اصول انتخاب میز ناهارخوری؛ میز ناهارخوری گرد بخریم یا میز ناهارخوری مستطیل؟

میز ناهارخوری مستطیل چوبی با صندلی های چوبی و نشیمنگاه چرم مشکی، پنجره های چرخشی چوبی، کفپوش سرامیکی براق و لوسترهای آویز مشکی

میز ناهارخوری امروزه یه یک وسیله بسیار کارآمد در منزل تبدیل شده و وجود آن علاوه بر ایجاد آسایش هنگام غذا خوردن، موجب جمع شدن افراد خانواده کنار یکدیگر می‌شود. انتخاب میز ناهارخوری مستطیل یا ناهار خوری گرد به سلیقه شما بستگی دارد، اما دانستن نکاتی در خصوص این وسیله ضروری کمک می‌کند تا انتخاب هوشمندانه‌ای داشته باشید.

میز ناهارخوری با هر شکل و طرحی که باشد ویژگی خاص خودش را دارد. برخی از مدل‌های میز ناهارخوری موجب نزدیک شدن افراد خانه به همدیگر شده و جو صمیمی ایجاد می‌کنند. از طرفی برخی دیگر حالت رسمی‌تر داشته و باید در بخشی از منزل که مخصوص مهمانان است، قرار داده شوند. 

 

میز ناهارخوری مستطیل با صندلی های سفید و پایه های چوبی، کفپوش چوبی، کنسول چوبی، تابلوهای دیواری و فرش طوسی

اگر میز ناهارخوری گرد یا مستطیل برای فضای مورد نظر به درستی انتخاب نشود می‌توانند باعث شلوغ دیده شدن و آشفتگی فضا باشد. در این صورت نه تنها نیازی از شما را برطرف نمی‌کند، بلکه به عنوان یک وسیله دست‌و‌پاگیر عمل خواهد کرد. از همین رو در این مقاله به طور مفصل به بررسی مزایا و معایب میز ناهارخوری با شکل مستطیل و گرد می‌پردازیم و با انجام مقایسه‌ای بین آن‌ها اصول انتخاب بهترین میز ناهارخور را با شما به اشتراک می‌گذاریم.

 

اصول انتخاب میز ناهارخوری هنگام خرید

میز ناهارخوری گرد چوبی با نیمکت ال کرم رنگ، کوسن های کرم و نارنجی و دو صندلی چوبی با دیوارهای سبز کمرنگ

قبل از انتخاب طرح و شکل مورد نظر برای میز ناهار خوری ابتدا باید استانداردهای موجود در اندازه و فضای قرار گرفتن آن را بررسی کنید. این کار موجب می‌شود تا افراد خانواده و یا مهمانان با نشستن پشت میز احساس خوشایندی داشته باشند و آسایش دلپذیری را هنگام غذا خوردن تجربه کنند. 

دستورالعمل استاندارد و اصولی هنگام انتخاب ناهار خوری بر این اصل است که باید بین میز و دیوار حداقل 60 سانتی‌متر فاصله وجود داشته باشد. در این بین باید گسترش فاصله 95 سانتی‌متر الی 1 متر در نظر بگیرید تا زمانی‌که می‌خواهید در اطراف میز ناهارخوری یک راهرو برای رفت‌و‌آمد ایجاد کنید، مشکلی پیش نیاید. همچنین بهترین فاصله برای چیدن صندلی‌ها کنار یکدیگر 60 سانتی‌متر خواهد بود. در این صورت افراد با نشستن کنار یکدیگر دچار مشکل نمی‌شوند و آرنج‌هایشان هنگام غذا خوردن به هم برخورد نمی‌کند. 

 

میز ناهارخوری گرد مشکی با صفحه شیشه‌ای، صندلی‌های چوبی، کابینت‌های چوبی و جزیره سفید

طراحان و متخصصین این عرصه برای عرض میز ناهار خوری اندازه 120 سانتی‌متر در نظر گرفته‌اند. آن‌ها معتقدند بیشتر از این اندازه می‌تواند باعث مشکل در انتقال غذا به دو سر میز شود و اندازه کمتر از 90 سانتی‌متر هم فضای مناسب برای گذاشتن ظروف را روی میز از بین خواهد برد. اما در صورتی که به سبک مینیمالیست علاقه‌مندید می‌توانید میز ناهارخوری منزلتان را با فضای آزاد بیشتری آماده کنید.

