راهنمای جامع خرید لوستر پذیرایی

پذیرایی منزل با کفپوش چوبی دیوار و پرده‌های طوسی، صندلی‌های قهوه‌ای، مبل یشمی و لوستر پذیرایی کریستالی کلاسیک

نبود لوستر در آشپزخانه یا لوستر در اتاق خواب را می‌توان تحمل کرد اما اینکه اتاق پذیرایی لوستر نداشته باشد تقریبا یک فاجعه است. اما از ترس این فاجعه نباید خریدی اشتباه داشته باشید و لوستر پذیرایی را به گونه‌ای انتخاب کنید که پس از مدت کوتاهی پشیمان شوید. لوسترهای پذیرایی در انواع مختلفی تولید می‌شوند که هرکدام با توجه به دکوراسیون خانه و سالن پذیرایی شما قابل انتخاب هستند. 

اگر سری به مراکز فروش لوستر بزنید با طیف وسیعی از لوسترهای مخصوص اتاق پذیرایی مواجه می‌شوید. این لوسترها در رنگ‌ها، شکل‌ها و سبک‌های مختلفی ساخته شده‌اند؛ برخی گران‌تر و برخی ارزان‌تر هستند. از کجا متوجه شویم کدام لوستر برای اتاق پذیرایی ما مناسب‌تر است. در ادامه قصد داریم نکاتی درباره خرید لوستر اتاق پذیرایی بیان کنیم. همراه ما باشید.

 

سوالات متداول:

انواع لوستر پذیرایی از نظر جنس کدامند؟

1. کریستالی 2. فلزی برنزی 3. حصیری 4. چوبی


لوستر پذیرایی در چه رنگ‌هایی تولید می‌شود؟

لوستر پذیرایی در رنگ‌های طلایی، برنزی، سفید، مشکی، نقره‌ای و رنگارنگ تولید می‌شود.


محبوب‌ترین مدل‌های لوستر پذیرایی کدامند؟

1. لوستر مدرن 2. لوستر کلاسیک 3. لوستر اسپرت 4. لوستر سقفی 5. لوستر فانتزی

 

نکات مهم هنگام خرید لوستر اتاق پذیرایی 

پذیرایی منزل با کفپوش چوبی، دیوار‌های سفید، مبلمان نسکافه‌ای، صندلی حصیری و لوستر پذیرایی کروی فلزی برنزی

اگر همین حالا به مراکز فروش لوستر سری بزنید، با لوسترهای چند شاخه، بزرگ و متنوعی روبه‌رو می‌شوید. کدامیک مناسب‌تر است؟ در ادامه مهم‌ترین نکاتی که قبل از خرید لوستر اتاق پذیرایی باید بدانید گفته شده است. 

 

انواع لوستر پذیرایی از نظر جنس

پذیرایی منزل باکفپوش چوبی، مبلمان طوسی رنگ، فرش طوسی طرحدار، تزیین منزل با اکسسوری طبیعی و گلدان‌های گل و لوستر پذیرایی فلزی کلاسیک مشکی

اولین و مهم‌ترین ویژگی یک لوستر، جنس بدنه‌ی آن است. بدنه تاثیر مستقیمی روی قیمت نهایی لوستر دارد. لوسترها از این جهت به چند دسته تقسیم می‌شوند: 

 

پذیرایی منزل با کفپوش چوبی پوشیده با فرش طرحدار، مبلمان سفید و کرمی، میزجلومبلی مشکی و لوستر پذیرایی کریستالی کلاسیک

 • لوستر کریستالی: معروف‌ترین وقدیمی‌تین نوع لوسترهای پذیرایی، لوسترهای کریستالی هستند. این لوسترها از قطعات ریز کریستال ساخته شده‌اند که روی یک بدنه‌ی فلزی سوار هستند. به دلیل وجود کریستال روی این لوسترها، درخشش و بازتاب نور خوبی دارند. لوستر کریستالی در رنگ‌های مختلف شامپاینی، طلایی، سفید و برنزی تولید می‌شوند. 

