نورپردازی محوطه، راهی برای افزایش جذابیت محوطه شما

نورپردازی محوطه ی یک خانه با نمای آجری و حیاط چمنی

شاید برای شما جالب باشد که، استفاده از نورپردازی، یکی از بهترین روش‌های افزایش جذابیت و طراحی چشم‌گیر محوطه است. استفاده از فانوس‌های تزئینی، چراغ‌های کوچک و بزرگ و ریسه‌های نور می‌تواند هر منظره‌ای را گرم و جذاب جلوه دهد. با این وجود، بسیاری از افراد بر این عقیده هستند که، به منظور کاهش هزینه‌های طراحی محوطه، از جذابیت نورپردازی چشم‌پوشی کنند. نورپردازی محوطه فراتر از یک جلوه بصری خاص، از مهم‌ترین ویژگی‌های منحصر به فرد محیط بیرونی است. در ادامه این مقاله از وب سایت معمارنو، راهنمای کامل برای نورپردازی محوطه را بیان خواهیم کرد تا بتوانید با استفاده از برنامه‌ریزی صحیح و لوازم جانبی مناسب، جذاب‌ترین منظره را برای ساختمان خود مهیا سازید.

 

سوالات متداول:

طراحی و اجرای نورپردازی محوطه چه مزایایی دارد؟

1. تامین روشنایی محوطه ساختمان 2. روشنایی مسیرهای دسترسی و حفظ ایمنی در رفت و آمد 3. ایجاد امنیت در محوطه خانه 4. افزایش ارزش ملکی 5. افزایش زیبایی محوطه و نمای خانه


چه قسمت‌هایی از فضای باز را برای طراحی نورپردازی محوطه انتخاب کنیم؟

مکان‌های خاص مانند استخر، نیمکت‌ها، فضای آلاچیق، مسیرهای رفت و آمد، المان‎‌های تزیینی، آبنما، ستون‌ها و دیوارهای محوطه، باغچه‌ها و درختان در نورپردازی محوطه انتخاب می‌شوند.


از چه مدل‌ها و طرح‌هایی برای نورپردازی محوطه استفاده کنیم؟

1. نورپردازی مسیر 2. نورپردازی به سمت بالا در درختان و المان‌های مرتفع 3. نورپردازی به سمت پایین در پایین دیوارها، گلدان‌ها و پله‌ها 4. نورپردازی سایه نما به کمک نورهای ملایم 5. نورپردازی دیوارها و نرده‌های حصاری 6. نورپردازی مهتابی

 

 

اهمیت استفاده از نورپردازی برای محوطه

نورپردازی محوطه ای دارای چند درخت، یک آلاچیق کوچک و یک استخر

محوطه ساختمان مکانی مناسب برای مهمانی، جشن، شب‌نشینی و گذراندن اوقات فراغت است. به همین منظور تاریکی محیط نباید مانع از فعالیت‌های شما در محوطه شود. قرار گرفتن چراغ و روشنایی برای نورپردازی محوطه، می‌تواند به تغییر ظاهر باغ در طول روز نیز کمک بسیار زیادی کند و همچنین این موضوع سبب افزایش جذابیت بصری نیز می‌شود. در ادامه به مهم‌ترین دلایل برای اهمیت دادن به نورپردازی محوطه خواهیم پرداخت:

 

روشنایی برای فضای باز

نورپردازی یک محوطه با زمین چمنی، مسیری با کفپوش سنگی و تعدادی درخت

محوطه سازی باغ و ویلا، باید به گونه‌ای طراحی شود که راحتی و لذت شما را تضمین کند. به همین منظور باید تمام جوانب را برای روشنایی محوطه ساختمان خود در نظر بگیرید. با روشنایی صحیح، مکانی مناسب را برای پذیرایی از مهمانان، همنشینی با خانواده و لذت بردن از هوای تازه در محیطی امن، ایجاد خواهید کرد. با قرار گرفتن چراغ‌ها در بیرون از ساختمان، محوطه خود را طراحی کرده و متناسب با حال و هوای فضای زندگی تزئین کنید.

