طراحی کتاب فروشی با ایده‌‎های خلاقانه چگونه است؟

تصویر یک کتاب فروشی با قفسه های چوبی قهوه ای، چراغ های آویز و هالوژن ها و میز رسپشن قهوه ای

یک کتاب فروشی، با تعریف خاص خود، محلی برای تفکر، کشف خود و جستجوی گنج است. کتاب فروشی‌ها اجازه می‌دهند تا با انتخاب کتاب‌های هیجان انگیز وارد دنیایی شویم که کاملاً متفاوت از دنیایی است که در آن زندگی می‌کنیم. یک کتاب فروشی با طراحی خلاقانه می‌تواند افراد را به خواندن کتاب ترغیب کند.

تنها موجودی یک کتاب فروشی کتاب‌های آن است اما با همان کتاب‌های ساده و کوچک می‌توان فضایی را خلق کرد تا علاقه‌مندان به کتاب، با قدم زدن در یک فضای مملو از کتاب احساس آرامش داشته باشند. به دلیل تنوع در کتاب‌ها، یک کتاب فروشی باید شرایطی را فراهم کند تا مشتریان در فضایی آرام و بدون استرس کتاب خود را انتخاب کنند، در ادامه به چند نکته مهم در طراحی کتاب فروشی خواهیم پرداخت.

 

 

سوالات متداول:

در طراحی کتاب فروشی مهمترین نکته‌ای که باید در نظر داشته باشیم، کدام است؟

در طراحی کتابفروشی اولین برخورد چشمی مخاطب با ویترین و قفسه‌های کتاب می‌باشد پس باید به‌گونه‌ای طراحی گردد که ضمن در نظر گرفتن ابعاد مناسب برای آن‌ داخل کتاب فروشی نیز قابل مشاهده باشد و در عین کارایی، زیبایی لازم برای جذب مخاطب را داشته باشد.


چیدمان ویترین کتابفروشی را به چه صورت انجام دهیم؟

1- استفاده از چیدمان مرتبط با موضوع کتاب‌های هر بخش کتاب فروشی. 2- قابل مشاهده بودن کتاب‌ها از داخل ویترین کتابفروشی. 3- استفاده از تصاویر و پوستر نویسندگان و همچنین چیدمان‌های مخصوص کتاب‌های ویترین کتابفروشی.


نورپردازی ویترین کتابفروشی باید چگونه باشد؟

نورپردازی باید به‌گونه‌ای باشد که در ساعات تاریکی و نور کم نوشته‌ها و عناوین کتاب‌ها قابل مشاهده باشند.

 

طراحی ویترین کتابفروشی

طراحی ویترین منحنی با صندلی چوبی و تعدادی کتاب برای یک کتاب فروشی

قبل از اینکه فردی داخل کتاب فروشی شود، با ویترین کتابفروشی مواجه می‌شود، شما باید طراحی کتاب فروشی خود را از ویترین آغاز کنید. بهتر است ویترین دارای ارتفاع مناسبی باشد تا رهگذرانی که از کنار مغازه عبور می‌کنند بتوانند به راحتی داخل آن را مشاهده کنند. یک ویترین جذاب می‌تواند افراد را ترغیب به ایستادن و نگاه کردن کتاب‌ها کند و این موضوع منجر به آن شود که داخل کتاب فروشی شوند.

 

چند ایده خلاقانه برای ویترین کتابفروشی

طراحی یک ویترین خلاقانه با ماکت درخت کاج برای یک کتاب فروشی

در طراحی کتاب فروشی، با استفاده از چند ایده خلاقانه ویترینی جذاب را طراحی کنید تا مشتریان را به خود جذب کنند. می‌توانید متناسب با هر فصل ویترین را منحصر به فرد طراحی کنید، در فصل زمستان با استفاده از پنبه و انواع ماکت یک ویترین زمستانی، در پاییز با استفاده از برگ‌های پاییزی ویترینی پاییزی و در فصل بهار و تابستان نیز با استفاده از رنگ‌های شاد و ماکت‌هایی که یادآور فصل گرما هستند، ویترین را طراحی کنید.

