محوطه سازی با گیاهان همیشه سبز

تصویر فضاسازی یک محوطه باگیاهان همیشه سبز

باغچه ای با ساختار ثابت و خطوط مشخص، حتی در سردترین ماه های سال و بدون وجود گل های رنگارنگ نیز زیبا به نظر می رسد. بوته ها و درختان همیشه سبز، به ساختار باغ، مشخص کردن شکل بستر ها، پوشاندن زاویه دید و فراهم کردن دیوار هایی سبز برای فضای باغ، کمک می کنند. زمستان زمان خوبی است برای ارزیابی دوباره ساختار باغچه و یافتن مکان هایی که به حریم خصوصی بیشتری نیاز دارند یا بستر هایی که می توانند از کاشت گیاهان همیشه سبز بهره ببرند. در مناطقی با زمستان های معتدل می توان در تمام طول سال بوته و درخت، کاشت. برای مناطق سرد تر، از قبل برنامه ریزی کرده و کاشت را تا زمانی که خاک در فصل بهار گرم شود، به تعویق بیندازید.

در این مطلب ۸ راه برای ایجاد زیربنا و ساختار مناسب برای باغچه با استفاده از پرچین ها، صفحه های بلند گیاهی، نرده باغچه و هرس کردن بوته ها به شکل های هندسی زیبا، بیان می شود.

 

محوطه سازی حیاط خانه ای با آبنمای گرد و پرچین منحنی شمشاد

با ایجاد پرچین، می توانید باغ را به قسمت های مجزا تقسیم کنید.

تقسیم کردن یک باغ به بخش های مختلف می تواند حتی در باغچه های کوچک نیز باعث بزرگ تر به نظر رسیدن فضا بشود. پرچین های کوتاه شمشاد برای معین کردن مرز های باغچه مفید هستند، در حالی که پرچین های بلند تر برای نشان دادن جدایی بصری بین بخش های مختلف باغ استفاده می شوند. به عنوان مثال، بدون وجود پرچین های کوتاه و درختچه های گلدانی در سه باغچه متفاوت و جذاب این حیاط، ورودی، رسمی و شبیه به یک فضای یکنواخت می شد.

 

محوطه سازی و قاب بندی حیاط با استفاده از گیاهان همیشه سبز

مناظر را با ایجاد قاب، منحصر به فرد طراحی کنید.

می توان با استفاده از پرچین های همیشه سبز مسیری برای عبور مهمانان ساخت. از طراحی باغ های رسمی اروپایی که در همه فصول خوب به نظر می رسد، ایده بگیرید و پیاده راهی خلق کنید که دو طرف آن پوشیده از درخت ها و بوته های همیشه سبز است و به یک منظره خاص، آب نما یا اثر هنری ختم می شود.

پیشنهاد می‌کنیم مطلب آبنما باغ و هر آنچه درباره آن لازم است بدانید را مطالعه نمایید.

 

تصویر محوطه سازی خانه ای ویلایی که با گیاهان همیشه سبز محصور شده است

با پوشش گیاهی، می توانید حریم خصوصی ایجاد کنید.

وقتی درخت ها و بوته های برگ ریز، برگ های خود را از دست می دهند، بخش هایی از باغچه مورد توجه قرار می گیرد که بهتر است پنهان باقی بماند، در حالی که استفاده از گیاهان همیشه سبز، می تواند راهی مناسب برای ایجاد حریمی دایمی باشد. پرچین های همیشه سبز پوششی همیشگی برای پوشاندن پنجره در یک خیابان شلوغ، پنهان کردن سطل زباله و سایر موارد فراهم می کنند. بنابراین می توانید مکان هایی را که نیاز به پنهان شدن دارند، مشخص کرده و ماه آینده یا در فصل بهار در آن ها گیاه همیشه سبز بکارید.

 

محوطه سازی با گیاهان همیشه سبزی که به اشکال هندسی مختلف هرس شدند

با اشکال متفاوت، لایه هایی از گیاهان همیشه سبز در یک بستر ایجاد کنید.

با کمک گیاهان همیشه سبز به جای گل های فصلی، منظره ای همیشگی و زیبا خلق کنید. از بوته ها و درختچه هایی با برگ هایی به رنگ های مختلف استفاده کرده و سپس، آن ها را به شکل های مختلفی مثل مخروط و پرچین های مرتب در آورید یا این که از زیبایی طبیعی آن ها لذت ببرید.

 

خانه ای ویلایی با محوطه سازی مشخص شده توسط گیاهان همیشه سبز و پله های خاکستری

می توانید محوطه خانه را مشخص کنید.

گیاهانی که اطراف خانه را پوشانده اند، به متصل شدن خانه به محیط اطراف کمک کرده و مسیری مشخص از باغچه به ساختمان خانه ایجاد می کنند. از بوته های همیشه سبز به عنوان یک گیاه پایه استفاده کنید. برای یک ظاهر کاملا یکپارچه، خطوط معماری خانه را تکرار کنید. تکرار خطوط صاف پنجره های مستطیلی با پرچین های همیشه سبز بلند و باریک در این تصویر، نمونه ای از این کار است.

 

گیاهان همیشه سبز را بصورت تک تک در محوطه سازی استفاده کنید

از بوته های تک برای ایجاد نمایی جذاب و در مرکز توجه، استفاده کنید.

گیاهان همیشه سبزی که به شکل های هندسی مختلف هرس شده و سپس نزدیک دیوار های کوتاه کاشته شوند، به نقاط برجسته یا مرکز توجه یک باغ از راه دور تبدیل می شوند. برای صرف زمان کمتر از یک گیاه با رشد کند مثل شمشاد، درخت صنوبر سفید کوتاه قد یا درخت سرخدار استفاده کنید. می توانید در زمستان، اطراف این بوته ها را با لامپ های سفید پر کنید تا به منظره، روشنایی ببخشند.

 

محوطه سازی با پرچین های منحنی توسط گیاهان همیشه سبز

ترکیبی از خطوط و منحنی ایجاد کنید.

پرچین های همیشه سبز می توانند به اندازه ی متریال های دکوری و تزیینی، در نمایش و ایجاد شکل هندسی باغ مفید و موثر باشند. این نکته را مد نظر قرار دهید که پرچین هایی با خطوط صاف فضای رسمی تری ایجاد می کنند، در حالی که شکل های منحنی طبیعی تر به نظر می رسند. همچنین می توانید با ترکیب پرچین های منحنی با دیوار های سنگی صاف، بین این دو عنصر تعادل برقرار کنید.

 

محوطه سازی حیاطی که باغچه هایش با پرچین های همیشه سبز مرتب شده اند

به بسترهای گل نظم بدهید.

پرچین‌های کوتاه و بوته‌های بلندتر به بستر گل‌های فصلی ساختار منظمی می‌بخشند و باعث می‌شوند که این باغچه‌ها فارغ از فصل، زیبا به نظر برسند. اگر در حال برنامه‌ریزی برای باغچه بهاری و طراحی و ساخت خانه درختی و حیاط سازی سنتی خانه خود هستید، بهتر است به دنبال ایده هایی برای اضافه کردن ساختار مثل کاشت گیاهان همیشه سبز، به عنوان پس زمینه ای برای شکوفه های رنگی یا پرچین هایی برای مشخص کردن مرز های باغچه، باشید.