همه چیز درباره لوستر آشپزخانه؛ انواع، قیمت، اندازه و …

آشپزخانه‌ای با کفپوش چوبی، دیوار سفید، حزیره کرمی با رویه سنگ مرمر، هود مشکی و طلایی و لوستر آشپزخانه برنزی

نورپردازی درست در آشپزخانه نه تنها یک ضرورت بلکه شیوه‌ای برای زیباتر کردن این بخش از خانه است. وجود لوازم متعدد در طراحی آشپزخانه، کار نورپردازی آن را سخت کرده اما شیوه‌های جدیدی ابداع شده تا این کار راحت‌تر انجام شود. لوستر آشپزخانه یکی از تجهیزاتی‌ست که نورپردازی را راحت‌تر کرده و علاوه بر ایجاد روشنایی، به زیبایی محیط هم کمک فراوانی می‌کند. 

اگر به مراکز فروش لوستر سری بزنید با طیف وسیعی از لوسترهای آشپزخانه روبه‌رو می‌شوید که در طرح و رنگ و جنس‌های مختلف عرضه شده‌اند. اما آیا این لوسترها مناسب آشپزخانه شما هستند؟ قبل از خرید یک لوستر گران‌قیمت حتما باید نکات مهمی را بدانید. در ادامه پس از بررسی انواع لوستر آشپزخانه، مهم‌ترین نکاتی که قبل از خرید لوستر در دکوراسیون داخلی باید بدانید را متذکر می‌شویم. همراه ما باشید. 

 

سوالات متداول:

لوستر آشپزخانه براساس شکل ظاهری در چند مدل طراحی می‌شود؟

1. لوستر آشپزخانه سه تایی 2. لوستر خطی آشپزخانه 3. لوسترهای سقفی 4. لوسترهای کلاسیک 5. لوسترهای فانتزی


لوستر آشپزخانه از نظر جنس در چند مدل طراحی و تولید می‌شود؟

لوستر آشپزخانه از نظر جنس در انواع کریستالی، شیشه‌ای، فلزی و چوبی طراحی و تولید می‌شود.


در هنگام خرید لوستر آشپزخانه باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

1. کاربرد لوستر آشپزخانه 2. قیمت 3. اندازه و وزن لوستر 4. محل قرارگیری 5. نوع لامپ لوستر 6. سهولت نصب

 

انواع لوستر آشپزخانه بر اساس شکل ظاهری

آشپزخانه‌ای با کفپوش چوبی، کابینت‌ها و جزیره طوسی، سقف سفید نورپردازی شده با هالوژن، سه صندلی با روکش گورخری و لوستر آشپزخانه کلاسیک فلزی مشکی

اولین چیزی که در خصوص لوسترهای آشپزخانه باید بدانید، انواع مدل‌های آن است. این لوسترها از نظر ظاهری در دسته‌بندی مخصوصی قرار می‌گیرند که عبارت است از: 

 

آشپزخانه‌ای با کفپوش چوبی، کابینت‌های سفید، جزیره سفید با رویه چوبی، سقف طوسی نورپردازی با هالوژن و لوستر آشپزخانه سه تایی با حباب شیشه‌ای دودی

 • لوستر آشپزخانه سه تایی: این روزها یکی از متداول‌ترین لوسترها برای آشپزخانه، لوسترهای سه تایی هستند. این لوسترها با سه لامپ به محیط آشپزخانه روشنایی می‌دهند و تنوع فراوانی دارند. لوسترهای سه تایی آشپزخانه از سقف آویزان می‌‌شود و قاب آنها اغلب از جنس فلز، پلاستیک، شیشه یا چوب است. 

 

آشپزخانه‌ای به سبک مدرن با کفپوش چوبی، دیوار‌ها و کابینت سفید، جزیره مشکی با رویه سفید، چهار چهارپایه سفید و لوستر آشپزخانه سه تایی خطی فلزی

 

آشپزخانه با کفپوش سرامیکی سفید، کابینت‌های سفید، دیوار سنگ مرمر طوسی، پنجره فریم چوبی و لوستر آشپزخانه فلزی طلایی چسبیده به سقف

 • لوسترهای سقفی: یکی دیگر از انواع لوسترهای آشپزخانه، مدل سقفی است. این لوسترها به سقف متصل می‌شوند و به هیچ وجه در هوا معلق نیستند. لوسترهای سقفی برای آشپزخانه‌هایی استفاده می‌شوند که سقف کناف آشپزخانه نسبتا کوتاه است و قرار دادن لوستر آویز عملا در آنها غیرممکن می‌باشد. 