همچنین می‌توانید با توجه به مناسبت‌های خاص نوع کتاب‌ها را تغییر دهید و از لوازم خاصی استفاده کنید. می‌توانید طراحی ویترین را بر اساس داستان یک کتاب طراحی کنید. یک کتاب شاخص را در نظر بگیرید و از آنچه مربوط به داستان است در ویترین استفاده کنید. اگر قصد دارید از ایده‌های مفهومی در ویترین استفاده کنید بهتر است از طراحان متخصص کمک بگیرید. برخی از ایده‌های مفهومی مدرن در ویترین بهترین تبلیغ برای خرید از فروشگاه شما است.

 

طراحی یک کتاب فروشی بزرگ با قفسه های زرد و نورپردازی شده و درب شیشه ای با فریم مشکی

می‌توانید کتاب‌ها را به گونه‌ای جذاب و کنجکاوانه در داخل ویترین چیدمان کنید. به گونه‌ای کتاب‌ها را قرار دهید که از داخل مغازه قابل دیدن باشند، تا افراد برای پرسیدن نام کتاب وارد مغازه شوند. با استفاده از تصاویر نویسنده‌های بزرگ نیز می‌توانید جذابیت بیشتری به ویترین اضافه کنید.

 

همخوانی ویترین و نوع کتابفروشی

تصویر کنج ویترین یک کتاب فروشی با کتاب ها و لوازم کودکانه

دقت داشته باشید تا چیدمان ویترین کتابفروشی با محوریت فروش کتاب‌ها همخوانی داشته باشد. در چیدمان ویترین از اکسسوری‌‏ها به‌گونه‌ای استفاده کنید که برای رهگذران قابل درک باشد، استفاده از لوازمی که هیچ تناسبی با کتاب و کتاب‌فروشی ندارند، می‌توانند مشتریان را کمی سردرگم کنند. اگر شما در مغازه خود به فروش کتاب‌های رمان مشغول هستید، سعی کنید از اکسسوری‏‌هایی که مربوط به این نوع کتاب‌ها هستند، استفاده کنید.

اگر به فروش کتاب‌های پزشکی می‌پردازید، بهتر است از لوازم پزشکی برای طراحی ویترین استفاده کنید، یا اگر به فروش کتاب‌های علمی علاقه‌مند هستید سعی کنید از لوازم و تجهیزات علمی در کنار کتاب‌ها استفاده کنید. اگر در زمینه فروش کتاب کودکان فعالیت می‌کنید، اکسسوری‎‌ها و لوازمی که می‌توانید استفاده کنید بسیار گسترده خواهند بود و می‌توانید در طیف وسیعی از رنگ‌ها آن‌ها را انتخاب کنید.

 

توجه به رنگ و نور

تصویر دو ویترین منحنی یک کتاب فروشی با فریم مشکی و دکوراسیون چوبی

در طراحی کتاب فروشی، رنگ و نور دو عامل مهم در ویترین هستند، اگر ویترین از روشنایی خوبی برخوردار نباشد، باعث جذب مشتری نخواهد شد. روشنایی باید به گونه‌ای باشد تا در ساعات تاریکی و نور کم نیز نوشته‌ها و عناوین کتاب‌ها به راحتی قابل خواندن باشند. هر چقدر در طراحی ویترین تلاش کرده باشید، اما نور کافی و مناسبی وجود نداشته باشد، جلوه لازم را به مشتری منعکس نخواهد کرد. بهتر است علاوه‌بر رنگ‌های خنثی، از رنگ‌های گرم نیز در دکوراسیون ویترین استفاده کنید. استفاده از کتاب‏ با رنگ جلد هیجان‌انگیز می‎تواند توجه عابران را به خود جلب کند.

 

استفاده از کتاب مناسب

تصویر ویترین کتاب فروشی ای با کتاب هایی به همراه عکس بزرگان

هرگز ویترین را شلوغ طراحی نکنید و اجازه دهید که کتاب‌ها به طور منحصربه‌فرد، قابل مشاهده باشند و توجه مخاطب را به خود جلب کنند. سعی کنید کتاب‌هایی را که دارای عناوین جذاب هستند، در ویترین قرار دهید تا باعث ترغیب افراد به داخل مغازه شوند. کتاب‌هایی که در ویترین قرار می‌دهید باید کتاب‌های به روز باشند و از نویسندگانی باشند که مردم بیشتر با آن‌ها آشنا هستند. همچنین سعی کنید کتاب‌هایی را انتخاب کنید که فروش بیشتری داشته‌اند. از قرار دادن کتاب‌های کم فروش و کتاب‌هایی که دارای طراحی جلد جذاب نیستند، در ویترین خودداری کنید.