 

میز ناهارخوری گرد؛ یک انتخاب صمیمی و مناسب برای فضاهای کوچک

میز ناهارخوری گرد با صندلی ها و کنسول چوبی، کفپوش کرم رنگ و لوستر آویز شیری رنگ

میز غذاخوری گرد برای فضاهایی که کوچک‌تر به نظر می‌رسند انتخاب ایده‌آلی خواهد بود. البته منظور ما از فضاهای کوچک بیشتر محیطی با شکل مربعی است که طول و عرض یکسانی دارند و میز گرد ناهارخوری با قرار گرفتن در آن فضا جلوه زیباتری پیدا می‌کند. 

به دلیل ویژگی مطرح شده از این مدل میز ناهارخوری با عنوان میزهای کم‌جا هم یاد می‌شود. بنابراین اگر اتاق نشیمن یا پذیرایی شما نسبتا فضای کوچکی دارد و با حالت مربعی طراحی شده، پیشنهاد ما برای میز، ناهار خوری به شکل گرد است. این نوع میزهای ناهار خوری صمیمیت و گرمی بیشتری به دکوراسیون پذیرایی کوچک خانه شما اضافه می‌کنند و با نزدیکی افراد به یکدیگر موجب ایجاد یک فضای دلنشین خواهند شد.

 

میز ناهارخوری گرد چوبی با چهار صندلی سفید، کفپوش قهوه ای تیره، لوستر کریستالی آویز و تابلوهای دیواری

از همین رو طراحان دکوراسیون داخلی توصیه می‌کنند اگر هدفتان از قرار دادن میز ناهارخوری، طراحی یک فضای گفتگوی دوستانه و صمیمی، دور از هر گونه تشریفات است حتما میز ناهار خوری مدور انتخاب کنید. میزهای گرد ناهارخوری لبه تیز در اطراف خود ندارند. به همین دلیل گزینه مناسبی برای خانه‌هایی هستند که در آن کودکان زندگی می‌کنند. از طرفی عدم وجود لبه در اطراف میزهای مذکور باعث می‌شود تا هر تعداد صندلی که دلتان خواست دور میز گرد بچینید. این موضوع ناهار خوری گرد را به یک میز اقتصادی تبدیل کرده است.

 

انواع میز ناهار خوری گرد

میز ناهارخوری گرد چوبی با صندلی های طوسی روشن، پرده های طوسی، کفپوش قهوه ای تیره، لوستر آویز و کمد قهوه ای تیره

میزهای گرد ناهارخوری از یک صفحه کاملا گرد و در اغلب موارد یک پایه ضخیم ساخته می‌شوند. اما امروزه طرح‌های متنوعی از این وسیله پرکاربرد دیده می‌شود که به صورت چند پایه (چهارپایه صاف، سه پایه اریب و…) ساخته شده‌اند. در زیر پرکاربردترین و مشهورترین میز ناهارخوری گرد را معرفی می‌کنیم:

 

میز ناهار خوری گرد سه پایه

میز ناهارخوری گرد با سه پایه مشکی، صفحه میز و صندلی های چوبی مقابل دیوار شیشه ای و کفپوش قهوه ای رنگ

این نوع میز ناهار خوری دارای سه پایه است که به آن waka هم می‌گویند. در اغلب خانه‌هایی با جمعیت بیش از 4 نفر میز گرد سه پایه مناسب خواهد بود. دلیل آن هم وجود سه پایه اریب یا شیب‌دار است که مانع برخورد پا به پایه‌ها می‌شود. این میز یکی از بهترین میزهای ناهارخوری مدرن به شمار می‌آید و راحتی بسیار زیادی دارد. اندازه میز ناهار خوری مذکور بر اساس تعداد صندلی‌های آن محاسبه خواهد شد.

