لابی هتل چیست و هر آن چیزی که لازم است برای طراحی آن بدانید

لابی هتل مجللی با سقف شیشه ای و ویوی شیشه ای یک دیوار و مبلمان کرم رنگ

لابی هتل نقش ویترین یک هتل را ایفا می‌کند. تمام آنچه که میهمانان در نگاه اول تجسم و متصور می‌کنند، از لابی هتل سرچشمه می‌گیرد. به همین دلیل مدیران و سرمایه‌گذاران در این زمینه تمام تلاش خود را در راستای، چشمگیر و دلنشین بودن این ورودی تأثیرگذار انجام می‌دهند. اگر شما هم به دنبال سرمایه‌گذاری در زمینه هتل هستید یا اینکه قصد دارید، تحقیقاتی را در این زمینه انجام دهید، پاسخ به اینکه لابی هتل چیست و هر آن چیزی که لازم است برای طراحی آن بدانید، موضوعی است که در این مقاله به آن اشاره می‌کنیم. ویژگی لابی هتل، لابی هتل چیست، رزرو لابی هتل و طراحی لابی هتل از جمله سرفصل‌هایی است که در این مقاله به آن اشاره می‌شود.

اینفوگرافی لابی هتل با تم آبی و یک عکس برای نمونه

سوالات متداول:

برای طراحی مناسب لابی هتل باید به کدام موارد توجه کنیم؟

1- زیبایی لابی 2- نوع چیدمان و دکوراسیون 3- نظافت 4- کیفیت لوازم در لابی 5- آسانسور 6- بوی مطبوع 7- نورپردازی 8- کفپوش لابی 9- وسایل سرگرمی و هنری 10- ویو لابی هتل 11- میز رسپشن لابی هتل 12- مسئول پذیرش رسپشن لابی هتل 13- وجود نمازخانه و سرویس بهداشتی در لابی 14- اینترنت رایگان.


نورپردازی در لابی چه تاثیری دارد؟

1- نور ظریف باعث ایجاد حس آرامش در افراد می‌شود، بر خلاف نور شدید که فرد را عصبی می‌کند. 2- برای القاء نورپردازی صمیمی و همراه با آرامش به هیچ عنوان از لامپ‌های فلورسنت استفاده نکنید. این نوع لامپ‌ها باعث یادآوری محیط رسمی و خشک مانند محل کار یا مکان‌های آموزشی می‌شوند. 3- تلاش کنید زمان و هزینه‌ای را که در زمینه نورپردازی به خرج می‌دهید، تنها پاسخگوی قشر خاصی نباشد، بلکه آن‌قدر ویژه و منحصر به فرد باشد که همه وارد شوندگان را تحت تأثیر قرار دهد؛ با این کار، چشم هر فردی را به سمت فضا، هدایت می‌کنید.

 

 

لابی هتل چه اهمیتی دارد؟

تصویر لابی یک هتل با شکوه با سقف کاذب و نورپردازی و میز رزوشن قهوه ای

لابی، مهم‌ترین مکانی است که در لحظه اول تأثیر مثبت یا منفی را بر مشتری می‌گذارد و اهمیت لابی هتل در اینجا مشخص می‌شود و راه ورود و خروج را برای میهمان تعیین می‌کند. علاوه‌بر زیبایی، تمیزی، جلوه‌های دیداری، برخورد افراد و پرسنل نیز در میزان رضایت مشتریان بسیار تأثیرگذار است. اگر به دنبال سرمایه‌گذاری دائمی در این زمینه هستید، نه یک سرمایه گذاری موقت و زودگذر، لازم است که برای کلیه جوانب از جمله امکانات و مجموعه پرسنل خود، وقت و هزینه کافی در نظر بگیرید تا بتوانید در دراز مدت در بازار رقابت، فعالیت کنید و مشتریان دائمی خود را داشته باشید.