 

طراحی قفسه‏‌های کتاب در کتاب فروشی

طراحی یک کتاب فروشی دو طبقه با قفسه های چوبی، پله مارپیچ با حفاظ شیشه ای و لوستر مدرن

پس از اینکه رهگذران با ویترین مواجه شدند و نوع طراحی ویترین آن‌ها را به خود جذب کرد، وارد کتاب فروشی خواهند شد. آنچه در داخل کتاب فروشی می‌تواند نظر مشتری را به خود جلب کند، طراحی قفسه‌های کتاب است.

 

قفسه‌های ساده

طراحی یک کتاب فروشی با قفسه های ساده از کف تا سقف مشکی و نورپردازی هالوژنی

آنچه برای طراحی قفسه‌ و شلف‌های کتاب باید در نظر بگیرید، فضای کتاب فروشی است. اگر فضای کتاب فروشی کوچک است می‌توانید قفسه‌های ساده را از کف تا سقف طراحی و اجرا کنید. به‌گونه‌ای که تمام دیوارها را با کتاب پوشش دهید. متریال مورد استفاده برای قفسه‌ها نیز دارای اهمیت است. قفسه‌های ساده دو ویژگی مهم خواهند داشت، شما می‌توانید کتاب‌های زیادی را در قفسه‌ها در کنار هم قرار دهید و دسترسی به کتاب‌ها برای مشتریان آسان خواهد بود. نصب این نوع قفسه‌ها باید با رعایت کامل ایمنی باشد، باید تمام قفسه‌ها بر روی دیوار با پیچ و مهره محکم شده باشند تا با قرار دادن کتاب‌ها و سنگین شدن قفسه‌ها، احتمال واژگونی از بین برود.

 

کتاب فروشی بزرگی با قفسه های چوبی ساده و میزهای مستطیلی قهوه ای تیره

با استفاده از چوب یا فلز می‌توانید قفسه‌های مستحکم و بادوامی را طراحی و اجرا کنید. البته بیشترین متریالی که برای قفسه‌های کتاب در طراحی کتاب فروشی استفاده می‌شود، چوب است که می‌توانند از جنس و ضخامت‌های مختلف باشند. ممکن است بپرسید که در قفسه‌های بالایی مشتری چگونه می‌تواند کتاب مورد نظر خود را پیدا کند، برای دسترسی به کتاب در طبقات بالا بهترین روش استفاده از نردبان است. نردبان‌ها باید به گونه‌ای طراحی شوند که این امنیت را به مشتری بدهند، تا از روی نردبان سقوط نمی‌کنند. یکی از ایده‏‌هایی که می‌توانید برای معرفی قفسه‎‌های کتاب استفاده کنید، استفاده از تصاویر نویسنده‏‌های شاخص است. به طور مثال می‌‏توانید برای قفسه کتاب‌های رمان از تصویر یک نویسنده شاخص در زمینه کتاب‏های رمان استفاده کنید.

 

قفسه‌های مدرن

قفسه های منحنی مدرن برای دکوراسیون داخلی کتاب فروشی با کاغذدیواری طرح انسان

اگر فضای کتاب فروشی بزرگ است، می‌توانید از قفسه‌های خلاقانه استفاده کنید. معمولاً این گونه قفسه‌ها به دلیل طراحی خاصی که دارند، فضای بیشتری را اشغال می‌کنند و تعداد کتاب کمتری در آن‌ها قرار می‌گیرد. از مرسوم‌ترین نوع قفسه‌ها می‌توان به طرح درخت اشاره کرد که شاخه‌های درخت محل قرارگیری کتاب خواهند بود. قفسه‌های مدرن با اشکال هندسی و طرح‌های انتزاعی از جمله طرح‌هایی هستند که می‌توانید برای قفسه کتاب انتخاب کنید.