 

میز ناهار خوری گرد با سطح شیشه‌ای

میز ناهارخوری گرد با پایه های میز و صندلی فلزی، صفحه شیشه ای و صندلی های چوبی نسکافه ای رنگ روی کفپوش طوسی

این میز ناهار خوری یکی از انتخاب‌های بسیار پرطرفدار برای فضای آشپزخانه است. وجود دو سطح شیشه یکی به عنوان سطح رویه اصلی و دیگری سطحی برای چیدن وسایل غذاخوری باعث چشم‌انداز بسیار زیبایی در آشپزخانه می‌شود. در اغلب موارد میز ناهار خوری شیشه‌ای گرد با اندازه بسیار بزرگ ساخته خواهد شد، به همین دلیل دارای سطح بسیار جاداری برای چیدن ظروف غذا و مخلفات آن است. همچنین وجود پایه‌هایی با فاصله نسبتا زیاد باعث می‌شود تا پای افراد به طور مداوم با پایه‌ها برخورد نداشته باشد.

 

میز ناهار خوری گرد تاشو

میز ناهارخوری گرد تاشو با دو صندلی به رنگ های مشی و قهوه ای روی کفپوش طوسی

این نوع میز با طراحی مدرن و منحصربه‌فرد خود در دسته پرطرفدارترین میزهای ناهار خوری قرار دارد. زیرا ویژگی تا شدن بخشی از آن موجب می‌شود تا پس از صرف غذا حجم میز ناهارخوری کم شود. در این صورت فضای بسیار کمی در اتاق پذیرایی یا دکوراسیون آشپزخانه کوچک اشغال خواهد شد. همچنین با وجود کشو در ساختار این نوع میز ناهارخوری می‌توان به راحتی برخی از ظرف‌وظروف و ملزومات آن را در این قسمت نگهداری کرد. در اغلب موارد ناهارخوری گرد تاشو از میز 2 نفره به میز 4 نفره تبدیل می‌شود. این میز و صندلی تاشو در فضای بالکن هم استفاده می‌شود.

 

آشنایی با مزایا و معایب میز گرد ناهارخوری

میز ناهارخوری گرد با صفحه سنگی و صندلی های مشکی مقابل شومینه با چراغ های آویز رشته ای و کفپوش قهوه ای تیره

افراد زیادی دلباخته میز ناهارخوری به شکل گرد هستند. آن‌ها معتقدند این وسیله پرکاربرد با شکل گرد علاوه بر داشتن ظاهری جذاب به راحتی در فضای آشپزخانه جای می‌گیرد. اما از طرف دیگر افراد زیادی ناهار خوری گرد را برای اتاق پذیرایی و فضای خارج از آشپزخانه مناسب نمی‌دانند. وجود اختلاف نظر بین این دو گروه ما را بر آن داشت تا در این قسمت از مقاله به بررسی مزایا و معایب میز گرد ناهارخوری بپردازیم:

 

میز ناهارخوری گرد با صفحه سنگی، پایه ها و صندلی های قهوه ای تیره در نشیمنی با مبل سفید و فرش طوسی گرد

مزایا

 • فاصله افراد در ناهار خوری به شکل گرد یکسان است و همه آن‌ها می‌توانند به خوراکی‌ها دسترسی داشته باشند.
 • یکی از مهم‌ترین مزایای میز گرد، ترک آن میز و یا بلند شدن برای کاری بدون به دردسر انداختن سایر افراد است.
 • افرادی که دور میز گرد ناهار خوری می‌نشینند به راحتی چهره یکدیگر را مشاهده می‌کنند. این وضعیت باعث ایجاد صمیمیت و محیط دوستانه می‌شود.
 • میزهای ناهار خوری گرد بهترین مکان برای بازی‌های خانوادگی و دوستانه پس از صرف غذا هستند.
 • وجود تنها یک پایه در زیر اغلب میزهای گرد فضای بازتری ایجاد می‌کند و شما به طور مداوم با پایه میز برخورد نخواهید داشت.

