راهنمای کامل طراحی نمای رستوران، تمام مواردی که باید بدانید و رعایت کنید!

طراحی نمای رستوران با دیوارسنگی خاکستری، نورپردازی زرد، دیوار شیشه‌ای، درب شیشه‌ای، گیاهان زینتی و محوطه سنگ‌فرش شده خاکستری

به طور کلی، صرفاً طعم و عطر غذا نمی‌تواند به تنهایی به جذب مشتری و فروش بیشتر کمک کند، بلکه اهمیت دادن به طراحی نمای رستوران و توجه به طراحی داخلی آن نیز یکی از عوامل رضایت مشتریان از رستوران به حساب می‌آید. نمای یک مجموعه، مهم‌ترین بخش آن از نظر طراحی است، چراکه می‌تواند برای بیننده ساختمان، لحن و هدف آن را تعیین کند. همچنین از نظر مهندسی، نما به دلیل سهم خود در بهره‌وری انرژی، از اهمیت بالایی برخوردار است. در ادامه این مقاله از وب سایت معمار نو راهنمای کامل را برای طراحی نمای رستوران بیان خواهیم کرد تا بتوانید از آن‌ها برای جذب مشتریان بیشتر و اطمینان به وفاداری آن‌ها استفاده کنید.

 

سوالات متداول

در طراحی نمای رستوران باید به چه مواردی توجه کنیم؟

1. انتخاب سبک طراحی نما 2. توجه به انتخاب رنگ و متریال مناسب 3. توجه به نورپردازی و شفافیت نمای رستوران 4. استفاده از عناصر خارجی در نمای رستوران 5. توجه به طراحی سردر رستوارن 6. طراحی فضای نشیمن در فضای خارج از رستوران 7. استفاده از مبلمان مناسب در فضای خارج از رستوران


از چه سبک‌هایی در طراحی نمای رستوان استفاده کنیم؟

سبک‌های مدرن، سنتی و کلاسیک در طراحی نمای رستوران‌ها به کار می‌روند.


از چه متریال‌هایی در طراحی نمای رستوران استفاده کنیم؟

با شناخت نوع آب و هوا، باید در انتخاب نوع مصالح به‌گونه‌ای عمل کرد که در برابر عواملی طبیعی آسیب نبینند. شیشه، آجر، چوب، سنگ و بتن نما از مواردی هستند که در طراحی نمای رستوران به کار می‌روند.

 

اهمیت طراحی نمای رستوران‌ها

طراحی نمای رستوران با درب‌های شیشه‌ای تاشو، پنجره‌های مستطیلی، دیوارپوش راه راه کرمی و محوطه‌ای با سقفی به سبک پرگولا چوبی

شاید برایتان جالب باشد بدانید که طراحی رستوران یکی از مهم‌ترین بخش‌های استراتژی بازاریابی است که باعث مطرح شدن برند شما می‌شود. نمای رستوران، اولین چیزی است که مشتری در هنگام عبور از در‌های ورودی رستوران، متوجه آن می‌شود، بنابراین این طراحی باید در همان ابتدا، هویت و نوع فعالیت شما را در رستوران مشخص کند. ظاهر یک رستوران در نگاه اول، می‌تواند بر روی نحوه شناخت و درک مشتریان نسبت به مفهوم رستوران تأثیر بگذارد و آن‌ها را برای انتخاب اولیه مکان مناسب، آماده کند. امروزه، نقش پررنگ رسانه‌های اجتماعی بر ایجاد آگاهی مخاطبان نسبت به برند، باعث می‌شود که رستوران‌دار‌ها صرفاً بر منو و غذا تمرکز نکرده و عامل دیگری را نیز برای جذب مشتری در نظر بگیرند. به همین دلیل طراحی نما همانند طراحی داخلی اهمیت داشته و از قانون و اصول خاص پیروی می‌کند.

