طراحی سقف راهرو با کناف و مزایا و معایب آن

با تغییر سبکی زندگی و پیشرفت علم و تکنولوژی، امروزه بسیاری از شیوه‌هایی جدید جایگزین شیوه‌‌هایی سنتی شده که به همراه راحتی و صرف زمان کمتر، زیبایی و کاربرد بیشتری نیز دارند. در ساختمان نیز روش‌ها و مصالح نوینی وجود دارد که معماران و طراحان به وسیله آن‌ها راحت‌تر می‌توانند طرح دلخواهشان را بسازند. یکی از این مصالح کناف است که به دلیل کاربردی بودن آن برای قسمت های مهم خانه، در بسیاری از خانه‌های مدرن دیده می‌شود. ما قصد داریم در این مقاله ابتدا با کناف و همچنین مزایا و معایب کناف بیشتر آشنا شده، در ادامه نیز چگونگی انتخاب مناسب سقف راهرو را شرح دهیم، لطفا با ما در مقاله ” طراحی سقف راهرو با کناف و مزایا و معایب آن ” همراه باشید.

فهرست مطالبی که خواهید خواند:

تصویر راهرویی با سقف کاذب و تابلوهای نقاشی نصب شده بر دیوار

کناف چیست ؟

یکی از روش های نوین که در اروپا و ایران بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد استفاده از سیستم ساخت و ساز خشک یا بدون  آب است. کناف یکی از مصالحی است که به صورت خشک مورد استفاده قرار می‌گیرد. کناف درواقع نام یک شرکت ساختمان سازی آلمانی با عنوان شرکت Knauf است که در ایران نیز با نام کناف ایران فعالیت می‌کند.

شرکت Knauf در سال 1932 پایه گذاری شده و یکی از شرکت هایی برتر در زمینه ساختمان سازی است. اولین بار این محصول توسط این شرکت تولید شده به همین دلیل با نام کناف در ایران رواج یافته است و ممکن است توسط شرکت دیگری نیز تولید شود. این شرکت توانسته با داشتن ایده های نوین و ساخت مصالح متنوع، فعالیت های زیادی در سطح بین الملل داشته باشد.

محصولات شرکت Knauf یا کناف شامل این موارد می‌شود‌:

 • ‌عایق صوتی و حرارتی ساختمانی
 • تولید مصالح ساختمانی آهکی با استخراج سنگ آهک
 • تولید مصالحی با گچ و سیمان
 • تجهیزات و ابراز آلات تولید کننده ‌مصالح ساختمانی بر پایه ی گچ،‌ آهک و سیمان

به طور کلی کناف یک صفحه روکش دار گچی یا پانل گچی است که به صورت خشک (بدون ملات) در کارخانه تولید می‌شود و در محل موردنظر نصب مشود. از کناف برای ساخت سقف کاذب کناف، دیوار کاذب کناف و ایجاد دکور در دیوار و سقف استفاده می‌شود.

 

راهروی بیمارستانی به رنگ روشن با پانل روکش دار کاذب برای سقف

انواع پانل روکش دار گچی و موارد استفاده از آن ها:

1- پانل های روکش دار گچی معمولی ( Regular board یا RG ):

موارد استفاده: فضاهای معمولی مانند طراحی سقف راهرو، سقف ورودی، سقف پذیرایی، دیوارهای کاذب، سقف‌های کاذب و ایجاد طرح های خاص.

2- پانل های روکش دار گچی مقاوم در برابر رطوبت ( Moisture Resistant board یا MR ):

موارد استفاده: در قسمت های مرطوب مانند آشپزخانه، سرویس، حمام و فضاهایی با رطویت کمتر از 90 درصد.

3- صفحات روکش دار گچی مقاوم دربرابر آتش ( Fire Resistant board یا FR ):

موارد استفاده : برای فضاهایی که نیاز به محافظت در برابر آتش دارند مانند ساختمان های تجاری‌، چون از الیاف شیشه ساخته شده می‌تواند 3 ساعت در برابر آتش سوزی مقاومت کند.

4- صفحات روکش دار گچی مقاوم در برابر آتش و رطوبت ( Fire & Moisture resistant board یا FM ):

موارداستفاده: مناسب برای فضاهایی که به مقاوت در برابر رطوبت و آتش نیاز دارند. همچنین برای حمام و سرویس، آشپزخانه، چاه های تاسیساتی.

5- صفحات مسلح سیمانی (آکواپنل یا Aqua panel Cement board):

موارد استفاده: در نمای ساختمان و قسمت هایی که در تماس مستقیم و دائم با آب هستند.

نکته: برای فضاهایی که زیر 60 درصد رطوبت دارند از RG استفاده می‌شود. از MR  برای فضاهایی با رطوبت بین 60 تا 90 درصد و بیشتر از 90 درصد از Aqua panel استفاده می‌شود.

