لابی ساختمان چیست و اصول مهم در طراحی آن کدام‌اند؟

اصول طراحی لابی ساختمان با ستون های چوبی، لوستر آویز هندسی متفاوت و تابلوی نقاشی خطی رنگی روی دیوار

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های هر ساختمانی، لابی ساختمان است. امروزه با توجه به این‌که ساختمان‌ها دارای طبقات مختلفی هستند و تعداد ساکنین در هر ساختمان، بالا است، نیاز است تا فضایی به‌صورت عمومی و مشترک میان همه آن‌ها وجود داشته باشد. این فضا که با عنوان لابی شناخته می‌شود به‌تمامی ساکنین ساختمان‌ها تعلق دارد. به همین سبب باید دارای طراحی داخلی خاصی باشد تا تمامی اعضا از آن رضایت داشته باشند. در ضمن در کنار زیبایی باید این طراحی با اصول و استانداردهای چیدمان و دکوراسیون این قسمت از ساختمان نیز همخوانی داشته باشد. به‌منظور آشنایی بیشتر شما با این بخش از ساختمان‌ها، در این مطلب به بررسی دقیق لابی ساختمان پرداخته و اصول طراحی آن را بیان کرده‌ایم.

 

اینفوگرافی قسمت های لابی ساختمان با چند آیکون گرافیکی

 

سوالات متداول:

لابی از چه بخش‌هایی تشکیل می‌شود؟

لابی مجتمع‌های تجاری و یا مسکونی به‌صورت کلی دارای دو بخش نگهبانی و بخش نشیمن هستند. بخش نگهبانی لابی ساختمان از میز، صندلی، پیشخوان، امکاناتی برای ارتباط با ساکنین ساختمان و امکانات امنیتی برای محافظت در مواقع ضروری، برخوردار است. بخش نشیمن، افرادی که وارد ساختمان می‌شوند برای دیدار با فرد موردنظر و یا انجام امورات خود نیاز به فضایی برای نشستن دارند که در بخش نشیمن لابی این فضا در اختیارشان قرار می‌گیرد.


هنگام طراحی لابی ساختمان چه اصولی را باید رعایت کنیم؟

برای چیدمان و انتخاب وسایل موردنیاز برای لابی باید اصولی را رعایت کرد.1-تفکیک مناسب فضا 2-استفاده از کف‌پوش مناسب 3-استفاده از دیوارپوش مناسب 4-طراحی مناسب سقف 5-نورپردازی 6-انتخاب مبلمان مناسب.


برای طراحی لابی کدام نوع دیوارپوش مناسب است؟

اگر فضای لابی کوچک است باید از دیوارپوش‌های مقاوم نظیر دیوارپوش‌هایی از جنس سنگ استفاده کنید، زیرا در این حالت احتمال دارد به هنگام جابجایی وسایل با دیوار برخورد کنند؛ اما اگر فضای لابی بزرگ باشد، می‌توانید از هر نوع دیوارپوشی مطابق خواست و سلیقه خود استفاده کنید.


برای تزئین دکوراسیون لابی از چه ایده‌هایی استفاده کنیم؟

1-استفاده از درب زیبا 2-استفاده از لوازم دکوری در لابی ساختمان 3-وجود گل و گیاه در لابی ساختمان 4-استفاده از پوسترهای سه‌بعدی می‌تواند جلوه شگفت‌انگیزی ایجاد کند 5-استفاده از آینه در لابی 6-استفاده از لوسترهای جذاب.

 

آشنایی با مفهوم لابی ساختمان

تصویر لابی ساختمانی با تم کرم و قهوه ای و لوستر گرد آویز

لابی به قسمت مشترک مجتمع‌های مسکونی و تجاری گفته می‌شود که افراد می‌توانند در آن به انتظار بنشینند. اگر به هتل، ساختمان‌های تجاری و یا پزشکی و حتی ساختمان‌های مسکونی مراجعه کنید با ورود از درب اصلی متوجه بخشی بزرگ شبیه به سالن خواهید بود. این سالن‌های بزرگ دارای طراحی ویژه‌ای هستند و در آن‌ها از اصول طراحی داخلی لابی ساختمان پیروی شده است.

