سیر تا پیاز طراحی و ساخت آلاچیق سنگی

آلاچیق سنگی با سقف و دیوار‌ها و ستون‌های سفید، مبلمان نارنجی رنگ و میزجلومبلی چوبی

آلاچیق سنگی یکی دیگر از پرکاربردترین انواع سایبان به شمار می‌آید. این سازه سنگی را می‌توان در فضای سبز خانه، باغ، اماکن عمومی و توریستی بنا کرد. آلاچیق‌های سنگی اغلب با مصالح دیگر ترکیب می‌شوند و المان معماری منحصربه‌فردی را در فضای سبز ایجاد می‌کنند.

استرس و فشار کاری دنیای امروز دو عامل مهم برای افزایش میل و رغبت افراد جهت گذراندن اوقات فراغت خود در طبیعت هستند. حتما برای شما هم پیش آمده تا هنگام گشت و گذار در فضای سبز کمی خسته شوید و یا بارش ناگهانی باد و باران باعث شود تا به دنبال سرپناهی بگردید.

 

سوالات متداول:

طراحی آلاچیق سنگی در محوطه خانه چه مزیت‌هایی دارد؟

1. ماندگاری و دوام بالای آن در شرایط آب و هوایی مختلف 2. استحکام بسیار زیاد 3. ایجاد طرح‌های بسیار ظریف و خلاقانه‌ به کمک متریال سنگ در نمای آلاچیق 4. طراحی آلاچیق سنگی با پلان باز 5. استفاده از فضای سبز و هوای آزاد اطراف آلاچیق


آلاچیق سنگی در چه مدل‌هایی طراحی و اجرا می‌شود؟

آلاچیق نماد، کنجی، سنگ رومی، والت دیزنی و آلاچیق سنگ ساختمانی از انواع مدل‌های آلاچیق سنگی می‌باشند.

 

آلاچیق سنگی با سقف ذغالی و پایه‌های سنگی در حیاط سبز خانه با کفپوش سنگی

آلاچیق سنگی یکی از سایبان‌های بسیار کاربردی در فضای سبز محسوب می‌شود. وجود این سازه سنگی در طبیعت می‌تواند لذت شما را از فضای سبز اطرافتان بیشتر کند.

اما منظور از آلاچیق‌های سنگی چیست؟ به راستی این سایبان کاربردی از سنگ ساخته می‌شود؟ برای رسیدن به جواب این سوالات همراه شما سیر تا پیاز طراحی و ساخت آلاچیق‌های سنگی را بررسی می‌کنیم.

 

آشنایی با مفهوم آلاچیق سنگی

آلاچیق سنگی به سبک رومی به رنگ سفید در حیاط سبز خانه‌ با میز و صندلی‌های فلزی مشکی

واژه آلاچیق ریشه در زبان ترکمنی دارد. در دستور زبان فارسی این سازه را با نام تارم می‌شناسند. تارم یا آلاچیق یک سازه‌ای است که از چندین ستون و سقف تشکیل می‌شود. آلاچیق‌ها عموما به صورت باز طراحی خواهند شد، اما نمونه‌هایی وجود دارد که نیمه باز ساخته شده‌اند. این سازه کاربردی را می‌توان در باغ، فضای سبز خانه، اماکن عمومی و تفریحی و ساحل بنا کرد.

 

آلاچیق شومینه دار با سقف طوسی و ستون‌های سنگی در حیاط منزلی با کف بتن و چمن و مبلمان حصیری

آلاچیق‌های سنگی نوعی سایبان هستند که تمامی ستون و بدنه آن به جزء سقف از سنگ ساخته می‌شود. سنگ‌های به کار رفته در ساخت این سازه می‌توانند از نوع طبیعی یا ساختمانی انتخاب شوند. تصمیم‌گیری در خصوص نوع سنگ‌های سایبان سنگی به موقعیت و فضایی که آلاچیق در آن ساخته می‌شود (از لحاظ زیبایی شناختی) بستگی دارد.

 

آلاچیق سنگی دایره‌ای با سقف و ستون‌های طوسی سنگی در محیط فضای سبز یک باغ

آلاچیق‌ سنگی را می‌توان با تنوع بسیار بالایی طراحی کرد. به همین دلیل این سازه سنگی یکی از متنوع‌ترین سایبان‌ها به شمار می‌آید. از طرفی هزینه ساخت یک سایبان سنگی بسیار زیاد است. دلیل آن را می‌توان اروپایی بودن این سازه دانست. آلاچیق‌های سنگی از طرح‌های اروپایی الگوبرداری شده‌اند و قدمت زیادی ندارند.

