همه چیز درباره نمای دیوار حیاط با آجر

حیاطی با دیوار خمیده یا منحنی آجری و درختان سبز

آجر یکی از قدیمی‌ترین مصالح ساختمانی است که از زمان‌های دور تا کنون استفاده از آن برای ساخت و ساز رایج بوده است. با گذر زمان آجر نیز همانند سایر موارد دستخوش تغییر و تحولاتی شده که ثمره این تحولات وجود انواع و اقسام متنوع آجر با کاربرد‌های متفاوت است. آجر نما یکی از اشکال پرکاربرد این متریال بوده که این روزها دوباره مورد توجه مردم قرار گرفته و هم برای طراحی داخلی و هم خارجی ساختمان و حیاط مورد استفاده قرار دارد. طراحی نمای دیوار حیاط با آجر از قدیم در معماری ایران مرسوم بوده و امروزه نیز با این سبک کاربرد با شیوه‌‌های نوین‌تر مورد اجرا قرار می‌گیرد.

 

سوالات متداول:

فرآیند طراحی نمای دیوار حیاط با آجر به چه صورت انجام می‌شود؟

1. با به کارگیری ملات سیمان 2. با استفاده از روش آجر نمای دوغابی 3. با استفاده از چسب


آجرهای مناسب برای طراحی دیوار حیاط کدامند؟

1. آجرنما پلاک 2. آجر نمای شاموتی 3. آجر نما کرکره‌ای 4. آجر نما حصیری 5. آجر نما لعابی 6. آجرنما روستیک 7. آجرنما نسوز 8. آجرنما ترکیبی


در طراحی نمای دیوار حیاط با آجر چه رنگ‌هایی را به کار ببریم؟

در طراحی نمای دیوار حیاط با آجر، انواع رنگ‌های، قهوه‌ای، قهوه‌ای روشن، نارنجی، نارنجی تیره، نارنجی روشن، نارنجی با بافت‌های ریز و درشت، خاکستری و سفید مناسب هستند.

 

حیاطی با دیوار آجرنمای منحنی و چهار گلدان سیمانی قرار گرفته زیر دیوار

در این مقاله ما تصمیم داریم در رابطه با انواع آجر نما مخصوص طراحی دیوار حیاط و موضوعات مرتبط با آن صحبت کنیم. اگر شما هم در ردیف علاقمندان به طراحی نما با آجر بوده و اکنون قصد طراحی دیوار حیاط خود را دارید، توصیه می‌کنیم تا انتهای مطالب به همراهی خود با ما ادامه داده و از اطلاعات ارائه شده بهره ببرید.

 

فرایند اجرا و نصب آجر نما بر روی دیوار حیاط و ساختمان 

حیاطی با دیوار آجرنمای منحنی و دیوارپوش چوبی با کفپوش سنگ‌ریزه

همانطور که متوجه شدید آجر نما جزو متریال‌های زیبا و جذاب برای نماسازی است. منتهی جذابیت و زیبایی این متریال با نحوه نصب آن، رابطه مستقیم دارد. به نحوی که هر چقدر کیفیت اجرا بالا باشد، زیبایی و جذابیت آن نیز بیشتر می‌شود.

قبل از آنکه به سراغ معرفی روش‌های رایج اجرای آجر نما روی دیوار حیاط برویم باید متذکر شویم که پس از پایان هر کدام از روش‌های انتخابی، بهتر است سطح دیوار را کامل شستشو داده تا هر نوع آلودگی ناشی از اجرا، قبل از خشک شدن بر سطح نما از بین برود. برای نصب آجر نما بر روی دیوار حیاط و ساختمان روش‌هایی مختلفی وجود دارد که در ادامه مطالب به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

 

نصب آجر نما با به کارگیری ملات سیمان بر روی دیوار حیاط

حیاطی با نمای دیوار آجری در طیف رنگی قهوه‌ای

در این فرایند ابتدا با استفاده از سیمان و ماسه نرم یک دوغاب مناسب آماده کرده و سپس آجر را با نظم و دقت بسیار بالا در یک ردیف چیده و آنگاه دوغاب را پشت آن‌ها ریخته می‌شود. این روش قدیمی‌ترین و در عین حال ساده‌ترین روش نصب آجر نما در حیاط سازی ساده و شیک است. منتهی دارای یک سری معایبی نظیر دور ریز ملات زیاد و‌ کثیفی آجرها است که زحمت کار را بیشتر می‌کنند‌.

