لابی ساختمان چیست و اصول مهم در طراحی آن کدام‌اند؟

اصول طراحی لابی ساختمان با ستون های چوبی، لوستر آویز هندسی متفاوت و تابلوی نقاشی خطی رنگی روی دیوار

لابی ساختمان از آن بخش‌‎های جذاب خانه است که باید فضایی آرامش‌بخش و البته کاربردی را برای ساکنین فراهم کند. طراحی لابی ساختمان از بخش‌های مختلفی تشکیل می‌شود و سبک‌های متنوعی هم دارد که در هنگام طراحی باید به این نکات توجه کرد.

به دلیل اشتراکی بودن فضای لابی ساختمان، طراحی آن باید به گونه‌ای باشد که همه ساکنان از آن راضی باشند. همچنین در کنار زیبایی باید این طراحی با اصول و استانداردهای چیدمان و دکوراسیون این قسمت از ساختمان نیز همخوانی داشته باشد. به‌منظور آشنایی بیشتر شما با طراحی لابی ساختمان، در این مطلب به بررسی دقیق لابی، بخش‌های مختلف آن، نکات مهم در طراحی آن می‌پردازیم و در آخر ایده‌هایی برای طراحی لابی خانه به شما ارائه می‌دهیم.

لابی چیست؟

یکی از سوالاتی که برای خیلی‌ها مطرح می‌شود این است که لابی چیست؟ و لابی ساختمان کجاست؟ لابی به قسمت مشترک مجتمع‌های مسکونی و تجاری گفته می‌شود که افراد می‌توانند در آن به انتظار بنشینند. اگر به هتل، ساختمان‌های تجاری و یا پزشکی و حتی ساختمان‌های مسکونی مراجعه کنید با ورود از درب اصلی متوجه بخشی بزرگ شبیه به سالن خواهید بود. این سالن‌های بزرگ دارای طراحی ویژه‌ای هستند و در آن‌ها از اصول طراحی داخلی لابی ساختمان پیروی شده است.

تصویر لابی ساختمانی با تم کرم و قهوه ای و لوستر گرد آویز

لابی به‌عنوان مهم‌ترین قسمت هر ساختمانی باید دارای طراحی داخلی منحصربه‌فردی باشد. درواقع لابی نماینده ساختمان در مقابل افرادی است که تازه‌ وارد آن شده‌اند؛ بنابراین باید در طراحی این قسمت دقت زیادی به خرج داد تا دکوراسیون آن، درخور ساختمان و افرادی که در آن زندگی می‌کنند باشد. هر چه زیبایی لابی بیشتر به چشم بیاید تأثیر مثبتی بر ساکنین مجتمع و افراد وارد شده به آن خواهد گذاشت. ازاین‌رو برای چیدمان و انتخاب وسایل موردنیاز برای این قسمت باید اصولی را رعایت کرد. این اصول به شرح زیر هستند:

لابی مدرن و مینیمال ساختمانی با دیوارهای طوسی و خاکستری، لوستر آویز و مبل آبی

لابی ساختمان از چه قسمت‌هایی تشکیل شده است؟

لابی مجتمع‌های تجاری و یا مسکونی به‌صورت کلی دارای دو بخش مختلف هستند. بخش نگهبانی و بخش نشیمن، لابی این مجتمع‌ها را تشکیل می‌دهند. ازآنجایی‌که لابی در ساختمان‌هایی با تعداد اعضای بالا، طراحی می‌شود، می‌توان نتیجه گرفت که تعداد رفت‌وآمد در آن‌ها بالا خواهد بود. به همین جهت نیز ضروری است تا بخشی به‌عنوان نگهبانی در نظر گرفته‌شده و فرد و یا افرادی در آن مشغول به کار باشند.