 

آشپزخانه‌ای با سقف چوبی، دیوار کرمی، قفسه‌های سفید، ظروف آشپزخانه و لوستر آشپزخانه کلاسیک مشکی

 • لوسترهای کلاسیک: لوسترهای کلاسیک همان لوسترهای قدیمی هستند که شبیه به شمعدان از جنس فلز ساخته می‌شوند و لامپ‌های متعددی روی آن نصب می‌شود. این لوسترها به لوسترهای چند شاخه هم معروف هستند و اغلب شیشه‌های تزیینی از آنها آویزان است. شما می‌توانید از این لوسترها در قسمت آرک اپن آشپزخانه استفاده کنید. البته برای نورپردازی آشپزخانه کلاسیک هم کاربردی هستند.

 

آشپزخانه‌ای با کفپوش چوبی، کابینت‌‌ها و جزیره طوسی با رویه سفید، سقف سفید نورپردازی شده با هالوژن و لوستر آشپزخانه فانتزی مشکی

 • لوسترهای فانتزی: لوستر فانتزی آشپزخانه یکی دیگر از انواع لوسترها محسوب می‌شود که تنوع زیادی دارد. از شکل‌های هندسی پیچیده به شکل دایره، مثلث یا مکعب برای ساخت چنین لوسترهایی استفاده می‌شود و اغلب آنها از سقف آشپزخانه آویزان می‌شوند. 

 

انواع لوستر آشپزخانه بر اساس جنس 

آشپزخانه‌ای با کابینت ها و جزیره سفیدو رنگ چوب، کاشی های آبی، شیرآلات مشکی و سه لوستر آشپزخانه آویز سفید

فارغ از شکل ظاهری، لوسترهای آشپزخانه را می‌توان بر اساس جنس آنها هم دسته‌بندی کرد. در هنگام خرید لوستر باید به جنس آن دقت کرد تا با سایر لوازم آشپزخانه هماهنگ باشد. انواع لوسترهای آشپزخانه از نظر جنس عبارت است از: 

 

آشپزخانه‌ای با دیوار‌ها، کابینت‌ها و جزیره سفید، صندلی‌های فلزی و شیرآلات طلایی مینیمال و لوستر آشپزخانه سه تایی کریستالی

 • کریستالی: اولین و قدیمی‌ترین نوع لوستر، از جنس کریستال است. کریستال‌هایی به شکل قطره‌های باران یا دانه‌های برف به چنین لوسترهایی متصل است و پس از روشن کردن لوستر انعکاس نور از لابه‌لای این کریستال‌ها جلوه‌ای زیبا به آشپزخانه می‌بخشد. از این نوع لوستر کمتر در آشپزخانه و بیشتر در دکوراسیون پذیرایی استفاده می‌شود. 
پیشنهاد می‌کنیم مقاله راهنمای جامع خرید لوستر پذیرایی را مطالعه فرمایید.

 

آشپزخانه‌ای با کابینت‌های مشکی و چوبی، سه لوستر آشپزخانه حبابی شیشه‌ای، دیوار پشت سینک سرامیکی سفید طرح آجر و شلف مشکی

 • شیشه‌ای: امروزه لوسترهایی از جنس شیشه هم ساخته می‌شود که در تمام بدنه‌ی آن شیشه به کار رفته است. انتقال نور از لابه‌لای شیشه نسبت به کریستال بیشتر است اما لوسترهای شیشه‌ای دوام و عمر کوتاه‌تری نسبت به لوسترهای کریستالی دارند. 

 

آشپزخانه‌ای با کاشی‌های طرح سنگ مرمر، کابینت های سفید، پنجره با فریم سفید و لوستر آشپزخانه فلزی برنجی

 • فلزی: لوستر برنجی یا لوستر برنزی از محبوب‌ترین لوسترهای موجود در بازار هستند که برای آشپزخانه هم بسیار مناسب است. این لوسترها در برابر رطوبت و دود مقاومت بالایی دارند. از دیگر ویژگی‌های لوسترهای فلزی باید به تنوع بالای آنها اشاره کرد. 

 

آشپزخانه‌ای با کابینت‌های چوبی، جزیره چوبی طوسی با رویه سفید، دیوار کاشی سفید مرمر و لوستر آشپزخانه چوبی با پنج لامپ

 • چوبی: لوسترهای چوبی کمتر از سایر لوسترها در آشپزخانه استفاده می‌شود اما طرفداران مخصوص به خود را دارد. افرادی که دوست دارند آشپزخانه‌ای با مواد طبیعی داشته باشند، ترجیح می‌دهند به جای لوستر فلزی از لوستر چوبی استفاده کرده و آن را با کابینت آشپزخانه هماهنگ کنند. 