 

پذیرایی منزل با دیوار‌های نسکافه‌ای، پرده طوسی، سقف سفید، اکسسوری مدرن و لوستر پذیرایی کلاسیک برنزی

 • لوستر فلزی برنزی: لوسترهای فلزی جدیدترین و در عین حال مدرن‌ترین نوع لوسترها هستند که در سال‌های گذشته محبوبیت آنها بیشتر هم شده است. به دلیل شکل‌پذیری بالای فلز، می‌توان این نوع لوسترها را در سبک‌های مختلف کلاسیک، مدرن، مینیمال و سنتی طراحی کرد. 

 

پذیرایی منزل با مبلمان گلبهی، میز جلومبلی چوبی و میز‌های عسلی حصیری و لوستر پذیرایی حصیری

 • لوستر حصیری: یکی از کم‌طرفدارترین لوسترهای مخصوص اتاق پذیرایی، لوستر حصیری است. البته هنوز هم طرفدارانی دارد و به همین دلیل نمی‌توان آن را دست‌کم گرفت. شاید در سال‌های آینده پرفروش‌ترین لوستر بازار شود. 

 

پذیرایی منزل با دیوار‌های سفید و طوسی، فریم درب سفید رنگ و لوستر پذیرایی کلاسیک چوبی

 • لوستر چوبی: یکی دیگر از جدیدترین لوسترهای پذیرایی، لوسترهای چوبی هستند که سبک روستیک و جنگلی دارند. لوسترهای چوبی این روزها طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند و برای افرادی که اتاق پذیرایی خود را با المان‌های طبیعی تزیین کرده‌اند بسیار توصیه می‌شود. 

 

اندازه لوستر پذیرایی

پذیرایی منزل با کفپوش چوبی، مبلمان راه‌راه سفید و کرم، دیوار‌ها و سقف سفید و لوستر پذیرایی کلاسیک فلزی

پارامتر مهم بعدی در انتخاب لوستر مخصوص اتاق پذیرایی، اندازه (قطر و ارتفاع) لوستر است. یک قانون کلی وجود دارد و آن این است که اندازه لوستر باید به گونه‌ای باشد که اولا تمام اتاق را روشن کند و ثانیا باعث ایجاد مزاحمت برای افراد قد بلند نشود. بنابراین اگر اتاق پذیرایی کوچک با سقف کوتاه دارید، بهتر است لوسترهایی با ارتفاع و قطر کوچکتر انتخاب کنید. 

برخی از متخصصان دکوراسیون داخلی پیشنهاد می‌دهند که : 

 

پذیرایی منزل با کفپوش چوبی، فرش سبز، مبلمان بنفش، پرده سبز رنگ و لوستر پذیرایی فلزی طلایی

 • برای دکوراسیون پذیرایی کوچک حدود 9 متر مربع، بهتر است قطر لوستر کمتر از 50 سانتیمتر باشد
 • برای اتاق‌های پذیرایی حدود 16 متر مربع، بهتر است قطر لوستر بین 60 تا 70 سانتیمتر باشد
 • برای اتاق‌های پذیرایی حدود 20 تا 25 متر مربع، بهتر است قطر لوستر بین 65 تا 80 سانتیمتر باشد

همچنین ارتفاع لوستر ارتباط مستقیمی با ارتفاع کف اتاق دارد و باید از قد بلندترین فرد خانه، حداقل 20 سانتیمتر بالاتر باشد؛ یعنی حداقل 2 متر از زمین فاصله داشته باشد. 