تصویر راهروی مدرسه ای با سقف کاذب کناف

انواع سقف کاذب کناف

در بین سقف های کاذب، سقف کاذب کناف بیشترین استفاده را در ساختمان دارد به همین علت احتمال اینکه آن را دیده باشید زیاد است. سقف های کاذب کناف به دو نوع ثابت و متحرک تقسیم می‌شوند و هرکدام ویژگی های خاص خود را دارند که در ادامه با آن‌ها آشنا خواهید شد.

 

تصویری از یک نصاب در حال نصب کناف ثابت سقف

1- سقف کناف ثابت:

در ساخت سقف های ثابت یا یکپارچه از پنل های گچی یا سیمانی که به وسیله زیرسازی مخصوص به سقف متصل شده اند استفاده می‌شود. جنس این زیرسازی مخصوص از فولاد با وزن سبک است. پنل ها صفحات سفیدی هستند (مانند تصویر بالا) که سقف را تشکیل داده و در صورتی که در زیر سقف بمانید می‌توان آن هارا به راحتی دید. به دلیل اتصال محکم پانل ها به سقف با زیر سازی مخصوص این پانل ها جا به جا نمی‌شوند، علت نامگذاری سقف ثابت نیز همین است. سقف های ثابت به دو مدل سقف ثابت ساده و دکوراتیو (طرحدار) تقسیم بندی می‌شوند.

سقف ثابت ساده: به سقف هایی که طرح و اشکال هندسی ساده دارند، صاف و مسطح هستند ساده می‌گویند.

سقف ثابت دکوراتیو: به سقف هایی که طرح های خاص، قوس دار و منحنی نیز دکوراتیو یا طرحدار می‌گویند.

 

تصویری از سقف نیمه کاره ای با کناف متحرک

2- سقف کناف متحرک:

سقف های متحرک از تایل یا صفحات گچی به همراه قاب های خاص که به آن‌ها پروفیل های سپری گفته می‌شود ساخته مشوند. جنس پروفیل های سپری گالوانیزه است. البته ممکن است گاهی تایل های سقف، گچی نباشند و از متریال معدنی، آلومینیومی و پوشالی ساخته شده باشند. در سقف های متحرک برخلاف سقف های ثابت که به قاب ها اتصال محکمی داشتند؛ اتصال ثابتی بین پنل و قاب وجود ندارد و می‌توان آن هارا با دست جابه جا کرد، دلیل نام این سقف نیز همین ویژگی است. برای فضاهایی که دسترسی به تاسیسات سقف مهم است مانند طراحی پارکینگ, راهرو و ورودی می‌توان از سقف های متحرک استفاده نمود.

 

پیشنهاد می‌کنیم مقاله رازهایی که درباره طراحی راهرو ورودی آپارتمان باید بدانید را مطالعه کنید.

مزایای سقف کاذب کناف:

 • نصب و پیاده سازی کناف آسان و با سرعت انجام می‌شود.
 • در هنگام نصب نیز انرژی زیادی استفاده نمی‌شود.
 • کناف ها باعث زیبایی خانه می‌شوند و ظاهر خوبی دارند.
 • هزینه سقف کناف نسبت به سایر سقف ها کمتر است و برای طراحی داخلی خانه و فروشگاه ها مناسب است.
 • برای اجرای طرح های مختلف به صورت دکوراتیو همچنین کاغذ دیواری، رنگ و سایر طرح ها نیز سطوح مناسبی دارد.
مطالعه مطلب صفر تا صد آشنایی با کاغذ دیواری برای دکوراسیون داخلی می‌تواند برای شما مفید باشد.
 • برای سبک سازی ساختمان های بلند مانند برج ها می‌توان از کناف استفاده کرد.
 • کناف در برابر زلزله مقاوم است.
 • کناف را می‌توان در ابعاد مورد نیاز برش داد و در صورت نیاز به دسترسی به تاسیسات سقف به صورت متحرک ساخته شده و قابل جابه جایی می‌شود.
 • برای روشنایی داخلی مانند هالوژن می‌توان از سقف و دیوار از جنس کناف استفاده کرد.
 • کناف ها جنس های مختلفی دارند که در برابر آتش، رطوبت و صدا عایق هستند.