اینفوگرافی قسمت های لابی ساختمان با چند آیکون گرافیکی

نشیمن لابی

در قسمت دیگری از لابی، بخشی به نام «نشیمن» وجود دارد که بیشتر کاربری یک فضای انتظار را تداعی می‌کند. افراد در این فضا جهت دیدار با اشخاص دیگر منتظر می‌مانند. هدف از احداث این بخش، کاهش استرس و تحرکات بی‌مورد و افزایش آرامش و نظم در فضای لابی است.

در طراحی بخش نشیمن لابی ساختمان باید به عناصر زیباشناسی در دکوراسیون این فضا توجه شود. استفاده از عناصر زیبا و المان‌های جذاب می‌تواند آرامش این فضا را افزایش دهد. برای مثال، قرار دادن یک آکواریوم پر از ماهی‌های رنگارنگ یا وجود یک آبنمای زیبا، باعث جلب توجه افراد می‌شود.

اصول طراحی لابی ساختمان بخش نشیمن با دیوارپوش چوبی،‌ مبلمان مشکی، میز طلایی و پیشخوان سفید

نگهبانی لابی

همانطور که از نامش پیداست، بخش نگهبانی برای حراست و حفاظت از دارایی‌های ساختمان در قسمت لابی تعبیه می‌شود. احداث این بخش به ویژه در ساختمان‌های بزرگ و مهم با تعداد واحد زیاد که در طول روز افراد مختلفی در آن رفت و آمد می‌کنند، ضروری است. در اتاق نگهبانی فردی با نام نگهبان یا «لابی من» حضور دارد که وظیفه حراست ساختمان را در بر عهده دارد.

لابی مدرن ساختمانی با ستون های سفید، مبلمان هندسی کرم، طوسی و آبی و میز عسلی مثلثی

نگهبان اغلب به صورت 24 ساعته یا شیفتی (دو یا چندین نگهبان) یا با شرایط اقامت در ساختمان در بخش نگهبانی مشغول به کار می‌شود. بخش نگهبانی لابی ساختمان باید از تجهیزات و امکانات لازم برخوردار باشد. داشتن میز، صندلی، پیشخوان، امکانات ارتباطی با ساکنان ساختمان و امکانات امنیتی برای اتاق نگهبانی ضروری است.

اصول طراحی لابی ساختمان بخش نگهبانی، لوستر کریستالی گرد،‌ پیشخوان و دیوارپوش نیمه شفاف آبی

سبک های طراحی لابی

برای طراحی لابی مسکونی از دو سبک عمده استفاده می‌شود که متناسب با نوع معماری ساختمان انتخاب می‌شود. این دو سبک عبارت‌اند از سبک مدرن و سبک کلاسیک. در ادامه هرکدام از این سبک‌ها را به طور مجزا معرفی می‌کنیم.

طراحی لابی مدرن

اگر معماری ساختمان به سبک مدرن انجام شده باشد، قطعا طراحی لابی ورودی ساختمان هم باید مدرن انجام شود. از ویژگی‌های خاص طراحی لابی مدرن سادگی در طرح و نقوش، نورپردازی‌های ملایم، استفاده از کمترین رنگ‌های ممکن و نرم و صیقلی کردن سطوح در لابی است.

طراحی لابی مدرن ، طراحی لابی کلاسیک

طراحی لابی کلاسیک

نوع دیگری از لابی ساختمان، لابی سبک کلاسیک است. در این سبک توجه ویژه‌ای به رنگ‌ها و نورپردازی می‌شود و اغلب از مبلمان و دکوراسیون سبک کلاسیک برای تزیین استفاده می‌شود. لوسترهای چند شاخه‌ی هم به طراحی کلاسیک لابی کمک زیادی می‌کند.

طراحی لابی کلاسیک، پلان لابی ساختمان، مبلمان لابی

طراحی سقف لابی

سقف لابی نیز از مهم‌ترین اجزای دخیل در دکوراسیون آن است. شما می‌توانید از سقف‌های دکوراتیو نظیر کناف برای تزئین سقف استفاده کنید. در اجرای سقف این بخش از ساختمان، به سبک چیدمان لابی توجه کنید. کلاسیک و یا مدرن بودن چیدمان در تعیین پوشش سقف، تأثیرگذار است.