 

مهم‌ترین اصول در طراحی نمای رستوران

طراحی نمای رستوران با کفپوش کاشی طوسی، میز‌های گرد چوبی و فلزی، چهارپایه‌های بلند چوبی و دیوار قرمز با پنجره‌های سفید

امروزه سبک‌های مختلفی از رستوران‌ها در دنیا وجود دارند که با یک هدف و دلیل مشخص ساخته می‌شوند. این موضوع باعث می‌شود تا اصلی‌ترین و حیاتی‌ترین مسئله در نگاه اول، مشخص کردن هدف و نوع فعالیتتان باشد. هر رستوران با توجه به سبک و هدف مشخص خود، دارای یک طرح و نمای منحصر‌به‌فرد است که مخاطبان را از نوع فعالیت در رستوران، آگاه می‌سازد؛ بنابراین باید با یک بررسی همه‌جانبه در رابطه با نیاز رستوران و همچنین محدودیت‌های قانونی که در شهر شما برای ظاهر و طراحی آن وجود دارد، طرح‌واره مناسبی را برای رستوران خود انتخاب کنید. شناخت سبک رستوران، بودجه و نگرانی‌های نظارتی، راهی روشن برای ادامه کار و طراحی نما به حساب می‌آیند. در ادامه، چند اصل مهم برای طراحی نمای رستوران را بیان خواهیم کرد:

 

استفاده از رنگ مناسب برای نمای رستوران

طراحی نمای رستوران با سایبان سبز کله‌غازی، پنجره‌های بزرگ چوبی، دیوار نسکافه‌ای رنگ، نورپردازی زرد و فلاورباکس‌های آبی

رنگ‌ها در انتقال احساسات مختلف بسیار موثر هستند. به همین دلیل رنگ استفاده‌شده در نمای ظاهری رستوران، به نوع و سبک و حس و حال مجموعه شما بستگی دارد. به همین دلیل نمی‌توان به طور کلی یک رنگ را برای همه رستوران‌ها استفاده کرد. به عنوان مثال استفاده از رنگ‌های گرم مانند قهوه‌ای و قرمز بیشتر در رستوران‌های کلاسیک کاربرد داشته و هارمونی زیبایی با نما چوب را ایجاد می‌کند. همچنین ترکیب رنگ‌ در دکوراسیون داخلی رستوران و استفاده از رنگ‌های روشن در نما رستوران آن را به محیط مدرن در عین حال شیک تبدیل می‌کند.

 

شفاف و مشخص بودن نمای رستوران

طراحی نمای رستوران با دیوار شیشه‌ای، سقف شیروانی شیشه‌ای، میزو صندلی‌های چوبی قهوه‌ای، نورپردازی زرد و گلدان با گل‌

استفاده از شیشه و طراحی نمای شیشه‌ای رستوران باعث می‌شود که مشتری بتواند تصمیم درستی را برای استفاده از خدمات شما بگیرد. به همین منظور باید توجه داشته باشید که بر روی شیشه و فضای مشخص، از پوسترهای تبلیغاتی استفاده نکنید. استفاده از شیشه در نمای رستوران، علاوه‌بر شناخت مشتری از نوع فعالیت شما، باعث استفاده از نور طبیعی و ایجاد ظاهر شیک و مدرن خواهد شد. در صورتی که قصد دارید از شیشه در نمای رستوران استفاده کنید، مسئله مهمی که باید به آن توجه شود، عایق کاری نمای ساختمان می‌باشد.

 

نورپردازی مناسب در نما رستوران‌ها

طراحی نمای رستوران دوطبقه با دیوار‌ شیشه‌ای، سقف شیروانی قهوه‌ای، نورپردازی زرد، سایبان چوبی و حفاظ محوطه شیشه‌ای

یکی از مهم‌ترین عواملی که ماهیت و نوع رستوران را مشخص می‌کند، استفاده از نورپردازی صحیح است. استفاده از چراغ‌های سفید برای نورپردازی نما رستوران‌های مدرن و کلاسیک و رنگی در طراحی باغ رستوران‌ها و کافه رستوران‌ها، بسیار کاربرد دارد. به همین دلیل باید برنامه‌ریزی‌های لازم را برای نورپردازی مناسب در شب و نمایان شدن آن برای مشتریان خود داشته باشید.