 

روشن شدن مسیر رفت و آمد

نورپردازی مسیر رفت و آمد یک محوطه با کفپوش بتنی و باغچه های دوطرف آن

نصب چراغ‌های بیرونی به همان اندازه که از نظر زیبایی حائز اهمیت است، نقش به سزایی در ایمنی افراد در حین راه‌رفتن در بیرون از ساختمان دارد. جایگاه چراغ محوطه شما باید به گونه‌ای باشد که دید مناسبی را برای افراد در تمام سطوح از محوطه مهیا کند. اکتفا کردن به چراغ خیابان برای روشنایی محوطه ایده مناسب نیست و باید با در نظر گرفتن ناهمواری‌های زمین و شیب آن، بهترین برنامه‌ریزی را برای نصب چراغ انجام دهید. قرار گرفتن چراغ برای ایجاد نور و روشنایی در امتداد پیاده‌روها، یک راه‌حل بسیار مهم برای حفظ ایمنی در حین رفت و آمد و عبور است.

 

جلوگیری از سرقت و دزدی در شب

نورپردازی محوطه یک حیاط با دیوار چراغ کاری شده، بوته‌ها و گلدان‌های گل با تعدادی درخت

بسیاری از سارقان از تاریکی شب سواستفاده کرده و آن را بهترین زمان برای سرقت می‌دانند. اگر محوطه بیرون از منزل شما، دارای نور و روشنایی کافی باشد، از شیطنت سارقان در امان خواهید ماند. روشنایی کافی در محوطه باعث می‌شود تا هرگونه اذیت و مزاحمت در محدوده شما، اتفاق نیفتد و همچنین دید دیگر افراد را نسبت به محیط خانه شما، برای هرگونه اذیت و آزار مناسب می‌کند.

 

افزایش ارزش ملک

نورپردازی محوطه ای با یک مسیر رفت و آمد، یک آبنما در وسط، چند پله و تعدادی درخت

بسیاری از افراد برای افزایش ارزش املاک خود، سرمایه خود را صرف بازسازی حیاط و طراحی منظره می‌کنند. به طور کلی، افزودن و ارتقاء خانه و ساختمان، ارزش دارایی شما را افزایش می‌دهد. تقریباً نیمی از افرادی که به دنبال خرید خانه هستند، نورپردازی محوطه را به عنوان یک ارزش افزوده فنی و درواقع یک ویژگی ضروری خانه به شمار می‌آورند. با نصب چراغ‌های بیرونی، جلوه بصری خانه شما به طور کلی تکمیل شده و ارزش بازار ملک خود را تا حد زیادی بهبود می بخشید.

 

توجه به دکوراسیون محوطه

نورپردازی محوطه ی یک حیاط خلوت با میز و نیمکت چوبی، کوسن های قرمز و آتشدان

اگر جز آن دسته افرادی هستید که به دیزاین و طراحی محوطه خود اهمیت می‌دهید و همچنین برای افزایش جذابیت ساختمان از وسایل مناسب تزئینی استفاده می‌کنید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که به نورپردازی به عنوان یک رکن اصلی برای بهتر نمایش دادن وسایل و دکوراسیون خود استفاده کنید. نورپردازی فضای باز در طراحی محوطه را نباید دست کم گرفت. نصب نوع مناسب چراغ‌های بیرونی متناسب با محیط شما و انتخاب کفپوش محوطه مناسب مانند واش بتن و انواع موزاییک، می‌تواند به طور خیره‌کننده‌ای فضا را زیبا و جذاب نشان دهند.

 

اقدامات لازم برای نورپردازی محوطه

نورپردازی محوطه‌ای پله‌ای با بوته های گل و میز و صندلی های حصیری

همانطور که دانستیم، نورپردازی محیط بیرون از خانه همانند داخل، از اهمیت بالایی برخوردار است و طراحی کردن آن احتیاج به برنامه‌ریزی و درنظر گرفتن لوازم جانبی برای روشنایی دارد. در ادامه خواهیم گفت که نورپردازی محوطه به چه عوامل بستگی دارد و چگونه می‌توان از لوازم نورپردازی برای روشن شدن محیط و ایجاد جذابیت استفاده کرد.