 

میز ناهارخوری گرد با صفحه سنگی، سه صندلی سرمه ای و طلایی با لوستر آویز، فرش گرد کرم رنگ و دیوار شیشه ای

معایب

 • قرار دادن میزهای گرد ناهارخوری در اتاق پذیرایی می‌تواند فضای بسیار زیادی از خانه را اشغال کند.
 • این نوع از میزهای ناهارخوری برای افراد ساکن در منزل مناسب هستند و هنگام مهمانی‌های بزرگ کارایی زیادی نخواهند داشت. زیرا تعداد بالایی از افراد نمی‌تواند بر سر میز گرد مخصوص غذا بنشینند.
 • افراد زیادی معتقدند میز ناهار خوری به شکل گرد فضای محدودتری برای چیدمان غذا دارد.

 

میز ناهارخوری مستطیل؛ یک انتخاب کارآمد و مناسب برای فضای رسمی‌تر

میز ناهارخوری مستطیل چوبی با نیمکت و صندلی های طوسی و خاکستری در اتاقی با دیوارهای سفید و فرش طوسی

اگر میز ناهارخوری شما در اتاق پذیرایی قرار می‌گیرد و مختص مهمانان با تعداد بالا است، باید یک میز مستطیل ناهارخوری انتخاب کنید. میزهای مستطیل شکل اغلب برای تعداد افراد زیادتری ساخته می‌شوند و به راحتی می‌توان انواع آن را مناسب برای 6، 8 و 12 نفر پیدا کرد. 

از طرفی به دلیل شکل ظاهری میز ناهار خوری مستطیل که کمی جاگیر است توصیه می‌شود این نوع از میزها را برای تعداد بالای 4 نفر در نظر بگیرید. مگر این‌که اتاق پذیرایی شما هیچ‌گونه محدودیت متراژی نداشته باشد. میزهای مذکور به ناهارخوری رسمی شهرت دارند. وجود دو سر میز در شکل مستطیل که اغلب مختص میزبان خواهد بود، باعث شده تا ناهارخوری مستطیل به یک میز رسمی تبدیل شود. 

 

میز ناهارخوری مستطیل با پایه طرحدار و صندلی های طوسی در اتاقی با دیوارهای شیشه ای، دیوار شاخص طوسی و لوستر مدرن آویز

میزهای مستطیل شکل از گذشته پرطرفدار بودند و می‌توان آن‌ها را یکی از سنتی‌ترین میزهای ناهارخوری موجود معرفی کرد. این روزها با روی کار آمدن طراحی‌های مدرن در دکوراسیون داخلی باز هم میز مستطیل ناهار خوری جایگاه ویژه‌ای دارد. وجود گوشه‌های مشخص در ساختار این میز باعث می‌شود تا بتوان آن را به راحتی در هر گوشه‌ای از دکوراسیون پذیرایی قرار داد. 

به عنوان مثال قرار دادن میز ناهارخوری به شکل مستطیل در کنار دیوار نه تنها ناکارآمد نخواهد بود، بلکه دکوراسیون داخلی آن محیط جلوه بسیار زیبایی پیدا می‌کند. بنابراین توصیه می‌شود برای اتاق پذیرایی با شکل مستطیل، میزهای ناهارخوری به همین شکل و شمایل انتخاب کنید.

 

انواع میز ناهار خوری مستطیل

میز ناهارخوری مستطیل چوبی با صندلی های طوسی سیر، کنسول چوبی، فرش و پرده طوسی و گلدان گل کنار پنجره

بعد از عطر خوش غذا و رنگ‌ و‌ لعاب آن، چیدمان ظروف بر روی میزی با اندازه‌، شکل و شمایل اصولی اهمیت بسیار زیادی دارد. میز ناهارخوری مستطیل به دلیل تنوع بالای طرح و اندازه می‌تواند این نیاز خانه شما را به خوبی برطرف کند. اما در برخی موارد وجود تنوع زیاد میز ناهارخوری به شکل مستطیل باعث می‌شود تا شما انتخاب درست و اصولی نداشته باشید. 

