طراحی و ساخت برکه مصنوعی در محوطه

برکه‌ای مصنوعی با سنگ های بزرگ و کوچک، بوته های قرمز اطراف و زمین چمن کنار آن

برکه مصنوعی به آن معناست که آب داخل برکه به طور طبیعی از زمین سرچشمه نمی‌گیرد و باید آن را به طور دستی از آب پر کرد و البته می‌توان آن را در هر کجا از محوطه که تمایل دارید، اجرا کنید. برکه مصنوعی یکی از زیباترین ویژگی‌هایی است که می‌توانید به محوطه خانه خود اضافه کنید. از شکل‌های سفارشی گرفته تا انتخاب گیاهان و حتی اینکه آیا ماهی را برای برکه انتخاب می‌کنید یا خیر، راه‌های مختلفی برای افزایش جذابیت محوطه هستند. برکه می‌تواند راهی عالی برای استراحت در محوطه باشد. عناصر برکه مانند آبشار، صدای آرام بخش به محیط خانه شما می‌بخشد، همچنین در شب‌های گرم تابستان، فرو بردن انگشتان پا در آب خنک می‌تواند لذت‌بخش باشد.

 

سوالات متداول:

مدل‌های مختلف برکه مصنوعی کدامند؟

برکه مصنوعی در دو نوع پیش ساخته و حفاری شده طراحی می‌شود.


در طراحی برکه مصنوعی باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

1. ابعاد برکه 2. توجه به نصب تجهیزات مانند سیم‌ها، لوله‌ها و پمپ آب 3. انتخاب گیاهان‌ها و ماهی‌ها 4. افزودن آبشار و فواره برای ایجاد گردش آب 5. طراحی آبراه در کنار برکه

 

انتخاب محل مناسب برای برکه مصنوعی

برکه مصنوعی گردی با گیاهان و گل های تزئینی مقابل دیوار چوبی

اگر حیاط خانه شما فقط یک فضای مناسب دارد که یک برکه مصنوعی را در خود جای دهد، نگران نباشید، می‌توانید تقریباً در هر مکانی یک برکه را برای تزیین حیاط خانه طراحی کنید، اما اگر دو یا سه محل مناسب برای انتخاب دارید، فاکتور نگهداری از برکه را در نظر بگیرید. اگر قصد دارید برکه را در محلی اجرا کنید که حداقل شش ساعت در روز نور مستقیم خورشید به آن می‌تابد، طیف گسترده‌‌ای از گیاهان را می‌توانید برای برکه انتخاب کنید. به این نکته باید دقت داشته باشید که آفتاب عصر می‌تواند آب را بیش از حد گرم کند، به ماهی‌ها و گیاهان آسیب برساند و باعث رشد جلبک‌ها شود.

گیاهانی که در سایه رشد می‌کنند مانند گیاهان مقاوم به سرما نیز در دسترس هستند، بنابراین حتی می‌توانید یک برکه را در محلی ایجاد کنید که هرگز نور مستقیم خورشید را دریافت نمی‌کند. برای نگهداری و نظافت راحت از گیاهان و خود برکه، بهتر است به راحتی به تمام قسمت‌های برکه دسترسی داشته باشید. اگر برکه را درست در کنار حصار و نرده دیوار، پرچین یا نرده باغچه قرار دهید، باید برای نظافت برکه به داخل آب بروید. بهتر است یک فضای کاری با عرض حداقل ۵۰ سانتی‌متر در اطراف برکه در نظر بگیرید.

 

برکه مصنوعی با شکل هندسی در حیاطی با کفپوش چمن و درختان اطراف برکه

وجود درختان در اطراف برکه زحمت نظافت را بیشتر می‌کنند، ریزش برگ‌ها به معنای نگهداری اضافی است. هرچه برکه به درختان نزدیک‌تر باشد، زمان بیشتری را صرف ماهیگیری از برگ‌ها با تور خواهید کرد. در مورد برخی از درختان، این مشکل فقط در پاییز است و برخی از افراد در پاییز برای چند هفته یک توری را بر روی آب می‌کشند. اما درختان دیگر همچون افرا نیز در فصل‌های بهار و تابستان دانه‌ریزی می‌کنند. آن‌ها آب را کثیف کرده و ظاهری بد به برکه می‌بخشند.