 

رنگ لوستر اتاق پذیرایی

پذیرایی منزل با دیوار‌های سفید، مبلمان قهوه‌ای، میز جلومبلی شیشه‌ای، شومینه و لوستر پذیرایی فلزی و کریستالی

چه رنگی برای لوستر لاکچری پذیرایی مناسب است؟ شما می‌توانید هر رنگی را به عنوان رنگ لوستر سالن پذیرایی انتخاب کنید اما باید حتما با دکوراسیون خانه هماهنگی داشته باشد. اما به طور کلی، لوسترهای کریستالی و فلزی اتاق پذیرایی در رنگ‌های محدودی تولید می‌شوند که عبارت‌اند از: 

 

پذیرایی منزل با مبلمان و دیوار‌های نسکافه‌ای، پرده طوسی، میز جلومبلی سفید و لوستر پذیرایی فلزی طلایی و کریستالی

 • طلایی: محبوب‌ترین رنگ در لوسترهای اتاق پذیرایی، رنگ طلایی است. این رنگ بیشتر برای لوسترهای مدل کلاسیک استفاده می‌شود که در بخش بعد به طور مفصل درباره آن‌ها صحبت می‌کنیم. لوسترهای طلایی را می‌توان با اکثر لوازم موجود در اتاق پذیرایی ست کرد و حالتی سلطنتی و لوکس به خانه می‌دهد. 

 

پذیرایی منزل با دیوار‌های سفید، پنجره‌های قدی با فریم سفید و لوستر پذیرایی فلزی برنزی

 • برنزی: در رتبه‌ی دوم محبوب‌ترین رنگ‌ لوسترها، رنگ برنزی جای دارد که کمی تیره‌تر از طلایی بوده و حالتی جدی‌تر به خانه می‌دهد. لوسترهای برنزی هم مانند طلایی، فروش بالایی در بازار دارند. 

 

پذیرایی منزل با کفپوش چوبی، مبلمان و میز آبی رنگ، دیوار‌ها آبی و طلایی و لوستر پذیرایی مدرن سفید رنگ

 • سفید: رنگ سفید بیشتر برای لوسترهایی استفاده می‌شود که قاب شیشه‌ای یا پلاستیکی دارند تا حالتی مدرن و تا حدودی صمیمانه به خانه بدهند. با قرار دادن لامپ‌های زرد، این لوسترها هم به رنگ زرد دیده می‌شوند. 

 

پذیرایی منزل با دیوار‌های سفید، کفپوش چوبی، مبلمان طوسی، تزیینات گیاهی و لوستر پذیرایی فلزی مشکی

 • مشکی: لوسترهای مشکی حال و هوایی مدرن به خانه شما می‌دهد. این لوستر بیشتر در خانه‌هایی که معماری سبک مدرن یا کلاسیک دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد و بیشتر جنبه‌ی تزیینی دارد تا روشن کردن محیط. 

 

پذیرایی منزل با کفپوش سرامیکی، فرش طرحدار سفید و مشکی، مبلمان سفید و فیروزه‌ای و لوستر پذیرایی کریستالی نقره‌ای

 • نقره‌ای: نوع دیگری از لوسترها به رنگ نقره‌ای تولید می‌شوند. در واقع بدنه‌ی فلزی این لوسترها را به جای طلایی یا برنزی، به رنگ نقره در می‌آورند تا فضای خانه روشن‌تر به نظر برسد. 

 

لوستر پذیرایی رنگارنگ شیشه‌ای سرامیکی طرحدار سنتی

 • رنگارنگ: لوسترهای رنگارنگ به ندرت در محیط اتاق پذیرایی استفاده می‌شوند. از شیشه‌ها یا قاب‌های پلاستیکی رنگی برای ساخت چنین لوسترهایی استفاده می‌شود. 

 

شکل و مدل لوستر پذیرایی

پذیرایی منزل با کفپوش چوبی، فرش بنفش، دیوار‌ها طوسی،مبلمان کرمی و لوستر پذیرایی فلزی کریستالی کلاسیک

علاوه بر جنس و رنگ، لوسترهای اتاق پذیرایی را در سبک‌های مختلفی هم می‎سازند. در ادامه برخی از محبوب‌ترین مدلهای لوستر پذیرایی را معرفی می‌کنیم: 

 

پذیرایی منزل با دیوار طوسی طرح سنگ مرمر، سقف طوسی با نورپردازی هالوژنی، پرده سفید و سرمه‌ای و لوستر پذیرایی مدرن

 • لوستر مدرن: لوسترهای مدرن هم از نظر رنگ و هم از نظر جنس ویژگی‌های متفاوتی دارد. این لوسترها اغلب به صورت تک رنگ و با اشکال هندسی مختلف ساخته می‌شوند تا پس از آویزان شدن از سقف، توجه زیادی را به خود جلب نکنند. لوسترهای مدرن در خدمت دکوراسیون داخلی پذیرایی هستند و خیلی خودنمایی نمی‌کنند. 
پیشنهاد می‌کنیم مقاله طراحی دکوراسیون پذیرایی مدرن را مطالعه فرمایید.

