میز ناهار خوری ژاپنی چیست و چند نوع دارد؟ در مورد کاربردهایش بیشتر بدانیم

اتاقی با میز ناهارخوری مستطیل شکل قهوه ای ژاپنی مقابل درب شیشه ای رو به طبیعت

شاید تاکنون در فیلم‌ها یا سریال‌های ژاپنی میز ناهار خوری ژاپنی را دیده باشید یا شاید در منزل دوستان یا آشنایان خود از نزدیک این نوع میزها را دیده‌اید و در مورد انواع کاربردهایش کنجکاو شده‌اید. اگر می‌خواهید در مورد این میزهای ناهارخوری اطلاعات کاملی کسب کنید، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را از دست ندهید.

 

سوالات متداول:
میز ناهار خوری ژاپنی در چه فضاهایی کاربرد دارد؟

میز ناهار خوری ژاپنی در فضاهای پذیرایی، نشیمن، اتاق غذاخوری و آشپزخانه کاربرد دارد.


میزهای غذاخوری ژاپنی از چه جنس و متریالی طراحی می‌شوند؟

میزهای غذاخوری ژاپنی از دو جنس چوبی و حصیری طراحی می‌شوند.


میزهای ناهار خوری ژاپنی در چه مدل‌هایی طراحی می‌شوند؟

میزهای ناهار خوری ژاپنی در انواع طرح‌های گرد، مستطیلی و مربعی به صورت تاشو و جمع‌شونده طراحی می‌شوند.

 

میز ناهار خوری ژاپنی چیست؟

نشیمنی با میز ناهارخوری مستطیلی ژاپنی کنار شومینه آجری سفید

همیشه فرهنگ غربی به دنبال راهی برای کشف و اقتباس از فلسفه فرهنگ شرقی بوده است. این امر در فضای دکوراسیون داخلی بیشتر مشهود است. چابودای میزی سنتی است که در ژاپن استفاده می‌شود. برای استفاده از این میز باید روی زمین بنشینید؛ برای مثال بسیاری از افراد روی حصیر تاتامی یا کوسن می‌نشینند. معمولا ارتفاع میز ناهار خوری ژاپنی در رنج 15 تا 30 سانتی متر است و از چوب و به شکل گرد ساخته می‌شود، با این حال ممکن است اشکال بیضی و مربعی آن را نیز در بازار مشاهده کنید.

نکته جالبی که در مورد میز ژاپنی وجود دارد این است که چهار پایه‌های‌ میز ناهار خوری زمینی یا ژاپنی تا می‌شوند و امکان جمع کردن راحت آن وجود دارد و بسیاری از افراد عاشق این ویژگی میز هستند. این ویژگی برای خانه‌های کوچک امروزی بسیار کمک‌کننده است و فضای زیادی را اشغال نمی‌کند. آیا می‌دانید چه داستانی در پس پرده در مورد میز ناهار خوری ژاپنی وجود دارد؟ در ادامه رازهایی را با شما به اشتراک می‌گذاریم.

 

تاریخچه میز ناهار خوری ژاپنی یا چابودای

میز ناهارخوری ژاپنی گرد با کوسن های طرحدار کنار دیوار شیشه ای

تا قبل از انقلاب صنعتی در فرهنگ ژاپنی صرف شام به صورت خانوادگی رایج نبود. از آنجایی که زنان اجازه خوردن غذا در حضور مردان نداشتند، فقط مردان در جمع‌های دوستانه خود شام را سرو می‌کردند. به همین دلیل بود که این نوع میزها در ابتدا مورد استفاده قرار نمی‌گرفتند و مردم روی حصیرهای تاتامی می‌نشستند و غذا می‌خوردند. در طی دوره میجی ژاپنی‌ها شروع به استفاده از مبلمان کردند.

صنعت گرهای ژاپنی نیز با ایده گرفتن از مبلمان‌های جدید، به ساخت چابودای یا میز ناهار خوری ژاپنی مشغول شدند. آنان همیشه به فرهنگ نشستن بر روی زمین احترام می‌گذاشتند و ارزش زیادی قائل بودند. بنابراین، میزی ساختند که به زمین نزدیک‌تر باشد و این دو ایده یعنی استفاده از مبلمان و میز ناهارخوری را یکپارچه ساختند و چابودای‌ها برای اولین بار در اواخر سال 1800میان مردم ژاپن رواج یافتند.

