راهنمای جامع خرید فرش اتاق خواب 

اتاق خواب با کفپوش چوبی، دیوار‌ها سفید، صندلی مدرن سفید رنگ، پرده سفید و فرش اتاق خواب کرمی رنگ

هیچ چیز به اندازه‌ی یک فرش نرم و لطیف نمی‌تواند به اتاق خواب گرما دهد. در گذشته پهن کردن فرش‌های سنتی در اتاق خواب بسیار مرسوم بود اما این روزها با افزایش قیمت فرش و روی کار آمدن موکت‌های پرز بلند، کمتر کسی در اتاق خواب از فرش یا قالیچه استفاده می‌کند. اما خوب است بدانید که فرش اتاق خواب به این محیط وقار و شخصیتی بی‌نظیر می‌دهد. 

انتخاب فرش برای اتاق خواب همیشه جزو چالش‌هایی بود که افراد با آن مواجه هستند. جنس، طرح، بافت و اندازه‌ی فرشی که برای اتاق خواب مناسب باشد همیشه مورد سوال است. چطور بهترین فرش را برای اتاق خواب خود انتخاب کنیم؟ در ادامه قصد داریم نکاتی که قبل از انتخاب فرش مناسب برای اتاق خواب باید بدانید را مورد بررسی قرار دهیم. در انتها ایده‌هایی برای خرید فرش اتاق خواب در اختیار شما قرار می‌دهیم. همراه ما باشید. 

 

سوالات متداول:

قبل از خرید فرش اتاق خواب باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

1. کفپوش اتاق خواب 2. اندازه فرش 3. طرح فرش اتاق خواب 4. جنس و بافت فرش 5. رنگ فرش 6. شیوه پهن کردن فرش


انواع فرش اتاق خواب از نظر طرح و کاربرد کدامند؟

1. فرش اتاق خواب کودک 2. فرش فانتزی 3. فرش اتاق خواب عروس 4. فرش برای اتاق خواب پسرانه 5. فرش برای اتاق خواب دخترانه 6. فرش سه بعدی 7. فرش پرز بلند یا خزدار 8. فرش سنتی

 

نکاتی که قبل از خرید فرش اتاق خواب باید بدانید 

اتاق خواب با کفپوش چوبی، گلدان طبیعی، تخت طوسی با روتختی طوسی و سفید، پاتختی چوبی و فرش اتاق خواب طیف طوسی طرحدار

هیچگاه با عجله و بدون تحقیق برای اتاق خواب خانه‌ی خود فرش نخرید. اتاق خواب از آن محیط‌هاست که باید در آن احساس آرامش و امنیت کنیم و پهن کردن یک فرش می‌تواند کمک زیادی به ایجاد این حس کند. قبل از خرید فرش، به نکاتی که در ادامه ذکر شده توجه کنید. 

 

کفپوش اتاق خواب 

اتاق خواب با کفپوش کرمی، تخت سفید، پاتختی چوبی سفید رنگ، پاف حصیری، آینه بزرگ با فریم چوبی و فرش اتاق خواب طوسی روشن طرحدار

کف اتاق خواب شما از چه جنسی ساخته شده است؟ اگر کفپوشی از جنس موزاییک یا پارکت در کف اتاق خواب دارید، پهن کردن فرش روی آن بسیار مناسب است. می‌توانید رنگ فرشی که می‌خرید را با توجه به کفپوش اتاق خواب انتخاب کنید. طرح و رنگ موزاییک یا پارکت می‌تواند روی انتخاب طرح فرش برای اتاق خواب تاثیرگذار باشد. 

به این نکته توجه داشته باشید که اگر کف اتاق خواب شما بتنی باشد. باید قبل از انتخاب فرش، موکتی روی آن پهن کنید و سپس روی موکت فرش قرار بدهید. در این صورت، انتخاب طرح و رنگ فرش، ارتباط مستقیمی به طرح و رنگ موکت اتاق خواب دارد. در هنگام خرید موکت حتما به ابعاد اتاق خواب توجه کنید.

