نکاتی که باید برای کاغذ دیواری پذیرایی بدانیم، تا دکوراسیون جذاب‌تری داشته باشیم

نشیمن بزرگی با مبلمان و پاف های رنگی، کاغذدیواری طرح دار سفید و مشکی و یک دیوار شیشه ای

چند سالی است که کاغذ دیواری پذیرایی در تزئین خانه و دکوراسیون داخلی موردتوجه قرار گرفته است. با توجه به این واقعیت که کاغذ دیواری می‌تواند به‌عنوان یک عنصر کاملاً تأثیرگذار در هر بخش از خانه عمل کند، ارزش تأمل را دارد، حتی اگر کاملاً مطمئن نیستید از کجا باید شروع کنید. کاغذ دیواری یک عنصر دوست داشتنی است که می‌تواند گرما، عمق و بافت فوق‌العاده‌ای را به یک فضا ببخشد. قبل از شروع به خرید کاغذ دیواری مطالب زیر را مرور کنید تا به‌روزترین کاغذ دیواری پذیرایی را با طرح و رنگ متناسب با فضای موجود، خریداری کنید.

 

سوالات متداول:

در انتخاب طرح و رنگ کاغذ دیواری پذیرایی باید به چه چیزهایی توجه کنیم؟

1. میزان نور فضای پذیرایی 2. سبک دکوراسیون داخلی 3. ابعاد فضا 4. مبلمان 5. طرح کفپوش پذیرایی


کاغذ دیواری پذیرایی در چه مدل‌ها و طرح‌هایی طراحی می‌شود؟

در مدل‌ها، رنگ‌ها و سبک‌های مختلف با طرح‌های افقی و عمودی، گل و گیاه، کوه و ساحل و یا به صورت ساده و مینیمال طراحی می‌شود.


از کاغذ دیواری در چه قسمت‌هایی از فضای پذیرایی می‌توانیم استفاده کنیم؟

1. فضای اطراف شومینه 2. سقف پذیرایی 3. دیوار پشت تلویزیون

نحوه انتخاب کاغذ دیواری پذیرایی

 

بررسی نور پذیرایی

نشیمنی با مبل ال شکل مخملی خاکستری با کاغذدیواری خاکستری و دیوارپوش چوبی

به هنگام خرید کاغذ دیواری پذیرایی باید به یک نکته مهم توجه داشته باشید، میزان نور اتاق پذیرایی چه میزان است؟ رعایت تناسب نور و رنگ، در انتخاب کاغذ دیواری بسیار اهمیت دارد. اگر سالن پذیرایی از نور کافی برخوردار است، می‌توانید از رنگ‌های تیره استفاده کنید. درصورتی‌که نور کافی وجود ندارد، از خرید کاغذ دیواری تیره خودداری کنید. البته توجه داشته باشید در سالن‌های پذیرایی که نور طبیعی در آن‌ها زیاد است، انتخاب کاغذ دیواری پذیرایی روشن باعث می‌شود تا کاغذ دیواری شفافیت خود را به‌مرورزمان از دست بدهد.

 

بررسی مساحت پذیرایی

نشیمن کوچکی با مبلمان کرم، کاغذدیواری طرحدار کرم و شومینه فلزی و کتابخانه چوبی

دومین نکته‌ای که در هنگام انتخاب کاغذ دیواری پذیرایی باید توجه کنید، مساحت اتاق و ارتفاع کف تا سقف است. اگر فضای پذیرایی محدود و کوچک است، استفاده از کاغذدیواری‌های رنگ روشن و با طرح‌های کوچک، مناسب‌تر هستند. در پذیرایی‌های کوچک که بیشتر اوقات، از نور خالی هستند، الگوهای شلوغ  باعث می‌شود که فضای اتاق کوچک‌تر دیده شود. همچنین طرح‌های افقی، ارتفاع کف تا سقف را کوتاه‌تر می‌کنند و پذیرایی را عریض‌تر نشان می‌دهند، در مقابل اگر ارتفاع کف تا سقف دیوار پذیرایی کوتاه است با انتخاب طرح‌های عمودی می‌توانید، ارتفاع را بلندتر نشان دهید.