 

ویژگی‌های لابی هتل چیست؟

تصویر لابی بزرگ یک هتل با مبلمان و میز و صندلی های کرم و قهوه ای و لوستر های آویز

همان طور که پیش از این به اهمیت لابی اشاره شد، مشخص است که بی تفاوت از کنار آن نمی‌توان گذشت. زیبایی، نوع چیدمان و دکوراسیون، نظافت، نوع وسایل و کیفیت آن‌ها که در لابی مورد استفاده قرار می‌گیرد، به عنوان فاکتورهای مهمی در افزایش سطح هتل نقش مهمی دارند، ضمن اینکه کادر و مجموعه‌ای که در بخش لابی مشغول به فعالیت هستند نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند. افراد فعال در لابی هتل، کلیدی هستند که حکم ماندگاری یا خداحافظی افراد را صادر می‌کنند. بنابراین اگر به دنبال حضور و رقابت در بازار هستید، توجه به این فاکتورها حائز اهمیت است. در ادامه ویژگی‌های لابی هتل را شرح می‌دهیم:

پیشنهاد می‌کنیم مقاله بررسی ضوابط و اصول لازم برای طراحی هتل را مطالعه فرمایید.

 

زیبایی لابی

تصویر لابی کوچک و زیبای یک هتل با چهار مبل تک نفره، میز رسپشن و نورپردازی سقف

بدون شک جذابیت در هر کار و مکانی برای ما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. به خصوص اگر مکانی باشد که برای اقامت و تفریح و استراحت انتخاب کرده باشیم. در هنگام سفر و حتی مأموریت‌های کاری، هر هتلی که از نظر ما زیبا باشد، ما را جذب می‌کند و این زیبایی و جذابیت مکان در نگاه اول از طریق زیبایی لابی هتل به ما انتقال داده می‌شود. ضمن اینکه ترکیب رنگ و شیک بودن وسایل می‌توانند زیبایی خاصی به محیط ببخشند.

 

نوع چیدمان و دکوراسیون

تصویر لابی یک هتل لوکس با تزئینات چوبی، قفسه کتاب و مبلمان کرم با فریم چوبی قهوه ای

بدون شک انتظار ندارید در بدو ورود به لابی هتل شاهد چیدمان و دکوراسیونی باشید که در ذوق شما بخورد. اگر این اتفاق بیفتد از همان راهی که آمده‌اید بر می‌گردید. اینکه نوع چیدمان همراه با شلوغی و بی نظمی باشد یا بر عکس احساس آرامش را به شما منتقل کند، موضوعی نیست که به سادگی بتوان از کنار آن گذشت. چگونگی نصب تابلو و بقیه مواردی که در دکوراسیون تأثیرگذار هستند نیز بسیار مهم است. در صورت سرمایه‌گذاری و ورود به این کار این موارد را بسیار جدی بگیرید چرا که در نهایت به جذب یا دفع مشتریان شما منتهی می‌شود.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله راهنمای کامل طراحی دکوراسیون داخلی هتل را مطالعه فرمایید.

 

نظافت

لابی هتل با کفپوش سرامیکی و دیوار ها و ستون های سفید براق به همراه صندلی های آبی رنگ

از بالاترین اولویت‌های هر مکانی که نمره مثبت یا منفی را در بر می‌گیرد، پاکیزگی و نظافت آن محل است؛ حال تصور کنید این محل برای اسکان و اقامت کوتاه مدت یا بلند مدت شما باشد. باید خود را به جای میهمانان بگذارید، با هر نوع سلیقه و میزان وسواس و حساسیت. اگر میهمانی وسواس شدید داشته باشد، بر روی پاکیزگی همه چیز تمرکز می‌کند. از کف و سرامیک سالن، پرده‌های ورودی تا دستگیره درب، روی میز و حتی میزان پوشش کادر فعال در هتل که تمامی این موارد، در نگاه اول در نظافت لابی هتل برای او روشن می‌شود که هتل شما چقدر به نظافت و پاکیزگی اهمیت می‌دهد. توصیه می‌کنیم در این زمینه بهترین و متعهدترین نیروهای خود را در این بخش قرار دهید.