 

استفاده از عناصر خارجی در ظاهر رستوران

طراحی نمای رستوران با فلاورباکس‌های مشکی مستطیلی، درب مات سورمه‌ای پنجره‌‌دار، میز و صندلی‌های چندرنگ و دیوار سنگی کرمی

استفاده از عناصر خارجی مانند گلدان، گل، انواع فلاورباکس، صندلی فضای باز و… تاثیر به سزایی در فروش شما خواهد داشت. مشاهده نمای خاص و منحصربه‌فرد رستوران شما، این ذهنیت را به مشتریان می‌دهد که خدماتتان در عین طراحی نما، منحصربه‌فرد بوده و آن‌ها را تشویق به استفاده می‌کند. همچنین با انتشار عکس رستوران شما در شبکه‌های اجتماعی باعث بیشتر شناخته شدن مجموعه، خواهید شد.

 

انواع سبک طراحی نمای رستوران

طراحی نمای رستوران با کفپوش طوسی و خاکستری، دو میز تاشو چوبی، پنجره مستطیلی و درب و دیوار مات مشکی با نوشته‌ نقره‌ای رنگ

نمای اصلی رستوران، نشان‌دهنده نوع فعالیت، نوع غذای سرو‌شده و فرهنگ در مجموعه شماست. خلاقیت و مهارت در هر نوع سبک طراحی نمای رستوران، نظر مشتریان را به خود جلب می‌کند و این همسو بودن، حس خوشایندی را ایجاد خواهد کرد. در ادامه به بررسی چند نوع سبک طراحی بیرونی رستوران می‌پردازیم:

 

طراحی ظاهر رستوران سنتی

طراحی نمای رستوران با درب‌های چوبی قوس‌دار، دیوار گچ‌کاری شده به سبک سنتی، ایوان و ستون‌های آجری و گلدان‌های سفالی شمعدانی

همان‌طور که در بالا نیز اشاره کردیم، هر کدام از نما‌های رستوران، نشان‌دهنده یک سبک از نوع فعالیت شما خواهند بود. در اغلب رستوران‌های سنتی، طرح و نما از فرهنگ، آداب و رسوم و صنایع دستی نشات می‌گیرند. در نمای رستوران‌های سنتی ایرانی غالباً از چوب، کاشی‌ اصیل و گره‌ چینی و همین‌طور تابلو‌های نمادین که نشان‌دهنده فرهنگ و اصالت ایران در شهر‌های مختلف هستند، استفاده می‌شود. مواد استفاده‌شده در اغلب رستوران‌های سنتی از جنس چوب بوده و نام رستوران نیز بر روی دربِ آن‌ها، به خط نستعلیق نوشته شده است. همچنین در این مدل از رستوران‌ها، تنوع رنگ کم‌تری مشاهده خواهد شد.

 

طراحی ظاهر رستوران مدرن

طراحی نمای رستوران با دیوار راه راه خاکستری، درب شیشه‌ای طلایی، نوشته سردر طلایی و سقف مسطح با حفاظ میله‌ای مشکی

همان‌طور که از نام آن نیز بر می‌آید در طراحی رستوران مدرن از وسایل و متریال شیک و به‌روزی استفاده می‌شود. استفاده از خطوط موازی و ساده، زیبایی منحصربه‌فردی را به رستوران‌های مدرن می‌بخشد. در نمای این نوع از رستوران‌ها معمولاً از رنگ‌هایی خنثی برای طراحی دکوراسیون طوسی و سفید به سبک مدرن استفاده می‌شود و تابلوی آن‌ها نیز در عین ساده بودن، مخاطب را به خود جذب می‌کند. این نوع از رستوران‌ها مورد علاقه جوانان هستند و در نمای آن‌ها نیز تزئینات کمی را مشاهده می‌کنیم. امروزه استفاده از آینه کاری در نمای رستوران مدرن بسیار کاربردی و پرطرفدار است.

