معرفی وسایل چوبی تزیینی و کاربردی در دکوراسیون داخلی

نشیمنی با مبل سفیدو دو صندلی، میزجلو مبلی، ظرف میوه چوبی بعنوان وسایل چوبی تزئینی

یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی که در دکوراسیون منازل با آن روبرو هستیم، چگونگی ایجاد فضایی دل‌نشین و صمیمی و درعین‌حال زیبا است. اغلب مردم دوست دارند تا گرمایی شبیه به آنچه در کلبه‌های جنگلی حس می‌شود را در منزل خود به وجود آورند. اگر یک خانه جنگلی را در فیلم‌های تلویزیونی مشاهده کرده باشید، متوجه شده‌اید که همواره حس آرامش در آن موج می‌زند. همین گرما و آرامشی که در طراحی و ساخت خانه درختی حس می‌شود، ایده‌ای شده برای استفاده از وسایل چوبی تزئینی در خانه‌های شهری. طراحان داخلی بر این باورند که با استفاده از چنین لوازمی می‌توان حسی شبیه به خانه‌های چوبی را ایجاد کرده و آرامش را در اهالی این خانه‌ها، به وجود آورد.

اگر شما هم از طرفداران کلبه‌های چوبی و ساخت خانه درختی هستید و یا به دنبال ایجاد حس و ظاهری متفاوت در منزل خود می‌باشید، توصیه می‌کنیم ما را در ادامه این مطلب همراهی کنید. در این مقاله به بررسی مزیت‌ها، انواع و چگونگی استفاده از لوازم چوبی در تکمیل دکوراسیون داخلی خواهیم پرداخت.

 

سوالات متداول:

وسایل تزیینی چوبی پرکاربرد در طراحی دکوراسیون داخلی کدامند؟

1. میزهای کنار مبلی چوبی و میز تلویزیون 2. ساعت‌های دیواری و آینه‌های چوبی تزیینی 3. تابلوها و مجسمه‌های چوبی 4. میز و صندلی غذاخوری چوبی منبت‌کاری شده 5. کنسول‌ها، قفسه‌ها و شلف‌های چوبی 6. آباژورها و اکسسوری‌های چوبی تزیینی


در چه سبک‌هایی از دکوراسیون داخلی می‌توانیم از وسایل چوبی تزیینی استفاده کنیم؟

در سبک‌های مدرن، روستیک، سنتی و صنعتی می‌‎توانید از وسایل چوبی تزیینی استفاده نمایید.

 

مزایای استفاده از وسایل تزئینی و دکوری چوبی در دکوراسیون داخلی

اتاقی با دیوارها و کفپوش طوسی و وسایل چوبی تزئینی مثل میزهای عسلی، کنسول و میز تحریر

مواد اولیه بسیاری وجود دارد که می‌توان با استفاده از آن‌ها، انواع لوازم کاربردی و تزیینی ساخته و در منازل و یا محیط‌های دیگر مورداستفاده قرار داد؛ اما امروزه چوب به عنوان یکی از مهمترین متریال برای تولید انواع لوازم مصرفی و دکوری شناخته می‌شود. آنچه سبب شده تا این مواد موردتوجه طراحان قرار بگیرد، ویژگی‌هایی است که این محصولات دارند. این ویژگی‌ها باعث می‌شوند تا هم خود این محصولات و هم دکوراسیون فضاهایی که در آن‌ها از این لوازم استفاده شده است، منحصربه‌فرد جلوه کند. ازجمله ویژگی‌های لوازم دکوری چوبی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

ایجاد حس آرامش

آشپزخانه ای با میزناهارخوری چوبی و شلف چوبی به عنوان وسایل چوبی تزئینی، صندلی های چرم و کابینت مشکی

هر آنچه به‌صورت طبیعی در طبیعت یافت می‌شود باعث ایجاد حس آرامش در انسان‌ می‌گردد. در این میان، چوب به دلیل بافت و ساختاری که دارد بیشتر از سایر متریال به چشم آمده و به نمادی برای ایجاد و القای آرامش تبدیل شده است. با استفاده از وسایل چوبی تزیینی می‌توان در قسمت‌های مختلف فضاهای داخلی مانند دکوراسیون ستون پذیرایی و آشپزخانه، جلوه‌ای طبیعی ایجاد کرده و محیطی به‌دوراز استرس را به وجود آورد. با توجه به مشغله‌های زیاد و افزایش حس اضطراب در زندگی امروزی، طراحان داخلی سعی دارند با استفاده از این محصولات، منزل و یا محیط دفتر کار کوچک را به محلی به دور از تنش تبدیل نمایند.