 

مشخص کردن هدف از نورپردازی منظره

نورپردازی محوطه با یک استخر و زمین چمنی و باکس های گل

یکی از مهم‌ترین ارکان برای نورپردازی، مشخص کردن هدف است. قبل از سرمایه‌گذاری برای طراحی و ایجاد روشنایی محوطه، از خود سوال کنید که هدف شما برای ایجاد روشنایی در محوطه چیست. امنیت، ایجاد فضای آرام‌بخش، جذابیت، مشخص کردن مرز مناطق باغ و استخر و …  از جمله اهدافی است که ممکن است برای نورپردازی منظره داشته باشید.

 

طراحی کردن نورپردازی محوطه و حیاط

نورپردازی محوطه حیاط با باغچه ی دارای درخت و نهال و مسیر رفت و آمد

بعد از اینکه دلیل و هدف خود را برای ایجاد روشنایی در محوطه مشخص کردید، حیاط خود را روی برگه ترسیم کنید. در این طرح محل چراغ، ساختمان، نیمکت، درختان و همچنین پوشش گیاهی و تزئینات را در طراحی باغ ویلا و محوطه آپارتمانتان نشان دهید. هر یک از این موارد مشخص شده نور را منعکس یا جذب می کنند به همین دلیل بهتر است جنس و نوع هرکدام از وسیله‌ها را نیز کنار آن یادداشت کنید. همچنین بهتر است ارتفاع هر یک از اجسام، به ویژه شاخ و برگ درختان را تخمین بزنید.

 

تصمیم‌گیری برای روشنایی مکان‌های خاص

نورپردازی محوطه ورودی یک خانه با کفپوش سنگی و نورهای رو به پایین روی دیوارهای آن

محوطه بیرونی خانه، لوازم زیبا و منحصر به فرد برای طراحی دارد که با اندکی خلاقیت و سلیقه می‌توانید آن‌ها را به بهترین شکل نمایش دهید. روشنایی هرکدام از این وسایل و مناطق بستگی به نظر و تصمیم‌گیری شما برای نمایش دارد. به عنوان مثال ممکن است بخواهید یک نیمکت را به وسیله یک چراغ در پشت آن، روشن کنید یا از یک سری چراغ‌های کوچک برای راهرو استفاده کنید. تمام این موارد به تصمیم شما بستگی دارد.

 

مشخص کردن نوع لوازم برای روشنایی

نورپردازی محوطه یک خانه با نهر آب، فضای سبز و درخت هایی در اطراف

برای روشنایی محوطه از چراغ‌هایی با روشنایی 120 ولت استفاده می‌شود. سیم‌کشی برای این نوع چراغ‌های باغ، باید در محفظه‌ای مخصوص قرار گرفته تا از آب و عوامل محیطی دیگر محافظت شود. برقکار دارای مجوز باید قطعات الکتریکی را نصب کند. نورپردازی محوطه با ولتاژ پایین در حیاط سازی مدرن، تنها به یک ظرف در فضای باز و یک ترانسفورماتور نیاز دارد. ترانسفورماتور 120 ولت از خط خانگی را به 12 ولت قابل استفاده برای روشنایی چراغ‌ها تبدیل می‌کند. ساده‌ترین نورپردازی محوطه، استفاده از نور خورشیدی است که این نوع نورپردازی هیچ سیمی برای پنهان کردن ندارد. در این روش باید سلول فتوولتائیک در وسایل روشنایی در طول روز نور کافی را دریافت کند تا در شب بتواند بدرخشد.

 

تعیین کردن بودجه برای خرید لوازم الکترونیکی

نورپردازی محوطه یک پیاده روی پلکانی با کفپوش آجری و گیاهان اطراف آن

به طور کلی لوازم الکترونیکی که برای روشنایی محوطه مورد استفاده قرار می‌گیرد، به 3 دسته زیر تقسیم می‌شود:

  • گران‌ترین وسیله که نورپردازی محوطه را با ولتاژ بالا مهیا می‌سازد و علاوه بر آن هزینه سیم‌کشی نیز برای پیمانکار دارد.
  • هزینه متوسط که نورپردازی محوطه شما را با ولتاژ 30 تا 300 مهیا می‌کند و برای نصب آن نیاز به متخصص ندارید.
  • بدون هزینه نورخورشید است که به یک دستگاه فتوولتائیک داخلی متکی هستند. نیازی به هزینه نصب یا هزینه زیادی برای کار ندارند. قیمت اولیه چراغ‌های خورشیدی تنها هزینه‌ای است که متحمل می‌شوید.