 

میز ناهار خوری ژاپنی چه کاربردهایی دارد؟

میز ناهارخوری مربع ژاپنی با جنس حصیری و به رنگ قهوه ای

اگر برای منزل خود به دنبال میز ناهار خوری پایه کوتاه ژاپنی هستید، چابودای می‌تواند انتخاب ایده آلی برای شما باشد. شما می‌توانید از این میزها برای درس خواندن یا کار کردن به راحتی بدون نیاز به استفاده از صندلی یا میزهای بلندی که ممکن است روی طرز نشستن و سلامت جسمانی شما تاثیر بد بگذارند، استفاده کنید.

همچنین می‌توانید با اعضای خانواده‌تان دور میز بنشینید و در مورد موضوعات روزمره صحبت کنید و از ارتباط برقرار کردن باهم لذت ببرید. سرو غذاهای خوشمزه پشت این میزهای ناهار خوری ژاپنی همراه خانواده بسیار لذت‌بخش است! باتوجه به اینکه اخیرا فرهنگ خانواده‌ها بسیار تغییر کرده و دیگر به اندازه گذشته امکان دور هم بودن و برقراری ارتباطات خانوادگی امکان‌پذیر نیست، این میزها فرصت خوبی را فراهم می‌کنند تا اعضای خانواده غذای خود را در محلی آرامش‌بخش مثل خانه سرو کنند و تمایل بیشتری برای گفتگو باهم داشته باشند.

امروزه اکثر نوجوانان به دلیل کلاس‌های آنلاین و یا انجام پروژه‌های دورکاری ساعات متمادی در اتاق خود سپری می‌کنند، با استفاده از میزهای ناهار خوری ژاپنی می‌توانید آن‌ها را تشویق به حضور در جمع خانوادگی خود کنید.

 

برای خرید میز کوتاه ژاپنی به چه نکاتی توجه کنیم

 

مواد اولیه

میز ناهارخوری مستطیلی بزرگ ژاپنی با هشت صندلی بدون پایه در رستوران

تولیدکنندگان ژاپنی چابودای (میز ناهار خوری ژاپنی اصل) چوب مناسب را با دقت و وسواس خاص انتخاب می‌کنند و قبل از بریدن چوب به اندازه‌ها و شکل‌های مختلف، آن را بررسی می‌کنند تا هرگونه نقص را از بین ببرند. ممکن است در بازار چابودای‌های دست‌ساز مختلفی که از مواد اولیه گوناگون مانند چوب درخت کاج، چوب درخت بلوط و رنگ‌های مخصوص چوب ساخته شده‌اند را پیدا کنید. بهتر است میز را از یک عتیقه‌فروشی یا فروشگاه معتبر که از مواد اولیه باکیفیت برای ساخت چابودای استفاده می‌کند، خریداری کنید.

 

طراحی و اندازه

میز غذاخوری ژاپنی چابودای مستطیلی برای یک خانواده پر جمعیت

فضای موجود در اتاقتان اندازه چابودای شما را معین می‌کند. برای خانواده‌ای پرجمعیت می‌توانید یک میز ناهار خوری پایه کوتاه ژاپنی با اندازه بزرگ تهیه کنید. این میزها معمولا در طرح‌های مختلف ساخته می‌شوند. همان‌طور که گفته شد چابودای‌های گرد و مربعی نیز در بازار وجود دارند.

 

قابلیت جابجایی

میز غذاخوری ژاپنی چابودای مربعی با بالشتک های سبز رنگ در تراس

چقدر میز ناهار خوری ژاپنی شما قابل حمل است؟ شما می‌توانید به راحتی این سوال را با وزن و قابلیت‌های تا شدن میزتان پاسخ دهید. یک چابودای تاشو برای جابجا کردن در خانه و یک محیط کوچک بسیار مناسب است.

 

رنگ و روغن کاری

میز غذاخوری ژاپنی چابودای روغن کاری شده به رنگ زرشکی با بالشتک های دارای تکیه گاه کرم رنگ

لاک الکل که به عنوان جلا نیز شناخته می‌شود، عنصر مناسبی برای رنگ کردن است و بر روی برخی چابودای‌ها استفاده می‌شود. استفاده از این ماده باعث می‌شود تمیز کردن میز راحت‌تر شود و همچنین به ارزش زیبایی‌شناسی میز می‌افزاید. برخی صنعتگران از لایه‌های مختلف جلا استفاده می‌کنند تا رنگ‌های مختلفی را به وجود آورند.