 

نکات مهم در هنگام خرید لوستر آشپزخانه 

آشپزخانه‌ای با کفپوش چوبی، دیوار و کابینت‌ها و جزیره سفید، سه صندلی چوبی حصیری، پنجره سفید و لوستر آشپزخانه فلزی دوتایی

پس از معرفی انواع مختلف لوستر برای آشپزخانه نوبت به راهنمای خرید آن رسید. قبل از خرید باید اطلاعاتی درباره لوسترهای آشپزخانه داشته باشید که در این بخش نکاتی را بیان می‌کنیم. 

 

کاربرد لوستر آشپزخانه

آشپزخانه‌ای با کفپوش چوبی، کابینت‌های سفید، پنجره بالای سینک، جزیره با رویه سنگ مرمر سفید، دو صندلی مشکی و دو لوستر آشپزخانه کریستالی

در بخش قبل انواع مختلف لوسترهای آشپزخانه را از نظر ظاهری و جنس معرفی کردیم. اما سوالی که قبل از انتخاب لوستر باید به آن پاسخ بدهید این است که لوستر قرار است دقیقا چه کاری برای شما انجام دهد؟

 

لوسترها از نظر کاربرد در دسته‌بندی‌های زیر قرار می‌گیرند: 

آشپزخانه‌ای با کابینت‌های سفید، هود و درب و پنجره و پرده مشکی، جزیره با رویه سفید، دو صندلی حصیری و سه لوستر آشپزخانه حبابی شیشه‌ای

 • لوسترهای تزئینی: اگر صرفا برای تزیین آشپزخانه قصد دارید لوستر بخرید، باید قبل از خرید، محل قرارگیری لوستر را مشخص کنید. در چنین لوسترهایی میزان یا شدت نور دیگر اهمیتی ندارد و صرفا شکل ظاهری لوستر یا رنگ نور آن است که مهم است. بنابراین در هنگام خرید لوستر تزئینی برای آشپزخانه صرفا به زیبایی ظاهری و هماهنگی آن با سایر المان‌های موجود در آشپزخانه توجه کنید. 

 

آشپزخانه‌ای با کفپوش چوبی، دیوار سفید و طوسی، کابینت‌های طوسی روشن، رویه سنگی ذغالی، پنجره فریم طوسی و لوستر آشپزخانه در بالای سینک

 • لوسترهای کاری: مثل کار در آشپزخانه را که به خاطر دارید؛ سینک ظرفشویی، یخچال و اجاق گاز. برخی از لوسترها به منظور نوردهی به محل کار در آشپزخانه طراحی شده‌اند. مثلا این لوسترها را می‌توانید بالای کابینت جزیره‌ آشپزخانه، انواع سینک ظرفشویی یا اجاق گاز قرار بدهید تا نوردهی در آن بخش که کار می‌کنید بیشتر شود. 

 

آشپزخانه‌ای با کفپوش چوبی، کابینت‌ها، دیوار و جزیره سفید، چهار صندلی حصیری در کنار جزیره و لوستر آشپزخانه چهارتایی سبز یشمی

 • لوسترهای کلی (محیطی): نوع دیگری از لوسترها از جهت کاربرد، لوسترهای محیطی هستند که روشنایی کلی آشپزخانه را تامین می‌کنند. این لوسترها تاکیدی روی بخش بخصوصی از آشپزخانه ندارند و صرفا به عنوان نور کلی در نظر گرفته می‌شوند. بنابراین میزان یا شدت نور در این لوسترها با توجه به اندازه و پلان آشپزخانه در نظر گرفته می‌شود. 

 

آشپزخانه‌ای با کفپوش طوسی، کابینت‌های چوبی، جزیره چوبی با رویه سفید، سه صندلی جزیره و نورپردازی تاکیدی با لوستر آشپزخانه

 • لوسترهای تاکیدی: لوسترهایی که بخش بخصوصی از نورپردازی آشپزخانه را تامین می‌کنند، لوستر تاکیدی نام دارند. نورپردازی تاکیدی هم برای زیباسازی محیط آشپزخانه کاربرد دارد و هم می‌تواند روی بخش‌های کاری آشپزخانه تاکید کند. لوسترهای دیوارکوب نوعی از این لوسترها هستند. 