 

پذیرایی منزل با دیوار‌های طوسی، مبلمان کرمی و قهوه‌ای چرمی، آباژور و لوستر پذیرایی برنزی کلاسیک

 • لوستر کلاسیک: قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین نوع لوستر اتاق پذیرایی، لوستر کلاسیک است که در انواع یک تا چندین شاخه ساخته می‌شود. لوستر کلاسیک پذیرایی از قدیم در ایران طرفداران زیادی داشته و معروف به «لوستر سلطنتی پذیرایی» است. البته مدل‌های جدید این لوسترها با لامپ‌های جدید شکل تازه‌ای به اتاق پذیرایی کلاسیک می‌دهند. 

 

پذیرایی منزل با دیوار‌های طوسی، مبلمان سورمه‌ای و گلبهی، شومینه مشکی و لوستر پذیرایی اسپرت مشکی رنگ

 • لوستر اسپرت: یکی از جدیدترین‌ مدل های لوستر پذیرایی، لوستر اسپرت است. این لوسترها هم از نظر طراحی و هم از نظر شیوه آویزان شدن از سقف، با سایر لوسترها تفاوت دارند. شکل هندسی بخصوصی نمی‌توان برای این نوع لوسترها در نظر گرفت و تنوع بسیار زیادی هم دارند. 

 

پذیرایی منزل با دیوار‌های کرمی، پرده‌های نسکافه‌ای، سقف سفید و لوستر پذیرایی سقفی فلزی با لامپ‌های کروی

 • لوستر سقفی: این نوع لوستر برای خانه‌هایی که ارتفاع سقف آنها پایین است ساخته شده‌اند. از نظر نوردهی تفاوتی با لوسترهای دیگر ندارند و جزئیات کمتری روی آنها دیده می‌شود و قیمت کمتری هم دارند. 

 

پذیرایی منزل با پرده سفید و آجری، دیوار‌های طوسی و خاکستری، سقف طوسی روشن و لوستر پذیرایی فانتزی

 • لوستر فانتزی: لوسترهای فانتزی شباهت زیادی به لوسترهای اسپرت دارند اما در واقع همان لوسترهای مدرن و کلاسیک هستند که ابعاد و اشکال جدیدی به خود گرفته‌اند. اصول هندسی در این لوسترها رعایت نمی‌شود و رنگ‌های شاد و متنوعی دارند. 

 

لامپ مناسب برای لوستر اتاق پذیرایی 

پذیرایی منزل با دیوار‌های سفید، فرش نسکافه‌ای مدرن، پنجره‌های قدی با فریم سفید و لوستر پذیرایی فلزی مشکی کلاسیک

برای لوستر اتاق پذیرایی، لامپ‌های متنوعی می‌توان استفاده کرد و این موضوع به شما بستگی دارد؛ آیا لوستر یک عنصر تزئینی در خانه است یا روی نورپردازی پذیرایی حساب باز کرده‌اید؟ پس از پاسخ به این سوال، شما می‌توانید یکی از لامپ‌های زیر را به عنوان لامپ لوستر پذیرایی انتخاب کنید: 

 

پذیرایی منزل با کفپوش طوسی، مبلمان سورمه‌ای، میزعسلی طلایی، دیوار‌ها طوسی روشن و لوستر پذیرایی حبابی مدرن

 • لامپ‌های معمولی: لامپ‌هایی که در بازار وجود دارند، ارزان‌ترین و در دسترس‌ترین نوع لامپ برای لوستر هستند. اگر لوستر شما به شکلی طراحی شده که لامپ از بیرون دیده نمی‌شود می‌توانید از این لامپ‌های ساده استفاده کنید. 

