چگونه یک سینمای خصوصی در خانه داشته باشیم؟

سینمای خصوصی خانه ای با سقف چوبی، کاغذدیواری طرحدار و مبل زیتونی رنگ

اجرای یک سینمای خصوصی در خانه، کاری است که هر یک از علاقه‌مندان به فیلم و سینما ممکن است آن را انجام دهند. ممکن است با مشاهده تصاویری از سینمای خانگی به هزینه زیاد آن فکر کنید اما خبر خوب این است که شما نیازی به هزینه زیاد برای ایجاد یک سینمای خانگی ندارید، تنها با رعایت چند تکنیک ساده می‌توانید بخشی از فضای خانه خود را برای این کار اختصاص دهید.

 

سوالات متداول:

در جانمایی فضای سینما خصوصی در خانه باید به چه مواردی توجه کنیم؟

1. این فضا نباید در کنار آشپزخانه یا اتاق کودک جانمایی شود 2. اتاق مستطیل شکل یا پنجره‌های کمتر را انتخاب نمایید تا نور و صدا وارد فضا نشود 3. توجه به آکوستیک و اهمیت صدای فیلم و در اتاق 4. انتخاب رنگ مناسب در اتاق سینما 5. توجه به نورپردازی فضا 6. توجه به تهویه فضا 7. طراحی فضای بار خانگی در سینمای خصوصی 8. انتخاب مبلمان مناسب و تجهیزاتی مانند تلوزیون و پرژکتور


برای رنگ‌آمیزی اتاق سینما خانگی چه رنگ‌هایی را انتخاب کنیم؟

1. پالت رنگی خنثی 2. رنگ‌هایی که میزان انعکاس نور دیوارها و سقف‌ها را کاهش دهد 3. عدم استفاده از رنگ‌های براق

 

انتخاب فضای مناسب سینمای خانگی

اتاق سینمای خصوصی تاریک و تیر با مبلمان خاکستری و دیوارهای طوسی

اتاق سینمای خصوصی می‌تواند هر جایی از خانه باشد، طبقه همکف یا طبقه بالا، اما بهتر است در کنار آشپزخانه یا اتاق بازی کودکان نباشد. می‌توانید یکی از اتاق خواب‌های اضافه را برای این کار اختصاص دهید. هنگام انتخاب اتاق، ابتدا در نظر بگیرید که چند نفر ممکن است همزمان به تماشای فیلم بنشینند، آیا فقط اعضای خانواده از این فضا استفاده می‌کنند یا قصد دارید مهمانان خود را نیز به این اتاق دعوت کنید تا از تماشای جدیدترین فیلم‌ها در کنار هم لذت ببرید؟ پاسخ به این سؤال میزان فضای مورد نیاز شما را تعیین می‌کند. اندازه و شکل اتاق تفاوت مهمی را ایجاد خواهند کرد. اتاق‌های مستطیل شکل، اتاق‌های بهتری نسبت به اتاق‌های مربع شکل برای طراحی اتاق تلویزیون و سینمای خصوصی هستند زیرا در موقعیت‌های نشستن امکان انعطاف‌پذیری بیشتری ایجاد می‌شود. بهتر است تعداد پنجره‌های اتاق نیز کم باشد تا نور و صدای کمتری وارد اتاق شود. حالا متناسب با فضای موجود می‌توانید مبلمان، پروژکتور یا تلویزیون را خریداری کنید.

