راهنمای جامع خرید لوستر اتاق کودک

اتاق کودکی با تخت دو طبقه سفید، میز و صندلی های کوچک سفید،فرش طوسی، کنسولی با آینه های دودی، لوستر و آباژور صورتی و پرده های طوسی

اتاق خواب کودکان باید محیطی برای احساس آرامش و امنیت برای آن‌ها باشد. استفاده از رنگ‌های ملایم و شاد در اتاق خواب، مستقیما روی روحیه‌ی کودکان تاثیر مثبت می‌گذارد. نورپردازی مناسب می‌تواند رنگ‌ها را بهتر به نما بیاورد. لوستر اتاق کودک وظیفه‌ی نورپردازی صحیح اتاق خواب را دارد تا همه‌چیز به بهترین شکل ممکن دیده شود. 

خوشبختانه در بازار ایران لوستر اتاق بچه با تنوع بالایی عرضه شده و به همین دلیل به راحتی می‌توان لوستر مناسب برای اتاق خواب کودک را انتخاب کرد. از میان طرح و رنگ‌های مختلف، باید لوستری را انتخاب کنید که با اتاق خواب هماهنگی داشته باشد. در این مقاله پس از معرفی ویژگی‌های لوستر اتاق خواب کودک، برخی از نکات مهم که در هنگام خرید لوستر کودک به آن توجه کنید را بیان می‌کنیم. 

 

سوالات متداول:

لوستر اتاق کودک چه ویژگی‌هایی دارد؟

1. طرح و رنگ متنوع 2. نصب راحت به دلیل سبک بودن 3. ایجاد آرامش بیشتر در اتاق 4. استفاده از عروسک و اسباب‌بازی


لوستر اتاق کودک در چند مدل طراحی می‌شود؟

1. لوستر آویز 2. لوستر سقفی 3. لوستر دیوارکوب


در هنگام خرید لوستر اتاق کودک باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

1. جنس لوستر 2. توجه به سن کودک 3. توجه به جنسیت کودک 4. وزن لوستر 5. اندازه لوستر 6. ارتفاع سقف 7. هماهنگی با دکوراسیون اتاق 8. استفاده از لامپ‌های متداول بازار 9. استحکام و طول عمر

 

لوستر اتاق کودک دقیقا چیست؟

اتاق کودکی با دیوارهای طوسی، تخت سفید، عروسک زرافه بلند، لوستر چندشاخه و شومینه سنگی و آینه ای با فریم مشکی

سوالی که بسیاری از مردم می‌پرسند این است که آیا لوستر اتاق خواب کودک با لوستر اتاق خواب بزرگسالان تفاوتی دارد؟ در پاسخ به این سوال باید یک «بله‌» قاطع گفت. لوسترهایی که برای اتاق خواب نوزادان و کودکان طراحی می‌شود علاوه بر این که از نظر ظاهری بسیار متفاوت هستند، از نظر نوردهی هم با لوسترهای معمولی فرق دارند.

علاوه بر این باید بدانید که لوستر اتاق کودک دخترانه با اتاق پسرانه تفاوت دارد. طرح و رنگ و مدل لوسترهایی که برای اتاق خواب یک کودک پسر در نظر می‌گیرید تفاوت‌های زیادی با لوستر اتاق خواب دختر دارد. این تفاوت‌های ظریف را در ادامه به طور مفصل بررسی می‌کنیم و بهترین مدل‌ها برای اتاق خواب پسر یا دختر را به شما معرفی می‌کنیم. 

 

ویژگی‌های لوستر اتاق کودک

اتاق کودکی با لوستر طرح لگو آبی و قرمز، دیوار سفید و سبز، شلف هایی به رنگ زرد، آبی و قرمز با اکسسوری های روی آن و برچسب های دیواری طرح مشاغل مختلف

همانگونه که گفته شد، لوستر اتاق خواب بچه در مقایسه با لوستر اتاق خواب بزرگسالان و حتی جوانان، تفاوت‌های زیادی دارد. در این بخش برخی از مهم‌ترین تفاوت‌ها را بررسی می‌کنیم:

 

اتاق کودکی با دیوار آبی و کاغذدیواری طرح دریا، پرده کرکره ای سفید، لوستر طرح گل، کفپوش چوبی و فرش طوسی

 • طرح و رنگ متنوع: اولین و مهم‌ترین ویژگی که لوستر یا چراغ اتاق کودک را از لوسترهای دیگر متمایز می‌کند، طرح و رنگ لوستر است. طرح و رنگ لوسترهای کودکانه اغلب با رنگ‌های شاد و با تصاویر یا المان‌هایی از شخصیت‌های کارتونی پوشانده شده است. 