 

آلاچیق سنگی با سقف چوبی نورپردازی شده، ستون‌های سنگی طوسی روشن، گلدان‌های گل قرمز و مبلمان حصیری کرم و قهوه‌ای

این سازه سنگی از حدود چهل سال پیش به طراحی و ساخت آلاچیق در فضای سبز اضافه شد. تا قبل از آن از طرح آلاچیق‌ سنگی فقط برای ساخت بنای مشاهیر استفاده می‌شد. تنوع زیاد در طرح و مدل آلاچیق‌های سنگی باعث می‌شود تا فضای سبز خانه، باغ یا اماکن عمومی جلوه زیباتری داشته باشد. یکی از نمونه‌های پرطرفدار این آلاچیق خانگی، آلاچیق سنگی رومی است که طرح آن را از روم باستان الهام گرفته‌اند.

 

مزایای طراحی و ساخت آلاچیق از جنس سنگ

آلاچیق سنگی شومینه‌دار با سقف چوبی نورپردازی شده، میز و صندلی فلزی کرم با کفپوش سرامیکی

متخصصین امور محوطه‌سازی، آلاچیق‌ سنگی را یکی از پرکاربردترین سایبان در فضای سبز می‌شناسند. این سازه‌ی سنگ نما به دلیل تنوع بالایی که در طرح دارد، به خوبی جای خود را در دل طبیعت، باغ یا ویلای شخصی باز کرده است. اما دلیل محبوبیت این سازه سنگی تنها تنوع و مبحث زیبایی‌شناسی نیست.

 

آلاچیق سنگی با سقف چوبی و میز و صندلی آهنی فرفرورژه در حیاط استخرداری با کف چمن و سرامیک

در زیر با مهم‌ترین مزایای آلاچیق با سنگ آشنا می‌شوید:

 • یکی از مهم‌ترین مزایای آلاچیق‌های سنگی، ماندگاری و دوام بالای آن در شرایط آب و هوایی مختلف است. این سازه سنگی را می‌توان برای هر موقعیت جغرافیایی با اقلیم خاص آن منطقه طراحی کرد.
 • دوام و ماندگاری بالای آلاچیق سنگی باعث می‌شود تا مدت‌های زیادی بدون نگهداری قابل استفاده باشد.

 

آلاچیق سنگی با ستون‌ها و سقف مشکی در حیاط منزلی به سبک روستیک با تزیینات گیاهی و تعدادی صندلی فرفورژه با روکش قهوه‌ای

 • از دیگر مزیت‌های این سازه سنگی می‌توان به استحکام بسیار زیاد آن اشاره کرد. آلاچیق‌های سنگی استحکام بسیار خوبی دارند، به همین دلیل به راحتی می‌تواند در شرایط جوی مختلف همچون باد و باران‌های شدید بدون آسیب‌دیدگی ایستادگی کند.
 • استفاده از سنگ در ساخت آلاچیق باعث می‌شود تا بتوانید طرح‌های بسیار ظریف و خلاقانه‌ای را برای این سازه طراحی کنید. این امر شاید برایتان کمی باور نکردنی باشد، اما باید بدانید که استفاده از سنگ دست شما را برای طراحی‌های منحصربه‌فرد باز می‌گذارد.

 

آلاچیق سنگی با سقف چوبی، ستون‌های سنگی طوسی، صندلی‌های حصیری در حیاطی با کف چمن و کاشی

 • یکی دیگر از مزایای مهم آلاچیق‌ سنگی این است که می‌توان آن را به صورت باز طراحی کرد.
 • باز بودن اطراف آلاچیقی از جنس سنگ باعث می‌شود تا به راحتی از فضای سبز و هوای آزاد لذت ببرید. در عین حال می‌توانید بدون دغدغه زیر این سایبان سنگی زیبا و جذاب استراحت کنید.

 

طراحی و ساخت آلاچیق‌های سنگی

آلاچیق سنگی به سبک رومی با سقف چوبی، ستون‌های طوسی، با پنکه سقفی و میز و صندلی‌های آهنی فرفورژه مشکی

همان‌طور که قبلا اشاره کردیم، آلاچیق‌های سنگی نوعی سایبان هستند که در ظاهر آن‌ها از سنگ استفاده شده است. در واقع برای ساخت این سازه سنگی هم در درون ستون‌ها فلز کار گذاشته‌اند. سپس اسکلت فلزی را به کمک سنگ‌های مقاوم طبیعی یا ساختمانی پوشش می‌دهند. در بسیاری از مواقع هم سنگ‌ها نمای بیرونی هستند که باعث زیبایی آلاچیق خواهند شد. 