میز ناهارخوری اگر به درستی انتخاب شود می‌تواند جلوه و زیبایی بیشتری به فضای مورد نظر شما ببخشد. به همین دلیل در این قسمت از مقاله شما را با چندین مدل از پرطرفدارترین میز مستطیل ناهارخوری آشنا می‌کنیم:

 

میز ناهار خوری مستطیل تاشو

میز ناهارخوری مستطیل تاشوی چوبی با صندلی های سفید در اتاقی با کمد چوبی، دیوارهای کرم رنگ و درب های سفید

این مدل از میزهای مستطیل شکل را می‌توان به راحتی پس از اتمام مهمانی جمع کرد و حجم آن را در اندازه کوچک‌تری درآورد. بدین شکل دیگر بیشتر فضای اتاق پذیرایی شما توسط میزهای بزرگ مستطیلی اشغال نمی‌شود. بنابراین می‌توان برای خانه‌هایی با متراژ کوچک هم یک ناهار خوری مستطیل شکل با قابلیت تا شدن انتخاب کرد. شما می‌توانید متناسب با دکوراسیون داخلی آشپزخانه یا اتاق پذیرایی، میز مستطیل شکل را در طرح، رنگ، جنس و ارتفاع مختلف سفارش دهید.

 

میز ناهار خوری مستطیل با دو پایه

میز ناهارخوری مستطیل با صفحه چوبی و دو پایه مشکی، صندلی های خاکستری با پایه مشکی، سه لوستر آویز، کنسول چوبی و آباژور رومیزی با شید شتری رنگ

اغلب میزهای مستطیل شکل ناهارخوری با تعداد پایه‌های بسیار زیادی ساخته می‌شوند. اما در طراحی مدرن با قرار دادن دو پایه مستحکم و ضخیم در ساختار این نوع میز ناهارخوری شکل و شمایل روستایی به آن داده می‌شود که طرفداران بسیار زیادی دارد. در واقع هر چقدر تعداد پایه‌های میز ناهار خوری به شکل مستطیل کمتر باشد، نشستن پشت آن آسان‌تر است. زیرا در این صورت افراد فضای کافی برای تکان دادن پا و جابه‌جا شدن خواهند داشت. شما می‌توانید از این نوع میز ناهارخوری در طراحی فضای روستیک هم استفاده کنید.

 

میز ناهار خوری مستطیل ثابت

میز ناهارخوری مستطیل ثابت روی اپن سنگی آشپزخانه با کابینت های قهوه ای تیره، سقف کاذب و لوستر آویز

این نوع میز ناهارخوری یکی از متداول‌ترین میزهایی است که در اغلب خانه‌های امروزی به‌خصوص خانه‌هایی با متراژ کوچک دیده می‌شود. منظور ما از میز مستطیل ناهارخوری به شکل ثابت همان چیزی است که بر روی اپن آشپزخانه نصب خواهد شد. در واقع با قرار دادن یک سطح ثابت مستطیلی بر روی اپن و گذاشتن صندلی‌های مخصوص دو طرف طول آن می‌توان برای مصارف روزانه افراد خانواده، یک میز راحت و بسیار شیک طراحی کرد. این میزها علاوه بر کارایی بسیار زیاد باعث افزایش جلوه و زیبایی آشپزخانه شما می‌شوند.

 

میز ناهار خوری مستطیل به شکل جزیره

میز ناهارخوری مستطیل جزیره در آشپزخانه ای با کابینت های سفید، صندلی های مشکی و کفپوش قهوه ای تیره

کنسول‌های مستطیل شکل که امروزه با نام جزیره شناخته می‌شوند یک نوع میز ناهار خوری بسیار پرکاربرد هستند که در وسط آشپزخانه قرار می‌گیرند. با نصب یک صفحه مستطیل شکل بر روی جزیره آشپزخانه می‌توانید میز ناهارخوری شیک و مدرنی طراحی کنید که علاوه بر فضایی برای غذا خوردن کارایی‌های دیگری هم دارد

به عنوان مثال می‌توانید فضای درونی آن را با ظرف و ظروف، انواع قابلمه و تجهیزات آشپزخانه پر کنید. در این صورت آشپزخانه شما دیگر با کمبود جا مواجه نخواهد بود. همچنین برخی افراد با طراحی قفسه‌هایی در طراحی جزیره، دو طرف آن را برای گذاشتن انواع وسایل تزیینی، گلدان، وسایل لوکس آشپزخانه و… آماده می‌کنند.