به عنوان مثال می‌توانید لوستری با طرح مرد عنکبوتی یا باب اسفنجی برای اتاق خواب پسر بچه‌ها یا لوستری با طرح کیتی یا السا و آنا به عنوان لوستر اتاق خواب دخترانه انتخاب کنید. لوستر فانتزی اتاق کودک طرفداران زیادی دارد و کودکان عاشق این هستند که شخصیت‌های کارتونی مورد علاقه‌ی خود را در اتاق خواب ببینند.

 

اتاق کودکی با تخت سفید و روتختی راه راه آبی و سفید، موکت طوسی، دراور چوبی، شلف های سفید، لوستر گرد فلزی و دیوار آبی رنگ

 • نصب راحت به دلیل سبک بودن: یکی دیگر از ویژگی‌های لوسترهای کودکانه این است که به راحتی می‌توان آنها را نصب کرد. وزن سبک لوسترهای کودکانه باعث شده حتی خود اهالی خانه هم بتوانند در عرض چند دقیقه لوستر را روی سقف اتاق خواب نصب کنند. 

البته در هنگام خرید لوستر اتاق بچه باید به این نکته توجه کنید که ممکن است اندازه لوستر آنقدر بزرگ باشد که برای نصب حتما به یک فرد خبره نیاز باشد. اما به طور کلی، اکثر لوسترهای مخصوص اتاق کودک که در بازار وجود دارد، حتی اگر اندازه‌ی بزرگی هم داشته باشند ولی باز هم وزن سبکی دارند. 

 

اتاق کودکی با دیوارهای طوسی، شومینه مشکی، تخت زرد، میز مطالعه با شلف سفید به همراه لوستر فلزی گرد و پرنده های مصنوعی داخل لوستر

 • ایجاد آرامش بیشتر در اتاق: اتاق خواب باید به کودک شما آرامش دهد. استفاده از رنگ‌هایی که باعث افزایش تپش قلب می‌شود (مانند رنگ قرمز) و پرنور کردن اتاق ممکن است باعث ایجاد بی‌خوابی در کودک شود. اما یکی از ویژگی‌های جذابی که لوسترهای اتاق خواب کودک دارد، نورپردازی ملایم اتاق خواب است. 

لامپ‌هایی که برای لوسترهای اتاق خواب کودک در نظر گرفته می‌شود اغلب نور کمی دارند و ترکیبی از نورهای مهتابی و آفتابی هستند تا باعث افزایش میل به خواب در کودک شوند. علاوه بر این، لوستر اتاق خواب نوزاد هم اغلب لامپ‌های کم‌نور و ملایم دارد تا نوزاد خواب راحت‌تری داشته باشد. 

 

اتاق کودکی با کمددیواری صورتی، لوستری با اسباب بازی اسب صورتی ، دیوارهای طوسی با پرده طوسی و صورتی

 • استفاده از عروسک و اسباب‌بازی: یکی دیگر از ویژگی‌هایی که مخصوص لوسترهای اتاق کودکان است، وجود عروسک یا اسباب بازی روی لوسترهاست. بسیاری از لوسترهای اتاق کودک با طرحی از عروسک مورد علاقه کودکان روانه بازار می‌شوند. اما برخی دیگر حتی به روی خود عروسک یا اسباب بازی دارند. 

گرچه وجود اسباب بازی روی لوستر اتاق کودک ایده‌ی جذابی محسوب می‌شود اما به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. ممکن است کودک شما برای دست زدن به اسباب‌بازی‌های روی لوستر، کارهای خطرناکی انجام دهد که به خود آسیب بزند. 

پیشنهاد می‌کنیم مقاله چگونه یک اتاق بازی کودک جذاب طراحی کنیم؟ را مطالعه فرمایید.

 

انواع لوستر برای اتاق کودک 

اتاق کودکی با کفپوش چوبی، لوستر منحنی با چراغ های آویز، دیوار آبی آسمانی، تخت هوایی چوبی و کتابخانه دیواری

لوسترهای اتاق خواب کودک مانند لوسترهای دیگر، در مدل‌های مختلفی تولید می‌شوند. این مدل‌ها برای اتاق‌هایی که سقف کوتاهی‌ دارند یا امکان نصب لوستر روی سقف وجود ندارد، طراحی شده‌اند. به طور کلی انواع لوستر اتاق خواب کودک عبارت است از: 

 • لوستر آویز: متداول‌ترین لوستری که برای اتاق خواب کودک انتخاب می‌شود لوستر آویز است. این لوسترها برای اتاق خواب‌هایی خریداری می‌شود که ارتفاع سقف مناسبی داشته باشند و پس از نصب لوستر، سر اهالی خانه به لوستر برخورد نکند. لوسترهای آویز را اغلب در وسط سقف اتاق خواب کودک نصب می‌کنند تا نور آن به همه‌ی بخش‌های اتاق برسد. 