 

اندازه فرش 

اتاق خواب با کفپوش طوسی، تخت سفید، روتختی طرحدار، کتابخانه و فرش اتاق خواب طوسی رنگ

سوال مهم دیگری که قبل از خرید فرش برای اتاق خواب باید به آن پاسخ بدهید این است که چه اندازه فرشی برای اتاق خواب مناسب است؟ نمی‌توان یک پاسخ مشخص به این سوال داد. ممکن است سلایق افراد با هم تفاوت داشته باشد اما برخی از نکات کلی وجود دارد که می‌توانید در هنگام انتخاب اندازه‌ی فرش به آن توجه کنید. این نکات عبارت‌اند از: 

 

اتاق خواب با تخت طوسی، روتختی کرمی و طوسی، آباژور سفید، تعدادی تابلو روی دیوار و فرش اتاق خواب طرحدار طیف طوسی

 • تصمیم خود را بگیرید! آیا فرش قرار است تمام اتاق خواب را بپوشاند یا قرار است تنها زیر تخت خواب قرار داده شود؟ 
 • اندازه فرش برای اتاق خواب باید به گونه‌ای انتخاب شود که برای باز و بسته کردن درب اتاق یا کمدها مشکلی نداشته باشید. 
 • فرشی که برای اتاق خواب انتخاب می‌کنید باید پس از پهن کردن در اتاق از دیوارها فاصله داشته باشد. در اتاق‌های کوچک بهتر است در حدود 10 تا 12 سانتیمتر و در اتاق‌های بزرگ حدود 20 سانتیمتر از دیوار فاصله داشته باشد. 
 • یک نکته‌ی زیبایی‌شناسی درباره اندازه فرش مناسب برای اتاق خواب وجود دارد؛ هرچقدر اندازه‌ی فرش بزرگ‌تر باشد، دکوراسیون و لوازم موجود در اتاق خواب کمتر دیده می‌شوند. به دلیل وجود نقش و نگار روی فرش، توجه زیادی را به خود جلب می‌کند. بنابراین هر چقدر بزرگتر باشد، بخش‌های دیگر اتاق دیده نمی‌شوند.

 

طرح فرش اتاق خواب

اتاق خواب با کفپوش طوسی، تخت سفید، پرده سفید، پاتختی چوبی سفید، تعدادی گلدان و فرش اتاق خواب خاکستری رنگ

انتخاب طرح فرش مناسب اتاق خواب یکی از سخت‌ترین مراحل است. برای اینکه بهترین طرح و نقش را برای فرش اتاق انتخاب کنید. باید چند نکته را در نظر داشته باشید.

 • طرح و نقش فرش شما بهتر است با دکوراسیون و المان‌های موجود در اتاق خواب هماهنگی داشته باشد. 
 • سبک طراحی فرش باید با سبک معماری و چیدمان اتاق هماهنگ باشد. ست کردن فرش و مبلمان، تاثیر بسزایی در دیزاین منزل شما دارد. به عنوان مثال اگر در انتخاب پرده اتاق، کاغذ دیواری اتاق و روتختی از سبک فانتزی استفاده کرده‌اید، بهتر است فرش فانتزی برای اتاق خواب خریداری کنید. 

 

اتاق خواب با کفپوش چوبی، تخت سفید با روتختی سفید و کرمی، مبل نارنجی، پاتختی کرمی و فرش اتاق خواب خاکستری طرحدار

 • شلوغ بودن طرح و نقش فرشی که برای اتاق خواب انتخاب می‌کنید باعث می‌شود توجه افراد به این بخش بیشتر جلب شود. اگر دوست ندارید افراد پس از ورود به اتاق خواب به کف اتاق خیره شوند، بهتر است طرح و نقش‌های خلوت را برای اتاق خواب انتخاب کنید. 
 • برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب کودک می‌توانید از طرح‌های عروسکی و فانتزی هم استفاده کنید. این گونه طرح‌ها، کودکان را به سمت خود جذب می‌کنند و بهترین مکان برای بازی کردن آنها هستند.