 

قسمت‌های مختلف لابی ساختمان کدام‌اند؟

لابی مدرن ساختمانی با ستون های سفید، مبلمان هندسی کرم، طوسی و آبی و میز عسلی مثلثی

لابی مجتمع‌های تجاری و یا مسکونی به‌صورت کلی دارای دو بخش مختلف هستند. بخش نگهبانی و بخش نشیمن، لابی این مجتمع‌ها را تشکیل می‌دهند. ازآنجایی‌که لابی در ساختمان‌هایی با تعداد اعضای بالا، طراحی می‌شود، می‌توان نتیجه گرفت که تعداد رفت‌وآمد در آن‌ها بالا خواهد بود. به همین جهت نیز ضروری است تا بخشی به‌عنوان نگهبانی در نظر گرفته‌شده و فرد و یا افرادی در آن مشغول به کار باشند.

 

بخش نگهبانی

اصول طراحی لابی ساختمان بخش نگهبانی، لوستر کریستالی گرد،‌ پیشخوان و دیوارپوش نیمه شفاف آبی

همانطور که از نامش پیداست، بخش نگهبانی برای حراست و حفاظت از دارایی‌های ساختمان در قسمت لابی تعبیه می‌شود. احداث این بخش به ویژه در ساختمان‌های بزرگ و مهم با تعداد واحد زیاد که در طول روز افراد مختلفی در آن رفت و آمد می‌کنند، ضروری است. در اتاق نگهبانی فردی با نام نگهبان یا «لابی من» حضور دارد که وظیفه حراست ساختمان را در بر عهده دارد.

نگهبان اغلب به صورت 24 ساعته یا شیفتی (دو یا چندین نگهبان) یا با شرایط اقامت در ساختمان در بخش نگهبانی مشغول به کار می‌شود. بخش نگهبانی لابی ساختمان باید از تجهیزات و امکانات لازم برخوردار باشد. داشتن میز، صندلی، پیشخوان، امکانات ارتباطی با ساکنان ساختمان و امکانات امنیتی برای اتاق نگهبانی ضروری است.

 

بخش نشیمن

اصول طراحی لابی ساختمان بخش نشیمن با دیوارپوش چوبی،‌ مبلمان مشکی، میز طلایی و پیشخوان سفید

در قسمت دیگری از لابی، بخشی به نام «نشیمن» وجود دارد که بیشتر کاربری یک فضای انتظار را تداعی می‌کند. افراد در این فضا جهت دیدار با اشخاص دیگر منتظر می‌مانند. هدف از احداث این بخش، کاهش استرس و تحرکات بی‌مورد و افزایش آرامش و نظم در فضای لابی است.

در طراحی بخش نشیمن لابی ساختمان باید به عناصر زیباشناسی در دکوراسیون این فضا توجه شود. استفاده از عناصر زیبا و المان‌های جذاب می‌تواند آرامش این فضا را افزایش دهد. برای مثال، قرار دادن یک آکواریوم پر از ماهی‌های رنگارنگ یا وجود یک آبنمای زیبا، باعث جلب توجه افراد می‌شود.

 

اصول مهم در طراحی لابی ساختمان

لابی مدرن و مینیمال ساختمانی با دیوارهای طوسی و خاکستری، لوستر آویز و مبل آبی

با توجه به توضیحاتی که داده شد می‌توان چنین دریافت که لابی به‌عنوان مهم‌ترین قسمت هر ساختمانی باید دارای طراحی داخلی منحصربه‌فردی باشد. درواقع لابی نماینده ساختمان در مقابل افرادی است که تازه‌ وارد آن شده‌اند؛ بنابراین باید در طراحی این قسمت دقت زیادی به خرج داد تا دکوراسیون آن، درخور ساختمان و افرادی که در آن زندگی می‌کنند باشد. هر چه زیبایی لابی بیشتر به چشم بیاید تأثیر مثبتی بر ساکنین مجتمع و افراد وارد شده به آن خواهد گذاشت. ازاین‌رو برای چیدمان و انتخاب وسایل موردنیاز برای این قسمت باید اصولی را رعایت کرد. این اصول به شرح زیر هستند:

 

تفکیک مناسب فضا در لابی ساختمان

لابی قهوه ای ساختمانی با دیوار های کرم رنگ و لوستر های مستطیل شکل

اولین اصلی که در طراحی داخلی لابی ساختمان باید مدنظر باشد، تفکیک مناسب فضا است. شما باید فضای متعلق به نگهبانی و نشیمن را به‌درستی انتخاب کنید. به‌عنوان‌مثال اگر لابی دارای پنجره است، بهتر این است که مبلمان و محل نشیمن را در اطراف پنجره انتخاب کنید تا دارای نورگیری مناسب و ایده آل برای نشستن باشد. نگهبانی باید روبروی درب ورودی باشد تا افراد وارد شده با ساختمان به‌راحتی به بخش نگهبانی دسترسی داشته باشند.

 

استفاده از کف‌پوش مناسب در لابی ساختمان، ضروری است

لابی ساختمانی با میزهای گرد چوبی و صندلی های مشکی و کفپوش چوبی

در قسمت لابی رفت‌وآمد زیاد خواهد بود. ازاین‌رو لازم است برای این قسمت کف‌پوشی انتخاب کنید که زیبایی خاصی داشته و گذشته از آن از کیفیت و دوام بالایی برخوردار باشد. با توجه به ویژگی‌هایی که کف‌پوش‌های مختلف دارند استفاده از کف‌پوش‌های سنگی، بهترین گزینه برای لابی‌ها هستند.

این کف‌پوش‌ها در طرح و رنگ‌های مختلفی ارائه شده‌اند و شما می‌توانید متناسب با چیدمان لابی طرح و رنگ آن را انتخاب کنید. در ضمن به دلیل دوام بالا و مقاومت در برابر تنش‌های دمایی و فشاری می‌توانند به‌خوبی در برابر اسباب‌کشی و یا رفت‌وآمد زیاد مقاومت از خود نشان دهند. طول عمر این محصولات در مقایسه با کف‌پوش‌های دیگر بالا خواهد بود.

 

در لابی ساختمان حتماً از دیوارپوش مناسب استفاده کنید

لابی ساختمانی با میز پیشخوان سنگی و دیوارپوش سفید نورپردازی شده

انتخاب دیوارپوش مناسب از دیگر اصول طراحی داخلی لابی ساختمان به شمار می‌رود. برای انتخاب این محصولات باید ابتدا به متراژ لابی توجه کنید. اگر فضای لابی کوچک است باید از انواع دیوارپوش مقاوم نظیر دیوارپوش‌هایی از جنس سنگ استفاده کنید، زیرا در این حالت احتمال دارد به هنگام جابجایی وسایل اسباب با دیوار برخورد کنند؛ اما اگر فضای لابی بزرگ باشد، می‌توانید از هر نوع دیوارپوشی مطابق خواست و سلیقه خود استفاده کنید. در تعیین رنگ دیوارپوش‌ها باید به رنگ وسایل، نورگیری لابی و تناسب آن با کف‌پوش توجه نمایید.

 

سقف لابی ساختمان را فراموش نکنید

لابی بزرگ ساختمانی با دیوارهای سفید، سقف ترکیبی چوب و سفید با نورپردازی های خطی

سقف لابی نیز از مهم‌ترین اجزای دخیل در دکوراسیون آن است. شما می‌توانید از سقف‌های دکوراتیو نظیر کناف برای تزئین سقف استفاده کنید. در اجرای سقف این بخش از ساختمان، به سبک چیدمان لابی توجه کنید. کلاسیک و یا مدرن بودن چیدمان در تعیین پوشش سقف، تأثیرگذار است.