 

 معایب سقف کاذب کناف:

 • هنگام نصب باید محل مورد نظر مانند اتاق آماده باشد زیرا هنگام نصب به دلیل خشک بودن کناف گرد و غبار زیادی تولید می‌شود.
 • همانطور که گفته شد نصب کناف آسان است ولی نیاز به ظرافت و تخصص دارد چون اگر هنگام نصب فاصله ها و نوارها به درستی و هماهنگ باهم نباشند نمای بدی ایجاد کرده و پله پله می‌شوند.
 • در انتخاب کناف نیز باید دقت شود مثلا برای مکان های مرطوب مانند سرویس و حام باید از کناف مخصوص ضدآب استفاده نمود زیرا در صورت خراب شدن کناف توسط آب باید تعویض شود.
 • سطح کناف بدون گچکاری آسب پذیر است. کناف در برابر ضربه مقاوم نیست به همین دلیل ممکن است مشکلاتی مانند سوراخ شدن، آسیب دیدن گوشه ها و از بین رفتن نوارچسب ها بوجود بیاید. البته به دلیل تعمیر آسان و کم هزینه می‌توان این عیب را در نظر نگرفت.
 • برای سقف هایی که ارتفاع کمی دارند استفاده از کناف باعث کوتاه شدن سقف و کوچک دیده شدن فضا می‌شود.
مطالعه مقاله ۶ ترفند برای بلندتر نشان دادن سقف های کوتاه را از دست ندهید.

تصویر راهرویی با سقف کاذب کناف نورپردازی شده و مبلمان ال کرم رنگ

نورپردازی سقف کاذب کناف

طرح های سقف کاذب میزان زرق و برق فضا را افزایش می‌دهند. با این حال، نصب سقف های کاذب برای افزودن به زیبایی و عملکرد فضا کافی نیست. به همین دلیل، شما باید به همراه طراحی سقف کاذب عالی، نورپردازی خوبی نیز داشته باشید.

 

چراغ سقفی زیبا برای روشنایی و خلق و خوی مناسب سقف

چراغ های سقفی چیست؟

چراغ های سقفی، راهرو یا یک قسمت خاص را روشن می‌کنند. آنها یک درخشش مرکزی به راهرو می‌بخشند که حال و هوا را تنظیم می‌کند و به زیبایی دکوراسیون داخلی می‌افزاید. این چراغ ها در انواع، اشکال، طرح ها و مارک های مختلف ارائه می‌شوند. هدف از چراغ های سقفی ارائه نور مطلوب به فضا با استفاده از منابع مختلف نور مانند لامپ های رشته ای، لامپ های فلورسنت، چراغ های LED و … است. نور پردازی تاثیر زیادی بر طراحی دکوراسیون داخلی راهرو خانه خواهد گذاشت.

تصویر چراغ های تزئینی آویز و نوعی چراغ روی پایه

تفاوت نور سقف کاذب با نور تزئینی چیست؟

چراغ های سقف کاذب در واقع مدلی از چراغ های تزینی هستند که روی سقف نصب می‌شوند و نمی‌توان آنها را در جای دیگری قرار داد. برای مثال: یک چراغ آویز تنها روی سقف نصب می‌شود و نمی‌توان آن را روی میز یا زمین قرار دهید. سایر چراغ ها مانند: چراغ های دیواری، چراغ های سقفی، چراغ های کف، چراغ های میز، لامپ ها، چراغ های فضای باز و … نیز چراغ های تزئینی را تشکیل می‌دهند. بنابراین می‌توانیم بگوییم نورپردازی سقف کاذب در گروه بزرگ تری یعنی همان گروه نورپردازی تزئینی قرار می‌گیرد.

 

تصویر نشیمنی با دیوارهای سفید و آبی، مبلمان و چراغ های آویز و آباژور

آیا می‌توانیم چراغ های سقفی را بدون سقف کاذب کناف نصب کنیم؟

بله، می‌توانید مستقیماً چراغ های سقفی را بدون سقف کاذب نیز نصب کنید. در نتیجه می‌توانید چراغ های سقفی مانند لوسترها، چراغ های آویز، سنگ های دیواری را روی سقف نصب کنید. با این حال، طراحی های نور سقف کاذب به زیبایی فضا بسیار می‌افزایند. چراغ های راهنما، چراغ های توکار و سایر نورهای سقف کاذب باعث زیبایی و چشمگیرتر شدن می‌شوند. علاوه بر این، سقف کاذب با نورپردازی، و سایر طرح های سقف کاذب با چراغ های LED باعث روشنایی و صرفه جویی بیشتر در خانه می‌شود.

 

راهرویی با یک دیوار سنگی با نورپردازی های سقف

انواع مختلف نورپردازی سقف کاذب کدامند؟

نورپردازی سقف انواع مختلفی دارد. تمام طرح های تزئینی نور سقف کاذب با توجه به عملکردهایشان در سه دسته اصلی قرار می‌گیرند:

 1. نورپردازی محیطی: این نوع نورپردازی روشنایی کلی را ارائه می‌دهد و به عنوان منبع اصلی روشنایی کار می‌کند.
 2. روشنایی وظیفه: همانطور که از نامش پیداست، روشنایی وظیفه برای کارها و اهداف خاصی مانند خواندن، پخت و پز و غیره کاربرد دارد.
 3. نور تاکیدی: این نور باعث افزایش روشنایی فضا می‌شود. هدف اصلی آن ارائه روشنایی چشمگیر است.

