طراحی دکوراسیونی شیک و راحت با مبل شنی یا بین بگ

اتاق نشیمنی با بین بگ‌های سرمه‌ای، آباژور گرد مشکی، فرش طوسی، تلویزیون دیواری و کفپوش طوسی

امروزه مبل و صندلی، تنوع فراوانی یافته و با شکل‌ و فرم‌های متفاوتی عرضه می‌شود. هر نوع از این نشیمن‌ها کاربرد خاص خود را داشته و حتی محل قرارگیری آن نیز، نسبت به فرم و کاربرد آن متفاوت است. توصیه می‌شود که کمی از چیدمان رایج مبل و صندلی درخانه فاصله گرفته و تنوع به خرج دهید. 

مبل شنی، یکی از پرطرفدار‌ترین و راحت‌ترین انواع مبل است که از کودکان تا جوان و افراد سالمند شیفته آن هستند و با استفاده از آن احساس راحتی می‌کنند. هرچیزی که نیاز است درباره این مبل بدانید در این مقاله گنجانده شده که راهنمای خوبی برای شما خواهد بود.

 

مبل شنی یا بین بگ چیست؟ 

خانه‌ای با میز و صندلی حصیری، بین بگ و مبلمان سفید، کفپوش پارکت و پنجره‌هایی با فریم مشکی

مبل شنی که به بین بگ (bean bag) یا هپی چیر (happy chair) نیز معروف است، نشیمنی از خانواده مبل بوده که از منظر ظاهری و ساختاری تفاوت زیادی با مبل عادی دارد. اجزای تشکیل دهنده مبل‌های معمولی معمولا چوب، پنبه، پلاستیک و انواع ابر است که باعث ایجاد فرم و ساختاری مستحکم می‌شود؛ اما در بین بگ، خبری از این ساختار محکم و چوبی نیست و اجزای تشکیل‌دهنده آن، موادی ریز و شن‌مانند است. 

این مواد باعث شده که مبل فرم خاصی نداشته باشد و حالت آن نسبت به قالب بدنی افراد تغییر کند. این بافت نرم باعث شده که افراد زیادی به استراحت با این مبل علاقه نشان داده و تبدیل به یکی از پرفروش‌ترین انواع مبل شود. 

 

ساختار مبل شنی

خانه دوبلکسی با نورپردازی هالوژنی سقف، بین بگ‌های سبز پاستلی، پاف مربعی صورتی و فرش راه راه به رنگ سبز، قرمز و آبی

بین بگ از دو قسمت اصلی بدنه و مواد داخلی آن تشکیل شده است. این دو قسمت باید در عین منعطف بودن، بافت محکمی داشته باشند، در غیر این صورت مبل پس از مدت کوتاهی غیرقابل استفاده خواهند شد. 

 

بدنه بین بگ

اتاق نشیمنی با کاغذدیواری مشکی و طلایی، تلویزیون دیواری، فرش آجری، بین‌ بگ‌های مشکی و پرده کرکره‌ای سفید

بدنه بین بگ معمولا به شکل رایج در انواع جنس چرم مصنوعی و طبیعی و پارچه‌های پلی استر و نانو ساخته می‌شود. از خواص این پارچه‌ها می‌توان به زیبایی، مقاومت بالا و انعطاف ایده‌آل اشاره کرد. نحوه دوخت و اتصال این پارچه‌ها، یکی از معیارهای تعیین کننده کیفیت بین بگ است. 

 

مواد داخلی بین بگ

بین بگی با رویه بنفش و یونولیت‌های ریز داخل آن

داخل این مبل از توپک‌های یونولیت ریز از جنس پلاستیک پی وی سی و گرانول پر شده‌ است. این مواد جنس منعطفی دارند و تا مدت زیادی پس از استفاده از مبل، سالم مانده و نشست نمی‌کنند. بدنه نرم این توپک‌ها باعث شده تا نشستن بر مبل حس رضایت‌ و آرامش را به افراد دهد. این یونولیت‌ها ممکن است که پس از مدتی استفاده نشست کنند که در این صورت‌ جای نگرانی وجود ندارد. یونولیت‌ها را به‌تنهایی می‌توان در بازار فروش تهیه کرد و با یونولیت‌های نشست کرده، تعویض نمود.

با نشستن بر هپی چیر، حالت شنی و دانه دانه درون به حس نخواهد شد و بافت آن اذیت‌کننده نخواهد بود. 