 

نورپردازی محوطه با چراغ های خورشیدی بین گل های رنگارنگ بنفشه و لاله

نکته: اگر قسمت تاریکی از باغ خود را روشن می کنید و منظره در طول روز نور کافی را دریافت نمی کند، باید یک پنل خورشیدی را در مکانی با نور زیاد خورشید نصب کرده و س‍‍پس سیم‌کشی را به چراغ‌های خورشیدی خود انجام دهید. این مدل برای نورپردازی روف گاردن نیز کاربرد داشته، که در مقاله‌ای در وب‌سایت معمارنو به طور دقیق به آن پرداخته‌ایم.

 

تنظیم روشنایی محیط برای نورپردازی محوطه

نورپردازی محوطه ای با تعدادی درخت و بوته و گیاه به همراه یک مسیر باریک سنگفرش

اگر می‌خواهید یک مورد به خصوص را در باغ خود مانند مجسمه، استخر یا میز پذیرایی را برجسته کنید، باید از چند وسیله نورپردازی محوطه با لامپ‌های ولتاژ کمتر استفاده کنید. با قرار دادن چراغ‌ها در نقاط مختلف می‌توانید نور ملایم را برای طراحی مسیر باغ ایجاد کنید. بهتر است این چراغ‌ها را در فاصله مساوی، در مسیر قرار دهید. چراغ‌های رنگی، چشم‌انداز زیبایی را با نور ماه برای فضا شما ایجاد خواهد کرد.

 

انواع چراغ‌های محوطه و کاربرد آن در محیط

یک مسیر پلکانی سنگی با نورپردازی محوطه و گیاهان در دو طرف آن

با شناخت هدف و چگونگی برنامه‌ریزی برای روشنایی محیط، به مرحله انتخاب لوازم مناسب می‌رسیم. برای هرکدام از محیط‌های محوطه شما، بسته به اندازه و سطح آن، از یک سیستم روشنایی منحصر به فرد استفاده می‌شود. در ادامه لیستی از وسایل روشنایی محوطه و شرح مکان و زمان استفاده از آن‌ها آورده‌ایم، که به شما در انتخاب مناسب‌ترین وسیله کمک بسیاری خواهد کرد.

 

چراغ‌های باغی خورشیدی

نورپردازی یک مسیر رفت و آمد بتنی با چراغ های زمینی سیاه رنگ

این نوع چراغ‌ها برای روشنایی باغچه پیاده‌روها، گذرگاه‌های ایمن، محل خوشامدگویی برای مهمانان، آب‌نمای شیشه‌ای در اطراف استخر و افزودن یک بعد جدید زیبا به خانه شما ایده آل است. دقت کنید که برای نصب این نوع چراغ‌ها، فاصله بین هرکدام باید به مدت 10 دقیقه باشد. این نوع چراغ‌ها راهنمایی برای ادامه مسیر بوده و به طور کامل محیط را روشن نمی‌کند.

 

چراغ‌های نقطه‌ای

نورپردازی محوطه جنگلی یک خانه دارای پل چوبی و دودکش روی سقف

این نوع چراغ‌ها درهنگام افزایش نور و روشنایی، حالات ظریفی برای نورپردازی بالا و پایین ایجاد می‌کند. این وسیله قابل تنظیم برای روشنایی دقیق بر‌روی تنه درختان، سازه‌های باغ و اجزا طراحی شده با معماری خاص مانند ستون‌های ایوان و لبه‌ها است.

 

چراغ وال واشر

نورپردازی محوطه با چراغ های وال واشر سفید و قرمز روی دیوار و محیطی برای نشیمن در حیاط

چراغ وال واشر یا دیواری، حجم وسیعی از نور را در هر سطحی مانند نمای ساختمان، حصار و حفاظ و نرده دیوار حیاط ایجاد می‌کند. فاصله هرکدام از این چراغ‌ها برای روشنایی دیوار، 1 الی 2 متر است.