 

اتاق کودکی با تخت دو طبقه سفید، برچسب های طرح ماهی تزئینی به رنگ طوسی و قرمز، لوستر سقفی ، دراور سبز رنگ و پنجره با فریم سفید

 • لوستر سقفی: طراحان برای خانه‌هایی که سقف اتاق خواب‌های آنها کوتاه است، لوسترهای سقفی را ساخته‌اند. لوسترهای سقفی کودکان به سقف پیچ می‌شوند و فضای زیادی را اشغال نمی‌کنند. خوشبختانه لوسترهای سقفی کودکانه زیادی هم در بازار وجود دارد که می‌توانید برای اتاق خواب کودک خود خریداری کنید. این لوسترها با طرح‌های کودکانه و المان‌های ابر و خورشید وجود دارند و به سقف اتاق خواب می‌چسبند. 

 

اتاق کودکی با تخت سفید، دیوار سفید، برچسب های دیواری طرح ستاره و ابر با لوسترهای دیواری طرح ابر

 • لوستر دیوارکوب: نوع دیگری از لوسترهای اتاق کودک، لوسترهای دیوارکوب هستند. چراغ‌های دیوارکوب می‌توانند مکملی برای لوسترهای دیگر باشند تا بخش‌های مشخصی از اتاق را روشن کنند. لوسترهای دیوارکوب نسبت به دو مدل دیگر، محبوبیت کمتری دارند ولی مدل‌های کودکانه آنها هم در بازار وجود دارد. 

 

نکات مهمی که در هنگام خرید لوستر اتاق کودک باید بدانید

اتاق کودکی با سقف طرحدار آبی و سفید، لوستر چندشاخه، پرده آبی، تخت و مبل سفید با فرش طوسی و کفپوش پارکت

حالا که با انواع لوسترهای مخصوص اتاق کودک آشنا شدید و ویژگی‌های آنها را شناختید نوبت به خرید لوستر اتاق خواب کودک می‌رسد. پیش از اینکه اقدام به خرید کنید، خوب است توصیه‌های ما را هم بخوانید. در زیر نکات مهمی که پیش از خرید لوستر اتاق بچه باید بدانید ذکر شده‌اند: 

 

اتاق کودکی با سقف راه راه سفید صورتی، لوستر سبز ، آینه گرد با فریم فلزی، تخت سفید با پرده سرمه ای و صورتی

 • جنس لوستر: اولین نکته‌ای که در هنگام خرید لوستر اتاق کودک باید به آن توجه کنید، جنس لوستر است. در مراکز فروش لوستر، مدل‌های مختلفی از لوستر با جنس‌های گوناگون وجود دارد. از جنس‌های فلزی (برنج، آلومینیوم و …) گرفته تا مدل‌های چوبی، پلاستیکی و پارچه‌ای. بهتر است لوسترهای کریستالی و شیشه‌ای را به طور کامل فراموش کنید چون برای اتاق خواب کودک اصلا مناسب نیستند. 

قیمت لوسترهای با جنس‌های مختلف متفاوت است بنابراین باید با توجه به بودجه‌ای که دارید یکی از این مدل‌ها را انتخاب کنید. لوسترهای چوبی در صورتی که طرح و رنگ کودکانه داشته باشند برای اتاق خواب کودک مناسب هستند. بهترین انتخاب می‌تواند لوستری از جنس فلز و پلاستیک یا فلز و پارچه باشد که حال و هوایی لطیف به اتاق خواب کودک می‌دهد. 

 

اتاق کودکی با لوستر کریستالی، تخت سفید، پرده های سفید با طرح صورتی، دیوارهای گلبهی و کتابخانه دوطبقه سفید

 • توجه به سن کودک: نکته دیگری که باید به آن توجه کنید، سن کودک شماست. مهم است که لوستر را برای اتاق خواب نوزاد خریداری می‌کنید یا اتاق خواب کودک نوپا یا کودک خردسال (2 تا 5 سال). هرکدام از این سنین نیازهای نوری متفاوتی دارند.

 برای اتاق خواب نوزادان باید لوسترهایی خریداری کنید که بتوان نور آن را به راحتی کم یا زیاد کرد. نوزادان گرچه زمان زیادی را می‌خوابند اما برای مراقبت از آنها به نور مناسبی هم نیاز خواهید داشت. این موضوع برای کودکان نوپا و خردسال متفاوت است و وجود لوستری که تمام اتاق را روشن کند بسیار ضروری است. 