 

چرا باید مبل شنی بخریم؟ 

اتاقی با تابلوهای دیواری دکوری، میز و صندلی چوبی، بین بگ کرم قهوه ای و خانمی نشسته روی آن

شاید این پرسش چندان بی‌راه نباشد که چرا باید به جای خرید یک مبل یا صندلی معمولی، یک هپی چیر تهیه کنید!

دو دلیل مهم برای این انتخاب وجود دارد:

 

گذراندن اوقات فراغت با کیفیت

اتاق‌خوابی با تخت و پاتختی سفید، بین‌ بگ‌های سفید و صورتی با دیوار طوسی رنگ

نشستن بر بین بگ، در ساعاتی که نیاز به فراغت و آسودگی دارید تجربه بسیار خوبی به شما خواهد داد. در این شرایط یک مأمن و گوشه امن در خانه برای خود پیدا می‌کنید که برای فرار از خستگی و ناراحتی به آن پناه خواهید برد. بسیاری از طراحان و روانشناسان توصیه می‌کنند که قسمتی از خانه را به عنوان مأمنی برای استراحت انتخاب کنید و این نشیمن‌، می‌تواند همان مأمن باشد. شاید در نگاه اول این مبل یک نشیمن‌ معمولی به نظر برسد؛ اما پس از مدتی استفاده خواهید دید که تهیه آن یکی از بهترین انتخاب‌هایتان برای خانه است. 

 

ایجاد تنوع در دکوراسیون

اتاق نشیمنی با مبل ال چرم قهوه‌ای، بین بگ‌های سفید و طوسی، تابلوهای دکوری دیواری و آباژور با بدنه چوب طبیعی

اگر نیاز است که در چند قسمت از خانه، از مبل و نشیمن‌ استفاده کنید کمی تنوع به خرج داده و یک هپی چیر  تهیه کنید. استفاده از این مبل در مقایسه با چیدمان انواع مبل در دکوراسیون داخلی، آن را از تکرار و یکنواختی نجات داده و فرم جدیدی را در نما خواهد ساخت

 

مزایای مبل شنی

خانه‌ای با کفپوش پارکت و بین بگ‌های بزرگ قهوه‌ای و طوسی با خانواده‌ای نشسته روی آن‌ها

استفاده از بین‌ بگ چند مزیت بزرگبرای افراد به همراه دارد:

 

بهبود و تسکین درد بدن

خانه‌ای با آینه قدی دیواری، بین بگ‌های طوسی، پاف بافتنی، فرش سفید و کفپوش پارکت

اگر دچار آسیب‌ جسمانی هستید یاد به خاطر کار وفعالیت‌ روزانه، به وفور دچار بدن‌درد و کوفتگی می‌شوید؛ این مبل برای شماست. ساختار و فرم خاص این مبل، باعث می‌شود تا بر هیچ‌قسمت از بدن افراد فشاری وارد نشود و بدن به ترمیم خود بپردازد. مبل و صندلی معمولی به دلیل داشتن بافت خشک و محکم، گزینه مناسبی برای افرادی که درد‌های جسمانی دارند، نیست. 

 توجه کنید که درصورت داشتن کمردرد و بیماری‌های حاد و جدی با پزشک خود درباره استفاده از هپی چیر مشورت کنید.

 

تحمل وزن بالا

اتاق نشیمنی با پرده کرم، مبل و فرش سفید، میز شیشه‌ای، بین بگ خزدار سفید و کفپوش پارکت

این مبل وزن زیادی را تحمل خواهد کرد و وزن زیاد به راحتی باعث فرسایش و خرابی آن نمی‌شود. همچنین برای افرادی که دچار اضافه وزن مفرط هستند و نیاز به نشیمن‌ جادار و راحت دارند نیز، گزینه بسیار مناسبی است. 

 

امکان تجدید مواد داخلی مبل شنی

اتاق خوابی با بین بگ خزدار سفید، کفپوش پارکت، صندلی آبی، پرده کرکره‌ای سفید و فرش طوسی

در شرایطی که یونولیت‌های درون مبل نشست کند و فرسوده شود، نیازی به تعویض مبل و متحمل شدن هزینه گزاف نیست. یونولیت‌های درون مبل به راحتی در هر جایی یافت شده و با هزینه کم می‌توان آن را تهیه کرد و با یونولیت‌های فرسوده، تعویض نمود

 

حالت پذیری ایده آل

خانه‌ای با کفپوش پارکت، دو بین‌ بگ چرم مشکی، پرده کرکره‌ای سفید و گلدان گل طبیعی

بیشتر انواع مبل شنی حالت پذیرند ومی‌توانید آن‌ها را به هر شکل که مایلید استفاده کنید. این مزیت برای افرادی که با یک نوع نحوه نشستن راحت نیستند و طریقه نشستن خود را مرتب تغییر می‌دهند بسیار مناسب است. 