 

چراغ‌های پارکتی و دفنی

نورپردازی محوطه با چراغ های دفنی در دو طرف یک مسیر رفت و آمد بتنی و درختان در اطراف آن

این نوع چراغ‌ها برای روشنایی مسیر و درختان بلند مناسب است و بر روی زمین قرار گرفته می‌شود. ظاهر این چراغ‌ها دایره‌ای شکل بوده و به طور مستقیم داخل زمین نصب می‌شوند.

 

چراغ هارد اسکیپ

نورپردازی یک محوطه با نیمکت سنگی حلالی و سایبان چتری خاکستری رنگ

چراغ‌های هارد اسکیپ بسیار بادوام هستند و به راحتی می‌توان آن‌ها را از چشم‌انداز پنهان کرد. این چراغ از نظر معماری بسیار مفید بوده و برای مکان‌هایی مانند: صندلی‌های نیمکت، دیوارهای بنایی، جزیره آشپزخانه، طاقچه و … کاربرد دارد.

 

چراغ فانوسی

نورپردازی محوطه با چراغ های فانوسی دور تا دور استخر مستطیلی در حیاط

نورپردازی استخر علاوه بر ایجاد جذابیت بصری، آرامش و امنیت را در شب برای شما مهیا می‌سازد. چراغ فانوسی مناسب برای استفاده در استخر، چاه و نهرهای حیاط است. ما در مقاله‌ای در سایت معمارنو، راهنما کامل برای روشنایی در طراحی استخر را آموزش داده‌ایم.

 

چراغ‌های فلاشر محوطه

نورپردازی مسیر سنگ فرش تقاطعی شکل یک محوطه چمنی با باغچه زیبا

این نوع چراغ مناسب برای روشنایی محوطه پیاده‌روی بوده و حجم وسیع را روشن می‌کند. محل قرارگیری این چراغ‌ها، در مسیر رفت و آمد بوده و زیبایی خاص به محوطه شما می‌دهد.

 

چراغ آویزی

نورپردازی محوطه با چراغ های آویز زیبای طلایی رنگ از شیروانی خانه

چراغ آویزی برای نمایش برجسته لبه‌های حیاط مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین ممکن است از این چراغ برای محوطه‌سازی جاده یا منطقه برای نمایش پوشش گیاهی استفاده شود.

 

انواع مدل نورپردازی محوطه

نورپردازی محوطه با کفپوش طوسی رنگ و طراحی فضای سبز با گیاهان مختلف

در بالا با انواع چراغ که برای روشنایی محوطه کاربرد دارد، آشنا شدیم و دانستیم که هرکدام از آن‌ها برای چه مکانی مناسب است. نورپردازی مناسب ایمنی شما را در اطراف باغ تضمین کرده و از خطرات احتمالی مانند پله‌ها و شیب‌های محوطه جلوگیری می‌کند. همچنین برای نمایش بهترین امکانات باغ شما مناسب است. حال می‌خواهیم با شناخت انواع مدل نورپردازی، بهترین منظره را داشته باشیم:

 

نورپردازی مسیر

نور پردازی محوطه مسیر با کفپوش طوسی با بوته ها و درختچه هایی در اطراف آن

در این مدل از چراغ‌های مسیر برای روشنایی استفاده می‌شود. این مدل نورپردازی، یکی از مرسوم‌ترین و پرطرفدارترین مدل‌ روشنایی بوده که مناسب برای مسیرهای تردد و حفط ایمنی افراد است. نورپردازی مسیر می‌تواند مسیر عبور را به افراد نشان دهد و یک راهنما مناسب برای ادامه مسیر است.

 

نورپردازی به سمت بالا

نورپردازی محوطه خانه ای با چراغ های رو به بالا روی دیوار های آن و مسیر ورودی سنگ فرش

در این مدل نورپردازی، چراغ‌های نقطه‌ای را داخل درختان و ارتفاع‌های مختلف تعبیه می‌کنند تا به زیباترین شکل ممکن نمایش داده شود. این مدل نورپردازی می‌تواند از نظر روشنایی و میزان مساحتی که پوشش می‌دهند متفاوت باشد.