 

به نورپردازی لابی ساختمان توجه کنید

لابی منحنی ساختمانی با سقف کاذب و نورپردازی نیم دایره ای

از اصلی‌ترین عوامل در دکوراسیون داخلی لابی ساختمان، توجه به نورپردازی آن است. نورپردازی مناسب باعث می‌شود تا علاوه‌بر ایجاد فضایی با دید کامل، زیبایی خاصی در این فضا برقرار باشد. برای نورپردازی این محیط متناسب با شرایط لابی، می‌توان از لوسترهای بزرگ و یا کوچک، بلند یا کوتاه و با رنگ‌بندی‌های متنوع استفاده کرد. استفاده از لامپ‌های هالوژن و یا آباژورهایی با اشکال هندسی و ویژه ازجمله محصولاتی هستند که می‌توانید در این بخش مورداستفاده قرار دهید.

 

انتخاب مبلمان مناسب برای لابی ساختمان

لابی شیک و مدرنی با مبلمان چرم مشکی و میز چرم نارنجی با لوستر هندسی مدرن

همان‌گونه که در بخش قبل هم گفته شد، نشیمن از مهم‌ترین اجزای لابی است؛ بنابراین باید در انتخاب مبلمان این قسمت، نهایت تلاش خود را کرده و مبلمانی مناسب با چیدمان دیگر وسایل و رنگ‌بندی دیوارپوش‌ها و کف‌پوش‌ها انتخاب کرد. این هماهنگی باعث می‌شود تا فضایی آرام و منظم در لابی ساختمان ایجاد شود.

در ضمن باید به ابعاد لابی نیز توجه کرده و بر اساس آن ابعاد مبلمان و تعداد آن را تعیین کنید. چیدمان مبلمان باید به‌گونه‌ای باشد که فضا را شلوغ نشان ندهد. در ضمن نباید مانع از رفت‌وآمد راحت افراد مراجعه‌کننده شود. شما می‌توانید با انتخاب مبلمان چندمنظوره و شیک، به زیباتر و جذاب‌تر دیده شدن محیط لابی کمک کنید.

 

ایده‌های جذاب برای طراحی دکوراسیون لابی ساختمان

دکوراسیون لابی با کفپوش، دیوارپوش و سقف چوبی به همراه مبلمان کرم

اگر به لابی ساختمان‌های مختلف مراجعه کنید، شاهد دکوراسیون جذابی در هرکدام از آن‌ها خواهید بود. برخی از سبک کلاسیک برای طراحی داخلی لابی ساختمان کمک گرفته‌اند و برخی دیگر، آن را به سبک نوین چیدمان کرده‌اند؛ اما آنچه در تمامی آن‌ها به چشم می‌خورد زیبایی در عین تفاوت است.

آنچه سبب می‌شود تا دکوراسیون این قسمت از ساختمان از دیگر مناطق مجزا بوده و خاص‌تر دیده شود استفاده از ایده‌های نوین و جالب در طراحی آن است؛ بنابراین توصیه می‌شود شما نیز از این ایده‌ها استفاده کرده و جلوه بصری ویژه‌ای به لابی مجتمع خود ببخشید. چند نمونه از ایده‌های ویژه برای تزئین دکوراسیون لابی، در ادامه معرفی خواهند شد.

 

استفاده از درب زیبا می‌تواند فضای لابی را لوکس کند

لابی ساختمان مجللی با ترکیب رنگ سفید و طلایی با دربی طلایی و بزرگ

اولین چیزی که با رسیدن به جلوی ساختمان، متوجه آن می‌شوید، درب لابی است. سعی کنید این درب را به‌گونه‌ای انتخاب کنید که درخور نمای زیبا و منحصربه‌فرد ساختمان باشد. اگر ساختمان دارای طبقات زیادی بوده و ابعاد بزرگی دارد بهتر است از درب‌های بزرگی استفاده کنید. در غیر این صورت، استفاده از درب‌هایی با ابعاد متوسط نیز می‌تواند پاسخ‌گو باشد.

امروزه درب‌ها در طرح و رنگ‌های متنوعی تولید می‌شوند. شما می‌توانید با توجه به سبک نمای ساختمان و یا طراحی داخلی لابی، طرح درب ساختمان را تعیین کنید. سعی کنید از درب‌هایی برای لابی استفاده کنید که امنیت کافی داشته باشند.