 

میز ناهار خوری مستطیل منبت کاری

میز ناهارخوری مستطیل با صندلی های منبت کاری شده قهوه ای رنگ، دو شمعدان مشکی، فرش کرم و دیوارهای شکلاتی رنگ

میزهای منبت کاری شده به شکل مستطیل یکی دیگر از پرطرفدارترین ناهارخوری‌های موجود هستند که اغلب ایرانیان به سراغ خرید آن‌ها می‌روند. اگر دکوراسیون داخلی منزل شما به سبک سنتی یا کلاسیک دکور شده است می‌توانید با خرید یک ناهارخوری مستطیل منبت کاری به این سبک شکل و شمایل زیباتری بدهید. میز ناهارخوری کلاسیک دارای تزئینات و منبت‌کاری بیشتری می‌باشد که شما می‌توانید آن را در طراحی دکوراسیون پذیرایی کلاسیک به کار ببرید

 

آشنایی با مزایا و معایب میز ناهارخوری مستطیل

میز ناهارخوری مستطیل رنگ چوب با صندلی های سفید مدرن در نشیمنی با دیوار شیشه ای، کفپوش چوبی روشن، اپن آشپزخانه سفید و لوسترهای آویز

افراد زیادی هنگام خرید میز ناهارخوری دچار سردرگمی می‌شوند. آن‌ها در این خصوص که آیا میز مستطیل شکل ناهارخوری یک انتخاب درست خواهد بود یا خیر تردید پیدا می‌کنند. به همین دلیل ما در این بخش از مقاله به بررسی مزایا و معایب میزهای ناهار خوری مستطیلی پرداختیم:

 

میز ناهارخوری مستطیل قهوه ای تیره با صفحه شیشه ای و صندلی های کرم در اتاق غذاخوری کلاسیکی با لوسترهای آویز مشابه گل

مزایا

 • میز ناهارخوری مذکور به آسانی در هر گوشه‌ای از اتاق پذیرایی یا آشپزخانه قرار می‌گیرد.
 • شکل مستطیل در این نوع میز ناهارخوری و وجود گوشه‌های مشخص در آن از پرت شدن فضای مورد نظر جلوگیری می‌کند.
 • تعداد افراد بیشتری می‌توانند پشت میز مستطیلی شکل بنشینند. به همین دلیل این نوع میز برای اتاق پذیرایی که میزبان مهمان خواهد بود، گزینه ایده‌آلی محسوب می‌شود.
 • با چسباندن میز مستطیلی ناهارخوری به دیوار در خانه‌های کوچک نه تنها کارایی آن از بین نمی‌رود بلکه اتاق پذیرایی یا آشپزخانه جلوه شیک‌‌تری پیدا می‌کند.
 • میزهای ناهار خوری مستطیلی قابلیت سازگاری با انواع طراحی را در دکوراسیون‌های مختلف منزل دارند.

 

میز ناهارخوری مستطیل با ترکیب رنگ چوب و سفید روی فرش پرز بلند طوسی و مقابل پله های معلق چوبی در نشیمن

معایب

 • وجود گوشه در میز ناهار خوری به شکل مستطیل که گاها کمی تیز خواهند بود، می‌تواند به کودکان آسیب برساند.
 • اگر ناهار خوری مستطیلی شما تعداد پایه‌های زیادی داشته باشد، باعث راحت قرار نگرفتن پای افراد در زیر میز می‌شود.
 • طول بلند این نوع از میزها موجب عدم دسترسی آسان به خوراکی‌های سر میز می‌شود.
 • افراد بر سر میز مستطیلی ناهارخوری در کنار یکدیگر می‌نشینند، بنابراین به راحتی نمی‌توان چهره سایر افراد را مشاهده کرد و دید کمتری وجود دارد.
 • شکل و شمایل مستطیلی میز مذکور باعث می‌شود تا در فضای مورد نظر جو رسمی‌تری ایجاد شود.