 

خلق جلوه‌ای ویژه

تزئینات دکوری چوبی دارای ظاهری چشم‌نواز هستند. خط و خطوط طبیعی که بر روی چوب قرار دارد، رنگ‌های منحصربه‌فرد انواع چوب و ویژگی‌های بافتی که دارند باعث شده تا محصولاتی که با استفاده از آن ساخته شده‌اند دارای زیبایی ویژه‌ای باشند. ازاین‌رو می‌توانند به ایجاد دکوراسیونی زیبا در محیط‌های مختلف کمک کنند. در ضمن باید به این مسئله نیز اشاره کرد که ارزش این لوازم با گذشت زمان، افزایش پیدا می‌کند و می‌توانید بعد از چندین سال، از این محصولات به عنوان یک شیء تزئینی آنتیک استفاده نمایید.

 

طول عمر بالا

کنسول چوبی و میزناهارخوری و نیمکت های چوبی به عنوان وسایل چوبی تزئینی و کفپوش تیره

چوب دارای بافتی مستحکم است. این متریال در برابر عوامل طبیعی و محیطی، واکنش چندانی از خود نشان نمی‌دهد. البته برخی عوامل مانند رطوبت هوا و حشرات ممکن است آن را تحت تأثیر قرار دهند که به لطف پیشرفت تکنولوژی و استفاده از روش‌های مختلف می‌توان وسایل چوبی تزئینی را در برابر آن‌ها نیز مقاوم نمود. با توجه به آنچه گفته شد می‌توان دریافت که این محصولات دارای دوام و طول عمر بالایی هستند.

 

تمیزکاری راحت

اتاق خوابی با تخت تک نفره چوبی، پاتختی و میز عسلی چوبی به عنوان وسایل چوبی تزئینی با پرده مکرومه بافی آویز

انواع دکوری‌ها و تجهیزات چوبی را به راحتی می‌توان تمیز کرد. برای این کار می‌توانید از مواد تمیزکننده مختلف یا یک دستمال تمیز و نمدار استفاده کنید.

 

کارایی

نشیمنی با پرده های طرحدار سفید و سبز و وسایل چوبی تزئینی مثل میزو صندلی های غذاخوری و تاب

با توجه به استحکام و ویژگی‌های دیگری که لوازم چوبی دارند، می‌توان به بهترین شکل ممکن از آن‌ها استفاده کرد. برخی از لوازم تزئینی چوبی را می‌توان برای مدت‌ها و در موارد متعددی مورداستفاده قرار داد. بااینکه برخی افراد بر این باورند که عمر استفاده از لوازم چوبی به پایان رسیده است؛ اما باید بیان کنیم که این محصولات همیشه در بورس بوده و استفاده از آن‌ها در دکوراسیون داخلی، هیچ‌گاه دمده نمی‌شود.

 

سازگاری با محیط زیست

وسایل چوبی تزئینی مانند میز جلو مبلی مستطیلی چوبی برای مبلمان طوسی

از مهمترین ویژگی‌های لوازم چوبی می‌توان به سازگاری آن‌ها با محیط زیست اشاره کرد. این لوازم با استفاده از چوب طبیعی ساخته می‌شوند؛ بنابراین برای تولید آن‌ها، هیچگونه آلودگی، محیط زیست را تهدید نخواهد کرد. در ضمن این وسایل دارای قابلیت بازیافت هستند. به این معنا که طبیعت قادر است آن‌ها را تجزیه کرده و در اشکال دیگری، مورداستفاده قرار دهد.

 

تنوع بالا

کنسول، نیمکت، شلف و پاف چوبی به عنوان وسایل چوبی تزئینی همراه با فرش آبی طرحدار

لوازم دکوری و تجهیزاتی که با استفاده از چوب ساخته می‌شوند دارای تنوع بالایی می‌باشند. ازاین‌رو می‌توان آن‌ها را در انواع مختلفی تهیه نموده و در بخش‌های مختلف مورداستفاده قرار داد. تنوع بالا در جنس چوب، فرم و شکل لوازم تزئینی، رنگ این محصولات و ابعاد و قیمت آن‌ها به موضوعی مبدل شده که دست خریداران را باز گذاشته است. شما می‌توانید بر اساس سبک دکوراسیونی که در طراحی دفتر کار، منزل و … از آن پیروی می‌کنید از انواع مختلف این تزئینات استفاده کرده و زیبایی خاصی را در فضای موردنظر به وجود آورید.