 

نصب آجر نما با استفاده از روش آجر نمای دوغابی

نصب آجر با دوغاب به دیوار حیاط توسط نصاب

آجر نمای دوغابی، یک نوع متریال خاص است که برای نصب آجرهای نما روی دیوار حیاط و ساختمان کاربرد دارد. این متریال ضخامت کمی داشته و به صورت دوغاب بر پشت آجر نما ریخته می‌شود. به این ترتیب آجر را روی سازه دیوار نصب و مورد اجرا قرار می‌گیرد.

 

نصب آجر نما بر روی دیوار حیاط با استفاده از چسب

نصب آجر بر روی دیوار حیاط با چسب توسط نصاب

برای نصب آجر نما بر روی دیوار حیاط با چسب، نیاز به یک نوع چسب خاص به نام چسب هندی است. این روش اجرای آجر نما نیاز به دقت بسیار بالایی دارد و باید به نحوی صورت بگیرد که تمام سطح آجر آغشته به چسب شود. اگر کل سطح آجر را چسب فرا نگیرد، کیفیت نصب و اجرا پایین آمده و آجر به درستی در محل خود چسب نمی‌شود‌.

معمولا حجم چسب زیر کار باید حداقل ۳ و حداکثر ۷ میلی‌متر باشد و همچنین فرایند بند کشی نیز باید کاملا ایده‌آل و استاندارد پیش برود. زیرا در غیر این صورت رطوبت ناشی از بارش برف و باران به سطح زیر آجر رخنه کرده و منجر به رها شدن آن از روی دیوار حیاط و ساختمان می‌شود. نکته مهم دیگر در رابطه با روش نصب آجر به دیوار با استفاده از چسب این است که نوع چسب و آجر نما باید به نحوی انتخاب شوند که با یکدیگر سازگار باشند.

 

چه نوع آجری برای طراحی دیوار حیاط مناسب است؟

حیاطی با نمای دیوار آجری و سنگی با باغچه‌ای در حاشیه دیوار با دیوار کوتاه آجری

همانطور که مستحضر هستید، آجر یکی از مصالح مناسب برای طراحی و پوشش دیوار در حیاط سازی مدرن و سنتی است. منتهی هر نوع آجری مناسب برای نماسازی دیوار حیاط نیست. به عبارت دیگر برای طراحی نمای دیوار حیاط با آجر فقط انواع خاص این متریال کاربردی هستند. همچنین آجرهای مناسب برای نمای دیوار حیاط و ساختمان نیز هر کدام ویژگی‌های متفاوتی از یکدیگر دارند که تقسیم‌بندی آن‌ها نیز قالبا بر حسب همان ویژگی‌های آن‌ها صورت می‌گیرد.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله همه چیز درباره دیوار حیاط مدرن را مطالعه فرمایید.

 

رایج‌تربن آجرهای مناسب برای نمای دیوار حیاط و ساختمان به شرح زیر است.

 

آجرنما پلاک

حیاط سبزی با نمای دیوار آجری به رنگ قهوه‌ای و نیمکت چوبی

اگر شما به دنبال انتخاب آجر نمای مقاوم در برابر تغییرات آب و هوایی برای حیاط خود هستید، باید بگویم که آجرنما پلاک دارای ویژگی مورد نظر بوده و در برابر تغییرات آب و هوا بسیار مقاوم است و در معرض سرما زدگی، نفوذ رطوبت، حریق و آتش سوزی، شوره زدگی و تغییر رنگ با نور خورشید نیست. خاک رس مواد پایه برای ساخت این آجر بوده و تولید کنندگان این مدل آجرنما را در رنگ‌های نارنجی، زرد و قهوه‌ای روانه بازار می‌کنند.

آجر نما قزاقی، یکی از مدل‌های رایج آجرنما پلاک است که استفاده زیادی در طراحی نمای دیوار حیاط و ساختمان دارد. این نوع آجر نیز در تنوع رنگی خوب با ابعاد و ضخامت مختلف تولید شده و اکنون در مراکز فروش مصالح ساختمانی در دسترس شما قرار دارد.