 

آلاچیق سنگی چندضلعی با ستون‌های طوسی و سقف خاکستری در فضای سبز و در کنار رودخانه با گل‌های رنگی

آلاچیق‌های سنگی طرح و مدل‌های مختلفی دارند اما رایج‌ترین سایبان سنگی با ستون‌های گرد و سقف گنبدی ساخته می‌شود. این طرح را در فضاهای سبز امکان عمومی و گردشگری به وفور دیده‌اید. سنگ یکی از مصالح کاربردی است که می‌توان آن را به راحتی با مصالح دیگری همچون آجر، چوب، سفال و… ترکیب کرد. به همین دلیل در طراحی و ساخت آلاچیق‌های سنگی از ترکیب مصالح دیگر هم استفاده می‌شود. 

 

آلاچیق سنگی به سبک رومی با ستون‌های سفید و سقف فلزی مشکی در کنار استخر با شومینه و مبلمان چوبی

رایج‌ترین ترکیب مصالح برای سازه‌های سنگی، استفاده از سفال و آجر به همراه سنگ است که ظاهر بسیار زیبایی به فضای سبز شما می‌دهد.

آلاچیق‌ سنگی رومی به فضای سبز شما سبک کلاسیک می‌بخشند. اما اگر در ترکیب آن آجر یا سفال به کار برود، محوطه و فضای سبز سنتی خواهید داشت. بنابراین اگر قصد ساخت آلاچیق سنگی دارید، توجه کنید که سایر المان‌های باغ و فضای سبز دارای سبک کلاسیک باشند. این موضوع از آن جهت اهمیت دارد که این‌گونه یکپارچگی فضا حفظ می‌شود.

 

آلاچیق سنگی با سقف چوبی و ستون‌های سنگی سفید، کفپوش موزاییکی روبه‌روی خانه‌ای با نمای طوسی

برای ساخت یک آلاچیق از جنس سنگ باید مهارت‌های خاصی بدانید. این مهارت‌ها عبارتند از:

 • مهارت نحوه چیدمان سنگ
 • مهارت شناختن سمت حرکت رگه‌های سنگ
 • مهارت شناخت جنس سنگ
 • مهارت شناخت رنگ سنگ
 • مهارت انجام فعالیت‌های بنایی

 

معرفی مدل‌های مختلف آلاچیق از جنس سنگ

آلاچیق سنگی با سقف خاکستری، ستون‌های چوبی و سنگی، مبلمان دایره‌ای قهوه‌ای با روکش آبی و شومینه هیزمی

آلاچیق‌های سنگی با طرح و مدل‌های مختلفی ساخته می‌شوند. تا جایی‌ که این نوع سایبان را از متنوع‌ترین آلاچیق‌های فضای سبز معرفی می‌کنند. آلاچیق‌ها با محوریت محلی برای نشستن و استراحت در فضای سبز ساخته می‌شوند. اما آلاچیق‌های سنگی را می‌توان با کاربردی غیر از صرفا استراحت بنا کرد. اغلب آنها با ستون‌های سنگی طراحی می‌شوند، اما می‌توان در بین برخی از آلاچیق‌ها مصالحی ترکیبی از سنگ، آجر و سفال دید.

 

در زیر با رایج‌ترین طرح‌های آلاچیق سنگی آشنا می‌شوید:

آلاچیق سنگی با سقف و ستون‌های طوسی، سقف نورپردازی شده، صندلی‌های مشکی برای جزیره و درختچه‌های کوتاه

آلاچیق نماد؛ یکی از معروف‌ترین آلاچیق‌های سنگی

آلاچیق نماد یا درگاه با پایه‌های سنگی به عنوان ستون این سازه ساخته می‌شود. در ساخت این مدل سایبان سنگی گاها از سیمان هم برای بنا کردن پایه‌ها کمک می‌گیرند.

 

آلاچیق سنگی با زیرسازی سقف چوبی، ستون‌های سفید، کفپوش سرامیکی و مبلمان طوسی رنگ

آلاچیق‌های سنگی نماد یک سازه و المان معماری جذاب هستند، که در اماکن گردشگری توریستی بنا می‌شوند. این سازه سنگی مکان مناسبی برای نشستن و استراحت نیست. بلکه از آن برای جلب نظر بازدیدکنندگان آن محل گردشگری استفاده خواهد شد.