استفاده از روغن جلا میز ناهار خوری زمینی شما را مجلل‌تر می‌کند. روغن جلا باعث می‌شود رنگ اصلی میز شما به درستی دیده شود و ظاهر بسیار بهتری داشته باشد. روغن کاری‌های روی میزهای ناهار خوری ژاپنی ظاهری طبیعی به میز می‌دهند. حتی بعضی از روغن‌ها با بو و اسانس سرو تولید می‌شوند که شما را بسیار تحت تاثیر قرار می‌دهند.

 

انواع میزهای ژاپنی کدام‌ها هستند؟

 

چابودای

میز ناهارخوری ژاپنی به نام چابودای در اتاقی با درب نیمه شفاف کشویی

همان‌طور که قبلا هم توضیح دادیم، این میز ناهار خوری پایه کوتاه ژاپنی در این کشور بسیار معروف هستند و در اکثر خانه‌های ژاپنی دیده می‌شوند. تئوری‌های بسیاری در مورد منشا نام چابودای وجود دارد. برخی می‌گویند از کلمه چا، که به معنی چای است، نشات گرفته است. اما بحث‌هایی در مورد اینکه کلمه چابودای از کلمه چینی به معنی “نشستن پشت میز” نیز، شده است.

 

کوتاتسو

میز ناهارخوری ژاپنی کوتاتسو با پتوی طرحدار سبز و دو روشنایی فانوسی

کوتاتسو اساسا شبیه میز ناهار خوری ژاپنی (چابودای) است، اما چهارچوب آن توسط یک پتوی سنگین یا فوتون پوشیده شده که روی آن رومیزی قرار می‌گیرد. میز دارای یک منبع گرما است که زیر آن قرار می‌گیرد. در اکثر کوتاتسوها، گرمکن برقی معمولا به خود میز متصل می‌شود. به طور سنتی، کوتاتسو شاید خیلی شیک و خوش استایل نباشد؛ اما بسیار کارآمد است. همین دلیل باعث می‌شود احتمالا انتخاب مناسبی برای استفاده در طول سال نباشد.

در حال حاضر وسایل گرمایشی نسبت به گذشته کوچک‌تر شده‌اند و بیشتر به صورت مخفی در منازل یا محل کار به کار می‌روند، بنابراین کوتاتسو از نظر زیبایی در طراحی، در سهم خودش به یک رقیب اصلی برای میز و صندلی قهوه خوری تبدیل شده است. زیرا علاوه‌بر میز ناهار خوری یا میز قهوه‌خوری گرم‌کننده پای شما هم است. در کل شاید در ظاهر برای خرید کوتاتسو پول بیشتر هزینه کنید. اما با در نظر گرفتن تمام امکاناتی که به شما ارائه می‌شود از جمله سیستم گرمایی، کاملا ارزش هزینه کردن را دارد.

 

چابودای و کوتاتسو چه تفاوتی دارند؟

اینفورافی برای تفاوت های میان میزهای ژاپنی چابودای و کوتاتسو

چابودای پایه‌هایی تاشویی دارد در حالیکه کوتاتسو رومیزی‌ای قابل جدا شدن دارد. با اینکه ممکن است کاربرد اصلی این میزها مشابه باشند؛ اما کوتاتسو با دارا بودن سیستم گرمایشی برای روزهای سرد زمستان انتخاب بی‌نظیری است.

 

چطور می‌توانید میز ناهار خوری ژاپنی را در خانه خود استفاده کنید؟

نشیمنی با مبلمان چرم کرم رنگ و میز ناهارخوری ژاپنی و کوسن هایش

این روزها، که بیشتر افراد اوقات خود را در خانه سپری می‌کنند و کمتر به بیرون می‌روند، داشتن میز ناهار خوری ژاپنی برای دور هم جمع شدن یا سرو وعده‌های غذایی خانوادگی یا گفتگوهای اعضای خانواده یک انتخاب عالی است. با توجه به اینکه ارتفاع این میزها تقریبا اندازه میزهای قهوه خوری معمولی هستند، می‌توانید به راحتی از آن‌ها با توجه به فرم‌شان در اتاق نشیمن خانه‌تان استفاده کنید.