 

بررسی اکسسوری‌‎های پذیرایی

کاغذدیواری رنگی دیوار اطراف شومینه متناسب با رنگ کاناپه سبز و شال مبل سرخابی

سومین نکته قابل‌توجه، هماهنگی کاغذ دیواری با لوازم موجود در فضای پذیرایی است. اگر مجموعه لوازم پذیرایی ازجمله پرده، فرش و مبلمان را ساده انتخاب کرده‌اید، می‌توانید از کاغذ دیواری طرح‌دار استفاده کنید تا یکنواختی فضا را از بین ببرد. اما برعکس، اگر لوازم منزل از طرح و نقش‌های شلوغ برخوردار هستند، کاغذ دیواری پذیرایی ساده را انتخاب کنید تا تعادل برقرار و آشفتگی را از بین ببرد. سعی کنید همیشه کاغذ دیواری را در ارتباط با سایر لوازم موجود در فضای پذیرایی، انتخاب کنید.

 

بررسی کف پذیرایی

نشیمنی بزرگی با کفپوش سفید، مبل چرم کرم رنگ و کاغذدیواری طرحدار فیروزه ای و قهوه ای

نکته دیگر، توجه به کف پذیرایی است. اگر کفپوش پذیرایی طرح‌دار و شلوغ باشد، باید از کاغذدیواری‌های ساده استفاده کنید و در مقابل اگر کف‌پوش دارای طرح است، کاغذدیواری‌های ساده انتخاب مناسب‌تری خواهند بود.

 

انتخاب رنگ مناسب برای کاغذ دیواری پذیرایی

 

رنگ سرد و گرم

نشیمن شلوغی با کاغذدیوار شلوغ با زمینه نارنجی و گل های رنگی، مبل سبز، گلدان های گل و شومینه

در انتخاب رنگ باید یک هارمونی بین کاغذ دیواری و لوازم پذیرایی ایجاد شود. باید از رنگ‌هایی استفاده کنید تا زمانی که در کنار هم قرار می‌گیرند، فضا را پرانرژی و گرم نشان دهند. برای دکوراسیون پذیرایی کوچک، باید به دنبال رنگ‌هایی باشید که فضا را بزرگ‌تر نشان دهند. رنگ‌های سرد همچون آبی، بنفش و سبز، نه‌تنها فضا را بزرگ‌تر نشان می‌دهند، بلکه فضا را آرام‌بخش‌تر می‌کنند. رنگ‌های گرم همیشه ایجاد صمیمیت و رنگ‌های سرد تازگی و طراوت را به دنبال دارند. همواره استفاده از رنگ‌های ملایم در رنگ دیوار پذیرایی، آرامش را به فضا هدیه می‌دهند.

 

سبک کلاسیک و مدرن

نشیمنی با ترکیب سبک کلاسیک و مدرن با شومینه فلزی ایستاده، کاغذدیواری طوسی و مبلمان سفید

استفاده از دکوراسیون کرم قهوه‌ای و نسکافه‌ای که بیشتر برای سبک کلاسیک استفاده می‌شوند، می‌توانند ترکیب خوبی را ایجاد کنند. برای طراحی دکوراسیون پذیرایی مدرن نیز بیشتر از رنگ‌های خنثی همچون سفید و طوسی استفاده می‌شود.

 

رنگ طلایی

نشیمنی با کاغذدیواری کلاسیک سفید و طلایی با مبلمان سفید و کوسن های سرخابی و طلایی با لوستر آویز

اگر علاقه‌مند به رنگ‌های طلایی هستید، می‌توانید طرح‌های سنتی، طرح داماسک یا هندسی را با رنگ سفید طلایی انتخاب کنید. رنگ طلایی، یک رنگ لاکچری است که فضای پذیرایی را بسیار تجملاتی می‌کند. همچنین ترکیب رنگ طلایی در کنار رنگ سفید می‌تواند یک هارمونی مناسب ایجاد کند. علاوه بر کاغذ دیواری در دکوراسیون پذیرایی سفید طلایی، باید به انتخاب لوستر مناسب و مبلمان سفید یا کرم نیز فکر کنید.

 

انتخاب طرح مناسب برای کاغذ دیواری پذیرایی

 

طرح افقی و عمودی

نشیمنی با کاغذدیواری طرحدار افقی کرم رنگ، کاناپه سفید و شال مبل سرخابی و گلدان شیشه ای گل

کاغذدیواری‌های راه‌راه در دکوراسیون ستون پذیرایی باعث می‌شوند تا ارتفاع کف تا سقف بیشتر دیده شود. اگر کاغذ دیواری پذیرایی را با اشکال هندسی انتخاب می‌کنید، هیجان و انرژی بیشتری به فضا می‌بخشند و طرح‌های افقی فضا را وسیع‌تر نشان می‌دهند. طرح کاغذ دیداری پذیرایی کوچک نیز، باید ریز و سایز کوچکی داشته باشد.