 

جنس و بافت فرش 

اتاق خواب با دیوار‌های سفید، تخت سفید با روتختی سبز یشمی، پرده سفید، کفپوش چوبی و فرش اتاق خواب ماشینی نسکافه‌ای

قطعا بهترین انتخاب برای اتاق خواب، فرش ماشینی خواهد بود و حتی فکر خرید فرش دستباف برای اتاق خواب را نکنید. احتمال آسیب دیدن فرش‌های دستباف خیلی زیاد است و پهن کردن آنها در اتاق خواب اصلا فکر مناسبی نیست. بهترین جنس فرش برای اتاق خواب، فرش‌هایی هستند که با نخ اکریلیک بافته شده باشند. این فرش‌ها طول عمر بالایی دارند، لطیف و نرم هستند و وزن کمی دارند. 

از سوی دیگر اگر تعداد شانه‌های فرش هم برای شما اهمیت دارد خوب است این نکته را بدانید که تعداد شانه‌های فرش ارتباط مستقیمی با نرمی آن دارد. هرچقدر تعداد شانه‌های فرش بیشتر شود، ضخامت آن کاهش پیدا کرده و نرمی آن هم کمتر می‌شود. بنابراین اگر دنبال فرش‌های نرم برای اتاق خواب هستید در میان فرش‌های 500 تا 700 شانه فرش مورد نظر خود را انتخاب کنید. 

 

رنگ فرش مناسب برای اتاق خواب 

اتاق خواب با کفپوش طوسی، تخت طوسی با روتختی سفید، پاتختی آینه‌ای، دو آباژور سفید و فرش اتاق خواب سفید پرز بلند

کدام رنگ برای فرش اتاق خواب مناسب است؟ فرش‌های مناسب اتاق خواب در رنگ‌های مختلفی تولید می‌شوند و هرکدام طرفداران خاص خود را دارند. اما قبل از اینکه پرطرفدارترین رنگ فرش برای اتاق خواب را معرفی کنیم، باید این نکته را بگوییم که رنگ فرش مناسب اتاق خواب باید با رنگ اتاق، پرده و سقف هماهنگی داشته باشد. 

پرطرفدارترین رنگ فرش‌ها برای اتاق خواب، رنگ سفید، طوسی، قرمز و مشکی برای اکثر سلیقه‌ها و رنگ‌های صورتی و بنفش برای رنگ اتاق خواب دخترانه هستند. 

 

فرش یا موکت؟ 

اتاق خواب با تخت و روتختی سفید، پاتختی فلزی مشکی، فریم پنجره سفید، تعدادی گلدان و استفاده از موکت طوسی به جای فرش اتاق خواب

شاید اصلا نیازی به خرید فرش نداشته باشید و با خرید موکت بتوانید به هدف خود برسید! فرش یا قالیچه اتاق خواب طرح و نقش‌های مختلف دارد و تفاوت اصلی آن با موکت در همین طرح‌هاست. اگر نمی‌خواهید اتاق خواب را شلوغ کنید و دنبال یک طرح ساده و صرف هزینه‌ی کمتر هستید، به جای فرش، موکت خریداری کنید. 

 

شیوه پهن کردن فرش در اتاق خواب 

اتاق خواب با کفپوش طوسی، دیوار طرحدار خردلی سورمه‌‌ای، تخت مشکی با روتختی سورمه‌ای خردلی و فرش اتاق خواب طرح پوست

باید قبل از خرید فرش، محل پهن کردن آن را به طور دقیق در اتاق خواب مشخص کنید. اغلب سه رویکرد برای پهن کردن فرش در اتاق خواب وجود دارد که قطعا شما هم یکی از این سه شیوه را به کار می‌برید: 

 • فرش کاملا زیر تخت قرار می‌گیرد. در این شیوه فرش را در اندازه‌ای انتخاب می‌کنند که فضای زیر تخت را به طور کامل بپوشاند. این شیوه طرفداران کمتری دارد چون بخش بزرگی از زیبایی فرش زیر تخت قرار می‌گیرد و اصلا دیده نمی‌شود. 