جدا از ریزش برگ‌ها، رشد ریشه درختان نیز می‌تواند سوراخ‌هایی را در آستر برکه ایجاد کند یا حفر چاله برکه ریشه‌ها را از بین ببرد و درخت را زخمی یا حتی به طور کل خشک کند. نکته دیگری که باید در نظر بگیرید این است که منبع آب و برق به برکه نزدیک باشد. برای راه‌اندازی پمپ به برق نیاز دارید و مواقعی وجود خواهد داشت که باید آب برکه را اضافه یا حتی آن را عوض کنید. مهم نیست پروژه برکه چقدر کوچک یا بزرگ است، باید بتوانید هنگام تبخیر آب، آب لازم را به آن اضافه کنید.

 

یک برکه مصنوعی با سنگ های کوچک و بزرگ و گیاهان آبزی در اطرافش

 

انواع برکه مصنوعی

 

برکه پیش ساخته

برکه مصنوعی پیش ساخته ای با شکل هندسی در فضای باز حیاط با سنگ های کوچک و بزرگ اطرافش

برکه‌های پیش ساخته از جنس فایبرگلاس هستند که می‌توانید آن‌ها را در اشکال و عمق‌های مختلف خریداری کنید. آن‌ها از قبل طراحی و ساخته شده‌‌اند و به نظر نمی‌رسد که بشکنند یا فرسوده شوند. قالب پیش ساخته برای کسانی که برای اولین بار قصد دارند، برکه مصنوعی را طراحی کنند و تجربه کمی دارند یا اصلاً تجربه ندارند، بهترین راه حل است. آن‌ها اندازه‌ها و شکل‌های مختلفی را ارائه می‌دهند و دارای قیمت‌های مناسبی هستند.

 

مزایا و معایب برکه پیش ساخته

یک برکه مصنوعی پیش ساخته و به صورت هندسی با سنگ فرش های اطراف آن

اولین و بزرگ‌ترین مزیت استفاده از قالب پیش ساخته، استفاده فوق العاده آسان آن است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک مدل قالب به اندازه دلخواه بخرید و آن را در حفره‌‌ای که برای آن آماده کرده‌‌اید، قرار دهید. آن‌ها معمولاً برای مدت طولانی دوام می‌آورند و اگر در طول سال‌ها آسیب ببینند، پیدا کردن مشکل و رفع آن نسبتاً آسان است. هزینه بالای قالب پیش ساخته، یکی از اشکالات اصلی این روش است. اگر می‌خواهید یک برکه مصنوعی ارزان قیمت برای نشاط بخشیدن به محوطه خود داشته باشید، بهتر است برکه را به روش حفاری ایجاد کنید.

زمانی که یک قالب پیش ساخته خریداری می‌کنید، نمی‌توانید هیچ تغییری در طرح آن ایجاد کنید. همچنین یافتن قالب‌های پیش ساخته بزرگ دشوار است. اگر به دنبال یک برکه بزرگ هستید، احتمالاً یک قالب پیش ساخته برای شما مناسب نیست. اگر می‌خواهید خلاق باشید و دقیقاً به شکل برکه‌‌ای که در ذهن دارید، دست پیدا کنید، قالب‌های پیش ساخته این انعطاف‌پذیری را ندارند و باید به طرح‌ها و اندازه‌هایی که در حال حاضر در دسترس هستند، پایبند باشید.

 

نحوه نصب برکه پیش ساخته

یک برکه مصنوعی پیش ساخته هندسی با سنگ ها و بوته و درختان اطراف آن

اگر برای ساخت برکه مصنوعی، مسیر خرید برکه پیش ساخته شده را در پیش گرفته‌اید، مطمئن شوید محلی که برای برکه انتخاب می‌کنید، صاف باشد. می‌توانید محل را کمی بزرگتر و عمیق‌تر از قالبی که انتخاب کرده‌‌اید، حفر کنید و سپس با قرار دادن قالب، آن را تراز کنید. به خاطر داشته باشید سنگ‌های بزرگ را از اطراف قالب پیش ساخته جدا کنید تا از ایجاد سوراخ در قالب جلوگیری شود. سپس یک لایه سیمان بر روی زمین بریزید. البته می‌توانید از یک لایه آستر برای اطمینان از نشت آب نیز استفاده کنید. هنگامی که قالب را در ناحیه همسطح قرار دادید، مطمئن شوید که قالب محکم و بدون حرکت است و تکان نمی‌خورد. سپس اطراف آن را همراه کف سازی با سنگ‌ لاشه و سنگ‌های تزیینی و انواع گیاهان تزیین کنید.

