نمای ترکیبی؛ 5 متریالی که به زیبایی با آجر ترکیب می شوند

خانه آجری بسیار بزرگ و درخت کاری شده

آجر به خاطر ظاهر، رنگ طبیعی و سنگین و زیبایی بصری که ایجاد می‌کند، موردپسند سلایق بسیاری است و سال‌هاست که به عنوان مواد اولیه ساختمان‌ها انتخاب می‌شود و با گذر زمان و قرار گرفتن زیر آفتاب مستقیم، تنها به عمق و زیبایی رنگ‌های آن اضافه می‌شود. اگر قصد ساخت یا بازسازی یک ساختمان را دارید و آجر بخشی از نمای بیرونی است، بهتر است به مصالح مختلف که می‌توان با آجر برای خلق ظاهر و سبک‌های مختلف ترکیب کرد، نگاهی بیندازید. در این مطلب ما توضیح مختصری درباره پنج گزینه از این متریال‌ها شامل پنل دیوارپوش افقی، تخته کوبی (توفال)، تخته‌های بزرگ و کوچک، گچ و فلز که به خوبی با آجر در نمای ترکیبی ساختمان استفاده می‌شوند، ارائه می‌دهیم.

 

سوالات متداول:

در طراحی نمای ترکیبی، چه متریال‌هایی را می‌توانیم با آجر ترکیب کنیم؟

تخته چوب‌های بزرگ و کوچک به شکل عمودی و افقی، توفال‌ها، انواع پنل‌های دیوارپوش، گچ‌ و انواع روکش‌های فلزی را می‌توانید به همراه ترکیب با آجر در طراحی نمای ترکیبی به کار ببرید.


در طراحی نمای ترکیبی باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

1. سبک نمای ساختمان 2. طرح کلی و هندسه‌ی نما 3. انتخاب متریال مناسب 4. توجه به ترکیب متریال‌ها 5. نحوه نصب و اجرای متریال‌ها در نمای ترکیبی 6. مشورت با افراد متخصص در طراحی و اجرای نمای ترکیبی

 

پنل دیوارپوش افقی

تصویری از نمای یک خانه با پنل های چوبی افقی و آجر

پنل افقی فرم‌های مختلفی مثل ورقه‌های وینیل، تخته‌های چوبی و تخته‌های فیبری سیمانی دارد. با این نوع روکش می‌توان طراحی‌های مختلفی انجام داد که ظاهر خشک و بی‌روح آجری را تبدیل به نمایی زیبا می‌کند.

 

مدرن و گسترده پیش بروید.

از نظر زیبایی‌شناسی، پنل‌های چوبی تیره رنگ افقی در طراحی نما با آجر مانند خانه بازسازی شده در تصویر، سمت و سوی مدرنی پیدا کرده‌اند. این شیوه، به خانه ظاهر مرتب و جذابی می‌دهد. روش‌هایی شبیه به این نیز می‌توانند برای تبدیل یک خانه بی‌روح به یک خانه زیبا و جذاب استفاده شوند.

 

یک ترکیب رنگ دقیق انتخاب کنید.

نمای خانه ای با پنل های سبز کدر و قاب درب و پنجره سفید به همراه سقف و درب پنجره سرمه ای

اگر می‌خواهید نمای بیرونی را به طور کامل تغییر دهید، به ترکیب رنگ آجر و پنل فکر کنید. در این تصویر، تخته فیبر سیمانی به عنوان روکش انتخاب شده و آجرها برای هارمونی با آن رنگ در نمای ترکیبی جلوه داده شده‌اند. نتیجه یک رنگ زمینه منسجم است که باعث می‌شود حاشیه سفید و پنجره‌های مشکی به خوبی دیده شوند.

 

در برجسته کردن جزئیات نامحسوس باشید.

ویلایی با نمای آجر قرمز و پنل های افقی طوسی رنگ با فریم سفید برای پنجره ها

در این خانه آجری از پنلی با خطوط هم رنگ برای برجسته‌تر نشان دادن گاراژ استفاده شده است. روکش‌کاری باعث دلپذیرتر شدن ظاهر یک خانه تماما آجری می‌شود.

 

پنل و آجر را هماهنگ کنید.

آپارتمانی با نمای خاکستری، پنجره هایی با فریم سفید و بخشی که با آجرقرمز تیره کار شده است

در این تصویر، رنگ خاکستری پنل، از رنگ تیره آجرهای دودکش و حاشیه ساختمان الهام گرفته است. اگر هیچ ایده‌ای درباره رنگ پنل‌ها ندارید، این تکنیک برای هماهنگ کردن درست نمای ترکیبی پنل و آجر مناسب است. در اینجا هر دو متریال متمایز هستند و به خانه ظاهر فوق‌العاده‌ای داده‌اند.