 

اتاق خواب با کفپوش کرمی، تخت طوسی با بالش‌های طیف خاکستری، دیوار‌ها سفید، فریم پنجره چوبی و فرش اتاق خواب سفید پرز بلند طرح پوست

 • فرش دو سوم زیر تخت را می‌پوشاند. روش دوم، پهن کردن فرش زیر دو سوم از تخت خواب است. این شیوه‌ی مرسوم برای استفاده بهینه و بهتر از فرش بوده و زیبایی و طرح و نقش فرش را بیشتر نمایان می‌کند. در این شیوه‌، زیر بخش بالایی تخت (جایی که بالش قرار می‌گیرد)، فرش وجود ندارد و دوم سوم پایینی فرش پهن می‌شود. 
 • فرش زیر یا کنار تخت خواب قرار می‌گیرد. برای کسانی که نمی‌خواهند هزینه‌ی زیادی را متحمل شوند، خرید فرش‌های کوچکتر که زیر یا گوشه‌ی تخت قرار می‌گیرد بهتر است. این شیوه بسیار متداول است و فرش را در محل رفت و آمد پهن می‌کنند. 

 

انواع فرش اتاق خواب از نظر طرح و کاربرد 

اتاق خواب با کفپوش چوبی، تخت طوسی با روتختی سفید، پاتختی مشکی، دراور چوبی، مبل سفید و فرش اتاق خواب حصیری رنگارنگ

در این بخش، انواع فرش‌هایی که در بازار ایران وجود دارند و می‌توانید با توجه به ظاهر و کاربرد، آنها را خریداری کنید، معرفی می‌شود. 

 

فرش اتاق خواب کودک

اتاق خواب کودک با کفپوش چوبی، تخت کودک چوبی، صندلی تابی سفید، تعدادی عروسک و فرش اتاق خواب طوسی طرح ابر

اتاق خواب کودکان ظاهر مخصوص به خود را دارد. انتخاب تخت، روتختی، کاغذ دیواری و پرده برای اتاق خواب کودک با توجه به روحیات و علایق او انجام می‌شود. برای فرش اتاق کودک هم دقیقا باید به همین‌گونه رفتار شود. خوشبختانه فرش‌هایی با طرح‌های عروسکی و کارتونی در بازار وجود دارند که کودکان عاشق آنها هستند. 

دو نکته مهم که در خرید فرش اتاق کودک باید توجه کنید این است که اولا رنگ فرش باید به گونه‌ای باشد که در صورت کثیف شدن به راحتی قابل تشخیص و سپس قابل شستشو باشد. ثانیا فرش اتاق کودک باید به اندازه‌ای نرم باشد که کودکان بتوانند روی آن دراز کشیده و بازی کنند. 

 

فرش فانتزی اتاق خواب 

اتاق خواب با کفپوش چوبی طوسی رنگ، کوسن گرد توپی سفید و مشکی و فرش اتاق خواب فانتری طرح شکوفه‌های بهاری صورتی

نوع جدیدی از فرش‌های موجود در بازار ایران، فرش‌های فانتزی هستند. این فرش‌ها در نگاه اول شبیه به فرش‌های سنتی هستند اما رنگ و طرح آنها تفاوت زیادی با فرش‌های سنتی دارد. همچنین روی برخی از فرش‌های فانتزی تصاویری از طبیعت، حیوانات و شخصیت‌های کارتونی و سینمایی حک شده است. 