 

برکه حفاری شده

یک برکه مصنوعی حفاری شده گرد با لبه های سنگ کاری شده و بوته های اطراف

یکی از راه‌های مقرون به صرفه برای ایجاد برکه مصنوعی، حفاری زمین است. این کار بسیار آسان است و می‌توانید برکه را به اشکال دلخواه طراحی کنید.

 

مزایا و معایب برکه حفاری شده

برکه مصنوعی حفاری شده ای با شکل هندسی و نیلوفرهای آبی و گیاهان آبزی درون آن

می‌توانید برکه مصنوعی حفاری شده را به اندازه دلخواه خود بزرگ یا کوچک، یا به هر شکلی که تمایل دارید، طراحی کنید. مزیت دیگر این است که می‌توانید برکه را با عمقی که می‌خواهید بسازید. پوشش گیاهی آبزی مزاحم، شایع‌ترین مشکلی است که ممکن است در یک برکه تجربه کنید. رشد بیش از حد گیاه می‌تواند بر زیبایی و سلامت کلی برکه تأثیر بگذارد. گونه‌های مختلفی از گیاهان وجود دارند که اگر به درستی کنترل نشوند، می‌توانند برکه را تصرف کنند. هنگامی که یک یا چند مورد از این گیاهان شروع به تسخیر برکه کنند، کنترل آن‌ها می‌تواند بسیار پرهزینه و کاری فشرده باشد.

تنها پوشش گیاهی که کنترل آن نسبتاً ارزان است، جلبک است. سولفات مس راهی نسبتاً ارزان برای برطرف کردن است، اما باید چندین بار استفاده شود تا شاهد پیشرفت‌های اساسی در برکه باشید.

 

نحوه اجرای برکه حفاری شده

برکه مصنوعی حفاری شده ای با سنگ های کوچک و بزرگ لبه آن و گیاهان آبزی دورنش

تقریبا ساخت برکه مصنوعی حفاری شده از همان الزامات قالب پیش ساخته شده پیروی می‌کند. حفر چاله را انجام دهید، به ویژه مراقب باشید که سنگ‌های درشت و تیز را بردارید. شما نمی‌خواهید که هیچ چیز تیزی آستر را برش دهد. بر خلاف قالب‌های پیش ساخته شده، در این نوع برکه به پوششی از آستر در اطراف کل حفره نیاز دارید. حتما یک آستر با کیفیت انتخاب کنید چرا که قصد ندارید مجدد در یک یا دو سال آینده، برکه را مرمت کنید. آستر باید انعطاف‌پذیر، اندازه کافی و همچنین از دوام بالایی برخوردار باشد. هنگام انتخاب اندازه آستر، باید بزرگتر از فضای حوضچه آن را در نظر بگیرید. برخی میزان آستر را دو برابر حفره تخمین می‌زنند و برخی دیگر، مناسب با حفره در نظر می‌گیرند.

در انتخاب آستر به عمق برکه نیز توجه داشته باشید. بسته به عمق حوضچه، ممکن است به آستر بیشتر یا کمتری نیاز داشته باشید. آستر اضافی، لبه‌های برکه را کاملا همپوشانی می‌کند و باید به گونه‌‌ای باشد که وقتی برکه را با آب پر می‌کنید، آستر در جای خود بماند. بر روی آستر در لبه‌های بیرونی، سنگ قرار دهید تا در جای خود ثابت بماند. سپس شروع به پر کردن برکه از آب کنید. هنگامی که پر شد، به سلیقه خود، در اطراف لبه برکه سنگ‌های تزیینی قرار دهید و آستر در معرض دید را با خاک بپوشانید. اگر آستر در اطراف برکه بیش از حد بزرگ است، می‌توانید مقداری از آن را برش دهید.