 

انتخاب مبلمان مناسب

مبلمان کرم و قرمز چرم در اتاق سینمای خصوصی خانه

زمانی که صحبت از سینمای خصوصی می‌شود، یعنی تماشای فیلم در آرامش کامل، که بدون نشستن در جای خوب، هرگز تجربه خوبی نخواهد بود. بخشی از زیبایی ساخت اتاق سینمای خانگی این است که شما کنترل کاملی بر نحوه چیدمان آن دارید. بدیهی است که صندلی‌ها و مبلمان مدرن بزرگ بهترین گزینه خواهند بود، چرا که شما می‌خواهید ساعت‌ها بر روی آن‌ها راحت بنشینید، اما فرم، سبک و ارتفاع آن‌ها کاملاً به سلیقه و فضای مورد نظر شما بستگی دارد. صندلی‌های چرمی لوکس می‌توانند فضایی رسمی را ایجاد کنند، حتی می‌توانید برخی از مدل‌هایی که جای قرار دادن لیوان بر روی آن‌ها وجود دارد را انتخاب کنید. برخی دیگر از مدل‌های صندلی‌ به‌گونه‌ای هستند که می‌توانید پاهای خود را به راحتی دراز کنید.

صندلی‌ها را می‌توانید به صورت تک نفره انتخاب کنید یا ردیفی از دو، سه یا چهار صندلی به هم چسبیده باشند. چیدمان صندلی‌ها به اندازه فضا و سلیقه شما بستگی دارد، اما مهم‌ترین اولویت به هنگام چیدمان باید این باشد که مطمئن شوید همه افراد بدون مشکل می‌توانند صفحه را ببینند. یکی از مواردی که افراد را ترغیب به ایجاد یک سینمای خانگی می‌کند این است که هیچ کسی نمی‌تواند در مقابل آن‌ها بنشیند و فضای دید آن‌ها را کور کند. به هنگام جاگذاری صندلی‌ها باید فضایی را بین صندلی‌ها برای عبور و مرور در نظر بگیرید، صندلی‌ها نباید از دو سمت، به دیوار چسبیده باشند، بهترین حالت قرار دادن صندلی‌ها در مرکز اتاق است.

اگر قصد دارید دو ردیف صندلی در اتاق قرار دهید، بهتر است صندلی‌های پشتی، کمی بلندتر باشند. سایر فاکتورها مانند نور در اتاق، روشنایی صفحه و وضوح صفحه بر مسافت صندلی تأثیر خواهند گذاشت. برای دستیابی به بهترین نتیجه، نمای هر صندلی را آزمایش کنید، مخصوصاً اگر قصد دارید آن‌ها را به زمین متصل کنید. کارشناسان سینمای خانگی بهترین زاویه دید را بین 30 تا 40 درجه در نظر گرفته‌اند، به این معنا که با کمترین حرکت خود و چشم، بیننده تمام صفحه را ببیند. اگر قصد دارید چندین صندلی در اتاق قرار دهید، مطمئن شوید که همه صندلی‌ها زاویه دید مناسبی دارند.

 

انتخاب پروژکتور یا تلویزیون

سینمای خصوصی خانه با پروژکتور و مبلمان چرم قهوه ای با کوسن های قرمز

اگر در حال ساخت سینمای خصوصی کوچکی هستید، شاید یک تلویزیون HD معمولی گزینه مناسبی برای شما باشد. جدیدترین مدل‌های تلویزیون‌های OLED، 4K و هوشمند در طول یک سال به سرعت جایگاه خود را از دست می‌دهند، بنابراین می‌توانید جدیدترین نوع تلویزیون‌ها را خریداری نکنید و هزینه‌های خود را کمی کاهش دهید. از مهم‌ترین مزیت انتخاب تلویزیون نسبت به پروژکتور این است که در یک اتاق پر از نور می‌توانید به راحتی به تماشای فیلم بنشینید. اما بیایید این موضوع را بپذیریم که تلویزیون‌های پلاسمای 60 اینچ و حتی بزرگ‌تر هم نمی‌توانند با عظمت نمایشگرهای سینما مقایسه شوند.