اگر دکوراسیون و معماری داخلی اتاق خواب شما به سبک فانتزی انجام شده است پس بهترین گزینه برای خرید فرش، فرش‌های فانتزی هستند. جالب اینجاست که این فرش‌ها نسبت به فرش‌های سنتی قیمت کمتری هم دارند. انتخاب این فرش‌ها برای طراحی دکوراسیون خانه‌های لوکس ایرانی بسیار مناسب است.

 

فرش اتاق خواب عروس 

اتاق خواب با کفپوش چوبی، صندلی چوبی، تخت سفید، پاتختی چوبی و فرش اتاق خواب طوسی پرز بلند

شاید برای شما جالب باشد اما دسته‌ی بخصوصی از فرش‌های مخصوص اتاق خواب، برای دکوراسیون اتاق خواب عروس طراحی شده‌اند. این فرش‌ها که اغلب پرز بلند و خیلی نرم هستند، برای عروس و دامادهایی که تازه به خانه‌ی خود می‌روند خریداری می‌شوند. این گونه فرش‌ها را اغلب به زوج‌های جوان هدیه می‌دهند. 

وجود طرح و نقش‌های ساده و در برخی از مواقع گلدار روی فرش مناسب اتاق خواب عروس و داماد از ویژگی‌های این فرش‌ها به شما می‌رود. 

 

فرش برای اتاق خواب پسرانه

اتاق خواب پسرانه با تخت چوبی، دیوار زرد، کفپوش چوبی، دراور چوبی و فرش اتاق خواب سومه‌ای زرد طرح هندسی

روحیات و علایق پسران با دختران فرق می‌کند و اگر برای یک کودک، نوجوان یا جوان پسر به دنبال فرش اتاق خواب هستید حتما باید در گام اول، علایق او را بشناسید. اتاق خواب‌های پسرانه بیشتر به واسطه‌ی دکوراسیون داخلی، رنگ دیوار، طرح پرده و کاغذ دیواری سقف و دیوار آنها شناخته می‌شوند. بنابراین قرار دادن فرش‌هایی با طرح‌های جدی و رنگ‌‌های تیره (خاکستری و مشکی و قرمز) می‌تواند برای دکوراسیون اتاق خواب پسرانه مناسب باشد. در انتخاب رنگ فرش حتما به رنگ اتاق خواب پسرانه توجه کنید.

پسر بچه‌ها عاشق طرح‌های کارتونی هستند. به عنوان مثال می‌تواند فرش‌هایی با عکس باب اسفنجی، اسپایدرمن یا بتمن را برای آنها خریداری کنید. 

 

فرش برای اتاق خواب دخترانه

اتاق خواب دخترانه با کفپوش چوبی، دیوار‌ها کرمی روشن، صندلی سفید مدرن، تابلو و گلدان و فرش اتاق خواب پرز بلند ترکیب رنگ‌های پاستلی

دختران به فرش‌هایی با رنگ‌های بنفش، صورتی، آبی و نارنجی علاقه‌ی بیشتری نشان می‌دهند. بنابراین برای انتخاب فرش برای دکوراسیون اتاق خواب دخترانه می‌توانید روی این رنگ‌ها حساب کنید. برای دختربچه‌ها هم فرش‌هایی با عکس کاراکترهای کارتونی مانند کیتی، السا و آنا و سفید برفی و هفت کوتوله می‌تواند جذاب باشد. 

 

فرش سه بعدی اتاق خواب 

اتاق خواب با کفپوش چوبی، دیوار و پرده سفید، دو تابلو نقاشی، گلدان و فرش اتاق خواب سه بعدی سفید و مشکی طرح تونل

نوع دیگری از فرش‌های مخصوص اتاق خواب، فرش‌های سه‌بعدی هستند. این فرش‌ها که چند سالی می‌شود طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند، تصویری سه‌بعدی روی خود دارند و اگر از یک جهت به آنها نگاه کنید، تصویری سه‌بعدی را مشاهده خواهید کرد. خرید فرش سه بعدی برای اتاق خواب افرادی توصیه می‌شوند که ماجراجو بوده و تخیل قدرتمندی داشته باشند. 