 

طرح ساده

نشیمنی با کاغذدیواری تک رنگ گلبهی و ترکیب آن با رنگ آبی برای پرده، کوسن های مبل و آباژور

اگر سبک دکوراسیون مینیمال را در نظر گرفته‌اید، کاغذدیواری‌های ساده و تک‌رنگ می‌توانند نظر شما را به خود جلب کنند. به دلیل ساده بودن می‌توانید آن‌ها را با بافت‌های مختلف خریداری کنید. در فضایی که لوازم طرح‌دار وجود دارد، استفاده از این نوع کاغذ دیواری فضا را منسجم‌تر نشان می‌دهد. از مهم‌ترین ویژگی‌های کاغذدیواری‌های ساده این است که به‌راحتی با سایر لوازم در پذیرایی ست می‌شوند.

 

طرح گل و گیاه

نشیمنی با مبلمان گلبهی، کاغذدیواری با زمینه آبی و طرح گل و گیاه قهوه ای با چراغ آویز

یک ایده مرسوم و البته مد روز برای کاغذ دیواری پذیرایی، استفاده از طرح گل و گیاه است. عشق خود از فضای بیرونی و طبیعت را به دیوارهای خانه بکشید و دیوارهای پذیرایی را با یک کاغذ دیواری خیره‌کننده از منظره بپوشانید. با یک کاغذ دیواری کلاسیک که گیاهان و در برخی جانوران را به نمایش می‌گذارد، شروع کنید. طرح گل‌وگیاه متناسب با فصلی را که دوست دارید، انتخاب کنید. اگر می‌خواهید یک اتاق پذیرایی الهام گرفته از بهار داشته باشید، یک کاغذ دیواری با شکوفه‌های ملایم، در رنگ پاستلی روشن می‌تواند انتخاب مناسبی باشد.

 

طرح کوه و ساحل

نشیمنی با کاغذدیواری طرح کوه و ساحل با تناژ آبی و سفید و مبل ال شکل آبی

اگر به دنبال تصویری جسورانه‌تر هستید، چشم‌اندازی از کوه در یک صبح پاییزی و مه‌آلود را انتخاب کنید. با سایه‌های زنده قرمز، نارنجی و زرد می‌توانید دیوارهای پذیرایی را هیجان‌انگیزتر کنید. اما اگر به نمای آرامش‌بخش علاقه دارید، مجموعه‌ای متفاوت از منظره ساحل یا اقیانوس را انتخاب کنید. در خانه خود بنشینید، استراحت کنید و بوی دریا را استشمام و موج‌های روی شن و ماسه ساحل را احساس کنید.

 

گیاهان گرمسیری

نشیمنی با مبل چرم سفید و کاغذدیواری با زمینه سفید و طرح گیاهان گرمسیری سبز

با انتخاب کاغذ دیواری پذیرایی که مملو از گیاهان عجیب‌وغریب با چشم‌انداز مناطق گرمسیری است، می‌توانید حتی تاریک‌ترین قسمت پذیرایی را به بهشت تبدیل کنید. کاغذ دیواری با زمینه سفید و گل‌های هیجان‌انگیز با پرندگان عجیب و غریب در دکوراسیون یاسی می‌تواند مملو از خاطرات تابستانی باشد. با کاغذدیواری‌هایی که از جنس باکیفیت چاپ شده‌اند، تقریباً خودتان را میان گیاهان و پرندگان احساس خواهید کرد.

 

طرح‌های خاص

نشیمنی با مبل ال شکل سفید از جنس چرم با کاغذدیواری طرح نقشه جهان به رنگ نخودی

اگر علاقه‌مند به سفر  هستید، کاغذ دیواری پذیرایی پوستری نقشه جهان می‌تواند جذابیت پذیرایی را چند برابر کند.