 

مقایسه میز ناهارخوری گرد و مستطیل شکل از جهات مختلف

میز ناهارخوری مستطیل چوبی با صندلی های کرم و قهوه ای در اتاقی با دیوارهای نسکافه ای،فرش کرم، کفپوش چوبی و پرده های کرکره ای

میز ناهارخوری و صندلی‌های آن از اجزای اصلی اتاق پذیرایی و فضای غذاخوری به شمار می‌آیند. اکثر افراد برای انتخاب این وسیله پرکاربرد گزینه‌های زیادی در ذهنشان مطرح می‎شود. این‌که چه جنسی بهتر است؟ میز ناهارخوری باید چند نفره باشد؟ یا این‌که چه شکلی برای فضای مورد نظر آن‌ها مناسب‌تر خواهد بود؟ 

اگر جواب این سوالات را بدانید مسیر انتخاب یک میز ناهارخوری به شکل گرد یا مستطیل برای شما هموارتر می‌شود. برای رسیدن به جواب این سوالات در زیر چندین عامل مهم را بررسی می‌کنیم و به مقایسه میز ناهارخوری به شکل گرد و مستطیل خواهیم پرداخت:

 

محل قرارگیری

میز ناهارخوری گرد با صندلی های مشکی در اتاقی با دیوارهای طوسی، پنجره و کاناپه سفید و لوستر آویز مدرن

یکی از اولین سوالاتی که قبل از انتخاب میز ناهارخوری باید از خودتان بپرسید، محل قرارگیری آن است. در واقع محل قرارگیری و فضای مورد نظر شما در آشپزخانه یا اتاق پذیرایی می‌تواند تعیین‌کننده شکل ظاهری آن باشد. میز مدور ناهارخوری به دلیل شکل ظاهری‌اش فضای بیشتری اشغال کرده و تمامی وسایل آن محیط باید در اطراف آن چیده شوند. 

بر این اساس در اغلب موارد میز گرد مخصوص غذا در مرکز اتاق قرار می‌گیرد و گذاشتن آن در کنار دیوار شکل درستی نخواهد داشت. از طرفی نمی‌توان میز ناهار خوری گرد را برای پلان‌های باز در نظر گرفت. زیرا باعث پرتی فضای زیادی در خانه می‌شود. در مقابل میز مستطیل شکل ناهارخوری برای فضاهایی با همین طرح بسیار مناسب بوده و با قرار گرفتن صندلی در دو طرف طولی فضای بسیار کمی اشغال می‌کند.

 

تعداد صندلی

میز ناهارخوری مستطیل با صفحه سنگی و دو پایه طرحدار استیل، صندلی های طوسی، شومینه با فریم مشکی و دیوار آجری

وجود تعداد صندلی بیشتر در میزهای مستطیلی شکل یک مزیت بزرگ است که نمی‌توان آن را در میزهای مدور مشاهده کرد. میزهای ناهارخوری مستطیلی به راحتی در دو طرف طولی خود تعداد بالایی صندلی جای می‌دهند، این در حالی است که برای میز دایره‌ای ناهار خوری نمی‌توان بیش از تعداد مشخصی صندلی گذاشت

در صورت قرار دادن تعداد بالای صندلی برای میزهای ناهارخوری دایره‌ای، میز شما باید قطر بسیار بزرگی داشته باشد که منجر به ایجاد فاصله زیاد بین افراد و عدم دسترسی آسان به خوراکی‌ها می‌شود. به همین دلیل طراحان زیادی ناهارخوری گرد را برای مهمانی‌های بزرگ و خانه‌های شلوغ مناسب نمی‌دانند.