 

فرش پرز بلند یا خزدار برای اتاق خواب 

اتاق خواب با کفپوش چوبی، تخت چوبی و فرش اتاق خواب پرز بلند سفید رنگ

فرش‌های پرز بلند، خزدار یا «شگی» به دسته‌ای از فرش‌های نرم گفته می‌شوند که از دور شبیه به یک حجم پنبه‌ای هستند. این فرش‌ها به دلیل نرمی بیش از حد خود طرفداران زیادی دارند و بسیاری از مردم دوست دارند پس از پایین آمدن از تخت خواب، پای آنها با این گونه فرش‌های نرم تماس داشته باشد. فرش‌های پر بلند قیمت نسبتا بالایی دارند و طرح و نقش زیادی روی آنها وجود ندارد. 

 

فرش سنتی برای اتاق خواب 

اتاق خواب با کفپوش چوبی، تخت چوبی با روتختی سفید و بالش‌های سفید و مشکی، دراور سفید، پاتختی سفید و فرش اتاق خواب سنتی تم قرمز

قدیمی‌ترین مدل فرش که هنوز هم برای بخش‌های مختلف خانه مورد استفاده قرار می‌گیرد، فرش سنتی است. این فرش‌های سنتی از نوع ماشینی بوده و فقط نقش و نگار آن‌ها سنتی است. پهن کردن فرش سنتی در اتاق خواب با دکوراسیون داخلی سنتی، فضایی نوستالژیک و آرامش‌بخش به اتاق می‌دهد و به همین دلیل بسیاری از جوانان و بزرگسالان این مدل فرش را برای اتاق خواب انتخاب می‌کنند. 

 

قیمت فرش اتاق خواب 

اتاق خواب با کفپوش چوبی، دیوار سفید، تخت چوبی با روتختی سفید، پاتختی مسی و فرش اتاق خواب سفید طرحدار برجسته

تاکنون انواع مدل‌های فرش مخصوص اتاق خواب را به شما معرفی کردیم. قیمت فرش مناسب اتاق خواب ارتباط مستقیمی به مدل فرش دارد. ابعاد، جنس، طرح، برند سازنده و فروشگاه همگی می‌توانند روی قیمت نهایی فرشی که برای اتاق خواب تهیه می‌کنید تاثیرگذار باشند. 

اما به طور کلی اگر بخواهیم عدد و رقمی برای قیمت فرش مناسب اتاق خواب بدهیم، می‌توان گفت برای خرید یک فرش ماشینی 6 متری برای اتاق خواب باید بودجه‌ای بین 350 هزار تا یک میلیون تومان کنار بگذارید. فرش‌های بزرگتر طبیعتا قیمت بیشتری هم خواهند داشت. 

 

جمع بندی: تاثیر فرش اتاق خواب در تلطیف فضا 

اتاق خواب با کفپوش خاکستری، دیوار‌ها طوسی روشن، تخت طوسی با روتختی آبی و سفید، پاتختی چوبی و فرش اتاق خواب طرحدار طیف سفید و مشکی

پهن کردن فرش در اتاق خواب حس و حال صمیمانه به این بخش از خانه می‌دهد. تماس پا با فرش، وجود یک طرح زینتی کف اتاق و ایجاد محلی گرم و نرم برای بازی کردن کودکان همگی از مزایای خرید یک فرش برای اتاق خواب است. در این مقاله پس از بررسی نکات مهمی که هنگام خرید فرش اتاق خواب باید بدانید، انواع گوناگون فرش را معرفی کردیم. شما هم می‌توانید ایده‌ها و پیشنهادات خود را در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید. شما کدام مدل فرش را برای اتاق خواب خود انتخاب می‌کنید؟