 

معایب مبل شنی

اتاقی با بین بگ گرد صورتی، فرش سفید با طرح‌های مشکی و زرد و میز چوبی طبیعی

برای مبل شنی معایب زیادی نمی‌توان برشمرد و مزایای آن بسیار قابل توجه‌تر از معایب آن است. با این‌حال دو عیب نسبتا مهم آن را می‌توان بازگو کرد:

 

حجم و ابعاد بزرگ

اتاقی با بین بگ خزدار سفید، گلدان گل طبیعی، تابلویی با فریم چوبی و فرش طرحدار طوسی و سفید

ابعاد بزرگ این مبل، جابه‌جایی آن را کمی مشکل کرده و در هر جایی نمی‌توان از آن استفاده کرد. همچنین برای افرادی که پذیرایی کوچکی دارند نیز کمی دردسر درست کرده و فضای قابل توجهی از دکوراسیون پذیرایی کوچک را اشغال می‌کند.

 

بدنه غیرمقاوم

اتاقی با نیمکت چوبی، کفپوش پارکت و موکت طوسی با بین بگ گرد طوسی رنگ

در واقع بدنه این مبل تنها از پارچه و پلاستیک ساخته شده و هیچ‌گونه مواد مقاوم دیگری مانند چوب ندارد. این موضوع مبل را کمی آسیب پذیر کرده و باید آن‌ را از اجسام تیز و بُرَنده دور نگه داشت. در صورت عدم احتیاط بدنه غیرمقاوم مبل، دچار پارگی و آسیب خواهد شد. 

 

مبل شنی بزرگ یا مبل شنی کوچک؟ 

خانه‌ای با کفپوش پارکت، فرش و پرده سفید، صندلی سفید و بین بگ‌های کوچک طوسی روشن و تیره

مبل شنی در اندازه‌ها و ابعاد مختلفی وجود دارد. کوچک‌ترین سایز آن، در حدود ابعاد یک مبل تک نفره است و سایز‌های بزرگ‌تر آن حجم بسیار بیشتری دارند. یکی از پرسش‌های متداول افراد این است که چه ابعادی از آن‌ را تهیه نمایند که کاربردی باشد و با دکوراسیون خانه نیز همخوانی داشته باشد. 

جواب این پرسش کاملا بستگی به طراحی، حجم و ابعاد خانه شما دارد. اگر خانه‌ای کوچک دارید از چیدمان مبل کوچک با رنگ‌های خنثی و کال استفاده کنید. در این شرایط، حجم کم و رنگ‌ مبل باعث شده تا کمی در فضا حل شده و کمتر به چشم بیاید. البته ست کردن فرش و مبلمان هم بی تاثیر نیست.

در صورتی‌ که خانه‌ای جادار و بزرگ دارید می‌توانید از رنگ‌های تیره و مبل سایز بزرگ استفاده نمایید و آن را در مرکز برخی از قسمت‌های خانه قرار دهید.

 

ویژگی‌های مبل شنی با کیفیت

اتاق نشیمنی با مبل طوسی، بین بگ صورتی پاستلی، کفپوش پارکت با فرش و کنسول چوبی طوسی

  • به دوخت بین بگ توجه ویژه‌ای داشته باشید. نخ دوخت باید کیفیت بالایی داشته باشد و نازک و نحیف نباشد، همچنین دوخت و شدت کشیدگی درهمه قسمت‌ها باید یکدست و یک شکل باشد
  • به کیفیت یونولیت‌ها توجه کنید، درصورتی که بر روی یونولیت‌های سالم بنشینید، فرورفتگی زیادی در مبل ایجاد نخواهد شد. همچنین مبل در حد متناسبی، بر جای خود مستحکم می‌ماند. 

 

اتاقی با کفپوش موکت طوسی، بین بگ خزدار صورتی پاستلی و میز مشکی با پایه‌های استیل

  • خلوص یونولیت‌ها مهم است. برخی از فروشندگان سودجو مواد دیگری نیز با یونولیت‌ها مخلوط کرده که کیفیت آن را پایین می‌آورد. 
  • پارچه مبل شنی نباید به گونه‌ای باشد که در مجاورت با کوچک‌ترین حرارت و نور تغییر رنگ‌ دهد، همچنین باید در محیط شرجی کیفیت رنگ‌ خود را حفظ نماید. 
  • رویه هپی چیر، نباید نازک باشد. سعی کنید مبلی تهیه کنید که دارای  رویه نسبتا ضخیم و محکمی باشد. البته در برخی موارد استفاده از کاور مبل هم می‌تواند در نگهداری آن تاثیرگذار باشد.