 

تخته کوبی(توفال)

نمای سیمان سفید و آجر قرمز خانه ای زیر سقف شیروانی را توفال کارکرده اند

تخته کوبی یا توفال، از نظر ظاهر و نصب شدن استفاده‌های متفاوتی دارد. فرقی ندارد که چوب واقعی در نمای چوبی استفاده می‌کنید یا نمای کامپوزیت، آن‌ها را طبیعی نگه دارید. می‌توانید آن‌ها را رنگ کنید یا طرح بزنید. همچنین از آن‌ها برای ایجاد استایل‌های مختلف معماری در نمای سرامیک و نمای ساختمان نیم پیلوت ترکیبی با آجر استفاده می‌شود.

 

خانه های سبک صنعتگر را با این متریال بپوشانید.

این توفال‌ها در اینجا این خانه سبک صنعتگر را با طاق تیره و بست‌ها و ستون‌های تزئینی آن تکمیل کرده است. توفال‌ها رنگ شده‌اند تا به خوبی با آجرهای حاشیه ساختمان و ستون‌ها هماهنگ شوند.

 

نمایشی و مدرن باشید.

نمای توفال مشکی خانه مدرنی که با آجر قرمز ترکیب شده است

رنگ‌های تیره می‌توانند به عنوان رنگ اصلی در نمای خانه ظاهر قابل‌توجهی ایجاد کنند. در اینجا رنگ تیره این توفال‌ها تضاد جسورانه‌ای با آجرها ایجاد کرده و با درهای سیاه این خانه مدرن نیز هماهنگ است.

 

سبک کلبه انگلیسی را برجسته‌تر کنید.

نمای ترکیبی خانه ای با آجر قرمز و توفال به سبک کلبه های انگلیسی

تخته کوبی‌ها در این خانه طبیعی هستند و به عنوان جزئیات برجسته به خوبی با آجرهای قرمز در نمای خانه قرمز هماهنگ شده‌اند. این روکش‌ها به سقف نوک تیز، حاشیه‌های تیره و طاقچه‌های پنجره اضافه شده‌اند تا یادآور یک خانه سبک کلبه انگلیسی باشند.

 

ساحلی عمل کنید.

خانه بزرگی به سبک ساحلی با نمای ترکیبی تخته کوبی و آجر با درب و پنجره های سفید

هیچ‌چیز بهتر از تخته کوبی، یک خانه آجری به سبک کیپ کاد را کامل نمی‌کند. این مدل روکش‌کاری، در اصل در ساحل شرقی روی این سبک خانه نصب می‌شد تا خانه را در برابر آب و هوای نامطلوب آتلانتا مقاوم کند و به مراقبت اندکی نیاز داشته باشد. اگر یک خانه با نمای ترکیبی آجری به این سبک دارید، بهتر است تخته کوبی‌ها را فراموش نکنید.

 

تخته‌های بزرگ و کوچک

نمای سفید خانه ای با تخته های بزرگ و کوچک به همراه آجر سفید و مبلمان و گودال اتش در محوطه حیاط

این روکش‌کاری کلاسیک با تخته‌های چوبی عمودی که به کمک چوب‌های نازک‌تر در لبه‌ها در کنار هم قرار داده شده‌اند، یک نمای ترکیبی جذاب را جلوه می‌دهند. وقتی این روکش با آجر ترکیب می‌شود، هر جز به طرز متمایزی جذابیت دارد و همه اجزا در کنار هم می‌درخشند.

 

رنگ‌آمیزی کنید.

در این تصویر، روکش‌ها، آجرها، حاشیه‌ها و درها طوری رنگ‌آمیزی شده‌اند که با هم هماهنگ باشند. در این نمای ترکیبی می‌توان از یک رنگ متضاد که جلب توجه کند برای طراحی پنجره‌ها در نما استفاده کرد. رنگ‌آمیزی دیوارها و بخش‌های دیگر نمای خانه به صورت یکدست، باعث شده که خطوط طبیعی عمودی تخته‌ها با خطوط آجرها تضاد نامحسوس ایجاد کنند.

 

نمایی چشمگیر و جذاب خلق کنید.