 

طراحی نمای رستوران کلاسیک

طراحی نمای رستوران با دیوار شیری و کرمی طرح کلاسیک، سایبان پارچه‌ای مشکی، نوشته سردر طلایی، ورودی با طراحی طلایی و درب چوبی

رستوران‌های کلاسیک مورد توجه بسیاری از خانواده‌ها بوده و طرح‌های استفاده‌شده در نمای آن‌ها نیز کاملاً شیک و سلطنتی است. در طراحی نمای کلاسیک این نوع رستوران‌ها از رنگ‌های گرمی مانند قهوه‌ای، قرمز، نارنجی و… استفاده شده و این موضوع نیز موجب لوکس نمایش دادن رستوران شما می‌شود. چوب و کاشی‌ از جمله متریال‌هایی هستند که در نمای رستوران کلاسیک استفاده می‌شوند. همچنین استفاده از گل و گیاهان طبیعی نیز در نمای رستوران‌های کلاسیک بسیار رایج و محبوب است.

 

طراحی نمای کافه رستوران

طراحی نمای رستوران با دیوار چوبی آبی آسمانی، میز مستطیلی تاشو سفید و قهوه‌ای، صندلی‌های تاشو چوبی قهوه‌ای و سایبان چتری سفید

کافه رستوران‌ها، ترکیبی از طراحی کافی‌شاپ و رستوران هستند. در طراحی ظاهری این مدل از رستوران‌ها از لوازم و طراحی‌های ترند و به‌روز استفاده می‌شود. همچنین استفاده از رنگ‌های شادی مانند قرمز، نارنجی و زرد و همین‌طور نورپردازی‌های نقطه‌ای، نمای ظاهری پویا و بانشاطی را به نمایش خواهد گذاشت. مصالحی مانند سنگ و آینه و همچنین استفاده از متریال‌های ترند مانند بتن اکسپوز یا بتن نما و طراحی نمای ترکیبی از جمله موارد کاربردی برای طراحی نمای کافه رستوران به حساب می‌آیند. البته امروزه نمای کامپوزیت هم در طراحی نمای رستوران‌ها به کار می‌رود.

مطالعه مقاله ایده‌های جذاب برای طراحی کافی شاپ کوچک را از دست ندهید.

 

مصالح و متریال برای نمای رستوران

طراحی نمای رستوران بزرگ با دیوار چوبی و کامپوزیت دیوار طوسی و قرمز، کفپوش طوسی، پنجره‌های شیشه‌ای، درب شیشه‌ای و سقف مسطح

علاوه‌بر شناخت و مشخص شدن نوع فعالیت و هدف، عوامل دیگری نیز در طراحی نمای رستوران از اهمیت بالایی برخوردار هستند. همان‌طور که پیش از این نیز خواندید، متریال هر نوع و سبکی از طراحی رستوران، منحصربه‌فرد و ویژه بوده و با توجه به نوع سبک دارای الگوهای خاصی است. همچنین آب و هوای هر منطقه می‌تواند تعیین‌کننده نوع مصالح و متریال استفاده ‌شده در رستوران شما باشد. با شناخت نوع آب و هوا، باید در انتخاب نوع مصالح به گونه‌ای عمل کرد که در برابر عواملی طبیعی چون باران، باد، سیل، نور مستقیم خورشید و… آسیب نبیند و بیشترین طول عمر را داشته باشد، بنابراین پس از انتخاب بودجه مورد نیاز برای طراحی نما، باید به عواملی همچون آب و هوای منطقه، کیفیت متریال استفاده‌شده و نوع سبک فعالیت توجه داشته باشید. به طور معمول در طراحی نمای رستوران‌ها از شیشه، آجر، چوب، سنگ و یا ترکیب چند نوع از این مواد استفاده می‌شود. در ادامه کاربرد چند مدل از این مصالح را برای شما بیان خواهیم کرد:

 

شیشه در نمای رستوران

طراحی نمای رستوران با کفپوش سنگ‌فرش شده خاکستری، دیوار شیشه‌ای، نورپردازی زرد، میز و صندلی‌های کرمی و لوگو سفید

استفاده از شیشه در نمای رستوران، علاوه‌بر نشان دادن زیبایی طراحی دکوراسیون رستوران، باعث استفاده از نور طبیعی خواهد شد. این متریال بیشتر در رستوران‌های مدرن مورد استفاده قرار می‌گیرد. نکته مهم اینجاست که در هنگام استفاده از شیشه به امنیت و محافظت از آن، توجه داشته باشید.