 

قیمت لوستر آشپزخانه

آشپزخانه‌ای با کفپوش خاکستری، کابینت‌ها و دیوار سفید، جزیره طوسی با رویه سفید سنگی، سه صندلی در کنار جزیره و سه لوستر آشپزخانه شیشه‌ای فلزی

قیمت یک فاکتور مهم در خرید لوستر است. نکته جالب توجه درباره لوسترهای آشپزخانه، تنوع بالای قیمت آنها است. در واقع شما می‌توانید لوسترهایی از 150 هزار تومان تا چند ده میلیون تومان را در بازار مشاهده کنید. اما قیمت لوستر آشپزخانه جدید، معمولی و زیبا در حدود 400 تا 700 تومان تخمین زده می‌شود. قطعا جنس لوستر، تعداد لامپ‌ها، ابعاد و وزن آن تاثیر مستقیمی روی لوستر آشپزخانه ارزان یا گران‌قیمت دارد. 

 

اندازه و وزن لوستر

آشپزخانه‌ای با کفپوش و جزیره چوبی، سقف چوبی سفید، دیوار‌ها و کابینت‌ها سفید و دو لوستر آشپزخانه دایره‌ای

قبل از خرید لوستر برای آشپزخانه باید فضایی که لوستر قرار است در آنجا نصب شود را اندازه‌گیری کنید. یک قانون کلی در این زمینه وجود دارد که می‌گوید اگر شما 90 سانتی‌متر فضا برای قرار دادن لوستر دارید، بهتر است ارتفاع لوستر شما حداکثر 21 سانتیمتر باشد. البته این که استاندارد سفت و سخت نیست اما می‌تواند ایده‌های خوبی به شما بدهد. 

اگر قصد دارید لوستر را بالای میز ناهارخوری در آشپزخانه قرار بدهید باید عرض لوستر شما از عرض میز ناهارخوری کوچک‌تر باشد. همچنین در تعیین ارتفاع لوستر، قد افراد خانه و ارتفاع سقف آشپزخانه را هم در نظر بگیرید. اگر لوستر شما خیلی به سقف چسبیده باشد، نوردهی کمی خواهد داشت و تمیز کردن آن هم کار دشواری خواهد بود. در زمینه وزن لوستر هم دقت کنید. لوسترهای سنگین، قیمت بیشتری دارند، حمل‌ونقل و نصب آنها دشوارتر است و به دلیل خطرات ناشی از زلزله، ریسک بالاتری هم دارند. بنابراین اگر یک لوستر سنگین چشم شما را گرفته حتما قبل از خرید، این موضوعات را حل کنید. 

 

محل قرارگیری لوستر 

آشپزخانه‌ای با کفپوش چوبی، کابینت‌ها سفید، جزیره اقیانوسی با رویه سفید، سه صندلی و دو لوستر آشپزخانه فلزی هندسی طلایی رنگ

لوستر قرار است در کدام بخش از آشپزخانه و به چه منظوری استفاده شود؟ قبل از خرید لوستر به این سوال پاسخ بدهید و بدانید که لوستر شما مثلا برای طراحی جزیره‌ آشپزخانه، وسط یا کنج آن در نظر گرفته می‌شود. یکی از اشتباهاتی که در هنگام خرید لوسترهای آشپزخانه رخ می‌دهد، عدم توجه به محل قرارگیری لوستر است. حتی ممکن است محلی که برای لوستر در نظر گرفتید از نظر ایمنی، جهت نوردهی یا دسترسی به برق مناسب نباشد. بنابراین از قبل به این موضوعات فکر کنید. 

 

نوع لامپ لوستر آشپزخانه

آشپزخانه با کابینت‌های سفید، دیوار طرح سنگ طوسی، شیرآلات نقره‌ای و لوستر آشپزخانه چوبی هندسی با چهار لامپ

قصد دارید از چه نوع لامپی برای لوستر آشپزخانه استفاده کنید؟ لامپ‌های متنوعی برای لوسترها تولید شده اما باید با توجه به نیاز و بودجه‌ای که دارید لامپ مورد نظر خود را بخرید.

 

لامپ‌های مخصوص لوستر انواع مختلفی دارند که عبارت‌اند از: 

آشپزخانه‌ای با کفپوش چوبی، کابینت‌های زغالی و چوبی، جزیره سفید، صندلی‌های چوبی و دو لوستر آشپزخانه مسی رنگ

 • لامپ‌های سرپیچ معمولی: لامپ‌های رشته‌ای معمولی هستند که در انواع مختلف در بازار وجود دارند. قیمت پایین‌تر و طول عمر بیشتری نسبت به سایر لامپ‌ها دارند اما مصرف انرژی آنها هم بیشتر است. از این نوع لامپ‌های امروزه کمتر در لوسترها استفاده می‌شود. 