از آنجایی که این میزها به راحتی قابل جمع شدن هستند، در اینجا چند راه برای ادغام کردن یک میز ناهار خوری ژاپنی در دکور خانه و سبک زندگیتان پیشنهاد می‌کنیم. در ابتدا، می‌توانید با استفاده از یک چابودای که در وسط اتاق پذیرایی قرار داده شده و با کوسن‌های کافی محاصره شده است، محیط بسیار دلنشینی ایجاد کنید.

اتاق کودکان و نوجوانان نیز می‌تواند محل مناسبی برای استفاده از میزهای پایه کوتاه ژاپنی با هدف معاشرت یا انجام بازی‌های تخته‌ای یا پروژه‌های هنری باشد. همچنین می‌توانید استفاده از این میزها را فقط به داخل خانه محدود نکنید. چون به دلیل قابل حمل بودنشان به آسانی می‌توانید در بیرون از خانه از آن‌ها برای سرو غذا، چای، قهوه و یا کار، درس خواندن و … استفاده کنید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله کامل ترین مرجع دکوراسیون پذیرایی را مطالعه فرمایید.

 

طراحی‌های دکور خانه ژاپنی در اتاق غذاخوری

اتاق غذاخوری ژاپنی با چابودای مستطیلی، چراغ روشنایی کروی و گلدان های گل

تحقیقات باستانی نشان می‌دهد که مردم از دوره پارینه سنگی پسین در ژاپن زندگی می‌کردند. اولین اشاره به ژاپن در دست نوشته‌های تاریخی چین در قرن اول پس از مسیح است. میان فرهنگ‌های آسیایی، فرهنگ ژاپن فرهنگی غنی و قابل توجه است. ژاپنی‌ها هنوز هم به استفاده از مبلمان و طراحی‌های قدیمی علاقه دارند و اگر در فیلم‌های قدیمی دقت کنید، متوجه این موضوع خواهید شد.

امروزه این چیدمان‌های اتاق‌های غذا خوری و طراحی‌هایی باستانی در خانه‌های افراد عادی و گاها در خانه‌های قدرتمندترین افراد کشورشان نیز دیده می‌شود. در میان آسیایی‌ها استفاده از لامپ‌های کروی بالای میز ناهار خوری ژاپنی از فرهنگ‌های کشور ژاپن نشات گرفته است و بسیار رواج دارند.

کوسن‌های زمینی در خانه‌های آسیایی بسیار معروف هستند. این کوسن‌ها برای شما این فرصت را ایجاد می‌کند که در فاصله نزدیکتر از هم بنشینید. در فرهنگ ژاپنی فرش‌ها و قالی‌ها گاها بخشی از طراحی دکوراسیون خانه نیستند. به جای فرش، زمین چوبی بدون پوشش دیده می‌شود؛ زیرا چوب عنصر مهمی از طراحی این نوع دکوراسیون است. اما استفاده از فرش‌ها نیز ممانعتی ندارد. در دیزاین‌های گوناگون شاهد استفاده از انواع فرش‌ها در زیر میز ناهار خوری ژاپنی هستیم.

 

چطور می‌توانید بهترین میز ژاپنی را برای خانه خود انتخاب کنید؟

اتاقی با پنجره بزرگ افقی و میزناهارخوری مستطیلی ژاپنی و دو صندلی بدون پایه

با توجه به انواع میزهایی که قبلا به آن‌ها اشاره کردیم، برای انتخاب میزی مناسب چه مواردی را باید در نظر داشته باشید؟ در درجه اول همه چیز به قصد شما هنگام استفاده از این میز و فضای موجود در خانه بستگی دارد. اکثر میزها برای اهداف مختلفی که قبلا هم به آن‌ها اشاره کردیم، مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما پیشنهاد ما به شما این است، اگر در ناحیه سردسیری زندگی می‌کنید، با توجه به دلایلی که ذکر کردیم یک کوتاتسو بخرید. در مورد فرم میز، به این چند نکته که در ادامه بیان می‌کنیم توجه داشته باشید.