 

آجر نمای شاموتی

حیاطی با میز و صندلی فلزی مشکی، دیوار آجرنما و درب فلزی مشکی

آجرنما شاموتی مخصوص نما در شمار آجرهای نسوز بادوام قرار دارد و در رنگ (قهوه‌ای روشن، قهوه‌ای اخرایی، قهوه‌ای تیره، نارنجی، نارنجی تیره، زرد و زد متمایل به نارنجی)، اشکال (مربع و مستطیل) و ابعاد مختلف روانه بازار می‌شود. به این ترتیب اگر شما دوست دارید نمای دیوار حیاط خود را با استفاده یک نوع آجر نمای مقاوم با رنگ دلخواه طراحی کنید، ما این مدل آجر نما را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

 

آجر نما کرکره‌ای

 نمای دیوار حیاط آجری قهوه‌ای با کفپوش چمن و درخت کاج

به جرات می‌توانیم بگوییم که آجر نمای دیوار کرکره‌ای، یکی از زیباترین و همچنین پرطرفدارترین آجرهای مناسب برای نمای دیوار حیاط و ساختمان است. متریال اولیه برای تولید این محصول خاک نسوز بوده و از این رو کاملا ضد حریق است. شایان ذکر است که این مدل آجر می تواند دما را تا ۱۰۰۰ درجه سانتی‌گراد را تحمل کند.

بنابراین در صورت وقوع آتش سوزی علاوه‌بر آن که مانع از پیشروی آتش‌سوزی می‌شود، بافت و ظاهر خود را نیز حفظ می کند. همچنین این نوع آجر یک نوع عایق دما و رطوبت بوده و هرگز شوره نمی‌زند. همچنین جهت پیشگیری از هدر رفت انرژی در همه فصول سال نیز عملکرد ایده‌آلی دارد.

 

حیاطی با نمای دیوار آجری، باغچه‌ای در حاشیه دیوار و کفپوش چمن

دیگر ویژگی قابل ذکر برای این محصول مقاومت و طول عمر بالا بوده و به کار بردن آن استحکام دیوارهای شما را در کنار افزایش زیبایی نیز در پی دارد. همچنین دارای تنوع رنگی خوبی بوده و در رنگ‌های تیره، قهوه‌ای و مایل به قرمز روانه بازار می‌شود. با توجه به موارد ذکر شده باید متذکر شویم که این نوع آجر نیز جزو آجرهای مناسب برای طراحی دیوار حیاط به شکل خاص است و انتخاب آن برای منظور فوق جلوه‌ای خاص و گرم به نمای دیوار و منظره حیاط شما خواهد بخشید‌.

 

آجر نما حصیری

حیاطی با دیوار آجری حصیری قهوه‌ای و کفپوش سرامیکی با طرح آجر

همانطور که از عنوان اختصاص یافته برای آجر نما حصیری مشخص است، بافت و ساختار این محصول به نحوی صورت گرفته است که ظاهری مشابه با حصیر دارد. این نوع آجر نما نیز تنوع خوبی در رنگ و طرح دارد و اگر شما می‌خواهید نمای دیوار حیاط با آجر را به شکل خاص و منحصر به فرد طراحی کنید؛ تنوع بالای طرح و رنگ این محصول این موقعیت را به راحتی برای شما فراهم خواهد کرد‌.

 معمولا این نوع آجر به حالت لعابی تولید می‌شود از این رو قرار گرفتن طولانی مدت آن در مجاورت نور خورشید هیچ نوع تغییری در بافت و رنگ آن ایجاد نمی‌کند. آجر نما حصیری نیز جزو آن دسته از آجرهایی است که جذابیت زیادی دارد و قاب دیوار حیاط را بسیار زیبا و چشم نواز می‌کند.

 

آجر نما لعابی

نمای دیوار حیاط آجری لعاب‌دار به رنگ نارنجی

آجر نمای لعابی از نظر ترکیبات و فرایند ساخت همانند آجرهای معمولی است. منتهی فرایند ساخت آن، یک مرحله اضافی‌تر نسبت به آجرهای معمولی دارد. به نحوی که پس از ساخت، یک لایه لعاب نیز بر روی آن قرار می‌گیرد. به همین دلیل به نام آجر لعابی خوانده می‌شود.