لابی بزرگ ساختمانی با دیوارهای سفید، سقف ترکیبی چوب و سفید با نورپردازی های خطی

طراحی کف لابی و انتخاب کفپوش مناسب

در قسمت لابی رفت‌وآمد زیاد خواهد بود. ازاین‌رو لازم است برای این قسمت کف‌پوشی انتخاب کنید که زیبایی خاصی داشته و گذشته از آن از کیفیت و دوام بالایی برخوردار باشد. با توجه به ویژگی‌هایی که کف‌پوش‌های مختلف دارند استفاده از کف‌پوش‌های سنگی، بهترین گزینه برای لابی‌ها هستند.

لابی ساختمانی با میزهای گرد چوبی و صندلی های مشکی و کفپوش چوبی

این کف‌پوش‌ها در طرح و رنگ‌های مختلفی ارائه شده‌اند و شما می‌توانید متناسب با چیدمان لابی طرح و رنگ آن را انتخاب کنید. در ضمن به دلیل دوام بالا و مقاومت در برابر تنش‌های دمایی و فشاری می‌توانند به‌خوبی در برابر اسباب‌کشی و یا رفت‌وآمد زیاد مقاومت از خود نشان دهند. طول عمر این محصولات در مقایسه با کف‌پوش‌های دیگر بالا خواهد بود.

طراحی دیوار لابی

انتخاب دیوارپوش مناسب از دیگر اصول طراحی داخلی لابی ساختمان به شمار می‌رود. برای انتخاب این محصولات باید ابتدا به متراژ لابی توجه کنید. اگر فضای لابی کوچک است باید از انواع دیوارپوش مقاوم نظیر دیوارپوش‌هایی از جنس سنگ استفاده کنید، زیرا در این حالت احتمال دارد به هنگام جابجایی وسایل اسباب با دیوار برخورد کنند؛ اما اگر فضای لابی بزرگ باشد، می‌توانید از هر نوع دیوارپوشی مطابق خواست و سلیقه خود استفاده کنید. در تعیین رنگ دیوارپوش‌ها باید به رنگ وسایل، نورگیری لابی و تناسب آن با کف‌پوش توجه نمایید.

لابی ساختمانی با میز پیشخوان سنگی و دیوارپوش سفید نورپردازی شده

نورپردازی لابی

از اصلی‌ترین عوامل در دکوراسیون داخلی لابی ساختمان، توجه به نورپردازی آن است. نورپردازی مناسب باعث می‌شود تا علاوه‌بر ایجاد فضایی با دید کامل، زیبایی خاصی در این فضا برقرار باشد. برای نورپردازی این محیط متناسب با شرایط لابی، می‌توان از لوسترهای بزرگ و یا کوچک، بلند یا کوتاه و با رنگ‌بندی‌های متنوع استفاده کرد. استفاده از لامپ‌های هالوژن و یا آباژورهایی با اشکال هندسی و ویژه ازجمله محصولاتی هستند که می‌توانید در این بخش مورداستفاده قرار دهید.

لابی منحنی ساختمانی با سقف کاذب و نورپردازی نیم دایره ای

انتخاب رنگ لابی ساختمان

برای انتخاب رنگ لابی ساختمان باید پارامترهای متعددی را در نظر بگیرید؛ منطقه یا اقلیمی که در آن زندگی می‌کنید، محله‌ای که ساختمان شما در آن قرار دارد، سلیقه‌ی اهالی ساختمان، نوع معماری، ارتفاع سقف، شیوه نورپردازی و … همگی در انتخاب رنگ لابی دخیل هستند. اما به طور کلی از رنگ‌های سفید، کرم، خاکستری و آبی روشن بیشتر از سایر رنگ‌ها در لابی استفاده می‌شود.

