سقف فلزی و هر آن چه باید درباره مزایا و معایب آن، بدانید

سقف فلزی خانه با رنگ آبی

استفاده از سقف فلزی برای خانه دارای مزایا و معایب مختلفی بوده که بد نیست با مزایا و معایب سقف فلزی ، آشنایی کامل داشته باشید. هنگامی که حرف از ساخت یا بازسازی یک خانه به میان آید، انتخاب نوع پوشش سقف می‌تواند اهمیت زیادی داشته باشد. سقف یک ساختمان نقش زیادی در هویت بخشیدن و زیبایی نمای ساختمان دارد و لازم است در برابر عوامل مختلف همانند باد، باران و عناصر خارجی، مستحکم باشد و از خانه و ساکنین آن، محافظت کند. بنابراین در روند انتخاب و اجرای سقف در کنار ظاهر، باید در انتخاب نوع پوشش سقف هم با دقت بیشتری دست به انتخاب زد.

سقف‌ها از نظر شکل و ظاهر به چند دسته مختلف تقسیم می‌شوند که دارای پوشش‌های متنوعی می‌باشند. یکی از انواع سقف‌ها، سقف‌های شیب‌دار هستند که با انواع مختلفی از پوشش‌ها دیده می‌شوند و جلوه‌ای خاص و زیبا به ساختمان می‌بخشند که در این میان، فلز از نظر وزن، نگهداری و راندمان انرژی، برتری زیادی دارد. اگر در زمره افرادی هستید که خانه‌ای با سقف شیب‌دار دارید و به دنبال پوشش فلزی برای سقف منزل خود هستید، پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مقاله همراه ما در بلاگ معمار نو باشید.

فهرست مطالب:

تصویری از نمای خارجی یک خانه روستیک با استفاده از سقف فلزی

مزایا و معایب سقف فلزی

سقف‌های فلزی با داشتن رنگ براق و قدرت بازتابش نور، می‌تواند در کاهش گرمای ایجاد شده اتاق زیرشیروانی و اتاق‌هایی که در پشت بام قرار دارند، موثر باشد؛ علی‌الخصوص اگر در آب و هوای گرم زندگی کنید، قطعا تاثیر آن را بیشتر خواهید دید. قابلیت انعکاس نور آفتاب در سقف‌های فلزی، می‌تواند هزینه‌های مصرفی جهت خنک‌سازی فضا را کاهش دهد و بدین ترتیب، نقش مهمی در صرفه‌جویی مصرف انرژی و افزایش ارزش خانه داشته باشد. البته این نکته را باید بدانید که با توجه به تابش پیوسته و مداوم نور آفتاب به سقف فلزی خانه، به مرور زمان شاهد تغییراتی در ظاهر سقف خواهید شد.

 

تصویری از نمای خارجی سبز،قهوه ای خانه ای روستیک با استفاده از سقف فلزی

با این که هزینه اولیه یک سقف فلزی خانه به طور قابل توجهی بالاتر از سقف شینگل است، اما به دلیل دوام و طول عمری که دارند، عملا نیازی به تعمیر و نگهداری ندارد و درصد زیادی از هزینه‌های مصرفی اولیه هم قابل جبران است؛ علی‌الخصوص اگر قصد دارید مدت زمان طولانی را در آن خانه ساکن باشید. احتمالا سقف‌های شینگل آسفالتی در 15 الی 20 سال، نیازمند تعویض، تقویت و مراقبت دوره‌ای خواهد داشت.

 

تصویر نمای خارجی زرد یک خانه با سقف راه راه فلزی

از دیگر ویژگی‌های پوشش سقف فلزی، می‌توان به قابلیت بسیار ارزشمند بازیافت شدن اشاره کرد؛ این یک امتیاز ویژه برای سقف‌های فلزی محسوب می‌شود که بیانگر نوعی احترام به طبیعت و محیط‌زیست است. همانطور که اشاره شد، سقف فلزی در حالت کلی از مواد بازیافتی ساخته می‌شود و زمانی که تصمیم به تعویض آن گرفتید، بدون آن که نگران یافتن مکانی به منظور دفن یا از بین بردن ضایعات باشید، می‌توانید آن‌ها را به محل بازیافت تحویل دهید.

 

تصویری از نمای خارجی یک خانه با سقف فلزی موج دار و اتاق زیر شیروانی

اگر در مناطقی زندگی می‌کنید که دارای آب و هوای سرد و زمستان‌های سخت است، باید به این نکته توجه داشته باشید که سقف شیب‌دار فلزی با داشتن سطحی صاف و صیقلی در کنار شیبی که دارد، موجب سرازیر شدن برف به پایین شده و حجم زیادی از برف هم در زیر سقف انباشته خواهد شد که لازم است هنگام طراحی ورودی‌ها، پیاده‌روها و باغچه‌ها مورد توجه قرار گیرد و مشکلات احتمالی ناشی از برف، در نظر گرفته شود.