 

نورپردازی به پایین

نورپردازی محوطه ی یک خانه با چراغ های رو به پایین روی دیوار های آن و حفاظ های بوته ای اطراف خانه

در این مدل نورپردازی، چراغ را به دیوار، نمای ساختمان یا درخت متصل می‌کنند. این مدل برای برجسته کردن نورپردازی نمای ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. نورپردازی به پایین، یک ناحیه روشنایی مستقیم در پایه وسیله‌ای که چراغ را به آن متصل کرده‌اید، ایجاد می‌کند. امروزه این روش در نورپردازی نمای مدرن، بسیار مورد استقبال طراحان قرار گرفته است.

 

نورپردازی سایه نما

نورپردازی محوطه ی یک حیاط به صورت سایه نما و سایه ی درخت کاج روی دیوار

در این مدل نورپردازی، با استفاده از نور ملایم و روشن کردن پس زمینه، سایه‌های زیبا بر روی دیوار یا نمای ساختمان ایجاد می‌شود. هرچه مقدار نور ایجاد شده دارای زاویه کمتر باشد، اندازه سایه بزرگتر است. این روش در طراحی نورپردازی نمای کلاسیک بسیار مناسب است.

 

نورپردازی دیواری

نورپردازی دیواری یک محوطه با چراغ های وال واشر زرد رنگ روی دیوار چوبی

در مدل نورپردازی دیواری از چراغ وال واشر برای درخشندگی ملایم و محیطی استفاده می‌شود. این چراغ بر روی دیوار نصب شده و محیط کمی را به نمایش می‌گذارد.

 

نورپردازی مهتابی

نورپردازی محوطه به صورت مهتابی و پنهان روی درختان کنار یک پیاده رو

در این مدل نورپردازی لامپ‌های ساده و مهتابی را در بالای درخت نصب می‌کنند تا علاوه بر روشن شدن فضا، درختان را به زیبایی هرچه تمام‌تر نمایش دهند.

 

چه مکان‌هایی احتیاج به نورپردازی دارند؟

نورپردازی محوطه با چراغ هایی در لا به لای شمشاد های کنار مسیر پیاده روی

در بالا آموختیم که چگونه و با استفاده از چه تجهیزاتی، نسبت به روشنایی محوطه اقدام کنیم. به طور کلی 3 هدف اصلی نورپردازی عبارتند از: نورپردازی ایمنی برای جلوگیری از ورود پرندگان و بهبود رفت و آمد، نورپردازی منظره برای برجسته‌سازی ویژگی‌های باغ و نورپردازی برجسته برای تمرکز بر چشم‌انداز بزرگ. بنابراین تمام مواردی که شامل این 3 ویژگی است، به روشنایی نیاز دارد. حال اجازه دهید تا بهترین گزینه‌های روشنایی حیاط خانه را مشخص کنیم.

 

نورپردازی محوطه با چراغ های سفید و زرد در میان درختان و اطراف مسیر رفت و آمد

از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مسیرهای رفت و آمد
  • مجسمه‌ها و اشیا
  • درختان، بوته و پوشش‌های گیاهی
  • محل تجمع افراد
  • پله‌ها
  • ورودی و خروجی ساختمان

 

ایده برای نورپردازی محوطه

نورپردازی محوطه با چراغ های زرد روی دیوارهای اجری با فضای سبز اطراف

لوازم مورد استفاده برای نورپردازی در محوطه، از شمع تا چراغ‌های نقطه‌ای با قدرت بالاست که می‌تواند جلوه‌ای از عظمت یک باغ را به زیبایی نمایان کند. سبک نورپردازی که انتخاب می‌کنید تا حد زیادی به اندازه فضای بیرونی شما بستگی دارد. حیاط‌های کوچک‌تر یا فضای نشیمن خصوصی در باغ که دور از پریز برق قرار دارند، می‌توانند از راه‌حل‌های ساده مانند چراغ‌های خورشیدی، مشعل‌های کوچک خانگی و فانوس که نیازی به برق ندارند، استفاده کنند.