انتخاب رنگ لابی ساختمان، نورپردازی لابی ساختمان، عکس لابی ساختمان

تزیین لابی ساختمان

اگر به لابی ساختمان‌های مختلف توجه کنید، شاهد دکوراسیون جذابی در هرکدام از آن‌ها خواهید بود. آنچه سبب می‌شود تا دکوراسیون این قسمت از ساختمان از دیگر مناطق مجزا بوده و خاص‌تر دیده شود استفاده از ایده‌های نوین و جالب در طراحی آن است؛ بنابراین توصیه می‌شود شما نیز از این ایده‌ها استفاده کرده و جلوه بصری ویژه‌ای به لابی مجتمع خود ببخشید. چند نمونه از ایده‌های ویژه برای تزئین دکوراسیون لابی، در ادامه معرفی خواهند شد.

انتخاب مبلمان مناسب برای لابی اهمیت بسیاری دارد

همان‌گونه که در بخش قبل هم گفته شد، نشیمن از مهم‌ترین اجزای لابی است؛ بنابراین باید در انتخاب مبلمان این قسمت، نهایت تلاش خود را کرده و مبلمانی مناسب با چیدمان دیگر وسایل و رنگ‌بندی دیوارپوش‌ها و کف‌پوش‌ها انتخاب کرد. این هماهنگی باعث می‌شود تا فضایی آرام و منظم در لابی ساختمان ایجاد شود.

لابی شیک و مدرنی با مبلمان چرم مشکی و میز چرم نارنجی با لوستر هندسی مدرن

در ضمن باید به ابعاد لابی نیز توجه کرده و بر اساس آن ابعاد مبلمان و تعداد آن را تعیین کنید. چیدمان مبلمان باید به‌گونه‌ای باشد که فضا را شلوغ نشان ندهد. در ضمن نباید مانع از رفت‌وآمد راحت افراد مراجعه‌کننده شود. شما می‌توانید با انتخاب مبلمان چندمنظوره و شیک، به زیباتر و جذاب‌تر دیده شدن محیط لابی کمک کنید.

لابی قهوه ای ساختمانی با دیوار های کرم رنگ و لوستر های مستطیل شکل

استفاده از درب لابی زیبا می‌تواند فضای لابی را لوکس کند

اولین چیزی که با رسیدن به جلوی ساختمان، متوجه آن می‌شوید، درب لابی است. سعی کنید این درب را به‌گونه‌ای انتخاب کنید که درخور نمای زیبا و منحصربه‌فرد ساختمان باشد. اگر ساختمان دارای طبقات زیادی بوده و ابعاد بزرگی دارد بهتر است از درب‌های بزرگی استفاده کنید. در غیر این صورت، استفاده از درب‌هایی با ابعاد متوسط نیز می‌تواند پاسخ‌گو باشد.

لابی ساختمان مجللی با ترکیب رنگ سفید و طلایی با دربی طلایی و بزرگ

امروزه درب‌ها در طرح و رنگ‌های متنوعی تولید می‌شوند. شما می‌توانید با توجه به سبک نمای ساختمان و یا طراحی داخلی لابی، طرح درب ساختمان را تعیین کنید. سعی کنید از درب‌هایی برای لابی استفاده کنید که امنیت کافی داشته باشند.

استفاده از لوازم دکوری در لابی ساختمان، ایده مناسبی است

همان‌گونه که گفته شد، لابی به‌عنوان نماینده ساکنین ساختمان بوده و تا حدودی می‌تواند نظر افرادی که وارد لابی شده‌اند را در مورد ساکنین این بنا تعیین کند؛ بنابراین لازم است در طراحی آن نهایت دقت را به خرج داده و از اصول طراحی داخلی لابی ساختمان پیروی کنید.