 

محل قرارگیری مبل شنی

اتاقی با دو بین بگ طوسی، آباژور ایستاده چوبی و قفسه‌های نردبانی شکل چوبی

برای این مبل جایگاه و مکان خاصی نمی‌توان در نظر گرفت و می‌تواند در هرجایی قرار بگیرد؛ اما از مناسب‌ترین و رایج‌ترین محل قرارگیری مبل شنی می‌توان به دکوراسیون اتاق خواب، گوشه‌ای از اتاق نشیمن، اتاق بازی کودک و طراحی بالکن‌ اشاره کرد. 

 

نحوه شست و شوی مبل شنی

خانه‌ای با بین بگ سرمه‌ای، میز تلویزیون چوبی، کفپوش پارکت و گلدان‌های گل طبیعی

ظاهر خاص و متریال درون بین بگ، باعث شده تا نحوه شست‌وشوی آن برای افراد پرسش برانگیز باشد. بسیاری از افراد به دلیل ناآشنایی با نحوه این کار، از خریدن مبل امتناع می‌کنند. تمیز نمودن این مبل کار سختی نیست و هر کسی قادر به انجام دادن آن است.

 پارچه رویه‌‌ی بین بگ به راحتی از مبل جدا خواهد شد. این‌کار توسط یک لایه زیپ که در گوشه‌ مبل تعبیه شده صورت می‌گیرد؛ پارچه رویه‌ی برخی دیگر از انواع مبل نیز توسط بند مخصوصی بر مبل سوار شده و با باز کردن بند، به راحتی رویه جدا خواهد شد. پس از جدا کردن رویه مبل، با توجه به جنس آن، شست‌و شو را شروع کنید. 

 

نحوه شست‌وشوی رویه مخمل

اتاق خوابی با تخت چوبی قرمز، بین بگ‌های مخمل صورتی، فرش راه راه سفید و صورتی با کفپوش موکت طوسی

مخمل پارچه‌ای حساس است و ظاهری آسیب پذیر دارد؛ به همین خاطر باید دقت زیادی در حین شست‌وشوی آن داشته باشید. در غیر این صورت ظاهر درخشان و زیبای پارچه دوام زیادی نخواهد داشت. 

شستن رویه مخمل به دو روش شست‌وشو با ماشین‌ لباسشویی با شست‌وشوی دستی قابل انجام است

تمیز نمودن پارچه از سمت رو باعث می‌شود که ضربات دست و مواد شوینده کیفیت آن را پایین بیاورد؛ بنابراین رویه را برعکس نموده و از سمت پشتی آن، کار را آغاز نمایید. 

 

اتاقی با بین بگ مخملی و پاف خردلی، کفپوش موکت طوسی و درب چوبی

پارچه را درون آب سرد قرار داده و حدود سه تا چهار پیمانه از مایع شست‌وشو را با آب حل کرده و بر سطح رویه بریزید. سپس به آرامی با کف دست به پارچه فشار وارد کنید و با ضربات آهسته شروع به شستن کنید. پس از این مرحله، به خوبی پارچه را آب‌کشی کنید. سپس آن را بر سطح صافی پهن نموده و اجازه دهید تا خشک شود. توجه کنید که به هیچ‌وجه رویه را بر طناب آویزان نکرده و در به شکل کاملا صاف، آن را در معرض گرما و نور قرار دهید.

 

اتاقی با گلدان‌های گل طبیعی، بین بگ مخملی و خانمی نشسته روی آن با کفپوش موکت طوسی

برای شست و شو مخمل با ماشین لباسشویی نیز، از ماشینی استفاده کنید که دما و درجه آن قابلیت تنظیم داشته باشد. ترجیحا دمای آب، متوسط رو به سرد بوده و زمان شست وشوی آن نیز زیاد نباشد. رویه را برعکس نمایید و با تنظیم زمان و دما دکمه شست و شو را بزنید. توجه کنید که هیچ لباس و پارچه دیگری همراه رویه نباشد. پارچه مخمل کمی شکل‌پذیر است است؛ بنابراین پس از شست وشو به سرعت پارچه را از ماشین خارج کرده و به شکل صاف پهن نمایید تا خشک شود. 