 

انواع کاغذ دیواری پذیرایی

نشیمنی با کاغذدیواری سه بعدی سفید، مبل منحنی مخمل طوسی با کوسن های خاکستری

  • کاغذ دیواری‌ پذیرایی سه‌ بعدی برای فضاهای کوچک مناسب نیست. توصیه می‌شود از این نوع کاغذ دیواری پذیرایی بزرگ، برای سالن‌های بزرگ با نور زیاد استفاده کنید، تا جلوه پذیرایی را بیشتر کنند.
  • استفاده از کاغذدیواری‌های ست برای طراحی دیوار پذیرایی، می‌توانند انتخاب درستی باشند. نوع طرح‌دار را برای پشت تلویزیون و نوع ساده را برای سایر دیوارها نصب کنید.
  • اگر فضای اتاق پذیرایی در مجاورت باغ است، یک کاغذ دیواری با الهام از طبیعت احساس خوشایندی را به همراه خواهد داشت. با انتخاب یک کاغذ دیواری با چاپ ملایم، احساس آرامش بیشتری پیدا خواهید کرد.
  • اگر دکوراسیون پذیرایی به سبک نئوکلاسیک و کلاسیک است، انتخاب کاغذدیواری‌های لاکچری و مجلل می‌توانند فضای پذیرایی را تغییر محسوسی دهند. طرح داماسک از محبوب‌ترین طرح‌های کاغذ دیواری کلاسیک برای پذیرایی به شمار می‌آید.
  • در کنار مبلمان ساده، انتخاب کاغذدیواری‌های اسپرت، هماهنگی لازم را ایجاد می‌کند.

 

انتخاب کاغذ دیواری مناسب برای اطراف شومینه

شومینه مشکی در نشیمن با کاغذدیواری طوسی برای دیوار اطراف شومینه و دو صندلی سفید تک نفره

شومینه یکی از سیستم‌های گرمایشی است که امروزه در بیشتر خانه‌ها طراحی و ساخته می‌شود. می‌توان گفت شومینه به‌عنوان نقطه کانونی در پذیرایی است و کاغذ دیواری را باید متناسب با سایه و رنگ روی شومینه انتخاب کنید. اگر قصد دارید که فضای پذیرایی کاملاً ساده باشد، می‌توانید کاغذ دیواری تمام دیوارهای پذیرایی، هم پشت تلویزیون و هم اطراف شومینه را از یک طرح و رنگ انتخاب کنید. البته بهتر است کاغذ دیواری اطراف شومینه باکیفیت و قابل شستشو باشد، تا دوده‌های حاصل از گرمای شومینه به‌راحتی پاک شود. می‌توانید برای تزیین دیوار شومینه از کاغذ دیواری استفاده نکنید و تنها دو دیوار سمت چپ و راست را با کاغذ دیواری پوشانده و نمایی خاص ایجاد کنید. استفاده از طرح‌های گل‌دار و بته‌جقه، همین‌طور پتینه کاری، نقش برجسته و درنهایت انتخاب کاغذ دیواری ساده برای قسمت شومینه مناسب هستند. رنگ‌های زرد، کرم، قهوه‌ای و صورتی نیز بر روی دیوار اطراف شومینه، آن را خاص می‌کند.

 

انتخاب کاغذ دیواری مناسب برای پشت تلویزیون

نشیمنی با مبلمان کرم رنگ ال شکل با کوسن های سبز فسفری و کاغذدیواری طرحدار پشت تلویزیون

اگر در قسمت پذیرایی میز تلویزیون قرار دارد، بهترین نوع کاغذ دیواری پذیرایی برای استفاده بر روی دیوار پشت تلویزیون، کاغذدیواری‌های طرح‌دار است و در کنار آن برای سایر دیوارها می‌توانید از کاغذ دیواری ساده استفاده کنید. البته می‌توانید با توجه به سلیقه خود، سایر دیوارها را با رنگ‌های خنثی، سفید یا کرم، رنگ‌آمیزی کنید.

 

انتخاب کاغذ دیواری مناسب برای سقف پذیرایی

نشیمن شیکی با مبلمان سبز و کرم با دسته های چوبی، لوستر آویز و سقفی با کاغذدیواری گلدار