لابی روشن خانه ای با مبل، صندلی و دیوارهای صورتی به همراه آباژورهای دکوری

یکی از این اصول، توجه به عناصر زیبایی در این مکان‌ها است. برای تأمین این زیبایی می‌توانید از وسایل دکوری و تزئینی مختلف مانند چراغ دیوارکوب، آبنما و پارتیشن‌هایی پوشیده شده از بلوک شیشه‌ای در این بخش ساختمان استفاده کنید. این وسایل می‌توانند رنگ و روحی تازه به لابی بخشیده و ازنظر بصری، زیبایی منحصربه‌فردی به ارمغان آورند. این وسایل را به‌گونه‌ای انتخاب کنید که با شکل و سبک چیدمان و وسایل موجود در لابی، همخوانی داشته باشند.

وجود گل و گیاه در لابی ساختمان، زیبایی را به ارمغان می‌آورد

وجود گل و گیاه از ایده‌های جذابی است که می‌تواند به زیباتر و جذاب‌تر دیده شدن فضای لابی کمک کند. استفاده از انواع گل و گیاه در فضای لابی ساختمان مسکونی می‌تواند باعث ایجاد حس سرزندگی و شادابی در این محیط شود. شما می‌توانید متناسب با ابعاد این مکان، گل و گلدان‌هایی با ابعاد و رنگ‌های مختلف را در این محیط قرار دهید.

لابی ساختمان بزرگی با انواع و گل و گیاهان اطراف مبلمان و کنار پنجره ها

استفاده از گل‌های رنگارنگ و گلدان‌هایی که جلوه‌ای خاص دارند می‌تواند در زیبایی این مکان‌ها بیشترین تأثیر را بگذارد. ازنظر روانشناسی نیز استفاده از این محصولات می‌تواند به ایجاد فضایی آرامش‌بخش و دلنواز، کمک بسیاری کند. همچنین می‌توانید از دیوار سبز در بخشی از دکوراسیون داخلی لابی استفاده کنید تا جلوه‌ای زنده و طبیعی به خانه دهد.

استفاده از پوسترهای سه‌بعدی می‌تواند جلوه شگفت‌انگیزی ایجاد کند

با توجه به این‌که دکوراسیون دیوارها و سقف نیز امروزه مدنظر قرار می‌گیرد، استفاده از عناصر زیبایی در این بخش از لابی‌ها نیز مهم خواهد بود. شما می‌توانید از تابلوهایی با رنگ و طرح‌های فوق‌العاده زیبا در ابعاد مختلف استفاده کنید؛ اما اگر به دنبال ایده خاص برای ایجاد طرح و سبکی نوین در دکوراسیون داخلی لابی ساختمان هستید استفاده از پوسترهای سه‌بعدی می‌تواند بهترین گزینه باشد.

لابی سفید ساختمانی با مبلمان قرمز و پوستر سه بعدی با طرح های زرد روی دیوار

پوسترهای سه‌بعدی با طرح‌های خیره‌کننده می‌توانند جلوه‌ای بسیار ویژه به لابی ساختمان ببخشند. شما می‌توانید متناسب با طرح این پوسترها، از آن‌ها در سقف و یا دیوارها استفاده کنید. به دلیل تأثیر زیاد این محصولات در طراحی داخلی ساختمان‌ها، امروزه از آن‌ها در ساختمان‌های مختلفی استفاده شده و به یکی از پرکاربردترین پوسترهای مورداستفاده در ساختمان‌ها تبدیل شده‌اند.

طراحی لابی ساختمان با پوستر سه بعدی خیرکننده با تم آبی،‌سقف کناف راهرو،‌ دیوارهای با طرح آجر روشن،‌ راه پله

استفاده از آینه در لابی ساختمان را فراموش نکنید

آینه‌ها جزو لوازمی هستند که همه افراد به آن علاقه ویژه‌ای نشان می‌دهند. ازاین‌رو شما نیز می‌توانید برای ایجاد حسی خاص در طراحی لابی، از آن‌ها بهره بگیرید. برای این منظور می‌توانید از آینه‌هایی با اشکال هندسی خاص در دیوارها استفاده کنید. یا این‌که در طراحی پیشخوان، میز و یا قسمت‌هایی از درب و مبلمان، از آن‌ها استفاده کنید.