اگر به دنبال صفحه بزرگ‌تر از 100 اینچ هستید و دوست دارید سینمای خانگی شما مانند یک سالن سینما، واقعی احساس شود، احتمالاً بهترین انتخاب خرید یک پروژکتور و صفحه نمایش است. امروزه پروژکتورهای دیجیتال می‌توانند تصاویری با کیفیت باورنکردنی ارائه دهند. از مزیت یک پروژکتور نسبت کنتراست بالا برای نمایش رنگ‌های دقیق و پشتیبانی از کیفیت 1080p با وضوح بالا است. نکته چالش برانگیز پروژکتور، نورپردازی است. تاریک نگه‌داشتن اتاق نکته کلیدی در حفظ کیفیت تصویر پروژکتور خواهد بود. مهم است که سطح نور را در یک اتاق با یک پروژکتور به درستی تنظیم کنید، بنابراین اطمینان حاصل کنید که پوشش پنجره‌ها به طور مؤثر نور را مسدود می‌کنند. پروژکتور سینمای خانگی را باید در سقف نصب کنید و صفحه‌ای مناسب را برای دیوار انتخاب کنید. اندازه صفحه می‌تواند در حدود 2.5 متر یا بیشتر باشد، این ابعاد بستگی به ابعاد دیوار و فاصله بیننده تا دیوار دارد.

 

اهمیت صدای فیلم در اتاق سینما

سینمای خصوصی خانه با دیوارها و مبلمان طوسی و سیستم صوتی باند

صدای فراگیر فیلم صدایی است که موجب شود بین فیلم و ذهن بیننده ارتباط عمیقی صورت بگیرد. صدای سینمای خصوصی باید بلند و قدرتمند باشد تا بیننده را شگفت‌زده کند و قلب او را به بیرون بکشاند. مهم نیست که چه نوع موسیقی از فیلم پخش می‌شود، صدای فراگیر جزئی جدایی‌ناپذیر از تجربه فیلم دیدن است و برای سینمای خانگی ضروری محسوب می‌شود. بهترین صدای فراگیری 7.1  است که با استفاده از هشت کانال صوتی بیننده را در یک حباب صدا قرار می‌دهد. بلندگوهای چپ، راست و مرکزی از جلو صدا را پرتاب می‌کنند، در حالی که چهار بلندگوی فراگیر اضافی در کنار و پشت بیننده قرار دارند و کانال هشتم فقط به بیس از ساب ووفر اختصاص داده شده است.

سیستم‌های صوتی فراگیر به اشکال مختلفی ارائه می‌شوند. شما می‌توانید سیستم صوتی یک سینمای خانگی را به طور پکیج و کامل خریداری کنید یا می‌توانید بلندگوهای گران‌تر را به صورت جداگانه خریداری و به کل سیستم متصل کنید. برخی از بلندگوها دارای کنترل صدای مجزا هستند که می‌توانید آن‌ها را تغییر دهید. بلندگوهای پیشرفته‌تر، تنظیمات میلی ثانیه‌ای را ایجاد می‌کنند. زمان‌بندی صدا از هر بلندگو به طوری که همه چیز دقیقاً در همان لحظه به گوش شما برسد، یک ویژگی مفید برای اتاق‌های بزرگ با بلندگوهایی در فواصل مختلف محسوب می‌شود. از بین تمام بلندگوها، بلندگوی جلوی وسط ممکن است تأثیرگذارترین بلندگو باشد. این بلندگو مسئولیت انتقال صدا را به طور مستقیم از روی صفحه بر عهده دارد. این موضوع خصوصاً زمانی مهم می‌شود که در فیلم به یک مکالمه گوش می‌کنید، شما قطعا نمی‌خواهید صدای بازیگرانی که در مقابل شما صحبت می‌کنند را از کنار بشنوید.