 

از کدام وسایل تزیینی چوبی در دکوراسیون داخلی استفاده کنیم؟

کنسول‌های چوبی، تابلوهای چوبی و میز عسلی به عنوان وسایل چوبی تزئینی

شاید با شنیدن این توضیحات، این سؤال به ذهنتان خطور کند که از چه نوع وسایل چوبی تزئینی می‌توانید در محیط موردنظر خود استفاده کنید. برای پاسخ به این سؤال، می‌توانید گشتی در اینترنت زده و با مشاهده تصاویر متعددی از دکوراسیون‌های مختلف، ایده‌های خوبی پیدا کنید. در ضمن در این بخش از مقاله به منظور راهنمایی شما مخاطبان عزیز، به معرفی انواع تزئینات چوبی پرداخته و ویژگی‌های هر کدام را موردبررسی قرار خواهیم داد.

 

میزهای کنار مبلی چوبی

یکی از لوازم کاربردی و تزئینی چوبی که در منازل مورداستفاده قرار می‌گیرد، میزهای کنار مبلی چوبی هستند. ازآنجایی‌که امروزه آپارتمان‌نشینی رواج یافته و متأسفانه این آپارتمان‌ها در اغلب موارد دارای متراژ کمی هستند استفاده از تجهیزاتی با ابعاد بزرگ، عملاً امکان‌پذیر نیست. ازاین‌رو استفاده از میزهای کوچک کنار مبلی رواج زیادی پیدا کرده است. این میزها در ابعاد و طرح‌های مختلفی ساخته می‌شوند که شما می‌توانید از آن‌ها در طراحی دکوراسیون شب یلدا هم استفاده نمایید. طراحان و سازندگان این محصولات برای افزایش جذابیت‌های ظاهری این محصولات، نقش و نگارهای مختلفی را بر روی آن‌ها پیاده کرده و با تعبیه کشوهای مختلف موجب ارتقای کارایی آن‌ می‌شوند.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله 10 ایده جذاب برای دکوراسیون داخلی منزل را مطالعه فرمایید.

 

ساعت‌های چوبی

یکی از هیجان‌انگیزترین لوازم و تزئینات چوبی دکوری که امروزه استقبال از آن بسیار زیاد است ساعت‌های چوبی هستند. این ساعت‌ها در اشکال مختلفی طراحی و ساخته می‌شوند و دارای رنگ‌های متنوعی هستند. در برخی موارد به منظور افزایش جذابیت‌های بصری این محصولات، از طناب و حصیر در دکوراسیون نیز استفاده می‌شود. با توجه به این ویژگی‌ها، کاربران می‌توانند این ساعت‌ها را بر اساس متراژ محل، رنگ مورداستفاده در دکوراسیون محیط موردنظر و … انتخاب و خریداری کرده و جلوه‌ای لوکس در محل ایجاد کنند.

 

تابلوهای دیواری چوبی

سه عدد تابلو چوبی منبت کاری شده به عنوان وسایل چوبی تزئینی بالای مبلمان

از دیگر وسایل چوبی تزئینی که موردتوجه افراد هنردوست قرار گرفته است تابلوهای چوبی هستند. در این تابلوها از هنرهای معرق، منبت و … استفاده می‌شود. با استفاده از این تابلوها می‌توانید نقطه تمرکزی ایده آل در سالن منزل خود به وجود آورید و چیدمان این بخش از منزل را بر اساس این نقطه انتخاب کنید.

 

مجسمه‌های دکوری چوبی

با استفاده از چوب، مجسمه‌های بسیار شکیلی در ابعاد مختلفی تهیه می‌شود که می‌توانید آن‌ها را تهیه کرده و بر روی میز تلویزیون، میزهای کنار سالنی، میز کار، کابینت‌های آشپزخانه و … مورداستفاده قرار دهید.