آلاچیق‌های سنگی نماد یا درگاه با ظرافت و زیبایی بسیار زیادی ساخته می‌شوند. معمولا هدف از ساخت این سازه سنگی نصب اشیا و المان‌هایی مرتبط با فضای توریستی گردشگری است.

 

آلاچیق سنگی کنجی شومینه‌دار با سقف چوبی در حیاطی با کفپوش موزاییکی و دیوارهای آجری

آلاچیق کنجی؛ یکی از زیباترین آلاچیق‌های سنگی

آلاچیق‌های سنگی که اغلب سقف گنبدی شکل دارند و در کنج یک محوطه ساخته می‌شوند، به آلاچیق کنجی سنگی معروفند. این نوع سایبان سنگی برای استراحت در کنج یک محوطه و طراحی مسیر باغ طراحی شده است.

مکان مناسب برای ساخت آلاچیق‌های سنگی کنجی، مناطق دره‌ای است که آفتاب داغ کمتری دارند. معمولا این سازه سنگی در نقطه‌ای کنجی بنا می‌شود که نور خورشید به صورت مقطعی به آن قسمت خاص می‌تابد.

 

آلاچیق سنگی کنجی با سقف چوبی، ستون‌های سنگی، مبلمان کرم و حصیری با کفپوش موزاییکی طوسی

هدف از ساخت سایبان سنگی کنجی این است که شما بتوانید در یک منطقه دره‌ای خوش آب و هوا ساعاتی از روز را در کنار نور خورشید سپری کنید. نشستن در چنین فضایی و استراحت زیر نور خورشید با چشم‌انداز شگفت‌انگیز حس و حال دلچسبی ایجاد می‌کند.

در واقع آلاچیق‌های سنگی که در قسمت‌های کنجی یک محوطه ساخته می‌شوند، سقف نیمه باز دارند. نور خورشید که در آن نقطه به خوبی تابیده می‌شود از سقف نیمه باز این مدل سایبان سنگی عبور می‌کند و باعث دلپذیر شدن فضا خواهد شد. در آلاچیق‌های سنگی کنجی بنای اصلی همان ستون‌های سنگی است که برای ساخت آن از سنگ‌های بسیار مرغوب استفاده می‌کنند.

 

آلاچیق سنگی به سبک رومی با ستون‌های کرمی، دیوار خارجی زرد، سقف دغالی رنگ در حیاط عمارتی با فضای سبز و طبیعی

آلاچیق سنگ رومی؛ یکی از با شکوه‌ترین آلاچیق‌های سنگی

آلاچیق سنگی رومی همان‌طور که از نامش پیداست، معماری کلاسیک روم باستان را تداعی می‌کند. این سازه سنگی همچون بناهای باشکوه روم ساخته می‌شود و اغلب سقفی گنبدی دارد. آلاچیق‌های سنگی با طراحی نمای رومی در اندازه بسیار بزرگ اجرا می‌شوند، به همین دلیل می‌توان از آن‌ها در فضای سبز باغ و ویلا جهت برگزاری مهمانی‌های خانوادگی استفاده کرد.

 

آلاچیق سنگی به سبک رومی دایره‌ای با ستون‌های سفید و سقف فلزی خاکستری رنگ در فضای سبز

ظاهر زیبا و منحصربه‌فرد این آلاچیق آن را به یک سازه سنگی پرطرفدار برای محوطه سازی ویلاهایی که سبک کلاسیک و سنگی را دنبال می‌کنند، تبدیل کرده است. از همین رو معماران و طراحانی که شیفته سبک کلاسیک هستند، ساخت آلاچیق سنگی رومی را پیشنهاد می‌دهند. از مهم‌ترین مزیت آلاچیق‌های سنگی رومی می‌توان به طراحی و ساخت آن به اندازه، فرم و طرح‌های متفاوتی اشاره کرد.

 

آلاچیق سنگی به سبک والت دیزنی با ستون‌های سنگی طبیعی و سقف آجری طوسی و گل های نارنجی رنگ

آلاچیق والت دیزنی؛ یکی از گران‌قیمت‌ترین آلاچیق‌های سنگی

آلاچیق‌های سنگی والت دیزنی که به آلاچیق سنگ رودخانه‌ای هم معروف هستند، ظاهر بسیار زیبایی دارند. این سازه سنگی یک نوع آلاچیق کلاسیک به شمار می‌آید که شما را به یاد انیمیشن‌های قدیمی والت دیزنی می‌اندازد.