در کنار دیوارهای پذیرایی می‌توانید از انواع کاغذدیواری‌های پوستری برای سقف استفاده کنید. در کنار استفاده از کاغذ دیواری برای سقف، نورپردازی و گچ‌کاری نیز می‌تواند جلوه سقف را دوچندان کند. شاید نصب آسان باعث شده است که بسیاری از افراد این نوع پوسترهای سه‌بعدی را برای سقف پذیرایی اجرا می‌کنند. در کالکشن کاغذ دیواری پذیرایی ۲۰۲۰ می‌توانید طرح‌های مختلفی را در سبک‌های متفاوت انتخاب کنید. طرح آسمان که از محبوب‌ترین طرح‌ها برای طراحی سقف پذیرایی است، حس آرامش را به شما منتقل می‌کند، می‌توانید آسمان آفتابی یا شبی پرستاره را انتخاب کنید. طرح فرشته نیز یکی از پرفروش‌ترین طرح‌ها برای سقف پذیرایی است. اگر قصد اجرای کاغذ دیواری بر روی سقف را دارید به انتخاب لوستر در دکوراسیون داخلی فضا نیز دقت کنید. شما می‌توانید طرح موردنظر خود را در ابعاد مختلفی سفارش دهید.

 

آشنایی با بافت کاغذ دیواری پذیرایی

نشیمنی با کاغذدیواری تک رنگ طوسی بافت دار با مبل طوسی و کوسن های رنگی طرح دار

یکی از بهترین ایده‌های کاغذ دیواری برای اتاق پذیرایی، تمرکز بر بافت است. بافت می‌تواند هر دیوار سفید و ساده را به یک قطعه زیبا تبدیل کند. این نوع از کاغذدیواری‌ها هیچ‌گونه طرح و نقشی ندارند و تنها بافت کاغذ دیواری است که جلوه‌ای به آن می‌بخشد. این کاغذدیواری‌ها به دلیل ساده بودن به‌راحتی می‌توانند با سایر لوازم ست شوند. رنگ‌های بژ، زیتونی و سنگی ازجمله رنگ‌های پرطرفدار این نوع از کاغذ دیواری پذیرایی است. نوع مخملی آن از گران‌ترین کاغذدیواری‌ها است، به همین جهت یک کالای لوکس محسوب می‌شود، که تنها افراد خاصی می‌توانند آن را خریداری کنند. این محصول در کنار زیبایی، قابل شستشو نیست. نوع کاغذ دیواری بافت‌دار وینیلی قابل شستشو است، اما نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرد چرا که به‌مرورزمان شفافیت و کیفیت آن کاهش پیدا می‌کند.

 

اهمیت کیفیت کاغذ دیواری پذیرایی

نشیمنی با کاناپه آبی روشن، یک صندلی حصیری، لوستر آویز حصیری و کاغذیواری طرح دار آبی و قهوه ای

هنگام خرید کاغذ دیواری پذیرایی باید به کیفیت آن توجه کنید. اگر کاغذ دیواری را باکیفیت بالا خریداری کنید، برای شما مقرون‌به‌صرفه خواهد بود، چراکه سال‌ها شفافیت خود را حفظ می‌کند و در مقابل شستشو آسیب نمی‌بیند. اگر کیفیت کاغذ دیواری بالا باشد نه‌تنها با آب، بلکه با مواد شوینده نیز می‌توانید آن را تمیز کنید. کاغذدیواری‌های وینیل به دلیل اینکه از پوشش پی‌وی‌سی تشکیل شده‌اند، در مقابل مواد شوینده و رطوبت مقاوم هستند. کاغذ دیواری باید در مقابل خراش‌های سطحی مقاوم باشد و به‌سرعت دچار پارگی نشود. برخی از کاغذدیواری‌ها به دلیل پایین بودن کیفیت هنگام نصب پاره می‌شوند که این موضوع کار را دشوار و هزینه شما را افزایش می‌دهد. کاغذدیواری‌های باکیفیت ضد آلرژی هستند و برای افرادی که نسبت به محصولات پتروشیمی حساسیت دارند، مناسب‌تر است. از مهم‌ترین ویژگی‌های کاغذ دیواری باکیفیت پذیرایی می‌توان به مقاوم بودن در برابر تابش خورشید و جذب آلودگی کم اشاره کرد.

 

سخن پایانی

طی چند سال گذشته افراد به این باور رسیده‌اند که کاغذدیواری‌ها، تنها پوششی برای دیوار نیستند. یک کاغذ دیواری پایه ساده با رنگ خنثی می‌تواند نقطه عطفی برای ایجاد یک فضای زیبا و هدفمند باشد، اما اگر طیف رنگ‌ها و الگوهای موجود در کاغذ دیواری پذیرایی را نادیده بگیرید، ضرر بزرگی کرده‌اید. شجاع باشید و انواع رنگ کاغذ دیواری پذیرایی را با طرح‌های مناسب پیدا، خریداری و برای پذیرایی نصب کنید.