لابی کلاسیکی با آینه های دودی، نیمکت آبی و سقف نورپردازی شده

استفاده از آینه‌های قدی با رنگ نسبتاً دودی نیز می‌تواند ظاهری لوکس و مدرن به لابی مجتمع ببخشد. انتخاب آینه‌های قدی در قسمت ورودی راه‌پله نیز می‌تواند ایده خوبی برای جلوه دادن به لابی باشد. آینه‌ها می‌توانند در انعکاس نور نیز دخیل باشند. همچنین در مواردی که لابی دارای اندازه کوچکی باشد، توصیه می‌شود با استفاده از آینه، به بزرگ دیده شدن آن کمک کنید.

طراحی لابی ساختمان با آینه متصل به دیوار‌،‌ نورپردازی دیوارکوب و سقفی توکار،‌صندلی چرمی قرمزرنگ

نصب لوسترهای جذاب، تأثیر زیادی در زیبایی لابی ساختمان دارد

همان‌گونه که در بخش‌های قبل نیز اشاره شد، نورپردازی را می‌توان از مهم‌ترین اصول طراحی داخلی لابی ساختمان به شمار آورد. شما برای تأمین نور لابی می‌توانید از هر منبع نوری استفاده کنید؛ اما در این میان آنچه اهمیت دارد استفاده از منابعی است که علاوه‌بر تأمین روشنایی، باعث ایجاد زیبایی و حس دل‌انگیزی در افراد حاضر در لابی شود. خوشبختانه امروزه لوسترهایی با ابعاد و اشکال مختلفی تولید شده‌اند که با هر محیطی سازگاری دارند؛ بنابراین دست شما در انتخاب لوسترهای زیبا و چشم‌نواز، باز است. با استفاده از این محصولات، زیبایی خیره‌کننده‌ای در لابی مجتمع ایجاد خواهد شد.

لابی ساختمانی با پنجره های قدی بلند و لبه های نیم دایره با لوستر کریستال بزرگ وسط فرورفتگی سقف

پیشنهاد می‌کنیم مقاله همه چیز درباره لوستر و نقش آن در دکوراسیون داخلی را مطالعه فرمایید.

استفاده از آبنمای پرده ای یا دیوار آب جلوه ی زیبایی در لابی ایجاد می کند

یکی دیگر از روش‌های تزیین لابی آپارتمان استفاده از آبنما، حوضچه یا دیوار آب است. صدای آب حس آرامش‌بخشی به لابی ساختمان شما می‌دهد و حضور در بخش نشیمن لابی را دلنشین‌تر می‌کند. در انتخاب نوع آبنما باید بسیار دقت کنید تا ابعاد و نوع کارکرد آن متناسب با ساختمان شما باشد.

عکس لابی آپارتمان، آبنما در طراحی لابی مدرن

30 ایده جذاب برای طراحی دکوراسیون لابی ساختمان

در این بخش 30 ایده جذاب که به شما برای طراحی و چیدمان لابی ساختمان کمک می‌کند را ارائه می‌دهیم.

دکوراسیون لابی با کفپوش، دیوارپوش و سقف چوبی به همراه مبلمان کرم

می‌توانید از دیوارپوش‌هایی با نقوش اسلیمی برای زیباتر کردن دیوار لابی خانه استفاده کنید. در تصویر زیر نمونه‌ای از دیوارپوش و آینه را مشاهده می‌کنید.

عکس لابی آپارتمان، لابی خانه، دکوراسیون داخلی لابی

طراحی سقف لابی خانه می‌تواند به شکل مواج و با نورپردازی جذاب انجام شود.

تزیین لابی ساختمان، لابی چیست، لابی ساختمان مسکونی

شاید بهتر باشد بخش نشیمن لابی ساختمان را در نزدیکی پنجره‌ای قرار دهید تا نور مستقیم خورشید به آن بخش بتابد. در تصویر زیر نمونه‌ای از این موضوع را می‌بینید.