 

پایه‌های میز

میز ناهارخوری مستطیل چوبی با صندلی های قهوه ای و مبل چرم قهوه ای روشن با کوسن های سفید و مشکی باریک

یکی دیگر از ویژگی‌های مهمی که باید هنگام انتخاب میز ناهارخوری به آن توجه کنید، تعداد پایه‌های میز است. همان طور که در بخش‌های قبلی گفتیم وجود پایه‌های زیاد در برخی از میزهای ناهار خوری مستطیلی موجب عدم آسایش پای مهمانان در زیر میز می‌شود. در واقع هرچه پایه میز ناهار خوری کمتر باشد، فضای کافی برای جابه‌جایی انسان و حرکت پاها فراهم خواهد بود. اکثر میزهای گرد ناهارخوری دارای یک پایه در وسط میز هستند، به همین دلیل با نشستن پشت این میزها احساس راحتی بیشتری دارید.

 

گوشه‌های میز

میز ناهارخوری گرد چوبی با صندلی های کنده کاری شده در اتاقی با دیوارهای قهوه ای و حاشیه سفید، لوستر کلاسیک آویز و کفپوش چوبی

حتما شنیده‌اید که میز دایره‌ای شکل ناهارخوری نسبت به مدل مستطیلی کم خطرتر است. این ویژگی به دلیل نداشتن گوشه و لبه تیز به میزهای غذا خوری گرد داده شده و افراد زیادی آن را بهترین گزینه برای خانه‌ای میدانند که کودکان در آن زندگی می‌کنند. از طرفی وجود همین گوشه و لبه‌ها در میز ناهارخوری مستطیل باعث کارایی بیشتر آن در اتاق پذیرایی می‌شود. بنابراین شما می‌توانید بر اساس نیاز خود و بررسی خطرهای احتمالی یکی از دو میز ناهارخوری را انتخاب کنید.

 

میز ناهارخوری گرد بهتر است یا میز ناهارخوری به شکل مستطیل؟

میز ناهارخوری گرد با صفحه چوبی و پایه استوانه، چهار صندلی چرم قهوه ای با پایه طلایی و فرش راه راه سفید و مشکی

میز ناهارخوری باید بر اساس نیاز یک خانواده، سبک زندگی آن‌ها و فرم سالن یا مکان مختص غذا خوردن انتخاب شود. در واقع اولویت‌های زندگی شما می‌تواند اثر مستقیمی بر انتخاب میز ناهار خوری به شکل مستطیل یا دایره‌ای داشته باشد. 

اکثر افراد طرفدار میز مستطیلی شکل برای غذا خوردن در اتاق پذیرایی هستند. زیرا اغلب نقشه‌ها و پلان اتاق پذیرایی به صورت چهارگوش طراحی می‌شود. بنابراین میز مستطیل ناهار خوری در این فضا هماهنگی بیشتری ایجاد خواهد کرد. از طرفی نمی‌توان مزایای میزهای ناهارخوری مدور را نادیده گرفت. برخی افراد میز گرد ناهارخوری را از آن جهت برای طراحی آشپزخانه مناسب می‌دانند که گردش به دور آن و رفت‌وآمد آسان است. 

شما باید با در نظر گرفتن نکات مهم در خصوص هر یک از این میزهای ناهارخوری و سپردن آن‌ها در ذهن خود، بر اساس اولویت‌های زندگی‌تان به انتخاب بهترین گزینه بپردازید.

 

سخن پایانی

میز ناهارخوری مستطیل چوبی با صندلی های مشکی در اتاقی با دیوارهای طوسی، فرش سفید و مشکی و کفپوش قهوه ای تیره

اگر شما هم هنگام انتخاب میز ناهارخوری دچار تردید شده‌اید، این مقاله می‌تواند راه خرید را برایتان هموارتر کند. میز ناهارخوری گرد برای فضای مربعی با جای کمتر مناسب است و حالت صمیمانه‌ای ایجاد می‌کند. در مقابل میز ناهارخوری مستطیل به دلیل شکل ظاهری‌اش می‌تواند برای فضای باریک و مستطیلی شکل ایده منحصربه‌فردی باشد. 

ما در این مقاله به طور مفصل مزایا و معایب هر یک از این میزهای ناهارخوری را بررسی کردیم تا شما بتوانید انتخاب درستی داشته باشید. شما از طرفداران میز ناهارخوری دایره‌ای هستید یا میز مستطیل شکل؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.