 

میز و صندلی‌های غذاخوری چوبی

میز و صندلی‌های ناهارخوری چوبی و کنسول چوبی به عنوان وسایل چوبی تزئینی

صندلی و میز ناهارخوری کلاسیک چوبی از گران‌بهاترین و لوکس‌ترین انواع تجهیزات و مبلمان چوبی هستند که در سبک بوهو و کلاسیک، بیشترین کاربرد را دارند. این محصولات دارای زیبایی منحصربه‌فردی بوده و ظاهر دکوراسیون منزل را شیک‌تر می‌کنند.

 

کنسول‌های چوبی

کنسول چوبی مستطیلی با شش کشو و آینه گرد بالای آن بعنوان وسایل چوبی تزئینی ورودی خانه

کنسول‌های چوبی، نمونه دیگری از وسایل دکوری چوبی به شمار می‌روند که در دکوراسیون‌های امروزی، استفاده از آن‌ها به‌صورت چشم‌گیری افزایش یافته است. این تجهیزات، محلی برای قرار دادن آینه، لوازم دکوری عتیقه و … بوده و باعث زیباتر شدن نمای داخلی منزل می‌شوند.

 

شلف های چوبی

شلف های چوبی برای قرار دادن ظروف و گلدان روی آن به عنوان وسایل چوبی تزئینی

با استفاده از طراحی قفسه و شلف‌ چوبی می‌توان جایی برای قرار دادن دکوری‌های کوچک به وجود آورده و یا از آن‌ها به عنوان نظم‌دهنده استفاده کرد. این محصولات دارای دوام قابل قبولی هستند و با استفاده از چوب‌های مختلف و در ابعاد گوناگونی ساخته می‌شوند.

 

میز تلویزیون چوبی

میز تلویزیون چوبی بعنوان وسایل چوبی تزئینی در نشیمن و در کنار گلدان طوسی

میزهای تلویزیون چوبی ازجمله پرفروش‌ترین لوازم دکوری چوبی به شمار می‌روند. این میزها که در ابعاد مختلفی و با طرح و نقش و نگارهای متنوع طراحی شده‌اند دارای زیبایی چشم‌نوازی هستند. اغلب طراحان داخلی توصیه می‌کنند این میزها را در عرض‌های بیشتری از تلویزیون خریداری کنید تا بتوانید چند وسیله دکوری کوچک و بزرگ هم بر روی آن قرار دهید. در ضمن می‌توانید آن را در اشکال مختلف موجود نیز خریداری کرده و در صورت کم جا بودن منزلتان، از آن‌ها به عنوان قفسه کتاب و … نیز استفاده کنید.

 

گلدان‌های چوبی

دو گلدان چوبی حصیری و به عنوان وسایل چوبی تزئینی در دکوراسیون خانه

از دیگر وسایل چوبی تزئینی می‌توان به گلدان‌های چوبی اشاره کرد. تصور کنید داخل یک گلدان چوبی ساده و یا حصیری، گلی زیبا گذاشته و آن را بر روی میز و یا در گوشه‌ای از منزل یا محیط کار خود قرار داده اید. حتی تصور این منظره می‌تواند تأثیر مثبتی بر روحیه شما بگذارد، چه برسد به آنکه واقعاً گل‌ها و گیاهان آپارتمانی خود را در گلدان‌های چوبی گذاشته و از دیدن آن‌ها لذت ببرید. به‌جز گلدان‌های چوبی، می‌توانید استند گلدان چوبی نیز تهیه کرده و گلدان‌های زیبای خود را بر روی آن بچینید. این استندها دارای زیبایی فوق‌العاده‌ای هستند و از استحکام بالایی برخوردار می‌باشند.

 

آباژورهای چوبی

آباژورهای چوبی نیز گزینه خوبی برای استفاده در دکوراسیون پذیرایی و یا تزیین اتاق خواب هستند. این آباژورها را می‌توانید متناسب با نیاز خود و طرح دکوراسیون به عنوان دکوری چوبی ایستاده، سقفی و یا رومیزی تهیه کرده و مورداستفاده قرار دهید. جاشمعی‌های چوبی، جاکلیدی و آینه‌های چوبی و … نیز جزو لوازم چوبی تزئینی هستند که موردتوجه طراحان داخلی قرار گرفته و از آن‌ها در سبک‌های دکوراسیون مختلفی استفاده می‌شود.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله راهنمای انتخاب آینه برای فضاهای خانه و تاثیر آن در دکوراسیون را مطالعه فرمایید.