 

نحوه چیدمان کتاب

تصویری از دکوراسیون داخلی یک کتاب فروشی با چیدمان کتاب های سفید و قهوه ای به شکل پرتره یک مرد

در چیدمان کتاب‌ها نیز باید دقت ویژه‌ای داشته باشید. کتاب‌ها را از لحاظ عناوین از یکدیگر جدا کرده و در قفسه‌های جداگانه قرار دهید، سپس کتاب‌هایی که در قفسه‌ها در کنار هم قرار داده‌اید را از لحاظ رنگ‌بندی مجدداً چیدمان کرده و فضای چشمگیرتری را ایجاد کنید. بهتر است کتاب‌هایی که مربوط به بخش کودکان هستند را در قفسه‌های پایینی قرار دهید تا کودکان بتوانند به راحتی کتاب مورد نظر خود را انتخاب کنند، باید دقت داشته باشید که قفسه‌ها را بیش از حد از کتاب پر نکنید، تا زمانی که مشتری قصد بیرون کشیدن یک کتاب را دارد با مشکل مواجه نشود.

 

طراحی داخلی کتاب فروشی

نورپردازی مناسب

دکوراسیون داخلی کتاب فروشی ای با سقف مشکی و قفسه های بند نورپردازی شده

آنچه در طراحی کتاب فروشی اهمیت بسیاری دارد، نورپردازی در داخل کتاب فروشی است. با استفاده از نورهای متمرکز بر روی انواع کتاب‌ها می‌توانید آن‌ها را برجسته نشان دهید. باید نورپردازی به گونه‌ای باشد که عناوین تمامی کتاب‌ها قابلیت خواندن را داشته باشند، معمولاً نورهای کف بر کتاب‌های پایینی تمرکز دارند و نورهای سقفی بر کتاب‌های بالایی تمرکز دارند.

 

طراحی یک کتاب فروشی با دیوارهای آجری، قفسه ها و پله های فلزی مشکی

اگر فضای کتاب فروشی بزرگ است، می‌توانید از شلف‏‌هایی که در ارتفاع کوتاه ساخته شده‌اند برای وسط محیط کتاب فروشی استفاده کنید. از آن‌ها به عنوان پارتیشن متحرک استفاده کنید، این قفسه‌ها را در کنار هم قرار دهید تا چندین راهرو را در فضای کتاب فروشی ایجاد کنید. باید قفسه‌ها به گونه‌ای در کنار هم به صورت موازی قرار بگیرند که رفت و آمد برای مشتریان مشکل نباشد. می‌توانید انواع کتاب‌های کوچک را در این قفسه‌های کوتاه قرار دهید.

 

طراحی سقف

کتاب فروشی بزرگی با قفسه های سفید رنگ و سقف مشکی با چراغ های آویز نیم دایره ای

از طراحی سقف کتاب فروشی غافل نشوید، می‌توانید از این دیوار پنجم نیز به خوبی استفاده کرده و فضای کتاب فروشی را تغییر دهید. علاوه‌بر نورپردازی‌های مناسب در سقف، می‌توانید از انواع لوازم نیز برای ایجاد یک سقف جذاب استفاده کنید. می‌توانید برخی از کتاب‌ها را با استفاده از نخ به صورت نمادین از سقف آویزان کنید.

 

طراحی کتابفروشی با قفسه های ساده چوبی، سقف با تیرهای چوبی و چراغ های آویز

استفاده از متریال چوب نیز برای حالت دادن سقف بسیار مناسب است. استفاده از انواع کاغذ دیواری‌ها که دارای طرح و الگوی مربوط به کتاب هستند نیز می‌تواند ایده جالبی باشد. نقاشی سقفی با انواع طرح‌های مناسب نیز یکی دیگر از راهکارهایی است که می‌توانید برای تغییر فضای کتاب فروشی در نظر بگیرید.

مطالعه مقاله کامل‌ترین مرجع برای انتخاب کاغذ دیواری سقف را پیشنهاد می‌کنیم.

 

طراحی کف

دکوراسیون داخلی کتاب فروشی بزرگی با قفسه های چوبی منحنی و کفپوش براق مشکی

آنچه در طراحی کف کتاب فروشی اهمیت دارد، تمیزی و جلوگیری از سر و صدا است. بهتر است برای جلوگیری از کثیف شدن محیط کتاب فروشی و جلوگیری از گرد و غبار بر روی کتاب‌ها، از موکت استفاده کنید. موکت‌ها کثیفی را در خود گرفته و از پخش شدن گرد و غبار در فضا جلوگیری می‌کنند، همچنین می‌توانند عایق خوبی برای صدا باشند.