 

اهمیت طراحی اتاق آکوستیک

سینمای خصوصی با دیوارهای آکوستیک و مبلمان ال شکل کرم رنگ

اگر در خانه‌ای بزرگ زندگی می‌کنید و تنها هستید، احتمالاً عایق صدای دیوار چندان مهم نخواهد بود، اما بدون عایق صوتی مناسب، صدای بلند برخی از صحنه‌های فیلم می‌تواند باعث مزاحمت سایر افراد در خانه یا همسایگان شود. بنابراین به چند دلیل عایق صدا در سینمای خانگی مهم است، پوشاندن دیوارهای سینمای خصوصی با پانل‌های صوتی می‌تواند کیفیت صدای فیلم را بهبود بخشد، صدا در بیرون از اتاق شنیده نمی‌شود و صداهای دیگر فضاهای خانه از جمله صدای ماشین لباسشویی یا مخلوط کن در آشپزخانه به گوش شما نخواهد رسید. وقتی صحبت از آکوستیک می‌شود، سطوح به جای انعکاس یا انتقال صدا، باید صدا را جذب کنند. شما می‌توانید با خرید موکت، کف اتاق را بپوشانید. اگر در اتاق پنجره وجود دارد، پرده‌های ضخیم و آستردار نیز می‌توانند در این زمینه کمک بزرگی به شما کنند.

 

رنگ مناسب اتاق سینما خانگی

سینمای خصوصی خانه با مبلمان چرم قرمز، نورپردازی مخفی آبی و دیوارهای طوسی

برای رنگ‌آمیزی دیوارهای اتاق سینمای خصوصی، رنگ سفید خسته‌کننده را فراموش کنید و از پالت رنگی خنثی استفاده کنید. سعی کنید میزان نور منعکس شده از دیوارها و سقف را کاهش دهید، اتاق تاریک به شما این امکان را می‌دهد چیزی جز صفحه نمایش را مشاهده نکنید. از رنگ‌های براق یا نیمه براق نیز فاصله بگیرید. با رنگ‌های قهوه‌ای و زیتونی خنثی همراه شوید و از رنگ‌های قوی‌تر مانند قرمز و آبی که ممکن است بر روی صفحه نمایش تأثیر منفی بگذارند، دوری کنید.رنگ تیره کفپوش‌ها و رنگ مبل‌ها نیز می‌توانند فضا را برای تماشای فیلم متعادل کنند.

کیفیت تصویر یک پروژکتور در یک اتاق تاریک بهتر است. فضای سینمای خانگی باید تا حد ممکن تاریک باشد، در حالت ایده‌آل بهتر است اتاقی را انتخاب کنید که پنجره نداشته باشد، اما اگر اتاق دارای پنجره است پرده‌های ضخیم می‌توانند مسئله نوری که از بیرون به داخل تابیده می‌شود را حل کنند. می‌توانید به هنگام خرید پرده برای پنجره، برای اطراف صفحه نمایش نیز پرده نصب کنید تا فضای سینما بیشتر تداعی شود.

 

نحوه نورپردازی

سینمای خصوصی خانگی با تم طوسی و خاکستری و نورپردازی های مخفی و نقطه ای

نور دشمن اتاق سینمای خصوصی است، بنابراین نورپردازی را کنترل شده انجام دهید. برای اینکه در فضای تاریک مطلق خطری شما را تهدید نکند، می‌توانید از نوارهای LED که یک انتخاب عالی برای روشنایی کف هستند، استفاده کنید. می‌توانید آن‌ها را در امتداد یک مسیر مشخص قرار دهید تا پیدا کردن صندلی‌ها برای نشستن راحت‌تر باشد. اگر این کار غیر ممکن به نظر می‌رسد می‌توانید چراغ‌هایی را زیر صندلی‌ها نصب کنید. البته این چراغ‌های ظریف برای روشن شدن کل اتاق کافی نیستند و بیشتر جنبه تزیینی دارند. هنگامی که فیلم تماشا نمی‌کنید، می‌توانید چراغ‌های سقفی را روشن کنید، معمولاً نورهای مخفی سقف برای اتاق سینمای خانگی بیشتر مناسب هستند. البته می‌توانید به جای استفاده از چراغ‌های معمولی، از چراغ دیوارکوب نیز استفاده کنید، آن‌ها مکمل مناسبی برای سینمای خانگی هستند. استفاده از آباژورهای ایستاده در گوشه و کنار اتاق نیز می‌توانند بخشی از نور را تأمین کنند.