 

کیفیت لوازم در لابی

تصویر لابی یک هتل لوکس با دکوری های طبقه ای چوبی و مبلمان کرم با فریم چوبی قهوه ای

در مدت زمان کوتاهی که میهمانان برای پذیرش در حال صحبت و تکمیل فرم هستند، با نگاه گذرا یا نشستن بر روی مبل، متوجه نوع و کیفیت لوازم و وسایل می‌شوند. بنابراین این نکته نیز از مواردی است که از دید مشتریان و میهمانان دور نمی‌ماند و این گونه تصور می‌کنند، که از همان کیفیتی که در لابی استفاده کرده‌اید، در اتاق نیز استفاده شده است.

 

آسانسور

تصویر راهروی آسانسورهای لابی یک هتل با نورپردازی سقف و درب های آسانسور طلایی

یکی از بدیهی‌ترین و در عین حال مهم‌ترین آیتم‌ها، وجود آسانسور و دسترسی آسان به آن است. مشاهده آسانسور درست و مجهز در لابی، خیال مسافر را راحت می‌کند.

 

بوی مطبوع

لابی هتل با تم رنگ های گرم و نورپردازی نواری و مخفی سقف کاذب مدرن

در هنگام ورود به لابی هتل یکی از مواردی که تأثیر خوبی بر مخاطب بر جای می‌گذارد، بوی مطبوع و تهویه مناسب لابی است. تهویه هوا و تأمین بوی مطبوع را در اولویت کاری خود قرار دهید. البته در انجام این امر هم زیادی روی نکنید. از رایحه‌های ملیح و خوشبو که با هر نوع فردی سازگار باشد و موجب تنگی نفس و سرفه در افراد حساس نشود، استفاده کنید.

 

نورپردازی

لابی هتلی با میز رسپشن قهوه ای و سقف نورپردازی شده با چهار لوستر کریستالی آویز

نورپردازی مناسب و تأمین روشنایی مناسب در لابی هتل یکی دیگر از مواردی است که مشتری را جذب یا دفع می‌کند. در طراحی نورپردازی حتماً از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید تا نتیجه مطلوبی را به دنبال داشته باشد. در حالت کلی دو نوع چراغ‌های تزیینی و غیر تزیینی می‌توان برای روشنایی هتل در نظر گرفت. در این خصوص فاکتورهای مهمی از جمله مکان نصب چراغ، ارتفاع آن، رنگ روشنایی، میزان روشنایی، درجه حرارت نور، هماهنگی و ترکیب آن با هارمونی دیوار، کفپوش، دکوراسیون و چیدمان و ارتفاع سقف دارای اهمیت ویژه‌ای هستند. در ادامه شما را با چند روش نورپردازی در لابی هتل آشنا می‌کنیم که از طریق آن می‌توانید، میزان تأثیرگذاری را بر مخاطبان دو چندان کنید:

 

لابی هتل با چند ستون چوبی در کنار هم و نور پردازی زیبای سقف

  • از آنجا که قصد شما تأثیرگذاری و ایجاد حس خوب همراه با آرامش به مشتریان است، تلاش کنید از نور ظریف استفاده کنید. نور ظریف باعث ایجاد حس آرامش در افراد می‌شود، بر خلاف نور شدید که فرد را عصبی می‌کند.
  • با نوع نورپردازی می‌توانید حس راحتی یا حس رسمی را به مخاطبان خود القا کنید. با سبک نورپردازی ظریف به راحتی می‌توانید فضای دوستانه و بسیار صمیمی را در محیط فراهم کنید.
  • برای القاء نورپردازی صمیمی و همراه با آرامش به هیچ عنوان از لامپ‌های فلورسنت استفاده نکنید. این نوع لامپ‌ها باعث یادآوری محیط رسمی و خشک مانند محل کار یا مکان‌های آموزشی می‌شوند، بنابراین در انتخاب نوع لامپ بسیار تحقیق کنید و از افراد خبره در این زمینه راهنمایی بخواهید.
  • از آنجا که هدف شما از نورپردازی، جلب توجه است، تلاش کنید زمان و هزینه‌ای را که در زمینه نورپردازی به خرج می‌دهید، تنها پاسخگوی برای قشر خاصی نباشد، بلکه آن‌قدر ویژه و منحصر به فرد باشد که همه وارد شوندگان را تحت تأثیر قرار دهد؛ با این کار، چشم هر فردی را به سمت فضا، هدایت می‌کنید.