 

نحوه شست‌وشوی رویه چرم

اتاق نشیمن نورگیری با بین بگ چرم کرم، آباژور قرمز و مبلمان مشکی و راه راه سیاه و سفید

شستن رویه چرم نیز نیاز به دقت و حساسیت زیادی دارد. سعی کنید مبلی با کیفیت بالا تهیه کنید. چرم بی‌کیفیت در مدت زمان کوتاهی پوسته پوسته شده و شست‌وشوی آن نیز وضعیت را بدتر می‌کند. برای شستن رویه چرم ابتدا آن را از مبل جداکنید.سپس، مقداری مایع شوینده و آب را با یکدیگر ترکیب کرده و  پارچه‌ای را به آن آغشته نمایید. پارچه را به آرامی چندین مرتبه بر تمام سطح رویه کشیده و کثیفی‌ و چربی آن را بگیرید. پس از این مرحله، پارچه دیگری را به آب تمیز آغشته نمایید و مایع شوینده را از رویه پاک نمایید. شستن رویه چرم بسیار آسان است و زمان زیادی از فرد نخواهد گرفت. دقت داشته باشید که رویه را در تماس مستقیم با آفتاب قرار ندهید، همچنین گرمای بیش از حد نیز باعث آسیب رسیدن به آن خواهد شد.  

 

نحوه شست‌وشوی رویه کتان

اتاقی با میز چوبی، بین بگ طوسی با رویه کتان و فرش قهوه‌ای

شستن رویه کتان مبل شنی نیز مانند نحوه شست‌وشو پارچه مخمل است با این تفاوت که رویه کتان رنگ روشن را با آب گرم و کتان تیره‌رنگ را با آب سرد بشویید. همچنین پارچه کتان به نور مستقیم خورشید حساس است و آسیب خواهد دید. 

 

نحوه شست‌وشوی رویه برزنتی

خانه‌ای با بین بگ سفید با رویه برزنتی و کوسن‌های طرحدار رنگی، دیوارپوش چوبی و کفپوش پارکت

پارچه برزنتی نسبت به دیگر جنس پارچه‌ها مقاومت بیشتری دارد. این پارچه سطح سفت‌ و سخت‌تری داشته و  به همین خاطر نیاز است که از برس‌‌ برای شست‌وشوی آن استفاده شود. از برسی با دندانه‌های نرم استفاده کنید و مقداری از مواد شوینده را به آن آغشته نمایید. سپس با حرکات رفت و برگشت سطح رویه را از کثیفی‌ها پاک نمایید. اگر لکه‌‌ای بر رویه وجود دارد که به راحتی پاک نمی‌شود مقدار یک چهارم لیوان سرکه را بر روی لکه ریخته و پس از گذشت پنج تا ده دقیقه، شروع به برس کشیدن کنید. خواهید دید که لکه به راحتی پاک خواهد شد.  

 

جمع بندی

اتاقی با دیوار کرم، کفپوش پارکت و بین بگ بزرگی با رویه طرحدار طوسی و سفید

مبل شنی، بین بگ یا هپی چیز نوعی از میل است که ساختار متفاوت از مبل معمولی دارد. این مبل از دو قسمت رویه پارچه و مواد درونی از جنس یونولیت پی وی سی ساخته شده است. یونولیت‌های درون مبل، بسیار ریزاند و فرمی شن مانند دارند، بر همین اساس نام مبل شنی را برای این برگزیده‌اند. 

بین بگ ابتدا در کشور ایتالیا ساخته و مهندسی شد؛ اما اکنون در سراسر جهان، در بازار خرید و فروش به وفور یافت می‌شود و طرفداران خاص خودش را دارد. این مبل با توجه به فرم بدن فرد، تغییر حالت خواهد داد و ساختار نرم آن، باعث استراحت عضلات و ترمیم آن می‌شود. از مزایای آن می‌توان به بهبود و تسکین درد بدن، حالت پذیری ایده آل، قابلیت تجدید‌پذیری مواد درون مبل و… اشاره کرد. از معایب هپی چیز نیز می‌توان به ابعاد بزرگ و بدنه غیرمقاوم آن اشاره نمود. 

 

اتاقی با دیوارپوش چوبی، کفپوش پارکت و بین بگ سفید با رویه برزنتی

بین بگ یکی از بهترین انواع مبل برای استراحت روزانه است. افراد زیادی هستند که ساعات زیادی از روز خود را بر روی آن می‌گذرانند و به مطالعه، تماشای فیلم و سریال، خواب و دیگر فعالیت‌ها می‌پردازند. بهتر است که تا دیر نشده یک بین بگ تهیه کنید تا اوقات فراغت با کیفیتی را تجربه کنید.