 

طراحی کتابفروشی با کفپوش چوبی، قفسه‌های مشکی، کاناپه چرم و چهار میز عسلی

اگر فضای کتاب فروشی شما بزرگ است، ممکن است صدای پای عابران تمرکز افراد را به هنگام انتخاب کتاب مناسب برهم بزنند، اما موکت‌ها می‌توانند عایق خوبی برای صدا باشند. در طراحی کتاب فروشی استفاده از کفپوش‌های چوبی نیز برای کتاب فروشی‌ها می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. ایجاد یک فضای تیره کتاب فروشی را خاص‌تر می‌کند.

 

ایجاد فضاهای متنوع

دکوراسیون داخلی کتاب فروشی ای با ترکیب رنگ های سبز، صورتی، آبی و نارنجی با بخش های مختلف

در کتاب فروشی‌های کوچک نمی‌توان طراحی خاصی انجام داد، اما اگر کتاب فروشی بزرگ باشد می‌توانید فضاهای دیگری را با اهداف متفاوت طراحی کنید. سعی کنید در کتاب فروشی فضایی را در نظر بگیرید تا چندین میز و صندلی را قرار دهید. با قرار دادن چند میز و صندلی فضایی را ایجاد می‌کنید تا مشتریان بتوانند لحظه‌ای را بر روی صندلی نشسته و کتاب مورد نظر خود را بررسی کنند.

 

طراحی یک کتابفروشی بزرگ و شلوغ با قفسه های امتداد یافته تا سقف و گل های طبیعی

برای انتخاب صندلی بهتر است از صندلی‏‌های چوبی کوچک استفاده کنید تا فضای زیادی را اشغال نکنند. استفاده از شمع بر روی میز‏ها در کتاب فروشی توصیه نمی‌شود، چرا که ممکن است بر اثر بی احتیاطی یک حادثه رخ دهد. بهتر است بر روی میزها از گل‏های طبیعی استفاده کنید. حتی می‌توانید یک فضای اختصاصی را در کتاب فروشی ایجاد کنید و با دعوت از نویسندگان برای رونمایی از کتاب، افرادی را به کتاب فروشی دعوت کنید.

 

 طراحی کتابفروشی با تم رنگی گرم، قفسه‌های امتداد یافته تا سقف و دو صندلی راحتی قرمز

برخی از افراد که به خواندن کتاب علاقه خاصی دارند، تمایل دارند تا با دوستان خود به نقد و بررسی کتاب‌ها بپردازند. می‌توانید امکانی را فراهم کنید تا در یک فضای خصوصی افراد با خرید کتاب خود، در کنار دوستان خود بتوانند به نقد و بررسی کتاب مورد نظر بپردازند. محفل‌های دوستانه و فرهنگی می‌توانند در ترغیب افراد به کتاب خواندن مؤثر باشند. سرو قهوه و نوشیدنی نیز می‌تواند یکی از کارهای مهمی باشد که در بخش کوچکی از مغازه ارائه دهید.

 

پخش موسیقی

طراحی یک کتاب فروشی با قفسه‌های سفید و کرم، نورپردازی و نیمکت های زرشکی رنگ

اگر قصد پخش موسیقی را در کتاب فروشی دارید، از موسیقی‌های پر هیجان با صدای بلند خودداری کنید. یک موسیقی ملایم بدون کلام با درجه صدای کم می‌تواند فضای آرام بخشی را ایجاد کند.

 

سخن پایانی

کتاب فروشی بزرگ سفید رنگی با قفسه های فلزی سفید و کفپوش چوبی

یکی از کارهایی که می‌توانید در طراحی کتاب فروشی انجام دهید فروش اقلام دیگر در کنار کتاب است، اقلامی همچون لوازم تحریر و چراغ‌های رومیزی که متناسب با کتاب هستند را در نیز در یک قفسه به معرض فروش برسانید. با طراحی خلاقانه کتاب فروشی، مشتریان هرگز شما را از یاد نخواهند برد. حتی کتاب فروشی‌های کوچک را نیز می‌توان کاملاً مورد توجه طراحی کرد. سعی کنید پس از مدتی دکوراسیون داخلی کتاب فروشی را تغییر داده و با جایگزین کردن قفسه‌های مختلف، چیدمان را بهبود ببخشید. استفاده از جملات انگیزشی برای خرید کتاب در ویترین نیز می‌تواند یک مشوق خوب برای دعوت مردم به خرید کتاب باشد، از این فرصت استفاده کرده و مشتریان بیشتری را به کتاب فروشی بیاورید.

 

تصاویر جذاب برای طراحی کتاب فروشی