 

نورپردازی محوطه ی یک فضای نشیمن در حیاط با ریسه ها، باربیکیو، میز و چند صندلی

فضاهای نشیمن در فضای باز مانند ایوان و حیاط می‌توانند از گزینه‌های روشنایی با ولتاژ بالا مانند چراغ‌ و ریسه استفاده کنند. صرف نظر از اندازه فضای بیرونی شما، نورپردازی استراتژیک می‌تواند، محوطه شما را با حداقل تلاش و هزینه مناسب، به یک پناهگاه دنج در فضای باز تبدیل کند. ایده‌های زیر نمونه‌هایی از گزینه‌های ساده برای حیاط سازی ساده و شیک است:

 

نورپردازی محوطه با چند ظرف شیشه ای پر از ریسه هایی با چراغ های کوچک و نور زرد

اضافه کردن یک شیشه بزرگ پر از ریسه‌های برق، راهی آسان و سریع برای روشن کردن گوشه تاریک از حیاط خلوت مانند فضای آبنما و آلاچیق شماست. می‌توانید یکی از این شیشه‌ها را روی میز گذاشته و یا در وسط میز ناهارخوری قرار دهید تا میز شما روشن شود. این چراغ‌ها را به‌راحتی می توان جابجا کرد و نور بیشتری را به مناطق مورد نیاز اضافه کنید.

 

نورپردازی محوطه با توپک های ریسه ای آویزان از درخت و چند صندلی زیر آنها

توپک‌های ریسه‌ای یک گزینه عالی برای جذابیت و نورپردازی سقف حیاط خلوت شماست. می‌توانید با مقداری الیاف و ریسه آن‌ها را گره بزنید و در اطراف درختان قرار دهید.

 

نورپردازی محوطه با ریسه کشی و چند مبل و صندلی طوسی برای نشستن رو به منظره ی جنگل

استفاده از لامپ‌های کوچک برای ریسه‌کشی محوطه، فضای محوطه را مدرن کرده و برای محیط را برای میزبانی مناسب می‌کند.

 

نورپردازی محوطه با استفاده از ریسه کشی دور تنه و شاخه های یک درخت و جلوه ی زیبای آن

استفاده از ریسه‌های برقی در نورپردازی راه پله و دور گیاهان، جذابیت و درخشش نور را در روز و شب نمایان می‌کند.

 

پیشنهاد می‌کنیم مقاله نقش پله در محوطه‌سازی و معرفی مدل‌های پله بیرون ساختمان را مطالعه فرمایید.

نورپردازی محوطه با استفاده از چراغ های خورشیدی و خطی زرد رنگ روی مسیر رفت و آمد

چراغ‌های خورشیدی برروی زمین نصب می‌شوند و برای مشخص کردن مسیر رفت و آمد بسیار کاربردی و زیبا است.

 

نورپردازی محوطه با چراغ های فانوسی آویزان شده از درخت

چراغ‌های فانوس شیشه‌ای بدون نیاز به سیم‌کشی بوده و آن‌ها را می‌توان از شاخه‌های درختان آویزان کرد.

 

نورپردازی محوطه به صورت طنابی در کنار مسیر پیاده رو با بوته های گل قرمز

با استفاده از روشنایی به سبک طناب بر روی زمین، جلوه‌ای فوق العاده را رقم بزنید.

 

جمع‌بندی

نور پردازی محوطه یک خانه با سقف شیروانی و دو درخت جلوی آن با حیاط چمنی

محوطه بیرونی خانه شما محیط امن و مناسب برای گذراندن اوقات فراغت است. یکی از روش‌های رایج برای ایجاد زیبایی در طراحی محوطه بیرونی شما، استفاده از نورپردازی است. با انجام نورپردازی صحیح و اصولی، می‌توانید از فضای موجود محوطه بیشترین استفاده را کنید. همچنین ابتکار و خلاقیت در انجام این کار باعث می‌شود که نمای خانه و دیگر اجزای آن به زیبایی مشخص شود. نورپردازی محوطه به صورت صحیح، علاوه‌بر کارایی و حفظ امنیت، بر ارزش ساختمان شما اضافه می‌کند. برای مطالعه بیشتر در مورد نورپردازی محوطه، پیشنهاد می‌کنیم مقاله سایت ylighting را مطالعه کنید.