لعاب علاوه‌بر آن که موجب افزایش مقاومت این آجر نسبت به آجرهای معمولی می‌شود جلوه و شمایل زیبایی نیز به آن می‌بخشد. به این ترتیب در طراحی نمای دیوار حیاط گزینه‌ای مناسبی بوده و جلوه جذابی به دیوارها و حیاط می‌دهد.

 

 حیاطی با نمای دیوار آجر لعاب‌دار به رنگ نارنجی و صفحات فلزی قهوه‌ای

البته ویژگی‌های مثبت پوشش لعاب بر روی آجر فقط به موارد ذکر شده خلاصه نمی‌شود. زیرا به عنوان یک لایه محافظ نیز عمل کرده و به نوعی دوام و ثبات در این آجر را تا حد قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌دهد.

از این رو یکی از ویژگی‌های مفیدی که برای آجر نما لعابی می‌توانیم ذکر کنیم مقاومت بالا است. آجر لعابی در برابر تغیرات آب و هوا بسیار مقاوم بوده و رطوبت قادر به نفوذ در بافت آن نیست. به این ترتیب در معرض سرما زدگی و فرسایش قرار ندارد.

 

حیاطی با گل‌های بنفش، زرد و قرمز و دیواری با نمای آجری

حتی قرار گرفتن در مجاورت مواد شیمایی نیز آسیبی به بافت و ظاهر این محصول نمی‌زند. در کنار تمام مزیت‌هایی که برای آجرنما لعابی ذکر کردیم، تنوع رنگ را نیز باید نام ببریم. همانطور که ملاحظه می‌فرمایید آجرنما لعابی جزو ایده‌ال‌تربن آجرها جهت طراحی نمای دیوار حیاط بوده و مطمئنا درصد زیادی از توقعات شما را برآورده کرده و انتخاب آن نمای جذاب، زیبا و مقاوم به دیوارهای حیاط شما خواهد بخشید‌.

 

آجرنما روستیک

حیاطی با نمای دیوار آجری در طیف رنگی قهوه‌ای با درب چوبی کرمی

آجرنما روستیک نیز یکی دیگر از آجرهای نسوز است که علاوه‌بر نمای بیرونی ساختمان و دیوار حیاط برای طراحی و دکوراسیون نمای داخلی نیز قابلیت استفاده دارد. هر چند که ابعاد و اندازه این مدل آجر نما همانند دیگر آجرها است.

اما از نظر شکل ظاهری دارای تفاوت‌هایی نسبت به دیگر آجرها بوده و یک سری ناهمواری‌ها در سطح آن وجود دارد. لازم به ذکر است که ناهمواری‌های موجود بر سطح این آجر جلوه و نمای بسیاری زیبایی را دیوار حیاط می‌دهد. به همین دلیل استقبال از این نوع آجر خوب بوده و طرفداران خاص خود را دارد.

 

آجرنما نسوز

حیاطی با دیوار آجرنما با صفحات چوبی و فلاورباکس آویز به دیوار

اگر به دنبال خرید و انتخاب پرطرفدارترین و همچنین بهترین و پرکاربردترین آجرنما برای دیوار حیاط و ساختمان خود هستید، ما آجرنما نسوز را به شما معرفی می‌کنیم‌. بالاترین سطح مقاومت در برابر دما و حرارت در بین آجرهای نما متعلق به این نوع بوده و می‌توان گفت که یک ضد حریق بی نقص است. به همین دلیل امروزه این نوع آجر جزو مصالح پرکاربرد ساختمان‌سازی بوده و علاوه بر نمای دیوار حیاط و ساختمان در دیگر پروژه‌های ساخت و ساز نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به عبارت دیگر آجرنما نسوز دارای عملکردی شبیه عایق‌های حرارتی بوده و مانع از اتلاف انرژی در ساختمان می‌شود. بنابراین یک روش مناسب برای عایق کاری نمای ساختمان می‌باشد. البته مقاومت این نوع آجر فقط مختص به دما و حرارت نیست. بلکه در برابر رطوبت نیز عملکرد قابل تحسینی دارد و قرار گرفتن در محیط باز و برف و باران منجر به پوسیدگی و فرسایش آن نمی‌گردد.