 

سنگ برای طراحی نمای رستوران

طراحی نمای رستوران با کفپوش کاشی طوسی، دیوار سنگی کرمی، سایبان کرمی، استند منو مشکی، میز و صندلی‌های کرمی و گلدان‌های مشکی

یکی‌دیگر از متریال‌های پرکاربرد که برای طراحی رستوران‌ها استفاده می‌شود، سنگ است. سنگ‌ها دارای تنوع رنگ زیادی بوده و در انواع و اقسام مدل‌ها در بازار به فروش می‌رسند و در نهایت نیز می‌توانند ظاهر رستوران شما را زیباتر کنند.

 

چوب‌ در نمای رستوران

طراحی نمای رستوران با دیوار چوبی راه راه قهوه‌ای، درب چوبی شیشه‌ای دودی، کفپوش طوسی روشن و لوگو نقره‌ای

استفاده از چوب از گذشته تا کنون مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته تا در طراحی نمای مدرن رستوران خود از آن استفاده کنند. چوب‌ها به دلیل تنوع در رنگ و همچنین حالت‌پذیری خود، انتخاب مناسب و البته متنوعی برای رستوران‌های کلاسیک خواهند بود.

 

طراحی سردر رستوران‌ها

طراحی نمای رستوران با دیوار شیشه‌ای و فلزی طوسی، سایبان پارچه‌ای طوسی و آبی، میزهای گرد مشکی و صندلی‌های چهارخانه طوسی

نمای سردر رستوران، نشان‌دهنده نام تجاری شماست و از این رو طراحی و دیزاین آن برای شناخته شدن در بین مخاطبان‌ شما از اهمیت بالایی برخوردار است. سردر رستوران باید اطلاعات و نوع فعالیت شما را با مشتریان به اشتراک گذاشته و در نگاه اول به آن‌ها نشان دهد که سبک رستوران شما چیست و چه حال و هوایی دارد. نوع نوشته سردر رستوران باید به صورت خوانا و واضح طراحی شود، به‌گونه‌ای که از فاصله دور، کاملاً نمایان و مشخص باشد.

طراحی نمای رستوران با دیوار گابیونی خاکستری، نورپردازی زرد، درب شیشه‌ای، بوته‌های شمشاد و تخته چوبی با لوگو رستوران

نورپردازی صحیح سردر نیز می‌تواند به نمایان‌تر شدن رستوران در شب کمک بسیار زیادی کند. از دیگر ویژگی‌های سردر رستوران، استفاده از متریال مناسب برای نمایش است. سردر رستوران‌ها اغلب از جنس چوب، استیل، سنگ و… است و باید در انتخاب آن نیز دقت بالایی را به کار برد. مواد استفاده‌شده در سردر رستوران باید دارای مقاومت بالایی باشد و در برابر عوامل مختلف محیطی نیز استحکام خود را حفظ کند. برای مثال استفاده از فلزات در منطقه آب و هوایی مرطوب، باعث زنگ‌زدگی و از بین رفتن آن می‌شود. رنگ درب ورودی رستوران شما می‌تواند متناسب با نوع فعالیت شما انتخاب شود. به عنوان مثال استفاده از رنگ‌های شاد در رستوران‌های کلاسیک و رنگ‌های خنثی در رستوران‌های مدرن کاربرد خواهند داشت.