 

استفاده از لوازم دکوری در لابی ساختمان، ایده مناسبی است

لابی روشن خانه ای با مبل، صندلی و دیوارهای صورتی به همراه آباژورهای دکوری

همان‌گونه که گفته شد، لابی به‌عنوان نماینده ساکنین ساختمان بوده و تا حدودی می‌تواند نظر افرادی که وارد لابی شده‌اند را در مورد ساکنین این بنا تعیین کند؛ بنابراین لازم است در طراحی آن نهایت دقت را به خرج داده و از اصول طراحی داخلی لابی ساختمان پیروی کنید. یکی از این اصول، توجه به عناصر زیبایی در این مکان‌ها است. برای تأمین این زیبایی می‌توانید از وسایل دکوری و تزئینی مختلف مانند چراغ دیوارکوب، آبنما و پارتیشن‌هایی پوشیده شده از بلوک شیشه‌ای در این بخش ساختمان استفاده کنید. این وسایل می‌توانند رنگ و روحی تازه به لابی بخشیده و ازنظر بصری، زیبایی منحصربه‌فردی به ارمغان آورند. این وسایل را به‌گونه‌ای انتخاب کنید که با شکل و سبک چیدمان و وسایل موجود در لابی، همخوانی داشته باشند.

پیشنهاد می‌کنیم، مقاله آبنما خانگی در دکوراسیون داخلی منزل را مطالعه کنید.

 

وجود گل و گیاه در لابی ساختمان، زیبایی را به ارمغان می‌آورد

لابی ساختمان بزرگی با انواع و گل و گیاهان اطراف مبلمان و کنار پنجره ها

وجود گل و گیاه از ایده‌های جذابی است که می‌تواند به زیباتر و جذاب‌تر دیده شدن فضای لابی کمک کند. استفاده از انواع گل و گیاه در فضای لابی ساختمان می‌تواند باعث ایجاد حس سرزندگی و شادابی در این محیط شود. شما می‌توانید متناسب با ابعاد این مکان، گل و گلدان‌هایی با ابعاد و رنگ‌های مختلف را در این محیط قرار دهید. استفاده از گل‌های رنگارنگ و گلدان‌هایی که جلوه‌ای خاص دارند می‌تواند در زیبایی این مکان‌ها بیشترین تأثیر را بگذارد. ازنظر روانشناسی نیز استفاده از این محصولات می‌تواند به ایجاد فضایی آرامش‌بخش و دلنواز، کمک بسیاری کند.

 

استفاده از پوسترهای سه‌بعدی می‌تواند جلوه شگفت‌انگیزی ایجاد کند

لابی سفید ساختمانی با مبلمان قرمز و پوستر سه بعدی با طرح های زرد روی دیوار

با توجه به این‌که دکوراسیون دیوارها و سقف نیز امروزه مدنظر قرار می‌گیرد، استفاده از عناصر زیبایی در این بخش از لابی‌ها نیز مهم خواهد بود. شما می‌توانید از تابلوهایی با رنگ و طرح‌های فوق‌العاده زیبا در ابعاد مختلف استفاده کنید؛ اما اگر به دنبال ایده خاص برای ایجاد طرح و سبکی نوین در دکوراسیون داخلی لابی ساختمان هستید استفاده از پوسترهای سه‌بعدی می‌تواند بهترین گزینه باشد.

 

طراحی لابی ساختمان با پوستر سه بعدی خیرکننده با تم آبی،‌سقف کناف راهرو،‌ دیوارهای با طرح آجر روشن،‌ راه پله

پوسترهای سه‌بعدی با طرح‌های خیره‌کننده می‌توانند جلوه‌ای بسیار ویژه به لابی ساختمان ببخشند. شما می‌توانید متناسب با طرح این پوسترها، از آن‌ها در سقف و یا دیوارها استفاده کنید. به دلیل تأثیر زیاد این محصولات در طراحی داخلی ساختمان‌ها، امروزه از آن‌ها در ساختمان‌های مختلفی استفاده شده و به یکی از پرکاربردترین پوسترهای مورداستفاده در ساختمان‌ها تبدیل شده‌اند.