نمای ترکیبی ویلایی با پنل های چوبی، آجر قرمز و پنل های طوسی با فریم درب و پنجره های سفید

خطوط عمودی روکش‌ها نگاه‌ها را بالا نگه می‌دارد و باعث می‌شود که این خانه یک طبقه، بلندتر به نظر برسد. ترکیب رنگ خاکستری با آجرهای قرمز، نمای ترکیبی معروفی است. یک ایده دیگر برای ترکیب رنگ روکش‌ها این است که رنگ آن‌ها را از روی رنگ ملات‌های بین آجرها انتخاب کنید.

 

گچ کاری

نمای گچ کاری شده خانه ای به سبک روستایی با سقف قهوه ای

گچ یکی دیگر از مصالحی است که در استایل‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد و به طور طبیعی به خوبی با آجر ترکیب می‌شود؛ دلیل آن این است که سطح آجر و گچ به خوبی نقاط برجسته دیگری را نشان می‌دهند. سطح نسبتا صاف و مسطح گچ مثل یک بوم نقاشی برای سطح زمخت آجر عمل کرده و باعث جلب توجه آن در نمای ترکیبی گچ و آجر می‌شود.

 

ظاهر چند لایه ایجاد کنید.

این تصویر مثالی عالی از هماهنگی گچ و آجر در یک خانه با نمای کلاسیک و قدیمی است. در این خانه همچنین سطح متراکم گچ به خوبی نشان داده شده است. نوع صاف و زمخت این متریال موجود است. ترکیب گچ‌های زمخت‌تر با آجر نیز می‌تواند انتخاب جالبی باشد.

 

از آجر به عنوان جزئیات برجسته استفاده کنید.

نمای ویلای لوکسی با ترکیب متریال گچ و آجر

در اینجا، گچ به عنوان زمینه اصلی نمای بیرونی خانه استفاده شده و آجر برای ایجاد زیبایی بصری و وزن است. استفاده از آجر برای افزودن جزئیات به گچ گزینه بسیار خوبی برای مناطقی است که استفاده از آجر در آن ها شیوه معروفی نیست یا زمانی که بودجه، مسئله نگران‌کننده‌ای است؛ چون آجر از گچ گران‌تر است.

 

پنل فلزی

نمای بیرونی خانه ای با پنل فلزی و تخته های چوب

اگر به دنبال یک ظاهر غیر منتظره هستید که نگاه‌ها را به خود جلب کند، روکش فلزی گزینه مناسبی برای شماست؛ چون چیزی نیست که به طور روزمره با آن برخورد کنید. همچنین انواع مختلفی دارد و می‌توان آن را بسته به آن ظاهری که مد نظر شماست، به صورت عمودی، افقی یا مورب در نمای ترکیبی با آجر نصب کرد.

 

از فلز برای بخشی از طراحی استفاده کنید.

همانطور که ترکیب کرفس، هویج و پیاز به عنوان پایه بسیاری از غذاها استفاده می‌شود، ترکیب فلز، آجر و چوب هم به عنوان پایه معماری و طراحی نمای مدرن شناخته شده است. در این تصویر، فلز به عنوان نقطه اتصال مصالح دیگر استفاده شده تا هارمونی چشم‌نوازی بین اجزای مختلف نمای ترکیبی خلق کرده و در عین حال هرکدام زیبایی بصری مخصوص به خود را منعکس کنند.

 

کشش ایجاد کنید.

نمای زیبای آپارتمان کوچکی با پنل فلزی مشکی و آجرهای قرمز

در این خانه، روکش فلزی تیره بهترین گزینه برای ترکیب با آجرهای قرمز است تا کشش زیبایی بین طراحی مدرن و قدیمی ایجاد کند. روکش فلزی فقط برای بخش برآمده استفاده شده و رنگ خود را از آجرهای تیره‌تر گرفته است.

 

جزئیات قدیمی را بپوشانید.

نمای بازسازی شده خانه ای شیک با استفاده از شیشه، فریم های فزی و پنل فلزی

پس از بازسازی این خانه، آجرهای اصلی تیره رنگ شده بودند و توسط روکش فلزی موج‌دار پوشانده شده و به پس‌زمینه نمای ترکیبی منتقل شده‌اند.

 

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم هرآنچه که برای طراحی نمای ترکیبی با آجر موردنیاز است را به صورت مختصر و مفید شرح دهیم. نمای ترکیبی با آجر با استفاده از طیف وسیعی ازمتریال‌های گچی، چوبی، فلزی، سنگی و… طراحی و اجرا می‌شود. امیدواریم که با مطالعه‌ی این مقاله، به پاسخ پرسش‌هایتان دست یافته باشید.