 

آجرنما ترکیبی

حیاطی با نمای دیوار آجری قهوه‌ای تیره و صفحات چوبی

آجرنما نیز همانند دیگر مصالح مناسب برای طراحی نمای ترکیبی ساختمان و دیوار حیاط، قابل اجرا است. در واقع در صورت تمایل شما می‌توانید به جای استفاده از یک نوع آجرنما برای طراحی دیوار، دو یا چند نوع آن را به صورت ترکیبی به کار ببرید. همچنین استفاده از دیگر متریال‌ها نظیر انواع سنگ نما، فلز، رنگ، چوب و غیره نیز به صورت ترکیبی با آجرنما قابل اجرا بوده و شما می‌تواند با استفاده از این ترفند، طرح‌های جذاب، شیک و کاملا خلاقانه برای نمای مدرن و یا برای دیوار حیاط سنتی مورد اجرا قرار بدهید.

 

حیاطی با نمای دیوار آجری و صفحات پوشش دیوار چوبی سفید با گیاهان رونده

به هر حال طراحی نما به منظور زیباسازی آن صورت می گیرد و لازم نیست که شما خود را درگیرو‌بند اما و اگرها قرار دهید. بلکه می‌توانید همواره به دنبال نوآوری بوده و به جای انتخاب سبک‌های کلیشه‌ای و تکراری با ترکیب آجر نما و دیگر متریال‌ها با یکدیگر برای خود صاحب سبک شوید.

 

بهترین رنگ‌ها برای طراحی نمای دیوار حیاط با آجر 

حیاطی با دیوار آجرنما و کفپوش سنگ‌ریزه و سرامیکی با گل‌های یاسی رنگ

همانطور که در مطالب قبلی نیز اشاره کردیم، تنوع آجرهایی که برای طراحی نمای دیوار ساختمان و حیاط قابل استفاده هستند، نسبت به گذشته بسیار فزونی‌یافته و اگر شما برای طراحی دیوار حیاط، خود آجر را بیشتر می‌پسندید، باید بگویم که در انتخاب رنگ دست شما کاملا باز است.

اما باید متذکر شویم که تنوع آجرهای نما از نظر رنگ‌بندی نیز نسبت به قبل تا حد زیادی افزایش یافته است. به نوعی که در حال حاضر آجرهای نمای موجود در بازار دارای بیش از ۱۰۰ رنگ هستند. منتهی نکته‌ای که شما جهت انتخاب رنگ برای نمای دیوار حیاط با آجر باید به آن توجه کنید حفظ تعادل نمای کلی ساختمان است.

 

حیاطی با نمای دیوار آجری و نیمکت فلزی مشکی با گلدان‌های آویز به دیوار آجری

به عبارت دیگر باید سعی کنید، رنگی که برای دیوار حیاط انتخاب می‌کنید با رنگ نمای ساختمان در تضاد نباشد. همچنین همخوانی رنگ دیوار آجر و دیوار و کف حیاط نیز مهم بوده باید در محاسبات و تصمیم‌گیری‌های شما لحاظ شود. به این ترتیب انتخاب بهترین رنگ آجر نما از بین صدها رنگ موجود باید متناسب با نمای ساختمان، ساختار دیگر المان‌های حیاط و سلیقه شخصی شما صورت بگیرد. 

 

حیاطی با دیوار آجرنما و سنگ در قسمت ورودی با گل‌های صورتی رونده

در حال حاضر پر کاربرد ترین رنگ آجر نما برای دیوار شامل موارد زیر است:

  •   قهوه ای
  •   قهوه ای روشن
  •   نارنجی
  •   نارنجی تیره
  •   نارنجی روشن
  •   نارنجی با بافت‌های ریز و درشت
  •   خاکستری
  •    سفید

 

ویژگی‌های آجرهای مناسب نمای دیوار حیاط 

حیاطی با کفپوش چمن و نمای دیوار آجری در رنگ نارنجی و قهوه‌ای

طراحی نمای دیوار حیاط با آجر همواره در کشور ما مورد توجه بوده است. به هر حال این امر بنابر دلایلی خاص صورت می‌گیرد و یک اتفاق تصادفی نیست‌. آجر به دلیل داشتن بافتی گرم و طبیعی در زیبایی‌شناسی محیط تاثیر زیادی دارد.