 

استفاده از آینه در لابی ساختمان را فراموش نکنید

لابی کلاسیکی با آینه های دودی، نیمکت آبی و سقف نورپردازی شده

آینه‌ها جزو لوازمی هستند که همه افراد به آن علاقه ویژه‌ای نشان می‌دهند. ازاین‌رو شما نیز می‌توانید برای ایجاد حسی خاص در طراحی لابی، از آن‌ها بهره بگیرید. برای این منظور می‌توانید از آینه‌هایی با اشکال هندسی خاص در دیوارها استفاده کنید. یا این‌که در طراحی پیشخوان، میز و یا قسمت‌هایی از درب و مبلمان، از آن‌ها استفاده کنید.

 

طراحی لابی ساختمان با آینه متصل به دیوار‌،‌ نورپردازی دیوارکوب و سقفی توکار،‌صندلی چرمی قرمزرنگ

استفاده از آینه‌های قدی با رنگ نسبتاً دودی نیز می‌تواند ظاهری لوکس و مدرن به لابی مجتمع ببخشد. انتخاب آینه‌های قدی در قسمت ورودی راه‌پله نیز می‌تواند ایده خوبی برای جلوه دادن به لابی باشد. آینه‌ها می‌توانند در انعکاس نور نیز دخیل باشند. همچنین در مواردی که لابی دارای اندازه کوچکی باشد، توصیه می‌شود با استفاده از آینه، به بزرگ دیده شدن آن کمک کنید.

 

استفاده از لوسترهای جذاب، تأثیر زیادی در طراحی لابی ساختمان دارد

لابی ساختمانی با پنجره های قدی بلند و لبه های نیم دایره با لوستر کریستال بزرگ وسط فرورفتگی سقف

همان‌گونه که در بخش‌های قبل نیز اشاره شد، نورپردازی را می‌توان از مهم‌ترین اصول طراحی داخلی لابی ساختمان به شمار آورد. شما برای تأمین نور لابی می‌توانید از هر منبع نوری استفاده کنید؛ اما در این میان آنچه اهمیت دارد استفاده از منابعی است که علاوه‌بر تأمین روشنایی، باعث ایجاد زیبایی و حس دل‌انگیزی در افراد حاضر در لابی شود. خوشبختانه امروزه لوسترهایی با ابعاد و اشکال مختلفی تولید شده‌اند که با هر محیطی سازگاری دارند؛ بنابراین دست شما در انتخاب لوسترهای زیبا و چشم‌نواز، باز است. با استفاده از این محصولات، زیبایی خیره‌کننده‌ای در لابی مجتمع ایجاد خواهد شد.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله همه چیز درباره لوستر و نقش آن در دکوراسیون داخلی را مطالعه فرمایید.

 

جمع‌بندی

طراحی لابی ساختمان با مبلمان طرح توپی رنگی،‌میز پیشخوان هلالی با طرح آجری،‌ کفپوش سنگی،‌سه گلدان نارنجی

شاید به نظر برسد دکوراسیون لابی ساختمان از اهمیت چندانی برخوردار نیست. برخی از افراد بر این باورند که برای محلی که فقط برای رفت‌وآمد اختصاص دارد چرا باید هزینه سنگینی پرداخت کرده و با استفاده از تجهیزات به‌روز، آن را طراحی نمود؛ اما توجه داشته باشید که هم ساکنین ساختمان و هم افرادی که به‌تازگی وارد آن می‌شوند، اولین جایی که می‌بینند لابی است؛ پس مهم است که در نگاه اول با چه چیزی و چه نوع دکوراسیونی مواجه می شوند. ازاین‌رو باید تلاش خود را به خرج دهید و بر اساس سلیقه و یا خواست ساکنین ساختمان از سبک و وسایل و تزئینات متناسبی برای دکوراسیون این بخش استفاده نمایید.