بنابراین، انواع چراغ های سقفی می‌توانند یک یا همه ی ویژگی چراغ های ذکر شده را داشته باشند.

چند نمونه از انواع روشنایی سقف کاذب:

لوسترها: لوسترها چراغ های سقفی کاذب زیبایی هستند که فضای اتاق را روشن می‌کنند. علاوه بر این، آن‌ها طرح‌های مختلفی دارند و می‌توانند در اتاق های مختلف یا راهرو ساختمان نصب شوند.

چراغ های سرسرا: چراغ های سرسرا، راهرو و سرسرای محیط مسکونی یا تجاری را روشن می‌کنند. همچین این چراغ ها راهرو را ایمن و مطمئن می‌کند.

چراغ های توکار: چراغ های توکار نورپردازی پر جنب و جوشی در محیط داخلی ارائه می‌دهند. چراغ های سقفی کاذب توکار، برای فرو رفتگی همه ی قسمت های مسکونی و تجاری مناسب هستند.

چراغ های آویز: چراغ های آویز روشنایی شگفت انگیزی را ارائه می‌دهند علاوه بر این، آنها همچنین به عنوان چراغ های تزئینی فوق العاده کار می‌کنند. چراغ های آویز زییایی طراحی سقف کاذب را بیشتر نمایش می‌دهند.

چراغ های راهنما: بهترین قسمت در مورد چراغ های راهنمایی این است که آنها هر سه نوع روشنایی؛ نورپردازی محیطی، روشنایی وظیفه و نور تاکیدی را ارائه می‌دهند. آنها در ابتدا بیشتر در محیط های تجاری استفاده می‌شدند. با این حال، اکنون می‌توانید چراغ های مسیر زیبایی را حتی در اتاق خواب ها و راهروهای ورودی اتاق خواب نیز پیدا کنید.

تصویر راهروی اداره ای یا سقف کاذب و کف چوبی و مبلمان طوسی

ایده هایی برای طراحی سقف راهرو با کناف

برای طراحی سقف راهرو های منازل معمولا سقف های ثابت انتخاب می‌شود تنها درصورتی که کارفرما بخواهد ازسقف های متحرک استفاده می‌شود. سقف های متحرک نیز برای راهرو مکان های عمومی و اداری کاربرد بیشتری دارد. در ادامه نیز تصاویر طراحی سقف راهروهای اداری و مسکونی را مشاهده می‌کنید.

راهروی اداره ای با سقف کاذب مشکی

راهرویی با سقف کاذب متحرک کناف

راهرویی با دیوارهای سفید و سقف کاذب به رنگ مشکی

نورپرداری سقف کناف در راهرویی با دیوارهای قهوه ای

ایجاد روشنایی زیبا با زدن سقف کاذب در راهروی مسکونی

نورپردازی سقف کاذب یک راهرو با کاشی های دیوار براق

راهروی مسکونی زیبا با سقف کاذب طرحدار و نورپردازی

سقف گچبری کاذب با نورپردازی در یک راهروی پر از کمد

راهروی طوسی اداره ای با سقف کاذب لایه لایه و نورپردازی

سقف کاذب کناف در راهروی خانه ای با دیوارپوش طرحدار روی یک دیوار

نورپردازی سقف کاذب و دیوار راهروی لابی یک هتل

طراحی خاص و متفاوت سقف کاذب یک راهروی ورودی

یک راهرو مسکونی زیبا به رنگ صورتی کمرنگ با سقف کناف کاذب

یک راهروی طولانی با سقف کاذب با استفاده از متریال براق

طراحی لوزی شکل سقف کاذب برای یک راهرو کاغذ یواری شده

حرف پایانی

همانطور که می‌دانید در ساخت هرچیزی باید به نکات اجرایی و متریالی که انتخاب می‌شود دقت شود. در ساختمان نیز باید حداکثر اطلاعات را داشته و با توجه به خواسته ای که دارید از افراد متخصص استفاده کنید تا به خواسته مورد نظرتان برسید. متریال و مصالح مناسب، نورپردازی درست، مشورت با افراد و معماران متخصص می‌توانند شما را به خواسته تان نزدیک تر کنند. برای داشتن کیفیت عالی باید هزینه کافی نمایید و با استفاده از مصالح نامرغوب و افراد غیرمتخصص انتظار نتیجه عالی نباید داشته باشید.