 

پذیرایی منزل با کفپوش چوبی طوسی، دیوار‌ها سفید، صندلی‌های طیف تیره با میز گرد چوبی و لوستر پذیرایی مدرن حبابی سفید و طلایی

 • لامپ‌های کم‌مصرف: لامپ‌های معمولی مصرف بالاتری نسبت به لامپ‌های جدید کم‌مصرف دارند. بنابراین شاید بهتر باشد هزینه‌ی بیشتری کنید ولی در نهایت پول برق کمتری را متقبل شوید. یکی دیگر از ویژگی‌های لامپ‌های کم‌مصرف این است که پس از پایان عمر آنها، می‌توانید آن‌ها را با مدل جدید معاوضه کنید و پول کمتری بدهید. 

 

پذیرایی منزل با دیوار و سقف سفید و لوستر پذیرایی کلاسیک سفید و مشکی

 • لامپ‌های شمعی: نوع دیگری از لامپ‌های لوستر، لامپ‌های شمعی هستند که طرفداران زیادی هم دارند. این لامپ‌ها برای لوسترها کاربرد دارند که لامپ در معرض دید همگان قرار دارد. لامپ‌های شمعی در دو مدل معمولی و کم‌مصرف تولید می‌شود. 

 

تعویض لامپ معمولی با لامپ ال ای دی برای لوستر پذیرایی دایره‌ای سفید و مشکی

 • لامپ LED: جدیدترین نوع لامپ‌های لوستر است که نسبت به لامپ‌های دیگر شدت نور کمتری دارد اما طول عمر آن بیشتر است. 

 

پذیرایی منزل با دیوار‌های طوسی روشن، میز گرد سفید، اکسسوری طبیعی و لوستر پذیرایی مدرن با لامپ‌های فیلامنتی در أنواع شکل هندسی

 • لامپ فیلامنتی: گران‌ترین و لوکس‌ترین نوع لامپ لوستر، لامپ‌های فیلامنتی هستند که این روزها در کافه‌ها بسیار دیده می‌شود. لامپ فیلامنتی به دلیل ظاهر جذابی که دارد، بسیار پرطرفدار شده است. 

 

تعداد شاخه‌های لوستر 

پذیرایی منزل با دیوار‌های آبی روشن، صندلی‌های چوبی با میز شیشه‌ای، درب سفید، پرده‌های صورتی و گلبهی و لوستر پذیرایی کلاسیک کریستالی

اگر لوستر کریستالی کلاسیک خریداری می‌کنید باید از قلب تعداد شاخه‌های آن را تعیین کنید. پارامترهای زیادی در انتخاب تعداد شاخه‌های لوستر اتاق پذیرایی مطرح است؛ میزان نوری که در محیط نیاز دارید اولین پارامتر مهم در انتخاب شاخه‌هاست. اندازه‌ی لوستر و تناسب آن با ابعاد اتاق پذیرایی، مورد دومی‌ست که باید به آن توجه کنید. 

 

هماهنگی لوستر با دکوراسیون پذیرایی

پذیرایی منزل با کفپوش چوبی، فرش طوسی مدرن، دیوار‌ها سفید، مبل مشکی، میز جلومبلی مشکی با پایه‌های چوبی و لوستر پذیرایی کریستالی سفید

خرید یک لوستر زیبا به تنهایی کافی نیست. باید در هنگام خرید لوستر به هماهنگ بودن مدل، رنگ و سبک آن با دکوراسیون داخلی اتاق پذیرایی توجه داشته باشید. به عنوان مثال، خرید یک لوستر چوبی برای خانه‌ای با طراحی داخلی مدرن اصلا جالب نیست و فضایی مصنوعی به وجود می‌آورد. انتخاب رنگ متناسب با مبلمان، دیوار، کفپوش و پرده‌های اتاق پذیرایی از دیگر مواردی‌ست که در انتخاب لوستر باید توجه کنید. 