 

افزودنی‌های شگفت‌انگیز به برکه

برکه مصنوعی مستطیلی با گیاهان اطرافش و ماهی های قرمز درون آن

هنگامی که برکه مصنوعی به درستی طراحی و اجرا شد، می‌توانید از گیاهان شناور برای جلوه طبیعی‌تر استفاده کنید. انواع گیاهان از جمله نیلوفرهای آبی را در داخل برکه اضافه کنید. این گل روی آب سایه می‌اندازد و می‌تواند به مشکلات جلبک کمک کند و البته به ماهی‌ها یک مخفی‌گاه می‌دهد. نیلوفرهای آبی به عمق ۳۰ تا ۷۰ سانتی‌متر نیاز دارند. می‌توانید چمن و گیاهان دیگر را در اطراف برکه اضافه کنید یا به طور کل از هیچ گیاهی استفاده نکنید. تخیل شما راهنمای شماست. همچنین می‌توانید آبشارهای مصنوعی و آبنمای حیاطی را به برکه اضافه کنید و آن را به یک نقطه کانونی در حیاط سازی مدرن یا محل مناسبی برای استراحت و آرامش در باغ تبدیل کنید.

 

برکه مصنوعی با لبه ها و آبشار سنگی، ماهی های قرمز و نیلوفرهای آبی درون آن

ماهی‌ها به برکه شما جلوه می‌بخشند. تغذیه آن‌ها سرگرم‌کننده است و همچنین یک جلوه آرامش‌بخش بصری ایجاد می‌کند. همانطور که می‌نشینید و حرکت ماهی را تماشا می‌کنید، احساس می‌کنید استرس از بدن شما خارج می‌شود. از این رو برکه باید حداقل ۶۰ سانتی‌متر عمق داشته باشد تا از گرم شدن بیش از حد ماهی در تابستان یا یخ زدن در زمستان جلوگیری شود. ماهی‌ها به کاهش امور نگهداری استخر کمک می‌کنند، زیرا آن‌ها جلبک‌های رشته‌‌ای را می‌خورند و از رسوباتی که در کف حوض جمع می‌شوند، تغذیه می‌کنند. برکه با ماهی یا بدون ماهی، انتخاب با شماست!

پیشنهاد می‌کنیم مقاله کامل ترین مرجع برای طراحی استخر را مطالعه فرمایید.

 

نکات مهم در ساخت برکه مصنوعی

برکه مصنوعی بزرگی در حیاط خانه با لبه های سنگی و ماهی قرمز

برای ساخت برکه مصنوعی در محوطه سازی ساده خانه، چند نکته را به خاطر بسپارید:

  • ممکن است برای محافظت از کودکان کوچک نیاز به حصار ایمنی در اطراف برکه باشد.
  • قبل از حفاری مطمئن شوید که هیچ کابل، سیم یا لوله در طول حفاری دچار اختلال یا آسیب نمی‌شود.
  • داشتن گیاه یا ماهی در برکه، عمق آن را تعیین می‌کند. مهم است که مطمئن شوید عمق کافی وجود دارد تا ماهی‌ها و گیاهان به راحتی شناور باشند.

  • آب را اکسیژن‌دار نگه دارید. افزودن آبشار یا فواره، آب را به گردش در می‌آورد و اکسیژن را حفظ می‌کند. با حرکت آب، می‌توانید جلبک‌ها را دور نگه‌دارید و از تخم‌گذاری پشه‌ها جلوگیری کنید. البته اگر قرار است ماهی در استخر زندگی کند، آب باید اکسیژن‌دار باشد.
  • اگر ماهی در برکه نگهداری می‌کنید، باید پمپ دائماً در حال کار کردن باشد. پمپ‌های خورشیدی از هیچ برقی استفاده نمی‌کنند، اما جریان ضعیف‌تری خواهند داشت. پمپ‌های بزرگتر مقدار زیادی برق مصرف می‌کنند، اما قابل اعتمادتر هستند. اگر ماهی در برکه دارید و باید از پمپ استفاده ‌کنید، برای پرداخت قبض برق برنامه‌ریزی کنید.