 

نکات مهم در انتخاب وسایل دکوری چوبی

 

در انتخاب و خرید وسایل چوبی تزئینی باید به نکات مهمی توجه شود. شاید به نظر برسد که خرید این محصولات، کار ساده‌ای است و می‌توانید بر اساس سلیقه خود هر آنچه دوست دارید تهیه نموده و مورداستفاده قرار دهید. بااینکه سلیقه افراد در تهیه این تجهیزات از اهمیت بالایی برخوردار است؛ اما رعایت برخی نکات نیز می‌تواند در این راه، مؤثر باشد. ازجمله این نکات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

توجه به کیفیت چوب

یک نیمکت چوبی کشو دار در پایین و کنار صندلی به عنوان وسیله چوبی تزئینی

در ساخت انواع تزئینات چوبی از چوب‌های مختلفی استفاده می‌شود. هر کدام از این چوب‌ها دارای ویژگی‌های ظاهری و مقاومتی متفاوتی هستند. ازاین‌رو باید دقت داشته باشید که محصولات منتخب شما باید چه ویژگی‌هایی داشته باشند. با توجه به این ویژگی‌ها می‌توانید محصولی با طرح، سختی و طول عمر مناسب خریداری نمایید.

 

بررسی کیفیت ساخت

توجه داشته باشید که تمامی وسایل چوبی که در بازار موجود هستند دارای کیفیت ساخت یکسانی نخواهند بود. در تولید هر کدام از آن‌ها از روش‌های مختلف ماشینی و یا دستی استفاده می‌شود، کیفیت ساب‌زنی، برش، چسباندن و … در تمامی آن‌ها متفاوت است. ازاین‌رو توصیه می‌شود به هنگام خرید، بررسی کنید که آیا محصول موردنظرتان، کیفیت ساخت مدنظر شما را دارد یا خیر. برای اطمینان از کیفیت تولید وسایل چوبی تزئینی می‌توانید آن‌ها را از میان محصولات برندهای معتبر خریداری کنید.

 

در نظر گرفتن سبک وسایل

یک کنسول چوبی منبت کاری شده کرم رنگ به عنوان وسیله چوبی تزئینی

دقت داشته باشید که لوازم چوبی دکوری در سبک‌های مختلفی طراحی می‌شوند. به همین جهت باید از آن‌ها در سبک‌های دکوراسیون متفاوتی استفاده کنید. به‌عنوان‌مثال، کنسول چوبی که دارای گره چینی، نقش و نگارهای معرق و یا منبت است برای استفاده در سبک دکوراسیون داخلی سنتی و کلاسیک مناسب بوده و اصلا برای طراحی دکوراسیون مدرن مناسب نخواهد بود. بنابراین حتماً نیازهای خود را سنجیده و بر اساس سبک دکوراسیون مورداستفاده در منزل، وسایل چوبی مدنظر را خریداری کنید.

 

توجه به قیمت وسایل دکوری

کتابخانه چوبی زرد و سفید با طرح مدرن روی دیوار جزء وسایل چوبی تزئینی در نشیمن

قیمت لوازم دکوری چوبی از نکات مهمی است که باید به هنگام خرید این محصولات به آن توجه کرد. فرایند ساخت این تجهیزات بر قیمت آن‌ها تأثیر دارد، به طور مثال وجود کار دست در فرآیند ساخت وسایل دکوری چوبی سبب افزایش قیمت این محصولات می‌گردد. همچنین عامل دیگری که سبب می‌شود تا قیمت انواع تجهیزات چوبی متفاوت باشد، نوع چوب مورداستفاده می‌باشد.

 

ساخت وسیله چوبی تزیینی (ویدئو)

 

نتیجه‌گیری

یک کنسول چوبی، صندلی های حصیری تک نفره، میزناهارخوری چوبی و تابلوهای تزئینی

با توجه به استقبال بی‌نظیر مردم از وسایل چوبی تزئینی در سال‌های اخیر، در این مقاله بر آن شدیم تا در مورد این محصولات، اطلاعات جامعی به مخاطبان ارائه نماییم. با استفاده از توضیحات این مطلب می‌توانید بهترین دکوری‌های چوبی را متناسب با سبک دکوراسیون خود انتخاب کرده و زیبایی محیط داخلی منزل و یا محیط کار خود را دوچندان نمایید.

 

20 ایده برای وسایل چوبی تزئینی