 

سهولت در تمیز کردن لوستر سالن پذیرایی

پذیرایی منزل با کفپوش چوبی، دیوار‌های سفید، مبلمان طوسی و لوستر پذیرایی دایره‌ای دو قسمتی مدرن کریستالی

یکی از موضوعاتی که در هنگام خرید لوستر اغلب نادیده گرفته می‌شود، تعمیر یا تمیز کردن لوستر است. لوسترهایی که خیلی به سقف نزدیک باشند یا ابعاد بزرگ و اشکال پیچیده‌ای داشته باشند به سختی تمیز می‌شوند و باید وجود گردوغبار روی آن را تحمل کنید. تعویض لامپ یا ادوات مخصوص لوستر هم باید به راحتی انجام شود و برای کوچکترین کار نیازی به برقکار حرفه‌ای نباشد. 

 

مکان نصب لوستر اتاق پذیرایی

پذیرایی منزل با کفپوش چوبی، دیوار‌های سفید، پرده نسکافه‌ای، مبلمان سفید و لوستر پذیرایی مدرن فلزی و حبابی

لوستر را کجا نصب کنیم؟ مکان نصب لوستر در اتاق پذیرایی ارتباط مستقیمی با ابعاد پذیرایی و دکوراسیون آن دارد. به عنوان مثال اگر پذیرایی ال شکل یا مربع شکل دایرد، قطعا باید لوستر را در وسط پذیرایی نصب کنید اما اگر میز ناهارخوری در گوشه‌ای از اتاق پذیرایی وجود دارد باید دو لوستر یکی در نزدیکی مبلمان و دیگری بالای میز ناهارخوری در نظر بگیرید. 

همچنین شاید بهتر باشد برای پیدا کردن بهترین مکان برای نصب لوستر در پذیرایی، با فروشندگان و نصابان لوستر مشورت کنید یا از طراح دکوراسیون خانه مشورت بگیرید. 

پیشنهاد می‌کنیم مقاله دکوراسیون پذیرایی مربع شکل را مطالعه فرمایید.

 

قیمت لوستر پذیرایی 

پذیرایی منزل با کفپوش چوبی، دیوار‌ها سفید، مبلمان سبز، آباژور و لوستر پذیرایی برنزی و حبابی

برای خرید لوستر چقدر بودجه دارید؟ ارتفاع سقف پذیرایی شما چقدر است؟ پذیرایی چه ابعادی دارد؟ و سوالاتی از این دست به شما در انتخاب لوستر سالن پذیرایی ارزان و مناسب کمک می‌کند. به طور کلی، لوسترهای کریستالی کلاسیک نسبت به سایر لوسترهای قیمت بالاتری دارند و پس از آن لوسترهای مدرن و چوبی قرار می‌گیرند. 

قیمت لوستر اتاق پذیرایی با توجه به جنس، ابعاد و مدل لوستر متفاوت است و همین حالا می‌توانید لوستری با قیمت 300 هزار تومان تا 15 میلیون تومان را برای اتاق پذیرایی خود خریداری کنید. پس قدم اول این است که نیاز خود را بسنجید. 

 

جمع‌بندی 

پذیرایی منزل با دیوار‌های کرمی، مبلمان قهوه‌‌ای با کوسن‌های طوسی، کفپوش سرامیکی و لوستر پذیرایی مدرن سفید

انتخاب لوستر برای محیطی مانند اتاق پذیرایی بسیار حساس و تا حدودی هم حیثیتی است. مهمانان پس از ورود به خانه، در اتاق پذیرایی می‌نشینند و طراحی دکوراسیون پذیرایی به همین دلیل اهمیت زیادی دارد. مدلهای جدید لوستر پذیرایی به گونه‌ای ساخته می‌شوند که هم به عنوان یک عنصر تزیینی استفاده شوند و هم به روشنایی محیط کمک کنند. در این مقاله با نکات مهم در هنگام خرید لوستر پذیرایی آشنا شدیم و مواردی مانند مدل‌های مختلف، رنگ، جنس و قیمت لوستر را بررسی کردیم. شما هم می‌توانید نظرات خود را با ما در میان بگذارید.