 

کفپوش لابی

لابی هتلی با مبلمان کرم، میز رسپشن سفید و کفپوش سنگی رگه دار طوسی

کف‌پوش مناسب برای لابی را از جنسی انتخاب کنید که به راحتی بتوانید هر نوع آلودگی را بر طرف کنید. در واقع جنس و متریال آن به گونه‌ای باشد که باعث ایجاد لغزندگی نشود و برای کودکان و افراد مسن، مشکل‌ساز نشود. استفاده از فرش و موکت نیز گزینه مناسبی است که مشکل لغزندگی را بر طرف می‌کند و البته باید با توجه به دکوراسیون و نورپردازی انتخاب شود.

 

وسایل سرگرمی و هنری

لابی هتلی با دیوارپوش چوبی، مبل کلاسیک کرم و قفسه های کتاب روی دیوار

یکی دیگر از نکاتی که مخاطب را تحت تأثیر قرار می‌دهد، وجود سبک‌های متفاوت هنری در لابی است. طراحی لابی هتل باید به گونه‌ای با هنر درآمیخته شود که مخاطب را مسحور و جذب خودش کند و در ساعات متفاوت به آن پناه آورد و از حضور در آن فضا لذت ببرد. برای اینکه به این ذائقه مخاطب پاسخ دهید گزینه‌های متفاوتی وجود دارد؛ می‌توانید با تابلوهای نقاشی از سبک‌های مختلف شروع کنید و حتی بوفه‌ای از کتاب‌هایی که به درخواست هر مخاطبی با هر نوع علاقه و نگرشی پاسخ دهد استفاده کنید. پخش موسیقی ملایم در سالن لابی نیز به عنوان یک امتیاز محسوب می‌شود، ضمن اینکه علاقه‎ مندان به تلویزیون و آگاهی از آخرین اتفاقات روز هم کم نیستند و باید به تمام این نکات توجه شود.

 

ویو لابی هتل

لابی بزرگ هتلی مجلل با دیوارپوش ها چوبی و ستون های مشکی با چشم انداز زیبا

اگر لابی از امکانات کامل و ویژه‌ای برخوردار باشد اما ویوی مناسبی نداشته باشد، باز هم کامل نیست. بالاخره مخاطبان علاقه دارند تایم‌هایی را قبل و بعد از هر ورود و خروج یا زمان هر وعده غذایی در لابی حضور پیدا کنند و با محیط بیرون و طبیعت بی نظیر ارتباط برقرار کنند. بنابراین لابی را در مکانی باید در نظر گرفت که ویو ابدی و زیبایی داشته باشد. افراد به فضای باز، طبیعت و محیط سالم بیرون دسترسی داشته باشند. همچنین نوع پنجره، سبک و اندازه آن نیز بسیار مهم است. به این معنا که اگر ویوی زیبایی در اختیار داشته باشید، اما نتوانید با نوع پنجره و پرده‌ها آن را هماهنگ کنید و زیبایی را به رخ مخاطب بکشید، برای همیشه فرصت را از دست داده‌اید.