نورپردازی لابی ساختمان، طراحی سقف لابی، درب لابی

در بخش نشیمن لابی می‌توانید از قالیچه‌هایی که با رنگ دیوار و مبلمان هماهنگی دارد استفاده کنید.

طراحی لابی مدرن، پلان لابی ساختمان، مبلمان لابی

استفاده از نورهای مخفی در اطراف دیوار و سقف لابی می‌تواند جلوه‌ی زیبایی به این بخش از ساختمان بدهد.

نگهبانی لابی، عکس لابی ساختمان، عکس لابی آپارتمان

برای لابی شرکت یا لابی ساختمان اداری با توجه به نوع شرکت می‌توان از رنگ‌های متنوعی در این بخش از ساختمان استفاده کرد. در نمونه زیر از نورهای رنگی برای زیباتر کردن فضای لابی استفاده شده است.

لابی ساختمان اداری، لابی شرکت

استفاده از رنگ سیاه و سفید برای کف و دیوار لابی شخصیت این بخش از ساختمان را جدی و جذاب می‌کند.

لابی شطرنجی، لابی سیاه و سفید ساختمان

طراحی پیشخوان لابی ساختمان باید به گونه‌ای باشد که با سبک معماری لابی هماهنگی داشته باشد.

طراحی پیشخوان لابی ساختمان

دیوار سبز لابی ساختمان را به محیطی زنده و طبیعی تبدیل می‌کند.

دیوار سبز لابی ساختمان

استفاده از مبلمان متعدد، لابی ساختمان را به محیطی گرم و صمیمی تبدیل می‌کند.

ایده طراحی لابی خانه

می‌توانید از طرح و نمای چوبی در لابی خانه استفاده کنید.

عکس لابی ساختمان، عکس لابی آپارتمان

نمونه‌ای از یک لابی سبک مدرن را در تصویر زیر می‌بینید.

طراحی لابی آپارتمان

ترکیب پیشخوان سنگی و دیوارهای چوبی جذابیت لابی خانه را بیشتر می‌کند.

طراحی چیدمان لابی خانه

در لابی شرکت و مکان‌های عمومی می‌توان از دیوار سبز به شکل عمده استفاده کرد و کفپوش‌های چوبی و چمن مصنوعی را برای تزیین لابی به کار برد.

دیوار سبز در لابی آپارتمان

نمونه‌ی دیگری از دیوار سبز در لابی ساختمان را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

عکس لابی آپارتمان، عکس لابی خانه

از گل‌ها و گلدان‌هایی در لابی استفاده کنید که با معماری آن هماهنگی داشته باشد.

قرار دادن گلدان در لابی ساختمان

می‌توان از لوسترهای مدرن برای لابی آپارتمان استفاده کرد.

عکس لابی ساختمان

رنگ شکلاتی هم برای دیوار لابی ساختمان مناسب است.

طراحی لابس ساختمان

تصویری از یک لابی صمیمی و کوچک را در زیر مشاهده می‌کنید.

نورپردازی لابی ساختمان

نمونه‌ای از دیوار و پیشخوان طلایی را در لابی آپارتمان در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

طراحی لابی ورودی ساختمان، لابی آپارتمان، دکوراسیون داخلی لابی

بهتر است پیشخوان دیوار و کفپوش از نظر ترکیب رنگ با هم هماهنگی داشته باشند.

لابی چیست؟ لابی ساختمان کجاست؟

می‌توانید از رنگ‌های شاد در لابی ساختمان استفاده کنید.

لابی ساختمان مسکونی، طراحی لابی ورودی ساختمان

در تصویر زیر ترکیبی از پیشخوان نقره‌ای، دیوار طرح چوب و سقف گچی را مشاهده می‌کنید.

طراحی لابی خانه

بخشی از لابی را به کاشت درختچه‌های کوچک اختصاص دهید.