 

تصویر یک خانه آجری به سبک سنتی به همراه یک سقف شیب دار فلزی

سایر مشخصه‌های سقف فلزی که باعث افزایش محبوبیت آن هم شده است، قابلیت ذخیره و جمع‌آوری آب باران است. با داشتن سطح تمیز و صاف، فیلتر کمتری برای آبی که از یک سقف فلزی جمع می‌شود، نیاز خواهد بود؛ این مزیت در مقایسه با سقف‌های شینگل آسفالتی که ذرات کوچک و احتمالا سایر مواد شیمیایی را در آب می‌ریزند، قابل توجه است. از آب باران ذخیره شده می‌توان برای انواع مصارف همانند آبیاری گل‌ها ، گیاهان باغچه یا شستشوی حیاط، استفاده کرد. همچنین با ضدعفونی و تصفیه آن، می‌توان برای مصارف خانگی هم استفاده کرد. بدین ترتیب هم در مصرف آب و هم در میزان پرداخت هزینه‌ها، کمک قابل توجه‌ای خواهد بود.

 

تصویری از یک سقف فلزی شیب دار دراماتیک در فضایی سرسبز

با این که سقف‌های فلزی دارای دوام و مقاومت بالایی هستند، اما در بعضی از شرایط آب و هوایی می‌توانند آسیب‌پذیر باشند. هنگام بارش تگرگ، سقف فلزی دوام کمتری دارد و دچار آسیب‌ دیدگی شدید می‌شود و فرو رفتگی‌هایی در سطح آن ایجاد می‌شود. پس بهتر است هنگام انتخاب سقف فلزی برای منزل خود به شرایط جوی و آب و هوایی محل زندگی خود، دقت داشته باشید تا متحمل ضررهای ناشی از آن نشوید.

 

تصویری از سقف فلزی شیب دار برای نمای خارجی خانه

مقاومت در برابر آتش‌ دیگر مورد مهمی است که می‌توان برای سقف فلزی در نظر گرفت؛ بطوریکه آن را از سایر سقف‌ها متمایز می‌کند. این مقاومت سقف فلزی می‌تواند مانعی برای گسترش آتش و ضرر بیشتر باشد که آن را به گزینه‌ای مناسب برای بام بیشتر خانه‌ها تبدیل می‌نماید. بهتر است بدانید که پوشش سقف فلزی در برابر پوسیدگی و آسیب حشرات هم در امان است و این یک مورد مثبت برای این نوع از سقف به حساب می‌آید که می‌توانید آن را در انتخاب‌هایتان لحاظ کنید.

 

استفاده از سقف فلزی که نسبت به سقف آسفالت در صرفه‌جویی انرژی موثرتر است

پوشش سقف فلزی علاوه‌بر این که برای بام خانه‌ها استفاده شود، در موارد دیگری همانند آلاچیق‌های خانگی و استراحتگاه‌ها هم مورد استفاده قرار خواهد گرفت. بنابراین در انتخاب و استفاده از آن، هیچ محدودیتی وجود ندارد. ورق‌های سقف فلزی با جنس‌های مختلفی همانند آلومینیوم، روی و استیل تهیه می‌شوند که با توجه به مکان مورد نظر، می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

 

خانه محلی جدید با سقف فلزی، بدون کنار گذاشتن سبک محلی خانه

در صورتی که بخواهیم مزایا و معایب سقف‌ فلزی را بیان کنیم، می‌توان آن‌ها را به صورت زیر خلاصه کرد.

 

مزایای سقف فلزی

استحکام بالا، صرفه‌جویی در مصرف انرژی، امکان بازیافت و استفاده مجدد، صرفه‌جویی در میزان هزینه‌ها، طول عمر بیشتر، نصب راحت، مقاومت در برابر آتش، مقاومت در برابر پوسیدگی و آسیب حشرات، تنوع در جنس ورقه‌های فلزی را رقم می‌زند.

 

معایب سقف فلزی

هزینه بالا، امکان تخریب در برخی شرایط آب و هوایی، تغییر تدریجی ظاهر، تنوع مدل و ظاهر کم را می‌توان از معایب سقف فلزی عنوان کرد.

استفاده از سقف شیب دار فلزی قرمز و مشکی برای جذابیت نمای خارجی

سخن پایانی

با توجه به مطالب ذکر شده، پوشش سقف خانه را می‌توان به عنوان بخشی تاثیرگذار در زیبایی بخشیدن به ظاهر و نمای ساختمان هم نام برد. با توجه به تنوع و گستردگی پوشش سقف خانه، باید در انتخاب آن دقت کرد تا آن موردی را انتخاب کنید که بیشترین ماندگاری را داشته باشد و نیاز به تعویض و تغییر مداوم نداشته باشد. سقف خانه باید به گونه‌ای باشد که در ازای هزینه مصرفی، محکم و بادوام باشد. همچنین سازگاری پوشش سقف با آب و هوا از موارد دیگری است که باید به آن دقت کرد.
سقف‌های با پوشش فلزی، گزینه مناسبی هستند. این سقف‌ها به لحاظ طراحی، متنوع بوده تا با هر سبکی از معماری تطابق پیدا کنند و بدین ترتیب، نمایی زیبا و منحصربه‌فرد از خانه نشان داده شود. در کنار موارد یاد شده، سقف فلزی خانه می‌تواند با صرفه‌جویی در میزان مصرف انرژی و امکان بازیافت شدن به یکی از موارد انتخابی ما برای پوشش سقف خانه تبدیل شود. امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات خوبی را درباره مزایا و معایب سقف خانه در اختیارتان قرار دهیم.