کلبه چوبی

ساخت کلبه چوبی دو طبقه با پرگولای چوبی، نورپردازی ریسه‌ای و مبل و صندلی های سفید و سرمه ای و زرد

پیش از ساخت کلبه باید به مسیرهای دستیابی آن به برق فکر کرده باشید. بسیاری از کلبه‌های جنگلی برق ندارند و از موتورهای مبدل بنزین به برق استفاده می‌کنند. بنابراین اگر کلبه را محلی می‌سازید که برق ندارد با نورپردازی خود را متناسب با آن انجام بدهید. استفاده از چراغ‌های LED و لامپ‌های کوچک که مصرف پایینی دارند، برای کلبه‌های چوبی با محدودیت برق مناسب است. 

اگر کلبه را در محوطه‌ای شهری می‌سازید و مشکل برق ندارید می‌توانید از چراغ‌های برق بزرگ برای نورپردازی محوطه بیرون کلبه و نورهای مناسب در داخل استفاده کنید. 


نوع رنگ در کلبه‌های چوبی 

ساخت کلبه چوبی دوبلکس با نمای طوسی و فریم پنجره ها و سقف نارنجی و سقف شیروانی

رنگ‌آمیزی کلبه‌های جنگلی کار عجیبی به نظر می‌رسد اما دلیل قانع‌کننده‌ای دارد! برای افزایش طول عمر چوب‌های کلبه باید هر چند وقت یکبار آنها را رنگ کنید تا در برابر پوسیدگی و حشرات مقاومت بیشتری داشته باشند. گزینه‌های زیادی برای رنگ‌آمیزی دیوار کلبه چوبی وجود دارد. به عنوان مثال می‌توانید از رنگ‌های سیلر و کیلر، تمام پلی استر، نیم پلی استر، لاک الکل و رنگ‌های اکریلیک، برای رنگ کلبه استفاده کنید. 

 

حصارکشی اطراف کلبه

ساخت کلبه چوبی دوطبقه و کوچکی با حصارکشی چوبی و مرزبندی های داخل محوطه آن با شمشادهای کوتاه

اگرچه این کار خیلی مرسوم نیست اما برای محافظت از کلبه شاید بهتر باشد اطراف آن را با حصار یا دیوار محصور کنید. حصارهایی با نمای چوبی که از لوله‌های نازک به هم متصل شده ساخته می‌شوند، بهترین انتخاب برای محصور کردن کلبه است. دیوار کاه‌گلی با ارتفاع کوتاه هم می‌تواند انتخاب خوبی باشد.

 سعی کنید از دیوارهای بلند سنگی پرهیز کنید چون دید شما از کلبه را محدود می‌کند؛ کلبه‌ها اغلب یک طبقه هستند و اگر دیوارهای بلندی اطراف آنها بکشید از تماشای زیبایی جنگل لذت نخواهید برد.

 

کلبه چوبی پیش ساخته

ساخت کلبه چوبی پیش ساخته و یک طبقه ای با میز و صندلی های تاشوی چوبی و پنجره های مربعی

اگر به دنبال دردسر نیستید و می‌خواهید در کمترین زمان ممکن کلبه‌ای چوبی در باغ خود داشته باشید، یکی از گزینه‌ها، قرار دادن کلبه چوبی پیش ساخته است. این کلبه‌ها از قبل در محیطی دیگر ساخته می‌شوند و از طریق جرثقیل به منطقه‌ی مشتریان انتقال داده شده و نصب می‌شوند. یک تکه بودن کلبه و فرایند نصب آن از جذابیت‌های این کلبه‌هاست. البته هزینه‌ی بالا هم از دیگر ویژگی‌های کلبه چوبی پیش ساخته محسوب می‌شود. 

 

ساخت کلبه چوبی با پالت 

ساخت کلبه چوبی با استفاده از پالت‌های چوبی به همراه گلدان های گل در حیاطی با زمین چمنی

اگر بودجه‌ی کافی برای ساخت کلبه‌ای بزرگ ندارید، می‌توانید با استفاده از پالت‌های چوبی، کلبه‌ای کوچک در محوطه خانه خود ایجاد کنید. ساخت کلبه چوبی با پالت کار بسیار ساده‌ایست و تنها با تماشای چند ویدیو می‌توانید پالت‌های چوبی را به هم متصل کرده و کلبه‌ای کوچک برای کودکان بسازید. 

 

جمع‌بندی: تجربه زندگی در دل طبیعت با ساخت کلبه چوبی

ساخت کلبه چوبی کوچک با سقف شیروانی و سایبان حلبی در جنگلی پاییزی به همراه حصار چوبی

قبل از ساخت یا خرید کلبه‌های چوبی باید اطلاعاتی درباره هزینه‌های آن داشته باشید. می‌توانید کلبه‌ای پیش‌ساخته خریداری کنید که هزینه بالاتری دارد اما می‌توانید با هزینه‌ای کمتر، کلبه‌ی چوبی دلخواه خود را بسازید. ساخت کلبه چوبی ساده باید با در نظر گرفتن متراژ، نوع چوب، ارتفاع سقف، نوع سقف، دیوارها، درب و پنجره انجام شود. هرکدام از این بخش‌ها می‌تواند روی هزینه ساخت کلبه چوبی تاثیر بسزایی بگذارد. 

در این مطلب تلاش کردیم تمام نکاتی که قبل از ساخت یک کلبه چوبی نیاز است بدانید را بیان کنیم. نظرات و پیشنهادات خود را در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.