طراحی سقف لابی، طراحی کف لابی

اگر ارتفاع سقف لابی ساختمان بلند باشد می‌توان ایده‌های جذابی برای سقف و نورپردازی آن داشت.

طراحی لابی برای ساختمان

اگر لابی کوچکی دارید می‌توانید از ایده‌ی زیر استفاده کنید.

لابی چیست؟

نمونه‌ای از یک لابی با رنگ‌های متنوع را در تصویر زیر ببینید.

عکس لابی هتل، عکس لابی خانه، لابی آپارتمان

ترکیب کفپوش و دیوار سرامیک را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

تزیین لابی ساختمان

نمونه‌ای از یک لابی ساده ساختمان در تصویر زیر دیده می‌شود.

طراحی لابی خانه

جمع‌بندی

شاید به نظر برسد دکوراسیون لابی ساختمان از اهمیت چندانی برخوردار نیست. برخی از افراد بر این باورند که برای محلی که فقط برای رفت‌وآمد اختصاص دارد چرا باید هزینه سنگینی پرداخت کرده و با استفاده از تجهیزات به‌روز، آن را طراحی نمود؛ اما توجه داشته باشید که هم ساکنین ساختمان و هم افرادی که به‌تازگی وارد آن می‌شوند، اولین جایی که می‌بینند لابی است؛ پس مهم است که در نگاه اول با چه چیزی و چه نوع دکوراسیونی مواجه می شوند. ازاین‌رو باید تلاش خود را به خرج دهید و بر اساس سلیقه و یا خواست ساکنین ساختمان از سبک و وسایل و تزئینات متناسبی برای دکوراسیون این بخش استفاده نمایید.

طراحی لابی ساختمان با مبلمان طرح توپی رنگی،‌میز پیشخوان هلالی با طرح آجری،‌ کفپوش سنگی،‌سه گلدان نارنجی

سوالات متداول

لابی از چه بخش‌هایی تشکیل می‌شود؟

لابی مجتمع‌های تجاری و یا مسکونی به‌صورت کلی دارای دو بخش نگهبانی و بخش نشیمن هستند. بخش نگهبانی لابی ساختمان از میز، صندلی، پیشخوان، امکاناتی برای ارتباط با ساکنین ساختمان و امکانات امنیتی برای محافظت در مواقع ضروری، برخوردار است. بخش نشیمن، افرادی که وارد ساختمان می‌شوند برای دیدار با فرد موردنظر و یا انجام امورات خود نیاز به فضایی برای نشستن دارند که در بخش نشیمن لابی این فضا در اختیارشان قرار می‌گیرد.


هنگام طراحی لابی ساختمان چه اصولی را باید رعایت کنیم؟

برای چیدمان و انتخاب وسایل موردنیاز برای لابی باید اصولی را رعایت کرد.1-تفکیک مناسب فضا 2-استفاده از کف‌پوش مناسب 3-استفاده از دیوارپوش مناسب 4-طراحی مناسب سقف 5-نورپردازی 6-انتخاب مبلمان مناسب.


برای طراحی لابی کدام نوع دیوارپوش مناسب است؟

اگر فضای لابی کوچک است باید از دیوارپوش‌های مقاوم نظیر دیوارپوش‌هایی از جنس سنگ استفاده کنید، زیرا در این حالت احتمال دارد به هنگام جابجایی وسایل با دیوار برخورد کنند؛ اما اگر فضای لابی بزرگ باشد، می‌توانید از هر نوع دیوارپوشی مطابق خواست و سلیقه خود استفاده کنید.


برای تزئین دکوراسیون لابی از چه ایده‌هایی استفاده کنیم؟

1-استفاده از درب زیبا 2-استفاده از لوازم دکوری در لابی ساختمان 3-وجود گل و گیاه در لابی ساختمان 4-استفاده از پوسترهای سه‌بعدی می‌تواند جلوه شگفت‌انگیزی ایجاد کند 5-استفاده از آینه در لابی 6-استفاده از لوسترهای جذاب.