 

فضای نشیمن خارج از رستوران

طراحی نمای روستوران با دیوار قرمز، سایبان قرمز،دو میز گرد سفید، صندلی‌های سبز، پنجره قوس‌دار و تابلوهای نوشته لاتین مشکی

یکی‌دیگر از طراحی‌های نما بیرون رستوران، استفاده از فضای نشیمن است. این مدل برای رستوران‌های کلاسیک و مدرن کاربرد بیشتری داشته و جزئی از فرهنگ اروپایی به‌شمار می‌رود. با حفظ امنیت و آسایش مشتریان خود از عوامل محیطی و مزاحمت حیوانات، فضای بیرونی نشیمن یک گزینه عالی برا طراحی نمای رستوران است. با استفاده از سایبان، آلاچیق، بادگیر و همچنین صندلی متناسب با سبک رستوران خود، فضای نشیمن زیبایی را بیرون از رستوران برای مشتریان طراحی کرده و آسودگی و آرامش را برای آن‌ها رقم بزنید.

توجه داشته باشید که اگر فضای نشمین خارج از رستوران را برای مشتریان خود درنظر گرفتید، باید تمامی عوامل راحتی آن‌ها را مهیا کنید. استفاده از نورپردازی مناسب برای شب، استفاده از سایه‌بان برای روزهای آفتابی و بارانی، جلوگیری از آزار و اذیت حیوانات برای مشتریان و قرار دادن صندلی حصیری و صندلی پلیمری در بیرون محوطه رستوران از جمله عواملی است که باید به آن توجه کنید.

 

گوش شنوا برای نظرات مشتریان باشید

طراحی نمای رستوران با دیوار مات مشکی، زمین سنگ‌فرش شده طوسی، چراغ‌های زینتی سفید، درب آلومینیومی سفید و پنجره‌های مربعی

یکی از نکات نهایی برای طراحی نما رستوران این است که تعیین کنید مخاطبان مورد نظر شما چه کسانی هستند و چه انتظاری از رستورانی در حوزه فعالیت شما دارند. برای مثال، مکان نیز در این انتخاب نقش اساسی دارد. خانواده‌ای که برای آخر هفته به رستوران شما برای سرو غذای سنتی می‌آید، انتظار چه طرح و نمایی را دارد. مشتریان شما کسانی هستند که 80 درصد مسیر را برای طراحی نمای رستوران مشخص خواهند کرد.

توجه کنید که نمای رستوران شما باید کاملا مطابق با طراحی المان‌های داخلی شما طراحی شود. برای مثال اگر از رنگ‌های سرد برای نمای رستوران استفاده کردید، همین طرح و رنگ را برای طراحی سقف رستوران و یا قسمت‌های دیگر فضاهای داخلی رستوران نیز پیاده‌سازی کنید. اگر سبک انتخاب شما برای فعالیت رستوران، سبک دکوراسیون داخلی سنتی است، فضای داخل رستوران نیز حال و هوا رستوران سنتی را داشته باشد. برای مطالعه بیشتر در مورد نحوه هماهنگ‌سازی و طراحی داخلی رستوران، پیشنهاد می‌کنیم مقاله سایت گلوریافود را مطالعه کنید.

 

جمع‌بندی

طراحی نمای رستوران با دیوار تلفیقی قرمز و شیشه‌ای دودی، حفاظ میله‌ای مشکی، نوشته سردر نقره‌ای و ورودی با قاب سفید و کرمی

نمای ظاهری رستوران به شکل‌های مختلفی می‌تواند بر روی مشتریان شما تاثیر بگذارد. استفاده از سبک معماری منحصربه‌فرد با توجه به نوع فعالیت شما، اولین چیزی است که نظر مشتری را به خود جلب می‌کند. رنگ، نورپردازی، سردر رستوران و دیگر عناصر زیبایی، بر روی تصویر ذهنی مشتری شما تاثیر گذاشته و آن‌ها را مجاب به تصمیم‌گیری برای استفاده از خدمات شما می‌کند، بنابراین با توجه به بودجه خود، بهترین برنامه‌ریزی را برای طراحی ظاهر رستوران خود داشته باشید.

20 نمونه نمای رستوران