 

اتاق کودکی با پرده شید طوسی، تخت سفید، اکسسوری های آویز به دیوار، لوستر مشبک گرد نقره ای و کفپوش پارکت

 • توجه به جنسیت کودک: نکته مهم بعدی، توجه به جنسیت کودک است. این موضوع برای نوزادان خیلی صدق نمی‌کند اما برای کودکان نوپا و خردسال بسیار مهم است. بهتر است اگر برای دکوراسیون اتاق خواب دخترانه یا پسرانه لوستر تهیه می‌کنید، با توجه به رنگ و طرح مورد علاقه‌ی آن‌ها لوستر را خریداری کنید. 

لوسترهای پسرانه و دخترانه زیادی در بازار ایران وجود دارد. این لوسترها با طرح‌های کارتونی تولید می‌شوند و به همین دلیل کودکان علاقه‌ی زیادی به این مدل لوسترها نشان می‌دهند. 

 

اتاق کودکی با کفپوش چوبی، تخت دو طبقه چوبی، لوستر طوسی، دیوارهای سفید و صورتی با دراور سفید و فرش گرد کرم کوچک

 • وزن لوستر: یک مورد ویژه که در هنگام خرید لوستر اتاق خواب کودک باید به آن توجه کنید، وزن لوستر است. این موضوع از دو جهت اهمیت دارد. مورد اول این است که اگر وزن لوستر زیاد باشد برای نصب آن به یک نصاب نیاز دارید و باید هزینه‌ی جداگانه‌ای برای نصب لوستر بپردازید.

نکته دوم که مهم‌تر هم است، خطرناک بودن لوسترهای با وزن زیاد است. کودکان در اتاق خواب بازی می‌کنند و ممکن است اجسامی را به هوا پرتاب کنند که به لوستر برخورد کند. لوسترهای سنگین در صورتی که درست مهار نشوند، احتمال واژگونی بیشتری دارند و به همین دلیل خطرات بیشتری خواهند داشت. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم لوستری با وزن کم انتخاب کنید. 

 

اتاق کودکی با دیوار طوسی، تخت سفید فلزی با کوسن های سفید وطلایی، لوستر سفید و درب سفید

 • اندازه لوستر: خرید یک لوستر بزرگه که هیچ تناسبی با ابعاد اتاق خواب شما ندارد، نمای اتاق را زشت می‌کند. بنابراین در هنگام خرید لوستر اتاق بچه، به اندازه‌ی آن توجه کنید. بهتر است لوستری خریداری کنید که پس از آویزان شدن از سقف به سر اهالی خانه برخورد نکند یا کودکان نتوانند به آن دست بزنند. هرچقدر اندازه‌ی لوستر اتاق بچه، کوچکتر باشد، از نظر امنیت، بهتر است. 
 • ارتفاع سقف: نکته‌ای که اغلب به فراموش سپرده می‌شود، ارتفاع سقف اتاق خواب کودک است. حتما قبل از اینکه اقدام به خرید لوستر کنید، ارتفاع سقف اتاق خواب را اندازه‌گیری کنید. با این کار متوجه می‌شوید که چه نوع لوسترهایی برای اتاق خواب کودک شما مناسب‌تر است. ممکن است به طور کلی قید لوسترهای آویز را بزنید و به خرید لوسترهای سقفی یا دیوارکوب فکر کنید. 

 

اتاق کودکی با تخت سفید، دیوار صورتی و کاغذدیواری طرحدار صورتی، لوستر طرح گل سفید، پرده کرکره ای سفید، نیمکت سرتاسری زیر پنجره و کفپوش چوبی

 • هماهنگی با دکوراسیون اتاق: اگر زیبایی و یکدست بودن دکوراسیون اتاق کودک برای شما مهم است، در هنگام خرید لوستر، مدلی را انتخاب کنید که با اتاق هماهنگ باشد. لوستر فانتزی اتاق خواب کودک برای اتاق‌هایی مناسب است که دکوراسیون، تخت خواب، پرده و المان‌های فانتزی در اتاق خواب وجود داشته باشد. دو موردی که می‌توانید به فکر ست کردن آنها باشید عبارت اند از: 

 

اتاق کودکی با دیوار و موکت طوسی، تخت نوزاد سفید، کنسول چوبی، لوستر طرح گل و آباژور کرم، پرده های سفید با طرح سبز و تابلوهای نقاشی

 1. ست ساعت و لوستر اتاق کودک: خوشبختانه در بازار، ست ساعت دیواری و لوستر اتاق خواب کودک وجود دارد و می‌توانید این ست را برای اتاق کودک خود انتخاب کنید. 
 2. ست لوستر و آباژور اتاق کودک: نمونه‌ی دیگری از ست کردن دکوراسیون در اتاق خواب کودک، ست کردن لوستر و آباژور است. البته مجموعه‌هایی از ست لوستر و آباژور و ساعت اتاق کودک هم در بازار وجود دارد که بسیار زیبا هستند و می‌توانید امتحان کنید. 