سنگ به کار رفته در این نوع آلاچیق‌ها بسیار گران‌قیمت است، به همین دلیل این سازه سنگی را از پر هزینه‌ترین آلاچیق‌های مناسب برای فضای سبز می‌دانند. همچنین برای طراحی و ساخت آلاچیق‌های سنگی والت دیزنی که نمای کلاسیک دارند، زمانی زیادی صرف می‌شود. اما نمی‌توان از طرح هنری و منحصربه‌فرد آن که زیبایی خاصی به آلاچیق‌های سنگی می‌بخشد، غافل شد.

 

آلاچیق سنگی با سقف طوسی، دیوار‌های سنگی طوسی و مبلمان چرمی در حیاط خانه‌ای با پوشش طبیعی گیاهی

آلاچیق سنگ ساختمانی؛ یکی از مدرن‌ترین آلاچیق‌های سنگی

این نوع از سازه سنگی با سنگ‌های ساختمانی ساخته می‌شود. به همین دلیل خیلی راحت می‌توان آن را با اشکال هندسی طراحی کرد و ساخت. این ویژگی خاص آلاچیق سنگ ساختمانی باعث شده تا سایبان سنگی مذکور به آلاچیق‌های سنگی مدرن مشهور شوند. در دنیای امروز معماری، طراحان از آلاچیق‌های سنگی مدرن برای ساخت یک سازه منحصربه‌فرد در ویلاها استفاده می‌کنند.

ظاهر شیک و مدرن این نوع آلاچیق سنگی در فضای سبز و طراحی باغ ویلا جلوه زیبایی خواهد داشت. به همین دلیل تقاضای ساخت آلاچیق‌های مدرن سنگی برای سایبانی مخصوص ویلا، بسیار زیاد است.

 

برآورد هزینه ساخت یک آلاچیق با سنگ

آلاچیق سنگی با ستون‌های سنگی طبیعی، سقف خاکستری و مبلمان در حیاطی با کف سنگی و پوشش طبیعی گیاهی

آلاچیق‌های سنگی ظاهر شیک و منحصربه‌فردی دارند. اما طراحی و ساخت یک آلاچیق با ستون‌های سنگی در برگیرنده هزینه بسیار زیادی است. سنگ‌های طبیعی برای تبدیل شدن به مصالحی که بتوان با آن یک آلاچیق از جنس سنگ ساخت، فرآیند پیچیده‌ای را طی می‌کنند. همچنین سنگ‌های ساختمانی هم برای گذراندن مراحل تبدیل به شکل کنونی خود، هزینه‌بردار هستند.

به همین دلیل معماران و متخصصین محوطه سازی پیشنهاد می‌کنند، آلاچیق‌های سنگی برای ساخت مدفن مشاهیر در اماکن گردشگری توریستی استفاده شود.

 

آلاچیق سنگی با سقف خاکستری، ستون‌های سفید و آجری، مبلمان فرفورژه و دیوار‌های سنگی طوسی بلند

توصیه آن‌ها برای ساخت آلاچیق در کنار استخر، باغ، خانه و ویلای شخصی، آلاچیق سیمانی یا متریال مصنوعی با وزن سبک است که همچون سازه سنگی، مقاومت و استحکام قابل قبولی دارند.

با این حال برخی افراد و طراحان به دلیل تنوع در طرح و مدل همچنین زیبایی ظاهری آلاچیق‌های سنگی، ترجیح می‌دهند از آن برای ساخت یک سایبان با سبک کلاسیک در فضای سبز خود استفاده کنند.

 

جمع‌بندی: تجربه زیبایی و استقامت با آلاچیق‌های سنگی

آلاچیق سنگی با ستون‌های سفید، سقف طوسی، دو چراغ دیوارکوب روی ستون‌ها، دیوار آجری و مبلمان کرم و قهوه‌ای

آلاچیق سنگی از ستون‌های سنگی طبیعی یا ساختمانی ساخته می‌شود. طراحی و ساخت این نوع سایبان در هر جایی با هر نوع شرایط آب و هوایی امکان‌پذیر است. اما به دلیل هزینه بسیار گزاف سنگ در ساخت آلاچیق توصیه می‌شود از آن برای فضای سبز اماکن گردشگری توریستی استفاده شود.

اما اگر شما هم از طرفداران آلاچیق‌های سنگی هستید، ما در این مقاله مزایای این سازه پرطرفدار را بررسی کردیم. همچنین انواع طرح‌های موجود برای ساخت یک آلاچیق از جنس سنگ را با شما به اشتراک گذاشتیم. شما طرفدار کدام یک از طرح‌های آلاچیق با سنگ هستید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.