فضای نشیمن خصوصی در باغ

آلاچیق چوبی در حیاط با صندلی و تاب

هوای تازه، صدای پرندگان، عطر چوب و گل‌ها، وقت‌گذرانی در باغ خانه را به یکی از جذاب‌ترین لذت‌های ساده زندگی تبدیل کرده است. شما می‌توانید با خلق فضایی خلوت و دور از سر و صدا و شلوغی زندگی روزانه، بیشترین استفاده را از این لحظات با ارزش ببرید. فرقی نمی‌کند که فضایی برای وقت‌گذراندن با عزیزترین دوستان و اعضای خانواده می‌خواهید یا به دنبال مکانی خلوت مخصوص خودتان، کتاب و فنجان قهوه‌تان هستید؛ ما در مقاله “فضای نشیمن خصوصی در باغ” قصد داریم منبع الهام خوبی برای شما باشیم.

 

سوالات متداول:

در طراحی نشیمن خصوصی در باغ باید به چه مواردی توجه کنیم؟

1. توجه به انتخاب چشم‌انداز فضای نشیمن خصوصی در باغ 2. انتخاب سبک مناسب در طراحی دکوراسیون فضا 3. توجه به نحوه طراحی فضای آلاچیق و نشیمن در باغ 4. چیدمان مبلمان 5. انتخاب متریال مناسب


از چه عناصر و المان‌هایی برای طراحی نشیمن خصوصی در باغ استفاده کنیم؟

در طراحی این فضا بهتر است از متریال‌های طبیعی مانند چوب‌ و سنگ در طراحی فضای آلاچیق، میز و صندلی‌ها و انواع مبلمان استفاده نمایید.

 

فهرست مطالب:

تصویری فضاسازی حیاطی با دو صندلی تاشو چوبی رو به درختان

چشم‌انداز رویایی

در این تصویر، دو صندلی چوبی تاشو با زاویه دید طبیعت جنگلی اطراف خانه در انتهای یک مسیر سنگی قرار داده شده است. به خاطر داشته باشید که برای داشتن چنین مکانی حتما به یک منظره رویایی مثل این تصویر در طرحی باغ ویلا نیاز ندارید. فقط کافی است که میز و صندلی‌ تاشو را رو به تعدادی درخت، یک بستر گل یا آبنما قرار دهید، فنجان قهوه‌تان را بردارید و به تنهایی یا با یک دوست عاشق طبیعت فضای نشیمن خصوصی در باغ از آواز صبحگاهی پرندگان لذت ببرید.

تصویر پرگولایی چوبی به سبک روستیک بعنوان نشیمن در فضای باز

آلاچیق روستیک

اگر یافتن فضایی خصوصی در باغ یا حیاط خلوت خانه شما کار دشواری است، افزودن سازه‌ای مثل این آلاچیق (پرگولا) به آن، می‌تواند ایده فوق‌العاده‌ای برای خلق یک کنج خلوت و نشیمن خصوصی در باغ باشد. چوب‌ها و شاخه‌های طبیعی آلاچیق، چه با گیاهان پیچکی روی آن و چه بدون آن‌ها زیبا به نظر می‌رسند. قرار دادن یک مبل یا صندلی راحتی به همراه میز، مکانی برای نشستن و گفتگو زیر این آلاچیق فراهم کرده است.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله همه چیز درباره آلاچیق‌های خانگی را مطالعه فرمایید.

فضای نشیمن توکاری با نیمکت و میز چوبی در فضای باز حیاط

فضای نشیمن توکار

این فضای نشیمن خصوصی و توکار که پشت دیوارهای باغ و زیر نور ملایم نصب شده، راحتی فضای داخل خانه را به درون باغ منتقل کرده است. نیمکت‌های فراوان و یک میز در مرکز، فرصتی برای صرف یک صبحانه دیرهنگام یا شام و یا کار کردن در فضای آزاد فراهم کرده است.

تصویر یک آلاچیق جنگلی با سقف شیب دار در فضای باز حیاط خانه

آلاچیق جنگلی

این آلاچیق که ساختار آن، تصاویری از داستان‌های تخیلی و افسانه‌ها را به ذهن می‌آورد، قطعا همه کسانی را که در حال قدم زدن در باغ هستند، به وجد خواهد آورد. این آلاچیق در عین داشتن ظاهری رمانتیک، کاربردی فراتر از یک گفتگوی دو نفره دارد: شما می‌توانید از آن به عنوان مکانی عالی برای مدیتیشن، یوگا، یک مهمانی چای یا پناهگاهی هنگام رگبار ناگهانی در فضای نشیمن خضوصی در باغ استفاده کنید.

نیمکتی با نشیمنگاه سبز و کوسن طرح دار در فضای باز حیاط

کنج خلوتی در حیاط جلویی

اگر یک باغ یا حیاط بزرگ رو به خیابان دارید که قابلیت تبدیل شدن به زمین چمن را ندارد، باید بدانید که می‌توانید با یک طراحی منظره استراتژیک چند گوشه خلوت برای ساختن یک فضای نشیمن خصوصی در باغ بیابید. در انتهای این مسیر سنگ‌ فرش، نیمکتی قرار دارد که هرکسی را به لحظه‌ای نشستن و استراحت یا نوشیدن یک نوشیدنی خنک وسوسه می‌کند.

تخته سنگ صافی که با یک کوسن سبز به صندلی تبدیل شده است

استفاده بهینه از تخته سنگ‌ها

با قرار دادن یک یا چند بالش روی یک تخته سنگ صاف می‌توانید فضای نشیمن زیبا و راحتی بسازید که در صورت عدم استفاده به راحتی در دل منظره باغ پنهان می‌شود. فراموش نکنید که شاید این مکان برای یک استراحت طولانی مناسب نباشد، اما برای چند دقیقه نشستن و استراحت هنگام باغبانی و … مکانی فوق‌العاده است.

نیمکتی فلزی در مسیر پیاده روی سنگی در باغ خانه

ایستگاه استراحت

حیاط‌های جانبی و مسیرهای حرکت، خلوت‌ترین و خصوصی‌ترین بخش‌های باغ هستند، ولی معمولا نادیده گرفته می‌شوند. افزودن یک نیمکت یا چند صندلی در امتداد یک مسیر همراه با باغچه‌ی پیاده رو، فضایی برای نشستن در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌دهد و راه خوبی برای تشویق آن‌ها به لذت بردن و تماشای تمام باغ و نه فقط زمین چمن و پاسیو است.

میز گرد و صندلی برای خلوت کردن در فضای باز خانه

میز خصوصی

کلید یافتن مکانی دنج برای یک میز در حیاط خلوت، قرار دادن آن در مکانی چسبیده به گیاهان بلند است. گیاهان لطیف‌تر و زیباتر از نرده دیوار هستند و در عین حال فضای نشیمن خصوصی در باغ مورد نیاز را فراهم کرده و صداهای اضافه را خاموش می‌کنند. برای کسب حداکثر حریم خصوصی، میز را در انتهای یک مسیر پیاده روی منحنی قرار دهید تا در نگاه اول از جلوی خانه مشخص نباشد.

 

 

کلام آخر

اگر در تصمیم‌گیری بین انتخاب متریال و مبلمان مختلف برای اجرای فضای نشیمن در طراحی حیاط شیب دار خود به نتیجه نرسیدید، به شما پیشنهاد می‌کنیم از متریال‌های طبیعی چوب و سنگ در کنار آبنمای سنگی و میزو صندلی‌های راحتی و تاشو در باغ استفاده نمایید.

مکان مورد علاقه شما در باغ کجاست؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.