بی‌شک شما نیز می‌دانید که در طراحی نمای دیوار، مهمترین اصل نوع مصالح بوده و هر چقدر که مصالح انتخابی دارای کیفیت و جذابیت باشد نتیجه بر روی نمای دیوار نیز بیش از بیش جلوه نمایی می‌کند. آجر نما یکی از بهترین و قدیمی‌ترین مصالح کاربردی برای نماسازی است که همواره مورد توجه قرار دارد.

 

حیاطی با نمای دیوار آجری و دو صندلی سفید فلزی با کفپوش چمن

این محصول دارای ویژگی‌های خاص و منحصر به فردی بوده و همین ویژگی‌ها موجب شده در صنعت ساخت و ساز از جنبه‌های مختلف مورد تایید صنعت گران این حرفه قرار بگیرد. همانطور که مستحضر هستید نمای دیوار حیاط و همچنین ساختمان همواره در معرض عوامل محیطی گوناگونی قرار دارد.

به این ترتیب تمامی متریال‌هایی که برای نماسازی کاربرد دارند، به نوعی با درجات مختلف در برابر نوسان آب و هوا مقاوم هستند که آجرهای مناسب نمای نیز از این قاعده مستثنی نیستند. به طور کلی مهمترین ویژگی‌‌های آجرهای نما شامل موارد زیر است.

 

مقاوم در برابر نفوذ رطوبت 

حیاطی با نمای دیوار آجری و درب چوبی با دو باغچه در دو طرف

آجرهای نمای به کار رفته در دیوار حیاط همواره در مجاورت برف و باران بوده و رطوبت ناشی از برف و باران قدرت نفوذ و تخریب بافت آن‌ها را ندارد.

 

دارای تنوع رنگی بالا

حیاطی با نمای دیوار آجری به رنگ قهوه‌ای با کفپوش چمن

دیگر ویژگی آجرهای نما، تنوع رنگی بالا است و طرفداران این محصول گزینه‌های زیادی برای انتخاب رنگ دارند. بنابراین فقدان رنگ مناسب هرگز دلیل عدم استفاده این نوع متریال برای نماسازی نیست.

 

مقاوم در برابر گرما 

حیاطی با دیوار آجرنما و میز و صندلی چوبی سفید با کفپوش چمن

دیگر ویژگی آجرهای نما مقاومت بالا در برابر حرارت است. تابش مستقیم نور خورشید با حرارت بالا موجب تغییر رنگ و کاهش دوام و طول عمر این متریال بر روی دیوار حیاط نمی‌شود. همچنین در صورت وقوع آتش‌سوزی نیز برای مهار آن عملکرد مفیدی دارند.

 

استحکام و مقاومت بالا

حیاطی با گل‌های سفید و نمای دیوار آجری به رنگ سفید و قهوه‌ای روشن

آجرهای نما به طور کلی ساختار مقاوم و مستحکمی دارند. اما برخی از مدل‌های آجر نما با استفاده از تکنولوژی نانو ساخته می‌شوند که این قبل بسیار مقاوم بوده و از طول عمر قابل ملاحظه‌ای برخوردار است و در معرض خوردگی و فرسایش قرار ندارند.

 

مقاومت فشاری زیاد

حیاطی با دیوار آجرنمای قهوه‌ای و کفپوش سنگی

دیگر ویژگی قابل ذکر در رابطه با آجرهای نما داشتن مقاومت فشاری است که این ویژگی نیز مزید بر علت شده و توجه‌ها را بیشتر به سمت این متریال جلب کرده است.

 

وزن سبک

حیاطی با میز و دو صندلی فلزی مشکی، آب‌‍نمای سفید و نمای دیوار آجری قهوه‌ای

آجرهای نما دارای وزن سبکی هستند و به همین دلیل انتخاب و استفاده از آن‌ها در نمای ساختمان و دیوار حیاط منجر به افزایش بار وارده بر آن‌ها نمی‌شود.

 

فرایند نصب و اجرای آسان

حیاط آشپزخانه‌داری با دیوار آجرنما، درب چوبی و میز و صندلی آهنی فرفورژه

نصب آجرهای نما بر روی دیوار ساختمان و حیاط، جزو هنرهای راحت و جذاب است. به عبارت دیگر استاد‌کاران این حرفه و معماران به راحتی آجرها را بر روی نما به کار می‌گذارند و وزن سبک این آجرها نیز مزید بر علت شده و فرایند اجرا را راحت‌تر می‌کند.