 

 اتاق کودکی با پرده های سفید با طرح طوسی،روتختی طوسی، آباژورهای صورتی، لوستر سفید چندشاخه با طرح گل و کفپوش پارکت

 • استفاده از لامپ‌های متداول بازار: یکی دیگر از نکات مهمی که در هنگام خرید لوسترهای اتاق کودک باید توجه شود، استفاده از لامپ‌های متداول در بازار است. پیشنهاد می‌کنیم در هنگام خرید لوستر از فروشنده بپرسید که آیا لامپ لوستری که می‌خرید در بازار وجود دارد یا خیر. 
 • استحکام و طول عمر: نکته آخر درباره خرید لوستر اتاق خواب کودک، استحکام و طول عمر آن است. لوسترهای اتاق کودک باید محکم باشند و در اثر برخورد اسباب بازی کودکان به آنها آسیب نبینند و واژگون نشوند. به همین دلیل خرید لوستر کریستالی یا شیشه‌ای را به هیچ عنوان توصیه نمی‌کنیم. 

 

اتاق کودکی با لوستر فلزی، تخت فلزی مشکی، چادر کوچکی به رنگ کرم و قهوه‌ای، فرش راه راه سفید، آبی و قرمز با پرده طرحدار سیاه و سفید

از سوی دیگر، طول عمر لوستر اتاق خواب کودک باید به گونه‌ای باشد که حداقل 5 سال بدون تغییر رنگ و ظاهر روی سقف اتاق نصب باشد. پس اگر لوستر فلزی، پلاستیکی با روکش پارچه‌ای خریداری می‌کنید به جنس این لوسترها توجه کنید که بعد از چند ماه تغییر رنگ ندهند. 

 

قیمت لوستر اتاق بچه 

اتاق کودکی با دیوارهای راه راه سفید و صورتی، لوستر شمعدانی سفید، تخت های سفید ، پاتختی سه کشو طوسی و سفید و آباژوری به رنگ طوسی با شید کرم

این نوید را به شما می‌دهیم که قیمت لوستر اتاق کودک نسبت به لوسترهای دیگر بسیار ارزان‌تر است. به دلیل استفاده از مواد کمتر، اندازه کوچکتر و وزن کمتر، لوسترهای اتاق کودک با قیمتی ارزان‌تر از لوسترهای کریستالی یا مدرن به فروش می‌رسند. در بازار ایران می‌توانید لوسترهای اتاق کودک را از قیمت 150 هزار تومان تا یک میلیون تومان خریداری کنید. 

همچنین ست لوستر و آباژور اتاق کودک هم قیمتی در حدود 400 هزار تومان دارد. برخی از لوسترهایی که برای اتاق خواب کودکان ساخته می‌شوند با لامپ‌های فیلامینی روانه بازار شده‌اند که قیمت این لامپ‌ها روی قیمت نهایی لوستر تاثیرگذار است. بنابراین قیمت لوستر را با توجه به لامپی که قرار است برای آن خریداری کنید، محاسبه کنید تا در نهایت به یک عدد درست برسید. 

 

جمع بندی

اتاق کودکی با شلف های سفید و عروسک های روی آن، دیوار سبز آبی، پرده توری و کرکره ای سفید، لوستر فلزی گرد و مبل قرمز

خرید لوستر اتاق کودک پسر یا دختر گرچه خیلی کار دشواری به نظر نمی‌رسد اما بهتر است با دانستن یک سری نکات، بهترین انتخاب را داشته باشید. لوسترهای اتاق کودک علاوه بر زیباتر کردن اتاق، نور مناسب برای بازی کردن یا خوابیدن کودکان را در اختیارشان قرار می‌دهند. وزن سبک، طراحی کارتونی، نورپردازی مناسب و نصب راحت از مهم‌ترین ویژگی‌های لوسترهای مخصوص اتاق خواب کودکان است. در این مقاله برخی از مهم‌ترین نکاتی که در هنگام خرید لوستر اتاق خواب کودک باید بدانید را بیان کردیم. شما هم نظرات خود را در بخش دیدگاه‌ها برای ما بنویسید.