 

آشپزخانه‌ای با دیوار طرح آجر سفید، کابینت‌ و جزیره سفید رنگ با رویه مشکی و دو لوسر آشپزخانه شیشه‌ای حبابی با لامپ های شمعی

 • لامپ‌های سرپیچ شمعی: لامپ‌های به شکل شمع از متداول‌ترین لامپ‌های لوستر هستند که روی اکثر مدل‌های لوستر نصب می‌شوند. این لامپ‌ها شدت نور کمتری دارند ولی به دلیل ظاهر زیبایی که دارند، بسیار پرفروش هستند. 

 

آشپزخانه‌ای با کفپوش چوبی، درب، کابینت و جزیره سفید، دیوار سبز روشن، دو صندلی در کنار جزیره و چندین لوستر آشپزخانه با لامپ کم مصرف

 • لامپ‌های کم‌مصرف: بیش از 2 دهه است که لامپ‌های کم‌مصرف وارد بازار ایران شده‌اند و امروزه از این لامپ‌ها در لوسترها هم استفاده می‌شود. لامپ‌های کم‌مصرف از نوع شمعی هم تولید شده‌اند که مصرف کمتری نسبت به لامپ‌های سرپیچی شمعی دارند. 

 

آشپزخانه‌ای با دیوار‌ها و سقف سفید، قفسه‌ای با ظروف آشپزخانه و لوستر آشپزخانه دوتایی فلزی

 • لامپ‌های فیلامینی: جدیدترین نوع لامپ لوستر آشپزخانه، لامپ‌های فیلامینی است که رشته‌ی نور را می‌توان به داخل شیشه‌ی آن مشاهده کرد. این لامپ‌ها به دلیل ظاهر فوق‌العاده‌ای که دارند اغلب در آشپزخانه‌های لوکس، کافه‌ها و طراحی رستوران‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. قیمت این لامپ‌ها نسبت به سایر مدل‌ها کمی بیشتر است. 

 

لوستر آشپزخانه استیل و خطی با لامپ‌های هالوژنی روی سقف سفید گچی

 • لامپ‌های هالوژنی: اگر طول عمر لامپ برای شما اهمیت دارد باید با لامپ‌های هالوژنی آشنا شوید. این لامپ‌ها گرچه شدت نور زیادی ندارد اما می‌توانید از آنها برای نوردهی محیطی استفاده کنید. از دیگر معایب این لامپ‌ها گرم شدن بدنه لامپ در اثر روشنایی طولانی مدت است. 

 

آشپزخانه‌ای با کفپوش چوبی، کابینت‌های سفید، جزیره سنگ مرمر، سه صندلی کنار جزیره و لوستر آشپزخانه مدرن با لامپ LED

 • لامپ‌های LED: یکی دیگر از جدیدترین لامپ‌های مخصوص لوستر، لامپ‌های LED هستند که به تازگی در تمام وسایل برقی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای اینکه لامپ‌های LED بتوانند محیط آشپزخانه را روشن کنند باید تعداد زیادی باشند. کم‌مصرف بودن و طول عمر بالا از مهم‌ترین ویژگی‌های این لامپ‌ها است. 

 

سهولت نصب لوستر 

آشپزخانه‌ای با دیوار طرح مرمر سفید، کابینت‌های طوسی و کرم، شیرآلات طلایی، رویه جزیره مشکی و لوستر آشپزخانه مدرن و فانتزی

آخرین نکته‌ای که پیش از خرید لوستر آشپزخانه باید به آن توجه داشته باشید، شیوه نصب لوستر است. آیا لوستری که انتخاب کرده‌اید به راحتی روی سقف آشپزخانه نصب می‌شود یا باید هزینه‌های دیگری برای آماده‌سازی سقف متحمل شوید؟ بنابراین حتما در هنگام خرید لوستر به این نکته هم توجه کنید. 

 

جمع‌بندی: انتخاب لوستر مناسب آشپزخانه

آشپزخانه‌ای با کفپوش چوبی، کابینت‌ها و جزیره سفید و دو لوستر آشپزخانه آبی روشن

نورپردازی محیط آشپزخانه به دلیل کارکرد آن اهمیت زیادی دارد. نور کم روی کیفیت کار در آشپزخانه تاثیر منفی می‌گذارد و به همین دلیل باید از نورهای محیطی، تاکیدی یا تزئینی مناسب در آشپزخانه استفاده کرد. در این مقاله به معرفی انواع لوستر آشپزخانه از نظر شکل ظاهری و جنس پرداختیم و سپس نکات مهم قبل از خرید لوستر را بیان کردیم. شما هم می‌توانید نظرات خود را در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.