البته باید متذکر شویم که اگر شما ترجیح می‌دهید نصب و اجرای آجر بر روی نمای دیوار حیاط را خودتان انجام دهید، باید تجربه و مهارت کافی برای این کار را داشته باشید. زیرا عدم اجرای صحیح آجر نما منجر به لق‌شدگی و بی کیفیتی نما می‌شود.

 

عایق دما 

حیاطی با دیوار آجرنمای قهوه‌ای با زیرسازی سنگی و کفپوش چمن

آجر نما عایق دما بوده و منجر به پیشگیری از  اتلاف انرژی می‌شود.

 

هزینه مورد نیاز برای طراحی نمای دیوار حیاط با آجر چقدر است؟

حیاطی با نمای دیوار آجری و کفپوش چمن و باغچه بزرگ

جهت محاسبه هزینه مورد نیاز برای آجرنما دیوار حیاط، معیارهای مختلفی نقش دارند و باید در محاسبات شما لحاظ شوند. تنوع زیاد آجرهای نما، تنوع کیفیت در آن‌ها را نیز در پی داشته و به این ترتیب، هر چقدر که کیفیت آجر انتخابی بالاتر باشد به طبع قیمت و هزینه خرید نیز بالاتر خواهد رفت.

زیرا تهیه محصول با کیفیت بالا مستلزم صرف هزینه بیشتر است. به عنوان مثال هر چقدر مدت زمان پخت آجر زیاد طول بکشد و بیشتر حرارت ببیند با کیفیت‌تر خواهد شد. به این ترتیب انرژی مورد نیاز برای فرآیند پخت نیز بیشتر می‌شود.

 

حیاطی با دیوار آجرنما و داربستی فلزی برای رشد گیاهان رونده

همچنین نوع بسته‌بندی آجر( با کارتن و بدون کارتن فقط با پلاستیک) و محل خرید نیز از جمله مواردی هستند که در هزینه تاثیر می‌گذارند. به عنوان مثال اگر یک کارخانه آجر پزی در شهر شما موجود باشد و آجر انتخابی شما نیز متعلق به همین کارخانه باشد، مسلما شما متحمل پرداخت هزینه‌های حمل و نقل کمتری می شوید.

در نتیجه نسبت به دیگر هموطنانی که در نقاط دورتر قرار دارند، هزینه کمتری برای نماسازی دیوارهای حیاط و نمای ساختمان خود با همان نوع آجر خرج خواهید کرد. دیگر موارد موثر بر هزینه آجرنما کردن دیوار حیاط رنگ آجر، ابعاد آجر، درصد نسوز بودن آجر، وزن آجر روی دیوار،  ابعاد دیوار حیاط و محل مورد نظر برای نماسازی است‌.

 

جمع‌بندی: انتخاب متریال‌ زیبا و جذاب برای نمای دیوار حیاط با آجر

 نمای دیوار حیاط آجری قهوه‌ای و باغچه‌ای با دیواره کوتاه آجری

با توجه به مطالب ارائه شده، می‌توان نتیجه گرفت که استفاده از آجر برای نمای دیوار حیاط علاوه بر تزیین حیاط خانه موجب گرم و صمیمی شدن فضای حیاط می‌شود. در حال حاضر انواع و اقسام آجر مخصوص نمای دیوار حیاط توسط تولید کنندگان این محصول در کشور تولید می‌شود که همه آن‌ها به نوعی در برابر سرما و گرمای شدید  مقاوم بوده و سالیان سال بر روی دیوار حیاط ماندگاری دارند.

آجر مخصوص نما برای دیوار حیاط، یکی از بهترین پیشنهادها به آن دسته از عزیزانی است که نمای سنتی و نوستالژیک در طراحی حیاط ایرانی را به سایر سبک ترجیح می‌دهند. منتهی پیشنهاد دیگری که در انتهای مطالب، ما خود را ملزم به ارائه آن می‌دانیم این است که در انتخاب نوع آجر بیشتر دقت کنند. همچنین دریافت مشاوره و راهنمایی از پیشکسوتان فعال در حوزه های مرتبط نظیر استاد‌کاران اجرا و نصب آجر نما روی دیوار حیاط یا فروشندگان مصالح ساختمانی  قبل از انتخاب نیز مهم بوده و امکان تصمیمات اشتباه را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.