  • در زمستان نیازی نیست آب برکه را تخلیه کنید، زیرا روکش لاستیکی خشک می‌شود و ترک می‌خورد. تا زمانی که آب در حال حرکت است، منجمد نخواهد شد.
  • به هنگام طراحی برکه باید یک آبراه را طراحی کنید تا اگر باران شدیدی بارید، آب به داخل آبراه سرازیر شود.

 

نگهداری برکه مصنوعی

یک برکه مصنوعی با آبشار سنگی، گیاهان آبزی و بوته های و درختچه های سبز و قرمز اطراف آن

تعهد به نگهداری برکه مصنوعی داشته باشید. هیچ برکه‌‌ای بدون نیاز به تعمیر و نگهداری وجود ندارد. در بیشتر برکه‌ها، تعمیر و نگهداری هفتگی باید ۱۵ دقیقه طول بکشد. سطح آب را هر هفته در بهار، یک هفته در میان در تابستان، هر چند روز یکبار در پاییز و هر ماه در زمستان، باید تمیز کنید. زمانی که آب راکد می‌ماند، به نگهداری و نظافت مداوم نیاز دارد. شما باید سطح PH آب را مورد آزمایش قرار دهید، لایه زیرین باید به طور دوره‌‌ای تمیز شود. باید گیاهان داخل برکه و ماهی‌ها دائماً تحت نظر باشند تا سلامت کلی برکه در تعادل کامل باقی بماند.

ماهی‌ها باید روزانه تغذیه شوند و فیلترهای پمپ باید تعویض یا تمیز شوند. در حالی که نگهداری از یک برکه می‌تواند یک سرگرمی فوق‌العاده باشد، اما معمولا برای کسانی که برنامه‌های زیادی دارند و وقت کافی ندارند، می‌تواند دردسرساز باشد. همچنین دوام برکه‌های مصنوعی بستگی به آستر دارد که چه کیفیتی داشته باشد. در بهترین شرایط ممکن، اگر نظافت و عملیات‌های نگهداری به درستی رعایت شوند، برکه‌ها ۲۰ تا ۳۰ سال دوام داشته باشند.

 

هزینه برکه مصنوعی

برکه مصنوعی کوچک در حیاط سرسبز خانه با لبه های سنگی و نیلوفرهای آبی درونش

مطمئناً بودجه شما بر اندازه برکه‌‌ای که قصد اجرای آن را دارید، تاثیر می‌گذارد. در یک پروژه بزرگ قطعا هزینه بیشتری باید پرداخت کنید. عامل دیگری که بر اندازه برکه مصنوعی تأثیر می‌گذارد، نگهداری از ماهی است. استفاده از سنگ‌های تزیینی، انتخاب گیاهان و انتخاب آبشار که باعث حرکت آب می‌شود، در قیمت نهایی برکه موثر هستند. برکه‌ها با شکل‌های ساده گرد یا بیضی کم‌هزینه‌ترین هستند، اما اگر قصد دارید از اشکال هندسی برای برکه استفاده کنید، کار کمی پیچیده‌تر می‌شود. اکثر کیت‌های بسته‌بندی شامل پمپ، فیلتر و لوله هستند که می‌توانید آن‌ها را به طور کامل تهیه کنید. اما سنگ‌ها، آستر یا قالب پیش ساخته را باید به طور جداگانه خریداری کنید.

 

سخن پایانی

یک برکه مصنوعی گرد با لبه های سنگی به همراه بوته های کوچک سبز در اطراف آن

یک محوطه با یک برکه و باغچه مصنوعی، فضای عالی برای استراحت روزانه را فراهم می‌کند. صدای آب باعث آرامش می‌شود، تماشای حرکت ماهی‌ها، دیدن پروانه و سنجاقک‌ها، زیبا هستند. با ساخت یک برکه مصنوعی به سرعت متوجه خواهید شد که این مکان مورد علاقه خانواده شما برای دورهمی است. با توجه به پلان محوطه سازی، می‌توانید برکه را حتی در ابعاد کوچک نیز طراحی و اجرا کنید.

20 نمونه برکه مصنوعی