 

میز ناهار خوری ژاپنی گرد

میز ناهارخوری گرد ژاپنی با چهار صندلی به رنگ قهوه ای تیره کنار درب مشبک

میزهای گرد برای زمانی که تعداد افراد برای نوشیدن چای و سرو غذا زیاد یا کم باشند، مناسب است. همچنین اجتماعی‌ترین حالت را دارند. اگر به دنبال یک میز ناهار خوری زمینی هستید، شکل گرد می‌تواند برای شما بسیار کاربردی باشد. برای سرو غذا همراه مهمانان نیز بسیار مناسب است؛ زیرا به این ترتیب می‌توانید بشقاب‌های بیشتری روی میز قرار دهید و به همین دلیل بسیار خوب هستند.

 

میزهای مستطیلی

میز ناهارخوری مستطیل شکل ژاپنی با تخته هایی برای نشستن بجای کوسن

میزهای پایه کوتاه ژاپنی کشیده یا مستطیلی شکل نیز معروف‌ترین فرم میز در ژاپن هستند. احتمالا می‌دانید که این نوع میزها می‌توانند در اکثر اتاق‌ها به کارآمدترین راه ممکن جای بگیرند.

 

میز ناهار خوری ژاپنی مربعی

میز ناهارخوری مربع ژاپنی در اتاق خوابی با سقف شیشه ای و حوضچه آب

یک میز مربعی امکان گفتگوی دوستانه‌ای را برای شما فراهم می‌کند. اما تعداد افرادی که می‌توانند پشت این نوع میزها بنشینند، محدود است. پس این میزها خیلی انعطاف‌پذیر و کاربردی نیستند. اگر فضای کمی دارید یا می‌خواهید خانه‌تان را به حالت مدولار که می‌توانید در آن وسایل را هرگاه نیاز داشتید بیرون آورده و هرگاه که نیازی به آن‌ها نبود کنارشان گذارید استفاده کنید، یک میز و صندلی تاشو کوتاه انتخاب مناسبی است.

میز ناهار خوری ژاپنی این امکان را به شما می‌دهند که از فضای اتاقتان به شیوه‌های مختلف استفاده کنید و محدود به فضا نباشید. برای مثال، می‌توانید میز ژاپنی تاشو خود را از اتاق خواب به اتاق نشیمن منتقل کنید. این شیوه در خانه‌های ژاپنی امری عادی است و آن‌ها از این میزها برای انجام امور مختلفی به غیر از سرو غذا استفاده می‌کنند.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله ۱۰ مبلمان سبک و چندکاره مخصوص مستاجران را مطالعه فرمایید.

 

سخن پایانی

اتاقی با دیوارهای چوبی، میزناهارخوری ژاپنی چوبی و سه چراغ نیم دایره آویز

در انتها شاید هنوز هم این سوال در ذهن شما وجود داشته باشد که آیا میزهای ناهار خوری ژاپنی انتخاب خوبی هستند یا خیر؟ در کل همه چیز به فضای موجود در خانه شما، اهداف استفاده از میز و بودجه شما بستگی دارد. بدون شک میزهای غذاخوری ژاپنی یا چابودای‌ها جزو میزها و مبلمانی محسوب می‌شوند که اگر یک بار از آن‌ها استفاده کنید، قادر به استفاده نکردن از آن‌ها نخواهید بود و این میزها عضو ثابتی از خانه شما خواهند شد.

میز ناهار خوری ژاپنی با جمع کردن افراد دور هم به عنوان سمبلی برای هماهنگی و گفتگو اعضای خانواده محسوب می‌شود. با توجه به تمام مطالبی که در این مقاله گفته شد، شما می‌توانید با در نظر گرفتن نیازتان میز ژاپنی خودتان را انتخاب کرده و مکان مناسبی در خانه خود استفاده کنید. می‌توانید چابودای را در سایت‌های مختلف بیابید و باهم مقایسه کنید تا انتخاب بهتری داشته باشید. پس از انتخاب قطعی می‌توانید به راحتی آن را به صورت انلاین سفارش دهید و از وجود چابودای خود در منزل لذت ببرید.

امیدواریم با مطالعه این مطلب بهترین انتخاب را داشته باشید و بتوانید برای طولانی مدت و برای موقعیت‌های گوناگون از میزتان نهایت بهره را ببرید. اگر قصد خرید میز کوتاه ژاپنی را دارید در خریدش تردید نکنید و همین امروز اقدام کنید!