 

طراحی مینی بار

سینمای خصوصی خانگی با صندلی هایی با پوست گاو و یک مینی بار انتهای اتاق

با صفحه نمایش غول پیکر، نور ملایم، صدای باورنکردنی و حتی استفاده از تزیینات هنری خاص که سینمای خانگی شما را احاطه کرده‌اند، اتاقی ساخته‌اید که شاید دیگر هرگز مایل به ترک آن نباشید. این اتاق تاریک مناسب برای رفتن به دنیای تخیل است. اما ساعت‌ها تماشای فیلم ممکن است شما را گرسنه یا تشنه کند، در گوشه‌ای از اتاق می‌توانید یک کافی بار خانگی طراحی کنید. یک یخچال کوچک برای نوشیدن نوشیدنی‌های خنک، یک قهوه ساز، چای ساز یا یک ساندویچ میکر می‌توانند میان وعده‌های شما را تأمین کنند.

 

استفاده از لوازم تزیینی

سینمای خصوصی با تم رنگی طوسی و قهوه ای به همراه مجسمه، چراغ دیوارکوب و آباژور

پوستر بهترین فیلم‌ها با کاغذهای با کیفیت، بدون قاب یا حتی قاب‌های ساده مشکی به طرز چشمگیری فضا را تغییر می‌دهند. توجه داشته باشند که قاب‌ها بدون شیشه باشند، چرا که شیشه‌ها می‌توانند نور را منعکس کنند. بهتر است از اکسسوری‌‎های زیاد و بزرگ در اتاق استفاده نکنید، چرا که باعث می‌شوند حواس شما پرت شود. بهتر است اتاق خلوت باشد و دیوارها را با انواع عکس و پوستر تزیین کنید. همچنین یکی از کارهایی که می‌توانید برای نظم‌دهی اتاق سینمای خصوصی خود انجام دهید، طراحی قفسه و شلف بر روی دیوار است. استفاده از انواع فرش بر روی زمین می‌تواند حس گرما را انتقال دهد، علاوه‌بر این بچه‌ها دوست دارند برای تماشای برنامه‌های مورد علاقه خود روی زمین بخوابند، البته ممکن است خود شما هم با دیدن برخی از فیلم‌های کمدی خنده‌دار بر روی زمین بیافتید، در نتیجه بهتر است بر روی کفپوش‌های چوبی یا سنگی از موکت یا فرش استفاده کنید.

 

تهویه مناسب

از آنجایی که اتاق باید کاملاً ساکت و تاریک باشد، نمی‌توانید پرده‌ها را کنار زده و پنجره‌ها را باز کنید. بنابراین در فصل گرما، سرمایش و در فصل سرما، گرمایش را در نظر بگیرید. بهتر است در یک اتاق در بسته تهویه هوا طراحی و هوا در جریان باشد.

 

طراحی و اجرای سینمای خصوصی جذاب در خانه (ویدئو)

 

سخن پایانی

سینمای خصوصی با مبلمان و صندلی های کرم رنگ، میزهای عسلی قهوه ای و تابلوهای دیواری

طراحی اتاق سینمای خصوصی قطعاً ارزش وقت و هزینه را دارد. یک محیط آرام برای تماشای بهترین فیلم‌ها در کنار دوستان می‌تواند خاطره خوبی را برای شما رقم بزند. با استفاده از مبلمان‎ بزرگ و راحت، فضایی با نور ملایم، ایجاد سکوت با عایق‌های دیواری صدا یک اتاق ایده‌آل برای تماشای فیلم آماده کنید. تمام طراحی و انتخاب لوازم به ابعاد اتاق بستگی دارند، قطعاً اتاق‌های کوچک هزینه کمتری خواهند داشت و انتخاب لوازم می‌تواند متفاوت باشد.