 

میز رسپشن لابی هتل

میز رسپشن طوسی و مشکی در لابی هتل با دیوارپوش چوبی و لوستر آویز مشکی

میز رسپشن، پیشخوان اصلی است که میهمانان ورودی و میهمانان خروجی در ارتباط مستقیم با آن قرار دارند. بنابراین باید در محل مناسبی قرار گیرد که میهمانان به راحتی به آن دسترسی داشته باشند. از در نظر گرفتن میز رسپشن لابی هتل، در فضای پرت و دور افتاده خودداری کنید. بهترین مکان برای قرار دادن میز پذیرش و پاسخگویی، روبروی درب ورودی است. این مکان از همه نظر بهترین فضا است و بدون اتلاف وقت یا جست‌وجو، توسط مخاطب قابل مشاهده است. از دیگر نکات مهم این است که اندازه این میز مناسب در نظر گرفته شود و توصیه می‌شود در دو جهت باشد که از ازدحام مخاطبان در یک سمت خودداری شود.

 

مسئول پذیرش رسپشن لابی هتل

لابی هتلی با سه میز رسپشن سفید طرحدار کنار هم و سقف طبقه ای گچکاری شده

برخورد کادر شما به ویژه به عنوان مسئول پذیرش رسپشن لابی هتل بسیار حائز اهمیت است. خوش برخوردی، ظاهری آراسته و صبوری، از بارزترین ویژگی‌های این افراد است که واکنش و عکس‌العمل میهمانان را به راحتی می‌توانید در پس آن مشاهده کنید. شما به فردی صبور و با حوصله نیاز دارید که علاوه‌بر خوش اخلاقی و گشاده‌رویی، بتواند در کمال آرامش پاسخگوی مشتریان حضوری و غیرحضوری (تلفنی) باشد. همچنین قرار دادن فرم نظرسنجی از موارد مهمی است که شما را در جهت بهتر شدن در فرآیند کاری، یاری می‌کند.

 

وجود نمازخانه و سرویس بهداشتی در لابی

تصویر سرویس بهداشتی لابی یک هتل به رنگ کرم و قهوه ای با روشویی های سفید

فراموش نکنید که وجود نماز خانه و سرویس بهداشتی در بخشی از لابی هتل ضروری است. افرادی هستند که ممکن است منتظر باشند یا اتاق خود را تحویل داده باشند و تا لحظه خروج بخواهند در لابی مستقر شوند. برای نماز خواندن و استفاده از سرویس بهداشتی نباید دغدغه آن را داشته باشند که به طبقات دیگر مراجعه کنند. به همین دلیل در نظر گرفتن امکانات ضروری در بخشی از لابی هتل برای شما امتیاز است.

 

اینترنت رایگان

لابی هتل به همراه کفپوش راه راه و سقف کاذب چوبی و مبلمان قهوه ای رنگ

قرار دادن امکاناتی همچون اینترنت رایگان در لابی هتل می‌تواند رضایت مشتریان شما را جلب کرده و در نگاه اول حس خوشایندی را به آنان منتقل کند. چرا که امروزه در دسترس بودن اینترنت در گروه امکانات موردنیاز و ضروری قرار گرفته و برای بسیاری از افراد این مسئله مهم و دارای اهمیت ویژه‌ای است.

 

جمع‌بندی

لابی هتل سفید رنگی با سقف کناف و نورپردازی هالوژنی

هر آن چیزی که لازم است برای طراحی لابی بدانید

همان‌طور که در این مقاله مطالعه کردید برای احداث یک هتل فرآیند متعددی را باید پشت سر بگذارید. اینکه لابی هتل چیست و هر آن چیزی که لازم است برای طراحی آن بدانید، موضوعی بود که به شما کمک می‌کند به مهم‌ترین بخش هتل یعنی لابی که ویترین خاص هتل شما محسوب می‌شود، بیش از پیش اهمیت دهید و با دریافت مشاوره لازم سرمایه گذاری مطلوب بر روی آن، از یک طرف مشتریان فعلی خود را به مشتریان دائمی تبدیل کنید و از طرفی دیگر نیز روز به روز به مشتریان جدید خود بی افزایید. در صورتی که این مقاله برای شما مفید و کاربردی بود، نظر و پیشنهادات خود را برای ما ارسال کنید.